SGHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN. raoiM. KERKNIEUWS. van Oyer» aanleiding om in zijn Weekblad v. Z. VI. W. D. o. a. het volgende op te merke.i Het wegen op de fairbanken is toege staankwaad- of goedschik»maar toch toegestaan. Doch ofschoon het is toegestaan, is het door de fabrikanten niet opgenomen in het contract. Die waren al gedrukt, men was hot nu toch eens geworden over de voorwaarden, die bepaling zou nooit wor den toegepast en veel vijven en zes sen meer. En wat beleven we nu? Nu komen de fabrikanten en eischen buiten de voorwaarden om, voor het we gen op de fairbank '2 pet kortiug voor grondverlies. Van waar dat grondverlies? Volgens het contract wordt het netto gewicht bepaald door van elke 4000 KG. een monster van 20 KG. geheel te zuive ren en daaruit de percenten tarra te be rekenen. Hoe is er nu nog grondverlies voor de fabrikanten mogelijk? De geladen wagens worden gewogen op de fairbank, de beten worden overgestort in de waggons, in schepen of op hoopen, daarna worden de wagens, waarop de grond is gebleven, weder gewogen of de volgeladen wagens worden gewogen en, na uitgedragen te zijn, weer gewogen en wederom blijft de grond voor den verkooper. Er zijn landbouwers die gereclameerd hebben tegen die 2 pet. Antwoordvolgens uw contract moet gewogen worden met de kleine bascule gij hebt dus niets in te brengen. Gij staat 2 pet. af, of weging op de kleine bascule!" Eene nieuwe behendigheid om den land bouwer te helpen. Een nieuw bewijs van belangstelling in den landbouw Een nieuw blijk van goedertierenheid van de fabrikanten. 't Is slechts 2 pet I Zij hadden immers, nu zij het contract op hunne zijde hebben, evengoed 1 vijf of meer percenten kunnen eischen. Landbouweis, weest hun dankbaar en sluit u aan bij hen die de boeren aaien en de fabrikanten ontzien Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Muntendam en te Siddeburen ds. M. J. A. Bouwens te Veenwouden te Amsterdam ds. C. J. Lammerink te Scheveningen. Aangenomen naar Varseveld door ds. L. F. A. VVesterbeek van Eerten te Nieu- werkerk a. d. IJsel naar Ossendrecht door ds. A. J. Meerburg Snarenberg te Heumen naar Nieuw Beerta door M. J. F. Sehonfeld cand. te Ried. Bedankt voor Ammerstol (toez.) door A. Groeneveld cand. te Vlaardingen voor Bozuin door ds. D. Cannegieter te Goor voor Oosterhaule en Stegerda door ds. W. J. Aalders te Buiksloot voor Utrecht door ds. G. J. A. Jonker te Haarlem; voor Oost en West Graftdijk door N. Westendorp Boerma cand. te Nieuwolda voor Made en Oud-Drim- melen en voor Meeuwen door ds. D. Niessen te Drunen voor Budel door ds. Ph. Edling te Limmen voor Bem- mel door ds. W. Stoel te Aalsum voor Weidum (toez.) en voor Niehove door M. J. F. Sehonfeld cand. te Ried. Geref. Kerken. Bedankt voor Marken door ds. D Ring- nalda te Oudshoorn voor Haamstede door ds. J. H. Laatsman te 's Gravenmoer. K. R. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H. Willebrordus buiten) de heer Chr. J. B. Olifierstot jdem te Goes den heer J. D. M. Meijer tot idem te West woud den heer J. J. M. jjombouts. Bij de stemming in 208 afdeelingen van het Nederlandsch Onderwijzers-Genoot schap zijn, ter vervulling van twee vaca turen in het hoofdbestuur op de volgeude heeren uitgebracht le vacatureA. H. Gerhard 1522, J. Stamperius 1204, J. J. Eckmann 49, A. J. Schreuder 60 stemmen. 2e vacature J. J. Dikker 1373, Thoden van Velzen 496 en H. Wuite 982 stem. men, zoodat gekozen is de heer A. H. Gerhard, en herstemd moet worden tns. schen de heeren J. J. Dikker en H. Wuite. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens mishandelinghuisvredebreuk en beleedi- ging van een ambtenaarA. v. R., 21 j., arbeider, Sas van Gent, tot 2 m. gev. straf burengerucht en beleediging van ambte naren F1. W., 27 j., daglooner, Hulst, tot f 3 b. s. 3 d. h. en 14 d. gev. straf beleediging van ombtenarenJ. F. J. 55 j., bierhuishouder, Sluis, tot f 10 b. s. 10 d. h. mishandelinqJ. C. M., 18 jaar, we.'k- man, Terneuzen, tot 5 w., W. J. A. H., 45 j., loodgieter, Middelburg, ea D. v. D., 17 j., dienstknecht, P. d. F., 19 j., werk man, en M. S., 21 j., dienstknecht, allen Axel, allen tot 1 m. gev. straf huisvredebreukJ. C. M., 18 j., werk man en J. B. D., 23 j., zonder beroep, beiden Terneuzen, ieder tot 14 d. gev. straf diefstal: P. K., 14 j., loopjongen, Vlis- singen, tot 1 m. gev. 6traf, en verduisteringA. de M., 52 j., veldar- beider, Koewacht, tot f 5 b. s. 5 d. h. Vrijgesproken: C. C., 19 j., werkman, Terneuzen, beklaagd van huisvredebreuk. Het Maandbericht van het Nederl. Zendelinggenootschap meldt dat de heer v. Munster te Amsterdam het genootschap voor 'As deel erfgenaam heeft gemaakt van zijn zeer rijke nalatenschap. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedurende de maand October 1897, 905 telegrammen, ontving 871, over genomen en verder geseind werden 687 totaal 2463 telegrammen. Ont- Ver- Kantoren. Tangen, zonden. Totaal Baarland 44 43 87 Borsele 31 33 64 Driewegen 24 24 48 Ellewoutsdijk 50 42 98 'a Gravenpolder 33 48 81 's Heer Arendskerke 29 28 57 's Heerenhoek 45 34 79 Heinkenszand 16 20 36 Hoedekenskerke 48 36 84 Kloetinge 16 23 39 Nieuwdorp 31 38 69 Nisse 18 14 32 Ovezand 33 33 66 Wolfertsdijk 59 79 138 Stavenisse 97 117 214 Oosterland 32 28 60 Sirjansland 49 58 107 Wissenkerke 55 45 100 Kamperland 55 62 117 Colijnsplaat 129 137 266 Bruinisse. Door het telegraafkantoor alhier werden in de afgeloopen maand October verhandeld 1082 berichten. Hier van werden verzonden 349, ontvangen 585, en opgenomen en verder geseind 148 tele grammen. Middelburg. Een geacht, zeer ver dienstelijk man is gisteren nacht na een langdurig lijden, alhier overleden. Het is de heer J. A. Tak, lid der kassiersfirma J. A. Tak Co. alhier, oud 61 jaar. Hij vervulde in zijn betrekkelijk korte, doch werkzame leven verschillendebetrekkingen. Van 1869'78 was hij directeur der Btedelijke wisselbank; van 1872 lid en van '84 tot nu kort geleden voorzitter der Ka mer van Koophandel en fabrieken. Van 1879 tot dit jaar lid van den ge meenteraad. Vele nuttige instellingen verliezen in hem een krachtigen steun, en 't heengaan van den heer J. A. Tak zal uog vele jaren hierna diep gevoeld worden. t Goes. Voor de Stierenkeuring voor het Nederl. Rundvee Stamboek waren Dinsdag alhier 5 tweejarige dieren aangevoerd.Van gemeentewege was op de Beestenmarkt daarvoor een afgesloten terrein beschikbaar gesteld. Vrijdag m irgen is van O. en W. Sou burg vertrokken de bode van Middelburg op die gemeente, zonder dat tot heden iets van hem is vernomen. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. M. C. Wegens tijdelijke afwezigheid van den eersten provincialen veearts, is door Gedeputeerde Staten de waarneming dier betrekking van af 113 November opge dragen aan den heer H. J. M. Berghuijs, Rijksveearts te Middelburg. Tot ambtenaar ter secretarie te Zie- rikzee is benoemd de heer P. L. F. Treffers te Delft en tot grafdelvers zijn aangesteld J. Berkhout ea D. Timmerman. Benoemd tot kommies der 4e klasse bij 's Rijks belastingen te Aardenburg (tijd) J. W. H. Hogervorst, gepasp. sergeant te Voorburg. Vlissingen. Voor een talrijk publiek hield de Chr. Zangv. „Excelsior" directeur H. v. d. Graaf alhier in de zaal van den heer Stofkoper eene zanguitvoering. Hoe wel geene openbare uitvoering, kunnen wij toch niet nalaten te melden van den genotvollen avond dien „Excels'or" den tal rijk aanwezigen, waarvan velen zich met een staanplaats moesten vergenoegen, ver schafte. Met degelijke Christelijke muziek, die accuraat werd voorgedragen zoowel wat intonatie als rythmus betreft, wist, deze Zangvereeniging het publiek 2 volle uren te boeien. Het glanspunt van den avond was „de Engelenzang" van J. B. van Bree en „Looft den Heer" van C. C. A. de Vliegh 2 stukken van beteekenis voor deze jeugdige vereeniging. In de Engelenzang traden als solisten op, Mej. T. Troost (sopraan). Mej. L. Jansen (alt) wien ieder een bouquet uit het publiek werd aangeboden. Dhr. C. P. I. Dommisse (bas), Ph. Woltering (bas) en dhr. M. Vader Jr. (tenor). De begeleiding had plaats met een Story en Clark orgel uit de fabriek van den heer Mar. Breebaart te Amsterdam die dit keurig instrument welwillend voor dezen avond had afgestaan. Een woord van dank aan den Directeur raag zeker niet ont breken voor den ijver en toewijding waar mede hij dit koor weet te bezielen. Ook een woord van dank aan den jeugdigen J. ley, die de begeleiding der zangstuk ken op zich had genomen en voor deze taak ten volle berekend bleek. Vlissingen. Dinsdag had alhier weder een droevig ongeluk plaats. De sergeant Schot die daar in de buurt woont, ban reeds geruimen tijd op 't balkon van dan molen van den korenmolenaar P. Adriaause een persoon zien liggen en waarschuwde 's middags omstreeks half drie den knecht die dadelijk ging zien en daar in bewuste- loozen toestand vond liggen den 15-jarigen zoon van den herbergier C. J. Plazier, die door een der wieken geraakt was aan het achterhoofd en wel zoo ernstig dat 't bloed aan de wieken en op het balkon zichtbaar was. Wanneer hij laar gekomen was wist men niet juisthij was sedert 11 uur van hnis, vanwaar hij uitgezonden was om op den molen een inkoop te doen, de centen lagen op het balkon. Vermoedelijk heeft nij daar naar den baas gezocht nochtans had hij er niet noodig. De arme jongen werd per brancard naar 't Gasthuis gebracht en door dr. Breukink verbonden, doch reeds heden Woensdag morgen omstreeks half 5 bezweek hij zonder ook maar één oogenblik tot be wustzijn te zijn teruggekeerd. Benoemd met 1 Dec. a. tet derden klerk bij de centrale controle van Neder- landselie spoorwegen de surnumerair J. M. Timmermans. Terneuzen. Aan den minister van waterstaat is een adres verzonden, van verschillende handteekeningen voorzien, waarin wordt verzocht om de brug, thans op 650 M. afstand van de sluis over den nieuw te maken kanaalarin ontworpen, daar ook te behouden en die niet, zooals in een vroeger vermeld adres werd ver zocht, in plaats daarvan over het binnensluis- hoof'd te maken. Sas van Gent. Voor ongeveer een maand kwam een welbespraakt, net gekleed heer bij een herbergier in den Van Re- moorterepolder, onder deze gemeente, voor gevende te zijn de zoon van zekeren P. de Vos van Geeraerdsbergen (België). Hij kwam de menschen spreken over bun ziek dochtertje, dat na lang geneesknndig te zijn behandeld, ongeneeslijk verklaard is. Met mooie woorden wist het heerschap het vertrouwen der menschen te winnen, ook door het noemen van eenige personen, die werkelijk door bovengenoemden De Vos van kanker enz. schijnen te zijn ge nezen. Hij haalde hen over om met hem een contract te sluiten, bepalende dat aan hem terstond fr. 250 moest wordcB be taald, waarvoor hij medicijnen voor het kind zou leveren. Was het kind na 20 dagen niet radicaal genezen, dan zou hij de fr. 250 teruggeven, benevens nog fr. 1000 schadevergoeding. Hij schreef en onderteekende een stuk, dat natuurlijk toch waardeloos was, maakte de medicijnen gereed, en vertrok, na de fr. 250 ontvan gen te hebben. Nadat de paar fleischen medicijnen ver bruikt waren, had het kind geen beter schap ondervonden. Toen de herbergier daarop met zijn dochtertje zich te Geeraerds bergen bij De 7os aanmeldde, bleek het dat deze noch zijn zoon van iets wist, en dat de herbergier door een oplichter be drogen was. Naar men meent, zit de sluwe oplichter reeds in België in de gevangenig, en moet hij meer zulke zaken op zijn kerfstok hebben. N. R. C. Men schrijft uit Zesuwsch-Vlaanderen Zaterdag heerschte er eene groote drukte op de aanlegplaats te Walsoorden. Dien dag kwamen er ruim 120 koeien met de boot WalsoordenVlake mede, die daar voor twee extra-reizen moest doen. Deze beesten waren, mompelde men, voor België bestemd. En velen dachten, hoe zal men die over de grenzen krijgen. Zondagnacht is werkelijk een gedeelte aangehouden onder de Belgische gemeente Stekene. Een 50 man, een 20-tal koeien geleidende, stiet op eene afdeeling ambtenaren, die onbevreesd optraden. Een gedeelte der smokkelaars sloeg op de vlucht, terwyl de koeien, op geschrikt dojr het lawaai en de revolver schoten, her- en derwaarts liepen. Zeven koeien werden aanstonds in beslag gonomen, terwijl later, op den dag, er nog een moet gevangen zijn. Twee smokkelaars, die men insgelijks vast had, wisten zich los te ruk ken en in de duisternis te verdwijnen. Kanarievogels, wier kooi op een vochtige, tochtige plaats staat, krijgen licht rlieumatiek. Men verplaatse daarom de kooi, welker bodem bedekt is met grof zand, waaronder vloeipapier gelegd is. Daarbij voede men het vogeltje met raap zaad en geve het overvloedig water om zich te baden. Het water moet een tem peratuur van 1215° R. hebben. Te Dodewaard viel een 4 jarig meisje in een pot met kokend water en bezweek aan de bekomen brandwonden. Te Renkum ging ien werkman in de steenfabriek slapen bij den oven en raakte in brand, hij overleed aan de ge volgen. Te Utrecht is door een tram- rijtuig een oud vrouwtje overreden, met het gevolg, dat zij reeds na weinige oogen- blikken overleed. Iemand uil Huizen, met kar en paard van Hilversum terug- keerende, geraakte op den Laarderweg, door het op hol slaan van zijn paard, on der de wielen en bezweek aan de gevolgen, Gisterennacht zijn twee werklieden aan de kerk te Haastrecht door duisternis in den IJsel gevallen de een redde zich zelf doch de ander, een Hagenaar werd slechts met veel moeite gered. Na eenige oogenblikken herkreeg hij 't bewustzijn doch na even gesproken te hebben zakte hij ineen en overleed. Moorden. Zondagavond heeft te Ber- konwoude een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij zekere De Jong, oud 20 jaar, met een messteek zwaar verwond werd. Toen zijn kameraden, die het hazen pad moesten kiezen, De Jong vermisten, vonden zij hem in de wetering liggen. De gewende werd dadelijk naar het ge meentehuis gebracht, waar hij nog dien zelfden nacht overleed, na den persoon genoemd te hebben, die hem in het water gegnoid heeft. De steek was achter bij de 12e rib ingegaan en aan den onderbuik uitgekomen. Te Nieuw Dordrecht (Drente) is een onde man vermoord gevonden, overleden aan zware verwondingen hem aan het hoofd toegebracht. De dader is aangehouden. Te Moppel werd naaf loop van een zilveren bruiloftsfeest, in een steegje bij een twist tusschen twee leest- gangers, een hunner met een mes zwaar verwond aan linkerpols en dijbeen, t groote bloedverlies heeft vermoedelijk zijn dood ten gevolge gehad. De dader is in arrest. Ook een record. De landbouwer Duncker te Wehr (L.) deed aangifte van de geboorte van zijn 28ste kind. llij heeft er nog 24 in leven. Op de Glaskade te Rotterdam is door een hoofdagent van politie een zee man gearresteerd, die zich langs den ge vel van perc. 28 liet afglijden. Het bleek, dat- die man aldaar ingebroken en voor f800 aan geld en kleine voorwerpen ge stolen had. Van een dief, die een winkeltje wil opzetten Te Oosterbeek werd een der laatste nachteu ingebroken in een speelgoedwin kel en werden ontvreemd 51 portemon- naies, 70 fantaisiebroches, eenige stellen manchetknoopen, een diadeem, een aantal eaude-colognefleschjes, zakmesjes, pen houders, potlooden, benevens eenig geld. De geheele voorraad werd reeds een uur na den diefstal door de politie te Arn hem aldaar in beslag genomen, en des namiddags gelukte het den verinoedelij ken dader te arresteeren. Kantonrechter (tot een boer die als getuige optreedt)Sta je ook in fami.ie- betrekking tot beklaagde Boer: Heel in de verte; zijn vader zou met mijn moeder zijn getrouwd, maar daar is niets van gekomen! Te Groningen heeft de bekende uit gever E. B. ter Horst Jr. (firma J. B. VVolters) de vorstelijke gift van f1000 geschonken aan het personeel der drukke- rii ter gelegenheid van het 25-jarig be staan dezer inrichting. Tel. Te Schiedam wa» gelijk wij reeds gemeld hebben de 50-jarige vrouw Korpel bezig spek te bakken op een petroleumtoestel. I'erwijl zij even bukte om iets op te rapen had haar tweejarig kleindochtertje het on geluk het petroleumtoestel omver te stooten waardoor het kokende vet en het toestel op den rug der vrouw vielhare kleeren vatten terstond vlam. In haren angst snelde ze naar buiten om hulp, men zag haar, gevolgd door haren man, die het kind op zijn arm droeg. Kermende van pijn en over het geheele lichaam met brandwonden overdekt, op sommige plaatsen het naakte lichaam reeds zichtbaar, vluchtte zij in de loods van de daarachter zijnde woning, waar een toe snellend man haar de nog brandende haren doofde de kleeren wa~en toen reeds voor het grootste deel gedoofd, doch werden later nog met kitten water door branders knechts overgoten. Korpel bracht nu het kind bij de buur vrouw, waar zijn ongelukkige vrouw was binnengesneld, waarop onmiddellijk genees kundige hulp werd gehaald, Korpel was inmiddels een vracht kolen weg gaan bren gen. Evenwel had de vrouw reeds zoo vele en zulke ernstige brand wonden bekomen, dat de geneesheer haar vervoer naar het zie kenhuis noodig achtte. Onder smartelijke pijnen is de vrouw aldaar bezweken. Dat de buurt over het gedrag van den man weinig gesticht is laat zich denken. Uit Bergen-op Zoom schrijft men over den oogst der beetwortelen, dat die, wat de opbrengst betreft, zeer tegenvalt. Niet meer dan 22 h 25.000 kilogram per hectare wordt gerekend. Er zyn dan ook fabrieken welke reeds de halve campagne hebben ai>ewerkt en dus tot 1 December zullen werken. De meeste fabrieken zullen voor 15 December hebber, geëindigd. Ook dreigt er, zoo er geen regen komt, spoedig wa tergebrek voor de suikerfabrieken te komen waardoor geregeld doorwerken onmogelijk zou zijn. Er zal voor het nieuwe station met rangeerterrein te Rosendaal voor ruim f 100,000 aan grond onteigend moeten wor den. Het plan bestaat, twee overwegen te maken. Zondagavond heeft een Rotterdammer, een oude bekende van de justitie, zich met eeo valschen sleutel toegang verschaft ten huize van v. d. K. aan het Oostende te Delft. Juist toen hij begonnen was met alles na te snuffelen, kwam de eigenaar thuis en ontstond er een hevige worste ling, waarbij v. d. K. de baas bleef. Met behulp van eenige buren werd de inbreker aan de politie overgeleverd. Te Berkenwoude is hedennacht een pas nieuw gebouwde woning met hooiberg en schuur tot den grond afgebrand. De vorige woning van den eigenaar brandde U/s jaar geleden ook af. Uit betrouwbare bron verneemt men, dat het bericht dat de minister van jus titie bij zijn jongste bezoek aan de bijzon dere strafgevangenis te Leeuwarden, daar een onderhoud met de gebroeders Hoo- gerhuis heeft gehad onjuist is. De zaak komt eenvoudig op het volgende neer: De minister was (zooals reeds gemeld is) te Leeuwarden gekomen, om, evenals op ande re plaatsen, een persoonlijk; onderzoek te doen naar de gehoorigheid in de gevange nis. De minister kwam daartoe ook in de cellen. In ééa daarvan was een der gebroe ders Hoogerliuis gezeten. Toen de minister binnen was, begon H. met de bekende klacht over de, volgens zijn zeggen, on schuldige veroordeeling van hem en zijne twee broeders. De minister hoorde hem aan, doch zei ten slotte, dat hij aan de zaak niets kon veranderen. Onder 't opschrift „Ontmaskerd" schrijft men uit Groningen aan de Tel. De man wiens naam voor eenige dagen door bijna alle bladen ging, ook door de groote en de juridische bladen, zal nu opnieuw in de pers en daarbniten van zich doen spreken. Men herinnert zich het geval van grove onzedelijkheid met een meisje van 9 jaar, in 't laatst van Septem ber te Haren voorgevallen en waarvan H. Heikens, voorzitter van de Algemeene Gro ninger Werklieden vereeniging te Groningen verdacht werd. Bij die gelegenheid hebben vooral de groote bladen de Grouingsche pers be waarde een verstandig stilzwijgen het voor Heijkens opgenomen op grond van de behandeling, die hij naar zijn beweren bij zijne arrestatie eu gedurende zijne voor- loepige hechtenis zou hebben ondervonden. Opmerkelijk, dat de persorganen die zich zoo warm maakten voor Heijkens, geen enkel woord van medelijden hadden voor het ongelukkige kind. Waarbij nog komt, dat het zeer de vraag is, of de voor H. betoonde belangstelling op hare plaats was. Het staat namelijk vast, dat B. in zyne krantartikelen het niet heel nauw met de waarheid genomen heeft. Onwaar is 0. a. dat de officier van justitie hem bij de invrijheidstelling zijne excuses aangeboden heeft; onwaar is ook, dat hij gedurende de voorloopige hechtenis boevenkleeren gedragen heeft, althans geen boevenkleeding van dien aard maar wel gevanganisonder- kleeding. Maar het zij, hoe het zij, de politie kon het niet verder brengen dan tot zware verdenking tegeu H., die daarop in vrij heid werd gesteld. Nauwelijks was dit zaakje doodgebloed, of er gingen andermaal slechte geruchten omtrent meergenoemden Heijkens. Er werd beweerd, dat hij quitanties en gelden verduisterd had ten nadeele van het verzekeringsfonds voor vrijen dokter en apotheker, een or.derafdeeling van de Algemeene Groninger Werkliedenvereeni- ging, van welk fonds H. administrateur is. Niettegenstaande die geruchten steeds vaster vorm aannamen, trad de justitie, misschien wel uit vrees voor een tweede echec met bedoelden man, niet handelend op, totdat in eene Zaterdagavond gehouden vergadering van meergenoemde vereeniging gebleken is, dat Heijkens zich aan een twintigtal strafbare feiten valschheid in geschrifte en verduistering schuldig heeft gemaakt ten nadeele van het zooeven genoemde fonds. Dienzellden avond te half een is hij op last van den officier van justitie door den hoofdinspecteur van politie in zijne woning gearresteerd en naar het politiebureau over gebracht. Daar is hij in tegen woordigheid van den officier van justitie verhoord door den rechter van instructie, voor wie hij eene bekentenis aflegde en die hem Zon dagmorgen naar de cellulaire gevangenis deed overbrengen. Uit dit geval kan natuurlijk niets af geleid worden voor het geval te Haren. Maar te denken geelt het zeker. Zoo gaat de wereldsche roem voorbij. Dezelfde man, wien de leden der Werk liedenvereniging in de Pinksterdagen van 1896, bij gelegenheid van het zilveren jubilé dier vereeniging, als blijk van er kentelijkheid voor „bewezen diensten", een met zilver gemonteerd inktstel en een gouden vingerring aanboden, die lid was van het bestuur der Centrale Vrijzinnige Kiesvereniging treurige nagedachtenis die eenige keeren tot candidaat voor den gemeenteraad was geproclameerd, die zelfde man sorteert nu koffieboonen in de gevangenis, omdat men geen termen vindt hem schrijfwerk te geven, waarom hij ge vraagd had. De 7imes verneemt uit Johannesburg: Naar men meldt, is Schalk Burger nu beslist voornemens, naar het presidentschap te staan. Men verwacht, dat Kruger nu door splitsing van de stemmen (der pogres- sisten) bevoordeeld zal worden, tenzij Joubert of Burger zich terugtrekt. Aan een afdeeling Fransche geniesol daten van Nancy, die op de vlakte van Malzevile versterkingen maakt en daarbij ook gebruik maakt van de hulp van re servesoldaten is een belangrijk plan van deze versterkingen ontstolen geworden. De reusachtige brand in de naphta- bronnen te Baku, die 14 dagen geduurd heeft kan men thans als geëindigd be. schouwen. Er zijn 29 boorgaten vernietigd. De schade wordt geschat op vele millioenen. In de erfopvolgingszaak-Reuts is thans een wending gekomen doordat voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2