KERKNIEUWS. SCHOOLNÏEUWS. dronkenschapJ. L. te Krabbendijke, I. I. te Breda ieder f3 b. s. 2 d. h., C. M. te Ellewoutsdijk f2 b. s. 2d. h., D. H. te Goes f 5 b. s. 3 d. h. dronkenschap hij herhaling-. C. V. te Ellewoutsdijk en J. B. Ez. te Krniningen ieder 3 d. h. Vrijgesproken: J. J. B. te Hansweert. en G. L. te Vlake, beklaagd van vischdeUct. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wilhelminadorp W. A. Eerdbeek cand. te Den Haag; te Nije- haske ds. J. W. Roozeboom te Eikerzee. Bedankt veor Sas van Gent door ds. J. D. Domela Nieuwenhui* te Ostende (België). Beroepen te Snrliuizum ds. W. Huls bergen te Slochteren te Ruinen J. W. Visscher cand. te Roodeschool te Garrelsweer (toez.) J. J. Talens cand. te Groningen te Ytens en Hennaard J. Bolman cand. te Harlingen. Aangenomen naar Engwierum door ds. J. B. Vegter te Ommelanderwijk en Zuid wending (Gr.) naar Bemmel door ds. W. Stoel te Aalsum. Bedankt voor Heeze en Leende (N.Br,) door ds. J. van Arkel te Gent (België) voor Marum (Gr.) door ds. 1lammens te Midwoldavoor De Wilp üoor J. W. Visscher cand. te Roodeschool voor Haskerhorne door ds. W. Voors te Kuinre; voor Tjerkgaast door ds. J. W. Aalders te Buiksloot voor De- demsvaart door ds. H. ten Kate te Ame- rongen voor Hierden door ds. J. Hoekstra te Heteren voor Britsum door E. J. J. Homan cand. te Witmarsum voor Rozenburg door dr. E. W. J. Post humus Meijjes te Heinenoord voor Tzum door ds. W. van Sloten te Rouveen voor Bleiswyk door ds. K. Eekhof te Werkhoven voor Oosternieland door ds. P. van Binnendijk te Obergum. Zondag in de voormiddaggodsdienst oefening werd dr. W. v. d. Beke Lallenfels te Warnsveld bevestigd door ds. A. de Haan te Zwolle met een rede naar Handel. 4:20; en deed hij des namiddags intrede met Jeremia 42 16. Rilland. Herkozen tot leden van het kiescollege de heeren A. Vette met 11, M. Wisse met 13, en J. Talje met 10 st. In de plaats van den heer B. Rooze die bedankt heeft moet een nieuwe vrije stemming plaats hebben daar niemand meerderheid verkreeg. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn tot het predikambt toe gelaten de heeren A. H. Scholte, theol. docts. te Oostburg Th. H. Ph. van Papen- recht, theol. cand. te Dordrecht. Den 21 dezer zullen de hervormde en de gereformeerde predikanten te Almkerk dr. Monty n en ds. Bosch intrede doen. Geref. Kerken. Drietal (alph.) te Middelburg B J. Breu kelaar te Bodegraven, W. Breukelaar te Halfweg en J. M. Mulder te 's Hertogen bosch. Tweetal te Veere ds. P. J. Baaij te Kamperland en ds. H. Vissink te West- broek - te Siddeburen ds. S. Datema te Murmerwoude en ds. A. Verburg te Bellingwolde te Montfoort-Linschoton ds. M. Keulemans te Schoonhoven en ds. A. de Vlieg te Renkuin. Beroepen te Assen ds. L. Kuiper te Hoogeveen A -te Wijckel-Balk ds. H. M. Dethmers te Paesens c.a.te Kala mazoo (N. Am. classis Michigan) ds. E. Fortuin te Hilversum. Bedankt voor Dokkum door ds. W. Pera te Halium. Ds. B. van der Werff beroepen predikant bij de gereformeerde gemeente to Krniningen zal zynintrede doen Zondag 21 Nov. des namiddags. Zijne bevestiging zal des voormiddags plaats hebben door ds. J. H. van der Lichte pred. te Hoog kerk (Gron.). Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Alkmaar ds. J. F. Ternooij Apél te Harlingen. Remonstrantsclie Broederschap. Aangenomen naar Amsterdam door ds. J. A. Beijerman te Groningen. Evangelische Broedergem. Aangenomen naar Haarlem door dr. L. de Bocq van Scheltinga te Paramaribo. Middelburg. Tot onderwijzer aan een chr. school alhier, hoofd de heer Weeda, is benoemd de heer A. v. Eden, onderwijzer aan de Groen v. Prinsterer school te Haarlem, welke deze benoeming heeft aangenomen. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school te Scherpenisse mej. van Deinze te Amsterdam. Op 't examen voor apothekersbediende te Arnhem is o. a. geslaagd mej. M. P. Roggeband, geb. te St. Philipsland. Middelburg. Zaterdag gleed op de Beestenmarkt alhier eene aldaar wonende jeugdige vrouw op de stoep harer woning uit. De gevolgen van den val waren zoo ernstig, dat zij Maandag overleed. M. C. Men schrijft uit .Tseuwsch- Vlaanderen Vele landbouwers uit deze streken zullen met de Belgische boeren langs de grens een bond sluiten, om krachtig tegen de suikerfabrikanten te kunnen optreden. Die bond zal te beginnen met 1898 zelf den prijs bepalen en daaronder niet contrac teeren. Verleden week zijn daarvoor de inter nationale commission te IJzendijke by een- geweest om te spreken over de te sluiten contracten met de suikerfabrikanten. Het resultaat der besprekingen is nog niet bekend. Stavenisse. Werd er in het najaar van '96 geklaagd over het natte weer, waardoor het vervoer van suikerbieten en het landwerk zoo werden bemoeilijkt, thans gaat eene algemeene klacht op over de droogte. In sterke mate heerscht alom watergebrek, en dat in NovemberDe vrees wordt al geuit, dat we zóó wel eens vriezend weer konden krijgen, wan neer het gebrek aan water bepaald vree- selijk zou wezen. Thans weet men bijna geen drinkwater meer te bekomen; vele menschen, die anders volop water in dezen tijd hebben, missen nu het kostelijke vocht, terwijl zelfs wasch- en schuurwater schaars te verkrijgen is. Naar wij vernemen zal door den heer J. van den Berg Hzn. te Aardenbutg aldaar eene fabriek wolden opgericht tot het fabriceeren van chemicaliën, polysulfin, soda, zeep enz. enz. Het eerstgenoemde schijnt iets nieuws te zijn op 't gebied van wasch en bleekerij. Men schrijft aan de Telegraaf: Hoewel aan de postadministratie de lof niet mag worden onthouden, dat zij het haar toevertrouwde gewoonlijk regelrecht op het doel afzendt, toch komt een enkele maal wel eens eene uitzondering daarop voor. Zoo heb ik een brief in handen gehad, uit een Geldersch dorp geadresseerd aan iemand te Middelburg, zonder nadere aanduiding, welke brief blijkens de post stempels heeft gezworven tot zelfs naar Middelburg in de Znid-Afrikaansche Repu bliek, na vooraf in verschillende andere plaatsen van dien naam binnen Europeesch grondgebied te zijn geweest. Eindelijk kwam de brief aan het juiste adres terecht in Zeelana's hoofdstad, aan beide zijden bestempeld en beschreven. Ineen Zondag let wel Zondag- middag te Terneuzen gehouden vergadering der besturen van Liberale kiesvereeniging in Zeeuwsch Vlaanderen's Oostelijk deel, is een centrale liberale kiesvereeniging geconstitueerd. Deze centrale vereeniging vindt hare beginselen in het program der Liberale Unie, zonder zich echter aan die Unie aan te sluiten de vereeniging heeft ten doel, behalve het maken van propa ganda voor hare beginselen, het bevorde ren der verkiezing van ledeu voor de Tweede Kamer (district Oostburg) en van leden voor de Provinciale Staten (district Hulst). Het bestuur der Centrale Veree niging bestaat uit de heerenJ. C. M. Hartman te Zaamslag, voorzitterP. ,T. Versluis en C. J. Dhont, te Terneuzen L. J. Geelhoedt, te Zaamslag, penuing- meester en N. J. Harte, te Terneuzen, Te Rotterdam is by herstemming tot lid van den gemeenteraad voor district V gekozen de heer C. H. Hintzen (lib.) met 877 stemmen tegen 716 die op dr. W. B. van Staveren, oud.lid, candidaat van Roomschen, Historischen en Antire volutionairen. Haagsche Troebelen. De bakkersgezellen te 's Gravenhage hadden besloten, na 17 Januari, a. s. geen nachtarbeid meer te verrichten. Zoo dit niet werd goedgevonden door de patroons, zouden zij staken. De patroons en de di recteuren der broodfabriek (Groenewegje) bebben daarop eenstemmig verklaard niet tot afschaffing van nachtwerk te kunnen en te zullen overgaan. De patroons nameu een dreigende hou ding aan. De directeur der broodfabriek ging zelfs zoo ver dat hij Zaterdagavond alle 80 werklieden ontsloeg en uitnoodigde 's anderen daags zich weer te komen mel den voor 't geval zij wenschten weder in dienst genomen te worden. Dit verwekte groote onrust en in een vergadering van bakkersgezellen op j.l. Zondag werd de heer Kerdijk, hun vriend en pleitbezorger, afgevaardigd om met den directeur over een en ander to gaan spre ken. Hem zouden eenige gezellen verge zellen. Deze laatsten werden echter niet toegelaten, wel de heer Kerdyk doch de besprekingen hadden geen resultaat. Gevolg was een ernstige samenscholing op Zondagavond, waarbij de politie met den sterken arm de manifestanten uiteen dreefde fabriek had een aantal werk krachten verzameld die den arbeid konden voortzettenzoodat 't hier weder hard tegen hard moest gaan en velen broodeloos dreigen te worden en dat omdat zij in het belang hunner gezondheid en van hun gezin nachtrust vorderen of althans een zoodanige regeling dat nachtarbeid ophoudt regel te zyn. Verscheidene hooggeplaatste ingezetenen zyn op de hand der gezellen. Den van elders aangenomen bakkersge zellen is in de fabriek huisvesting ver leend tot zy in den Haag een woning zullen gevonden hebban. Verscheidene ontslagen gezellen zijn teruggekeerd, nood gedrongen hun lidmaatschap van den Bak- kersgezellenbond opzeggende. De overige gezellen zyn voor eigen rekening in de fabriek Volharding aan het bakken ge- gaan. Het loon werd tot den laatsten cent uitbetaald eenige rustige vergade ringen en wat schermutselingen met de politie kenmerkten de volgende avonden. Moord. Te Munsterscheveld in de ge meente Einmen, is Zondagavond een moord gepleegd De ruim 16-jarige Hendrikje llummel bevond zich dien avond ongeveer uur pldaar op den openbaren weg in gezelschap van den 19-jarigen Jan Nijleuter, die haar naar huis zou brengen. Onderweg deed Nijleuter met geweld een aanslag op de eerbaarheid van het meisje en toen hem dit mislukte, heeft hij haar met een mes den slagader in den hals doorgesneden. et slachtoffer heeft nog ongeveer drie kwartier geleefd en heeft nog Nijleuter als den dader kunnen aanwijzen. Deze, onmiddellijk in hechtenis genomen, was geheel bebloed en heeft bekend de dader te zyn. e kisse moet een doodslag zyn gepleegd. Zondag .>1 Oct. werd in een herberg een partijtje gehouden, waarbij ook aanwezig was een 19 jarig oppassend jongmenscli, die echter niet in te beste verstandhouding stond tot zijn gastheer. Weldra was 't ge zelschap hem moede en schopte hem in letterlijken zin de straat op. In den morgen van den volgenden dag vond men hem bewusteloos, badend in zyn bloed, en met wonden aan het hoofd, op de stoep der herberg. Hij kwam weer bij en ging naar zyn werk, zonder iets aan zyn ouders te zeggen doch eenige dagen later werd hij ongesteld en stierf. De ouders inmiddels van bet gebeurde verwittigd riepen de justitie er bij, die een lijkschouwing deed, waarvan het resultaat nog niet bekend is. De hoofddader in dit dramx is een jong gehuwde kerel van 29 jaar. Hoe men zich vergalopeeren kan 1 In een vorige raadsvergadering te Aals meer kwam een adres ter tafel van de onderwijzers aan eender openbare scholen, waarin deze een gratificatie van f 100 vroegen voor extra-arbeid gedurende een vacature van eenige maanden aan deze school. De voorzitter adviseerde, het ge vraagde toe te staan, „omdat onlang* aan den heer Braak, hoofd eener andere school, f25 was verstrekt voor een kortstondige vaca'ure." De f 100 werden toegestaan. Doch de heer Braak had nimmer iets gevraagd, veel minder ontvangen. Thans echter diende ook hij ijlings een verzoek in om f 100 te ontvangen en de Raad kon dit nu moeilijk van de hand wijzen. Hij krijgt zijn f 100 en lacht stellig in zijn vuistje om de onbegrijpelijke vergissing van Aahmeer's burgervader. H o 11. Erger dan een zwijn. ie Gouderak is iemand ten gevolge van het overmatig gebruik van sterken drank, liet slachtoffer geworden van een onzinnige weddenschap om twee flesschen jenever na elkande* uit te drinken. By het begin van de tweede zakte hij ineen en gaf den geest.- Ie Wageningen is een Amsterdammer aangehouden die bj zijn vader diefstal met inbraak gepleegd had. Met zyn vrouw had hij daarna een reisje gemaakt naar Antwerpen. Om niet herkend te worden, had hij zijn roode haren zwart geverfd. V an de f 200 had hy nog slechts een klein gedeelte in zyn bezit. Zaterdagavond werd hij, na verhoord te zijn, naar Am sterdam overgebracht. In zijn cel heeft hij tweemaal getracht zich van het leven te beroovende eerste in al door worging, do tweede maal trachtte hij zijn hoofd te pletter te loopen tegen den deurpost. Ook werd een fleschje vergift bij hem gevonden. Te Schiedam is een 4-jarig kind, over een pot met kokend water struike lend, daarin gevallen en derwijs gebrand dat 't aan de gevolgen overleed. Een flinke maag. Uit Gennep wordt gemeld: Een arme werkman wandelde dezer dagen in den namiddag over de Hollandsche grenzen en kocht een stuk gerookt spek om daarmede by zijne thuiskomst vrouw en kinderen te verrassen. Welgemoed spoedt hij zich terug, tot hem op eens het halt van een douanier in de ooren klinkt. Wat heb je daar dat is meer dan 4 pond, voorwaarts, mee naar liet kantoor. Hoewel de familie zit te wachten, volgt de man goedwillig het gegeven bevel, hij voorop, de beambte eenige passen achter hem. Intusschen is het avond geworden, de man wandelt als 't ware droomend voort, en zint en peinst op middelen, hoe hij de op te leggen boete zal ontioopen, zon der dat zyn voorraad gekonfiskeerd wordt, daar hij in elk geval onmachtig is om te betalen. Op eens schiet hem een idéé te binnen. Hy begint aan 't spek te knab belen en peuzelt net zoo lang door tot hij, aan het kantoor gekomen, nog ongeveer een ons over heeft. Dat de beambte alles behslve in zyn schik was, dat hij zoo fijn was beetge lomen, laat zich begrijpen. Van naweging werd begrijpelijkerwijze afgezien. Uit Spanje De conservatieve partij- genooten van den heer Romero Robledo hielden gisteren een bijeenkomst, om te be raadslagen over de reorganisatie der partij. Zus en dertig personen betuigden hun in stemming met dit plan. Een aantal senato ren en afgevaardigden hebben besloten een standbeeld voor Canovas op te richten. De conservatieven rekenen, dat er door een verbond met generaal Weyler groote kracht van hun partij zal uitgaan. De heer Romero Robledo zal generaal Weyler bij diens ontscheping begroeten. Een goede, noodige maatregel is in het Oostenrijk8cb Huis van Afgevaardigden genomon de deksels der lessenaars zijn •weggenomen. Zooals men weet, vervulde een' groot deel der afgevaardigden zijn taak als volksvertegenwoordiger door lawaai te maken met de lessenaardeksels zoodat geen woord der redevoeringen te verslaan was. Zooals men aan kinderen lucifers en andere gevaarlijke voorwerpen ontneemt, schijnt men aan de Oostenrijksche afgevaar digden alles te moeten wegnemen waar mede spektakel gemaakt kan worden. Uit het Noorden van Rusland komen ontzettende berichten omtrent een daar heerschende hongersnood, die het voor die streken rampzalige jaar 1891 in herinnering terugvoeren. Onder de Kalmukken n.l. in de groote steppe van het gouvernement Archangel is de hongertyphus uitgebrdken die vele offers vraagt. De ongelukkigen moeten er verschrikkelijk uitzien zij zijn wandelende skeletten, de hoofden zyn dik wijls tot de grootte van een emmer opge zwollen. Met de nu beginnende koude zal de toestand nog erger worden. Het gebruik van vaste spijzen is den meesten reeds onmogelijk geworden, het eenig mogelijke voedsel is thee, voor zoover dit nog voor handen is. Vele onzer oudste lezers herinueren zich nog wel in hun jeugd 't grootste schip, de Great Easternzy 't ook maar op een prentje, te hebben gezien. De machine van dit logge gevaarte had een stoom vermogen van slechts 800 paarde- kracht en men riep er over. En thans l Het nieuwste Duitsche stoomschip, de Wilhelm der Gross*, is tot op (heden voor- loopig 't grootste, hoe't morgen wezen zal, weet men natuurlijk niet. Maar 't zee kasteel is 190 meter langdenk u eens wat een lengteongeveer 3 Kapelsche torensEn dan heeft het een waterver plaatsing van 13800 ton, 't heeft een snel heid bereikt bij zijn eerste reis van 564 zeemijlen, dat is ruim duizend Nederland- sche kilometeis in de 24 uren of 44 K.M. per uur de machine heelt 28000 paarde- kracht. Up 't oogenblik is te Belfast een Engelsche stoomboot in de maak die nog 7 meters langer is. De verkiezingsstrijd van New-York, .welke Henry George en twee democratische leiders van vergaderingen het leven kostte, is ook nog voor anderen noodlottig ge weest. Dr. James P. Daly, die naar het ambt van inspecteur der lykschouwingen dong, is door een beroerte getroffen en overleden. Edw. Byrne, broeder van Daly's tegen- candidaat, werd bij het uitdeelen van ver- kiezings-manifesten door een }trein over reden. Owen Mac Gymnis, candidaat voor het alderman-schap van Tammany, heeft een beroerte gekregen en ligt op sterven John Fennuel kreeg, na het presideeren van een democratische vergadering, influenza en overleed den volgenden dag, en Her- manius Dreifacher werd door een beroerte getroffen en stierf terwijl hij een repu- blikeinsche vergadering presideerde. Te Neuilly, onder Parijs, is een ge wezen New-Yorkscb bankier Norster in hechtenis genomen, die negen jaar geleden met bijna een millioen de vlucht nam. Er was voor zijne aanhouding 5000 dollars uitgeloofd, welke som naar gebruik onder de 364 agenten der afdeeling, waartoe de inspecteur die hem vatte behoort, zal ver. deeld worden. De zaak-Dreyfus. De te Genève verblijf houdende fioogleeraar-expert Paul Moriand heeft verklaard, dat het veel besproken bordereau nooit door Dreyfus geschreven werd. Veeleer rijst het ver moeden, of niet een vervalscher hier trachtte de hand van Dreyfus na te maken. Nog een ander vakman, CrépieuJamis, komt tot dezelfde slotsom als Moriand. Wij vertrouwen, dat het onze lezeres sen en lezers niet onwelkom zal zijn ook iets naders omtrent de echtgenoote van den veroordeelden kapitein te vernemen. Mevrouw Dreyfus ia van zeer goede en rijke familie en heeft eene uitstekende op voeding genoten. Op twintigjarigen leef tijd trad zij met kapitein Dreyfus in het huwelijk en er scheen voor haar een schoone toekomst te zijn weggelegd. Zij heeft twee aardige flinke kinderen, een jongen en een meisje, aan wien zij verteld heeft dat hun vader een groote reis on derneemt. Zij schrijven hem dikwijls: „Blijf niet zoolang weg, lieve papa! kom spoedig terug!" Mevrouw Dreyfus is volstrekt niet ge broken door d n slag, die haar gelukkig leven vernietigde. Toen de vertwijfeling van het oogenblik voorbij was, heeft zij zich opgericht en nu werkt zij reeds drie jaren met onvermoeide geestkracht en nooit falenden moed aan de groote taak die zij zich heeft gesteldhaar man de verlo/en eer terug te geven. Zij is thans 27 jaar, dus nog eene vrouw, zelfs niet veranderd door het verdriet. Zij woont bij hare ouders te Parijs en wie haar kennen, zeggen dat het ongeluk sluimerende krachteu in haar heeft gewekt en haar liefde voor haar man nooit zoo groot is geweest als nn, nu hij in zijn ellende geen andere hoop heeft dan zijn vrouw. De Londensche socialisten hebben bij de stedelijke verkiezingen acht hunner candidaten de meerderheid weten te be zorgen. Naar aanleiding van den jaarlijk. gevierd wordenden herdenkingsdag van den slag bij Witten Berg (bij Praag) werd gisteren een soort van voorfeest in de stad gevierd dat als voorwendsel diende voor het houden van groote politieke demon straties. Een troep uit duizenden manifes tanten bestaande, doorkruiste de stad en pleegde allerlei ongeregeldheden totdat een sterke politie-patrouille hen uiteen dreef. Het bezoeken van overstroomd land heeft steeds tot de Bpociale uitstapjes der vorsten behoort. Thans is ook keizer Wil- helm bezig zijn plicht op die wijze te doen in Silezië. Gistermorgen om acht uur kwam Z. M. in een extra trein het station van Hirschberg binnenstoomen waar hij door de autoriteiten ontvangen werd. Hieronder bevond zich niemand minder dan Prins Heinrich XXVIII van Renss het gezelschap begaf zich onmiddellijk op weg naar de geteisterde plaatsen. Bij de bestijging van de Wetterhorn is een jonge inwoner van Bern, die van twee vrienden vergezeld was, verongelukt en wel door het naar beneden storten van steenen, die hem zwaar aan het hoofd kwetsten. Terwijl een der kameraden bij hem bleef, ging de ander naar Grindelwald om hulp te halen. Een reddingscolonne die onmiddellijk meekwam rond den ge kwetste nog levend. De jonge man stierf echter voordat hij weder tot bewustzijn gekomen was. De eerste hofkapel te Weimar werd in 1593 door Hertig Jan gesticht. Zij be stond uit een kapelmeester, een luitspeler, een violist en elf zangers, drie bassen, drie' tenoren, twee alten en drie sopranen. De kapelmeester, Jean Herold geheeten, had een jaarlijksch inkomen van 75 Saksische guldens en kreeg wekelijks een toelage van een gulden voor zijn onderhoud. Voor zijn kleeding kreeg hij des zomers 9 gulden en des winters 6. Om in de gelegenheid te zijn zijn ondergeschikten op tijd naar bekooren te kunnen trakteeren werden tevens te zijner beschikking gesteld drie vaten bier, een vat wildbraad, zes zakken graan en vier vracht hout. De musici kregen een jaariijksch inko men van 20 tot 40 gulden, alleen een der alten had meer52 gulden. Deze alt en drie anderen genoten tevens een toelage van 1 gulden per week voor voeding, kleeding, enz. Een Brusselsch agent van politie, die dienst deed by de Beurs, werd Vrijdag morgen aangesproken door twee heeren, die hem vroegen hoe jaat het was. De agent haalde zijn horloge te voorschijn en antwoordde „Negen uur, heeren 1" Eenige oogenblikken later bemerkte de agent dat de „heeren" zijn horloge ge stolen hadden. Op de kermis te Andernach is eene koorddanseres van het koord en dood ge vallen. Zij was nog slechts 18 jaren oud Hoeveel militaire manoeuvres in Duitschland kosten blijkt wel uit het feit dat alleen in den kreits Hanau aan schade vergoeding voor te veld staande vruchten 490,000 Mark, ongeveer f294,000, wordt uitbetaald. Denaam Dreyfus schijnt in Frankrijk een ongeluksnaam te zyn. De officier Dreyfus is veroordeeld wegens landverraad Armand Dreyfus, geen familie van den officier, heeft zich met zijn gezin van kant gemaakt, terwijl zekere Jules Dreyfus uit Neuilly-Plaisance, zijn woon plaats, verdwenen is, omdat hy daar ver schillende oplichterijen gepleegd heeft 1 Lord Salisbury sprak gisteren op een feestmaal te Guildhall, de staatkunde besprekende, onder meer het volgende: Het Europeesche concert is een lichaam dat alleen met vrucht werkzaam kan zijn, wanneer alle leden eensgezind zijn. Dik wijls is het moeilijk om een dergelijke eenstemmigheid te verkrijgen en gij kunt op geen enkele regeering de verantwoor delijkheid werpen van hetgeen door het Europeesch concert niet gedaan is. De geschiedenis van het loopende jaar bewijst, dat wij Griekenladd niet hebben kunnen beletten een oorlog aan te gaan, maar behoudens deze ongelukkige uitzon dering zyn wij er in geslaagd den Europee- schen veels te hul urn. Het is de glorie van het Europeesche concert, dat het de ramp heeft weten te voorkomen, welke het gevolg zou zijn geweest van een heropening der Ooster- sche quaestie, waardoor een algemeen© brand had kunnen ontstoken werden. Als gij het gevaar in oogenschouw neemt, dat er bestond voor het zich meu- gen der Slavische bevolkingen in dezen oorlog, en als gij nagaat hoe corrrct zij opgetreden zijn, dan zult gij moeteu op- prijs stellen datgene, wat de groote mo gendheden voor den vrede gedaan hebben. Indien het Europeesche concert niet had bestaan, zou iets dergelijks niet verkregen zijn. Wanneer de eone of andere mogend heid had getracht met miskenning van een andere mogendheid op te treden, dan zou ook daarvan het gevolg zijn geweest: een Europeesche oorlog. Het voorkomen van den onderlingen wedstrijd in het bewapenen tusschen de Europeesche mogendheden, welke wed ijver moet leiden tot wederzijdsche ver nietiging, steunt op de hoop, dat lang zamerhand Je mogendheden gezamenlijk in vriendschappelijken geest zullen op treden in alle quaesties, welke opge worpen kunnen worden totdat zij eindelijk vereenigd zullen zijn in een zelfden internationalen bond, die detinitief aan de wereld een lang tijdperk van vrede zal geven en van voorspoedig verkeer.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2