NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- sr HISTORISCH Ik 11. 1897. DnistCftjj 26 <Mo6m. ttnuaCfiCe laacgang. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.- 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ATJEH. De heer v(an) S(taden) t(en) B(rink), redacteur van de Deli Ct., schrijft in een artikel over Atjeh onder meer ook het volgende: „Zoo de natie luisterde naar schrijvers in tijdschriften en dagbladen, die steeds vol pessimisme op de dadelijke nadeelen van den (Atjeh) strijd wijzen, daarover jammeren en kleinmoedigheid aankweeken, dan voorzeker zou die oorlog nog wel ■wederom 25 jaren kunnen aanhouden. „Maar als men met een weinig zeer gewettigd optimisme eene vergelijking gaat maken van de toestanden nu en twee jaren geleden, dan voelt ieder die tot dusverre op „volhouden" heeft aange drongen, eene aangename satisfactie. Hij heeft althans het zijne gedaan om de na tionale eer en roem te helpen instand houden en het einde van dien strijd mo gelijk te maken. In de geheele vlakte van Groot-Atjeh heerscht nu onze overmacht, dank zij de rustelooze surveillance onzer troepen, dank zij de meer en meer met land en volk vertrouwd gerakende met civiel gezag belaste officieren. „Ons spinonnenstelsel breidt zich meer en meer uit, er kan bijna niets meer op til zijn onder de verspreide kwalijk ge zinden, of wij worden er van verwittigd. De geheele vlakte, van Oleh leh tot Seli- moen, hebben we onder den voet en die vlakte, dat is Atjeh. DeAtjehers, die lust hebben zich in het gebergte te vestigen, kunnen we daar als ze op een eerbiedigen afstand blijven gerust laten; op den duur zullen ze wel voor en na terugkomen, want ze zijn daar van allen handel en ver keer afgesloten. „De oorlogsparty, die nog in Pedir mocht huizen, heeft zulk een gevoeligen knak gekregen, dat haar prestige in de landstreek niet veel meer kan beteekenen; een tweede tocht, later van de andere zijde en met dezelfde bekwaamheid onder nomen, zal dat zeker aan het licht brengen. „De hoofdzaak van de onderwerping of liever ten onderbrenging van Atjeh is vol bracht dat men dit lichtpunt toch goed aan de onwetenden in onze natie onler de aandacht brengel Wat nu nog (te ver richten valt is zeker volstrekt niet onbe langrijk, doch kan gerangschikt worden onder de zaken der tweede orde". Tot zoover deze bevoegde schrijver. Nu zoo van alle kanten de wenk ge geven wordt, om de operatiën op Atjeh niet te bemoeilijken, willen wij ons hierbij gaarne neerleggen doch zouden dan gaarne, en wij richten ons daarbij tot de antire volutionaire pers, op historische, staatkun dige en zedelijke gronden, willen uitge maakt zien of deze oorlog gerechtvaardigd is, gelijk wijlen Elout heeft gezegd, of eene roekelooze onderneming, gelijk wijlen Keuchenius heeft volgehouden. Is zij dit laatste, dan mag immers niet worden voortgegaan. Maar was ook alles in den haak, dan met vertrouwen den loop der zaken gevolgd en op doorvoering van het thans gevolgde stelsel aangedrongen. Elout of Keuchenius. Heeft Elout gelijk gehad, dan vooruit. Maar wist Keuchenius het, dan terug. Want dan kan op deze onderneming geen zegen rusten. ,,'tGaat soms ver met de vijandschap tegen de anti-revolutionaire partij. Ook onder hen, die als orthdodox bekend staan. Maar dat het zóó ver kón gaan, als met den bekenden Dr. G. J. Vos Azn. te Am- terdam het geval is neen, dat hadden we nimmer kunnen vermoeden. Op de volgende wijze gaat hij in zijn Volksbode eene bespotting van de wet des Heeren toepassen op onze partij. In de Volksbode staat nl. Ietterlijk het volgende: De politieke tien geboden van Lidepen- denten of van vaischelijk dusgenaam de Antirevolutionairen. 1. Gij zult geen andere goden voor uw aangezicht hebben dan Uw ProgramUw Tolk en Uw wil. 2. Gij zult gemeene zaak maken met wie den beelden eere aandoen. 3. Gij zult den naam des Heeren uws Gods alleen in de ordeningen van uw leven en van de natuur zoeken. 4. Gedenkt den Sabbatdag te gebruiken voor de uitbreiding van uw rijk. 5. Eert uwen vader en moeder door hun werk af te breken, hun beulen tot Regenten van hun erfdeel makende. 6. Gij zult niemand doodsteken met uwe pen dan de Christely k-historischen. 7. Gij zult den echt met Rome en de Revolutie niet breken. 8. Gij zult niets vervreemden dan de goederen van de Gemeente in het Synodale Kerkgenootschap. 9. Gij zult allerlei valsche getuigenissen spreken tegen Liberalen en Hervormden. 10. Gij zult alles begeeren wat des Staats is ten behoeve van eigen invloed. Vs. Blijkens de onderteekening is dit profane stuk van niemand anders dan van Dr. Vos, den zelfde die in Sneek ijverde voor Mr. Van Gilse tegen Mr. Heemskerk. Hoe ver moet een predikant we zeg gen niet van den eisch der christelijke liefde maar van de Waarheid zijn afgewe ken, om dergelijke taal, die men tot heden alleen in Uilenspiegel aantrof, in een blad publiekelijk met zijn naam onderteekend, te kunnen plaatsen. 'tls inéén woord schandelijk maar we hebben nog wel zoo goede gedachten van de Christelijk-Historischen, die in Dr. Vos éen hunner woordvoerders zagen, dat zij zich over dergelijk stuk zullen schamen." Het bovenstaande ontleende de Middel- lurgsche Crt. aan de Hollandermet de zeer juiste opmerking er bij dat de vrede nog ver te zoeken is onder de Christenen. Het smart ons dit te moeten toegeven om de eere Gods die er Hoor wordt aan gerand, en om de goede vruchten die van een eenparig optreden van alle Christenen in den lande tegen het ongeloof en de revolutie zouden mogen verwacht worden. Want immers waren alle Christelijke historischen 't eens in den strijd tegen die beide machtendeze beide zouden reeds lang hebben opgehouden in Kerk en Staat opper machtig te zijn. Maar en dit aan 't adres van alle Mephisto's, wier belaching wij zijn in onze verdeeldheid waarom hebt gij, getrouw aan uwe oude leus van verdeel en heersch, bij verkiezingen altijd op deze verdeeldheid der Christenen gespeculeerd, hen gevleid om hun steun bij de politieke stembus en overal waar gij kondt uw invloed aange wend om de seheure tusschen hen nog wijder te maken De Goesche Crt. merkt op dat onze „eisch": plaatsing van „controleurs" uit de burgerij bij de stemopneming in 't hoofd stembureau, zonder wetswijziging niet ge schieden kan. „De Standaard was zoo verstandig dit te begrijpen". Wij merken de redactie op dat wij, schoon in wetskennis verre beneden haar staande, inderdaad ook wisten dat onze eisch „thans onwettig is" maar ons ook niet geroepen achten om bij de aanwijzing van eenige door ons wenschelijk gekeurde verbetering steeds.er bij op te merkenmaar dan is wets wijziging noodig". Immers de pers geeft slechts wenken, en neemt de regeering er nota van dan is 'taan haar om te beoordeelen of al dan niet wetswijziging noodig is. De twijfel der Goesche Crt. 0f wij uit wantrouwen in 't stembureau ons advies gaven is eveneens misplaatst. Wij spraken alleen van abuizenen dat deze mogelijk zijn heeft de stemming te Sneek bewezen. Daar heeft het stembureau een biljet voor v. Gilse aan Heemskerk toegekend. Hier was derhalve een abuis ten voordeele van den antirevolutionairen candidaat, dat toevallig door de commissie in de twee de kamer ontdekt werd en nooit zou uit gelekt zijn wanneer niet nog andere on regelmatigheden overtelling der briefjes had den noodig gemaakt. Wanneer alles regelmatig ware toege gaan en bijv. de heer Heemskerk nog een stemmeer had gehad, zou hij gekozen zijn verklaard, niettegenstaande v. Gilsede mees te stemmen had, en dat door 't abuis van 't stembureau te Rauwerd dat een stem voor v. Gilse aan Heemskerk toekende, ter wijl geen der kiezers van't abuis iets kon waarnemen. Iets dergelijks moet niet meer kunnen gebeurenen weet de Goesehe Courant er nu iets anders op, laat zij 't dan zeggen, maar niet ons iets toedichten wat verre van ons is. Niet wantrouwen in de stemopnemers maar de ervaring te Sneek opgedaan, waar een antirevolutionair met een stem van een liberaal door ging, tengevolge van een abuis, als wij 'twel hebben van een libe raai stembureau, gaf ons de opmerking in de pen. Trouwens wij vroegen niet iets nieuws; onder de oude kieswet word hetgeen wij verlangen, met name door 'tstembureau te Middelburg steeds toegestaan. De drie ver maar dste doctoren. 't Is wel eigenaardig, zegt Neêrlands Volksbladdat de Geheelonthouders, in hun wijze van strijdvoeren tegen de drinkge woonten, in Nederland, de drie vermaardste doctoren in de H. Theologie, die ons vader land bezit, Dr. Kuyper, Dr. Schaepman en Dr. Bronsveld in slagorde tegenover zich geschaard vinden. Het blad vervolgt dan „Drie Goliaths, op tal van punten in onverzoenlijken strijd, maar ten opzichte van deze zaak hand in hand. „Dr. Kuyper heeft een gansche artikelen reeks tegen de Geheelonthouding geschreven, waarin hij zonneklaar aantoonde, dat zij niet Gereformeerd is. Bekend is zijn slag woord „Goede Calvinisten kweekt men niet bij de chokoladeketel". „Dr. Schaepman, die den werkman twee borrels daags gunt neen, laten we eer lijk zijn: gunde heeft zich ten halve bekeerd, en is tot de afschaffersvereeniging „Het Kruisverbond" toegetreden. „Dr. Bronsveld zeide verleden jaar kort weg, dat 't hem hinderde met een geheel onthouder aan tafel te zitten, omdat hij dan niet met een volkomen gerust geweten zijn flesch wijn kon drinkenen in de Kroniek van de laatst verschenen afl. der Stemmenjuicht hij dr. Gunning van Zwol toe, die op de jaarverg. der N. C. G. O. V. al te vurige teetotalers tot de orde riep, en meent hij dat dr. G. hem volkomen gelijk geeft in wat door hem verl. jaar geschreven is. Zou dr. Gunning dit óók meenen „Drie Christelijke staatspartijen zijn er in Nederland, en aan 't hoofd, van elk daarvan staat één dezer kerkelijke reuzen. Dat ziet er wel bemoedigend uit voor onzen strijd 1 Wie ons in de Tweede Kamer nog het meest in 't gevlei komen, dat zijn minister Goeman Borgesius, radicaalde heer Staalman, uiterst democraat, en de socialisten, derhalve juist degenen, waar mede wij overigens in weinig staatkundige zaken eenstemmig denken. „Evenwel dringen tóch onze stemmen door, winnen tóch de beginselen der Ge heelonthouding veld. Onze hulp is dit blijkt wel ondubbelzinnig niet van de vóórmannen der Kerk, of der Christelijke staatsparty en te wachten of van een Kamer met „Vergunning" onze hulp is van den Heer, in wiens Naam wij den strijd aan vaard hebben". Uit deze woorden blijkt, dat Neêrlands Volksbladïjvert voorde Geheel-onthouding. Goes. Woensdagmiddag te half 4 ver gadert de gemeenteraad tot het benoemen van een leeraar in 't Duitsch aan de Hoogere Burgerschool. Middelburg. Gemeenteraadsvergade ring Woensdag, a. te 9Vs uur en zoo noodig, te lVa uur ter behandeling van Ingekomen stukken, Begrooting burgerlijk armbestuur 1898, Begrooting schutterij 1898, Gemeente- begrooting 1898 en door B. en W. voor gedragen belasting verordeningen De gemeente-begrooting der gemeente Zierikzee is voor 1898 vastgesteld op een bedrag van f 236,778,18Vs in ontvang en uitgaaf. De hoofdelijke omslag is met f 4000 verhoogd en op f 33000 gebracht. Benoemd tot ontvangers der belas tingen en accijnsen te Sluis J. de Wilde, surnumerair te Arnhem, en te Hansweert P. J. Bakker, ontvanger te Weert. Met ingang van 1 Nov. e. k. is aan het postkantoor te Middelburg benoemd tot kantoorknecht J. Malgo, thans brieven besteller, en tot brievenbesteller J. Barends thans postbode te Cadzand. Van de onlangs zooveel geruchtma kende rechtzaak tegen den predikant van Kapelle, die te Kloetinge een huwelijk inzegende zonder schriftelijk bewijs van den ambtenaar van den Burgerlijken stand, dat het huwelijk voltrokken was volgens de wet, zal niets komen, omdat de be voegde rechter ze te onbeduidend acht. De surnumerair der posteryen W. F. Dkont, op 16 dezer te Bergen-op-Zoom by het postkantoor werkzaam gesteld, wordt met primo Nevember naarlerseke overge plaatst. Door het plotseling overly den van den concessionaris-telegrafis der bijzondere telegraaf-onderneming St. Annaland-Tholen is door de aandeelhouders besloten de zaak te liquideeren. Men zal nu trachten te St. Annaland een Rijkstelefoonkantoor te krijgen. Cats. In de Vrijdag gehouden vergr- dering van den raad der gemeente werd de begrooting voor 1898 aangeboden en vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f|4942,375, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 145,32. Beslo- werd de 40 opcenten op de hoofdsom van het personeel te behouden. Vlissingen. Binnenkort kan de aan besteding worden te gemoet gezien van het maken van een ijzeren draaibrug over het marine-dok alhier, ter vervanging van de welbekende Tonnenbrug. Vlissingen. Het Engelsch stoom schip „Ituna" van hier met stukgoederen bestemd naar Queenborough heeft een defect aan de watertank en moet hier repareeren. Vlissingen. De conducteur W. C. Aarsen, van hetzee-postkantoor Vlissingen Queenborough, wordt op verzoek op 16 November overgeplaatst naar Eindhoven op de stoomtram EindhovenReusel. St. Maartensdijk. Bij het einde der namiddaggodsdienstoefening in de Ned. Herv. kerk alhier werd Zondag door den predikant van den kansel aan de gemeente bekend gemaakt, dat in de consistorieka mer der Ned. Herv. Kerk een cursus zal worden geopend voor volwassenen, die niet lezen kunnen, om zoodoende te voorko men, dat de H. Schrift voor dezulken een gesloten boek blijft. Het onderwijs, dat naar wij vernemen onder controle van den predikant zal staan, zal gegeven wor den door een onderwijzer der openbare school. Vrijdagavond vlogen te Veere van den korenmolen, onder het draaien, twee wieken af. Ongelukken werden niet ver oorzaakt. Vrijdag kwam voor de Oranje Zon ten anker de van Breda komende tjalk Concurrent, van schipper Smit, geladen met strandpalen, bestemd voor een uit te voe ren werk aan den polder Walcheren. Dit vaartuig, dat aan den voet der dui nen lossen moest, sloeg door de branding lek. De schipper achtte, met het oog op den opstekenden wind, den toestand niet buiten gevaar en roeide met zijn boot naar den wal, om van daar om een sleepboot te telegrapheeren. Aan boord bleven achter de 72jarige moeder van den schipper en J. N. de Landmeter van Vaere, die het schip door het Veergat geloosd had. Bij de poging om te landen, sloeg echter de boot stuk, zoodat de schipper en zijn knecht aan den wal stonden, zonder weer naar boord te kunnen terugkeeren. Nadat door den schipper om een groote sleepboot geseind was, trachtte hij weder van uit Veere naar boord van zijn Bchip te komen met behulp van Arnemuidsche schippers, doch dezen durfden, wegens do liooge zee, niet uitgaan. Te zes uren Zaterdagmorgen kwam do sleepboot America te Veere, doch daarzy 36 palm diep lag, kon zy met het donkero weder het Veergat niet uit. Zaterdagochtend is schipper Van Beve- ren uit Veere er in geslaagd met zijn vaartuig naar het schip te komen on een paar man aan boord te zetten, waarna de „Concurrent" naar Veere is gebracht en daar 's middags is binnengekomen. M.C. De gemeenteraad van Wolfaarts- dijk besloot Vrijdagmiddag een aan geboden lijkwagen 0, ƒ475 aan te koopen en het zoogenaamde „Soephuis" voor berg plaats in te richten. Nog werd benoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur do heer A. Pot met 5 stemmen. De heer S. Kallewaard, mede voorgedragen, be kwam 2 stemmen. Te Cortgene hebben eenige onbe kenden dezer dagen weder een baldadig stuk uitgehaald. Zij hebben namelijk een groot hek uit den grond getrokken, naar de groote waterleiding gesleept en daarin geworpen. Reeds vroeger was een dergelijk feit gepleegddoch ook thans doen politie on justitie vergeefs onderzoek. N. en St. Joosland. Heden werd door Burgemeester en Wethouders in te genwoordigheid van dhr. L. Kuiler archi tect, en J. van Waarde Iz. Opzichter en J. A. van der Heil, aannemer, het werk opgenomen der dokterswoning. Het gemeen tebestuur, en de architect waren hoogst tevreden over de goede en soliede bewer king van het huis. In eene toespraak, van den Burgemeester, werd dank gezegd namens het Gemeente bestuur, aan den architect, den opzichter en den aannemer voor de nette uitvoering. In de duinen onder Looduinen staat een eenvoudig, onoogelyk huisje. Of er een vloer in is, moet nog blijken. Wel bedekt een laag vuil, hooi of stroo den grond, waarop een paar kreupele, verteerde stoelen het huisraad uitmaken, terwijl een hoek van het vertrek dienst doet als berg plaats van alle faecaliën. Te midden van die verpestende omgeving leefde de zon derlinge om zijn originaliteit bij oud en jong bekende Dolf. Daar, op die vloerbedekking, sliep hij ook, terwijl men later op zolder een flink ongebruikt bed vond. Met veel moeite hebben zijn naaste betrekkingen hem uit dien mesthoop en in het R. K. ziekenhuis te 's Gravenhage weten te krijgen, waar hij nu de vorige week overleden is. Bij het opruimen in zyn huisje vond men, in den grond verborgen, vele contanten en ook sieraden, gouden horloges e. d., ter wijl het bekend is, dat velen in de ge meente geld van den zonderling ter leen hebben. Te Sloten (Fr.) stond Dinsdagmorgen een boerenwagen op den nok van eene hooge schuur. Bij wijze van grap hadden eenige jongelieden bij nacht den wagen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1