eïï "EOTT Bouwland Donderdag 18 November 1837 Openbare Verknoping Huis- Kachel- en Hoefsmederij, met Woonhuis en Erf, inventaris, 82 zware mm OlinebooiTien, op .,de Volharding" te Middelburg Openbare Verkooping op Woensdag 17 November 1897, WOENSDAG 17 NOVEMBER 1897, Dinsdag 9 November 1897, verkoopen: Donderdag II November 1897, v e r k o o p e n Plankeu, Laiten en Ribben, *20 Loopvarkens. Woensdag denlO November 1897 openbaar verkoopen Melkers-, Zoldergereedscliap- pen en Meubelen. namiddags half éen uur pie- cies. KOULON, Deurwaarder. op Donderdag 11 November 1897, 1 het Woonhuis met Schuur, Erf en Bouwland 2. bet Krfpachtsrecht van het Woonhuis, de Schaapskooi en Erf 2 11.A. 80 A. Zijkantweg 3 3 11.A. 41 A Zijkantweg 4. 1|3 gedeelte in 2 11. A. 61A. 20 c.A. (iendvrij Bouwland 5. Drie tachtigste aandeelen in de Oestermaatscliappij „Nederland"' 6 Twee negende aandeelen in de Oestermaafschappij „de Gezelligheid". 1 H A. 46 A 70 cA. Donderdag 18 November 1897, Eene goed beklante en in volle werking zijnde geworpen. Op het pnnt van gefolterd te worden om tot bekentenis te worden ge bracht, apeüeerde Jean Calas voor zich en zijn gezin bij het Parlement, maar men verklaarde de beschuldiging gegrond en gaf bevel tot pijniging. Hoewel deze geen be kentenis tengevolge had werd niettemin Jean Calas den 9en Maart 1762 door mid del van radbraken ter dood gebracht en het lijk verbrand. De tweede zoon werd in een klooster opgesloten doch ontsnapte en voegde zich by zijne ongelukkige, van smart half krankzinnige moeder, die, nadat hare goederen waren verbeurd verklaard, de wijk had genomen naar Grenève. Daar vonden de ballingen vele vrienden. Ook de groote schrijver Voltaire, die toen in het nabijgelegen Ferney verblijf hield, interesseerde zich voor hen, en dermate trok hij zich het lot der familie aan, dat hij aan den Staatsraad te Versailles schreef om herziening van het proces. Twee der voornaamste advocaten uit dien tijd namen vrijwillig de behartiging der zaak op zich, en het einde was, dat na nauwkeurig onderzoek der acten van het te Toulouse gevoerd rechtsgeding, in 1765 drie jaar dus na de voltrekking van het doodvonnis door den Koning en den Staatsraad met algemeene stemmen het vonnis werd vernietigd, Calas onschuldig werd verklaard en aan zijne familie eene aanzienlijke schadeloosstelling werd toekend, Levendig is een en ander beschreven in de Prois sermons" van den te weinig meer gelezen Félix Bungener. Op een hoogst merkwaardig punt van overeenkomst vestigen wij de aandacht. „Na driejaren zal mijn onschuld blyken heeft Dreylus altijd gezegd. Er zijn thans,jnu Schreuer-Kestner gerechtigheid eischt, juist drie jaren verstreken, dezelfde tijdruimte die verliep tusschen de voltrekking van het doodvonnis aan Jean Calas en diens onschul dige verklaring. 5 Nov. 1897. De gepens. luitenant generaal Vetter, laatst commandant van het Oost-Indische leger is gisteren te 's Gravenhage aange komen, laatst komende van Brusselhij werd verwelkomd o. a. door zijn broeder den majoor der infanterie Vetterdoor luit.-generaal Verspijck en den kolonel Buijs van het regiment grenadiers en jagers. Mej. C. F. van Schelven, geboren te Goes, wordt met ingang van 1 Dee. ver plaatst van het Telegraafkantoor te Rot terdam naar het postkantoor te Vlissingen en de heer R. Goudschaal klerk ten post kantore te Vlissingen wordt op dien datum overgeplaatst naar Rotterdam om aldaar dienst te doen by de telegrafie. I rij antirevolutionairen. Naar de Ned. mededeelt, zal 15 Nov. a.s. eene vergade ring te Utrecht worden gehouden, „van kiesvereenigingen en personen, die staande op den grondslag der anti-rev. beginselen neergelegd in het program van 1878, wenschen mede te werken tot eene orga nisatie als zelfstandige politieke partij onder een eigen naam en met een eigen pro gram". Jn die vergadering zal het program en de organisatie der party worden be sroken en vastgesteld. De oft. van gez. 2e kl. dr. P. B. van Loo wordt 1 December a. s. van Middelburg naar Amersfoort overgeplaatst. Tot assistent van het Rijks-proef station te Goes is benoem 1 de heer dr. F. S. Hofman, thans als zoodanig verbonden aan het Rijksproefstation te Wageningen De Commissie uit de tweede kamer voor de geloofsbrieven van mr. v Gilse, gekozen lid der kamer voor Sneek, heeft hare eerste conclusie ingetrokken zij stelt thans voor den heer v. Gilse als lid toe te laten. De commissie heeft 185 gevlekte en ge spikkelde biljetten gevonden. Verklaart de Kamer die alle van on waarde dan zal 't gevolg zijn dat van de 2151 stemmen op v. Gilse er 87, en van de 2450 op Heemskerk er 98 af moeten, dus dan is v. Gilse gekozen. Indien de doorgestoken kaarten wel geldig zijn hebben v. Gilse en Heemskerk ieder evenveel stemmen zoodat v. Gilse gekomen is (2396.) Oordeelt de Kamer dat alleen ongeldig zijn de biljetten waarop streepjes voorkomen en waarvan twee vakken geraakt zijn dan hebben Heemskerk 2440 en v. Gilse 2437 stemmen, dus dan is Heemskerk gekozen. De commissie is echter van oordeel dat alle biljetten geldig moeten verklaard worden en dat v. Gilse 2451 stemmen en Heemskerk 2450 stemmen bekomen heeft, zoodat v. Gilse gekozen is. Dat de commissie niet meer voorstelt de niet-toelating van v. Gilse is gevolg van een nader ingekomen adres uit Ylst waarin nu alle drie de leden van het stembureau verzekeren dat zij Cnossen niet kenden, zoodat volgens de commissie ook 't bewijs vervalt dat aan een „kiezer" een stembiljet zou zijn geweigerd. Blijft dus alleen het geval over van onbevoegd stemmen door Doutnadiens stem moet dan van v. Gilse afgetrokken worden, zoodat het blijft 2450 v. Gilse en 2450 Heemskerk en v. Gilse als oudste in jaren moet gekozen ver klaard. Uit de bijlage van het verslag der Com missie blijkt 't volgende omtrent de twijfel achtige stembiljetten (en de peuterige nauwgezetheid waarmede zy zijn nagezien). Niet duidelijk of niet geheel zwart ge maakt Heemskerk 39, v. Gilse 30. Ken baar door overschrijding van het a war te vakHeemskerk 29, v. Gilse 23. Met bijvoeging van strepen of punten Heems kerk 8, v. Gilse 11. GevlektHeemskerk 14, v. Gilse 15. Twee vakken geraakt: Heemskerk 2, v. Gilse 3. Doorgestoken Heemskerk 5, v. Gilse 2. Met nagelindruk, gevouwen hoek of gescheurd papier Heemskerk 1, v. Gilse 3. Bij kon. besluit sijn benoemd tot raden in het polderbestuur Walcheren de heeren dr. A. v. d. Swalme en M. C. v. Westen. Stoomvaart Maatschappij Zeeland. Wij ontvingen een Engelsch en een Duitseb exemplaar vao de Winterdienst- regeling dezer Maatschappij, ingegaan 1 dezer. Wij vestigen op de uitgaaf dezer Reis gidsen de aandacht, en melden er bij dat exemplaren er van alsmede van de uitgaaf in 't Nederlandsch, gratis bij de Mij. ver krijgbaar zijn. Goes- Eenige dagen geleden hield zich in deze omliggende gemeenten op een zekere C. Visser, zich aldus noemende, voorgevende te zijn commissionair in appe len, aardappelen enz. voor B. te Amster dam, en deed een inkoop van appelen ad f 1000 bij den koopman Daane te Kloetinge. Alles was voor de aflevering in gereedheid en eenige wagens tot vervoer dezer appelen aan het station besteld. Daane vertrouwde de zaak echter niet te best en vroeg om raad aan den C. v. p. alhier, die hem al spoedig inlichtte dat een persoon van gelijken naam als L. Vis ser, als flesschentrekker gesignaleerd staat, om welke reden Daane alvorens te gaan laden betaling der f 1000 verzocht. C. Visser gaf hem alstoen twee bons een'goed voor f600 en de andere goed voor f 400 voor geleverde waar, te betalen op 25 October bij B. te Amsterdam. Niettegenstaande de afgifte dezer bons, raadde de Commissaris van politie Daane aan de appelen niet te leveren waaraan hij voldeed. C. Visser vertrok zonder de bons terug te verzoeken en daar nu op die bons staat geschreven „voor geleverde waar" is Daane f 1000 rijker. De door den C. v. p. ontvangen inlich tingen omtrent deze personen zijn zeer ongunstig. Men zij op zijn hoede, het fiesschentrek- kersgilde' breidt zich uit en onze C. v. p. *telt°zich voor elkeen kosteloos bereid in- formatiën in te winnen naar onbekende personen die bestellingen alhier doen, zoo dat het aan een ieder persoonlijk te wijten is, zoo hij er inloopt. Uit Sas van Cent schrijft men aan het N. v. d. D.: Het spreekwoord zegtEr is geen enge- luk zoo groot, of er is geluk bij. Dit heeft onze gemeente ondervonden. Zooals men weet heeft België zijne grenzen geslo ten voor ons fokvee en mag ons slachtvee na keuring slechts op enkele stations, en dat nog wel onder zekere voorwaarden, ingevoerd worden. Nu is Selzaete een dier stations voor den invoer van vee en heeft onze grensgemeente het voordeel van door een spoorlijn met dit Belgisch plaatsje ver bonden te zijn. Vandaar lieten de Gentsche slagers, die hunne klanten graag op een stuk liollandscli rundvleesch onthalen, hun oog op deze gemeente vallen, om hunne wekelijksche inkoopen te doen, en zoo kwam hier op echt Amerikaansche wijze, als bij tooverslag, een weekmarkt tot stand, die in korten tijd tot bloei kwam. Elke week komen hier tal van Gentsche en zelfs Autwerpscke slagers en koopen tot goede prijzen al het vee dat aan de lijn komt. Een groot voordeel voorwaar, niet alleen voor deze plaats, die van dien handel voordeel geniet, maar ook voor de omwo nende landbouwers, die nu goed van hun vet vee afkomen. Geen wonder, dat onze weekmarkt steeds druk bezocht wordt, vooral nu door toodoen van ons gemeente bestuur elke week een bekwaam veearts eerst het vee keurt, zoodat men, wat in het, begin nog al eens voorkwam, geen moeilijkheden or.tmoet met de Belgische autoriteiten. Niet alleen uit Zeeuwsch- Vlaanderen, maar ook van gene zijde van de Schelde komt elke week vee ter markt waarom ons gemeentebestuur zich tot Ge deputeerde Staten van Zeeland vervoegd heeft met verzoek elke week een provinci ale boot op Sas van Gent te doen varen voor den aanvoer van vee. Dit verzoek is echter niet toegestaan, wel willen de Staten, zoo noodig, eiken Maandag een extraboot van Vlissingen en Borsele naar Terneuzen laten varen. Dit ie al een stap vooruit, en 't laat zich aan zien, dat, als de grenzen gesloten blijven, onze veemarkt nog meer en meer in bloei zal toenemen en een der voornaamste weekmarkten van Zeeland zal worden. In een café te Terneuzen heeft zich een persoon ergerlijk uitgelaten over de Koningin-Regentes. De politie heeft tegen hem procesverbaal opgemaakt. Terneuzen. Buiten de voordracht om benoemde de gemeenteraad in zijn jongste vergadering tot gemeente-secretaris den heer J. Wiskerke, griffier ter secretarie alhier; op de voordracht stonden de hee ren C. F. Claer te Dordrecht enJ. Iraey te Den Helder. Te Tiel is een dertigjarig hoofd eener school te Zalt-Bommel gevankelijk binnen gebracht, wegens het plegen van onzede lijke handelingen. Te Amsterdam heeft Dinsdagavond een brand gewoed die weder een treurig licht werpt op de sociale toestanden. Van een gezin, in een der achterbuurten liepen de man en de vrouw beiden met kranten te venten. Vier kinderen van 7 tot 4 jaar waren onbeheerd achtergebleven by de brandende kachel. Waarschijnlijk hebben de kinderen dicht bij die kachel gespeeld althans er ontstond brand op de kamer. De twee oudsten waarschuwden een buur man die echter van wege den rook het vertrek niet dorst binnengaan, niettegen staande de anderen hem zeiden dat een broertje en een zusje van 5 en 4 jaar nog binnen waran. De man ging de brandweer waarschuwen, die spoedig den brand bluschte doch te laat kwam om de kin deren te relden zy vond in een kastje, waarin gewoonlijk hun slaapplaats is, de lijkjes der beide kinderen. Zij waren voor de vlammen gevlucht, te zamen in kun angst in bed gekropen en tegen elkaar aangedrukt gestorven. Ontzettende thuis komst voor de ouders, die gedurig werkloos waren geweest, en nu door deze nieuwe hun toegedachte broodwinning gemeend hadden er een weinig boven op te zullen komen. Hun arremoetje is verbrand on zij missen twee lieve kinderen. Zondag begaf zich iemand te Zeven bergen naar de kerk, teneinde zijn zoontje te laten doopenhij verlangde, dat het den naam Adrianus" zou dragen. De gees telijke voldeed aan zijn verlangen. Maandag echler kwam den man de pastoor verzoeken den naam Adrianus te willen verandeien in die van "Wouterina", daar de pasge borene geen zoon, maar een dochter blebk te zijn. Henry George. Het stoffellja over schot van Henry George heeft Zondag „in staatsie" gelegen in een der grootste zalen van New-York, waar duizenden menschen naar schatting 6o,000 hem een laatsten groet kwamen brengen, 's Namiddags w.rd er een lijkdienst ge vierd, in tegenwoordigheid van een groote menigte, welke zich verdrong in het ge bouw en de aangrenzende straten. Daar werden redevoeringen gehouden door bis schop Botter, het hoofd der Episcopale Kerk, en verscheidene andere voorname geestelijken. Des avonds om zeven uur werd het overschot gebracht naar George s laatste woning, in Port llamelton, een voorstad bij de haven. Eerst echter reed men naar den City Hall. Behalve tal "an delegaties uit andere steden namen dertigduizend New-Yorksclie werklieden aan den optocht deel, die don ker en somber, zouder een enkelen fakkel, zich door de straten bewoog. In het midden reed de ongedekte lijkwagen, ge trokken door zestien zwarte hengsten, alle onder den man gereden door leden van eene eerewacht. Yoor den City Hall werd de stoet ontbonden, waarna het lijk werd overgebracht naar de woning der familie. Eergisteren is het op het kerkhof van Greenwood bijgezet. pn een der gerechtsgebouwen te Her lijn verscheen dezer dagen aar, 't portaal een sterk aangeschoten man. De portier vroeg naar zijn dagvaarding, doch werd beant woord door een vloed van scheldwoorden en stokslagen, zoodat de ongelukkige amb tenaar zich met moeite in veiligheid kon stellen. Het bleek evenwel dat de man een dagvaarding had en dus kon men hem niet met geweld uit het gebouw ver wijderen hij weigerde evenwel beslist het document aan iemand te laten lezen, zoodat men niet wist in welke der vele zalen hij thuis hoorde. Drie uur lang maakte hy een helsch lawaai en liep hij over alle trappen en door alle gangen, terwijl de gerechtsdie naars vergeefs trachtten hem op gemoe delijke wijze te bewegen, eens in een an der gebouw te gaan zoeken, ten einde den lastigen gedagvaarde kwijt te raken. Eindelijk werd het schandaal te groot en toen pakten een paar gerechtsdienaars den bedronkene beet en sjouwden hem van de eene zaal in de andere om uit te maken, waar hij wezen moest. In kamer no. 144 gekomen ziet hij in de bank uer beklaagden een kennis zitten en onmiddel lijk valt liij hem om den hals met den uitroep„Beste kameraad, jou zal ik er wel uit helpen, al moest ik tien valsche eeden doen 1" Aan den voorzitter van de rechtbank gaf' de agent te verstaan, dat deze beschon- lene beweerde, gedagvaard te zijn. De president liet hem naderbij brengem, waarop de lawaai maker hem toeriep „W y zullen onze zaakjes wel opknappen, wij zweren alles". „Gij zijt dronken f" vroeg de rech ter Wat, ik dronken Als het op zweren aankomt, zijn we altijd bij de pisken Eindelijk bleek dan dat de man gedag vaard was als getuige h décharge in zake wilddiefstal; wegens|„unfug" tegenover de rechtbank werd hij tot twee dagen gevan genisstraf veroordeeld. J-i^K3£lCSjGCjC3C)ElB Maandag 8 November hoopt onze fj geliefde man en vader, Js. DE SCHIPPER H zijnen 85sten geboortedag te V) herdenken. Ps. 71: 6. 0 Zijne dankbare echtgenoote en kinderen. rt Wemeldinge. ■jsoeüPOooeacistsosasDsasQQBeiH Getrouwd GOVERT VAN DIS, beroepen predt. te Zuidzande, en CHRISTINA DUVEKOT Cd. die, namens wederzijdsche familie, hun hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Goes, 4 Nov. 1897. *x* Voor de vele blyken van deelneming bij 't ongeluk en bij 't overlijden van mijn geliefden echtgenoot, betuig ik, mede namens mijne kinderen en verdere familie, innigen dank; terwijl mijn zoon A. KAUELSK zich beleefd in de gunst die zijn vader mocht ge nieten, aanbeveelt, >vijl de zaak op denzclf- den voet wordt voortgezet. Borsele, 5 Nov. 1897. Wed. A. KARELSE—Lous. Ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de vele blyken van deelneming, ontvangen by het overlijden van hunne geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mejuf frouw CHRISTINA ADRIANA DE LAN GE, weduwe van den heer K. J. HON- DIUS. C. J. HONDIUS. M. HONDIUSGideonse. A. L. HONDIUS.. A. HONDIUSvan Kluijve. J. HONDIUS. G. G. HONDIUS -Alpuerts. JACa. JOH». HONDIUS. J. F. HONDIUS. E. HONDIUSRoggen. MAGDa. A. HONDIUS. De heer en mevrouw OELEVER- MEULE betuigen hun hartelijken dank voor de vele blyken van belangstelling op 24 October hun betoond. De Notaris PILAAR zal des namiddags te 3 uren, te Goes, in „de Prins van Oranje" in eene weide annex de hofstede aan het Hollestelsche weegje, bewoond door De BOONMAN, gemeente Ovezand. Te veilen in 4 perceelen en in massa. Aanwijzing doet De. BOONMAN, ter wijl inlichtingen zijn te bekomen bij den heer C. RISSEEUW en voornoemden No taris PILAAR, beiden te Goes. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op des voorraiddags om elf uur aan de herberg van N. Gelok te Hoeaekenskerke, EENE PARTIJ NIEUWE benevens 4 Kalf koeien, 4 Kali vaarzen, 1 vaie Koe, 4 Kalvers en De Notaris A. M. TAK zal op voormiddags te 10 ure op de hofstede „Het Zandhof'1 bewoond door C. Bouciierie aan den Ouden Vlissingschen weg bij den Kleinen Abeele in bet I bruin Merriepaard oud II jaren, 9 baatgevende Melkkoeien, 1 Varekoe, 1 Kall'vaars, 2 IV* jarige Vaarzen, 1 halfjarige Vaars, 1 Kweek kalf, 1 Men wagen, 2 Eggen, Veldslede, Hol blok, Kortmoleu, Windmolen, Geesel- stoel, Watervat, Tobben, Graanzeef- ten, droge Mutsaards, Karnmolen de mest in den mestput, Paai denwant] Voorts eene parsij waaronder: Karn, Roomtonnen, Emmers, Melkkannen, Stoelen, Bureau, Ka binet, Klok, Plaatstoof, Koperen ketels, een Statenbijbel en moer andere goederen. 's namiddags te 1 uur, te Ierseke, in het koffiehuis „Oesterbeurs", voor de erven van dhr. M. van Stee, ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER, van te Ierseke, aan de Damstraat, sectie G. nos. 1172 en 1173, groot 23 A. 65 c.A. Te aanvaarden bij de betaling aldaar, aan den Welle weg, sectie E no. 310, groot 5 A. 40 c.A. en in de gemeente Ierseke, zijnde: de Dwarsweg, de Breeweg en zuidelijk gelegen wegen en een put in den Olzendepolder; aldaar, zijnde de Stee weg, de Ever- scheweg, de Reeweg en noordelijk ge legen wegen in 't vrije van Ierseke, sectie E no. 252. Verpacht aan P. van Dixhoobn tot rooven oogst 1902, voor f206,36 'sjaars voor het geheel. Vrij van dyk- geschot Inlichtingen te bekomen by gemelden Notaris. 's namiddags te 2 uren te Wemeldinge in de herberg van M. KorstanjE, voor dhr. H- Springer, ten overstaan van notaris ML LOCK HOUWER van: in de gemeente Wemeldinge sectie A no. 108, verpacht voor 7 jaren, ingegaan rooven oogst 1897, aan J. Verbrngge Fz. voor f 125.71 den hoop 'sjaars. De Notaris P. DE MARET TAK, zal des middags te 2 uur in de herberg „Dorpszicht" te Oost Souburg, in het openbaar verkoopen genummerd 38, met Erf, Schuurtje en grooten Tuin, te Oost Souburg in het Dorp, samen groot 7 Aren 10 cA. Te bezichtigen daags vóór en op den dag van verkoop. Inlichtingen ten kantore van voornoem den Notaris te Vlissingen. De Notaris J. W. VERHULST, zal op des avonds ten acht uur, op de bovenzaal van de Sociëteit „de Vergenoeging" op de groote Markt te Middelburg, staande en liggende in de Teermagazijnstraat te M i d d e 1 b n r g, wijk P no. 37, jbeue" vens den daarin aanwezigen- en tot de uit oefening van het sraidsvak behoorenden alseen dubbele en een enkele Vuurhaat d met d. ie Blaasbalgen, drie Aanbeelden, twee Werkban ken met vier Bankschroeven, Boor mach ine,Buig machine, Draai- b nk met Vliegwiel en Stoel en Slijpsteen met Bak. Daags vóór- en op den verkoopdag te zien, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uur, op ver toon van een permissiebiljet, met verdere inlichtingen verkrijgbaar ten Kantore van genoemden Notaris.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2