[EIJLER, rifyee intels GEN, „DE ZEEUW" eid BIJVOEGSEL if f 2,50, CAPES, sassen. idoeken Cologne kerknieuws. RECHTSZAKEN. "gemengde berichten J irines, :euze, GOES. Middelburg. rsknecht |ISEMAKER Dz. t i e t i n g e vraagt |10. leerplicht. marktberichten- i, speciaal afoenmeel, Kalk door tusschen- rke en keuze. DMAlSTELS. ■NMANTELS fzoen aan spot- Goes. Itstekend fraagd Id bij leen A. Meeuwsi, in, Middelburg. leen aankomende tegen hoog loon. >nd. LUW" Middelburg. ter-Sche!de. 198. p5c), nm. 3,25<7) pc), 3,55 nm. 1,55 2,15 3,25 d) 3,45 40. ar Breskena hoog- In. van van Zaterdag 6 November 1897. Met veel genoegen heb ik gelezen het nommer van de Zeeuw, dd. 21 Sept., waarin als hoofdartikel was opgenomen een opstel van den heer Wielemaker, over leerplieht. Het was mijn stellige verwachting, dat dit artikel niet onbesproken zou blijven. En wel kwam er iets tegen, doch 't raakte de hoofdzaak niet. Hiermede zal de lezer hegrijpen, dat ik het met den geachten schrijver niet volkomen eens ben en dat ik, hoewel wat laat, mijne bezwaren wil kenbaar maken, nu uit Zeeland niets er tegen verscheen. De heer W. vraagt „Is in ieder geval en onder alle omstandig heden aan den Staat het recht te ont zeggen, om wettelijken leerplicht in te voeren En nn betoogt hij ongeveer aldus Volgens den Bijbel mag en moet de over heid 't kwaad straffen. Wie het goede nalaat doet k waad. Ex. XXI29 leert ons, dat de eigenaar van den os, die een mensch doodt, met den dood zal gestraft worden, indien hij (de eigenaar n.l.) van te voren geweten heeft dat de os stootig was en hij hem niet bewaard heeft. De overheid strafte en straft nog zonden van nalatigheid; niemand protesteert er tegenergoDe overheid mag de zonden van nalatigheid evenzeer straffen als die van bedrijf. Op de vraag of de overheid in alle op zichten en in alle omstandigheden het recht kan ontzegd worden om leerplicht in te voeren, zon ik niet aldus geredeneerd hebben. Volgens den Bijbel mag en moet de overheid het kwaad straffen, zoowel de zonde van nalatigheid als die van bedrijf. Doch er is onderscheid tusschen kwaad en kwaad: „Wie verzuimt den arme christelijke handreiking te doen behoudt zijn geld en goed, verzamelt zich schatten, die hem niet teekomen, steelt in den grond der zaak", doch let wel op, hij kan noch mag door de overheid gestraft worden. „Wie verzuimt den vloeker terecht te wijzen, bevordert de zonde tegen 't derde gebod", sterker nog, is zelf schuldig, doch wordt niet gestraft. „Wie zyn ondergeschikten hun loon ont houdt, berooft hen", doch hij wordt niet gestraft. „Wie zijn kinderen geen behoorlijke opvoeding geeft, brengt hen voor hun gansche volgend leven een zeer positief nadeel toe", doch wordt tot heden toe daarvoor niet gestraft. Daartegenover staat nu evenwel, dat God de Heere volgens Ex. XXI 29 ge biedt den man van des. stootigen os te dooden dat de overheid straft hem, die den drenkeling weigert hulp te bieden, ofschoon hij daartoe in de gelegenheid is dat de overheid strafte en nog straft hem, die nalatig is in 't voldoen barer voor schriften. Tusschen de eerste en de laatste voor beelden bestaat verschil. In de laatste treedt telkens de overheid op om te wa ken voor het leven van hem over wien zij gesteld is. Immers, wanneer zij straft, omdat iemand nalatig is in het opvolgen barer voorschriften, dan zullen die voor schriften in den regel wel gegeven zijn om te waken voor de gezondheid, voor het leven der onderdanen. Immers vele verordeningen diehierop betrekking hebben, zijn gegeven uit een sanitair oogpunt. Wilde de overheid ook straffen, wanneer nalatigheid bleek in de gevallen als eerst werden genoemd, dan trad zij op als zede- meesteresse. In maar al te veel gevallen zou zij dan treden op 't gebied der kerk. De kerk met eene bepaalde geloofsbelijde nis, welomschreven, kan in zaken als: het niet doen van christelijke handreiking, hat verzuim van den vloeker terecht te wijzen, het onthouden van den loon aan ondergeschikten, het opvoeden der kinderen, meer doen dan de overheid, en toch, wijl ook voor haar de grenzen ,niet -zijn aan gegeven, kan ook zij in den regel maar vermanen, zelden of nooit „straffen". We hesluiten alzoo uit Schrift en rede heide dat de overheid mag en moet straffen, wanneer het leven barer onderdanen wordt aangerand; dat zij echter nimmer mag op treden als zedemeesteresse. In 't vervolg van zijn betoog, redeneert de heer W. aldus: Volgens den Bijbel mag en moet de overheid den weerloozo be schermen. 't Verzuimen van 't (doen) onderwijzen is een vergrijp tegen het kind, wijl het in zijn gansche leven benadeeld wordt. Het kind is weerloos, wijl de onder zeggenschap er over heeft, en het zich tegen hem kan noch mag verzetten. De overheid is gerechtigd en verplicht, 't weerlooze kind tegen den on- nadenkenden, onverstandigen of geweten- loozen ouder te beschermen. ErgoMen mag aan Je overheid niet het recht ont zeggen om leerplicht in te voeren. Ik geef natuurlijk toe, dat een onder, die 't leven van zijn kind in gevaar brengt door mis handeling of op andere wijze, gestraft zal worden. Maar dat iemand zal gestraft worden, met het zeggenschap over zijn kind in sommige gevallen hem te ontnemen, lo. indien hij onnadenkend is; 2o. indien hij onverstandig handelt of 3o indien hij ge wetenloos toont te zijn ten opzichte van zijn kroost? Wie zal de grenzen aange ven, wanneer zoo iemand dat zeggenschap ontnomen wordt? De gevallen zijn er na tuurlijk. En de wet voorziet daar ook in. Maar dan worden voogden benoemd of op andere wijze daariu voorzien. En in die gevallen bestaat geen twijfel. De regel moet echter zijn: de ouders zijn de van God verordineerde opvoeders van hun kroostop hen ligt de verantwoording. Het is hun plicht, maar ook hun recht. Dat recht blij ve ongeschonden, waarom ook alleen zedelijke middelen zullen aangewend dienen te worden om hen te dringen tot eene behoorlijke plichtsvervulling in deze. 'tls er mee, als met zooveel andere zaken. In dan strijd bijv. tegen het misbruik van sterken drank is niet het groote heil te verwachten van wetten. De drankwet getuigt het. Met geldboete en gevangenisstraf wordt geen dronkaard ge nezen. Hiermee wil ik niet beweren, dat met den sterken arm der politie de kinde ren niet binnen de schoolwanden gejaagd kunnen worden, maar alleen wil ik aan- toonen, dat het geen middelen zijn, die een Calvinistisch volk kan goedkeuren en ongetwijfeld zullen ze een hevig protest uitlokken, wijl ze den onschuldige met den sohnldige znllen treffen. Geen dwang in het zedelijke. Tot zoover. D.K. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Broek in Waterland ds. A. A. Cremer te TwÏBkte Wittewierum en Ten Post, en te Meedhnizen J. W. Vi8scher cand. te Roodeschoolte Oene ds. G. v. Dijkte Anjumte Gelselaar D. den Breems, cand. te Utreeht. Aangenomen naar Oostermeer door ds- H. Prins te Yroomshoop. Verbeterd bericht)- Bedankt voor Blokzijl (toez.) door ds. J. Visser te Woudenberg. Door het Prov. Kerkbestuur van Utrecht zijn tot de evangeliebediening toegelaten o. a. de heeren H. van Essen cand. te Zisrikzee en H. J. F. Keers cand. te Hazerswoudeen door het prov. kerkbe stuur van Noord-Holland o. a. de heer P. J. Roscam Abbing Jr. te Middelburg. Laatstgenoemde stelt zich echter nog niet beroepbaar. Middelburg. Door het kiescollege zijn gekozen tot Ouderlingen de heeren J. F. C. Rozenberg, H. Munters en J. A. J. L. van Meerendonk elk met 73, P. C. Plugge en J. den Hollander elk met 72 P. M. Dormaar met 70 en D. J. Dronkers met 62 stemmen en tot Diakenen de hee ren A. C. van Wijck met 72, C. C. Mantz met 71, H. L. Dormaar, J. Brijen en K. Klaasse elk met 70 en K. Scherer en P. J. de Broekert elk met 69 stemmen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Ottoland door d». J. v. d. Vlies te Nieuw Dordrecht. Bedankt voor Genemuiden door ds. L. A. Smilde te Ommen; voor Staphorst door ds. B. J. Lamberts te Sleen. SCROOLNIEUWS. De heer J. J. van Elsacker te West- kapelle is benoemd tot onderwijzer aan de o. i. s. te 's Gravensande. Aan de theol. school te Kampen is geslaagd voor het setni-candidaatsexamen in de theologie de heer J. D. Heersink. Uit Middelburg slaagden de heeren J. Boogaard voor acte Wiskunde L. O. art. 45 te 's Gravenhage en J. Moerdijk. P. Missel en A. Meeuse voor acte gymna stiek te Nijmegen. Benoemd tot onderwijzeres aan een bijzondere protestantsche school te Helmond mejuffrouw H. G. Giljam te Vlachtwedde. De heer J. Nobels, geboren te Vlis- singen, sedert jaren hoofd eener chr. school of liever directeur eener chr. normaal school voor meisjes te Zetten, is Woensdag na een langdurig lijden in 71 jarigen ouderdom overleden. De heer Nobels heeft met groote warmte het Christelijk onderwijs liefgehad, en zich als een practisch schoolman doen ken nen. In vergaderingen hoorde men hem gaarne om zijn hnmor maar niet minder om den diepen gemoedelijken ernst waarmede hij de zaken wist te behandelen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: twee feiten van oplichting en poging tot opliebtlng A. C. H., 20 j., klerk, laatste lijk zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans te Middelburg in hechtenis, tot 1 jaar en 6 maanden gev. straf, met minde ring der preventieve hechtenis verbergen van een lijk met het oogmerk om de geboorte te verhelen: A. G., 36 j. zonder beroep, Wilhelminadorp, tot 2 m. gev. straf; diefstalD. v. I., 25 j., schippersknecht, zonder vaste woon- of verblijfplaats, tot 3 m. gev. straf; W. T., 29 j., sjouwerman, Vlisaingen, thans te Middelburg in hech tenis, tot 2 m. gev. straf, met mindering der doorgebrachte hechtenis, en J. R., 39 j., klompenmaker, Hoedeken ikerke (Kwadendamme), tot f 3 b. s. 3 d. h. streoperij met een wagenJ. P. S., 18 j., koopman, Goes, tot 7 d. gev. straf; strooperij door inklimming door twee vereenig de personenM. v. Z., 18 j., en M. S., 15 j., beiden zonder beroep, Bieze- linge, ieder tot 3 d. gev. straf; dronkenschap en beleediging van ambte naren L. S., 32 j. werkman Heinkenszand tot f 3 b. e. en f 5 b. 8. 5 d. b. mishandeling van een ambtenaarP. R., 27 j. veldarbaider 'sHeerenhoek tot 1 m. gev. .straf, en mishandeling A. A. 23 j. hva. van P. v. H., veldarbeidster Krabbendijke tot 14 d. gev. straf en L. M. 16 j. landbouwer Borsele tot f3 b. s1 3 d. h. Kamperland. Met ingang op 16 Nov. a.s. tot postbode van hier op Wissenkerke benoemd M. P. de Vos, thans in gelijke betrekking in de route WissenkerkeKort- gene. De tijd voor de eerste oefening voor de miliciens der lichting 1898 wordt tot op tien maanden vermiaderd voor hen, die geen graad bekleeden, hij het reg. gren. en jag. en de overige regimen ten infanterie, de vesting- en pantserfort- artillerie, de ponteniers, torpedisten of genietroepen, en binnen genoemden termijn de blijken geven, dat zij hunne verplich tingen als milicien, overeenkomstig een door den minister van oorlog vast te stellen programma, in alle opzichten kennen. N w s. Het is vrij algemeen bekend dat Ko ningin Wilhelmina besloten heeft Hare hand te weigeren aan Haien neef prins Bernhard en het is misschien niet onaardig te vernemen dat thans weder het gerucht gaat dat een der zonen van den prins regent van Bronswijk candidaat zoude wor den voor prins-gemaal van de Koningin der Nederlanden. Een der zonen prins Friedrich Heinrich, werd in 1874 geboren en is luitenant bij het le regiment der Pruisisohe garde-infan- terie. De 2e is prins Joachim Albert, twee jaren jonger en officier van hetzelfde re giment. De derde is nog te jong voor onze Koningin, wier aanminnigheid zelfs uitkomt in het kleed dat zij bij de kroning zal dragen. De grootmoeder der voor noemde prinsen was onze prinses Marianne. Singapore Free Press. (R. N.) Te Schleuditz, bij Leipzig, is een gedeelte van een lederfabriek in de lucht gevlogen door het springen van een stoom machine. De machinist en twee arbeiders werden gedood het lijk van een der laat- sten vond men op een afstand van 80 meter boven op een dak. Vier andere arbeiders worden nog vermist. Om den weg naar Schotland te ver korten, gaat de Londen and Nord Wes tern spoorweg een tunnel door Shap Fells maken, die niet alleen de langste in Enge land zal zijn maar ook de langste in ge heel Europa. Tegenwoordig is de St. Gothard tunnel de langste, ongeveer 9Va Engelsche mijlen. De nieuwe tunnel zal ongeveer 10 mijlen lang zijn. De Mout Cénis-tnnnel tufsehen Frankrijk en Italië is 7V2 mijl en de Arelberg-tunnel in Oostenrijk slechts bijna 6Vs mijl lang. Geen der anderen is ook maar de helft van de laatst genoemde. De kaneal-tunnel van de Marne naar den Rijn is onder 3 mijlen en de daarop volgende is de Northe- tuDr.el op den Paris-Lyon-Mediterranèe spoorweg. De overige zijn alle heneden de 2l/s mijl lang. Te Kopenhagen werd dezer dagen een brutale roofaanval op een tram gepleegd. Een slordig gekleed manspersoon wierp een flesck door de ruiten in den tram en trof daarmee een passagier. De koetsier hield stil, en in een oogwenk kwamen 4 a 5 vagebonden te voorschijn en vielen koetsier en conducteur aan. Een slager, die voorbij kv am, snelde de aangevallenen te hulp. Een der boeven werd dadelijk gevat. De politiearresteerde later deanderen. Ook de conducteur werd gewond. Electrisch klokgelui zal voortaan klin ken door de straten van Berlijn in den omtrek van de nieuwe „George-Kerk". De klokken van de pas voltooide kerk - welke de grootste van de Duitsche hoofdstad zijn worden door middel van electriciteit geluid. De firma Siemens en Halske leverde een motor van 10 paardenkrachten, die dat werk met veel gemak verricht. Ook het „orgeltrappen" geschiedt in die kerk door electriciteit. Gisteravond zijn te Barcelona in vrijheid gesteld niet minder dan 112 per sonen, die, van anarchisme verdacht, op Montjuich gevangen zaten. Een treurig lot heeft een Dnitscher getroffen, die aan de Bank te Londen eene goede betrekking bekleedde. Eenigen tijd geleden werd hij door zijn eigen hond zonder eenige aanleiding in zijn oor ge beten. Hij liet da wond uitbranden en verrichtte toen op de gewone wijze zijn werk, en, volgde ook niet den raad van een van de bankdirecteuren om zijn verlof, dat juist inviel, te gebruiken om een be zoek te brengen aan de inrichtingen Pasteur te Parijs, alhoewel de onderzoe king van den intnsschen gedooden hond aanleiding tot verdenking gaf. Van zijn verlof teruggekeerd gevoelde hij zich ge heel wel, tot hij eenige dagen geleden plotseling over moeilijkheden in de spijs vertering klaagde. Den volgenden dag ver scheen hij door twee vrienden ondersteund met aschgranw gelaat, aan de bank, om afscheid te nemen, daar hij zich naar het ziekenhuis begeven moest. Daar stierf hij reeds den volgenden nacht onder hevig lijden aan hondsdolheid. BUlHiKKWJKfc STA NU- Van 4 en 5 November 1897. MIDDELBURG. OndertrouwdH. A. M. van Visvliet jm. 29 j. en A. Kemp jd. 24 j. A. D. H. Nieboer jm. 27 j. en L. van den Broeke jd. 32 j. P. C. Hondsmerk jm. 22 j. en E. J. Merk jd. 20 j. P. Stnrm jm. 30 j. en T. de Rycke jd. 27 j. I. Moscoviter jm. 30 j. en C. J. C. Rü bering jd. 21 j. - J. van Hoeflaken jm. 23 j. en S. J. Govaert jd. 22 j. M, P. Fret jm. 25 j. en C. C. Blaas jd. 21 j. M. J. Schioevers jm. 24 j. en M. A. Lakkee jd. 33 j. - W. F. H. de Rüjjter jm 32 j. en A. Flipse jd. 22 j. Getrouwd: W. Gunter jm. 36 j. en A. C. Robijn jd. 39 j. A. van Sparrentak wedr. 37 j. en C. Bommeljé jd. 29 j. Bevallen: A. J. de Nood geb. Breelz. C. C, Gillissen geb. Hooftman d. Overledena. van "Wjjnkeleu wede van J. Flipse 71 j. GOES. Ondertrouwd4, Anthonie de Graaf 21 j. jm. te Rotterdam en Pieternella Jacoba Snoek 22 j.jd. Josephus Loobeek 29 j. jm. en Haria Elisabeth Lochmans 31 j. jd. Gehuwd: 4, Govert van Dis jm. 29 j. te Fijnaart onlangs te Leiden en Chiistina Du- vekot 24 j. jd. te Goes. Geboren3. Cornelia Elisabeth d. van Cornells Nieuwersfceeg en Pieternella Jacoba van der Straate. Guiljam z. v. Anthonie Bruel en Pieternella Dirkse. 5, Jacobus Johannes z. v. Johan de "Witte en Johanna Christiana Mansbergen. Over de maand October 1197. BORSELE. Overleden27, Adriaan Karelse 60 j. man van Adriana Lous. WAARDE. Geboren 24, Janna Pieternella d. v. M. K. van Espen en G. van Houte 25, Dina d. v. M. Griep en G-Wagenaar VLISSINGEN, 5 Nov. 1897 Boter f5.50 a f —6.00 per kilo. Eieren f0.95 a f 1.05 per 104 stuks. MIDDELBURG, 4 Nov.J1897. De aanvoer uit Walcheren was heden grooter dan verleden marktdag en uitge nomen jarige en nieuwe tarwe werd van andere artikelen nog al wat aangeboden. Jarige Walch. Tarwe werd naar deugd van f8 tot f8,10 gekocht. Nieuwe dito in puike soort f7,75 hetaald. Nieuwe Rogge f5,50 a f5,75 naar deugd. Dito Wintergerst weinig ter markt en van f 5,60 tot f5,60 gekocht- Dito Zomergerst ook niet veel getoond en f 4.60 a f 4.65 betaald. Nieuwe Groene Kookerwten met weinig aanbod f7,50 a f7,60. Poldersoort daarboven. Dito Kroonerwten 25 ct. lagervoor puiKe soort is f7;75 betaald. Dito Walch. Wittebooneu gevraagd en in puike soort tot f 9,75 ge kocht. Dito Bruineboenen in puike ronde kwaliteit f9 a f9.25, grove lange f8, Dito Paardenboonen f5.75 betaald. Dito Winter Koolzaad tot f 10,90 verkocht en ook daartoe nog aangeboden. Boter f -.96 a f 1.— per kilo. Eieren f6.00 per 100 stuks. ZIERIKZEE, 4 Nov. '97. BOTER. Hoogste koers f—.53 af-.45 laagste koers f—.50 per 5 ons. KIPEIEREN hoogste koers f 1 37i/s laagste koers f0.75 EENDEIEREN Hoogste koers f Laag ste koers f—de 25 stuks. Maandag 8 Nov. Vlissingen 2 uur bij Stofkoper door deurw. Hendrikse goederen uit het faillis sement van J. Cohen. Helnkenszand, door not. de Ronde Bresser 10 uur bij Vijfwegen 233 olmen Noordlandschen du'k, 3 canada's Plattendijk; 210 canada's Zanddijk. Dinsdag 9 Nov. Yllsslngcn, 11 uur voor den stal van dhr. Wijsveld door not. de Maret Tak 7 baatgevende melkkoeien, 1 vare koe, melk en stalgereeaschap, steenen varkenebak, dak pannen, huisraad. Woensdag 10 Nov. Kleinen Abeeie, by Boucherie door not. Tak 10 uur 1 bruin merriepaarrt 11 jaar, 9 baatgever.de melkkoeien, 1 vare koe, kalfvaars, 3 vaarzen, kweekkalf, melk-, zoldevgereedschappen, meubelen, plaatstoof, Statenbijbel. Neinkenszaiid, bij dhr. J. Braamse door not. de Ronde Bresser 150 zware canada's 10 uur. Daarna 19 olmen, 3 esschen, 3 canada's, 2 populieren. Donderdag 11 Nov. Hocdekenskerke, hy Gelok door deurw. Hollmann 11 uur nieuwe houtwaren, 4 kalflcoeien, 4 kalfvaarzen, 4 kalvers, 20 loopvarkens. Ierseke, in de Oesterbeurs door not. Houwer 1 uur voor erven M. v. Stee lo. een huis, schuur, erf en bouwl. Damstraat 23 A. 65 cA. 2o. het erfpachtsrecht van 't huis, schaapskooi en erf Welleweg 540 A. en 280 A. zjjkantweg. 3o. 341 A. zijkantweg Steeweg enz. 4o. een derde in 2 H. 61 A. 20 cA. tiendvrjj bouwl. in 'tvrye van Ierseke. 5o. drie 80ste in de oestermaat schappij Nederland. 6o. twee 9de in deOes- termaatschappij de Gezelligheid. 's Heer Abtskerke, 10 uur voor C. Mejjaard door not. Pilaar 24 olmen (harde) en 20 zachte; 38 canada's, 1 abeel. Vrijdag 12 Nov. Yllesingen, 10 uur door not. Bosch in de Oude Vriendschap meubelen. Te zien daags voor en op den verkoopdag 1 tot 4 uur. Oostkapelle, by wed. Jasper de Kam door not. Verhulst 10 uur 2 merries 19 en 10 jr., 5 baatgevende melkkoeien, vare koe, kalfdragende vaars, tweejarige vaars, vaars oud 10 mnd., 5 kweekkalvers, 2melkgeiten, 2 menwagens, veerwagen, driewielskar, rol- slee, 4 ploegen, goeselstoel met steen, lang- wagen, eikenhouten kleerkist, melkgereed- schap, wagenzeil, wagenhuif, vaamhout, mutsaards, prikkeldraad, draaihek enz. Wolfertsdljk, Weeldyk voor dhr. J. M. Kakebeeke door not. Muloek Houwer 10 uur 204 canada's en 77 olmen en willige kop- boomen. Zaterdag 13 Nov. 's Heer Arendskerke, bij dhr. J. Vermet door not. de Ronde Bresser half 11 aan 'tpoldersche dijkje 270 canada's. 's Heer Arendskerke, Jacobpolder 10 uur door not. Prins 233 canada's. Maandag 15 Nov. 's Heer Arendskerke, 10 uur aan den dyk voor dhr. J. M. Kakebeeke doer not. Pilaar 77 olmen en 84 canada's. Woensdag 17 Nov. Vrouirepoldrr, door not. Verhulst 10 uur op Rustenpolder olmen, esschen, popu lieren, noten. Oudelande, voor Franren v. d. Putte Zn door not. v. d. Kloes Kruipuitdyk 10 uur 82 caDada's. Ylissingen, door not. de Maret Tak 8 uur by Rotte Rommelxade huizen lo. Coojes Buskenstraat 129 en 129a, groot 106 cA. 2o. Wagenaarstraat I 41 groot 68cA.3o. West straat 1 A. 6 cA. 4o. (winkelhuis) Koren straat K 75 groot 28 cA, öo. Psardensiraat K 155 groot 1 A. 6o. Koudenhoek L 76 groot 46 cA. 7o. Scherminkeistraat 153 cA 8o. (winkelhuis met pakhuis) Lepelstraat 78 cA. Ylissingen, door not. Bosch 8 uur in de Oude Vriendschap een huis, erf en tuin Steenenbeer L 14 groot 1 A. 2 cA. Te zien 16 en 17 Nov. 1 tot 4 uur. 's Gravenpolder, 10 uur door not. Pilaar 113 canada's, 200 olmen en 9 canada's aan Schoortjes Zandweg enz. O. «Souburg door not. de Maret Tak in Dorpzicht 2 uur een huis no. 38 met erf. tnin, schuur samen 7 A. 10 cA. Wemeldinge by Korstanje voor dhr. Springer door not, Mulock Houwer 2 uur 1 H. 46 A. 70 cA. bouwl. Donderdag 18 Nov. Wirhelminapoider, door not. mr. Liebert 10 uur 30 esschen, 95 canada's, 119 by Tolhoek, 27 olmen op 'tdorp. Krulnlngen, onder Zanddijk voor de Ambachtsvrouw door not. Prins 10 uur olmen en 8 canada's. Ierseke, door not. Mulock Houwer bij wijlen M. v. Stee half 1 een eikenhouten kabinet, kastklok, tafels, bedden, Statenbij bel, boeken, B^akel. Hellenbroek, Smyte- geld, aardappels, mangels, enz. Middelburg door deurw. Keuion hout veiling op de Volharding half 1. Vrijdag 19 Nov. Baarland, 10 uur voor Buteyn door not. Pilaar 50 canada's in Vreelandpolder, Maandag 22 Nov. gehore, 11 uur door not. Liebert Smok- kelhoek 46 canada's en populieren 1—1,50 M.en achter J. Rottier 67 canada's, Inl. dhr. J. Oele te Goes. Woensdag 24 Nov. CoSijnspIaat, 2 uur door not. Noordyke in de Patrijs de wagenmakelij van dhr. Engelaar 434 cA. met woonhuis, enz. Donderdag 25 Nov. Eversdijk, 11 uur dooi not. Prins 50 canada's, 4 esschen, 2 olmen op hofstede C. Vereeke. Kattendijke, voor dhr. J. Vereeke qq. door not. Prins 11 uur 58 olmen, 26 abeelen, 2 esschen op hofstede. November. Goes, in de Prins van Oranje uur door not. Mulock Houwer voor erven dhr. J. v. d. Velde lo. 6760 cA. wisschebosch in Kloetinge. 2o. 6750 cA. bouwl. 3o. 2 woon huizen, schuur en 1 H. 22 A. hoveniering Oostsingel. 4o. 2 woonhuizen Oostsingel by de Voorstad. 5o. 3 woonhuizen Voorstad. 6o. een dito Beestenmarkt van J. Steutel. 7o. een dito Beestenmarkt van Cardon. 8o. een dito Lange Vorststraat van H. Schouwen burg AFLOOP tERMOPIMtëN ENZ- MIDDELBURG. Aan het gebouw van het Prov. bestuur werdVrydag aanbesteed lo. het verrichten van vernieuwingen aan de bovendekken op de noordelijke aanleg - ponton aan de Westzijde van de buiten haven op de draaibruggen over de Marine- sluis en over de binnen-, keer- en schut sluis te Vlissingen en op de draaibrug over het kanaal door Walcheien te West-Souburg. Raming f 8950. Inschrijvers de hh.W. A. Verbruggen Waddinxveen f9280, D. Bjjl. Vlissingen f9127, H. J. Gauderheyden id- f8960, A. Barentsen Middelburg f 8838> J, de Jong9 id. f8778, A. Foudraine Az. Goes f8695 J. M. Heijl v. d. Sande Bres- kens f8660, P. Dronkers Kapelle gf 8604 C. v. d. Hooft Terneuzen f8590, W Dekker Veere f 8408, J. M. v. Ditmars en Zoon Mid delburg f8389, J. Loois Vlissingen f8364. J. v. d. Hoek Middelburg f8275. 2e. Het onderhoud van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Sluis naar Brugge gedurende de jaren 1898, 1899 en 1900. (Raming f250 per jaar). Inschrijvers: A. v. Male Schoondyke f262, P. Monjé Breskens f 247. WISSENKERKE. Heden (Vrydag) werd aanbesteed door het Bestuur van den Cal. Anna Fiisopolder een 2e oeverwerk door zinkwerk en steenbestorting, begrooting j 149,895,685. Inschrijvers: K. L.Kalis Wz. teSliedrecht f182,700. L. Brand Dz., te Giessendam f175,355, Jan Roskam Cz. te Sliedrecht 1171,670,0. vanBoven te Amsterdam f 169.900, Abr. Tholens te Neuzen f 171,800 en C. de Wilde Az. te Kattendijke f169.500. Vrijdag 12 Nov. Vlissingen, 2 uur door B. en W. het verrichten van aardewerk c.a. met byleve- ring op'tterrein Coosje Buskenstraat. Aan wijzing 8 Nov. 2 uur. Bestekkeu a 50 cent by den gemeentebouwmeester. Middelburg, aan het geoouw v. prov. bestuur 11 uur onderhoud rykszeeweringen en havenwerken te Vlissingen gedurende 1898, 1899, 1900. Raming f8750 per jaar; en die te Breskens. Raming f6500. Dinsdag 16 Nov. Breda, Halstraat A 457 by den intendant der 3e divisie inf. levering runderen voor mil. slachterijen te Middelburg, Maastricht en Breda; en kalveren, zout. reuzel en aard appels voor Breda. Voorwaarden a 20 cent by Gebr. v. Cleefï te 's Gravenhage.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 5