NIEUWSBLAB VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 14. 1897. üKiisifaij 2 Ioocm6ec. traaaffife faacpnij. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenlandsch Overzicht. f3375. 2o. Marinestraat Hoogste inschrijver dhr- 0, kooper dhr PJ. Ka- AUen te Vlissingen. Heden Vrijdag werd au het Prov. bestuur derhoudeu van en het ïgen aan het Rijksar- ddelburg, alsmede het ;e lokalen tot bewaar- ïieveu. Raming f 12000. M. K. Jeras Zonen 00, A. Barentsen id. Ditmars Zn. id. son, j Vlissingen f 11.610, id. f 11.600, J. Warren hetzelfde gebouw aan- en inhangen van twee rstellen en verwisselen buiten vloeddeuren van zen van het kauaal door ssingen en te Veere. Inschrijvers de hh. Waddings veen f 12900, f 9345, C. v. d. Hooft BijL Vlissingen f 7966, Terneuzen f 7810 en Ldelburg f7770. ag 5 Nov. an t gebouw voor prov verrichten en vernieuwen op de noordelijke aan- Vestzyde van de buiten- jruggen voor de marine- ïnen- keer- en schutsluis p de draaibrug over het leren te West-Souburg. door 't bestuur van den uur in de Directiekeet nkwerk tusschen peil- dienst 97/98. Raming a 60 cent by dhr. r. inzage bü G. J. de Smit iwjjzing 29 Oct. te 10 uur ur g 12 Nov. ,an het gebouw v. prov. erhoud rijkszeeweringen Vlissingen gedurende aming f8750 per jaar. g 19 Nov. et gebouw van het ge- 1 uur het bestorten van ring te Vlissingen. Ra- 300TDIENST LDELB.-ROTTERDAM ctober. ve des Zondags, van |m Middelburg 8,45, van vember. Van Van Middelburg. Rotterdam. ,30 ,30 ,30 ,30 .30 .30 ,30 ,30 ,30 .30 .30 ,30 8,45 8,45 8,45 9,- 8,45 8,45 8,45 9- 8,45 9- 8,45 8,45 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 8,15 8,15 8.15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,50 4,1 4,8 4,21 4.30 4,38 1,44 4,49 4,59 5,« 5,19 5,29 5,38 5,47 7,17 5,25 f6,80 5,33 5,44 6,8 6,49 7,55 8,46 9,58 8,53 9,31 er Vlissingen. (I), (2) en 0 32 15 10,38 10,28 11,40 12,22 12,38 12.55 2, 1,25 3,10 3,50 4,13 4,30 6,26 6,7 7.25 8,10 8.26 8,4? 6,34 6.44 6,50 7,3 7.11 7,19 7,26 7,31 7.41 7.49 8.2 8.12 8,21 8,30 10.9 10.59 12.6 10.59 11.42 elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02E. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent'. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De kiezers die er op gesteld zijn dat zij 't volgende jaar ook nog kiezer zijn, dienen te weten dat wie zijn personeele belasting over dit jaar niet vóór 1 Januari a.s. ten volle beeft afbetaald, 't volgend jaar niet op de kiezerslijst komt. Wij ontvingen het onderstaande katte belletje uit Amsterdam: Mynheer Uw raad om zwarte verkiezingkaarten te laten maken met witte punten is niet onaardig, maar laat men de punten dan achter de namen zetten en niet er vóór dan kan men beter zien wat men doet. Hoogachtend Een Kiezeb". Wij brengen dezen wenk gaarne onder de aandacht, natuurlijk zonder de opmerking er hij dat hiervoor al of geen wetswijziging noodig schijnt. De Nederlandsch Indische regeering van '97 is althans op éen punt niet veel wijzer dan die van '79. Tusschen '79 en '97 liggen nagenoeg twintig jaren twintig jaren in leeftijd doch niet in ervaring. En die ervaring toch heeft geleerd dat noch de staatkunde, [noch de beschaving voordeel heeft uit den maatregel dien de Nederlandsch-Indische regeering den beste schijnt te keuren tot opheffing van de aan hare zorgen toevertrouwde bevolking. In 1879 was 't een trein gedoopt met karbouwenbloed, welke de Atjehsche be volking moest opheffen, was 't de brief aan de hoofden die van Allah's wraak overliep en de bouw van eenige afgods tempels waarmee zij gewonnen moest. In 1897 is 't middel „om [de Balische bevolking van Lombok en hare hoofden eenigszins op te heffen" het verstrekken van gelden om twee heidensche tempels weer op te bouwen en het bestrijden dei- kosten van op Lombok te [vieren groote offerfeesten" HeidenBohe tempels en heidensche offer feesten Op kosten van de publieke kas Aanmoediging van den dienst der af goden, van regeeringswege, teneinde zoo de bevolking eenigszins op te heffen 1 Eu dat de Nederlandsche dagbladpers dergelijk een maatregel toejuicht is zeker wel 't treurigste van het geheele geval. In 1879 verdedigde men dergelijk be drijf met de bewering dat het was om den Atjehnees te winnen. Dit is toe te geven. Men was toen niet wijzer. Maar nu, in 1897, terwijl de ervaring geleerd heeft, dat de Atjehnees zich door dergelijk politiek huichelspel nog meer van ons vervreemdde en ons nog uitlacht bovendien, terwijl met name de Minahasa en Modjowarno, Nieuw Guinea en Papoea als de uitnemende vrucht van Zending en Evangelieprediking ons 't eenig deugdelijke middel tot opheffing der meest barbaarsche volken aan de hand doen wat moet men nu denken van een partij die eenzelfden mislukten maatregel goedpraat en de Zen ding onder de Lombokkers [bestrijdt met de vraag of 't ons smaken zou, wanneer men ons Christenen, van uit Indië 't heidendom prediken kwam, teneinde ons te gemakkelijker te kunnen annexeeren? Den 9 Nov. komt de Tweede Kamer weder bijeen. Gelukkig voor de pers, die dan haar gemopper over de snaaksche Sneeksche kiezers die de verkiezing van v. Gilse in zoo groot gevaar brachten, zal kunnen staken. Trouwens 't heeft nu al lang genoeg geduurd. Zij hebben nu zoo ongeveer allen er van langs gehad, die bij de quaestie betrokken waren. Eerst de Douma'sdie wel, in plaats van ttiet en niet in plaats van teel stemden toen 't stembureau te Heeg dat Douma toelietj; toen de burgemeester van Ylst die Wiebe Cnossen afwees; toen CnOssen zelf, toen de adressanten toen Lohman die er Heemskerk door wou halen, zooals gezegd werd, terwijl men niet zeggen mag dat Kerdijk zich voor v. Gilse be zorgd maakte toen de Standaard naar aanleiding van dit laatstetoen de heele commissie Lohman met een Roomschen en een Liberalen geestverwant van Heemskerk over hunne partijdigheid; toen 'tstembureau van Woudsend en eindelijk en ten laatste de burgemeester van genoemde plaats, die blijkens bericht, zoo slim is geweest om 't gezwarte puntje voor v. Gilse's naam weder uit te wrijven en daarna het witte puntje voor Heemskerks naam te zwarten notabenemet de boodschap er bij dat 't biljet van hem was en hij 't dus maar geldig zou verklaren. De Tweede Kamer had zelden ee« zaak met zooveel comische einden te ontwarren. Nogmaals, gelukkig dat 9 Nov. nadert. In de Oostenrijksche Kamer van Afge vaardigden beginnen de revolutionaire ele menten het te meenen. In hoever de politiek van den eersten minister Badeui hieraan schuld heeft, laten wij in 't midden. De man is zeker er niet populairder op geworden sinds hij een duel uitlokte met een der afgevaardigden en zijn tegenpartij ondanks dat duels in Oostenrijk verboden zijn, den afgevaardigde Wolf, een lichte wond toebracht. Maar de oppositie der niet-Duitsche ele menten heeft haar toppunt bereikt in de jongste Kamerzittingen, eene van welke ruim 25 uren duurde. Aanleiding tot deze obstructie gaf de aanneming eener wijziging in het regle ment van orde, welke wijziging de oppositie onwettig noemde. Maar die oppositie heeft zichzelf in 'toog en voornamelijk den mi nister dien zij in staat van beschuldiging wil stellen en dit door een wet in haar geest wenseht mogelijk gemaakt te zien. Yan Woensdagmorgen 7 uur tot Don derdagmorgen 8 uur duurde de vorige week een der langste zittingen en de oppositie had wil van haar werk. Nadat om 6 uur Donderdagmorgen de ge heime zitting weer was veranderd in een openbare, begonnen onmiddellijk weer hef tige tumulten, over alles en nog wat. Een lid verlangde in de notulen te zien opgenomen dat hij tot de orde was ge roepen en verlangde daarover stemming. De president gaf 't woord aan een Pool die rechts sprak, omgeven door een muur van Polen, terwijl tegelijkertijd ter linker zijde een Duitscher hel woord voerde. Terwijl beiden druk aan 't spreken wa ren deed een derde een voorstel van be middelingde voorzitter en zijn helpers beraadslaagden hierover en kenrden 't goed hoogst waarschijnlijk wel onder den indruk van het feit dat de beide vice presidenten die de vergadering geleid hadden, doodaf waren. Een hunner kreeg zelfs een zenuw toeval. Ook de leden voelden den invloed der overspannen zitting twee Polen waren reeds den vorigen avond flauw gevallen. Maar er waren ook uitzonderingen. Een spreker had twaalf uren achtereen het woord gevoerd en verscheen weer even frisch in het Huis als voorheen. Tevergeefs verdiept men zich in gissin gen wat er op die wijze van de nationale belangen moet terecht komen. Onder de rubriek Kleine politieke nieuw tjes zouden misschien de volgende te bren gen zijn. De koning van Servië Alexander is ziek. Zijn vader, de ex koning Milan, heeft hem naar 't buitenland gezonden. Nu wordt er verteld dat Milan tijdelijk het regent vaderschap te Belgrado zal waar nemen. Doch vertrouwde kennissen van den ex koning ontkennen zulks. Ook wordt 't bericht dat Milan kerkelijke echtschei ding traohte te verkrijgen teneinde een nieuw huwelijk te kunnen aangaan tegen gesproken. In de Duitsche politiek heeft langen lijd een toestand van onzekerheid bestaan om trent sommige ministers. Thans blijkt dat de voornaamste ministers, op wie het aan komt, bijv. Hohenlohe, blijven en dat de grootste verdeeldheid die in 't Parlement heersclit, daardoor bezworen is. Uit Egypte meldt men dat het gebied van Somaliland, aan den mond van de Juba-rivier, door Ahyssinische Christenen en Mohamedaansche Galla's afgestroopt wordt. De Keizer en Keizerin van Rurland vertoefden op hunne terugreis naar Peters burg eenige nren te Weimar, hij den groot hertog van Saksen Weimar Eisenach, we duwnaar van. wijlen prinses Sophie der Nederlanden. Twee treffende sterfgevallen van twee merkwaardige mannen vielen de vorige week te boeken. De eerste betreft den vroegeren gouver neur der Kaap-kolinie Hercules Robinson de tweede den socialen staatsman oeconoom te New-York, Henry George. Laatstgenoemde overleed onverwacht Vrijdag in het Union Square hotel aan de gevolgen eenr beroerte, een beroerte door overspanning. Gelijk mij reeds in ons vorig no. meld den adspireerde ook George voor 't burge meesterschap van New York en had daar Donderdag nog vier meetingen bijge woond. Wij meldden reeds hoe ganscb New York in de laatste dagen een crisis door leeft van verkiezingskitte en opwinding, waarmede zelfs de koelste candidaat is aangestoken. Een toestand zoo^ ernstig dat twee candidaten en nu weer Henry George als slachtoffer vielen en ook een president eener democratische meeting 't ten gevolge der drukten bestierf. Op die manier big ven voor den burge meesterszetel slechts twee adspiranten over. Low en v. Wijck. De kansen van eerst genoemde zijn zeer verbeterd, dewijl im mers Henry George eenige dagen te voren, toen deze nog gezond en sterk was en a lerminst aan sterven dacht, openlijk den wensch bad uitgesproken dat Low 't win nen mocht voor 't geval bij, George, in de minderheid blijven mocht. Onbewust gaf George hier derhalve zijn uiterste wilsbeschikking ten beste. Het zal overigens de vraag zijn of 't wei baten zal. Men meent dat rechter van Wijck, republikensch candidaat, groote kans heeft. George was een merkwaardig man. Geboren in 1839 te Philadelphia, werd hij opgeleid in 't drukkersvak en leverde aan de Times van San Francisco, bet blad waaraan hij als zetter verbonden was, zijn eerste artikelen. Daarna ging hg naar New-York, waar hij sedert 1887 het week blad The Standard uitgaf. Reeds in 1872 verschenen de werken van staathuishoud kunde, waarmee hij naam gemaakt heeft. Het bekendste is „Progress and poverty", onder den naam „Vooruitgang en armoede" door Straatmman in 't Nederlandsch over gezet. In deze werken verdedigde hij zijn theorieën over grondeigendom. Ook in 1886 was hij door de werklieden partij voor bovengenoemd ambt candidaat gesteld, doch werd niet gekozen. Wij zullen ons wel wachten terstond ons oordeel te zeggen over Henry George. Hg was een merkwaardig man, zeiden wij reeds, en geen partijman. Hij was geen socialist in dien zin dat hij het program der socialisten op alle punten onderschreef. Bij de socialisten is de gemeenschap no. 1, George daarentegen was de man van de meest onbeperkte vrij heid der persoonlijkheid van't souvereine individualisme. Dat hg een practisch man was, toont wel 't program dat hij dezer dagen bij zijn can- didaatstelling blootlegde. Hij zei onder anderen deze zeer juiste woorden „Hoe ingewikkelder en spilzieker een regeering wordt, zooveel te meer slaagt zij er in zich in een macht te veran deren, onderscheiden en onafhankelijk van het volk, en zooveel te moeielijker wordt hst punten van waarachtig openbaar regee- ringsbeleid aan de beslissing des volks te onderwerpen Al wat de regeering tracht te vereenvoudigen en spaarzaam te maken, bracht haar ondertoezicht des volks en zaken van wezenlijk belang op den voor grond. Maar geene vermindering in de kosten der regeering kan op zich zelf de rampen genezen of verzachten die uit een bestendige overhelling tot de ongelijke ver deeling van rijkdom ontstaan." De heer P. L. Tak schreef in „Mannen van Beteekenis" „En wat er in de ver dediging zijner theorie onvolkomens moge zijn, zijn onvervreemdbaar eigendom blijft de eer, dat hij den practischen vorm heeft gegeven aan een denkbeeld, dat reeds velen grooten denkers door het hoofd liep. Hij dwingt eerbied af, als een arbeider voor de groote gemenschap der menschen, die gesteld dat men zijne theorie aan flarden kon sokeuren bij ontelbaar velen ge dachten heeft gewekt, welke zullen nawer ken en niet zonder invloed kunnen blij ven. Zijne critiek op den hedendaagschen toestand is vernietigend." En nu nog iets omtrent den eerstge noemde der twee. Hij heette in de laatste maanden lord Bosmead(spreektuitRosmied), doch zijn oude naam is onsterfelijk ver bonden aan de jongste geschiedenis der Transvalers. Hercules Robinson, in 1824 geboren, ontving te Sandhurst zijn militaire opleiding, werd luitenant en ging in 1846 tot de civiele administratie over. Achtereenvol* gens was hij gouverneur van Hongkong, van Ceylon, van Nieuw-Zuid-Wales en Nieuw.Zeeland en in 1880 volgde hij sir Bartle Prère op als gouverneur van de Kaapkolonie en liooge commissaris in Zuid- Afrika, waar hij 8 jaar bleef. In 1895 werd hij als zoodanig herbenoemd. Ver leden jaar veliet hij den Engelsohen dienst. Kreta vordert ook niet hard. Wij heb ben van de verschillende on dits over de onderhandelingen niet te veel notitie ge nomen, dewijl wij vermoedden dat er nog veel water door de Middellandsche Zee stroomen zou eér de afstammelingen der „luie buiken" autonomie zullen bezitten en Turken en Grieken en Mogendheden van Creta zullen afgevaren zijn. Met dit al is echter de toestand er zeer treurig. Vechten, plunderen en moorden is er aan de orde van den dagen de honger betoont zich een scherp zwaard daar de bevolking 't doen moet met wat de regeering haar toebeschiktper hoofd 75 gram meel daags. Als toekomstig gouverneur worden in middels zooveel namen genoemd dat wij er maar geen een van zullen overdrukken. Moge er spoedig een einde komen aan de verwarring. Melden wij nog dat op West Afrika's kust toenemende spanning tusschen Frankrijk en Engeland de bevolking en den handel niet weinig ongerust maaktdat de Eu- gelechen reeds 2500 Haoessa's (negersol daten) en een West Indisch regiment te Lagas hebben liggen en dat reeds enkele Maxim-kauonnen staan te wachten om dood en verderf te braken over den „vijand". Toch konden de Engelschen aan den Niger wel eens minder fortuinlijk zijn dan aan den Ganges; in Voor-Indië althans is de eindoverwinning hun ge weest. Daar hebben zij de snelle ver overing van den Sempaghapas en nu weder van den Arangha-pas aan hun bovenge noemd moorddadig geschut te danken gehad. 1 Nov. '97. De heer Wielemaker verzoekt ons mede te deelen dat hg zijn gezamenlijke oppo nenten van antwoord hoopt te dienen, zoo spoedig hij door eenige drukke bezigheden heen zal zijn die geen uitstel lijden en dezer dagen al zijn tijd in beslag nemen. Wij sluiten dan tevens, althans voorloopig, >t debat. In 't kiesdistrict Gouda is bij her- stemming tot lid van de provinciale staten gekozen de heer C. Hoogendijk (antirev.) met 3195 stemmen tegen 3065 op mr. J. T. 0. Viruly (lib). Goes. Het slot van des burgemeesters beschouwingen vinde eveneens een plaats. „Ik zeide in mgn vorig opstel aan het einde, dat de verhouding tusschen de belastbare en onbelastbare perceelen in eene gemeente alleen aantoont of de be langen der minder bedeelden beter of slechter behartigd werden. Dit is niet geheel juist. Die verhou ding, die zoo'n ongeloofelijken invloed op de uitkeering aan de gemeenten uitoefent, wordt voor een groot deel ook bepaald door de klasse, waarin de gemeente behoort voor de personeele belasting. Goes nu behoort in de 7e klasse, dat wil zeggen dat woningen van meer dan f 50 voor die belasting aangeslagen worden. Natuurlijk is het voor ons van veel belang te weten hoe die classificatie tot sfand is gekomen en op welke grondsla gen zij berust. Dan eerst kan beoordeeld worden of zij juist is. Uit de memorie van beantwoording be- hoorende bij de wet op de personeele be lasting, zien we, dat die taak is opgedra gen aan de belasting-ambtenaren, zonder dat de Ged. Staten, of de gemeentebestu ren daarin gekend zijn. De minister prees dien maatregel aan door te zeggen „wilde men een onderzoek vrij van alle nevenbedoeling, een onderzoek dat de groot ste waarborgen opleverde van onpartijdig heid, een onderzoek dat, eensdeels de eischen der sehatkist in het oog hield en anderdeels toch vrij bleef van groote fiscaliteit, zoo moest het worden inge steld door ambtenaren der directe belas tingen, geroepen om voor de belangen der schatkist te waken. Bij hunne voor stellen hadden zij een prikkel om zoo wel eene te hoog, als eene te laag gestelde grens te vermijden. Hunne zorg voor de schatkist moest terughouden van het toe kennen van ongemotiveerde vrijstellingen, maar aan den anderen kant kon de moeilijk heid en het gevaar van te veel oninbare posten hun niet ontgaan." Terecht brak de heer Pijnappel in de zitting van 15 November den staf over deze woorden, zeggende „Dat zijn in mijn oog, in plaats van twee aan bevelingen, twee gronden, waarom ik die ambtenaren niet wensch aangewezen te zien, om in deze voorstellen te doen, want de eene grond beteekent fiscaliteit, de tweede gemakzucht. „Fiscaliteit omdat zg van de ingezetenen voor den fiscus zooveel mogelijk zullen willen krijgen, gemakzucht omdat zij die personen zullen willen vrijstellen van wie het moeilijk is de belasting in te vorderen." Daarna wees hij op Amsterdam, waar men na het optreden van den bekenden Reens, veel te tobben had met oninbare posten zoo, dat de raad zich eindelijk tegen de adviezen des ontvangers ernstig verzette, en na dien tijd is hbt aanial pos ten belangrijk gedaald. Een bewijs dus dat de adviezen van die ambtenaren omtrent oninbare posten, die al weer steunen op die van deurwaarders, niet altijd zoo be trouwbaar zijn." Ik onderschrijf die meening geheel. Ook in Harlingen, waar ik vroeger bur gemeester was, had men zeer veel last van oninbare posten. Daar ook vreesde men door executies aanleiding tot wanorde te geven en wat ziet men dan ook nu ge beurenHarlingen, waar de huren veel lager en de loonen liooger zijn dan hier,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1