NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH lo. 22. 1897s Satectfag 20 flooemfier. fiuaaffife laarpng, VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. De pest der dronkenschap. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers- 0,02s. UITGAVE WAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent'. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ii. Ook onderstaande woorden uit Talmage's preek zijn treffend. Indien ik al de lieirscharen der doode dronkaards kon bijeenvergaderen, en hen uit hun graf kon doen opstaan, en daarna aan dat heirleger al de scharen der le vende dronkaards kon toevoegen, vijf of tien op een rij, en als ik u dan een paard kon doen bestijgen en langs die gelederen laten rijden, om er een revue over te houden, zoudt gij dat paard be rijden tot dat het neerviel van uitputting en gij zoudt een ander paard bestijgen en er op rijden totdat het van uitputting neerviel en gij zoudt een ander paard nemen, en nog weer een ander paard, en gij zoudt uur aan uur blijven voortrijden, en dag aan dag. Reusachtige jgroote lieirscharen, en regimenten, en brigades, kolossale legerbenden. En als uwe stem dan krachtig en in drukwekkend genoeg was om hen allen te doen luisteren, en gij het commando kondt geven.: „Voorwaarts marsch 1" zou hun eerste stap de aarde doen beven. On verschillig naar welken kant gij op den huidigen dag de beschaafde wereld beziet, het kwaad is toenemend. Ik vestig uwe aandacht op het feit, dat er duizenden menschen geboren worden met een dorst naar sterken drank, een feit waarmede maar al te dikwijls geen rekening wordt gehouden. Langs sommi- ger rijen van voorouders loopt de rivier der verzoeking. Er zijn kinderen, wier eerste windselen van lijkwaden zijn afge scheurd. Menig vader heeft een testament gemaakt van dezen aard „In den naam van God, Amen. Ik vermaak aan mijne kinderen mijne huizen en landerijen en goederen; alles wat ik nalaat, zal gelijke lijk onder hen verdeeld moeten worden. Dit bekrachtig ik met mijne handteekening en ik verzegel het stuk in tegenwoordig heid van getuigen'" En toch heeft die zelfde man nog een ander testament ge maakt, dat de menschen nooit gelezen hebben en dat niet ofïïciëel geregistreerd is. Als dat testament in leesbaar schrift te boek ware gesteld, zou het ongeveer aldus luiden „In naam van ziekte en hon ger en dóód, amenIk vermaak aan mijne kinderen mijne booze hartstochten myne okshoofden zullen de hunne worden, mijn wijnglas zal het hunne worden, mijne vernietigde reputatie zal de hunne worden. Al de schande die ik nalaat, zal gelijke lijk onder hen verdeeld worden. Dit be krachtig ik met mijne handteekening, en ik verzegel dit stuk in tegenwoordigheid van al de toejuichende harpijen der hel." Met de menigten dergenen die bij hun geboorte dezen boozen hartstocht mede brengen, wordt dit heirleger vermeerderd. En tot mijn leedwezen moet ik zeggen, dat een groot aantal apothekerswinkels dezen Jhartstocht aanwakkeren, doordien zij alcohol verkoopen jonder den naam van geneeskrachtig bitter, 't Is bitter voor de koorts, en bitter voor de maag, en bitter voor dit, en bitter voor dat, en bitter voor wat andersen de misleide brave lieden, die niet weten dat zij van dien kant met de slavernij van het alco holisme bedreigd worden, gaan ten ver- derve. En den een of andeven dag zit een man met de flesch zwarte bitter aan zijn tafelen de kurk vliegt er uit, en er uit vliegt ook een duivel, die den man bij zijn keel grijpt en uitroept: „Aha! ik heb nu al tien jaren lang jacht op u gemaakt! Eindelijk heb ik u toch te pakken gekregen In de diepte met u In de diepte met u 1" O. die zooge naamde geneeskrachtige bitters Zij maken eens mans gezin bitter, en Zijn tehuis bitter, en zijne gemoedsstemming jutter, en zijn dood bitter, - en zyn hel bitter. O, die bitters! Een reusachtig leger, dat voortdurend talrijker wordt. Ik geloof dat het hoog tijd is voor de belijders des Heeren in alle werelddeelen om te dezer zake partij te kiezen. Het zal een strijd op leven of dood moeten worden tusschen de dronkenschap en de nuchterheid, tusschen den hemel en de hel. Kies partij, vóór en aleer uw volk nog dieper in verval geraakt kies party vóór en alleer uw zonen worden opgeofferd, en het nieuwe tehuis uwer dochter verpletterd wordt onder het alcoholisme van een ver dierlijkten echtgenoot. Kies partij, terwijl uw woord, uwe pen, uw gebed, uwe stem bij de verkiezingen, misschien nog eenigen invloed kan uit oefenen tot het tegenhouden van het be derf uwer natie. Indien al de belijders des Heeren te dezer zake partij wilden kiezen, zou het niet zeer lang duren of de toekomst uws volks zou in de rechte richting geleid worden. Is de dronkenschap een zonde van een bepaald land of een bepaald volk Be hoort zij meer in het Noorden, of meer in het Zuiden thuis Moet men haar meer in het Oosten, of meer in het Wes ten zoeken O, er is geen enkele rivier ter wereld, waarin hare tranen niet zijn gevallen en waarin hare zelfmoordenaars zich niet hebben gedompeld Wat ruïneer de die plantage daarginds, waarvan elk veld een kapitaal vertegenwoordigde, en waarvan de eigenaar en zijn familie eer tijds tot de rijkste bezoekers van badplaat sen en strandhotels behoorden Wat bracht die bloeiende boerderij daarginds in ver val, en verfde de rooskleurige wangen, die in de kamers en onder de boomen bloosden, met de bleekheid der wanhoop? Wat heeft bijna elke straat van zoovele dorpen en kleine en groote steden der beschaafde wereld met een zedelijke pest getroffen De sterke drank. Breng het geld bijeen, dat de arbeidende klassen gedurende de laatstverloopen dertig jaren aan drank hebben uitgegeven, en ik wil er voor iederen werkman een huis van bouwen, en een tuin voor hem aanleggen, en zijne zoons in fijn laken kleeden, en zijne dochters in zijde, en voor zijn huisdeur een steigerend span vossen of schimmels laten voorkomen, en hem een polis van levensverzekering ter hand stellen, zoodat het tegenwoordige huishouden in stand zal blijver, nadat hij dood is. De hardnekkigste en de over- weldigendste vijand der werkende standen is het bedwelmende vocht. Het is de anarchist der eeuwen, en heeft het lichaam en den geest en de ziel van den arbeid geboycot, en boycot ze nog altijd. Het bezwendelt jaarlijks de nijverheid voor een groot aantal percenten harer verdien sten. Het komt met zijne heillooze verlokkin gen tot den handwerksman of den dagloo- ner op zijn weg naar het werk, en in de middagschaft, en 's avonds op zijn terug weg naar huis. 's Zaterdags, wanneer het weekloon wordt uitbetaald, verslindt het bedwelmende vocht een groot deel van het geldj dat voor het huisgezin besteed moest worden, maar dat nu aan de tappers en de kroeghouders wordt geofferd. Deze zonde giet hare vitrioolachtige en vloekwaardige vochten door de keelen van honderdduizenden werklieden en terwijl de gewone werkstakingen verderflijk zijn, beiden voor patroons en arbeiders, kondig ik een algemeene strike tegen den sterken drank af, welke strike, indien zij krachtig wordt volgehouden, tot verheffing der arbeidende klassen en tot heil der natie zal strekken. Ik durf mij verstouten om te zeggen, dat er geen enkel gezond werkman is, die niet binnen de eerstvolgende twintig jaren, indien hij alle bedwelmende dranken weigert en daarbij spaarzaam is, een kapitalist op kleine schaal kan worden. 19 Nov. '97. De commissaris der koningin in Zeeland heeft voor de plaatsing van de kennisge vingen en oproepingen, bedoeld in art. 555 van het Wetboek van Koophandel, (be treffende strandvonderijen) aangewezen de volgende nieuwsbladen voor Walcheren en Zeeuws'c h- Vlaanderen, de Middelburgsche Cou rant voor Zuid- en Noor d-B e v e 1 an d, de Middelburgsche of de Goesche Courant voor Schouwen en Duiveland, voor T h o 1 e n en voor St. Philips- land, de Zierikzeesche Nieuwsbode voorOostelijk Zeeuwsch-Vlaan der e n, de Middelburgsche of de Terneuzen- sche Courant. Bij Koninklijk besluit is vergunning verleend aan den heer P. L. De Bruyne, vice-consul van Groot-Brittannië, te Vlis- singen, om aan te nemen de onderscheiding van „Honorary Member" 4de klasse, der orde van Victoria, hem door H. M. de koningin van Groot-Brittannië en Ierland geschonken. Te 's Gravenhage is overleden de kapitein bij het Indische leger Kohier op 36-jarigen leeftijd. Hij was een zoon van generaal Kohier die in 1873 bij de bestor ming van de Missigit in Atjeh sneuvelde. Men herinnert zich dat bij 't vernemen der doodstijding van dezen generaal, nu wijlen koning Willem III zich naar Groningen begaf om den vader en de beide zoontjes van den gesneuvelden generaal te troosten en dat hij die zoons onder zijn bijzondere bescherming nam. Een hunner is nu over leden. In 1878, op 17-jarigen leeftijd was hij aan de Kon. Mil. Acadsmie als cadet in dienst getreden, werd 11 Juli 1882 benoemd tot 2e luit. der inf. en 11 Juni 1887 bevorderd tot le luit. in welken rang hij aan onderscheiden belangrijke krijgsverrichtingen op Atjeh deel nam. Hij werd 21 Nov. 1894 benoemd tot kapitein en vertrok eenige maanden ge leden naar Nederland, met spsed-certificaat wegens ziekte. Een ziekte die door zijn overlijden gevolgd is. Nederlandseh rundvee in Duitschland. In Duitschland krijgen de agrariërs, die ijveren voor de sluiting van de grenzen voor het Nederlandsche vee, nu allengs de boeren, de mannen van de praktijk, tegen zich. De bekende landbouwkundige Schmidt-Löhme, Amtsrat, heeft zijn advies gegeven op twee vragen, welke gesteld waren door de landbouwmaatschappij te Telton, in Pommeren. „Is de veeteelt in Buitschland zco ont wikkeld, dat zij in de behoefte aan melk gevende koeien kan voorzien „Kunnen de rundveerassen van de Noord- Duitsche laagvlakte het Hollandsche fokvee ten behoeve van hunne veredeling ont beren Op deze vragen wordt door hem vol mondig „neen" geantwoord. Sedert, tenge volge van de sluiting van de Nederland sche grens, de invoer van melkgevende of drachtige koeien uit dit land is afge sneden, is de productiviteit van het melk vee inderdaad volgens persoonlijke erva ringen met lVs liter daags voor elke koe achteruitgegaan, aangezien het Duitsche melkvee zóo schaars is geworden, dat voor beesten f300 moet betaald worden, welke men vroeger voor f 225 a f 270 kocht. De misstand wordt nog erger, doordat men thans vaker van koeien veranderen moet. Dientengevolge is het aanbod van vet vee (want als een koe uitgemolken is wordt zij gemest) toegenomen en wordt de prijs voor vet vee gedrukt. Dit alles kan slechts verholpen worden door den invoer van Hollandsche kalve ren, zoomede van Hollandsche jonge koeien en stieren vrij testellen. Het is voldoende dezen invoer te beperken tot beesten van niet ouder dan 4 jaar. Cats. Eenigen tijd geleden i« door den gemeenteraad besloten aan den Mi nister vergunning te vragen tot het aan leggen van een telephoon. Thans is door den Minister goedkeurend op die aanvraag beslist en zal dus eerlang deze gemeente verbonden worden met het overige gedeelte der telephoon- en telegraafwereld. Een groot gerief voor de ingezetenen voorzeker, die anders hunne telegrammen van Colijns- plaat thuis bezorgd kregen en daarvoor natuurlijk een niet onbeduidend bodeloon te betalen hadden. COSS. Aan 't gebouw van den Christe- lijken Volksbond hebben zich 90 werk- looze huisvaders of kostwinnende zoons aangegeven. Het vorige jaar bedroeg hun getal 94. Vlissingen. Donderdag morgen even half vijf brak alhier een hevige brand uit in de sedert eenige weken geopende Zuid Hollandsche stoombroodbakkerij van C. L. v. d. Ploeg in de Dijkstraat op het zoo genaamde Eiland. De mail was juist met brood naar de stad. Het geheele gebouw dat boven ledig stond, en beneden door v. d. P. en zijn knechtje bewoond jwerd, is geheel uitgebrand. Niets werd gered, doch alles was verzekerd. De eigenaar is T. Blankkard, alhier. Middelburg. De Kamer van Koop handel benoemde tot haar secretaris op een jaarwedde van f300 in plaats van den heer mr. E. Fokker den heer A. de Vulder v. Noorden. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen: Het smokkelen van allerlei soort van fokvee naar België is in den laatsten tijd, nu men voor geringen pr.js gemakkelijk menschen kan krijgen, die dit gevaarlijk werkje voor de groote kooplieden willen verrichten, sterk toegenomen. Nog dagelijks ziet men nu hier, dan daar, troepen koeien, begeleid door een 60 tot 70 man, over de grenzen trekken. Gewoonlijk zijn bij elke koe, behalve een geleider, twee drijvers, die ieder voor hunne benijdbare taak 5 a 7 frank ontvangen. Als m9n bedenkt, dat op elke koe ten minste 100 frank verdiend wordt er zijn er wel van 150 tot 200 frank dan is het duidelijk, dat er met dit smokkelen in het groot nog al wat verdiend wordt. In 't vorig no. meldden wij reeds van herhaalde aanhoudingen welke door dade lijke slachting gevolgd worden. Zooverna men wij dat deze week, onder de aange houden beesten een kalfvaars was, rekening 15 Nov.welk dier mede terstond werd afgemaakt. Het was in 't Goesche land ge kocht. Overigens leenen de mistige avonden van thans zich zeer voor de smokkelarij. Scherpenisse. En fietsrijder die door de schoolstraat reed terwijl de school uit gaande was, achtte het niet noodig van de fiets te stappen doch de gevolgen daarvan bleven niet uit. Een kind in de onmiddel lijke nabijheid van de schooldeur kwam in aanraking met de wielen der „kar" zoo dat het niet zonder veel moeite van tns- schen de wielen moest geholpen worden en met aen paar wonden en eenige schram men aan hoofd en armen, bewusteloos in een woning werd gedragen. Dinteloord. De heer W. J. v. Waar denburg, brievengaarder te Ellewoudsdijk, is weder benoemd tol brievenbesteller al hier. Volgens achterstaande advertentie zal de christelijke zangvereeniging te Rilland eene uitvoering geven in de Ned. Herv. Kerk. Gezongen zullen worden No. 182 uit Sankey „Kom tot mij Kom", Neerbosch le bloemlezing, No. 2 „Het Godsrijk staat", No. 18 „Blijve mijn werk slechts gedacht", No. 23 „Heilbeloften" en No. 44 „Naar Huis". Neerbosch 2e bloemlezing, No. 5 „Te Deam", No. 14 „De hemelen roemen de grootheid des Heeren", No. 29 „Afscheids lied", „De Hymne", No. 11 uit Exelsior, No. 16 uit Hallelujah „Twee Sterren" en No. 12 „Zendingslied". „Beslist zijn", woorl den van D. P. Garms. Te Groningen heeft een kleerma kersgezel een kassier, met een hamer, dien hij uit een kroeg had gestolen, het lin keroog verbrijzeld. De kassier, die reeds het rechteroog miste, is door deze wandaad thans geheel van het gezichtsvermogen beroofd. Te Zevenbergen (N.-Br.) heerscht tegenwoordig de influenza in nog al hevige mate. Het getal lijders en lijderessen aan die ziekte is zeer groot. Bijna geen huis gezin of èen ®f meer leden zyn er door aangetast. Gelukkig is de ziekte niet van ernatigen aard en eischt zij weinig offers. In een terp te Wirdum, nabij Leeuwarden, is, op ongeveer 2 meter diepte, een ijzeren zwaard gevonden, lig gende op een geraamte. Het geheele wapen heeft eene lengte van ongeveer 1 meterhet gevest is zonder handbedekking, de kling is reoht, 6 a 6V2 centimeter breed, is tweesnijdend en loopt puntig toeop enkele plaatsen is hout vastgehecht, vermoedelijk van eene houten scheede. Het zwaard is vermoedelijk 400 a 500 jaren oud en heeft waarschijnlijk toebe hoord aan een hooggeplaatst persoon, om dat velen hunner destijds met hunne wapenen werden begraven. Te Maurik was een landbouwer bevreesd, dat men zijne suikerbieten, welke op het land lagen, zou stelen. Als voor zorgsmaatregel verborg hij nu in sommige bieten een stukje hout, waarop hij zijn naam geplaatst had. Zoodra er nu weer bieten vermist werden, werden door de politie eenige huiszoekingen gedaan, en werkelijk vond zij bij den verdachte onder het hooi bieten, waarbij uit sommige het stukje hout te voorschijn kwam. In dit geval was alzoo de dader gemakkelijk aangewezen. Als een zeldzaamheid mag gemeld dat bij een landbouwer in 't Nijkerker- veen, de bijen op 14 November nog wonnen met goede „bouten" aan de „beenen", zooals die in 't midden van den zomer voorkomt. Gedurende 35 jaren, dat hij bijen houdt, had hij in dezen tijd van het jaar zoo iets nog nooit gezien. Kazernetaal. (Uit een Brief Nadat ik op den rand van mijn kotje een halve zaaier met een hak slobber naar binnen heb gewerkt, ga ik je eens vertel len hoe mij het eten bevalt en meer an dere dingen, waar gij zoo belangstellend naar vraagt. Wat de piepers met recht voor allen be treft, deze liggen altijd wat hard in mijn binnenkamerzoodat ik er liever wat zware tabak of lijntjes excerceeren bij heb. Toch heb ik ze liever dan zaaiers en qranaat kartetsvuur. Deze laatste laat ik meestal staan en neem dan maar een hompje turf met machineoliewat ik in mijn straatje oppeuzel, vóór ik ga bronsen. Verleden week ben ik op den pof naar Grootmokum geweest, maar ik ben niet gesnord. Mijn slaap ging het zoo goed niet af, die raakte by den smid in den kost met acht dagen wijn en banketmaar hij heeft ook al zooveel op zijn kerfstok. De pook zei dan ook al tegen hem Je raakt nog met een tweetje voor den muts den pijp uit. En de dubbele gaf hem een heele preek en zei, dat hij maar liever 's avonds naar de swab moest gaan. Maar wat geeft hij om eenige pandjes of kuchtjes Niets! 't Is 'n sjapietouwer. Hield hij den duim nog wat meer op het zundgatmaar dat wil hij niet. Gister toen we zaten te schutteren zei hij, dat hij zich ziek zou melden, als er maar wat meer was te pooien in den stal„want" zei hij „het is morgen makkes in de keet". Hij heeft er ook oter gepraat om over te teekenen naar de veldbonken^ omdat daar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1