KERKNIEUWS. Landbouw. Ra, ra wat ia dat In „onze afgevaardigden" uitgave van Nijgh en v. Ditmar, wordt bij 't portret van het kamerlid voor Leiden den heer Van Kempen verteld dat genoemde heer voorzitter ia der patroonsvereeuiging De Boog. Men kent derhalve in deze kringen Boaz nog niet, en liet zich waarschijnlijk door onduidelijk schrift van een of anderen antirevolutionairen voorlichter verleiden van Boaz een Boog te maken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw vliet (toez.) dhr. E. van Essen cand. te Delftshaven te Meteren D. den Breems cand. te Utrecht te Wormer ds. G. H. Blanken te Oostzaan te Schoonoord (toez.) en te Molkwerum (toez.) A. van Veldhnizen cand. te Rot terdam te Asch A. Daran cand. te Rotterdam tc Wilsum Gr. H. Looher cand. te Elspeet te Vlijmen ds. J. Veen te Bergharen te Vaassen ds. J. H. Geselschap te Berkelte Nie- kerk (Gr.) G. Hospers cand. te Vriezeveen. Bedankt voor Ouddorp door ds. A. J Loois te Delftshavenvoor Durgerdam door ds. W. Voors te Kuinre voor Den Helder door ds. H. Schuttevaar te Abbekerk. Kapelle. Tot Notabelen zijn herkozen de heeren J. de Jager Jz. met 54, en W. K. C. Schrier met 53 van de 56 geldige stemmen, 1 stem was van onwaarde. Colijnsplaat. Bij de verkiezing van drie leden voor het college van Notabelen in de Ned. Herv. kerk alhier, Zaterdag gehouden werden uitgebracht 26 stemmen. Herkozen werden de heerenC. Kievit met 25 en J. Visser met 19 stemmen, terwijl in plaats van dhr. N. Tazelaar met 22 stemmen gekozen werd dhr. P. Taze- iaar Nz. Middelburg. Onder de gekozen no tabelen (zie ons vorig no.) verzuimden wij te vermelden den heer A. Rademaker met 113 stemmen. Zuidzande. Zondagmorgen werd onze nieuwe predikant de heer G. van Dis bevestigd door zijn neef d». C. van Dis van Silvolde met eene leerrede naar aanleiding van 1 Timoth. 4: 6 en 7. Aan de handopleggïug namen deel de consulent ds. Seholte van Oostburg, de bevestiger en ds. v. Melle van Sluis. De nieuwe leeraar verbond zich des namiddags aan de gemeente met de woor den uit Rom. 116. Tegenwoordig waren toen ook nog de predikanten van Riet en Rust. Een groote schare, mede uit de omliggende plaatsen, vulden beide keeren het nette kerkgebouw. Stelle de Heer der Gemeente hem tot een rijken zegen. Geref. Kerken. Beroepen te Middelburg B ds. J. Breu kelaar te Bodegravente Kinschoten c. a. ds. A. de Vlieg te Renkumte Strijen ds. G. de Braai te Oosterbeek te Staphorst ds. E. Vonk te Ambt Vollenhove te Veere ds. P. J. Baaij te Kamperland. Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Najaarsvergadering van het Hoofdbestuur Aanwezig de leden van het uitvoeren a deel en afgevaardigden van alle afdeelin gen, benevens een rijkslandbouwleeraar in deze provincie. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, herdenkt met een waardeerend woord de tentoonstelling te Wissenkerke en geeft na de lezing en goedkeuring der notulen een kort verslag nopens het examen in hoetbeslag, in de maand Augustus jl. gehouden. Van de leerlingen, die tot het examen werden op geroepen zijn er 41 niet geslaagd, 60 ont vingen hun diplomadaarom stelde het uitvoerend deel voor op de begrooting eene som van f 440 uit te trekken om den cursus in 1898 voort te zetten, uitsluitend voor de leerlingen, die opgeroepen en niet ge slaagd zijn, behalve in de afd. Zierikzee, waar allen .slaagden en dus de cursus kan voortgezet worden met de zes overige leerlingen, welke dien cursus gevolgd hebben. De leerlingen van de atdeeling Kruiningen, die op twee na slaagden, kunnen de lessen bijwonen te Goes. Aan Kruiningen en Heinkenszand zou dan samen £80,aan de overige afdeelingen ieder f60.worden toegelegd. De benoeming der onderwijzers en de vaststelling van het leerplan big ven on derworpen aan de goedkeuring van het uitvoerend deel. Verder zal ieder leerling die op den cursus wenscht toegelaten te worden, f 5.storten, welke aan den algemeenen penningmeester worden over gemaakt. Uit dit bedrag zullen de kosten van het examen, diploma, enz. gekweten worden. Daarna werd overgegaan tot het henoe- mon van leden voor de Commissie van Toezicht op dit jaar door het rijk voor het eerst gesubsidiëerde wintercursussen te Wolphaartsdijk, Cortgene, Nieuw- en St. Joosland en Westdorpe. Zoodra het nieuwe leerplan voor die cursussen zal zijn vastgesteld, zullen daar. yan voor rekening der Maatschappij overal I aftrokken verspreid worden, om daardoor zoé mogelijk het oprichten van wintercur- sdssen in verschillende gemeenten onzer provincie te bevorderen. Nopens het reglement op de paardenfok kerij werd besloten, dat eene merrie, die eene aanhoudingsprijs verworven heeft, het volgend jaar weder op nieuw kan mede dingen naar een volgenden prijs en dat de keurings-commissie zsl uitgeuoodigd worden voortaan gebruik te maken van hare be voegdheid om, wanneer in eenig district minder prijzen worden toegekend dan voor dat district zijn uitgeloofd, voor te stellen prijzen toe te kennen aan paarden, die in andere districten als plaatsvervangers op de lijst zijn gebracht. Ofschoon in deze provincie naast ver plichte keuring geen verplicht gebruik van goedgekeurde hengsten is ingevoerd, zal door de maatschappij toch gevraagd worden om het rijkssubsidie voor 1897. Medadeeling wordt gedaan dat suiker beten, ter ontlediging naar het rijksland bouwproefstation gezonden, per monster slechts 50 cent betalen, mits zij gezonden worden door eene afdeeling dezer maat schappij. Door Gedeputeerde Staten is de meening van het uitvoerend deel en van de afdee lingen gevraagd omtrent eenige adressen uit Zeeuwsch-Viaanderen en Noord- en Zuid- Beveland, waarin aangedrongen wordt maat regelen te nemen tegen het stukrijden der grintwegen. Na eenige besprekingen werd het ge bruik van den korten dissel volgens vast gesteld model algemeen goedgekeurd, en vervolgens telkens met 14 tegen 6 stemmen aangenomen, dat het gewenscht was over aangesloten kunstwegen het vervoer van vrachten met meer dan twee paarden te verbieden en te bepalen, dat het slijk van de wielen dient te worden verwijderd, wan neer deze op de grintwegen komen. Gehoor gevende aan een vroeger reeds uitgedrukten wensch worden prijzen voor ingevoerde hengsten niet zoo groot gesteld als het vorig jaar, maar in plaats van drie worden thans vijf prijzen uitgeloofd één van f 600, één van f 500, één van f 450, één ven f400 en één van f350. Worden die prijzen niet alle uitbetaald, dan kunnen de overschietende gelden gebruikt worden voor goede inlandsche hengsten. Als gemeente, waar 't volgend jaar de tentoonstelling zal worden gehouden wordt Tholen aangewezen. De vermoedelijke ontvangsten over 1897 bedragenf 8050.95Vs De vermoedelijke uitgaven - 7506.42Vs gevende tot vermoedelijk saldo f 544.53 Met een post voor onvoorziene uitgaven van f 602.33 wordt daarna de begrooting voor 1898 vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op f 6315.33. De heer C. A. H. Wagtho wordt met 19 van de 20 ingeleverde stembriefjes her kozen als vice-voorzitter en de heer J. J. van Weel met een gelijk aantal stemmen als afgevaardigde naar het N. L. C. Als plaatsvervangend afgevaardigde naar het N. L. C. wordt gekozen de heer B. Gil- jam in plaats van den heer Collot d' Escury, die voor genoemde betrekking niet meer wenscht in aanmerking te komen. Bij de rondvraag wordt door den heer De Bruyn van Melis en Mariekerke in overweging gegeven om bij de bevoegde autoriteit aan te dringen om maatregelen te nemen dat het sluiten en openen der kunstwegen bij dooiweder op meer afdoende wijze geschiede dan tegenwoordig. De heer Mol wijst op de geringe som men, die door het rijk voor de verbetering van het rundvee worden besteed, wanneer men deze vergelijkt met de uitgaven voor de verbetering der paardenfokkerij. De heer Tazelaar spreekt over de nood zakelijkheid eener quarantaine-loods te Cortgene. De heer Roggeband acht den tijd geko men om bij de regeering aan te dringen op het aanstellen van een zuivel-consulent voor Zeeland. De heer Yan Weel wijst op de nood zakelijkheid, dat de afdeelingen geregeld vergaderen, iets wat in de afdeeling Hein kenszand te wenschen overlaat-. Algemeen wordt erkend dat vergaderin gen van de besturen der afdeelingen na het ontvangen van de agenda van de hoofd bestuursvergaderingen gewenscht zijn. Worlt besloten om bij de Provinciale Staten aan te dringen liever het Regle ment op de veeartsenijkundige politie te behouden, dan alle keuring van wege de provincie af te schaffen. Aanbevelenswaardig wordt het geacht aan Gedeputeerde Staten de bevoegdheid te verleenen, sommige be palingen van het thans bestaande regiement tijdblijk builen werking te stellen. De willekeurige handelwijze van de Bel gische regeering bij het sluiten der gren zen voor den invoer van uit Nederland, doet de leden van het hoofdbestuur met algemeene stemmen besluiten aan de Neder- landsche regeering aan te vragen maatre- regelen te beramen om aan dezen onhoud- baren toestand, hoe dan ook, een eind te maken. Nog wordt een oogenblik stil gestaan bij de contracten tusschen suikerfabrikan ten en bietenbouwers. Door een interna tionale commissie is een contract ont worpen, dat beter dan het tegenwoordige aan de eischen der billijkheid voldoet. Daarop zal in eene volgende vergadering worden teruggekomen. Daarna wordt de vergadering gesloten. P. C. J. HENNEQUIN, Voorzitter. G. A. VORSTERMAN YAN OYEN, Secr. Goes. Het bericht aangaande de Chr. School alhier, in sommige bladen opgeno men, is in zooverre voorbarig dat er nog geen beslissing van de Regeering gevallen is. Zooals wij indertijd mededeelden was door Ged. Staten de Rijksbijdrage over vijf maanden geweigerd wegens te laat aanvragen der rechtspersoonlijkheid. Hel bestuur der school kwam hiervan in hooger beroep bij de Koningin, op grond, dat geen nieuwe rechtspersoonlijkheid was verleend maar de rechtspersoonlijkheid door het Koninklijk besluit van 12 Sept. '96 was verlengd. Op dit beroep is nog geen be schikking ingekomen zoodat met zekerheid daaromtrent nog niets kan gezegd worden. Domburg. Zaterdagavond] omstreeks lO'/s uur ontstond brand in deze gemeente in de nieuw gebouwde schuur van G. P., huurkoetsier. In een eogenblik stond de schuurj met het daarin geborgen hooi en stroo in lichte laaie. Ook werden een rund en een in de schuur geborgen rijtuig een prooi der vlammen. Oorzaak oubekend. Naar men zegt is alles geassureerd. Middelburg. De heer J. H. C. Heijse (lib.) is in district II zonder stemming tot lid van den gemeenteraad gekozen ver klaard krachtens artikel 123 der kieswet. Voor de betrekking van brievengaar der te Ellewoutsdijk hebben zich niet minder dan 150 sollicitanten aangemeld. Wemeldirtge. Met deelneming ver nemen wij dat Jacobus Koster, geboortig van hier, fuselier bij het O. I. leger in Atjeh, op 22 jarigen leeftijd te Gliëng (Atjeh) aan malariakoorts is overleden. Van wege 't Ministerie van Oorlog werd hiervan de vorige week aan de diep verslagen ou ders bericht gedaan. Koster had menigmaal aan zijn ouders bericht dat hij zijne kameraden lir.ks en rechts had zien sneuvelen, terwijl hij zelf goedgunstig gespaard bleefen nu moest de krachtige, veelbelovende jongeling nog op het ziekbed sterven. „Ik weet het uur mijns doods niet". Noordgouwe. Donderdag ontstond alhier in de dorpsherberg, terwijl dr. Nier- meijer van Sneek, een nutslezing hield, een vrij hevige brand. Een kamer is totaal verwoest. Na de blussching zette de spre ker voor een talrijk gehoor zgn rede voort. Een vonk eener kaars schijnt den brand veroorzaakt te hebben. (A. R. C.) Kamperland. De suikerbietencampag ne is weer achter den rug. Het aantal minder bezaaide H.A. en de mindere op brengst per H.A. is reden dat het aange voerde gewicht niet minder dan 3.750.000 K.G. bedraagt, zijnde de helft minder dan verleden jaar. Waren in 1896, voor den vervoer 101 schepen noodig, thans geschied de dit met 53 schepen waaronder 50 van buiten de gemeente. Dank zij het voort durend droge weder hield de veerweg zich gedurende de geheele campagne uit stekend. Scherpenisse. Zondag werd door den predikant in de Herv. kerk alhier bekend gemaakt, dat iemand die onbekend wenscht te blijven, aan de armen a. s. Dinsdag op het gemeentehuis eene bedeeling zal houden van brood en spek. Voor dat doel zijn reeds twee varkens aangekocht. Aan ieder, die op de lijst van de meuwjaarsbedeeling voorkomt zal 4 pond brood en 2 pond spek gegeven worden. Naar men zegt zullen de armen te St. Maartensdijk, door den zelfden gever, ook bedeeld worden. West-Souburg Het lijk van den sinds 2 weken vermisten bode B. is Zoudag middag in de watergang alhier in verren staat van ontbinding gevonden en in het lijkenhuis gebracht. Hansweert. Het met pulp geladen aakschip „Constance" schipper L. Wester- linck is gisteren alhier op de Schelde ge zonken. Opvarenden gered. Iemand te Hoek-van-Holland mist beide handen en een been. De man verloor deze lichaamsdeelen reeds voor ruim 25 jaren bij de uitgraving van den Nieuwen Waterweg van Rotter dam naar Zee. Echter hoe groot het gemis ook is, hij heeft zich geleidelijk weten eigen te maken om dit gemis minder groot te doen zijn- Het is vermakelijk om te zien hoe hij met veel vaardigheid loopt en verschillende werkzaamheden veriicht met zgn kunst been en twee kunstarmen. Een stukje land wordt geheel door hem bewerkt; hij pompt en draagt zijn emmer water naar huis, slaat een spijker in den muur, sprokkelt hout en brengt het saam- gebonden aan een bos thuisweet handig zijn kop koffie of glas bier te ledigen, enz. De man, gehuwd zijnde, geniet een on bezorgd leven, daar hij het vruchtgebruik heeft van een destgds voor hem gestort kapitaal, en bezit een gezond en krachtig gestel en geniet de algemeene achting. Holl. De persoon die voor eenigen tijd te Winterswijk onder den trein geraakte, waardoor hi) zijn beide beenen verloor heeft heden 't ziekenhuis verlaten met een paar kunstbeenen, waarop hij zich al tame lijk vlug kan voortbewegen, Door de politie te Leiden is op verzoek van den vader proces verbaal op gemaakt tegen drie zijner zoDns die zich door middel van een valschen sleutel toe gang hadden verschaft tot een afgesloten kamer en aldaar twee bankbiljetten, elk van f 40 hebben ontvreemd. Te Heerie is een hofstede afge brand ten gevolge van het spelen met lucifers door de kinderen. Te Rotter dam maakte Zaterdag een man in een twist met zijn zoon zich zoo kwaad dat hij oogenblikkelijk doodbleef. De heer Backer to Oosterbeek, Vrijdag van de jacht thuis komende, bg 't uitstappen zij n geweer dat nog geladen was, aannemende, werd door een schot uit 't geweer in de borst getroffen, met 't ongelukkig gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Te Rotterdam bekwam een 2 jarig knaapje levensgevaarlijke brandwonden, toen het door 't spelen met een houtje aan de brandende kachel, in brand geraakte. Op een scheepstimmerwerf te Kinderdijk is een 19-jarige werkmam zoo geweldig door een stoomlier aan het hoofd getrof fen dat hij in bedenkelijken toestand moest worden weggebracht. Te Wijk, bij Heusden, is een voerman achterover van zijn kar gevallen, en aan ie gevolgen overleden. Te Nieuwepekela werd Zaterdag een vijftienjarige smeerjongen door de tram overreden. Zijn hoofd was verbrijzeld. Onmiddellijk was hij een lijk. Het ongeluk weid veroorzaakt door een passeerend rijtuig, waardoor de jongen uit de tram werd geslingerd. Moord. Te Sellingen (Wester- wolde, Gr.) is bij een hevigen twist zekere A. Huiting, van Zuidveld, zoodanig op het hoofd geslagen, dat hij eenige uren later is overleden. Twee der medeplich tigen zijn reeds gevat; de derde nam de vlucht naar Pruisen. Over den bij KeS3enlch gepleegden doodslag wordt nog het volgende mede gedeeld M. H., jachtopziener, keerde des avonds laat van de kermis huiswaarts. Hij werd door K. H. en eenige andere personen uit Kessenich vervolgd. M. H., zoodanig door zijne vervolgers in het nauw gebracht, dat hij niet meer kon ontkomen, trok zijn revolver en joeg K. ,H. twee kogels door het hoofd. Een uur later gaf deze den geest. M. H. vertrok dadelijk naar Maaseyck, om bij de politie aangifte te doen van zijne daad. Hij werd zwaar geboeid naar Tongeren overgebracht. De dader verklaart, dat hg geen spijt gevoelde K. II. doodgeschoten te hebben. Vrijdagavond brak te Amsterdam brand uit in een perceel in de Nassaustraat, wat in deze dichtbevolkte buurt groote ontsteltenis verwekte. Een groote menigte volks veroorzaakte in de straat en zelfs in het brandende gebouw groot oponthoud aan politie en brnadweer, zoodat deze het gebouw niet konden binnengaan, doch over het dak van een naburig gebouw gelegen heid tot hulpbieding zoeken moesten. Vier woningen stonden weldra in lichtelaaie, en de verbijsterde bewoners sprongen uit de ramen op de straat, waar hulpvaardige overburen hen in een jas en een deken wisten op te vangen. Een moeder en drie kinderen waagden het eerst den sprong en kwamen ongedeerd beneden. Zekere juf frouw Knol waagde ook den sprong, maar haar laars haakte aan het venster, waardoor zij tegen den muur aansloeg en zeer ernstig gewond werd opgenomen. Van een andere woning sprong het gezin van zekeren Koopman er uit, doch zijn twee dochtertjes, oud 15 en 12 jaar, werden niet goed opgevangen en kwamen op de straat terecht. Zij bekwamen ernstige kwet suren, de oudste is zelfs riet buiten gevaar. In een andere woning liet een vader zijn kinderen langs eenige beddelakens afzak ken, een knaapje viel doordat een knoop van de beddelakens losschoot, op de steenen, doch bezeerde zich gelukkig slecht s weinig. Inmiddels beklom de brandweer de ladders en redde twee oude menschen die in de dakgoot stonden, omringd door de knette rende vlammen. Een moeder die reeds ge red was, jammerde dat haar kleine nog in de brandende kamer was. Een rappe spuit gast snelde naar binnen en redde het kind dat schreiend in een bedje lag. Nog een brandweerman snelde door de vlammen heen en kwam terug met een kind dat hij gered had; vernemende dat er nog een kind moest zijn, keerde hij terug en redde ook het andere kind van een wissen dood. De brandweer zou nog meerderen gered hebben, indien 't publiek door scireeuwen en in den weg te staan het reddingwerk niet bemooilijkt had. Nu sprougen de menschen uit de ramen en kwamen er behalve de straks genoemde juffrouw en 't meisje van Koopman, vrij goed af. Dat de brand zulk een omvang nam, ligt echter ookaan de licht en dichtgebouwde woningen, die er op gemaakt schijnen om 't vuur snel te verspreiden en 't gevaar voor verlies aan menschenlevens te verhoogen. Aan het internationaal hoofdkwartier van het Leger des Heils te Londen is een telegraphisch bericht ontvangen meldende dat gedurende de laatst gehouden zelfver- loocheningsweek in Australië f 3CI0.C00 zijn bijeengebracht. Bij de begrafenis-plechtigheid te Ra- maïndro van de twee op Madagascar ver moorde zendelingen sprak de kolonel Bor- bal-Combret„In naam van den generaal, in naam van het leger, begroet ik onze makkers, die op het veld van eer gevallen zijn, en ik bid God voor de rust hunner zielen." Op het graf heeft men een kruis ge plaatst met het volgende opschrift in witte letters op een zwart met klimop om lijst bord „Aan onze vrienden B. Escande en P. Minault, vermoord den 21 Mei 1897 (je Eransche Protestautsche Zending„Ik heb den goeden strijd gestreden."" De graveur Chesnay te Parijs, een man van 80 jaren, heeft een eisch tot scheiding van tafel en bed ingesteld tegen zijn vronw, geb. Mej. Foncher (eene zus ter van Mevr. Hugo), die nu 75 jaren telt. Te Bozen (Tirol) heeft een volksme nigte zich krachtdadig verzet tegen een troep Italiaansche vogelvangers, die, zooals alle jaren geschiedt, zangvogels bij menig ten vangen, om ze levend of dood (om de veeren) te verkoopen. Men belette den kooplieden de doode vogels te verkoopen, en levende zangertjes werden uit hunne kooien bevrijd. Uit een juwelierswinkel te Sevilla hebben inbrekers voor een bedrag van 500.000 fr. aan kostbaarheden gestolen. Zij kwamen door een onderaardsche gang in den winkel. Een telegram uit Konstantinopel meldt dat Grieksche benden tusschen Dis- kat en Domenik over de Thessalische grens zijn getrokken. Zij werden door de Turk- scbe soldaten en de gendarmerie terug ge slagen. De Grieken hadden verscheiden dooden, en 150 Gors-geweren en ongeveer 170.000 patronen zijn in beslag genomen. Toen Koning George van Griekenland het vorige jaar in het Parkhotel te Wies- baden logeerde, zag hg daar op een ven sterruit de handteekening van zijn vader met een diamant ingekrast. Vlug trok ko ning George een met diamanten bezetten ring van den vinger en zette zijn naam onder dien zijns vaders. Dezen zomer viel de blik van den Czaar van Rusland op deze vensterruit en terstond voegde hij bg de koninklijke namen zgn eigen. Thans wordt er veel geld geboden voor deze vensterruit. Een Engelsche diplomaat en een Ameriaansche millionair bieden met reusachtige sommen tegen elkaar op. In het volgend jaar zal er een Zweed- sche expeditie naar de poolstreken gaan onder leiding van den aardkundige pro fessor Nathorst. De expeditie zal 70.000 kronen kosten, -welk bedrag reeds gedekt is door toezeggingen van Koning Oscar en vele particulieren. Uit Kaapstad wordt melding gemaakt van het op nieuw uitbreken van de vee pest in de voorsteden. Eene merkwaardige chirurgische ope ratie is deze week in het Oog- en Oor-Hos pitaal te Dublin verricht op een gepen sioneerd soldaat, die zgne oogleden verloren had. Met voorloopig goed succes zijn hem de oogleden gegeven van een pas geslacht varken en de chirurgen, die dat deden, verwachten den besten defl nitieven uitslag. Te Dresden is een zevenjarig meisje vermoord op straat gevonden. De taak Dreyfus. Tot hiertoe kwam er weinig verandering. Alleen meldt de „Pol. Cor.", dat Kestner den minister van justitie negen redenen tot herziening opgaf, onder welke er drie met namen worden genoemd. Onder de bijlagen van Bemand Lazare's tweeie brochure komen verscheidene brie ven voor, door den veroordeelden kapitein uit de gevangenis en van het Duivelseiland aan zijn vrouw geschreven. In al die brie ven houdt Dreyfus zijn onschuld vol en tracht hij zijn ongelukkige vrouw te troos ten en moed in te spreken. Vast |is hg er van overtuigd, dat de waarheid ee n maal aan het licht zal komen. Hij schreef ook brieven aan zgn kinderen, welke brie ven een aandoenlijken indruk maken vooral omdat ze niet worden medegedeeld als zoodanig, maar om els proeven te dienen bij de schrift-vergelijking. De Russische gezant te Constantino- pel deed Vrijdag aan de Porte de volgende belangrijke mededeeling: „Wanneer de Porte het bedrag der Grieksche oorlogsschatting geheel of ge deeltelijk besteedt aan nieuwe wapening, zal de Russische regeering zoo vrij zijn haar in herinnering te brengen, dat de achterstallen, door Turkije verschuldigd op de nog niet afbetaalde Russische oorlogs schatting, reeds* 1,300,000 pond bedragen, welke Rusland alsdan zou opeischen." Een echt Amerikaansch stukje is naar men meldt, verricht door Ameri- kaansche ingenieurs, door een bruggedek van den New-York-Pennsylvaanschen spoor weg ter lengte vun 250 voet en wegende 1,700,000 kilogram, door een nieuw te vervangen, zonder de minste stoornis in verkeer. Het nieuwe dek was naast het oude gebouwd; met kabels aan de beide einden bevestigd, trokken twee stoomma chines in twee minuten tijds het oude dek waaronder rollen geplaatst waren, weg en het nieuwe in de plaats. Geen kwartier later reed de eerste trein ten aanschouwe van duizenden er over. Een koffiehuisbediende te Brussel had voor 100 fr. gewed in een uur tijds 3600 aardappelen op te rapen, die alle op een meter afstand van elkander waren gelegd. Hij moest dus tweemaal, altijd bukkende, eenen weg van 1900 meters afleggen. Bg den 2118en aardappel viel hij uitgeput op eene bank neer en hij had de 100 fr. verloren. Te Parijs ging dezer dagen eene vrouw eene spoorbaan over, haar halfjarig doch tertje in de armen. Schrikkende van een rijtuig liet zij het kind vallen, welks hoofdje onder de wielen verpletterd werd. De pest is uit Britsch-Indië nog altgd niet geweken. Thans heerscht zij het hevigst te Poona, te Scholapur en te Sarah. Te Bombay zijn Donderdag dertien nieuwe ziektegevallen en vier sterfgevallen aan gegeven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2