m UIT DE PERS- Leestafel Komen in behandeling de ingebrachte reclames tegen den aansla? in den Hoof- delyken omslag tengevolge waarvan de aanslagen volgens het voorstel van Burg.' en Weth. worden gewijzigd en vastge steld. Ten slotte wordt vastgesteld het 2e suppletoir kohier van den Hoofdelijken omslag. KERKKXEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoogvliet (toez.) D. den Breems oand. te Utrechtte Huizen ds. J. W. H. Kalkman te Woerden te Mijdrecht ds. M. A. v. Rhijn te Wa teringen te Wijckel en te Daarle Gr. B. Hospers, cand. te Yriezeveen te Hiaure ds. F. T. Salverda te Lollum te Kootwijk (toez.) A. van Veldhuizen cand. te Botterdam te Apeldoorn dr. E. J. W. Posthumus Meijjes te Heinenoord. Aangenomen naar Geervliet door P. H. Verkouw cand. te Brielle naar Kage door G. C. v. Dam (godsdienstonder wijzer) te Aarlanderveen. Bedankt voor Ootmarsum door P. W. Verkouw cand te Brielle. Wemeldinge. In de vergadering van het kiescollege, gehouden op Vrijdag jl. zijn tot ouderlingen herbenoemd de h.b. N. Bruinooge en Jacs. A. Zuiddijk. Tot diaken herbenoemd W. Weststrate en in plaats van H. Mieras benoemd L. Dominicus. Colijnsplaat. Bij de stemming voor vier leden van het kiescollege werden Zaterdag uitgebracht 45 stemmen. Her kozen werden de heerenL. van üeveren met 45, M. de Regt Nz. met 43 en A. J. Bidder met 43 stemmen, terwijl in plaats van de heer N. Tazelaar werd ge kozen de heer IV. Potappel met 27 stemmen. Geref. Kerken. Bedankt voor Zuidland door ds. G. Boekenoogen te Rozenburg. Doopsgezinde Gemeenten. Beroepen te St. Anna Parochie P. Ooster- baan cand. te Makkum. SCHOOLNIEUWS. Coes. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school Wijngaardstraat alhier de heer C. Hollestelle, thans milicien bij 't 3e regiment infanterie, laatst onderwijzer te Middelburg. Benoemd tot onderwijzeres aan eene o. 1. s. te Zwijndrecht, (school no. 3 te Groot Lindt) mej. E. Korsten te Rilland. Door de geneeskundige Staatscom missie te Amsterdam is o. a. bevorderd tot arts W. A. de Looze, geboren te Zierikzee. Vlissingen. Het Engelsche stoom schip „St. Cutberthvan Baltimore naar Antwerpen is Zaterdagnacht op de Paa>•- demarktbij mist geloopen. Sleepbooten zijn Zondagmorgen derwaarts vertrokken, doch pogingen om af te brengen waren tevergeefs. Zondagavond zyn weder eenige sleepbooten met assistentie daarheen gegaan. Het schip moet een 300 paarden aan boord hebben. Het is heden nacht door drie sleepbooten van de „Paardemarkt" afgesleept en heeft de reis naar Antwerpen voortgezet. Stavenisse. In de Zaterdag gehouden vergadering van den Dijkraad der water- keering van het Calamiteus Waterschap Stavenisse werd de rekening over het dienst jaar 1896/97 goedgekeurd in ontvangsten ad f 34989,955en in uitgaven ad f 23994,58, dus met een goed slot ad f 10995,37s. Een bedrag ad f 3245,95 werd wegens storm schade op 17 Juni 11. overgebracht van „onvoorziene uitgaven" op „kosten van onderhoud, herstel en vernieuwing". Colijnsplaat. Vrijdagavond hield de afdeeling Noord-Beveland van de vereeni- ging Volksonderwijs eene vergadering, waarin besloten werd dit jaar de prijsuit- deeling voor trouw schoolbezoek weder te doen plaats hebben. Dit jaar komen voor een prijs in aanmerking 230 leerlingen, terwijl in de vorige jaren die getallen waren 206, 219 en 222, zoodat vooruit gang is op te merken. Evenals in vorige jaren zou ook thans weder aan die prijsuitdeeling een alge meen schoolfeest verbonden worden. Hiertoe heeft men echter den geldelijken steun der ingezetenen noodig. De heer Mouthaan, oud-onderwijzer alhier, ver klaarde zich bereid dien steun te ver zoeken. Aan den avond van den feestdag zou men aan de leerlingen van het 3e, 4e, 5e en 6e leerjaar, benevens die der her halingsschool beelden vertoonen met den sciopticon. De heer ür. Aaltsz besprak de baldadig heid der jeugd op straat, die vooral hin derlijk is, wanneer men door het dorp rijdt. Boewei dit eene zaak is, die de politie aangaat, kan toch op school op het ver keerde en gevaarlijke gewezen worden. De heer VVagtho wees op het wensche- lijke van onderwijs in het rechtlijnig teekenen, vooral voor toekomstige am bachtslieden. Reeds vroeger had dhr. C. C. Coomans zich bereid verklaard geheel belangeloos eens per week zulk onderwijs te geven maar door zijn vertrek naar Goes was daarvan niets gekomen. Thans werd een deigelijk verzoek gedaan aan den heer H. van Gorsel, die verklaarde de zaak eerst nog eens goed te willen overwegen. Tot dijkbaas aan den Zuidhoek (Schouwen) is benoemd de heer M. P. de Looff, thans assistent-dijkbaas te Scharon- dijke, geboortig van Colijnsplaat. Ritthem. Lid van den gemeenteraad schijnt ten platten lande een begeerlijk „baantje" te zijn. Niet minder dan vier personen lieten zich alhier op ce candida- tenlijsten plaatsen om gekozen te worden voor de vacature van het onlangs over leden raaislid J. Meijers Pz. Het zijn de heeren C. Birentsen, J. Minderhoud, D. de Visser en J. Walraven. Eerstgenoemde is al 71 jaren oud. Ritthem. Bij den rustenden landbou wer C. Barentsen alhier is in zijn tuin een geele paardepee gegroeid ter wichte van 3 kilo. In de gemeenten Tholen, Goes, Zie rikzee, Kruiningen en IJzendyke zullen gedurende dezen winter weder oefeningen worden gehouden in den wapenhandel, on der leiding van het kader der infanterie- garnizoenen. Met die te Goes wordt belast de eerste luitenant J. A. Sn >ek en met die te Zie rikzee en Kruiningen de tweede-luitenant P. J. Boogaert, voor zoover het garnizoen Middelburg betreft. De haer A. G. den Dunnen te 's Heer Arendskerke is benoemd tot brievengaarder te Drimmelen. M. C. Tot afslager van de zeevisch te Mid delburg, ter vervanging van A. W. de Broekert, overleden, is door burg. en weth. benoemd L. F. Beurkens, thans assistent. Wij lezen in de Telegraaf het vol gende verhaal In sommige streken wordt „de dominé" nog al eens meegedeeld van den mondvoor raad der boeren, en bovenal in den slacht tijd is zijn oogst soms niet te verwerpen. Dat die giften niet altijd uit de bron van goedgeefschheid voor den her ier en leeraar vloeien, moge uit het volgende blijken, dat op een Zuid-Bevelandsch dorp is voor gevallen. Iemand komt bij boer A., die zoo juist geslacht heeft. „Ais ik jullie was, zou ik den domenie een ferm stuk vleesch laten brengen". Op den vragenden blik van den boer, die tot de vrekkigsten onder de vrekkigen behoort, vervolgt de mentor „B. heeft verleden week, toen hij, zooals je weet, geslacht heeft er ook van laten brengen, en als ik jullie was, zou ik voor B niet onder willen doen". (A. en B. zijn geslagen vijanden, wat ieder op het dorp natuurlijk weet.) De waarheid is, dat de raadgever zijne laatste mededeeling „uit zijn duim zoog". Maar de boer, die dat niet wist, dacht„nu die akelige B. vleesch aan den domenie heeft gegeven, wil ik niet minder wezen en zal ik er ook laten brengen." Zoodoende kwam er bij domenie eene groote mand met rundvleesch thuis als cadeau van den gierigen boer, die uit eigen aandrift stellig nooit zoo iets over zijn hart had kunnen krijgen. In de nalatenschap van een onlangs in Oostlongeradeel overleden persoon wer den niet minder dan 1000 halve centjes en 2000 centen gevonden. Zij waren op zettelijk door hem ingewisseld en opge zameld, om zooveel mogelijk te bevorderen dat er in de kerk geldstukken van meer waarde zouden worden gecollecteerd. Een ander ingezetene van dezelfde gemeente, mede onlangs overleden, liet een hoeveel heid gouden tientjes na zoo groot dat er ruim een deciliter mee kon gevuld worden. Te Zwolle had zich een stokdoove spekslager uit Kampen v. d. Vegt ge- heeten met zijn moeder gevestigd en zich als flesschentrekker doen kennen. Dezer dagen bestelde hij en ontving van den koopman K. uit Meppel een vaatje vet van f 8. Hij schreef aan K. dat hij er wel een 300 vaatjes by wilde hebben; doch K. dacht: ik ga eerst eens onder zoeken met wien ik te doen heb. Te Zwolle informeerde hij eens en na bekomen inlichting ging hij naar v. d. Vegt zonder zich bekend te maken en kocht een hoe veelheid spek en worst tot een bedrag van f8.07Vs. Het gekochte werd netjes inge pakt en overhandigd waarop K. zich als de leverancier van het vet openbaarde, en 't door hem gekochte betaalde met 7Vs cent en de geqaitteerde rekening van het vet. Van der Vegt eischte de spek en worst terug, belovende de f 8 „morgen" aan K. te zullen betalen, doch K. ant woordde hem dat hij zich die moeite wel kon bespareu en nam zyn gekochte spek en worst mee naar Kampen. Te Bergen op Zoom ;is een brutale diefstal gepleegd. Bij den hovenier V., in de Josephstraat, vervoegde zich des avonds een onbekende, om een groote partij groen ten te koopen. De vrouw, die alleen thuis was, kon niet beletten, dat het licht werd uitgedraaid en dat de indringer een kabinet opende en daaruit f70 a f80 stal. Nadat hij zich had verwijderd, werd de politie ontboden, die den vermoedelijken dief, een kermisreiziger, reeds heeft gearresteerd. Tusschen de schouderbladen liggen de longen en ieder weet hoe spoedig men op die plaats een koude kan vatten en niet zelden bekomt men, door het zitten met den rug tegen eeu raam of by een deur door de trekking eene katarrh (ver koudheid, zinkingkoorts). Het is daarom aan te bevelen, de plaats tusschen de schouderbladeu bijzonder te dekken met een dubbel gevouwen llanellen lap, om de warmte op den rug te bewaren en de koude te weren vooral bij personen die de 50 reeds gepasseerd, of die aan de ademhalingsorganen lijdend zijn. De meeste menschen denken, dat het al genoeg is, als men de borst goed besehut, terwijl de beschutting van den rug even belangrijk, zoo niet belangrijker is. Te Chaam (Noord-Brabant) zijn 5 paartjes in on lertrouw die alle van elkaar neef of nicht zijn of dit door het huwe lijk worden. Uit een gezin te Roon, is nu de vierde zoon, welke deel nam aan de loting voor de Nationale Militie evenals de drie vorigen vrij geloot. In Dantumadeel is na nog al tegen stribbelen een bedeelde van 78 jaar, die, steunend op zyn stokje geregeld zijn klanten afloopt om een cent, en reeds tweemaal weduwnaar werd, in ondertrouw opgenomen met eeu 58 jarige jongedochter. Door The North of Europe Gaslight and Coke Company is bij de Zaterdag te Harlingen gedane overdracht der gasfa briek aan de gemeente, aan het werkvolk f 1000 geschonken. Een middel tegen winterhanden (en wintervoeten) is volgens een bericht in de Tel. 't volgende Van den voor winter af tot de leute toe dompele men dagelijks de handen (en voeten) in het water, waarin de aardappelen zyn gekookt, liefst zoo warm mogelijk. Een in vele opzichten merkwaardige proef wil professor Hausen uit Gladbach nemen op een groot landgoed bij het Bel gische stadje Lauklaar aan het kanaal van Luik naar Maastricht. lig wil een model stad stichten, waar bij overeenkomst elk bewoner een ander vak moet uitoefenen dan zijn medebewoners. Er zal dus in deze stal geen concurrentie zijn. Tot dusver hebben zich twee honderd personen aan- geiu I om ren zaak te drijven of een hand a uit te oefenen. Zy moeten een bedrag -.orten van 1500 tot 2500 mk. als Ie. gitelling dat zij, ondanks hun monopolie, goede waar zullen leveren voor weiuig geld. In de stad zullen model woningen, model-werkplaatsen, model-win kels, model-straten zijn. De huizen zullen zeven tot acht verdiepingen hoog worden, de winkels zeventien meter diep en aan twee straten toegang hebben. Elke derde straat zal ongeveer 150 meter breed wor den en begrensd zijn doorscholen, openbare gebouwen en gaarkeukens. De huizen krij gen waterleiding, badkamers, stoomver- warming en electrisch licht. Bovendien worden op bestelling kleine villa's gebouwd op 700 vierkante meter grond. Den 15 Maart van het volgend jaar zal een begin worden gemaakt met den aanleg der stad. 't Wordt toch nooit de stal vaii welke de H. Schrift ons zegt, dat er de troon Gods en des Lams in zal zijn waar ook geen nacht meer zijn zal; waar de tranen van de oogen afgewischt zullen worden, en geen (dood, geen rouw, geen gekrijt, geen moeite meer zijn zal; de stad waar van eenmaal „onze oude Vriend" Gerdes zong, dat zij hierboven glanst in 't heerlijkst verschiet. Kederl. Met meerderheid van slechts ééne stem besloot de Transvaalsche Volksraad de regeering uit te noodigen de dynamiet- aangelegeuhedeu ter beslissing te onder werpen aan de uitspraak van het hoog gerechtshof. In dat besluit wordt ook aan bevolen den invoer van dynamiet toe te staan door het geven van permissies tegen betaling of andere voorwaarden. Een predikant te Neuchatel, die be last is met het bezoeken van de gevan genen, kwam onlangs de cel van een mis dadiger binnen, toen deze op hem aanvloog, hem zijn sleutel, een „passepartout", ont rukte, de deur uit vluchtte en die sloot, zoodat de predikant in zijn cel gevangen achterbleef. De geestelijke maakte, toen hy van zijn verbazing was bekomen, alarm door aanhoudend schellen en de vluchteling, die toch nog niet weg kon, omdat de looper alleen op de binnen deuren paste, was spoedig weder gevat en in zij n cel teruggebracht, waar de pre dikant hem niet zonder eenige voldoening zijn plaats inruimde. Te Kopenhagen heeft een Seelandsche boer, Chr. Olsen, aan de leden van den Rijksdag een toestel vertoond, dat de stem men bij een verkiezing automatiscn opneemt en telt. Op een kist zit een knop, naast de lijst met de namen der candidaten. De knop wordt opgelicht tot viak voor den naam van den persoon, dien men kiezen wil. Dan drukt men op den knop. Een schel gaat over en een tel-apparaut vertoont het cijfer der stemmen voor den gekozen ean- didaat. Een bezwaar tegen deze methole is, dat een vergissing niet hersteld kan worden. In de buurt van Grossetto in de Ro- meinsche Campagna is de beruchte bandiet Menichetti in banden der gendarmes ge vallen. Zij verrasten hem met twee zijner kornuiten welke laatste door de politie mannen werden neergeschoten. Menichetti kregen zij levend in handen. Sedert jaren was hij de sc irik der Campagna. Hij gold na den dood van Tiburzi voor den laatsten „grooten" brigaiit uit de, ook in dit opzicht, classiekp Campagna. Kolenmarkt in W estphalen. De groote vraag naar kolen en cokes blijft aanhouden. Door het steeds door vallend water wordt de scheepvaart be moeilijkt en gaan zeer groote hoeveelhe den per spoor. Het wagengebrek was na de beide rust dagen 1 en 2 November minder dan de vorige week doch bereikte eergisteren we der het beduidende cijfer van 3217. Er waren 14142 wagens gevraagd, de spoor kon niet meer dan 10952 wagens stellen, op vele plaatsen ontstaat kolennood. Het is dringend noodig dat de Regeering maat regelen neemt om in don nood te voorzien hoewel het voor dit najaar toch te laat reeds is. Er worden 200 millioen Mark noodig geacht om alles in orde te brengen, opdat de spoorwegen in de tegenwoordige behoefte regelmatig kunnen voorzien. Voor al wagens, locomotieven, nieuwe rangeer terreinen zyn noodig, en naar men be richt zal de Regeering bij den Landdag uitgebreide voorstellen doen, om voor de toekomst herhaling der zich nu voordoende calamiteit te voorkomen. Tel. Te Weissensee wordt een jongen ver mist, dien men vermoedt, dat door een zigeunerbende daar in de buurt op ouder- wetsche wijze geschaakt is. Het kind was van school weggeloopen wegens een straf, die hij opgeloopen had en kwam sedert niet terug. De voordeelen eener republiek. Men spreekt vaak over de geldelijke voordoo ien eener republiek boven het koning schap, omdat het salaris van een president minder bedraagt dan de civiele lijst van de kroon. Frankrijk, dat thans eene zoo veel kostbaarder huishouding heeft dan zelfs onder hel dure derde keizerrijk (het bedrag der pensioenen alleen is sinds 1878 met 102 millioen frs. gestegen), is een be wijs van de praotische onjuistheid dier schoonklinkende stelling. In Brazilië, waar sinds 8 jaren de republikeinsche regeeringsvorm de monarchie heeft ver vangen, doet men dezelfde ondervinding op. Een president wordt gekozen en moet du3 de invloedrijke lieden met posten en baantjes voor zoons en neven te vriend houden. Brazilië geett nu aan ambtenaars- tractementen 108 millioen milreis tegen 39 millioen in 1890 uit. Het aantal baantjes is in dien tijd met 15,917 ver meerderd 1 In de laatste drie jaren is de binnenlandsche schuld met 119, de buiten- landsche met 186 millioen milreis ver meerderd, en de wisselkoers is van 11 Va op 7V4 gevallen. De begrooting sluit met een tekort van 100 millioen, en de minis ter van financiën, die bezuiniging wilde, heeft zijn ontslag moeten nemen. De Times verneemt uit Rio Janeiro dat een soldaat heeft getracht den presi dent der Republiek Brazilië,bij een bezoek aan het arsenaal der marine, dood te schieten. De omstanders verijdelden deze poging, maar konden niet beletten, dat de minister van oorlog zoo ernstig werd gekwetst, dat hij na eenige oogenblikken overleed. Kolonel Mornes werd licht gewond. Er heerscht groote opgewondenheid. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Stukkeu wordeu iu geen geval terug gezonden. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik u, onderstaande re gelen in uw veel gelezen blad te willen opnemen, ter verbetering van een bericht voorkomende in uw blad van 4 Novem ber j.l. betreffende het voorgevallene met den jongen op den z.g. Oranjemolen. Volgens den inzender van dat bericht zou ik een jongen op 't balkon hebben zien liggen en eerst om half drie den knecht van den molenaar hebben gewair- schuwd. Ik heb evenmin een jongen op 't balkon zien liggen als den knecht gewaarschuwd. Alvorens berichten in te zenden geef ik den verslaggever den raad zich wat beter met de zaken op de hoogte te stel en niet maar op goed geluk af wat in een courant te plaatsen. U Mijnheer do Redacteur bij voorbaat mijnen welgemeenden dank voor de ver leende plaatsruimte. Achtend, Uw. dw. dn. A. SCHOT, SïEGt. Vlissingen, November 97. (Dat „eerst" om half 3 staat in 't door den geachten reclamant gewraakte bericht nietmaar wij zijn 't met hem eens onze berichtgevers moeten niet op on dits afgaan. Overigens heeft men daar te Vlis singen zelden last van. Red.) Philippus, Scheurkalender. Uit gever F. F. Dhuij Middelburg, 1898. Het Tractaatgenootschap handhaaft ook met deze uitgaaf zijn goeden naam met ingenomenheid kondigen wij zijne kalen der aan om den als naar gewoonte goe den inhoud, zoo wat voor- als achterzijtjes aangaat; voorts om 't zeer passende schi.d de Koningin aan 't hoofd, gekroond, wat verwijst naar den Kroniugsdagdan is zij omgeven door hare ouders, terwijl ter zijde de stadhouders en koningen zijn af gebeeld uit de lijn van Oranje-Nassau. En eindelijk o;n de premie een degelijk werk van Voetius („Geestelijke Verlatin gen" aan de overzetting waarvan in ons hedendaagsche Nederduitsch misschien ware herdruk in het oorspronkelijke nog beter geweestveel tijds en werks is besteed geworden. Deze kalender kost met premie in prachtigen prachtband fl de premie alleen kost 75 cent gebonden 40 cent in papieren omslag. De goedkoope kalender met premie in papieren omslag is 80 cent. Kerstuitgaven Callenbach. De uitgever Callenbach te Nijkerk zond ons ter kennismaking zijne kerstuitgaven voor dit jaar, welke in een bundel Win terbloemen bij hem verkrijgbaar zijn. Gelijk van alle kan ook van deze ge zegd worden, dat zij flink en fraai van inhoud en uitvoering zijn. De heer Callen bach heeft niets ontzien om zijn uitgave te volmaken. Hij schreef een prijsvraag uit voor het beste verhaal waarvan de stof nu eens niet ontleend was aan den tach- tigjarigen oorlogen zoo ontving en be kroonde, drukte en illustreerde hij er drïe, en wel F. Brouwer, De kinderen van den Predikant, een verhaal uit den tijd der Patriotten J. F. Buisman, In eere hersteld een tafereel uit den tijd van Stadhouder Willem IV Gooszen Schaffer, De hofpre diker van den Prins, historisch verhaal. Zoo heeft men drie verhalen aan drie tijdperken, van drie stadhouders, ontleend Willem III, Willem IV en Willem V. allo drie de proeven beschouwen wij als vrij goed geslaagd. Natuurlijk is het on derwerp nog lang niet uitgeputde jaren 1667'97 en 't laatste vierendeel der acht tiende eeuw leveren nog stof te overen de strekking dient daarbij flink in ,t oog gehoudenhet Calvinisme tegenover de revolutie in eiken vorm te doen uitkomen als het beginsel der nationale krachthet evangelie het tegengif tegen 't rationalisme. Hoe het zij, de drie genoemde verhalen zullen door jong en oud genoten worden. Vooral de Hofprediker, de avonturen van Kornelis Blankaart is eeu boeiend verhaal; dat evenals de beide andere een fiinken kijk geeft op hun tijd en op de hoofdper sonen die op dien tijd hun stempel hebben gedrukt. Voegen wij hierbij dat nog ruim een dertigtal grootere en kleinere nieuwe uit- gaVBn voor onze Zondagsscholen bij dezen uitgever het licht zagen terwijl als premie wordt gegeven Vaderlandsche Gedenkdagen van Van Lummel, een herlruk door 10 platen van Steeling gesierd en dat als altijd ook hier bij bestelling slechts half geld in rekening wordt gebrachtzoodat wie voor f 10 boekjes koopt, slechts f5 betaalt. Berends1 Kerstuitgaven. Geeft Callenbach ditmaal weder veel schoons van Betsy, Adelpha, Looman, Klop pers, Hoogenbirk ook Berends levert van de beste schrijvers en schrijfsters keurige herdrukken en zeker niet de minste. Wij noemen slechts: de Liefde, Brockhaus, Ger des, Luitingh, Kassies terwijl wij met ge noegen de aandacht vestigen op Benaia, een verhaal uit de g°vangenBcbap, door mevrouw Webb, vertaald door Veenendaal; De kleine schipbreukelingevrij naar'tDuitsch door J. v. Bergen en op den herdruk van 't aandoenlijke verhaal onzen ouderen lezers zeker uit hunne jeugd nog bekend Anna Roze. Men vrage ien catalogus van deze 18 nieuwe en van vele oudere uitgaven de uitgever doet werkelijk zeer billijke aan biedingen wat de prijzen betreft. Tevens voegde hij er eene premie bij voor de onderwijzers en onderwijzeressen der Zon dagsschool: het zakelijk woordenboek des Bijbels op welk fraai en irderdaad onmis baar door velen reeds lang begeerde, lijvige exemplaar, wij zeer de aandacht vestigen. Het is een feit, dat aan vele onder wijzeressen en onderwijzers bijna alle hulp middelen bij het onderzoek des Bijbels ont breken, en dikwijls ook de middelen om er in te voorzien. Nu is bijna elke Zondagsschool instaat, om zich één exemplaar van het Zakelijk Woordenboek minstens te verzekeren voor de bibliotheek, terwijl elke school van eenigen omvang voor elk der onderwijzers en onderwijzeressen wellicht een ex. kan bekomen. Veeuitvoer. Telkens en telkens weer is er op gewezen, hoe ons land benadeeld wordt door de sluiting van de grenzen voor het vee. Onze boeren klagen te recht. Geen beestje mag meer over de grenzen, en zoo moet het vee wel goedkoop worden. Het Centrum wees er dezer dagen nog op, dat de Belgische regeering onder een gezocht motief de grenzen sluit. Een gezocht motief, omdat, waar het heet, dat die sluiting noodig wordt ge maakt door het heerschen van mond- en klauwzeer, de Belgische veestapel zelf is aangetast. Het noemt ook thans weer die houding der Belgische regeering zonderling. „Met bevreemding zien wij dan ook, dat een Brusselsch blad, het Vlaamscht Volk, in dien toestand van den Belgischen veestapel juist een reden ziet, om het Hollandsch vee te weren. „Wij vragen ons af," zegt het blad, „of in zulke voorwaarden de Hollanders het onze Regeering ten kwade kunnen duiden dat zij alle mogelijke maatregelen aanwendt om de uitbreiding der kwaal of den invoer derzelve te keer te gaan." Dit is toch waarlijk al te naïef gere deneerd. Wanneer België vrij was van dg ziektezou eene rationeel kunnen gevallen ongeveer ziekte dus ondunï te heerschen, kun regelen geen ande nistisch doel hebt Het Vlaamsche zelf evenmin te laatste zinsnede de minister van I zen om zijn ijver veeteelt. Maar wanneer laat men het dai en zonder omweg bij zijn waren ns Zoo blijkt alweer nairen tijdens de gezien hadden, Het heerschen va was een voorwendse achter. En wij Wij bed en ons vee blijft bic Dinsd Vlissingen, 11 dhr. Wjjsveld door baatgevende melkko< en stalgereeoschap, s pannen, huisraad. Woensd; Kleinen Abeel not. Tak 10 uur 1 jaar, 9 baatgevende kalfvaars, 3 vaarz< zoldergereedscbappen Statenbijbel. Ilelnki Hsiand not. de Ronde Bres* 10 uur. Daarna 19 canada's, 2 populiero Donderd Hocdekcnske deurw. Hollmann li 4 kalfkoeien, 4 kalf loopvarkens. lerseke, in de Houwer 1 uur voor een huis, schuur, ei 23 A. 65 cA. 2o- 1 't huis, schaapskooi en 280 A. zjjkantwe Steeweg enz. 4o. eei 20 cA. tiend vrij Ierseke. öo. drie 8 schappij Nederland termaatschappij de 'i Heer Abiskc Meijaard door not. en 20 zachte; 38 ca Vryda: Vlleslngen, 10 i de Oude Vriendsch daags voor en op den Oostknpclle, door not. Verhulst 10 jr., 5 baatgevend kalfdragende vaars oud 10 mnd., 5 kw 2 men wagens, veer slee, 4 ploegen, gee_ wagen, eikenhouten schap, wagonzei 1, mutsaards, prikkeldi Wolfertsdijk, 1 Kakebeeke door not. 204 canada's en 77 boom en. Zaterda 's Heer Arendsk door not. de Ronde 't poldersche dijkje 's Heer Arendsk uur door not. Prins Maand; 's Heer Arend dijk voor dhr. J. Pilaar 77 olmen en W oens Hrabbcndijk strate half 10 door kabinet, regulateur gitten koralen met, goederen, bascule rr leerde veevoederkete dweilen, melkgeit, 5 molen, moesrnaker kinderwagen, postk Vrouirepoldc uur op Rustenpolde lieren, noten. Oudelande, Zn door not. t 10 uur 82 canada V lissliigen, uur bij Rotte Rom Buskenstraat 129 Wagen aarstraat I straat 1 A. 6 cA. straat K 75 groot K 155 groot 1 A groot 46 cA. 7o- 8o. (winkelhuis m 78 cA. Vlissingen, de Oude Vriendscha; Steenenbeer L 14 16 en 17 Nov. 1 t 's kravenpok 113 canada's, 200 Schoortjes Zandv O. Souburg in Dorpzicht 2 u erf, tnin, schuur \Ven»eldlng< Springer door not 1 H. 46 A. 70 CJ Donde Hloctlnge, b kerkvoogd bij ins Jagthoek; 40 A Zandweg en 3 ca bij M. v. Liere. middelburg, door not. Verhulst enz. Teermagazijnstr dubbele en enkele balgen, 2 werkbanl gnz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2