BIJVOEGSEL „DE ZEEUW" RECHTSZAKEN. 220 stuks Het Onderwijs en de „Neutraliteit". GEMENGDE BERICHTEN. AFLOOP YERKÖOPIMÏKN ENZ- Uit de hand te koop gave zware Olmen-, Populieren-, Canada-, Aheelsn-, Wilgen-, Beuken-, Esscken- en Briefwisseling. van van Zaterdag 20 November 1897. Vooral in zake bet onderwijs in de Ge schiedenis komt de neutraliteit der Staats school in al haar armoede en onwaarheid uit. Dat hebben onze antirevolutionaire woordvoerders altijd beweerd de ervaring heeft het bewezenzelfs liberale school mannen hebben het erkend en duizenden in den lande die hunne kinderen van het „openbaar" onderwijs laten profiteeren voelen dat 'tis gelijk onzerzijds beweerd werd. Ook deze zoogenaamde neutraliteit die in den grond de meest stuitende partijdig heid is, die ieder ontziet en toch niemand bevredigt, heeft 't karakterbederf zeer in de hand gewerkt, de schoonste bladzijden uit de geschiedenis vervalscht en een ge slacht gekweekt dat de geestdrift mist voor de edele daden van zijn voorgeslacht. Een Poppink werd geschorst toen hij op school spreken dorst van een „dwazen" aflaathandel, dit had de Roomsche ouders in hunne godsdienstige denk wij ze ge krenkt de wonderen van 's Heeren hand, waardoor Hij onze vaderen uit Spanje's diensthuis heeft uitgeleid, worden verzwe gen, de invloed van het Calvinisme op den bloei dezer landen wordt ontkend, of liever genegeerd de Godzaligheid en 't geloof waardoor mannen als de Oranjes, de De Rugters, de Marnixen, de Rem- brandts, de Huygensen, de Rilderdijks en zoovele anderen hebben uitgeblonken en overwonnen, worden gansch niet genoemd de beteekenis van gedenkdagen als bijv. 31 October wordt geheel valsch voorge steld, de schoonste momenten uit der vaderen geschiedenis worden onder 't licht der moderne uitlegginggesteld; en zoodoende kweekt de openbare school, behoudens enkele uitzonderingen, krachtens de haar 'oor de wet opgelegde verplichting, een geslacht dat zijn vaderlandsche geschie denis niet kent, en blind is voor Gods vinger in 's lands historie. Nu maken wij hiervan de openbare school geen grieve. Zij moet wel. De nood is haar opgelegd. Artikel 33 der wet op het lager onderwijs is de dreigende vinger die haar er van terughoudt, iets teleeren of te spreken dat strijdig is met de be grippen van andersdenkenden. Wij maken er haar veeleer een grieve van dat zij de meest strikte neutraliteit niet betracht. Niet dat zij neutraal is, hebben wij tegen haar; doch dat de neutraliteit eigenlijk partijdigheid, dienen van het modernisme, hier en daar zelfs van 't socialisme is, en derhalve het tegendeel van 't geen zij heet of wezen moet dat is het wat reeds Groen v. Prihsterer in de „openbare" .school te misprijzen had. Absolute neutraliteit, totale afwezigheid van eenigen „Gotsdienst" achtte deze staats man beter dan 't verkapt modernisme dat door haar onderwijs bevorderd werd. In plaats van niet-christelijk werd zij tegen-christelijk. Dit wat het karakter der neutraliteit aangaat. Doch ook in hare gevolgen was zij doodelijk. Van christelijk-historische zijde werd dit op allerlei toon voorspelddoch dit beweren vond geen geloof. Groen en zijn vriendenna hem De Standaard en de autirevolutionoire partij in de tweede kamer hebben mede op grond daarvan steeds het goed recht van het bijzonder Christelijk onderwijs bepleit en honderden Christelijke scholen zijn als protest tegen, maar ook uit vrees voor het neutrale verrezen. Totdat ook in enkele voorstanders der openbare school zeiven de nuchtere zin ontwaakte om te erkennen dat het er met de betrachting van dit soort neutraliteit op de „openbare" school niet komen kon Zoo bijvoorbeeld lezen wij in De School strijd van dr. v. d. Wgck (blz. 57 e. v. v.). „Indien de antirevolutionairen er niet tegen waakten en door hunne vrije scholen het Protestantsch bewustzijn wakker hiel den, zou in naam van den eisch der neu traliteitde Protestantsche opvatting onzer geschiedenis langzamerhand allerwegen doodgezwegen ivorden". Dat is een bondgenoot die meetelt. En dan denken wij aan nog drie andere onverdacht liberale mannenmannen wier namen in 't liberale kamp een goeden klank hebbendr. Pierson, dr. Naber, dr. Knappert. Professor Allard Pierson schreef reeds in 1868 over de neutrale school in Neder land het volgende, dat wij, ook al slaat 't niet op de neutraliteit in de behandeling der geschiedenis alleen, gaarne in zijn geheel overschrijven. „Een staat die op zijn scholen aan de jeugd een godsdienst mededeelt welke in de oogen van velen zijner burgers den naam van godsdienst niet meer verdient, ii dat een staat die zyn onderwijs heeft geregeld met eerbiediging van elks godsdienstige begrippen „Men spele niet met woorden. Is het om t iemands godsdienstige begrippen te eerbiedigen voldoende dat ik ze niet be spottelijk maak? Eerbiedig ik u, als ik u niet uitlach „Uwe begrippen, ik ondermijn ze, want ik maak hun overtolligheid voelbaar ik zwijg ze doodmaar ik eerbiedig ze, ik, Staat der Nederlanden „Zendt mij uwe kinderen. Over dertig jaren zijn uwe kinderen mannen en vrou wen die met Christendom boven geloofs verdeeldheid dwepen, en wandelend langs uwe graven, het hoofd zullen schudden over uwe dogmatische bekrompenheid. Wat is u dat gij siddert Heb ik uwe gods dienstige begrippen niet geëerbiedigd? „En zijn de goedgeloovigen niet in hun recht, wanneer zij nntwoordeno, voorze ker, gij hebt Maria niet gelasterd, de god heid van Jezus niet als een antiek bijge loof voorgesteld, maar gij hebt aan het zedelijk leven van het geslacht dat na ons komen zal, feitelijk geheel den Christelijk leerstelligen grondslag ontnomen, die» wij als den waren, als den eenigen grondslag van elk zedelijk leven in gemoede aan merken en dit, o, moderne Staat, hebt gij gedaan zonder het te zeggen". Let wel, dat schreef Pierson in 1868 hem schijnt een profetische geest bezield te hebbenalthans (wij schrijven weldra 1898) is na dertig jaren zijne voorspelling niet letterlijk vervuld? Professor .Naber, een niet minder on verdacht liberaal zegt in zijn jongste geschrift „AtlardPierson herdacht"bladzij 90 het navolgende over het onderwijs in de geschiedenis op de openbare school. „Het valt te betreuren (zoo lezen wij daar) dat op de openbare school het on derwijs in de geschiedenis, Jvaderlandsche en algemeene, noodwendig onvruchtbaar is. „Men eerbiedigt ieders godsdienstige overtuiging en zwijgt derhalve over alles wat de geschiedenis wezenlijk belangwekkend maakt. „De hollaudsche zeehelden uitstekend maar men zal toch moeten toegeven, dat in de wereldhistorie Bernard van Clairvaux krachtiger heeft ingegrepen dan de Ruyter. „De geschiedenis moet geene geschiede nis van veldslagen wordenongetwijfeld. Maar oek niet van huisraad en kleeder drachten. „Op de denkbeelden komt het aan, die de wereld vervormd hebben. „Maar nu treft het aldus dat die denk beelden ten allen tijde, tot op het jaar 1897 de religie tot achtergrond hebben. „Wat wil nu de neutrale school daar mede aanvangen „Zij schijnt mij veroordeeld tot eeu hui chelachtig verzwijgen" Neg verder gaat de derde der door ons hier bovengenoemde specialiteiten. Hij voegt er zelfs een bepaald woord van lof aan toe voor 't principieel gereformeerd onderwijs. Dr. Knappert (uit Assen) schrijft name lijk in het Nieuws v. d. Dag naar aan leiding van Prof. Nabers veroordeeld tot huichelachtig verzwijgen „Dit in verband met dat andere woord „onze gymnasia en universiteiten nemen de karaktervorming der kweekellingen niet ter harte", wijst op een euvel, op een drei gend gevaar, waarop altijd weder de aan dacht moot worden gevestigd, tot het ons onrustig cn beangst heeft gemaakt. En het verheugt mij niet weinig dat Prof. Naber hier uitspreekt wat ik met andere woorden onlangs in De Tijdspiegel schreef naar aanleiding van eene oratie van Prof. Woltjer". Het is ons een welkome verrassing op dergelijke uitspraken de aandacht temogen vestigen. Wel hebben wij sedert jaren, misschien in minder scherpe bewoordingen, hetzelfde beweerd, doch dan heette dit laster of ver kettering van andersdenkenden. Daarom doen uitspraken als van prof. Pierson, en van prof. Naber die blijkbaar door dezen eerlijke» philosoofgeinspireerd werd; en van dr. Knappert dien op zijn beurt prof. Naber weer inspireerde, ons in derdaad goed. Zij toch roepen ons toe dat wij wel de gelijk recht hebben vrees te koesteren voor 't neutrale; zij komen ous ongevraagd vertellen dat de openbare school haar roem overleven zal dat het neutrale niet meer is van dezen tyd en dat „de vrije school voor heel de natie" al meer het ideaal moet zijn dat de tegenstanders der „openbare" school als model-staats- secteschool, heeft te vereenigen. Blz. 118 t. a. p. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens: huisvredebreuk: P. C. v. d. P., 36 j. slager, Sluis, tot f 3 b. s. 3 d. h. mishandeling: B. v. d. B., 28 j., werk man, Oostburg, tot f 5 b. s. 5 d. h. strooperij met inklimming door twee vereenigde personenG. S., 14 j., zonder beroep, Ierseke, tot 14 d. gev. straf mishandeling van een ambtenaarA. J. 26 j., boerenknecht, Nieuwdorp, tot 14 d. ger. straf; beleediging van een ambtenaar H. K. B., 32 j sjouwer, Vlissingen, tot 14 d. gev.; diefstal: J. C. S., 14 j., zonder beroep, Ch. L. D., 12 j., zonder beroep, M. K., 14 j., ketelmaker, en W. E. S., 10 j., zonder beroep, allen Vlissingen, de le en 4e ieder tot 4 m., de 2e tot 7 d. en de 3e tot 1 m., en L. V., 50 j., timmerman, Vlissingen, tot 3 m. g»v. straf; laudlooptrijE. T„ 24 j., zonder beroep en zonder bekende woon- of verblijfplaats, thans te Middelburg in hechtenis, tot 12 d. hechtenis en 3 jaren opzending naar een rijks-werkinrichting, en feitelijke aanranding der eerbaarheid P. D. A., 19 j., bierbrouwersknecht, E. A. B., 21 j., E. E. R., 17 j., fabrieksarbeiders, en C. D., 18 j., arbeider, allen Sas van Gent, ieder tot 1 m. gev. straf. Ontslagen van rechtsvervolging: J. C., 13 j., zonder beroep, Ierseke, beklaagd van strooperij met inklimming door twee ver eenigde personen. Vrijgesproken, E. F. D., 11 j., K. v. V., 13 j., en Ch. J. H. K., gallen zonder beroep, Vlissingen, beklaagd van diefstal, en J. F., 54 j.. hvr. van L. V., werkman, Vlissingen, beklaagd van heling. Op heden is ter griffie van bovenge noemde rechtbank door den heer mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, als verdediger en raadsman van A. C. H., oud 20 jaar, klerk, geboren te Exeter (Engeland), ge detineerd te Middelburg, hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis dier recht bank dd. 5 dezer, waarbij bedoelde H. ter zake van oplichting op bookmakers- gebied werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met mindering der doorgebrachte hechtenis. Middelburg. De Arrondissements- Rechtbank behandelde heden de zaak contra D. G. oud 27 jaar, zonder beroep, geboren te Goes, woonachtig te Middelburg, ter zake dat hij, wetende dat zijn faillis sement voor de deur stond, zijne schuld f 105 aan J. M. Kakebeeke heeft uitbe taald en dus dien schuldeischer heeft be voordeeld boven de anderen. De griffier leest de akte van aanklacht voor. le Getuige mr. W. Dicke, advocaat en procureur te Goes, curator in het fail lissement van D. G. Hij zet in den breede de zaak uiteen en hoe zij zich heeft toe gedragen. Hieruit blij kt dat de beschuldigde geen boek hield en geassureerd was voor f 3000, hebbende hij bij brand in de maand Juli jl. eene vergoeding van f701,46 ont vangen, en den heer Kakebeeke f 105 ter hand gesteld. Beschuldigde erkent de feiten en deelt mede hoe hij er toe gekomen is die schuld te betalen, hij wilde nog zooveel mogelijk voldoen wat hij schuldig was. 2e Getuige L. B. Mudde, agent eener Brandwaarborg-Maatschappij. Deze geeft inlichtingen omtrent een door beschuldigde gesloten assurantie en de schaderegeling later met hem getroffen en uitbetaald. 3o. getuige J. M. Kakebeeke. Deze geeft inlichtingen omtrent de schuld die beschuldigde aan hem had en omtrent het tijdstip dat hij de f105, terugbetaald heeft, Hij weet zich echter niet meer te her inneren of hij er beschuldigde om ge vraagd heeft dan wei of deze ze hem aan geboden heeft. 4e. getuige M. J. Verhoek brigadier majoor der rijksveldwacht. Deze geeft in lichtingen omtrent den plaats gehad heb benden brand. 5e. getuige H. Schrijver, waschvrouw. Zg verklaart na den brand nog goederen by beschuldigde gekocht te hebben. 6e. get. Cornelia Jobse zonder beroep te Goes. Zg verklaart na den brand niet meer gekocht te hebben. 7e. get. T. B. van Loo koopvrouw. Heeft na den brand nog hg beschuldigde gekocht. 8e. get. J. J. Schneider Slager. Heeft ook na den brand nog gekocht. Beklaagde erkent daarop de feiten en blijft bg zgne bewering dat hg get. Ka kebeeke betaald heeft in de hoop dat kg meer vergoeding van de assurantiemaat- schappg zou krggen, hetgeen de voorzitter hem opmerkt dat eene onmogelg kheid was, daar hg reeds in de schaderegeling berust had en bovendien wist dat een faillisse ment onvermgdelgk was. De voorzitter brengt ook nog den be klaagde onder het oog dat hg boek had moeten houden. Had kg dit gedaan, kg zou geweten hebben hoe zgr.e zaken stonden. Beklaagde treedt vervolgens in langdu rige discussie met den voorzitter over zgne schuld waarop hg den 2en, en daarna den len getuige nogmaals oproept, welke laatste constateert dat ongeveer 22Vs pCt. in het faillissement zal kunnen worden uitbetaald. De officier van Justitie hierna aan het woord houdt de aanklacht vol en eischt eene gevangenisstraf van 6 maanden. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft vrggesproken M. Z., dienstbode te Ierseke, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld wegens diefstal van een muts. Verder bevestigde het een vonnis der zelfde rechtbank, waarbg J. en W. N arbeiders te Biervliet, werden veroordeeld wegens mishandeling in een kermisnacht bg gele genheid van een dansparty. Ten gevolge van het heerschen van het mond- en klauwzeer wordt voorgestald aan de tweede kamer om f 35000 en f 7COOO meer uittetrekken op de begrooting. Te Miinehen is het gewelf van een kelder eener brouwerg ingestort. Zeventien menschen werden onder het puin bedolven. Men bracht elf van hen nog levend, maar gewond te voorschgn. De overigen zgn om het leven gekomen. Klondyke. Van de verschrikkingen, die aan den tocht naar de goudvelden vast zitten en vooral niet voor de menschen alleen, geeft een brief van een van de leden der regee- ring8-expeditie, die onder leiding van den Canadeeschen minister van binnenlandsche zaken van de Westkust naar de Yukon vertrokken is, iets te voelen. Hij schreef 16 Oct.: „De verhalen van de doode paarden in den Witten Pas bg Skaguay zgn niet overdreven. Van de 3200 paarden, die van deze zgde van den pas den overtocht be gonnen, zgn er slechts 200 overgebleven. De andere zgn bezweken tengevolge van verkeerde behandeling, ruwheid van het pad, het harde klimaat, overbelasting, over- matigen arbeid en ontbering. Men kan zich geen droeviger aanblik denken. Laatst volgde ik onze pakossen een paar mglen het pad op, en zag de srme beesten ver strooid liggen tusschen het geboomte, in de Skaguay-rivier, in spleten of op het pad in den modder gezakt. Gg kunt u geen voorstelling vormen hoe moeielgk het is met pakdieren den Witten Pas te beklimmen, ik volgde onze ossen een steil en ruw pad op. Zg hadden zich door een nauwe spleet in de rots op te hgschen, terwgl zg met een last van driehonderd pond op hun rug door stroo- merd water gingen. Het optornen van de beesten in een houding van een hoek van 35 graden tegen de rots op, terwgl hun last op hun flanken slingerde en zg alle spieren moesten spannen om hun houding vast te bewaren en vooruit te komen, was pgnlgk om te zien. Spoedig viel een van die zware kerels de rots af, in een holte. Hg veirroerde zich niet meer tot hem de last was afgenomen Den volgenden dag kwam het bericht, dat een der ossen zich in een spleet den hoef had afgerukt. Hg moest doodgeschoten worden en zgn vleesch werd tot voedsel van de honden gebruikt. Twee andere konden niet meer, en de overige moesten opnieuw beslagen wor den. Te Skaguay vond de schrg ver onder de gelukzoekers volslagen anarchie heerschen. En het klimaat was er ellendig. Met de stoomboot „George W. Elder", die naar Dyca in Alaska is vertrokken, heeft de New-Yorksehe koopman Yert 4000 dozgn eieren en ongeveer anderhalf hon derd tonnen met gevogelte en versch vleesch verzonden. Door middel van hondensleden hoopt hg de geheele zending voor Kerstmis nog in de goudstad Dawson City te bren gen. Met deze speculatie denkt hg f 250.000 te verdienen. O. a. zal hg, naar hg meent, voor het dozgn eieren minstens 35 dollars, f87.50 ontvangen. Voor den tocht met hondensleden over den Chilkost-pas heeft de heer Vert 28 groote honden afgericht. Het departement van oorlog heeft befloten eeu militair bestuur in het land aan de Yukon in te stellen, er zullen, met het oog op den te verwachten toevloed van goudzoekers, in het voorjaar drie mi litaire posten in Alatka worden gevestigd, een militair gouverneur voor het district, worden benoemd met een volledigen staf en eene politie, uitgeoefend door onder officieren en soldaten van het geregelde leger. Ook zal eene commissie voor de mgnen worden aangesteld. Bg Versailles zgn Dinsdag twee jonge soldaten, uit het portier van hun trein hangende, door een anderen trein gedood. Te Konstantinopel heeft een tweedaagsche sneeuwstorm het aanzien van de stad en den Bosporus geheel veranderd. De minvermogende inwoners lgden nood, vooral door gebrek aan brandstof. Er worden maatregelen genomen om spoedig in de behoefte te voorzien. In een van de herbergen van Wla- diwostok heeft een vreeselgke slachting tusschen Russische en Fransche eenerzgds en Duitsche matrozen anderzgds plaats ge had. Het gevecht ontstond tengevolge van wederkeerige beleedigingen van een Duitscher en een Franschman. Een zeer romantisch huwelgk werd dezer dagen te St. Paul (Noord-Amerika) voltrokken, waar de bruid Hawaii en de bruidegom Holland vertegenwoordigde. De bruid was de rgke wed. Eleanor Kaiki- lani Graham van Honolulu, van een Ho- nolulusche dynastie de bruidegom de heer J. H. Vos, van Den Haag, een bekend portretschilder. MARKTBERICHTEN- MIDDELBURG, 18 Nov. 1897. De aanvoer uit Walcheren was heden matig en bestond hoofdzakelijk uit Peul vruchten die weder tot lager prijzen konden worden gekocht. Van andere artikelen was het aanbod geiing. Jarige Walch. tarwe prijshoudend en van f8 tot f8.10 gekocht. Nieuwe dito 25 ct. lager en naar kwaliteit van f7.50 tot f7.75 betaald. Nieuwe rogge hield men op f5.75. dito wintergerst weinig ter veil en f5.50 betaald, dito Zomergerst 10 ct. lager en van f4.55 tot f4.65 gebooht, Nieuwe groene kook Erwten naar kwaliteit f7 a f7.25. Poldersoort daarboven, dito Kroon Erwten waren tot f7 te bekomen, dito Waleh. wit- teboonen in puike soort van f8.75 tot f9 gekocht, dito bruineboonen in puike ronde kwaliteit van f8 toe f8.25 betaald. Lange dito f7.50. dito paardeboouen tot f5.50 ge kocht. dito Winter koolzaad op f 11 gehouden. Boter f -.80 a f —.90 per kilo. Eieren f6.00 per 100 stuks. VLISSINGEN, 19 Nor. 1897 Boter f .95 a f 1.05 per kilo. Eieren f4.50 per 104 stuks. ZIERIKZEE, 18 Nov. '97. BOTER. Hoogste koers f —.521/9 a laagste koers f 0.45 per 5 ons. KIPEIEREM hoogste koers f175 laagste koers fl.50 EENDEIEREN Hoogste koersf Laag ste koers f—de 25 stuks. VLISSINGEN. Donderdag werden door not. de Maret Tak publiek geveild 8 hui zen lo. Coosjebuskenstraat 1 A. 6 cA. Hoog ste inschrijver P. J. Kakenberg voor f60iX) kooper H. J. Buurman voor f6105. 2o. Wa- genaarstraat 63 cA. Hoogste inschrijver P. J. Hamelink voor f2750, kooper J. Kwist voor f2800. 3o. Weststraat IA. 6 cA. Hoogste inscürljver J. Goetheer voor f 2000 kooper J.|F. Aspeslagh voor f 2010.4o. Koren- scraat 28 cA. Hoogste inschrijver C. San- derse voor f 1027, kooper J. C. van der Meijer voor f 1067. 5o. Paard est raai 1 Are, Hoogste inschrijver T. Blankhart voor f1500 kooper P. J. Kousemaker f 1675. 60. Kou denhoek 46 cA. Hoogste inschrijver T. Blank- hart voor f975, kooper Arie de Waal voor f1002. 7o. Scherminkelstraat 1 A. 5? cA. Hoogste inschrijver J. Spaeter voor f2650, kooper P. v. d. Hof voor f 2966. 80. Een Winkelhuis met Pakhuis en Erf Lepelstr. groet 78 cA. Hoogste inschrijver J. Murre voor f 4100 niet verhoogd en niet toege wezen. VLISSINGEN. Donderdagavond werden door not. Bosch publiek geveild de navol gende huizenlo. Een huis, erf en tuin Hooikade groot 1 Are 2 cA. Hoogste in schrijver B. J. van Opbergen voor f4510, Kooper dezelfde voor f4820. 2o. Een win kelhuis en erf Lange Nieuwstraat groot 71 cA. Hoogste inschrijver P. de Landmeter voor f 2900 verhoogd tot f 2930, niet toege wezen, 3o. Een huis, pakhuis en erf, aldaar 1 A. 40 cA. Hoogste inschrtj ver S. M. Polak voor f 3925, verhoogd tot f 4025, niet toe gewezen. 4o. Een huis, erf en bleekveld Kaaskade 1 a. 81 cA. Hoogste inschrijver S- M. Polak voor f2950, niet verhoogd en niet toegewezen. MIDDELBURG. Aan het Gebouw van het Prov. Bestuur werd heden Vrijdag aanbe steed: le. Het driejarig onderhoud van de Rljks-contrèscarpe te Tholen, behoorenda tot de zeewerken in Zeeland. (Raming f750 per jaar). Inschrijvers W. Dekker te Veare f844 en J. L, Geluk Tholen f627. 2e. „Het bestorten van een gedeelte zee wering te Vlissingen behoorende tot da zeewerken in de provincie Zeeland". Ka ming f4000." Inschrijvers C. van Beers, Vlissingen f 4693, W. Dekker, Veere f 4439, J. de Bree Fz. Terneuzen f 3997 en P. A. van de Velde id. f3935. NAGEKOMEN ADVERTENTIEN OP DE BUITENPLAATS „OVERDUIN" onder Oostkapelle verdeeld in 6 kavels. Voorwaarden van verkoop ter lezing ten kantore van den Notaris A. M. TAK te Middelburg waar de inichrg vingsbiljetten zullen moeten worden ingeleverd voor of op 2 December a. Aanwgzing door den tuinbaas 26, 27 en 29 November. De repliek van den heer VVielemaker wordt in 't volgend no. opgenomen. Red. LAATSTE BERICHTEN. Ritthem. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad zijn opgekomen 92 kiezers van de 134. Het aantal geldige stemmen bedroeg 89, waarvan de heer J. Walraven 41, J. Minderhoud 23, C. Ba- rentsen 17 en D. de Visser 8 stemmen verkreeg. Alzoo moet er tusschen de beide eerstgenoemden eene herstemming plaats hebben. Kloetinge. Voor de verkiezing van drie notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier waren uitgebracht 61 stemmen, Herkozen werden de heeren F. Walrave met 44, W. v. Liere met 40 en Jan Oele met 33 stemmen. Candidaten der anti-kerkvoogdgezinden waren F. Walrave, W. v. Liereen Jacob Oele, laatstgenoemde verkreeg 27 stemmen. Coes. De herbenoemde ouderlingen en diakenen bij de ned. hervormde ge meente alhier hebben hunne herbenoeming aangenomen. Vlissingen. Als vervolg op 't be richt omtrent den brand op het Eiland meldt men ons dat Donderdagavond half 8 de spuit van het Wachtschip andermaal naar het terrein van den brand trok om do uitslaande vlammen uit de puinhoopen te blusschen. Zg werd later afgelost door een stadsspuit die den geheelen nacht moest big ven. V. d. P. is herhaalde malen in 't ver hoor geweest, zgn knechtje dat ander» aitgd bg hem sliep, behoefde juist in dien nacht voor den brand zulks niet te doen. V. d. P. moet dan ook reeds hebben be kend den brand gesticht te hebben.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 5