NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH ganger flo. 18. 1897. MeciCag 80 (Mo6er. Stoomboot- ij ea. 8 10,— 98. ,10. ,40. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een bijvoegsel.j 1517 - 31 OCTOBER -1897. fujaftffife laacgang. sbode 9 Middelburg. Middelburg Kite ligd, |r zonder kin- idster. I Oud-Vosmeer. i JIJ, Middelb. tNST ÏOTTERDAM I Zondags, van Iburg 8,45, van ?i'S- Van Rotterdam. 8,45 8,45 8,45 9- 8,45 8,45 8,45 9,- 8,45 9- 8,45 8,45 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 8,15 8,15 8.15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 8,15 ROTTERDAM ji plaatsen. n Rotterdam: Id.28 10.— d.29 10,— Jr.30 10,— 9.— Id. 31 10,— tn. 1 10,30 Is. 2 10,30 10.30 len. 3 10.30 lid. 4 8,— Gd. 5 9,— ler. 6 9,8, 7 10,— 9 10.30 10.30 lis. >enlO id.11 lijd.12 ter.13 id.14 lan.15 as. 16 oenl7 nd.18 ijd.19 ter.20 nd.21 ian.22 ns. 23 oen24 ind.25 rijd.26 iter.27 >nd.28 aan.29 ins. 30 10,- 10,- 10.— 10,- 10,- 10,30 10,30 10,30 10.30 9.— 8,30 10,- 10.— 10.— 9,30 9.30 9,30 9,30 9,30 9.30 9,30 8.30 10.30 8.— 9,30 ter-Schelde. 55e), 25c), nm. nm. 3,25d) 3,55 1,55 2,15 3,25 d) 3,45 elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02 s. T UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent? Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. gemaakt. laar Breskens hoog- en. 380ste Gedenkdag der Reformatie o Luthers Psalmlied. Een vaste burcbt is onze God, Een machtig schild en wapen Hij redt ons nit het bangste lot, Hoe donker 't sta geschapen. Den ouden vijand mist Zijn weergalooze list, En sterke wapenkleeding, Beproefd, ons ter vertreding. Door onze macht wordt niets besteld, Wij zijn gansch zeer verloren Maar voor ons strijdt de rechte Held, Dien God zelf heeft verkoren. En vraagt gij wie Hij is 't Is Jezns, ja gewis. De Heer der legerscharen, Die zal ons wel bewaren. Al maakt het ons de wereld hang Met duiv'len, die ons drukken, Toch blijft ons blij triomfgezang God doet het ons gelukken. Wat deze wereldvorst Ook overleggen dorst, Zijn oordeel is gesproken, Zijn rijk en macht verbroken. Het Woord van God zal blijven staan, Hoe zij de vuist ook ballen Hij zelf, Hij houdt de hand daaraan, En zal 't niet laten vallen. En nemen zij ons goed, En vrouw en kind en bloed, Het zal hun toch niet baten, Zij moeten 't rijk ons laten. I. da Costa. Dr. A. Kuyper. Heden, 29 October, wordt de man wiens naam hierboven staat, zestig jaar. Wij verblijden ons daarin en wenseben dezen leider jure suo onzer party, dezen stoeren baanbreker voor de gereformeerde beginselen, dezen bekwamen journalist, met dezen feestdag van harte geluk. Zegene de Heere hem, en 't Vaderland met hem, verder tot in lengte van dagen! Naar men aan het Vaderland meldt, is het wetsontwerp tot invoering van per soonlijken dienstplicht thans bij den Raad van State ingekomen. Dat is dus bet eerste volksbelang waar mee de (liberale) regeering van Nederland ons zegenen komt. En dan komt zeker een wetsontwerp tot invoering van den leerplicht Juist gelijk onzerzijds in de verkiezings dagen voorspeld, waartegen gewaarschuwd ia. Er zijn schreiende nooden en behoeften die roepen om vervulling. De landbouw kwijnt. Graanrechten, Herziening pacbtcontract, Afschaffling Vleesehaccijns, om maar iets te noemen, zouden naar 't ons voorkomt vrij wat beter van pas gekomen zijn. Maar bet Christenvolk, voorzoover het in Oostbnrg en Hontenisse dien toe stand heeft mee helpen voorbereiden, heeft geen aanspraak op beklag. Men is gewaarschuwd geweest, en er willens en wetens ingeloopen. De landbouw krijgt nu geen steun; en 't volk krijgt den leerplicht, terwijl de plaatsvervanging zal worden afgeschaft. Een goed ding op zich zelf maar dat geen aarde aan den socialen dijk brengt. Nog eens Atjeh. Eigenlijk vinden wij ons verzoek in zake de motieven voor den Atjeh-oorlog, reeds beantwoord, zij 't ook langs anderen weg, door dt Standaard in haar belangrijk artikel„Onze positi3 in Atjeh", waar mede wij 't tamelijk eens zijn. Melden wij alleen nog dat de heer D(aum), redacteur van het Bat. Nieuwsblad het ge lukkig vindt dat de koloniale paragraaf in de Troonrede mager is. Thans toch moet alles wachten en wijken voor den Atjeh-oorlog. Thans zijn wij in een richting, die voor een niet to ver verwijderde toekomst uit zichten opent tot beëindiging. Nu of nooit! Daarom hoop ik, dat de minister zijn krach ten in die richting zal samentrekken. De schrijver waarschuwt den minister tegen zijn „vrienden", die hem een „ont zaglijk arbeidsveld" welwillend hebben geopend. Het gewicht van al die hervor mingen is niet te miskennen, maar het is thans niet de hoofdzaak. Het is in de eerste, in de tweede en in de derde plaats, dat hij moet helpen Neder land als koloniale mogendheid het terdege klaar te spelen met zjjne vijanden. Want Atjeh moet onderworpen worden, ook om onze verhouding tot het buitenland, maar vooral omdat het nu reeds vijf-en-twintig jaren lang, en zonder eindresultaat, altijd door meer van ons volk en van onze mid delen vergt. Voor de bereiking van dat doel moet alles wijdendaaraan alles wor den opgeofferd kracht, bekwaamheid, geld. Als daartoe, en daartoe alleen de minister medewerkt, en als dus opperbestuur en koloniale regeering niet aarzelen alles te geven waarover zjj beschikken kunnen aan midde en, macht en gezag, ter bereiking van dat doel, doen zjj meer voor Nederland, dan hun voorgangers sedert 1873; opium- irrigatie, heerendiensten, landrente enzoo, voort, het zou zonder direct gevaar voor land en volk desnoods kunnen wachten. Maar Atjeh duldt niet langer [uitstel, het moet nu onderworpen worden, wat ook daarvoor moge worden gevorderd. Ook wij hebben indertijd het verlang lijstje wel wat heel lang gevonden. Atjeh is trouwens voorloopig meer dan genoeg. In den gemeenteraad van Rotterdam werd gisteren een man gekozen dien men er eenige weken geleden met smaad uit ge worpen bad. De meerderheid der kiezers in district I koos opnieuw den heer J. M. Voorhoeve (antir.) die met ,677 stemmen tegen 587 stemmen het won van zijn liberalen mede dinger den beer G. A. ten Houten. Roomschen, Historischen en Antirevolu tionairen werkten broederlijk samen om deze hulde aan een verdienstelijk oud raadslid, en deze ovnrwinning aan de anti revolutionaire partij te bezorgen. Nog een ander verdienstelijk oud-raads lid die in Juli jl. niet werd herkozen, dr. W. B. v. Staveren (antir.) komt in 't beslist liberale district V in herstemming met niemand minder dan den heer Hintzen, den bekwamen oud-liberaal die naar men zegt, zijn Kamerzetel aan zijn collega Mees wil afstaan en in ruil daarvoor den wethouderszetel zal ontvangen. Of deze vlieger opgaan zal Van Staveren had 648, hij slechts 546 stemmen, terwijl een liberale mededinger 208 stemmen bekwam. De thuisblijvers hebben 't in handen. En bovendien, men kan niet weten welke verrassingen de verdeeldheid der liberalen nog brengt. Men heeft toch wel gelezen welk een kool de vrienden elkander gestoofd heb ben bij den kamp om Zijps kamerzetel in Enkbuizen Hoe Kerdijk den candidaat der liberale unie bestreed en Gerritsen bij den neus genomen werd. Men heeft van zekere zijde gelachen om onze ver leeldheid doch wat te Enk huizen is geschied en te Rotterdam niet onmogelijk sshijnt, geeft eok van de een heid in de partij zelve der lachenden geen al te grooten dunk. Vergadering van den Middelburgschenj Gemeenteraad. (Morgenzitting van 27 October 1897. Afwezig zijn de heeren F. G. Sprenger, Brevet, W. H. Snouek Hurgronje en Gratema (één vacature). Na vaststelling der notulen van het ver handelde in de vorige zitting, deelt de Voorzitter mede dat sedert die zitting zijn ingekomen verschillende adressen, als een van K. Adriaanse houdende verzoek dat de boomen op het Seisbolwerk in de na bijheid van zijn molen worden gerooid een adres van het bestuur der naamlooze vennootschap de Concert- en Gehoorzaal 'e Middelburg betreffende art. 1 B litt.o van het tarief voor de levering van duin water een voorstel van B. en W. naar aanleiding van de adressen van den Mid- delburgschen bestuurdersbond en de ar'oei- derskiesvereeniging „Ontwikkeling" be treffende maximum-arbeid en minimnm-loon; een adres van M. C. Roest, houdende verzoek om 14 centiaren gemeentegrond aan het Molenwater te mogen koopen een adres van bewoners van (het nieuwe gedeelte van den Noordsingel, houdende verzoek om eene straatlantaren meer een adres van bewoners van den Veerschen Singel enz. over verbetering van den waterafvoer benevens aanleg van gas- en duinwaterleiding in de buitenwijken. Nadat het laatste adres, op verzoek van den heer E. P. Schorer was voorgelezen, wordt, conform het voorstel des Voorzit ters, besloten alle bovengenoemde adressen aan te houden en te zenden naar B. en W. om advies. Daarna komen ter tafel de begrooting 1898 van het burgerlijk armbestuur in ontvang en uitgaaf ad. f 43696.I6V2 en de begrooting 1898 van de schutterij in ontvang en uitgaaf ad. f 3765. De eerste wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd de laatste op ver zoek van den heer Kooledie zich niet kan vereenigen met de subsidie voor de muziek die ook op Zondag hare tonen laat hooren, in stemming gebracht, wordt aangenomen met algemeene stemmen behalve die der heeren Koole en Verhage. Alsnu is aan de orde de gemeentebe- grooting voor 1898, zooals zij door B. en W. is ontworpen. Van die begrootiug bedragen de in komsten Ontvangsten wegens vroegere diensten f 16091.765 Inkomsten van gemeente-eigen dommen en bezittingen f 152670.43 Belastingen en heffingen 169589.645 Inkomsten van verschillenden aard en toevallige baten 102008.09 Buitengewone ontvangsten 119430."1— f 559789.93 f 30289.74 5517.82 Totaal en de uitgaven Huishoudelijk bestuur Kosten betrekking hebbende op plaatselijke belasting Kosten van onderhoud, aan leg en vernieuwing van de openbare gebouwen, wegen, bruggen, veren, vaarten, straten, plantsoenen, pleinen en andere plaatsen, tot ge- meenen dienst van allen be stemd 39108.50 Kosten van onderhoud, aanleg en vernieuwing van de ove rige gemeenteeigendommen en de daarvoor verschuldig de lasten 1575. Kosten van politie, schutterij, brandweer en straatverlich ting 36618. Kostea van den geneeskun digen dienst en van het armwezen 41570. Kosten van het onderwijs en van kunsten en weten schappen 127768. Renten en aflossingen van aangegane geldleeningen 160781,50 Andere uitgaven niet tot de vorige behoorende 113299.39 Onvoorziene uitgaven 3261.98 Totaal f559789.93 De Commissie van Fabricage omtrent het ontwerp gehoord, gaf in overweging, omdat het bekrammen van de dijken van het afgesneden gedeelte der voormalige haven telken jare steeds meer geld vor derde, middelen te beramen om de aanslib bing te bevorderen en zoodoende tot eene bedijking te geraken. Ook wilde zij de voorgestelde bedekking van zink van bet huisje van spuit S aan den Segeerssingel vervangen zien door eene bedekking van gegalvaniseerd ijzer, terwijl de meerderheid der commisie van oordeel was dat het kleed in de onderwijzeressenkamer van school C, hoewel in min ooglijken staat, nog niet genoeg versleten was om het te doen vervangen door een nieuw, waarvoor f55 was uitgetrokken. De Commissie van Financiën had harer zijds de volgende bedenkingen. Zij gaf in overweging den post Huishondelijk bestuur der Uitgaven met f 233.33 te verminderen als gevolg van het overlijden vau J. F. Klein, terwijl zij omtrent den koopprijs van f 1.50 per stuk voor 70 boomen op den Nieuwlandschen weg meer inlichtingen vroeg. Naar aanleiding van de rapporten der commissiën hebben B. YV. een schrijven tot den Raad gericht, waarin zij, opzich- tens de bedenkingen van de Commissie van Fabricage, mededeelen, geen bezwaar te hebben om voorshands 1100 uit te trek ken ten einde tot de door de Commissie bedoelde bedijking te geraken, terwijl zij evenmin bezwaar hebben tegen eene dakbedekking van gegalvaniseerd ijzer voor het brandspuitbuisje aan den Se- geersingel, maar daarentegen zich niet kunnen vereenigen met het gevoelen van de meerderheid der Commissie omtrent het nieuw vloerkleed in de onderwijzeressen- kan school C. Wat de bedenking van de Commissie van Financiën aangaat om den eersten post der uitgaven met 1233.33 te verminderen, hiermede konden B. en W. gereedelijk medegaan, terwijl zij verder omtrent de te planten boomen op den Nieuw landschen dijk de gewenschte inlichtingen verschaffen. Wijders stellen zij nog voor, voor kosten eener telefoonaansluiting tus- schen de secretarie en de de begraafplaats f30, uit te trekken en met een gelijk bedrag te verminderen den post voor schoonhouden van de perken en paden dier begraafplaatsde jaarwedde van den leeraar in de geschiedenis aan het gym nasium, volgens het in de laatste zitting genomen besluit, met f 300 te verhoogeu en eveneens de bijdrage van het Rijk in de kosten voor het gymnasium onder de inkomsten te vermeerderen met f 150, of de helft dier som, en ook de kosten van het lager ouderwijs met f 50, te verhoogen, daar de onlangs benoemde onderwijzeres J. W. Meertens met het oog op haren leeftijd op die verhooging aanspraak heeft. Daar niemand aa 1 de algemeene beraad slagingen wenschte deel te nemen wordt, te beginnen met de uitgaven, tot de hoofd stuks- en artikelsgewijze behandeling over gegaan. Huishoudelijk bestuur. Na de vermin dering met f233.33 wegens het vervallen van het pensioen van J. F. Klein wordt dit hoofdstuk zonder aanmerking goed gekeurd. Kosten betrekking hebbende op plaatse lijke belastingen. Wordt eveneens zon der opmerking aangenomen. Kosten van onderhoudaanleg en ver nieuwing van de openbare gebouwenwegen bruggen, veren, vaarten, stralen, plant soenen, pleinen en andere plaatsentot ge- meenen dienst van allen bestemd. Na dat dit hoofdstuk met f 100, verhoogd was om voorshands middelen te beramen om tot eene bedijking van het afgesneden ge deelte der oude haven te geraken, vraagt de heer de Waal inlichtingen uit welken post de kosten van ijzeren paalijes prik keldraad, zooals men ze op de wande lingen aantreft, bestreden worden en vestigt de heer van der Swalme er nogmaals de aandacht op, hoe afschuwelijk de tenue is der grafdelvers, die somtijds in gescheurde plunjes hunne funciën uitoefenen. De heer den Bouwmeester antwoordt den heer de Waal dat nij waarschijnlijk zich de moeite niet getroost heelt om de rekening van het afgeloopen jaar diaromtrent te raadple gen, dan ware zijne vraag overbodig ge weest, want hij zou gezien hebben dat die kosten bestreden worden uit overschotten van andeie op de begrooting uitgetrokken kosten voor onderhoud van de wandelplaat sen en beplantingen, terwijl hij de opmer king van den heer van der Swalme niet ongegrond verklaart. Hij heeft er de graf delvers reeds op gewezen en zal het nogmaals doen ongetwijfeld zal dan de gewenschte verandering tot stand komen. Zonder hoof delijke stemming wordt hierop het hoofdstuk goedgekeurd. Kosten van onderhoud, aanleg en vernieu wing van de vorige gemeenteeigendommen, en de daarvoor verschuldigde lasten. Dit hoofdstuk gaf geen aanleiding tot discus sie of stemming en wordt onveranderd aangenomen. Kosten van politie, schutterij, brandweer en straatverlichting. Deze kosten onder vonden geene bestrijdingalleen vroeg de heer Verhage inlichtingen waarom f 70 meer was uitgetrokken voor schadeloosstelling aan de verschillende beambten der brandweer bij de inspectiën en excercitiën, waarop de heer den Bouwmeester antwoordde dat die 35 beambten gewoon waren een gsmeen- schappelij ken maaltijd te bonden, dat daar voor echter de vroeger uitgetrokken som van f 175 niet voldoende was, weshalve esne verhooging van f 70 werd voorgesteld, daar die beambten anders zeiven het ont brekende moeten bijpassen, iets wat toch moeilijk te vergen is van lieden die be langloos hunne diensten presteeren. Kosten van den geneeskundigen dienst en van het armwezen. Ook deze kosten wor den onveranderd vastgesteld. De heer Ver hage vraagt wie de beide vroedvrouwen zijn, die van stadswege gesalarieerd wor den. De heer den Bouwmeester antwoordt, de dames Pasveer en Prooyen. De heer Verhage vindt het bedenkelijk eene >roed vrouw te bezoldigen als mej. Pasveer, die zich publiek in de dagbladen opwerpt als agentesse van het Nieuw Malthusianisme. De heer van der Harst brengt in het mid- den dat de heer Verhage zich moet ver gissen, want da naam dier agentesse is Korstanje, waarop de heer den Bouwmees ter aanmerkt dat de heer Verhage zich niet vergist, want de naam is eigenlijk KorstanjePasveer. De discussie hierover wordt gesloten met eene opmerking van den heer van Dunné, dat mej. PaBveer hare bezoldiging geniet voor de diensten die zij aan de stadsarmen presteert, niet voor die welke zij bewijst aan het Nieuw Malthu sianisme. Kosten ten behoeve van het onderwijs en van kunsten en wetenschappen. Nadat dit hoofdstuk vermeerderd was met f350 we gens de verhooging van de jaarwedden van Mej. Meertens en den leeraar in de geschiedenis aan het gymnasium en eene vermindering had ondergaan vae f26301. Door afvoering van diverse sommen uitge trokken voor eene nieuw te stichten school K, welke school nog moest gevoteerd en waaromtrent de (Commissie van Toezicht op het lager onderwijs nog moet gehoord worden, geeft de heer Koole als zijne mee ning te kennen dat de f 450 uitgetrokken voor toelagen en bijdragen tot Jopleiding van onderwijzers onnuttig waren en stelt hij voor die te schrappen, waarop na eene discussie waaraan de heeren den Bouwmees ter en Van Dunné deelnamen, conform het voorstel des Voorzitters, besloten wordt het punt tot in de namiddagzitting aan te houden. Het hoofdargument van den heer Koole tegen dezen post was dat die kweekelingea

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1