NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. lo." 19. 1897. Safetrfag 18 looemGet. CHRISTELIJK- r HISTORISCH fraitaffife Jaargang. VERSCHIJNT Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. ">ii ■iiiiw ui 12 Nov. '97. Middelburg. Zitting van den ge meenteraad van 10 Nov. 1897. Afwezig zijn met kennisgeving de hh. van Hoek, F. G. Sprenger en de Stoppelaar. Na lezing en vaststelling der notulen van het verhandelde in de morgen- en namiddagzitting van 27 Oct. jl., komen achtereenvolgens de volgende punten der agenda aan de orde I. Ingekomen stukken. Daartoe behooren eenige missieven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van vroeger genomea besluiten en eenige ver zoekschriften van ingezetenen betrekkelij k diverse zaken. De eersten worden voor kennisgeving aangenomen en de laatsten naar B. en W. gerenvoieerd om advies. II. Voorstel van B. en W. betreffende het in recht van erfpacht uitgegeven stuk gemeentegrond kadastraal bekend seotieB. no. 2008 in de Ververij straat. In het belang der gemeente, zeggen B. en W. in hun voorstel, hebben zij het noodig geacht in openbare veiling te doen koopen voor f 10 het op 31 December 1907 expireerend recht van erfpacht op bovengenoemd stuk grond. Zij stellen nu voor in dien koop te berusten en tevens uit te maken of de grond tot doorgang naar de scholen H en I zal worden be stemd dan wel op nieuw in recht van erfpacht of huur zal worden uitgegeven. Zij zeiven zijn van gevoelen dat het 't meest geraden is het terrein voorshands voor bleekveld of iets dergelijks te ver huren, in dier voege dat daarover ten allen tyde kan worden beschikt. Conform het voorstel wordt zonder dis cussie of hoofd eiyke stemming besloten. III. Adres J. W. van Workom om een stukje grond aan den Kinderdijk wyk P no. 78 in reoht van erfpacht te mogen bekomen met voorstel van B. en W. Het voorstel strekt om het verzoek in te willigen en den gevraagden grond onder de gebruikelyke voorwaarden en bedingen tot 31 December 1947 tegen een jaarlij kschen canon van f 5 in erfpacht te geven. Dienovereenkomstig wordt zonder dis cussie of stemming beslist. IV. Adressen van W. van Uije enJ. P. Fokker om de stukjes grond achter de perceelen en aan den Kinderdijk wyk P no. 79 en 98 in recht van erfpacht te mogen bekomen, met voorstel van B. en W. Dat voorstel heeft dezelfde strekking als het voorgaande, n.l. om de gevraagde stukjes grond tot 31 December 1947 in erfpacht te geven tegen een canon van respectie- velyk f2 en f 1,50 'sjaars. Ook hiertegen bracht niemand eenige bedenking in het midden en wordt dus zonder stemming alzoo besloten. Y. Adres van J. A. Pieters om ver lenging van erfpacht van het stuk grond op het Seisbolwerk, kadastraal bekend sectie D no. 2070, met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor tegen den tot hiertoe betaalden canon van f40 'sjaars de erfpacht te verleugen tot 31 Dec. 1907. Niemand bad hiertegen bezwaar, zoodat het voorstel zonder stemming werd aan genomen. VI. Adres van P. de Pagter c. s. om verlenging der huur van bleekjes op het Smidabolwerk, met voorstel van B. en W. Ook tegen deze verlenging hadden B. en W. geene bezwaren, weshalve zij voor stellen tot 31 December 1900, tegen f 0.05 per week voor elk bleekje en onder de tot hiertoe gegolden hebbende voorwaar den, de huur te continueeren. Het voorstel van B. en W. ondervond geen tegenspraak en wordt mitsdien zonder stemming conform besloten. VII. Adres A. A. Bekaar, hoofdinge nieur van 's Rijks Waterstaat om verlen ging der huur van de bovenlokalen op den Dam, wyk F. no. 97 met voorstel van B. en W. De laatsten adviseeren op den ouden voet de huur tot 31 December 1899 te verlengen. Met dit advies konden alle leden zich vereenigen, [zoodat geen enkel bezwaar werd ingebracht en geen stemming over de inwilliging van het verzoek behoefde plaats te hebben. VIII. Adres W. van Groezen om een stuk grond aan den Segeerssingel te mogen huren, met voorstel van B. en W. Adressant, spoorwegbeambte alhier, vraagt voor minstens 5 jaar, het stuk grond in huur om daarop eene nette houten woning te bouwen, waarin geen bedrijf zal worden uitgeoefend. B. en W. brengen ia het midden dat de gevraagde grond tot November 1898 als bouwland verpacht is. Dit echter daargelaten, hebben zij bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek, omdat de afvoer van hemel- en spoelwater uit de te bouwen woning, allicht ten koste der openbare gezondheid, niet naar behooren zou kunnen geschieden. Zij geven mitsdien eene afwijzende beschikking in over weging. De heer Gratama oppert het denkbeeld om adressant eerst met het bezwaar van B. en W. omtrent den waterafvoer in kennis te stellenwellicht weet hij zich de middelen te verschaffen om aan het bezwaar van B. en W. tegemoet te komen. Al werd dat bezwaar overwonnen, voert de heer den Bouwmeester aan, B. en W. zullen toch nimmer hunne toestemming geven tot het bouwen van houten huizen. Daarin hebben zy gelijk, vervolgt de heer van der Swalmete meer daar de rooilijn deerlijk zou geschaad worden door de wijze waarop adressant wil bouwen. Wij hebben, voegt de heer A. P. Snouck Hurgronje er by, reeds zoo menige stem hier hooren opgaan tegen de bebou wing onzer schoone Singels maatregelen zijn er zelfs tegen genomen, die evenwel later weer moesten worden ingetrokken, maar dit neemt niet weg dat ik nimmer tot het bouwen een er woning, als adressant beoogt, mijne toestemming kan geven. Conform het advies van B. en W. wordt nu zonder stemming besloten. IX- Adres M. C. Roest om een strookje grond aan het Molenwater te mogen koo pen, met voorstel van B. en W. Dat voorstel strekt om aan adressant den ge vraagden grond ter grootte van 14 centiaren in eigendom af te staan voor de som van f 35 en tegen betaling van de kosten en rechten op den koop vallende alsmede op de voorwaarde dat de ter plaatse door adressant te bouwen woningen inder daad sierlijk zullen zyn. Niemand had eenige bedenking, zoodat het voorstel zonder stemming wordt aan genomen. X. Adres bestuur Naamlooze Vennoot schap Concert- en Gehoorzaal om wijziging tc brengen in het tarief betreffende de levering van duinwater ten aanzien van brandkranen, met voorstel van B. en W. Het bestuur der Vennootschap heeft aan haar gebouw in de Lange Singelstraat drie brandkranen doen aanbrengen, waar voor het volgens de vigeerende verordening jaarlijks f 15 aan de Gemeente moet beta len. Het vindt dit onbillijk, omdat het water alleen gebruikt wordt by brand, wanneer het aan alle ingezetenen is toege staan kosteloos duinwater tot blussching te verstrekken, derhalve verzoekt het de ver ordening te dien opzichte te wijzigen. B. en W. van oordeel dat het hebben van brandkranen in het belang der open bare veiligheid zooveel mogelyk moet wor den aangemoedigd, stellen voor art. 1 litt. B.^ der verordening te wyzigen en te doen luiden als volgt „Ook daar, waar overigens geen water wordt genomen, hetzij by abonnement, hetzij volgens watermeter, worden kosteloos brandkranen toegelatenzy moeten in dat geval echter van wege den direeteuscwor- den verzegeld. Voor het verbreken van elk zegel, in geval van proefneming op verlangen UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN den verbruiker in tegenwoordigheid van den directeur of dien hem vervangt, is verschuldigd fl. Voor het verbre ken van elk zegel buiten dat geval en het geval van brand is, onverminderd het bepaalde in art. 17, verschuldigd f 10 tot f25 ter beoordeeling van B. en W." De heer van der Swalme kan zich met het vooistel niet vereenigen. Nu de Concert en Gehoorzaal op eene wijze gebouwd is dat aanmerkingen van de zijde der bevoeg de autorteit niet konden uitblijven, tracht men tot alle mogelijke kunstmiddelen zijne toevlucht te nemen als om eene pleister op de wond te leggen. Van zyne zijde zet de heer Sprenger uiteen, waarom hy reeds in de Dagelij kscb Bestuursvergadering bedenkingen had tegen het voorstel. Ook de heer van Dunné is tegen het voorstelvoor zulke zaken moet men niet telkens de verordening wyzigen en de gemeente heeft toch ook kosten van aanleg. De heer Scliorer daarentegen heeft met ingenomenheid het voorstel begroetwat de kosten van aanleg betreft, hy vermeent dat die door den verbruiker moeten wor den gedragen. Echter kan hij zich niet vereenigen met de redactie der laatste zinsneden en zou die, ter vermijding van alle mogelyke exception hy evemueele beboeting, willen lezen als volgt„Voor het verbreken van elk zegel buiten dat geval en het geval van brand is, onver minderd het bepaalde in art. 17, door den verbruiker verschuldigd f 10 tot f 25 ter beoordeeling van B. en W. De heer Brevet kan zich met die wyzi ging wel vereenigen, maar, in verband met de strafwet, zou hy liever het mini mum der boete op f0.50 in plaats van f 10 willen gesteld zien. De heer Schorer keurt dit denkbeeld van den heer Brevet goed en neemt zyne wyziging over. De heer van Dunné blijft betwijfelen of de kosten van aanleg wel door den ver bruiker betaald wordenin alle geval zegt hy, zijn by de daarstelling der brand kranen, die, zooals hij in het Oost Indisch huis gezien heeft, geen korten tijd vordert, beambten der waterleiding tegenwoordig en meent hij met zekerheid te weten dat het verlet dier beambten niet door den Staat is betaald. Wel degelijk, antwoordt hierop de heer den Bouwmeesterheeft de Staat die kosten betaald. De Voorzitter zet hierop uiteen door welke motieven de minderheid van het Dagel. Bestuur zich tot het doen van zyn voorstel heeft laten leiden en laat nu bij stemming beslissen of brandkranen zullen worden vrijgesteld. Voor de vrijstelling stemmen de heeren van de Ree, Schorer, Koole, A. P. Snouck Hurgronje, van der Harst, den Bouwmeester, Gratama, Brevet en de Waal, tegen de heeren van der Swalme, Verhage, van Dunné, W. H. Snouck Hurgronje en W. J. Sprenger, ter wijl het amendement Schorer daarna wordt aaangenomen met algemeene stemmen, be halve die der heeren van der Swalme en W. J. Sprenger. XI. Begrooting voor 1898 betreffende den Middelburg-Vlissingschen rijweg. By hoofdelijke stemming wordt de be grooting goedgekeurd; alleen stemde tegen de heer van der Swalme, die dit deed ais protest tegen den droevigen toestand waar in de boomen tusschen Middelburg en den Abeele verkeeren, eene omstandigheid waarop hij reeds meer de aadacht geves tigd heeft, doch waarin tot heden geene verandering gebracht is. XII. Adres van Mevr. van Geelkerken betreffende een boom aan de Nieuwe Oos- tersche straat, met voorstel van B. en W. De boom, die adressante bedoelt, staat op erfpachtsgrond en is zeer hinderlyk voor het afsluithek, dat zij volgens het erfpachtscontract moet onderhouden. Zij verzoekt dus dien boom te rooien, waarte gen B. en W., den gemeentebouwmeester van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent'. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. gehoord, geene bedenking hebben. Ook de Raad vereenigde zich zonder hoofdelijke stemming met de zienswijze van B. en W. XIII. Voorstel van B. en W. tot het weder verzoeken om vrijstelling van de verplichting tot oprichting eener burger dagschool. Het voorstel, strekkende om te trachten van H. M. de Koningin Weduwe, Regen tes, te verkrijgen eene verlenging met zes jaren van den termijn, die ultimo Decem ber dezes jaars eindigt, wordt zonder dis cussie of stemming goedgekeurd. XIV. Adres van J. P. I. Bateux, aan gaande de rioolwatergang naar Veere met betrekking lot de daarlangs gelegen landerijen, met voorstel van B. en W. B. en W. deelen mede dat nooit iets is gebleken van een onvoldoenden afvoer van het rioolwater door bedoelde berm- sloot. Zij schrijven den achteruitgang der landerijen aan geheel andere oorzaken toe. De slechte zorg voor eene behoorlijke af watering door belanghebbenden en het door sijpelen van zout uit het kanaal schijnen aan dien toestand niet vreemd. In ieder geval is het door adressanten aangegeven middel, doorspoeling met duinwater, te ondoelmatig en te kostbaar, zoodat zy voor stellen hun verzoek te wijzen van de hand. Cenform wordt dan ook zonder stemming besloten, na eene korte woordenwisseling tusschen de heeren Kooleden Bouwmees ter en van Dunné, waarby de laatste con stateerde dat het euvel niet zat in de watergang, zooals hij zich met eigen oogen overtuigd had; alleen het doorsijpelen van het zoute water uit het kanaal droeg de schuld en vooral ook heeft de nalatigheid van belanghebbenden, die b. r. door het graven van een kanaaltje verbetering had den knnnen aanbrengen, hier ten opzichte van het weiland vooral een toestand doen geboren worden, welke hy nergens in ons land aanschouwd heeft. XI. Adres van K. Adriaanse omtrent de boomen bij zijn molen op het Seisbol werk, met voorstel van B. en W. Adressant zegt dat hy vooral bij Oosten en Westenwind van die boomen veel be lemmering ondervindt in zijn bedrijf en verzoekt andermaal de boomen te rooien of anders daarin zoodanige verbetering te brengen dat hij er geen last meer van heeft. B. en W., in aanmerking genomen het besluit van den Raad dd. 25 November 1896, stellen voor op nieuw eene afwijzende beschikking op het verzoekschrift. De heeren van der Harst en Gratama springen voor adressant in de bresde laatste dient een voorstel in dat de boomen zullen worden gesnoeid. Dit voorstel wordt aangenomen. Voor stemmen de heeren van de Ree, Schorer, Koole, van der Harst, Gratama, Verhage, van Dunné, Brevet en de Waal, tegen de heeren A. P. Snonck Hurgronje, den Bouwmeester, van der Swalme, W. H. Snouck Hurgronje en W. J. Sprenger. XVI. Adres J. I. Nierse hoofd van school B om verhooging van jaarwedde of toekenning eener gratificatie, met voor stel van B. en W. Dat voorstel, mededeelende dat B. en W. geen termen hebben kunnen vinden om te adviseeren tot inwilliging van het verzoek, wordt stilzwijgend en zonder stemming goedgekeurd. XVII. Twee ontwerp-besluiten tot be schikking over den post voor onvoorziene uitgaven gemeentebegrooting 1897. Beide besluiten worden ponder beden king vastgesteld. XVIII. Adressen Middelburgsohen be- stunrdersbond en kiesvereeniging „Ontwik keling" betreffende de opneming van bepalingen in bestekken van gemeente werken omtrent maximum-arbeidsduur en minimum loon enz., met een voorstel van B. en W. Dat voorstel, met het oog op het in de vergadering van 1 April 1896 ver worpen voorstel van den heer van Hoek, strekt tot afwijzing van het verzoek, daar naar het B. en W. voorkomt, de adressen raken hetzelfde beginsel, n.l. het al of niet invloed uitoefenen op den algemeenen loonstandaard in de gemeente door het gemeente bestuur. De heer van Dunné is tegen het voor stel van B. en W. hij zou bepaald eene proef willen nemen welke beslist ten bate van den bekwamen werkman zal strekken. De heer W. H. Snouck Hurgronje gaat even als vroeger in deze jj met B. en W. mede. Ook de heeren Koole, Schorer en van de Ree scharen zich aan hunne zijde. Wel trachtte de heer van Dunné hunne argumenten te weerleggen wel mocht hy beweren dat zijn hoofdmotief was het exploiteeren van den werkman zooveel mogelyk tegen te gaan, een beweren waar mede de heer Verhage zich vereenigde, het baatte niet, het voorstel van B. en W. weid aamgenomen. Voor stemmen d« heeren van de Ree, Schorer, Koole, A. P. Snouck Hurgronje, den Bouwmeestar, van der Swalme, Gratama, W. H. Snonck Hurgronje, en W". J. Sprenger, tegen da heeren van der Harst, Verhage, van Dunné, Brevet en de Waal. De agenda afgehandeld zjjnde, Wordt overgegaan tot benoeming van Mn lid van den gemeenteraad als voorzitter ia het stembureau in het He kiesdistrict, waarin eerstdaags een nieuw gemeente raadslid moet gekozen worden. Benoemd wordt de heer W. J. Sprenger, tot plaats vervanger de heer H. P. den Boawweeeter en de overige leden van den gemeenteraad. Daarna vroeg de heer Brevet, naar aan leiding van het behandelde aire* van den Middelburgsohen bestnnrberabead* om inlichtingen aangaande den arbeidsduur der werklieden in de etadseehnnr, wnlktt inlichtingen hem door den lrew im Bouwmeester werden verstrekt. De heer Brevet betnigt eijnen dank Voor die inlichtingen, waarna de zitting wordt opgeheven. Provinciale Staten van Zeeland. o Najaarszitting van 11 November 1897. Tegenwoordig zyn de heeren Enannas, Kakebeeke, D. A. Dronkers, JEeatmechne, van Waesberghe Janssene, van Lyednf, da Casembroot, van Buren, J. A. Bolle, der Meer, Noordyke, Fruytier, de Batn, Fokker, D. J. Dronkers, van der Save, Moes, van Honte, van Woelderen, Oggel, van Tijelingen, Hennequin, Siegers, vtin der Lek de Clereq, Vader van Graven polder, M. Bolle, de Smidt, de Jonge, Heijse, Huvers, Lucasse, van Rompu, Klop pers, Moerdijk, IJsebaert, Maas Hombach en den Boer, zoodat ontbreken de heeren Snyders, Hollestelle, Pompe van Meerder- voort en van Deinse. Na opening der zitting door der. Com missaris der Koningin worden de notulen van het verhandelde in de vorige verga dering door den griffier voorgelezen. Zij worden onveranderd vastgesteld. Hierna doet de voorzitter de volgende mededeelingen a dat in de afdeelingen als voorzitters en ondervoorzitters fungeerden de heeren v. Woelderen, Pompe en Kakebeeke; v. d. Have, Heijse en Hennequin. b van het inkomen van een adres van den Raad der gemeente Veere om een snbsidie ad f325, ten behoeve der kosten van bestuur voor 1898 e als voren van een schrijven van het Hoofdbestuur der Maatschappij van land bouw en veeteelt naar aanleiding van het voorstel van Gedeputeerde Staten tot vast stelling van een reglement betreffende den veeartsenij kundigen dienst en eene missive van Gedeputeerde Staten. Conform het voorstel des voorzitters wordt zonder discussie besloten de mede- deeling sub a voor kennisgeving aan te nemen, het adres sub b te renvoieeren naar Gedeputeerden en de stukken sub c in be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1