KERKNIEUWS. "SCHOOLNIEUWS. staat in de 6e klasseGoes in de 7e De minister zeide verder: „de eenige vraag die de classificatie moet beheerschen was dus Hoeveel huur betalen zij die wel eene kleine som aan belasting kunnen op brengen. Dat kunnenwerd niet gevonden door bespreking met de gemeentebesturen nóch door raadpleging van de kohieren van den Hoofdelij kan Omslag, maar alleen door de hoeveelheid oninbare posten. De minister vergat, dat behalve het kun nen het willen een belangrijke factor uit maakt voor het bepalen van de hoeveel heid. In Harlingen waar men niet wilde en dus vele executies moesten gehouden worden, waartegen men opzag, was de hoeveelheid oninbare posten groot. In Goes waar men nooit van onwil hoort, is daar entegen het getal klein. Blijkbaar leidde deze reden tot de achterstelling van Goes. Hoe onrechtvaardig dit is behoeft wel geen betoog. Waar men zich het noodige onthoudt om aan zijn verplichtingen te voldoen. Waar men nimmer tot geweld dadigheden zijn toevlucht neemt. Waar men dus aan de Regeering groote zorgen en kosten van politie bespaart, wordt men, juist daarom, zwaarder belast, en ontvangt later om dezelfde reden veel minder van de uitkeering van het Rijk aan de ge meenten. Door eenige cijfers zal ik het boven staande toelichten Wij zagen in het eerste opstel, dat er in Goes in werkelijkheid 12U4 aaugesla- genen in de pers. bel. waren tegen 280 nie t-aangeslage nen Wijders dat 228 van die aangeslagenen niet voorkwamen op het kohier van den H, O., dat wil zeggen dat zij minder dan f 250 inkomen hadden (aangezien voor in komsten uit arbeid lU mag afgetrokken worden is dit bedrag werkelijk f 330). Verder zagsn wij, dat er 312 personen zijn die in den H. O. aangeslagen zijn van f251f300 (dit is werkelijk inkomen 330-400. In Goes zijn dus 228 312 540 personen aangeslagen in de personeels be lasting, met werkelijk inkomen van i 250 400, alzoo van nog geen f 5 tot f 8 's weeks. Indien men nu tevens weet dat er in Goes op het kohier voorkomen 525 perceelen met eene werkelijke huurwaarde van bo ven f 50 tot f75, dan blijkt dat die perso nen bijna juist wonen in die huizen. Die personen hebben bijna allen een ge zin van vrouw en gemiddeld 3 k 4 kinde ren, zoo niet meer, dus van 5, 6 of meer personen. Na aftrek van de huur blijft beschikbaar f 4 a f 6,50 weeks om die 5, 6 of meer personen te onderhouden Is het teveel gezegd als men beweert, dat die menschen buiten den aanslag be- hooren te vallen Ja, zegt da fiscus, want ze piepen wel, maar betalen toch, al moeten ze er ook honger voor lijden. Wanneer straks de heffing van den H. O. moet berzien worden is stellig de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud niet minder te stellen dan op f 400. Dan zal men hier het verschijnsel hebben dat van 540 personen, die niet op het kohier voor komen, toch personeele belasting wordt geheven. Als men de wet op de pers. bel. kent, ziet men spoedig waarom men zoo laag afgedaald is, en dat de ontvanger geheel in het belang van den fiscus handelde. De aftrek van de huurwaarde wordt kleiner, vrijgestelde perceelen voor aanslag meubilair worden minder, aftrek voor kin deren begint eerst bij een aanzienlij k lager bedrag bij eene lage classificatie. Bleef het hierbij, men kon het zich nog getroosten. Maar door de overdreven fisca liteit, wij zagen het reeds, worden wij ook verstoken van bijdrage in de uitkeering van het Rijk aan de gemeenten. Hadden de heer Pijnappel en waarschijn lijk meerdere kamerleden geweten, dat die classificatie zóó diep zou ingrijpen, waar schijnlijk was gebeurd wat een van de leden voorstelde, namelijk „de classificatie uit de wet gelicht, om nader te wordeu overwogen." Wanneer Goes geplaatst was in de 5o klasse, zooals behoorde, dan was de laagste huurwaarde f75 geweest waarvan 80% is f60. Volgens de wettelijke berekening waren hier 489 onbelaste perceelen. Dit getal, vermeerderd met 525 die, zooals we boven zeiden, aangeslagen zijn van boven f50 tot f 75 huarwaarde, geeft dan 1014 onbe laste perceelen tegen 679 belaste per ceelen. 60 X 1014 60840; dit vermenig vuldigd met 48640 geeft 2959257600 gedeeld door 180618 geeft 16384, ver meerderd met 6822 23206; dit cijfer, gedeeld door 6822, geeft eene uitkeering per ziel van f 3,40 of van 6720 zielen op 1 Jan. '98 f 22848 tegen f 17907,82Vs, die het genoot als 4/s van het personeel. Dan had Goes f 5000 ont vangen voor het werk dat het voor den staat verricht. Hoe billijk die laatste classificatie zou geweest zijn kan men weder zien uit eene vergelijking met het door den Minister gegeven voorbeeld daar belast 1800 in Goes 1014, onbelast 3700 in Goes 679. Nog altijd blijft dan Goes achter, maar nu loopen de verhoudingen ten minste niet zóo ver uit elkaar. Dan zou Goes zijn gekomen in dezelfde klasse als Middelburg, dat, voor zoover jnij bekend, wat de loonen aangaat, eerder beter af is dan Goes, en wat de huur waarde der woningen betreft volkomen gelijk; en nog eene klasse lager dan Vlissingen waar wel is waar de woningen iets duurder zijn, maar daarentegen de loonen ook hooger". Voor hen die de wet niet kennen, most nog hier vermeld, dat volgens art. 7 der wet de uitkeering niet kan dalen beneden de som, die vroeger werd genoten. Eindelijk dient nog de vraag besproken wat hier tegen te doen is, op welke wijze men tot zijn recht kan komen. Het antwoord is, helaas niets. Het cijfer der uitkeering per inwoner eens vastgesteld, blijft het zelfde voor den geheelen duur der wet. De plaatsing van Goes in de 5e klasse zou zelfs niet meer baten. De bevolking op 1 Jan. van elk jaar oefent alleen nog invloed uit. De uitkee ring per inwoner tochwordtvermeuigvuidigd met het getal inwoners op 1 Januari aan wezig. Aangezien dat getal hier eerder dalende is, is er dus wel vermindering, geen ver meerdering te wachten. Een reddingsplank wordt ons echter nog door den Minister toegestoken, waar hij zegt „Zeer enkele gemeenten zullen er zijn, die naar de ontworpen bepalingen minder ontvangen dan waarover zij thans beschik ken personeel). Het geval dat eene gemeente, niettegen staande de uitkeering, volgens het ontwerp niet in staat is met de inde gemeentewet aangewezen middelen in de kosten harer huishouding te voorzien, zal zich, ook daarom nog altijd voordoen. Veelal zal eene matige toepassing vau art. 49 der onderwijswet voldoende zijnenz. Dat art. 49 machtigt de regeering eene extra-bijdrage te geven in de kosten van het lager onderwijs. De eenige weg die ons rest is daarop aan te sturen. Eindelijk nog eene vraag: Zou de on zalige koppeling van de kieswet aan de wet op de personeele belasting niet mede oorzaak zijn van de lage classificatie Hoe lager toch de klasse, waarin eene gemeente staat, hoe meer kiezers Een nieuwe hoot. Gedeputeerde Staten vragen aan Provin ciale Sta'en machtiging te verleenen tot het aanschaffen van eene nieuwe stoom boot van gelijke snelheid als de „Walche ren" en de „Zeeuwsch-Vlaanderen" tot leen prijs van ten hoogste f 130.000, voor zoo veel noodig te dekken door een leening. In hun voorstel te dezer zake herinne ren Ged. Staten aan het besluit der staten van 6 Nov. 1896, waarbij op preadvies van Ged. staten verworpen werd een door zeven leden ingediend voorstel, om onver wijld over te gaan tot den bouw van een derde stoomboot voor den dienst op de Wester-Schelde. Dat advies was toen ge grond op de ontijdigheid vau de aan schaffing. De commissie van toezicht op den Wes- ter-Scheldedienst heeft na dat besluit een grondig onderzoek ingesteld naar de doel matigheid van het bestaande materieel voor de regelmatige uitoefening van den dienst, ook in verband met de herhaaldelijk voor komende averijen. Het resultaat was, dat de commissie rap porteerde [dat hare verwachting in de „Walcheren" en de „Zeeuwsch-Vlaanderen", na ten vorige j&re ondergane reparatiën aan de voor dergelijke schepen redelijker wijze te stellen eischen zouden voldoen, ten aanzien van geen van beide door de sedert opgedane ervaring bevestigd is. De machine van De Westerschelde in een nieuw te bouwen schip te plaatsen, wat door de maatschappij De Schelde mogelijk geacht werd, zou f 75000 kosten. Daarom vonden Gedep. Staten beter een nieuwe boot te koopen. Bij de aanschaffing van een nieuwe boot zal de dienst niet volmaakt worden, maar zal die in elk geval zoodanig kunnen in gericht worden, dat onvoorziene rampen daargelaten aan alle billijkerwijze te stellen eischen voldaan wordt". Naar aanleiding van een adres van H. Nieveen, om concessie voor een stoom tramweg van Goes naar 's Gravenpolder en vergunning tot het gebruik van den steiger te Hoedekenskerke, wijzen Ged. Staten er op, dat voor het gebruik van den steiger geen vergunning noodig is en dat voor het leggen van spoorstaven in den weg van Goes naar 's Gravenpolder alleen vergunning van Ged. Staten behoeft te worden verkregen. Zij stellen daarom voor de beschikking op dit adres aan hun college over te laten. Met betrekking tot een adres van den gemeenteraad van Hoofdplaat, om deze gemeente onder de aanlegplaatsen van den provincialen stoombootdienst op de Wester- Schelde op te nemen, stellen Ged. taten, onder verwijzing naar het aangevoerde bij hun voorstel tot staking van de proefvaart op de genoemde gemeente, voor het ver zoek af te wijzen. Door negen inwoners van Hoedekens kerke en omliggende gemeenten is een adres ingediend om een „mildere regeling" van den stoombootdienst op de Wester-Schelde. Met het oog op de late indiening van het adres stellen Ged. Staten voor hen ten deze diligent te verklaren. Bedankt voor Renesse door ds. J. Brink te Dongjumvoor St. Annaland door ds. W. J. M. Engelberts te Bergschenhoek. Beroepen te Den Helder ds. A. de Koe te Nieuwveen en ds. H. Schuttevaar te Abbakerk te Rausdorp, c. a. ds. A. C. la Grand te Hoenderloo te De Wilp ds. J. v. d. Meer te Suameer- sterheide -- te Finkega ds. W. J. Aal- ders te Buiksloot. Aangenomen naar Dokkum door ds. J. Brink te Donrjum -naar Schellinkhout door A. Groeueveld cand. te Vlaardingen. Bedankt voor Staphorst door dr. J. D. de Lind van Wijngaarden te Utrecht; voor 't Zandt door ds. J. Bu3ch Keizer teDwingeloo; voor Oosterwierum door A. Groeneveld cand. te Viaardingen voor Streefkerk door ds. W. v. Sloten te Rouveen voor Oostermeer door ds. H. Prins te Vroomshoop voor Ouden hoorn door P. H. Verkouw cand. tejBrielle. Zierikzee. Hier zal worden opge richt een Stadsevangelisatie onder de zin spreuk „Wat de liefde vermag". (Tel.) Ritthem. Herbenoemd als Notabelen de keeren J. de Blok en A. Osté en geko zen voor de vacature van J. Meijers Pz. de heer A. P. Salomé. Geref. Kerken. Beroepen te Overschie ds. J. H. M. G. Wolf te Maasland. Goes. In de maand Oct. werd de Bijzondere School alhier bezocht door 227 leerlingen, waarvan 208 geenenkelen school tijd verzuimden 17 leerlingen verzuimden minder dan 3 schooltijden en bij 2 beliep het verzuim van 3 tot 4 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 0,29 pCt., tegen 1,41 pCt., in Oct. 1896. 6 leerlingen afwezig geweest wegens ziekte. Goes. Geslaagd te Arnhem voor apothekers adsistent mej. T. H. C. Deutz alhier. Colijnsplaat. Vrijdag wasde laatste dag dat de heer T. Mouthaan, onderwijzer alhier, zijne betrekking vervulde. Bij het eindigen van den schooltijd nam het hoofd der school, de heer J. Vermeulen, het woord om den vertrekkenden onderwijzer dank te zeggen voor de trouwe hulp hem gedurende twintig jaren geschonken, voor den ijver en de toewijding, waarmede hij al dien tijd zijne beste krachten aan de opvoeding der jeugd had gewijd, en hoopte dat hem nog veie jaren van welverdiende rust mogen gegeven zijn. Door de aanwe zige leerlingen, die allen ook bij meester Mouthaan hadden „gezeten", werd hem nu Psalm 134 vers 3 toegezongen. Dat ook het gemsentebbstuur de diensten van den heer Mouthaan op prijs stelde, bleek uit de aanwezigheid van de beide Wethouders en den Secretaris (de Burge meester was wegens afwezigheid verhin derd), die hem namens de gemeente dank zegden voor zijne getrouwe plichtsvervul ling, gedurende de jaren, die hij haar amb tenaar was geweest, terwijl zij ook hem van harte eene lange en genotvolle rust toewenschten. De heer Beun, eerste onderwijzer, bracht ook namens het overige hulppersoneel der school, den Heer Mouthaan, dank voor den collegialen omgang, en beval zich en de overige onderwijzers voortdurend in zijne vriendschap aan. De heer Mouthaan, alsnu het woord ne mende, bracht den heer Vermeulen zijn' dank voor de welwillende woorden, zooeven gesproken, maar vooral voor de aangename wijze van samenwerken aan de school al hier heeren Wethouders en Secretaris be tuigde hij zijne diepe erkentelijkheid voor hunne tegenwoordigheid van de overige onderwijzers hoopte hij, dat ze hem als hun' collega zouden blijven beschouwen terwijl hij den kinderen vooral op het gemoed drukte aan hunne onders en onder wijzers gehoorzaam te zijnen hunne lessen ter harte te nemen. „En nu, vaarwel kinderen", dus besloot spreker, „doet uw best op de school en in het leven, en God zal u helpen om eenmaal nuttige le den van de maatschappij te worden." De heer Mouthaan, die bijna een halve eeuw onderwijzer is geweest, was achter eenvolgens werkzaam te Leerdam, Vlaar dingen, Nieuw-Lekkerland, Ooltgensplaat, Eijnaart, Middelburg, Sliedrecht, Terschel ling, Sint Eilipsland en sedert 1 Januari 1875 te Colijnsplaat. Middelburg. Met ingang van 1 No vember 1897 is de rijksklerk B. Nijholt ten kantore van den ontvanger der directe belastingen enz. te Sas van Gent, verplaatst naar de directie dier middelen alhier. Middelburg. Vrijdag vergaderde „de liberale kiesvereeniging Gemeentebelang1-1 Een voorstel om de vergaderingen in den regel besloten te doen zijn werd met 17 tegen 4 stemmen verworpen; doch aange nomen om besprekingen over personen in den regel in gesloten vergaderingen te houden. Daarna werd in besloten vergade ring candidaat gesteld voor den gemeente raad de heer J. H. C. Heijse, in de va cature Van Hoek, voor district II. Heinkenszand. Zaterdag werd het driejarig zoontje van den arbeider J. v. d. W., alhier, door een zwaar beladen pee wagen overreden. De voerman die naast den wagen liep, merkte het kind niet op, daar het van den anderen kant ouder van den dijk schijnt te zijn gekomen en zoo onder den wagen geloopen. Het hoofdje en het middenlijf werd totaal verbrijzeld zoo dat het kind op de plaats dood bleef. De voerman wist van het voorgevallene niets, voor men 't hem zeide toen hij reeds thuis was gekomen. Nieuwdorp. Vrijdag had alhier, in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden en vrienden, de plechtige ter aarde bestelling plaats van het stoffe lijk omhulsel van den heer L. Lucasse, in leven raadslid der gemeente 's Heer Arends- kerke en Dijkgraaf van verschillende pol ders. Aan de groeve werden door den heer Burgemeester Jhr. U. E. Lewe v. Nijenstein, enkele woorden van herinnering aan het werkzaam leven des overledenen gewijd, terwijl de hoer ds. J. J. Koopmans van Heinkenszand den familieleden een woord van troost toesprak. De zoon des overledenen, de heer Mr. C. Lucasse van Middelburg, betuigde na mens de familie zijnen innigen dank, in de eerste plaats aan den heer burgemeester en ds Koopmans voor de gehouden toe spraken, en voorts aan al do vrienden voor de laatste eer aan zijnen overleden vader bewezen. Wisssnkerke. Als eenig punt van behandeling op de agenda voor de j.l. Vrijdag alhier gehouden Raadsvergadering kwam voor, een brief van Gedeputeerde Staten, waarin in overweging werd gege ven, in afwachting van de koninklijke goedkeuring op hun besluit tot verhooging van de traktementen van den Burgemeester en den Secretaris, ieder tot het bedrag van f 865, de begrooting dezer gemeente voor 1898 dieaovereenkomstig te wijzigen en deze ook te wijzigen wegens meerdere vergoeding voor den schoolverbouw te Camperland en voor teruggave van te veel ontvangen opcenten op het personeel over 1896. Niettegenstaande, bij ampele bespreking van die verhooging der traktementen, de Voorzitter thans in 't licht stelde lo dat de leden in de vorige vergadering, zich op 't onzuivere standpunt hadden geplaatst, om bij de beoordeeling zich te laten lei den door de gedachte aan het inkomen, door de tegenwoordige functionarissen, uit anderen hoofde verkregenen 2e dat Ge deputeerde Staten, uithoofde dat de ge meenten, door de vergoeding van wege het Rijk, zonder eenige opoffering van de in gezetenen daarvoor te moeten vorderen, in staat waren, de kosten hiervan te bestrijden, die verhoogiug noodig oordeelden om de werkzaamheden aan het ambt van Burge meester en van Secretaris te beloonen, in verband met het zielental, naar den maat staf, die daarvoor voortaan, behoudens goedkeuring door de Koningin in deze provincie zal gelden, mocht het hem niet gelukken al de vroegere tegenstemmers te bekeeren. Dientengevolge werd het eindbedrag der begrooting na de wijzigingen thans in ont vang en uitgaaf van f23361.35Va op f 23408.83ya, met 5 tegen 3 stemmen, die der heeren Janssen, Marcus=e en Maris, vastgesteld. Afwezig waren de heeren Vader van 's Gravenpolder, Dieleman en D. de Regt Mz. Colijnsplaat. Met ingang van 1 Ja nuari zal de concessionaris van de telephoon alhier hot bodeloon, dat door de geadres seerden buiten de kom der gemeente vcor het bestellen van telegrammen verschuldigd is en dat golijk staat met rijkstarief, voor eigen rekening nemen. Krabbendijke. In de maand October werd door het telegraafkantoor alhier be handeld 343 telegrammec, waarvan 74 ver zonden en 269 ontvangen zijn. Door een der zandtreinen van den stoomtram BreskensMaldeghem werd Vrij dagavond omstreeks zes uren de veldwach ter van IJzendijke B., die zich met zijn ongeveer driejarig kind langs den weg van Schoondijke naar Breskens bevond nabij het gehucht Kruisdyk overreden, en on middellijk gedood. Doordien het gedrag van den man veel te we schen overliet, en omdat het ongeluk op eene plaats gebeurde waar de man gee nerlei zaken had, en ook omdat hij ver dachte bewegingen gemaakt had toen een uui vroeger de IJzeiidijkschen stoomtram hem voorbij reed, blijft 't de vraag of hier aan ongeluk of aan opzet moet gedacht. Wat de man bewoog zyn kind, dat ge lukkig ongedeerd bleef, mede te nemen, is onbegrijpelijk. Donderdag vervoegde zich ten post kantore te Haarlem een werkman om een bedrag van f 100 in te leggen bij de post spaarbank. Daartoe was hij in het bezit gekomen van een bankbiljet van f 100 dat hij aan een ambtenaar, belast met die ad ministratie, overhandigdedeze ontdekte al spoedig dat, dit bankbiljet valsch was. De man verklaarde dit biljet ruim drie jaren geleden op straat gevonden te heb ben en van zijn gelukkige vondst aangitte te hebben gedaan bij de politie, zonder aan deze dat biljet te laten zien, die hem ech ter had gezegd, dat hij het volgens de wet 3 jaren moest bewaren voordat hij het als eigendom kon beschouwen, welke opgave overeenkomstig de waarheid is gebleken, zoodat de man ter goeder trouw heeft ge handeld. Mistroostig en met achterlating van het bankbiljet kon hij vertrekken. Voor de tweede msal in enkele dagen werd Woensdag een schot gelost te Zaandam op den trein. Het vreemde van 't geval was dat de kogel, evenals den eersten keer in een coupé doordrong waarin de heer Bakker uit Zaandam ge zeten was, die ook weer ongedeerd bleef. Twee kinderen van 4 jaar te 's Gravendeel geraakten al spelende onder een wagen, zwaar met steenkolen beladen en bespannen met ^wee paarden. Het eene jongetje bleef op de plaats dood, 't andere werd zwaar gekwetst. Te Schiedam viel een petroleumtoestel om en stak de tkleederen aan van de vrouw des huizes, die dientengevolge levensge vaarlijke brandwonden bekwam. Te Schimmert wilde dezer dagen een jonk man een kogelflesckje openen. Ongelukkig sprong het ilescbje uit elkander, en met zulk een hevigen knal, dat een der scher ven hem in het lichaam drong, waardoor een ader werd doorgesneden. Bij gemis aan geneeskundige hulp is de jongeling na tien minuten aan verbloeding overleden. Men verwacht dit jaar, in den nacht van 13 op 14 November, een groot aantal vallende sterren te zien. Over twee jaren in den nacht van 13 op 14 November 1899, moet de aarde weer midden door den grooten meteorenzwerm gaan, welke het „groote hemelvnurwerk" van 1799, 1833 en 1866 veroorzaakte. Maar die groote zwerm wordt waarschijnlijk voorafgegaan en ge volgd door kleinere. Dat maakt men op uit de waarnemingen van 1864. Toen werden in den nacht van 13 November een groot aantal vallende sterren gezien, en men verwacht, dat dit nu ook zoo zal wezen. De meeste zullen, naar men verwacht in Amerika te zien zijn, in de vroegere morgenuren van 14 November. In onze streken zal de maneschijn (het is den 9en volle maan) niet bevorderlijk zijn voor het waarnemen van het verschijnsel. Te Oosthuizen had iemand de laag heid om van een rund van den landman H. G. de tong uit te snijden. Een 20-jarig buitenmeisje, by een te Utrecht wonende familie dienstbaar, is aan gehouden als verdacht van zich aan diefstal en verduistering ten nadeele van hare meesteres te hebben schuldig gemaakt. Aan vankelijk gaf zij alle reden tot tevreden heid, 'doch langzamerhand ontpopte het dorpsmeisje zich in een zoogenaamd stads- dametje en werd zij als velen van dezen veeleischend en brutaal. Het ergste was evenwel nog, dat men in den laatsten tijd ook aan haar eerlijkheid begon te twijfe len, daar er tel-iens gelden eens zelfs een bankbiljet van f 25 en allerlei snuis terijen werden vermist. Toch durfde men haar nog niet openly k verdenken, omdat zij zich meermalen als strikt eerlijk had doen kennen, en mea dus eerst zekerheid wilde hebben. Deze nu werd eergisteren verkregen, toen men haar toevallig in het bezit zag van een flacon, welke sedert kort door haar meesteres werd vermist. De rest volgde nu van zelf, want bij het voortgezet onderzoek kwam aan het licht dat zij in Weinige maanden voor meer dan f 100 aan geld en goed had ontvreemd en verduisterd zoomede, dat ook hier weder zucht naar mooie kleeren en sieraden, van het eenmaal eenvoudige eerlijke meisje een dievegge had gemaakt. Iemand bezocht dezer dagen te Gro ningen den oud-zeekapitein Boomgaard, een man van 109 jaren, en meldt daaromtrent 't volgende Boomgaard bewoont sedert 1853, dus sinds 44 jaar, ale lijfrentenier het gaslhnis aan de Laan te Groningen, dat daar ter plaatse algemeen bekend is als „het lekker- beetjes gasthuis". Hy heeft het daar uitste kend en is er zeer tevreden. Toch knort tij wel eens op zyue oppassers, b. v. als hi) niet op tijd bediend wordt. Het uiter lijk vau dezen aartsvader is volstrekt niet dat van een zeer oud man, integen deel, zijn gezicht is vol en rond en ziet er vrij frisch uit. Het gezicht en het ge heugen van den min zijn wonderly k goed en helderwanneer hij geld uitgeeft om iets te koopen, dan weet hij precies wat elk stuk kost en hoeveel men hem moet terugbrengen. Het gehoor is echter niet meer zoo goed, men moet hard spreken om zich te doen verstaan. Boomgaard loopt, eet en drinkt goed, en als men het niet wist, zou men den man bepaald niet voor zoo oud houden. Dr. Schaepman heeft te Utrecht op tredende in den „Volksbond" tegen drank misbruik, er aan herinnerd dat hij vroeger in de Kamer had gezegd dat den werk man zijne twee borrels toekomen. Tot beter inzien gekomen, verklaarde hij thans deze uitdrukking, hem toen ontvallen, te herroepen. De boschwachter G. Jaspers te Os- sendrecht (N.-Br.). heeft het geluk {gehad een zwarten koningsarend levend in handen te krijgen. Het dier heeft een vlucht van 2 M. 4b en deed zich als een brutale kip- penroover in den omtrek kennen. In den polder Japesloot (Biesbosch) bij Werkendam, vertoeft nog steeds een ooievaar, ofschoon de tyd van bun vertrek al twee maanden voorbij is. Loting te R- eiland IJselmonde. „Achter de trom" of de teleurgestelde loteling. Aan het commando „trek" was voldaan, met een laag nummertje als resultaat. Het bevel„onder de maat" was opge volgd én het signalement genoteerd. „Hebt ge reden tot vrijstelling wegens brsederdieust, of als Ja Stemmen van lotelingenDa liegt ie meneer, hij is de eerste uit 't huishouwe, die lote most èn hij bét nog meer broers. „Alzoo geen andere reden tot vrijstelling?" Jawel meheer me ouwste zuster dient 1 Algemeen gelach. „Trek enz. (Historisch.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2