RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. draagt van dezen oorlog begonnen te hebben. Die conclusie had op 't betoog van Van Kol gepast; maar niet het vragen van de instelling eeuer commissie van onderzoek. Up die manier wordt immers de oorlog toch nog minstens een paar jaar voortgezet. Neen, Spr. erkent 't onrechtvaardige van dien oorlog; maar hij aanvaardt tevens den toestand gelijk die nu geworden is en vordert vasthouding aan 't stelsel van krachtig doortasten, vooral door 't keeren der smokkelarij. Deze spreker brak een lans voor 't op treden der regeering voor de godsdienstige belangen der Indische bevolking. Niet dat de rogeering op confessioneel gebied pro paganda zou maken; de minister had die tegenwerping in de stukken wel achterwege kunnen houden. Maar er moet zyn gods dienstvrijheid voor de Christenen, en die is onder 't thans vigeerende artikel 122 van het regeeringsreglement, voor zooveel uit sluitend de protestanten betreft, niet mo gelijk. Immers in dat artikel ligt een zedelijke dwang om lid te zijn van de protestantsche kerk. En plaats hier nu tegenover dat de regeering op Lombok geld gaf om heiaensche tempels weer op te bouwen. Zij deed dit, zegt zij, wijl zij nu eenmaal de souvereiniteit had overge nomen en daarom moest men, zoo heette het, geld geven voor het offeren van beesten door Balineezen. Maar die opvatting is onjuist; die souvereiniteit is niet bij con tract overgenomen en legt ons derhalvo geen verplichtingen als de zoodanige op. Onze ruimte gedoogt niet dat wij ook nog aan de redevoeringen der heeren Pijn- acker Hordijk, Pyttersen, Bahlmann en anderen de aandacht wijden. Voor recht verstand der quaestie die deze week aan de orde is, komt ons het gereleveerde van heden vrijwel voldoende voor. 17 Nov. '97. Een der beide loodsschoeners voor den bouw waarvan de regeeriug gelden aan vraagt, is bestemd om dienst te doen in het 6e district te Vlissingen. Zij zal voor dien dienst noodig zijn, ook al wordt be sloten om den loodsdienst voor de zee gaten te doen uitoefenen met rijksstoom- vaartuigeu. Door een aanzienlijk getal antirevo lutionairen is gevolg gegeven aan de uit- noodiging om ter vergadering van 15 No vember jl. te Utrecht voorloopig het Pro gram van Beginselen van de Christelijk- historische of vrij-antirevolutionaire partij vast te stellen. Verscheiden der opgeroepe- nen hadden schriftelijk hunne instemming betuigd met het door de daartoe benoem de Commissie van Redactie voorgestelde ontwerp. Eerstdaags zal het aangenomen conoept- Program worden gepubliceerd, en de kies- vereenigingen, die het hebben aangenomen worden opgeroepen om het program, zoo noodig gewijzigd, definitief vast te stellen, alsmede tot beslissen over de orgenisatie der party. De voorloopige Commissie van Advies be staat uit de heeren Gerretson, Heesterman, Hoogenbirk, Mr. van Idsinga, Jhr. mr. A. E. de Savornin Lobman, Jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford, Mr. R. van Veen en Prof. dr. S. D. van Veen. De heer Quarles treedt in die commissie op als Secretaris. Zoodra in meer dan twee provincies zich een provinciaal oomité zal hebben gevormd, en deze provinciale comité's een definitieve Commissie jvan Advies zullen hebben benoemd, treedt de voor loopige Commissie af. Necl. Goes. In de Dinsdag gehouden ver gadering van de de afdeeling Heinkenszand der Mij. tot bev. van Landbouw en Veeteelt in Zeelandbracht de voorzitter, de heer E. v. d. Bosch, hulde aan den heer C. J. Lab rijn, die wegens verandering van werk kring, zijn ontslag als bestuurslid heeft ingediend, voor de wyze, waarop hij die betrekking gedurende 26 jaren heeft vervuld. De heeren H. Mol en M. Boogerd, als bestuursleden aan de beurt van aftreding, werden herkozen. Voor den hoefsmidscursus werd f 60 toe gestaan. Van de leerlingen, slaagden en werd het diploma uitgereikt aan D. Adri- aanse Goes, J. Slabbekoorn, Oud Sabbinge, C. van Waarde en C. Butler, 's Heer Arendskerke, J. J. Oranje 's Gravenpolder, J. Kaboort Nisse, J. F. du Pont Kwaden- damme, J. Nijsee Pz. Wemeldinge, S. Kalle- waard Wolfaartsdijk, J. Zuiaweg Jz. Hein kenszand, J. A. de Kok Wolfaartsdijk, D. de Vos Heinkenszand en C. Dominicus Kattendijke. Namens hen dankte du Pont de af- deeliog. De commissie voor de verloting uit de paardenmarkt welke een batig slot van ruim f 50 had, zal worden uitgenoodigd ook voor de volgende drie jaren in functie te blijven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's Heer Hendrikskinderen de heer H. J. F. Keers cand. te Hazers- woude. Bedankt voor Koedijk door ds. H. G. Oldeman te Ouwerkerk. Beroepen te Tzum ds. G. H. Wageuaar te Leeuwardente Gouderak ds. K. Eekhof te Werkhoven te Oostende (België) [Belgische Zendingskerk] E. B. Couvée, cand. te Leiden; te Waver- yeen ds. J. Krull (em. pred.) te Amsterdam te Exmorra (toez.) Y. Bolman cand. te Harlingen te Haaften D. den Breems cand. te Utrecht. Aangenomen naar Ilaskerhorne (toez.) door ds. W. Voors te Kuinre. Bedankt voor Muiden door ds. K. Eekhof te Werkhoven voor Muntendam door ds. M. J. A. Bonwens te Veenwouden; voor Woubrugge door ds. M. A. v. Rhijn te Wateringen voor Culemborg door ds. G. A. Lolcama te Boskoop voor Finkum door ds. R. Hazelhoff te Schalsumvoor Hiaure door ds. F. T. Salverda te Lollum voor Waverveen door ds. J. Krull (em.pred.) te Amsterdam. Middelburg. Volgens de Midd. Crt. heeft de heer jjlir. mr. Schorer zijn her benoeming tot Notabele niet aangenomen. Colijnsplaat. Het kiescollege herkoos tot ouderlingen de hh. P. Riemens en J. Nieuwdorp, terwijl in plaats van dhr. M. de Jonge, die bedankt bad, werd gekozen dhr. T. Mouthaan. Tot diaken zijn gekozen in plaats van de heeren C. Kievit en G. Versluis, die niet meer in aanmerking wenschten te komen, de heeren C. T. Ver sluis en W. Potappel. De heer J. Schip pers, die wegens zijn voerzangersschap bedankt had als diaken, werd als zoodanig herkozen. Geref. Kerken. Tweetal te Ezinge ds. J. Andree te Oosterend en ds. L. G. Goris te Veen- woudsterwal. Beroepen te Siddeburen ds. S. Datema te Murmerwoudete Stiens ds. J. C. Raamsdonk te Beverwijk. Bedankt voor Sleeuwijk door ds. L. Bouma te Emmelenkampvoor Tzuin- marum door ds. O. de Roos te Oudega voor Rottevalle door ds. W. Bouwman te Lutjegast voor Zalk en voor Onst- wedde door ds. H. D. Drenth te Nieuwolda. Ds. Offringa te Delemsvaart neemt D.V. 28 Nov. a. afscheid vau de gemeente aldaar en wordt 5 Dec. d. a. v. te Din- teloord bevestigd door ds. Eerdmans van Boskoop. De gemeente te Dinteloord zal dan slechts tien weken vacant zijn. Ev. Luth. Gom. Beroepen te Winschoten ds. J. H. Grotten dieck te Maastricht. Aangenomen naar Alkmaar door ds. J. F. Ternooy Spel te Harlingen. Aan de Theol. School, te Kampen is geslaagd voor het semi-candidaatsexamen in de theologie de Heer A. Veenkamp. Door de geneeskundige staats-com- missie te Amsterdam is bevorderd tot arts P. J. A. Kruysse, geboren te Axel. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Gisteren, Dinsdag, zijn veroordeeld we gens mishandeling: A. F. v. d. V., 19 j., boe renknecht, Biervliet, tot3m. gev. straf, en J. v. d. H., 20 jwerkman Vlissingen, tot f 5 b. s. 5 d. h. vernieling en beschadiging van goederen C. v. K., 34 j., kleermaker, en J. B. D., 23 j., zonder beroep, Terneuzen, ieder tot 14 d. gev. straf; huisvredebreuk', P. K. D., 19 j., leurder Middelburg, tot 14 d. gev. straf, en diefstalA. A. G., 20 j., zonder beroep. Terneuzen, tot 14 d. gev. straf. Vrij gesproken P. H., 30 j., J. O., 28 j., werklieden, Terneuzen, en P. M. P., 19 j. arbeidster te Hulst beklaagd van vernieling en beschadiging van goederen. De krijgsraad te 'sGravenhage ver oordeelde Maandag R' H. de J., soldaat bij de koloniale reserve, gedetacheerd bij het algemeen depot van discipline, tot vier maanden militaire detentie ter zake van insubordinatie door het beleedigen en dreigen met woorden en gebaren van zijn meerdere in rang. Goes. Door het hoofdbestuur der com missie voor de feestviering alhier bij ge legenheid van de inhuldiging van H. M. onze Koningin zijn uitgenoodigd om daar van deel uit te maken een der leeraren der Nederlandsch Hervormde, die der Gereformeerde en die der Roomsch-Katho- lieke gemeente. De heeren ds. Lamers, daartoe aange wezen door het ministerium van predi kanten der Ned. Herv., ds. Van der Veen als predikant der Gereformeerde en Baede als deken en pastoor der R.-K. gemeente, hebben deze uitnoodiging aangenomen. Goes. Wie Maandagavond de 5e jaar vergadering heeft bijgewoond van den Christelijken Volksbond alhier en tevens bij de vier eerste tegenwoordig was, heeft zeker niet zonder leedwezen opgemerkt, dat de belangstelling in deze zoo goede zaak niet sterk toeneemt. Tenminste als we die moeten afmeten naar het bijwonen der vergaderingen, 't Waren weer dezelfde personen van verleden jaar. Ongeveer een 30 tal. De voorzitter, de heer J. M. Ka- kebeeke, opende de vergadering en deed de mededeeling, dat het Bestuur, door de ervaring geleerd, ditmaal geen aparte ver gadering had uitgeschreven voor de afdee ling Werkverschaffing, om daarna alleen te vergaderen met deleden van den Volks bond. Het was namely k gebleken, dat de bezoekers van beide vergaderingeu gewoon lijk dezelfde personen waren. Mot den voorzitter zaten aan de bestuurs tafel de heeren A. Dekker, J. Donner en C. R. van Lelijveld. De heer J. A. van Heel was afwezig. De secretaris, de heer C. K. v. Lelijveld las de notulen van de vorige vergadering. Deze werden onder dankzegging vastgesteld. Met algeineene stemmen had de herkie zing plaats van de aftredende bestuursleden. J. A. v. Heel en C. li. v. Lelijveld. Den eerste zou hiervan worden kennis gegeven, terwijl de laatste de herbenoeming aannam. De voorzitter kon zich met recht de tolk heeten èn van het bestuur èn van den Bond, toen hij de hoop uitsprak den wak keren secretaris nog lang voor den Bond te mogen behouden. Het Bestuur had de wenschelijkheid ge voeld, zoo ging de voorzitter voort, om zich een 6de lid te assumeeren als 't kon uit de Roomsch-Katholieken. De vergade ring kon zich daar goed mee vereenigen en keurde de stappen goed, die reeds door het Bestuur wareu gedaan. Met algemeene stemmen nam zij het voorstel aan om als 6de lid te benoemen den heer M. A. Stie- ger, die tot nog toe lid was geweest van de Commissie van Navraag. De voorzitter verzocht nu den heer Stie- ger aan de bestuurstafel plaats te nemen, die daaraan voldeed. Terwijl de vergadering eenigen tijd ge schorst werd, zagen de heeren L. Duvekot en P. v. d. Meulen de omvangrijke reke ning van den penningmeester, den heerA. Dekker Jzoon na. Ze stelden voor de re ning, gelijk ze daar lag, goed te keuren' maar maakten de opmerking dat er met zulk een groot verlies sigaren worden ge maakt. Dit verlies bedroeg over 2 jaar niet minder dan f 600. Zoowel de heer van Lelyveld, als de heeren van de Weert en Dekker (penningm.) toonen aan, dat die som van f 600 vol strekt geen bezorgdheid behoeft te wekken, wijl voor die f600 veel is verkregen. Die f 600 is gebruikt om een vijftal jongens een vak te leeren. Die jongens hebben iets verdiend, waardoor de Werkverschaffing tevens de gezinnen steunde. En zoo flink hebben de jongens zich reeds geoefend, dat de sigarenmakerij van nu al profijtelijk blijkt voor den Bond. Want wel is er met verlies gewerkt, doch slechts anderhalf jaar. Het laatste halfjaar is zelfs iets overgelegd, en 't tekort van f 600 zou reeds aanmerkelijk zijn ge slonken, indien de aanschaffing van materi alen bij 't begin van dit laatste halfjaar geen groote kosten had gevorderd. De heer Van de Weert noemde hierna nog eenige cijfers, die hij zoo had gegroe peerd en gecombineerd, dat de vergadering wel tot de erkentenis moest komen, dat de Bond in zijn 5-jarig bestaan reeds zeer veel tot stand had gebracht. Hij toonde aan, van hoeveel belang het was den Bond den steun, dien hij waard was, niet te onthouden, maar te blijven verleenen. Hiermede meende spreker tevens den heer Hoogesteger te hebben beantwoord, die naar de oorz&ak gevraagd had van de meerdere opbrengst der sigarenmakerij ge durende den laatsten tijd. De heer B. M. den Boer betuigde nog zijne ingenomenheid met de sigarenmakerij waar hij reeds meermalen een bezoek had gebracht. De vergadering werd gesloten, nadat de voorzitter den nauwgezetten en ijverigen penningmeester, dank had gezegd voor het gevoerde beheer en alle aanwezigen 'had aangespoord om zooveel mogelijk de zaak der werkverschaffing te steunen. Hij beval in 't bijzonder de eerlang te houden collecte in aller welwillendheid aan. Vlissingen. Gisterenavond had alhier een treurig ongeluk plaats. Bij het ingaan in een der ketels van H. M. kruiser „Zee land" in aanbouw op „de Schelde", werden de bankwerkers C. B. en E. F. L. door eene ontploffing, waarvan de oorzaak moei lijk te gissen is, deerlijk in het gelaat ver brand. Door Dr. Duyvis verbonden, wer den beiden per rijtuig naar het gasthuis vervoerd. B. is het ergste verwond, 't Ge- heele gelaat met een gedeelte van het hoofd is verbrand. Hedennacht hadden beide lij ders hevige ondragelijke pijnen. Er is echter hoop op herstel. Vlissingen. De Postconducteur C. Colet, wordt op 1 Dec. a. s. overgeplaatst van de lijn VlissingenBreda naar het Zeepostkantoor Vlissingen- Queenborough, zulks in plaats van W. C. Aarsen, die den 15 dezer jvan daar is overgeplaatst naar Eindhoven; terwijl op 1 Dec. de Post conducteur D. Boogaart wordt overge plaatst van Rotterdam naar Vlissingen voor de lijn VlissingenBreda in de plaats van C. Colet. Naar het ZDbluit goede bron verneemt, heeft de commissie van het Zeeuwsoh-Vlaamsch Zendingsfeest besloten dat feest in 1898 te houden te Ter Neuzen op den 15 Juni. Bii den burgemeester te Hoofdplaat heeft zich aangemeld een persoon J. S. genaamd, die als milicien-korporaal van de lichting 1894 was gedeserteerd naar Amerika. Hij zal zich thans voor den- militair en-rechter te verantwoorden hebben. Men schrijft aan de Tel.: In de kunst van bedriegen en stelen heeft men het tegenwoordig ver gebracht en vaak staat men verbaasd over de stoute stukjes, welke heeren dieven durven uit halen om zich van eens anders eigendom meester te maken. Maar een veldwachter op klaar lichten dag in zijn eigen huis bestelen, waar hij bij staat, is toch wel de superlatief van brutaliteit eu mag met recht fin de-siécle genoemd worden. Dit kunststukje heeft zekere H. te Koewacht uitgehaald. Een fietsrijder moest den aldaar gestationeerden rijksveldwachter Cremer eens spreken. De fiets werd in de gang geplaatst en onze politieman stond zijn be zoeker beleefd te woord. Nadat de zaak besproken was, wilde onze bezoeker ver trekken, doch toevallig moest de veld wachter juist op dienst en zei„Wacht even, ik loop een eindje mee op. Gij kunt langs uw fiets gaan en wij zullen de zaak dan nog eens verder bepraten." Mót gaat hij naar de plaats, waar zijn revolver ge woonlijk ligt; maar tot zijn verwondering bemerkt hij, üat het wapen verdwenen is. Overal gezocht, moeder de vrouw, ja zelfs de kinderen geroepen, niemand had de revolver verlegd, ieder wist, dat hij steeds op zijn vaste plaats lag. Nu, een revolver is juist geen speelgoed voor ieder een De veldwachter krijgt nu vermoedens op zijn bezoeker, doch deze, verontwaar digd dat „d9 veldwachter zoo iets van hem durft denken" pakt aanstonds al zijne zak ken uit, het wapen was er niet in. Goede raad was duurDaar bemerkt het ge oefend oog van den politieman, dat onze sportman zijn linkerarm wat stijf houdt en heel beleefd verzoekt hij zijn jas even te willen uittrekken. En jawel, daar komt niet „de aap*1 maar de revolver uit de mouw. Onze bezoeker wist zich nu haastig uit de voeten te maken en in zijn zenuw achtigheid vergat hij zelfs zijn fiets mee te nemen. Men schryft uit Zeeuwsch-Vlaanderen omtrent het veesmokkelen In de afgeloopen week zijn langs deze streken weer een groot aantal koeien Bel gië binnengetrokken. Deze dieren worden voor het grootste gedeelte op de veemark ten te Rotterdam, Gorinchem, Alkmaar, ja zelfs Leeuwarden aangekocht, per spoor naar Zeeland verzonden en vervolgens per boot naar Zeeuwsch-Vlaanderen ver voerd. In troepen van 20 tot 30 ziet men ze onder goed geleide over de grenzen trekken. Toch gaat dit altijd niet even gemakkelijk. Donderdag is weer een tran sport aangehouden en vielen vijf koeien in handen der ambtenaren, welke deze beestjes slachten en ten voordeele van het rijk verkoopen. Een vierde van de op brengst is voor hen bij wijze van premie, 't Is daarom dat de Belgische ambtenaren, over het algemeen niet al te best bezoldigd, er op loeren zooveel mogelijk koeien in beslag te nemen. Levend begraven. Vrijdagochteud ver liet een 20-jarig jongeling te Egmond aan Zee de ouderlijke woning om in de duinen konijnen te gaan delven. Toen hij 's avonds zeven uur nog niet terug was, begon men zich ongerust te maken, en toog een troepje mannen de duinen in om hem te zoeken, 's Nachts vond men zijne spade en daarnevens het lijk, geheel in een ko nijnenhol bedolven door eene aardstorting. In sommige gemeenten bestaat het goede gebrnik, dat na voltrekking van een huwelijk de ambtenaar van den burger lijken stand aan het echtpaar een boekje overhandigt, waarin men de namen en geboortejaren der kinderen enz. kan in schrijven. In een gemeente in Gelderland weigerde een zeer jeugdig echtgenoot, het boekje aan te nemen, met de woorden: „Ik heb geen plan om kinderen te krijgen". Met een ernstig gelaat en op plechtigen toon zei toen de ambtenaar „Hierin worden ook de sterfgevallen aangeteekend". En de echtgenoot, onder den indruk van den ernst, waarmede hem dit werd toegevoegd, antwoordde ook ernstig: „Dan zal ik het aannemen". De gevolgen van een zetfout. Aan de Ass. Ct. schrijft men In een gezin, be staande uit man, vrouw en eenige vol wassen dochters, diende zich onlangs tot verbazing van alle huisgenooten eene juf frouw als huishoudster aan. Toen 't ein delijk tot opheldering kwam, bleek de schuld te liggen aan een letterzetter. Deze had n.l. in de geplaatste advertentie de woorden „Gevraagd een huishond" bij ver gissing veranderd in „Gevraagd een huishoud". Aan het station te Leeuwarden werd Vrij dag namiddag een veewagen ont smet, terwijl deze al gedeeltelijk met vee was geladen. Het gevolg is geweest, dat onderscheiden runderen flauw gevallen zijn en drie ossen door het gebruik van ruwe carbol zijn gestorven. Door de politie te Amersfoort is in arrest genomen een 18-jarige dienst bode, die ten nadeele barer meesteres een bankbiljet van f 40 heeft ontvreemd. De ongelukkige heeft een volledige be kentenis afgelegd, waaruit bleek, dat zij het gestolen geld aanwendde om daarvan allerlei opschik te koopen. Zaterdag aten man en vroaw uit een gezin te Voorburg des avonds opge warmde pap, die van het middagmaal was overgebleven, waarop plotseling beiden hevig ongesteld werden. De geneesheer constateerde vergiftiging, en meent dat de vrouw, die bij het opwarmen meende, dat de pap te dun was, er eenige lepels meel meende in te roeren, waarvoor ze echter waarschijnlijk loog genomen heeft. Een hond, die mede van de pap gegeten heeft, is reeds gestorven. Bakkersbeweging in Oen Haag. De tijdelijke inkwartiering van de ge zellen der brood- en meelfabriek is Zater dag opgeheven. Zij hebben thans allen hun woningen weder betrokken en zijn Zondagavond naar de fabriek gegaan, zonder dat eenig incident heeft plaats gehad. Om en in de fabriek is nu alles weder rustig, terwijl de werkzaamheden haar ge woon verloop hebben, zegt het Haagsiht Dagblad. Voor de uitgesloten bakkersgezellen der fabriek Eussen wordt nu een oproeping gedaan tot steun. Uit deze oproeping blijkt, dat de poging, den ontslagenen brood te verschaffen, door hun eigen fabrikaat te venten, is mislukt. Daaruit moet worden opgemaakt, dat de publieke' opinie niet is voor afschaffing van nachtarbeid. Want ware de publieke opinie er voor, de ontslagenen zouden duizenden en duizenden brooden hebben verkocht op alle uren van den dag, onverschillig wanneer gebakken. Tel. Te Aarle Rikstel is een onbekend man, die, toen de tram in zijne nabijheid was, de rails wilde oversteken, te pletter gereden. Te Dordrecht heeft de politie aan gehouden en vervolgensnaar de ouderlijke woning te Walsoorden toen terugbrengen een 15-jarigen knaap, die, volgens zijne bewering, door zijn vaderde wijde wereld was ingezonden om werk te zoeken. Bij een goudsmid te Utrecht kwam dezer dagen een als heer gekleed persoon in den winkel om een gouden vingerring te koopen. Na er een paar te hebben uit gezocht, vroeg hij deze op zicht te mogen medenemen, ten einde zijn aanstaande een keus te laten doen. Toen hij evenwel be merkte, dat de winkelier daarin weinig zin scheen te hebben, stelde hij dezen voor om als onderpand twee rijksdaalders achter te laten, waarmede de goudsmid genoegen nam. Nogdenzelfden avond echter bracht de heer, die zich J. noemde, een der rin gen terug en betaalde den ander, daarbij den winkelier de verzekering gevende dat hij door diens wantrouwen in het geheel niet beleedigd was, daar men in den tegen- woordigen tijd niet te voorzichtig kon zijn. Een paar dagen later kwam dezelfde heer andermaal in den winkel en wel om een gouden horlogeketting te koopen. Daar de keus hem nog al moeielijk scheen te val len, zou hij de twee kettingen, die hy het mooist vond, gaarne aan zijn aanstaande laten zien, doch dan zou de winkelier hem moeten toestaan ze even mede te nemen, daar zij ongesteld was en niet uitkon. Hoe wel meneer zeide gaarne weder borg te willen stellen, doch ditmaal geen geld liet zien, meende de goudsmid hem toch wel te kennen vertrouwen en gaf hem de beide kettingen op zicht mede. Sedert heeft meneer niets meer van zioh laten hooren, terwijl bij onderzoek bleek, dat hy aan het door hem opgegeven adiea onbekend was en men dus met een oplich ter te doen had. Hy is Maandag gearres teerd, nog in het bezit van een der keitin- gen, terwijl de andere bij een opkooper werd in beslag genomen. De man bleek een gepensioneerd Oost-Indisch militair te zijn die als kramer veelal een zwervend leven leidt. Ontdekt. Jameneer, bekijk het beestje maar eens, het is een flink dier, viudt u niet En de koetsier, die bij zijn huurkoets aan het station in Den Haag gereed stond op den bok te stijgen, keek lachend en zijn pruim eens verduwend den deftigen heer aan, die gewenkt had, dat hy met hem rijden wilde. Het is een mooi beest en een mak beest, sprak de spraakzame koetsier. Het heet Victor. Maar dan moest u Hippos eens zien. Dat is nog geheel wat anders. Zoo zwart jals git. Daar rijd je een half uur mee in zeven minuten. Al grooter en grooter werd de belang stelling van den heer. Hij streek zelfs over de aehterpooten van het paard. Voorzichtig, meneer, voorzichtigFijn hè net hertenpooten, maar dit is nog niets bij Phaëton, dat is een fijn gebouwd paard, een schimmel, dat is jammer, maar anders, houd u van schimmels Maar jij hebt ze in soorten sprak de deftige man. En moeten die voor een huurkoets. De koetsier begon te lachen. Ja, ik zal u het fijne op den neus han gen Maar 't is anders niet gestolen, ik geef Dirk, mijn neef, die bij dien baron is, er heel aardig wat voor. Och, wat heeft zoo'n man er ook an, dien baron, bedoel ik, zoolang hy niet in den Haag is en nu hebben wij er nog wat van, Dirk en ik. Maar hij heeft een stal, een stal, ho fperd hol stil, Victor... o wil u er in, menee., als je blief. De koetsier had het zoo druk, dat hij vergat te vragen waar het „vrachtje" naar toe moest. Eerst toen hij op den bok zat, leunde hy naar de laagte en vroeg, schuin zich naar het open portierraampje over- buigend Waar zal het naar toe wezen, meneer Baron Van Deem f Van Deem, Van Deem, Van Deern, stot- terderde de koetsier bleek en dan weer rood wordend en zijn leidsels laten glippen van alteratie. Versta je het niet? Baron Van Deern! Bent u Baron Van Deem, ja, rijd nu op I De koetsier was verplicht het „vrachtje" naar baron V an Deem te brengen, waar naast de porte-cochére Dirk, zijn neef, stond te poetsen, maar een beroerte kreeg,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2