NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. aio. n. 1897. CHRISTELIJK- HISTORISCH ÜKnstftg 28 Hottmfift:. Ofraaaffffe laacgatig. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De pest der dronkenschap. Uit de Tweede Kamer. i elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE WAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent'. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ui. (Slot.) O, hoevelen zien met smachtend ver langen uit, of er niet iets kan gedaan worden tot bestrijding der onmatigheid 1 Duizenden dronkaards -wachten daarop, die geen tien minuten ver kunnen gaan in de een of andere richting, zonder dat de verzoeking voor hunne oogen gloeit of tot hunne neusgaten doordringt, er tegeu strijdende met een verzwak ten wil en een ziokelijken lust, nu eens overwinnend, dan weer bezwijkend, en uit roepend „Hoe lang, o Heerhoe lang eer die schandelijke verlokkingen zullen ver dwenen zijn En hoevele moeders zien wachtende uit, of die rampzalige volks- vloek niet kan weggenomen worden. O, is dat de zelfde jongen, die vroeger zulk een frisschen gezonden adem had, en die daar nu thuis komt met een bedorven of kunstmatig verbeterden adem? Welk een verandering! Hoe snel heeft de gewoonte van 's avonds vroeg thuis te komen, plaati gemaakt voor het knarsen van den huis sleutel in de deur, lang nadat de laatste waker voorbij gegaan is om te zien, of alles wel tegen den nacht behoorlijk ge sloten wasO, welk een verandering voor dien jonkman, van wien wij zoo ge hoopt hadden, dat hg het tot iets brengen zou in den handel, of in de nij verheid, of in de kunst, iets dat den familienaam eer zou aandoen, lang nadat moeders ge rimpelde handen zich na den laatsten ar beid voor goed hadden saamgevouwen Dat alles is nu vervangen door een angstigen blik, zoodra de huisschel zich laat hooren, uit vrees dat hem een onge luk is overkomen, en door den wensch dat het roodvonk twintig jaar geleden een noodlottigen afloop mocht gehad heb ben. Maar helaas de arme oude ziel heeft lang genoeg geleefd om lij ervaring de waarheid te leeren kennen van wat Salomo zeideEen zotte zoon is zijner moeder droefheid O, welk een begrafenis zal het zijn, wanneer die jongen dood thuisgebracht is. En hoe zal de moeder daar dan neder- zitten en zeggen„Is dat mijn jongen, dien ik vroeger zoo gekust en geliefkoosd heb, en met wien ik 's nachts over den vloer heen en weer liep, als hij ziek was? Is dat de jongen, dien ik zelf in het huis des Heeren ten doop heb ge houden? Is dat de jongen, voor wien ik gewerkt heb totdat het bloed uit de toppen mijner vingers sprong, opdat hij toch maar een goede opvoeding en een goed tehuis zou hebben O Heer waarom hebt Gij mij zoolang laten leven, dat ik dit nog zien moest? Zouden die opgezwollen handen werkelijk dezelfde zijn, die vroeger zoo dikwijls over mijn gezicht gleden, terwijl ik hem in slaap suste? Zou dat opgezette gelaat hetzelfde kunnen zijn, dat ik indertijd zoo vol verrukking gekust heb? Arme jongens! hoe vermoeid ziet hij er uit. Ik zou wel eens willen weten, wie hem dien doodelijken slag tegen den slaap van zijn hoofd heelt toegebracht Ik zou wel eens willen weten, of hij vóór zijn sterven nog een gebed heeft ge daan 1 Ontwaak, mijn zoon 1 Hoort gij mij niet OntwaakAch, hij kan mij niet meer hoorenDooddood dood! Ach, Absalom, mijn zoon, mijn zoon 1 God gave dat ik voor u gestorven ware O myn zoon, mynzoon! Ik ben allesbehalve een wiskundige, en jk kan het ook zelfs niet bij benadering schattenmaar is er hier iemand vlug genoeg in het rekenen om te becijferen, hoevele_ moeders er verlangend uitzien, dat er iets gedaan wordt Ja, tal van huisvrouwen wachten reikhalzend op de redding van hun huiselijk leven. Hij be loofde iets geheel anders dan dat, toen na de lange kennismaking en het zorgvul dige onderzoek van z"ya karakter hand en hart werden aangeboden en aan. genomen. In welk een hel op aarde leeft een vrouw, die een dronken man heeft O dood hoe aantrekkelijk ziet ge er in hare oogen uit, jen hoe zacht en warm is voor haar uwe beenige handHet graf te middernacht in den winter is een koninklijk salon, vergeleken bij het tehuis dezer vrouw. Het is niet zoozeer de slag op het hoofd die haar pijn doet, dan wel de slag op het hart. De drank duivel kwam aan de deur van dat be koorlijke tehuis, opende de deur, bleef op den drempel staan eu riep „Ik ver vloek deze woning met een altoos duren- den vloek. Door mijn vloek maak ik dezen vader tot een idioot, door mijn vloek maak ik deze moeder tot een arme vrouw. Door mijn vloek maak ik deze dochters tot liederlijke deerns en schand vlekken harer familie. Vervloekt zij de meeltrog en de wieg! Vervloekt zij het bed en de stoel, en de famihe- Bijbel met de lijst der huwelijken en geboorten en sterfgevallenVloek op vloekO, hoevele vrouwen wachten met reikhalzend verlangen, of er niet iets gedaan kan worden om die ijzige rijm van den tweeden dood af te schudden van de oranjebloesems Ja, God ziet er wach tende naar uit, die God die door middel van menschelijke werktuigen arbeidt, wachtende om te .zien of de volkeren dit kwaad zullen bestrijden en overwinnen en als zij weigeren het te doen, zal God die natiën evenzeer van de lijst der vol keren uitwisschen als Hij het Phenicië deed, als Hij het Rome deed, als Hij het Thebe deed, als Hij het Babylon deed. Ja, Hij ziet wachtende uit naar hetgeen de Kerk van God zal doen. Als de Kerk haar werk niet doet, zal Hij haar van de lijst der kerken uitwisschen, even zeker als Hij het de kerk van Efeze, en de kerk van Thyatire, en de kerk van Sardes [ge daan heeft. De Protestantsche en de Roomsch-Katholieke kerken staan op den huidigen dag zijde aan zijde, met een macbteloozen blik, starende op het kwaad, dat alleen in Amerika meer dan een billioen dollars per jaar kost voor de ver zorging der 800.000 armen, en der 315.000 misdadigers, en der 30.000 idioten, en om de 75000 dronkaards te begraven, alles ten gevolge van deze zonde. Protagoras beroemde er zich op, dat hij van de zes tig jaren zijns levens er veertig had be steed om de jeugd in het verderf te stortenmaar deze zonde zou er den nog veel schandelijker roem op kunnen dragen, dat zij gedurende heel haar be staan de lichamen, geesten en zielen van het menschelijk geslacht in het verderf heeft gestort Zet uw bril op en neem een kaars, en bezoek de vergaderzalen der Parle menten en Kamers en Senaten, [en zie eens wat ze doen voor het tegengaan van dit kwaad, en voor het bestrijden van deze afschuwelijkheid. Wetten en besluiten en verordeningen genoeg, maar geen enkel krachtig besluit tegen de dronken schap, die menige natie in een poel van zedeloosheid en ellende dompeltBe sluiten tegen staatkundige verdorvenheid, maar niet één woord over de dronken schap, die menige natie van den hoofd schedel tot den voetzool melaatsch heeft doen worden. Besluiten inzake bescher mende rechten tegen de concurrentie met vreemde landen maar niet éen woord over de bescherming van het huisgezin en de kerk en de natie tegen die ver schroeiende, schrijnende, alles verbranden de, alles verdoemende belasting, door den sterken drank gelegd op alle geldelijke, persoonlijke, geestelijke, zedelijke en nati onale belangen Ik wend mijnen blik in eene andere richting. De Kerk vsn God is de grootste, verheveaste en heerlijkste instelling op deze aarde. Wat heeft zij als een mas sieve phalanx toegebracht tot de nederlaag der dronkenschap? Zijn hare strijdkrach ten er ooit tegen opgetrokken Neen, niet rechtstreeks en onmiddellijk. Indien de geloovige Christenen de mannen en de vrouwen die belijden onzen Heere Jezus Christus lief te hebben, en de reinheid lief te hebben, en de gezworen vijanden te zijn van alle onreinheid en losbandig heid en zonde, indien die allen, zijde aan zijde en schouder aan schouder wilden optrekken, zou dit kwaad spoedig bedwon gen zijn. Stel u eens voor: de driehon derdduizend kerken en Zondagsscholen van het Christendom schouder aan schouder oprukkend! Welk een zeer korten tijd zouden zij noodig hebben om dit kwaad ten onder te brengen, indien al de Kerken, aan gene en aan deze zijde van den Oceaan, te dezer zake gewapend waren Jongelieden, schaart u in de gelederen der geheelonthouding De alcohol die goed is om er lijken in te bewaren, magunoeit tot een lijk maken! Tienduizenden jonge lieden zijn weggesleurd uit een fatsoenlijke omgeving, en uiteen reinen levenswandel, en uit een goed karakter, en in de buiten ste duisternis, door dat helsohe vooht, dat men sterke drank noemt. Raakt het niet aan Raakt het niet aan Maar dit kwaad zal eenmaal tegenge houden en overwonnen worden. De Over winnaar van aarde en hemel zal rijden op het witte paard, en het alsoholisme, dat zijn dag van triomf heeft gehad, zal dan den dag zijner eeuwige nederlaag hebben. Want zie, uwe vijanden, o Heere want zie, uwe vjjanden zullen vergaan Wij. meenden ook bovenstaand slot uit Talmage's treffend woord niet aan onze lezers te moeten onthouden. Zij mogen er hun voordeel mee doen De Indische begrooting werd Trijdag verder afgehandeld. Do artikelen kregen achtereenvolgens een beurtdoch op twee belangrijke punten had een oponthoud plaats, eene belangrijke discussie en een gewichtige stemming bleken noodig alvorens 't gevraagde kon worden toegestaan. Bij den post f 8C000 en f 35000 voor vestiging van een rechtstreeksch bestuur op Nieuw Guinea (iets wat al voor een halve eeuw had dienen te gebeuren) had den de oonservatief Bastert en de vooruit strevende Pijnacker Hordijk groot bezwaar, de eerste om het noodlot dat op ons kolo niaal bezit rust, althans daar af te wenden (een zuiver conservatief standpnnt) en de laatste uit vrees voor verwikkelingen met Engeland of iemand anders, terwijl de socialist Van Kol het beau trio kwam volmaken door de waarschuwing dat Nieuw Guinea wel eens een tweede Atjeh kon worden, en dus het struikelblok meer zocht in de bevolking zelf. De heer Van Kol voegde bij zijn waar schuwing den raad om in plaats van ambtena ren en soldaten liever zendelingen daar heen te zenden, wijl hij den weldadigen invloed der Zending heeft gezien. Een advies waarvoor wij dezen spreker dank baar zijn die ook in anderer arbeid het goede en nuttige weet te waardeeren. Toch viel het den minister niet moeilijk zich tegen de aangevoerde bedenkingen te verweren. Juist onthouding zou ons eindelijk in moeilijkheid kunnen brengen. Hebben wij dat deel van. Nieuw Guinea in naam in bezit dan moeten wij 't ook metterdaad besturen, anders zou een ander 't wel eens kunnen gaan doen en dan is 't hier geen annexatie, gelijk de heeren Bastert en v. Kol beweerden, maar een opoffering om te helpen wat reeds in ons bezit is. Toch stemden nog 22 leden van de linkerzijde met den heer Staalman tegen dezen post, maar de geheele rechterzijde, op genoemden heer na, steunde den minister. Nog een stemming wierd uitgelokt dooi den post of eigenlijk door den niet-post „offerfeesten voor afgoden op Lombok". Wij hebben reeds vroeger gemeld dat de regeering gelden wil toestaan om hei- densche tempels op Lombok weder op te bouwen, enz., en terecht kwam de heer Kuyper tegen deze deelhebbing aan den van God gevloekten afgodendienst met kracht op. Maar nu stond er voor deze zaak geen post op de begrooting uitgetrokken. Ver leden jaar weid zij gevonden uit de onvoor ziene uitgaven, eu dat wilde de heer Kuy per voorkomen. Daarom stelde hij voor om bij Art. 41, den post publieke feesten, waar ook f 1000 staan uitgetrokken voor offerfeesten op Bali, f 13b te schrappen, ten einde daarmee principieel te beslissen, dat geen geld gegeven mag worden voor de Lombokscbo offerfeesten. Maar nu stonden er geen f 130 voor of ferfeesten op Lombok uitgetrokken, en daarom hadden vele leden onder anderen de heeren Seret en de vrij antirevolutio nairenbezwaar om voor 't voorstel te stem men dat een wel wat al te vrije speling met het budgetrecht seheen. Of nu deze bezwaarden gelijk hadden, bij de keus tusscheu de twee die in 't ge drang] of geding waren, liever aanranding van de eere Gods dan van het Budgetrecht te begeeren de heer Seret verwijderde zich wijselijk en deed aan geen van beide mee! dat zullen wij in 't midden laten in 't protest, waarin de heer Kuyper zeer zeker 't gelijk aan zijn zijde had, hadden alle Kamerleden in wier ziel nog iets van een christelijk beginsel gloort, zich aan zijn zijde moeten voegen. Nu deden 't alleen de Reomschen en Antirevolutionairen met de heeren Stoffel en Van Kerkwijk. De vrij antirevolutionairen en de gansche lin kerzijde op genoemd tweetal na, stemden tegen. Jammer dat deze zaak, de wijze van be handeling waarvan, wij erkennen 't, hare nieuwheid wel een weinig tegen had, niet bijv. door een motie kon worden beslist, de heer Seret gaf wel een ander redmiddel aan de hand, doch dit was er een dat blijkens de afwijzing door den heer Kuyper geenerlei zekeiheid bood. Een onaangenamen indruk maakte de verdediging van den „post" door den heer Lieftinck. En wij leggen er den nadruk op dat de bestrijding van't amendement door den heer Mackay als tolk van een deel der rechterzijde op bovengenoemde gronden, gevolgd werd door een bestrijding, schoon op anderen grond, namens de linkerzijde, uitsluitend door dien eenen een ex- modernen dominé. Op anderen grond, zeer zeker maar op welken Meu zou het haast niet kunnen geloo- ven en toch is het zoo hij sprak de heidenen op Lombok helpen ook meedragen in de lasten, dus moeten wij hen ook helpen hun godsdienstplichten te vervullen. Het echte moderne standpunt van ver draagzaamheid, of liever onverschilligheid jegens den eenigen God in den grond de bitterste vijandschap iegen den Christus ook een beginselmaar een met de toelich ting waarvan deze gewezen „V. D. M" het zich wel wat al te gemakkelijk maakte. Het klinkt overigens hard door een oud bedienaar des Goddelijken Woords, de bediening van 't Woord door stomme afgo den zoo schaamteloos en daarbij zoo schaam teloos oppervlakkig te hooren verdedigen. Je heer v. Limburg Stirum, in de rieh- ting dor geheele antirevolutionaire partij, Groen, Keuchenius, Van Loon, Kuyper, Mackay, bepleitte de afschaffing der hee- rendiensten in Indië, (waarmede wij ons vereenigen't is de uitvoering immers van een reeds in 1873 gevallen beslissing; toen op voorstel van den heer Van Loon, gesteund door de heeren Van Wassenaer en Teding van Berkhout, in beginsel tot deze afschaffing besloten was. 22 Nov. '97. Bij Kon. Besluit is aan den directeur van het postkantoor te 's Hertogenbosch, vroeger te Goes, H. M. Wierts van Coe- hoorn, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit 's Rijks dienst. Naar men verneemt heeft de minis ter van justitie afwijzend beschikt op het verzoek van den gewezen predikant dr. Tkijm om voorwaardelijk in vrijheid te worden gesteld. (Avondpost). Koelwagens. Ten dienste van afzenders, die zich willen verbinden om een geregeld vervoer van aan spoedig bederf onderhevig zijnde goederen over haar lijnen te onder houden, stelt de Staatsspoorwegmaatschappij zich voor, in het aanstaande voorjaar een viertal koelwagens in dienst te stellen voor het vervoer op groote afsUnden van dergelijke goederen, zooals boter, vleesch, visch enz. Deze wagens zullen voorzien zijn van ijsbakken, welke op het station van vertrek moeten worden gevuld. Kuyper contra Boissevain. Ten derden male heeft dr. A. Kuyper zich naar aanleiding van de Nieuwe Kerk- herinnering tot den hoofdredacteur van het Handelsblad, den heer Boissevain, gericht met een schrijven, dat aldus begint: „Uw vertrek naar het Zuiden, om her stel van gezondheid te zoeken, verschoof mijn antwoord. Nu uw terugkomst nade rende is, mag ik weer spreken. Met beide handen grijp ik mijnerzijds uw voorslag aan, om onze briefwisseling, door uitgave in vlugschrift-formaat, voor breeder publiek te brengen. Over de voor waarden van uitgave zullen we het wel eens worden. Wie een rechtvaardige zaak heeft, slaat nooit den voorslag af, om haar voor welken rechter ook te brengen. Gij dorst het blijkbaar niet aan, om ons geding voor den landsrechter te doen komen. En ook bestonden er voor u ken nelijk redenen, om liefst niet met mij ten deze voor een eereraad te verschijnen. Gij sloegt beide malen de indaging voor het gerecht af. Doch zelfs dit tot tweemalen toe afsnij den van mijn billijk aanzoek kan mij niet verleiden, om u met gelijke munt te betalen. Ik durf zonder zweem van aarzeling met mijn zaak voor eiken rechter treden. Dus ook voor dien der publieke opinie. En dat durf ik aan, al weet ik dat uw voorstel ganschelijk onpractisch is, overmits de publieke opinie elk orgaan mist om haar oordeel op te maken en af te kondigen. En óók, al las een ieder in uw jongsten Drief hoe ge weer uw impressionistisch stokpaardje bereedt, om op den hartstocht der schare te werken. Stavertisse. Vóór negentien jaarver- trok een zekere W. uit deze gemeente als koloniaal naar Oost-Indië. Gedurende dien langen tijd hoorde zijne familie nim mer iets van hem, zoodat zijn dood als zeker werd beschouwd. Men stelle zich dan ook de vreugde zijner oude moeder en verdere verwanten voor, toen dezer dagen de doodgewaande hare woning binnentrad m Bath. Zaterdag is het Nederl. aak schip Anna Petronella, schipper A. Hart man, met kolen van Pruisen naar België, ter hoogte van Saeftingen door de Engelsche stoomboot hlunifisent aangevaren en daarna gezonken. De equipage is gered. Middelburg. De orde deradvokaten bij de arrondissements rechtbank benoemde in plaats van mr. W. A. van Hoek, tot deken der orde mr. M. Jacq. de Witt Hamer, alhier en, in plaats van mr. J. G. de Witt Hamer tot lid van den raad van toezicht en discipline mr. C. de Witt Hamer J.Gzn. alhier. Tot brievenbesteller aan het post kantoor te Middelburg (vacature J. Malgo) is tegen 1 December benoemd F. Damen, thans postbode te Stavenisse. (M. G.) Vlissingen. Zaterdag is bij het binnen komen in de vluchthaven alhier het tjalk-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1