KERKNIEUWS. SCÜÖOLNIEUWS. Ingezonden Stukken. uit elkander genomen, de gedeelten iiaar boven gebraoht en daar in elkander gezet. Daar het dak bij die evoluties gehavend werd, heeft de eigenaar van de schuur een klacht bij de politie ingediend. Te Steenbergen is, bij het graven van een kelder in het huis van den heer F. Veraart, een geraamte voor den dag gekomen, naar het schijnt van een bejaard man. Niemand weet nog hoe dat daar ge komen is. Niet dikwijls komt het voor, dat eene 70-jarige jonge dochter naar het altaar wordt geleid. En wanneer men dan aan deze jonge bruid voorspelt, dat zij nog hare zilveren bruiloft zou vieren, dan zullen er niet velen zijn, die daaraan ge loof hechten. Toch is dit laatste thans te beurt gevallen aan een echtpaar te Bracht, ruim een uur van Venloo. Het was deze week 25 jaren geleden, dat de destyds 59-jarige bruidegom Math Doemgos met de 7Ü-jarige Kathariua Borsch in het huwelijk trad. Thans telt de man 84, zijne vrouw 95 jaren en beide echte lieden verheugen zich nog in een gezond gestelzij beheert het huishouden en helpt haren man bij den akkerbouw. De besprekingen door den heer Kuipers gehouden over de Nieuwe Hollandsche Kolonie „Nederland" in Z. O. Texas (Amerika) en de schoone vooruitzichten welke daar voor flinke, ontwikkelde land bouwers en handwerkslieden zonden be staan, was oorzaak dat ook twee jonge lieden te Utrecht de een timmerman en de ander hovenier tot het besluit kwamen samen naar de Nieuwe Wereld te trekken, doch het schoone plan dreigt in duigen te zullen vallen. De hovenier na melijk aan wieu bet beheer over de kas ruim 1 600 door den ander gestort, was toevertrouwd, maakte eerst de achter docht bij zijn kameraad gaande doordien hij op den bepaalden tijd wel diens bagage verzond, doch de zijne terughield, terwijl toen deze vergissing aan het licht was gekomen en het vertrouwen in den ad ministrateur was geschokt, bij het opmaken van de Kas daarin nog slechts f300 bleken aanwezig te zijn. Na deze ontdekking wilde de timmerman natuurlijk van samen gaan niets meer weten en eischte zijn geld terug, waaraan de ander evenwei niet kon voldoen, zoodat de hulp der politie werd ingeroepen en toen dit zonder ge- wenscht resultaat bleef, de zaak in handen werd gesteld van een rechtsgeleerde. Daar de timmerman van geen schikken schijnt te willen weten ishet best mogelijk dat beiden het beloofde land vooreerst niet zullen betreden. Een bejaarde, ziekelijke dame, reeds meer dan 90 jaar oud, familie van en in wonende bij mevr. de weduwe Callenfels, Leidsche kade 49 te Amsterdam, is eergis teravond uit de '2e etage op straat gevallen, met het treurig gevolg, dat zij bijna on middellijk overleed. Aan den handel De wereldfirma Mouthaan Co. te Am sterdam schijnt te meenen, dat er op het ondermaansche nog wel iets te reinigen is en bestelt „carpet sweepers" (tapijtborstels) aan een maatschappij te New-York. De maatschappij is het in grondbeginsel met Mouthaan Co. eens, doch schrijft terug, dat zij de order niet kan uitvoeren, omdat het haar harer borstels haar niet solied genoeg voorkomt om „swindlers" de wereld uit te „swiepen". De maatschappij behield haar haar. Handelsbel. Tegen luis bij kippen besmere men alle planken en latten flink met raapolie. Te Tzummarum is een knaapje van 3 jaar in de vaart gevallen en verdronken. De moeder, die in huis werk moest verrichten, had het kind aan een touw vastgebonden, opdat het zich niet verwij deren zou, maar het heeft zich weten los te rukken. Te Oudenbosch kan men maar geen geschikte candidaten voor den Gemeente raad vinden. Niemand wil het zijn. Als reden daarvan wordt aangegeven dat de oude raadsleden het bij ondervinding weten hoe bij een nieuw gekozen lid, in plaats van hem eene serenade te brengen, de ruiten worden ingeworpen De zeven zoons van Ipskamp te Bolnes (gem. Ridderkerk) zijn er allen ingeloot voor de militie (thans de zevende). De vijf zoons van den heer Van Rooyen, aldaar, zijn allen vrijgeloot (thans de vijfde). Aan de loting voor de Nationale Militie te Overschie nam eergisteren ook een tweeling deel, zoons van den ai beider Van Eyk. Beiden trokken een vrij nummer. De lotingsdag is voor onze jongeling schap een gewichtig oogenblik van span ning, van ernst. Dat de lotelingen 't met deze bewering niet eens zijn, blijkt uit de telken jare wederkeerende ruwe tooneelen, die in zoovele onzer steden worden afgespeeld. Eenige staaltjes werden reeds door ons medegedeeld, maar dienen nog met eenige te worden aangevuld. Te Vuren hebben lotelingen gruwelijk gevochten, waarbij drie personen ernstig met messen gekwetst werden. Twee der vermoedelijhe daders zijn gearresteerd. Te Dordrecht werden op den lotingsdag een wachtmeester der maréchaussee, die in een koffiehuis rustig zijn broodje zat te gebruiken, lastig gevallen een loteling goot hem een glas bier over de uniform en wilde hem toen te lyf. In een oogwenk ontaardde dit voorval in een hevtge ruzie waarbij de wachtmeester een schram aan het gelaat kreeg. Een agent van politie die een der ruziemakers arresteerde werd aan de knie verwond. Bij de laatst gehouden loting te Leid- schendam is een jongeling uit de gemeente Veur door overmatig gebruik van sterken drank plotseling overleden. Vele lotelin gen waren zmaar beschonken, zoodat men sterk wenscht dat 't volgend jaar bij de loting van overheidswege de kroegen ge sloten worden. Dat zijn nu „onze" lotelingende goe den niet te na gesproken. Moge de tijd spoedig komen dat wij in slede van met afschn w met trots dat woordje „onze" mo gen uitspreken. In eenige gemeenten wordt reeds veel in de goode richting verkregen door het verbod van sterken drank op dien dag te tappen. Vele vereenigingcn kunnen even- z er het hunne er toe bijdragen om die weerzinwekkende, ruwe en dronkemanstoo- neelen te doen eindigen. Verkoudheid. Iemand, die een goede gezondheid bezit en geregelde bezigheid heeft, haalt zich niet zoo gemakkelijk eene verkoudheid op den hals,schrijft de „Res.-b." Bj iemand met eene zwakke gezondheid daarentegen en die te veel vergt van zijne maag of zijn zenuwgestel, werkt een groote temperatuurverandering spoedig schadelijk. Van alle bijoorzaken der verkoudheid is echter vermoodheid of overspanning de werkzaamste. Een afgemat man, die laat van langlurigen zwaren arbeid naar huis terugkeert, een jongeling, die zich meer malen eenige uren slaap ontrooft door 's nachts uit te gaan (of laat op te zitten), een meisje, dat van het balseizoen te volop geniet, te sterk gevoede kleine kinderen zonder toereikenden slaap, zijn degenen, die de meeste verkc/udheid-patienteu le veren. Alle weelde bevordert verkoudheid te warme kamers, dikke vederbedden, stoelen met zachte kussens enz. veroorzaken eene gevoeligheid, welke licht een ontstekings proces doet ontstaan. De ergste verkoudheid overvalt dikwijls hen, die hun huis niet verlaten of misschien zelfs ternauwernood uit hun bed komen. Het grootste weerstandsvermogen bezitten meestal zij, die door goeden slaap, koude baden en wrijvingen en geregelde levens wijze de veerkracht van hun zenuwgestel onderhouden en den bloedsomloop bevor deren. De meeste verkoudheden ontstaan des nachts of des avonds, wanneer vermoeide lieden last krijgen van stoornis in de cir culatie, tengevolge van te sterk verwarmde woonkamers of te koude slaapvertrekken. Dit komt vooral veel bij bejaarde personen voor. Dit bevestigt de algemeene erva ring, dat bij strenge winterkoude tot dus ver zeer gezonde menschen van koogen leeftijd snel of na een kortstondig ziekbed overlijden. Te Hengeloo is Zaterdag avond een arbeider, die met een geit aan een touw liep, door de geit die schrikte van een houd, tegen een paal geslingerd en der wijs gewond dat hij aan de gevolgen overleed. Dinsdag stelde de professor in de gerechtelijke geneeskunde, dr. Haberda te VVeenen aan zijn hoorders een merkwaar dige persoon vooi een bruiuen gezetten man met een zware zwarte snor, een dito baard en donkere schitterende oogen onder de borstelige wenkbrauwen. Professor Haberda verklaarde, dat deze man een33 jarige vrouw was. Deze mededeeling wekte onder de studenten een levendige beweging, waarop echter spoedig een aandachtige stilte volgde. De vrouw maakte intusschen in een min of meer theatrale pose haar vollen zwarten haar tooi los. Zij is, zooals de professor ver klaarde, het zesde van de 15 gedeeltelijk nog in leven zijnde kinderen harer ouders, die eerst in Tunis woonden om later voor goed naar Italië te verhuizen. Op 10-jari- gen leeftijd werd zij naar een kloosterschool gezonden, waar zij den huwbaren leeftijd bereikte. Tien jaren geleden gehuwd heeft zij nu haar man verlaten. Sedert heeft zij haar baard niet meer als vroeger geschoren, zoodat hij thans zijn vollen wasdom heeft bereikt. Het geval bleek een tweeslachtigheids verschijnsel (Zwitterbildung) te zijn, waar van men in de medische litterataur slechts weinige voorbeelden vermeld vindt. De toestand van Munkascy, die, gelijk men weet, sinds geruimen tijd in het ge sticht voor zenuwlijders te Endenich, bij Bonn, wordt verpleegd, moet, volgens be richten uit Budapest, verergerd zijn. Hij had in de laatste dagen vlagen van razernij, en de geneesheeren vreezen het ergste. Uit Rome wordt aan de N. 11. Ct. bericht, dat de jury Vittori, den moorde naar van wijlen den correspondent van dit blad aldaar, dr. Modderman, levens lang tot de galeien heeft veroordeeld, en zijn medeplichtige, Fiori, tot een galeistraf van zes jaren. De diepte der Zwitsersche meren is, volgens een opgaaf in het Luzerner Taye- hlatt als volgtLago Maggiore of La - gensee 365 meter, Meer van Genève 310 meter, Meer van Lugano 288 roeter, Meer vau Brienz 261 meter, Meer van Constanz 252 meter, Meer van Tbun 217 meter, Meer van Lucern (Vierwaldstiidtersee) 214 meter, meer van Zug 198 meter. De rechtbank te Parijs heeft uitspraak gedaan in het proces tegen dr. Laporte, een jong geneesheer, die beschuldigd werd den dood eener vrouw te hebben veroor zaakt door onhandigheid en het gebruik van geïmproviseerde instrumenten bij een gevaarlijke operatie (craniotomie van een onvoldragen kind). Hij werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met toe passing van de wet Bérenger (voorwaar delijke veroordeeling). De hertogin van Altenburg is Zater dag overleden. Te Londen werd de vorige weck een Bijbel verbocht voor f50.000. Het merk waardige boek, afkomstig uit de bibliotheek van graaf Ashburnhem, is een exemplaar van den eersten bijbeldruk met de metalen letters van Gnttenberg, 1450—1455. Het is versierd met 123 fraai uitgevoerde, hoofd letters en evenzoo vele bewerkte rand- teekeningen. Hoeveel verdient men met een Noord poolreis De „Daily News" beantwoordt deze vraag met de volgende cijfers Een telegram aan een Londensch ochtendblad f 12,000, een artikel voor een Londensch blad f48,000, voor de uitgave van zijn boek in Engeland en Amerika f 120,000, voor het vertaalrecht in verschillende talen naar raming f 120,000, opbrengst van de lezingen in Engeland f84,000, opbrengst der lezingen in Amerika, naar gissing f 156,000, te zamen f540,000, of wanneer wij den duur van den tocht rekenen op 3 jaar, daar Nansen ook drie jaar is weg geweest, f 180,000 in het jaar. Een expeditie, die naar Kamschatka werd gezonden, om aan de oevers van de zee van Okhotsk naargoud te zoeken, heeft naar men bericht, twaalf nieuwe goudvel den ontdekt, waaronder zeer rijke. De expeditie zal in de stad Okhotsk den winter doorbrengen en daarna in het westen van Kamschatka hare onderzoekingen ver volgen. Champagne van acht cents /Te Weenen heeft een.gewezen kelderknecht terecht gestaan on'der de beschuldiging dat hij zijn patroon, een restaurateur, vijt-en-twintig flesschen champagne had ontstolen en de opbrengst (f30) voor zich had gehouden. De beklaagde verdedigde zich door op te merken, dat zijn patroon hem nog geld schuldig was en dat hij op deze wijze de rekening had vereffend. Dat redde den man wel niet van de straf, maar de behan deling had toch een eigenaardig resultaat. Er bleek namelijk, dat de champagne door bedoelden restaurateur zelf werd gemaakt van wijnsteenzuur, sodawater en suiker, zoodat den braven man een flesch cham pagne acht kreuzer kostte De rechtbank vernam dit met belangstelling en begon alvast van hare verontwaardiging blijk te geven door den beklaagde slechts 24 uren hechtenis op te leggen. De grootste keuken der wereld bevindt zich ongetwijfeld in de restauratie der magazijnen Au bon Marché te Parijs. In dit hai'deJspaleis zijn niet minder dan 4000 bedienden werkzaam, die allen volledig pension genieten. In de keukens van dezen wereldberoemden bazar zijn onafgebroken 60 koks en 100 bijkoks bezig voor de spijziging der 4000 internes zorg te dragen. De kleinste ketel, daar in gebruik, houdt 100 en de grootste 500 liter water. In elk dor 50 reuzenbraadj annen kunnen 300 cotelettes tegelijk bereid worden, terwijl elk der groote kookpannen ruim 225 pond aardappelen kan herbergen. Wanneer er omelettes worden klaar gemaakt, heeft men in de keuken 7800 eieren noodig. Het Spaansche bestuur op Cuba heeft met een grooten veehandelaar te Antonio, Texas, een contract gesloten, waarbij deze zich verbonden heeit maandelijks 10.000 stuks vee te leveren. -- Te Brussel reden enkele wielrijders onvoorzichtig op eenige wandelaars in, ten gevolge waarvan een wielrijder en een wandelaar gedood werden, en anderen won den bekwamen. Een zekere Bonivair uit Brussel, die in de speelbank te 8pa een groote som ge wonnen had, werd 's nachts op weg naar huis vermoord en beroofd; zyn lijk werd in het water geworpen. Een speelgenoot wordt verdacht. Orthoform is de naam van een nieuw pijnstillend middel, dat de Duitsche docto ren Enihorn en Heinz hebben ontdekt en waarvan wonderen worden verhaald. Het is een wit, reukeloos en smakeloos poeder, dat niet vergiftig is en op wonden o. a. brandwonden gestrooid, na vrij korten tijd de pijn wegneemt gedurende eenige uren en dan opnieuw kan worden toege past. Ook inwendig, bij maagziekten werkt het pijnstillend. Het is te hopen dat al die lof inderdaad verdiend is. De rapporten der Amerikaansche zending onder de Armeniërs deelen mede, hoe zeer deze geneigd zijn om het Evangelie te hooren, en hoe die arbeid de krachten der zendelingen en leeraren te boven gaat. Een Amerikaansche dame schryft uit Orf'a: „Het schijnt mij toe, dat te Orfa nooit zulk eene gunstige gelegenheid als nu geweest is om voor den Christus te werken. Alle deuren staan voor ons open. De menschen zijn niet alleen gereed om naar ons te hooren maar zij smeeken ons om hen te komen onderwijzen." Een weduwe, die zelve zevenendertig jaren missionarissc was geweest bij de Zoeloes gaf onlangs eene gift van 30U dollars aan de zending als dankoffer, omdat haar het voorrecht geschonken was, een tweeden zoon in de loopbaan van het zendingswerk te zien treden. Een merkwaardig geval van weken lange bewusteloosheid heeft in de Engelsche medische pers groot opzien gebaard. Den 5en Augustus j.l. werd een 17-jarig meisje aan den voet van een 200 voet hooge klip bij ISt. Nargareth, in de nabijheid van Dover in bewusteloozen toestand gevonden. Naar het hospitaal vervoerd, bleek het, dat zij een ernstige kwetsuur aan de rechterzijde van het voorhoofd, en lichtere verwondin gen aan het achterhoofd en den linkervoet bekomen had. Blijkens ingewonnen infor maties, had zij twee dagen lang rondge zworven en in den middag- van denzelfden dag had zij op eenige voorbijgangers den indruk gemaakt alsof zij totaal uitgeput wns. De wonden leidden niet tot het vermoe den, dat zij van de klip gestort was men veronderstelde daarentegen, dat zij tenge volge van de heersohende hitte bewuste loos geworden en in haar val aan den voet der klip de verwondingen in quaestie be komen had. De wond aan het achterhoofd echter leek ouder te zijn. Bij de opname in het ziekenhuis was het meisje totaal bewusteloos en gaf geen ander levenslee- ken, iban de reflexbeweging dor oogleden. De temperatuur bedroeg 36.8, zij steeg echter spoedig tot 39.6 en de pols had 150 slagen. Op den eersten en tweeden dag bereikte de tempeiatuur bijna 41°, daal de op den derden tot 40° enz., totdat zij op den elfden dag normaal werd. Ook de pols had toen ten hoogste 100 slagen. De pujiillen bleven nog steeds samengetrokken en ongevoelig, de armen stijf uitgestrekt en de handen slap afhangend. Na 15 dagen scheen de gevoeligheid der voetzolen flauw terug te keeren. Den 2en September was het meisje nog steeds bewusteloos, doch nu kon men haar voed sel ingeven. Op haar gelaat kwam weer uitdrukking en de geopende oogen schenen de voorwerpen, die men in haar nabijheid bracht en heen- en weer bewogen, te vol gen. De beweging der handen, voorname lijk van de linkerhand, vertoonde betering. De behandeling der patiënte bestond uit koude compressen, die niet alleen een voor bijgaande maar ook een duurzame betering aanbrachten. Bovendien werd broom-ammo- nium en joodkali ingegeven, terwijl men de stijve armen wreef niet kwikzalf. De voeding bestond uit melk en vleeschextaact. Hoewel de, beswusteloosheidd weken duurde is de dokter overtuigd, dat het meisje ge heel zal herstellen. In de beschrijving van luitenant Hourst over zijn ontdekkingsreizen aan den Niger en in het land der Toearegs, vindt men een aantal anecdoten en karaktertrek ken, waarvan de volgende er een is. Luitenant Hourst had verscheidene af beeldingen van den president der Fransche republiek meegenomen. De „sultan der Franschen" maakte op de Toearegs een machtigen indruk en zijn portret werd overal ten zeerste bewonderd. Telkens wanneer de Toearegs het stilzwijgend be keken hadden, richtten zij allerlei vragen tot den officier: —Is dat uw vader? en dan, opmerkzaam het monocle van presi dent Fanre beschouwend Waarom heeft hij drie oogen Luitenant Hourst had voor deze vragen steeds hetzelfde antwoord Zeker, dat is mijn vader, hij is de vader van ons allen en als hij d'rie oogen heeft, is het, omdat hij die noodig heeft om allen tege lijk te kunnen zien. Op dit antwoord had niemand ooit iets aan te merken. Op het riddergoed Gorinnen te Thorn zijn een 40-tal Russische arbeiders, het geheele personeel uitmakende, plotseling zwaar ziek geworden. Een hunner is reeds overleden. Waarschijnlijk is hier quaestie van vergiftiging. Een mijnwerker te Cranscec is door een ontploffing van een dynamietjratroon vreeselijk verwond. Zijn geheele onderlijf was letterlijk in stukken gereten. Wat het geval te ernstiger maakt: men gelooft aan boos opzet van medewerklieden. Prof. Slaby, te Charlottenburg, heeft dezer dagen, met medewerking van de mi litaire luchtscheepvaart, op groote schaal proeven genomen met hot seinen zonder draad volgens het stelsel van Marconi. De uitkomst moet zeer goed geweest zijn. De electrische golvingen plantten zich voort over een afstand van 21 Kil. in vogel vlucht, en dan waren ze nog krachtig ge noeg om door den Morse-toestel opgevangen te worden. Telegrammen, te Rangsdorf verzonden, werden te Schdneberg ongestoord ontvangen. Toch waren de omstandigheden ongunstig: de lucht was verzadigd met electriciteit. Voor een paar dagen vond te Her ford een droevig drami plaats. Een on gunstig bekend staand persoon verdacht een diacones dat zij zijn vrouw, die veel van üern te lijden had, behulpzaam was geweest in haar vlucht. Des avonds begaf hij zich naar het weeshuis waar de zusters wonen, verschafte zich toegang en verborg zich, tot dat tegen 11 ure de bewoners in rust waren. Met een mes gewapend ging hij naar de slaapkamer der zusters en wierp zich op een andere slapende diacones. Op hetzelfde oogenblik dat hij zijn mes ophief ontwaakte de zuster, die hij verdacht zijn vrouw behulpzaam te zijn geweest. Deze sprong op en greep hem van achteren. Hierdoor keerde zich zijn woede tot haar en had de andere zuster gelegenheid om hulp te roepen. Toen de moeder-diacor.es verscheen lag het slachtoffer van den woesteling in haar bloed te baden; een oogenblik scheen zijn woede gekoeld. Ofschoon door bloedverlies verzwakt had de zuster nog zooveel kracht en tegenwoordigheid van geest om met de anderen te vluchten en de deur af te sluiten, zoodat de boosdoener nergens ont vluchten kon. Toen de politie verscheen, nam zij hem na heftigen tegenstand ge vangen. Bedankt voor Biggekerke door ds. B. M. Mantz te Baambrugge. Drietal te Vlijmen ds. G. L. Krol te Gouda, ds. A. G. Reede te Castricum en ds. D. J. Veen te Bergkazen. Beroepen te Oosterwierura A. Groeneweg eand. te Vlaardingen te Tzum ds. W. v. Slooten te Rouveen te Steggerda ds. W. J. Aalders te Buiksloot te Rozenburg dr. E. W. J. Posthumus Meijjes te Heinenoord te Britsum ds. E. J. J. Homan te Witmarsum te Bleiswijk en te Muiden ds. K. Eekhof te Werkho ven - te Made en te Oud- en Nieuw Drimmelen ds. H. Niessen te Drunen te Engelum N. Westendorp Boerma cand. te Nieuwoida te Wezepe ds. H. W. A. Voorhoeve te Rekken te Nieuw Beerta M. J. Schonfeld cand. te Ried te Ootmarsum P. W. Verkouw, cand. te Brielle. Aangenomen naar Murmerwoude-Akker- woude door ds. J. F. Germs te Zoelmond. Bedankt voor Hiaure door ds. W. Stoel te Aalsnm voor Hindeloopen en voor Paesens door J. Buenk cand. te Ede voor Loon op Zand door ds. W. de Leeuw te Altforstvoor Oosternieland (door ds. P. v. Binnendijk te übergum voor Giesen-Rijswijk (door ds. C. Waarden burg te Goedereede voor Grolloo door ds. H. Huizinga te Eextvoor Parrega door ds. J. Oosterhnis te Suawoude. Geref. Kerken. Bedankt voor Winsum door ds. H. M. Dethmers te Paesens. Oud Yosmeer. Zondagnamiddag nam onze geachte leeraar Ds. O. Los afscheid van de gemeente naar aanleiding van Paulus' afscheidsgroet uit Coloss. 4 18 laatste ged. Een groote schare was opgekomen, die ons ruim kerkgebouw nauwelijks kon be vatten. TJnie-Collecte. Aagtekerke f 32.75, Biggekerke met Meliskerke, Mariakerke en Krommenhoeks f 50.65. Onder de nagiften komt voor Viissingen met f 11, en Zaamslag met f 12.02. De heer M. Ossewaarde Wzn., te Wil- helminadorp slaagde te Rotterdam voor de acte vrije en ordeoefeningen der gym nastiek. Heitikenszaml. De gemeenteraad benoemde Zaterdag tot onderwijzer aan de Openb. Lag. school den heer S. Beenhakker te Cortgene. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukkeu worden in geen geval terug gezonden. Mijnheer de Redacteur Mag ik u nog een plaatsje vragen in uw veel gelezen blad om iets te schrijven over mijn stilzwijgen, want ik heb er zoo iets van gehoord dat er menschen zijn wie het verwondert niets meer van mij te hoo ren, en daar ook de heer J. Louwerse in zijn schrijven die opmerking maakt, wil ik dat wel eens ophelderen. Ik neem het niemand van hen kwalijk, wanneer hun verwondering hierop berust dat ik over het antwoord van den heer Wielemaker op mijn schrijven niet tevre den kon zijn en daar ik in mijn vorig schrijven mijn ongenoegen over den staart van het stuk van den heer W. zoo duide lijk mogelijk heb getoond meen ik daar mede te kunnen volstaan en weer tot mijn vorig hooren, zien en zwijgen terug te kee ren dus daarvandaan mijn stilzwijgen. Nu ik de pen toch heb opgepakt wil ik nog even terugkomen op het antwoord van den heer W. Het deed mij genoegen te kunnen opmerken dat de heer W. niet tegenstaande mijn onkunde mij goed begre pen heeft, en ik dus op veel geen aanmer king wil maken, maar dit spijt mij wel dat waar de heer W. met mij de groote zorg van den door mij bedoelden werkman heeft erkend, en laat doorschemeren het sshoolverzuim door arbeid eenigszins te kunnen dulden hij daarop met eerst een harde bons te geven op der loongevers deur met prijsgeving van zijn vorig stand punt weder gaat voorstellen om jongens-en meisjesvisite te houden hetgeen voor den minderen boerenstaud even onmogelijk is als het geregelde schoolbezoek. En nu mijnheer de redacteur wees van mij gegroet daar ik tot mijn vorig stil zwijgen wensch terug te keeren. Meliskerke. L. BOSSCHAART. LOTING. Middelburg Dinsdag 26 Oct. 9 u vm. voor Middelburg. Viissingen Woensdag 27 Oct. 10u. vm. voor Westkapelle, 10.45 u vm. Zoute- lande, 11 u. vra. Oost- en IV est-Souburg, 11,45 u. vm. Biggekerke, Ritthem en 1.30 u. nm Koudekuke. K a p e 11 e Vrijdag 29 Oct. 10 u vm. voor Schore, 10.15 u. vin. Krobbendijke, 11 u. vm. RillandBath, 11.30 u. vm. Wemeldinge, 1 u. nm. Kapelle. K a p e 11 e Zaterdag 30 Oct. 10 u. vm. voor Waarde, 10,15 u. vm. Ierseke, 11,15

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2