RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS. Leestafel. plichtenA te stellen, zóodat tégen tègemoet- ming aan het bezwaar wel geene bedenking zal bestaan. Inwilliging van het verzoek, om het snbsieie te doen ingaan met 1 Augustas 1897, niettegenstaande tot dusver niet op Zondag is gereden en dus niet aan het besluit der Staten is voldaan, achten Ged. Staten eveneens billijk, weshalve zij voor stellen het besluit van 15 Juli 1897 no. 7 te wijzigeu en te doen luiden als volgt De Staten der provincie Zeeland besluiten aan W. Moelker c. a., gedurende den tijd van 2 jaren, in te gaan 1 Aogastus 1897, een subsidie te verleenen van f GOO 'sjaars voor hunnen wagendienst tusschen Tholen en St. Maartensdijk, onder voor waarde lo. dat het gansche jaar minstens twee maal daags, uitgezonderd op Zondag, met voldoende ingerichte wagens eene reis worde gemaakt van Tholen naar St. Maartensdijk en terug, en 2o. dat jaarlijks aan Gedeputeerde Staten eene opgave worde gedaan van het aantal vervoerde reizigers. Bij de aanbieding van een reglement be treffende den veeartsenijknndigen dienst in de provincie Zeeland, ter vervanging van het thans bestaande, wordt hoofdstuk II van laatstgenoemde, bevattende voorschrif ten omtrent den invoer van vee in de provincie, ingetrokken, terwijl in verband hiermede enkele andere artikelen gewijzigd zijn. Ged. Staten hebben verder van deze gelegenheid gebruik gemaakt, om ook elders eenige gewenschte veranderingen aan te brengen. Bij de voorgestelde regeling vervallen de veeartsen der 3e kl. en worden zij tot, de 2e kl. bevorderd. Door deze wijziging worden hunne jaarwedden met f 100 ver meerderd dat komt Ged. Staten gewenscht voor, omdat de dienstkringen dezer ambte naren in het algemeen tot de minder lu cratieve behooren meermalen is het be zwaarlijk gebleken bij vacatures de plaatsen te vervullen. Het komt Ged. Staten billijk voor, aan de thans in dienst zijnde veeartsen vergoe ding te verleenen wegens het gemis der tot nu toe ontvangen keurloonen, voor zoover het gemiddelde daarvan meer bedraagt dan de hun thans toegekende tractements- verhooging. Tot uitgangspuat is genomen het jaar 1881, omdat in dat jaar een belang rijke reglementswijziging in werking is getreden. Voor zoover de berekening bij enkele veeartsen niet over 16 jaar kon loopen, is een korter termijn tot grondslag genpmen. Volgens den aangenomen maatstaf zullen als persoonlijke toelage ontvangende veeartsen E. L. ven Mervenne f 220, B. J. Vermande f 30, G. A. Blindenbach f 415, M. Lucieer f 10, J. Z. Risch f 185, M. van der Vliet f 180 en J. A. de Graaf f70. De voorgestelde regeling zal jaarlijks eene uitgave eischenvoor jaarwedden f5200, persoonlijke toelagen stel f300, reis- en verblijfkosten stel f500, samen f GOOO terwijl in de eerste jaren hierbij te rekenen zijn de bovenvermelde persoon lijke toelagen tot een maximum van f 1100. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Biggekerke ds. B. M. Mantz te Baambrugge te Renesse en Noord- welle ds. J. Brink te Dongjum. Bedankt voor Colijnsplaat door ds. J. Visser te Woudenberg N ,R. C.) voor Kortgene door ds. C. Waardenburg te Goedereede voor 's Heerenhoek door J. Buenk cand. te Ede. Drietal te Amsterdam (vacature Adriani) de. G. J. A. Jonker te Haarlem, ds. C. J. Lammeriuk te Scheveningen en ds. D. G Postnia te Zaandam. Beroepen te Meeuwen c. a. (toez.) ds. D. Niessen te Drunen te Vlieland ds. W. Wouters te Midland op Terschelling; te Moeiktpelle J. Polhuijs cand. te Ede te Ossendrecht qs. A. J. Meerbnrg- Snarenberg te Heumen te Cillaarshoek J. Buenk cand. te Ede. Bedankt voor Purmerend door ds. A. A. Cremer te Twiskvoor Genderen en voor Vuren-Dalen door P. C. Ysseling cand. te 's Gravenhage voor Oene door ds. H. v. Griethuijsen te Oosterwolde. Coes. Herkozen tot kerkvoogd de heer J. Adam. Geref. Kerken. Drietal te Wijckel-Balk ds. H. M. Dethmers te Paesens, ds. O. de Roos te Oudega, en ds. S. Bosina te Wommels. Tweetal te Onstwedde ds- H. D. Drenth te Nieuwolde en ds, J. Meijering te Nieuwe Pekela. Beroepen te Sleeuwijk ds. L. Bouma te Emmelenkampte Ottoland ds. J. v. Vlies te Nieuw Dordrecht te Dokkum A. ds. W. Pera teHallum; te Staphorst ds. B. J. Lamberts te Sleen. Aangenomen naar Almkerk door ds. W. Bosch te Vrijhoeve Capelle naar Oudega door ds. D. Prins te Hol werd. Bedankt voor Westmaas door ds. W. Bosch te Vrijhoeve Capelle voor Kat wijk ran Zee door ds. J. v. d. Berg te Sliedrecht. Dinteloord. Na 's morgens gesproken te hebben over de onverhoorde bede van Mozes, nam ds. Voogeldes namiddags van Zondag 17 October, van zijne gemeente zegenend afscheid met een leerrede over de verheorde bede van Mozes, naar aan leiding van Num. 27 1517. Deze tekst woorden waren te meer nog treffend, daar ZErw. tevens kon bekend maken, (wat trouwens den lezers van ons blad reeds uit ons no. van Donderdag 14 October bekend was,) (Ut ds. J. Oifringa van De- demsvaart de op Uem uitgebrachte roeping naar Dinteloord heeft aangenomen. Doopsgezinde Gemeenten. Aangenomen naar Akkrum door ds. D. Kossen te 's Gravenhage. Dit bericht ontvingen wij juist een dag te laat voor ons vorig no. Red.) Arrondissements-Rechtbank te Middelburg De rechtbank uitspraak doeude in de zaak tegen L. B. G., ond 43 en P. de S., oud 73 jaar, schaapherders te Westdorpe, veroordeelde den Ie ter zake van ver duistering in dienstbetrekking tot 7 maan den gevangenisstraf, met mindering der preventieve hechtenis, terwijl de 2e be klaagde is vrijgesproken. Coes. De bewoners der Magdalena- straat kozen, in het uitvoerend comité de heeren J. de Jonge Jzoon (voorz.), A. A. v. Dellen (seer.), P. Q,. C. den Hol lander (penn.), J. B. v. Kahuthout en P. Kole. Naar 't hoofdbestuur werden afge vaardigd de heeren de Jonge en Van Dellen. De 's Heer Hendrikskinderenstraat be noemde de heeren J. Th. Pilaar (voorz.), L. de Beste (secr.), D. D. v. d. Bout (penn.), M. Hillebrand en F. Sturra. De heeren Pilaar en de Beste zullen deze buurt in 't hoofdbestuur vertegenwoor digen. De heer J. M. KakeLeeke, die voor eene mogelijke benoeming in 't be stuur bedankt bad, werd op voorstel van den heer A. Verburg bij acclamatie en met volle instemming tot eere-voorzitter benoemd, terwijl omtrent feestviering, ver siering enz. beslist zal worden wanneer van wege het hoofdbestuur een nadsr plan zal zijn vastgesteld; en besloten werd om door wekelijksche en maandelijksche bij dragen te trachten de noodige gelden te verkrijgen. De vergadering der Voorstad-bewoners werd door 46 personen bijgewoond. Met algemeene stemmen werd besloten aan de feestviering mee te doen. Als bestuurs leden werden gekozen de heeren C. Oranje voorz., P. Meijler (penn.), P. v. Dullemen, C. Snoep, G. de Graaf, K. de Buck en H. Lampen (secr.). De heeren Oranje en Lampen werden naar de Hoofdcommissie afgevaardigd. Het bestuur van Help D Zeiven Spoor weg en den Dam bestaat uit de heeren jhr. Reigersberg Versluis, S. v. d. Peijl, H. J. Baning, F. Peyster, en J. C. de Beste Az., die de functiën onderling ver- deelen. De vergadering werd geleid door dhr. dr. de Visser, die echter voor een mogelijke benoeming bedankte. Middelburg. In de eergisteren ge houden zitting der Kamer van Koophan del en Fabrieken heeft de heer mr. E. Fokker, wegens vertrek uit de gemeente, zijne betrekking als secretaris neergelegd, waarbij hii hartelijk werd toegesproken door den voorzitter, mr. G. N. de Stop pelaar, welke toespraak door den heer Fokker werd beantwoord. Des avonds werd den heer Fokker in de sociëteit St. Joris door een aantal zijner vrienden, een diner aangeboden. De tafel werd gepresideerd door der. heet mr. G. N. de Stoppelaar. Het lijk van de sinds eenige dagen vermiste dienstbode te Middelburg is gisteren in het kanaal nabij de meelfabriek opgevischt. Blijkens bericht in verschillende bladen is Maandagmorgen by den arbeider G. te 's Heer Arendskerke inbraak gepleegi in diens wonisig en uit eeu kabinet onge veer f 12 ontvreemd. Groede. Dinsdag is, nabij den piO* vincialen weg Buitenlust Groede een niet beladen suikerbietentram van Breskeus naar Schoondijke stoomende in botsing geweest met een zoogenaamde zandtrein van Schoondijke naar Breskens komende. Machinisten en geleiders der wagens heb ben zich het leven gered door van de machines te springen, zoodat geen men- sohenlevens te betreuren zijn. Met wat materiëele schade liep dit ongeluk zeer gelukkig af. Aangezien de botsing die tot een kwar tier afstand werd gehoord, tusschen 4 en 4'/s uur n. m. plaats had, ondervond de pas- sagierstrein die 4 u. 15 van Breskens vertrekt een paar uur vertraging. In de spoorhaven te Zuidbroek ar riveerde dezer dagen een vaartuig met een nieuwe machine voor een stoomolie- slagerij. Bij het ophalen brak eebter de kraan en de machine plofte met alle ap- en dependenties in het water. Een deskundige nam op zich om het gevaarte te lichten, wat ook gedeeltelijk gelukte. Een zware ijzeren cylinder was echter met geen mo gelijkheid van zijne plaats te brengen. Er werd nu naar duikers gevraagd, maar daar deze veel geld zouden kosten, besloot men ook het gedeelte der haven af te dammen. Maar ook dit baatte niet daar ook nu nog de weerstandige cylinder zich aan het modderbed, waarin hij was neergezakt, bleef vastklemmen. Daar meldden zich twee mannen aan om voor f45 den cylinder boven water te brengen. De een was een dansmeester en de ander een scharenslijper. Hoewei de eigenaar niet veel vertrouwen stelde in deze nieuwe duikers, nam hij toch het aanbod aan en beloofde nog f 10 bovendien. En ziet, de heeren duikers lieten zich met een spons in den mond, in 't water glijden, krabden 't zand onder den cylinder weg, sloegen toen een ketting om 't ge vaarte en haalden het daarna op. Ze hadden binnen een uur f 55 verdiend. Te Wije is een boerenknecht door een zwaren wagen overreden en gedood. Terwijl een kindje van een arbeider te Beerta in een wieg lag te slapen, werd door een ander kind daarin brand veroor zaakt. Toen op 't geschrei de moeder kwam toeloopen was het kind reeds met brand wonden als overdekt. Te 's Gravenhage is een 19 jarige koetsier te water geraakt en ondanks spoedige hnlp niet weer levend boven gekomen; Te Helder is een twee jarig knaapje met andere kinderen nabij de oaderlijke woning spelende in een beer- ton gevallen en gestikt. Maandagavond is de machinist op eene sleepboot te Ny- megen over boord gevallen en in de Waal verdronken, een weduwe met 3 kinderen nalatende. Een tweejarig meisje te Gel drop raakte al spelende onder een boeren kar, een der wielen ging de kleine over bet hoofd en 't kind bleef op de plaats dood. Een 2-jarig meisje te Roermond dat thuis op de trap aan 't spelen was, stak het hoofdje te ver door de leuning en viel voorover van een hoogte van 2 meter «p de steenen. Na een pijnlijk lijden van 3 uren gaf de kleine den geest. Als een staaltje van de macht der gewoonte deelde de N. R. C. Maandag mede dat een jongen uit Loosduinen die voor de Haagsche rechtbank als getuige werd gehoord op een vraag van den pre sident der strafzitting heel gemoedelijk antwoordde „jawel baas Even voor het station Oudenbosch werd de Parijsche sneltrein, die te 3.14 uur uit Antwerpen vertrekt, tot staan ge bracht, daar eene wachteres aan een over weg bemerkt had, dat een rail defect) was. Door de waakzaamheid der vrouw werd dus een déraillement van eeu in vollen vaart zijnden trein voorkomen. Te 's Hage sprong een loteling die wanhopig was omdat hij een dienstplichtig nummer had getrokken, in een gracht. Zijn kameraad sprong hem na om hem te redden, maar slaagde daarin niet omdat de loteling hevig tegenspartelde. Beiden zouden zeker omgekomen zijn indien niet een paar poli tieagenten hen hadden geholpen om op net droge te komen. Of de zoo weinig dienstgïzinde jongman genoeg had van zijn onderdompeling wordt niet gemeld. Men meldt aan de Stand. Bij het bezoek van den Minister van Justitie aan de strafgevangenis te Leeu warden heeft Z. Ex. een der gebrs. Hoo- gerhuis bezocht. Vrouw P. was bij vrouw H. te Wad dingsveen, toen deze een vuurwapen op nam en gekscherende zeide „ik zal eens met je afrekenen." Zij trok den haan over en daar het geladen was, ging bet schot af, met het gevolg dal vrouw P. een ge deelde van de lading in het gelaat kreeg. Gelukkig wendde zij het- gelaat ter zijde, anders was er misschien een ernstig ongeluk gebeurd. Wel wist vrouw H. niet, dat het geladen was, maar men moest zulke gekheden niet doen en de eigenaars van wapens moesten zorgen, dat zij ongeladen waren, wanneer ze niet gebruikt werden. Bij de loting voor de nationale militie te Kolluin heeft zich het geval voorgedaan, dat drie broers (drieling?) moesten loten en allen een hoog (vrij) nummer trokken. Te Appelsga (Fr.) wilde iemand een paar varkens naar de trekschuit brengen. Een der dieren vluchtte in eene kamer en wrong zich zoodanig vast in een rieten- stoel, dat het er met geen mogelijkheid uit verwijderd kon worden. Men moest het varken met zijn zonderlingen last naar buiten brengen eu het aldaar bevrijden, door den stoel van onderen stuk te snijden. Te Kerkdriel had dezer dagen een heer zich ter ruste begeven en een petroleumlichtje op een waschtafeltje naast zijn ledikant geplaatst. Des morgens onge veer 4 uur toen zijn zoon reeds op was sloop de kat stil de slaapkamer binnen en sprong op het waschtafeltje, dat daar door omkantelde. Het petroleumlichtje viel aan stukken en de brandende olie verspreid de zich onder het ledikant, waarvan het gordijn weldra vuur vatte. Gelukkig snelde de zoon spoedig te hulp, en gezamenlijk slaagde men er in de vlain te biusschen. Indien dit ongeval wat vroeger in den nacht gebeurd was, zou de afloop zeker treurig geweest zijn. Eenavontuurvan een amateur-fotograaf. Blij moedig fluitend wandelde op een der Leeuwardersingels een amateur-fotograaf. Af en toe stond hij stil, taxeerend de diepte en 't lichteffect, maar toch scheen 't niet te zijn wat hij zocht. Weer staat hij stil en nu toch schijnt hij bevredigd. Een rij schepen, een molen met boomen op den achtergrond en links een brng. Behoedzaam stelt hij in. Daar duikt plot seling van uit het vooronder een schippers vrouw op, nog niet geheel en al gekleed en met loshangende haren. Eeu oogenblik tuurt ze naar den niets kwaads vermoeden den amateur en begint dan luidkeels te schreeuwen„PierPier smiet die kerel met die zwarte doek daar Weg. Hij wil mij utpotretteere Haastig komen een paar schippers op den fotograaf toeloopen met niet te mis kennen bedoelingen. t lotografenhart slaat acht en tachtig. Met een ruk grijpt hij zijn toestel van den grond en looptloopt Men heeft hem er nooit weer gezien. In een courant stond Te koop een zeer weinig gebruikt amateur-fotografie toestel, form. 13 bij 18. In 1882 ging te Venlo failliet de kassiersfirma olters. Het deficit bedroeg ruim twee millioer. gulden, moest gelden van handswerkslieden en kleine burgers. 1 hans hebben de schuldeischers, dus na 15 jaren, aanschrijving gekregen om 3"/a ten honderd, als derde en laatste uitkee- ring hunner geveriticeerde vorderingen, in ontvangst te nemen. In het geheel is 23,7/as pCt. uitgekeerd. Men kan niet zeggen, (lat de regeiing van dit faillissement vlug is gegaan. De lepra-conferentie te Berlijn is Zaterdag gesloten. Het resultaat kan volgens de Duit8che bladen worden samengevat in de volgende verklaringen 1. De lepra-bacil is de ware oorzaak van de ziekte. 2. De mensch is de eenige drager van de bacil. 3. Lepra is een besmettelijke, maar niet erfelijke ziekte, en 4. Afzondering der zieken is gewenscht. Te Sint Michael in Alaska zijn door een walvischvaarder veertien man binnen gebracht die men van een ijsschots gered had het was de bemanning van een wal vischvaarder die tusschen het ijs verplet terd was. Elf dagen hadden de schip breukelingen doorgebracht op een schots die niet grooter was dan twintig Engelsche voet in het vierkant. Zij hadden allen bevroren ledematen en vijf hunner waren van ellende krankzinnig geworden. Te Dantzig is deze week in een duel tusschen een dagbladschrijver en een luitenant eerstgenoemde doodgeschoten. In de St. Michielstraat te Brussel, midden in de stad, is Zondag tusschen half 6 en 7 uur, een huis door dieven geplunderd, zonder dat iemand er iets van bemerkte. De bewoners, een oude rente nier met een bejaarde dienstbode en een commensaal, een militair apotheker, waren allen uit. Toen de dienstbode tegen 7 uur terugkwam, vond zij al de kamers open, alles van zijn plaats en een aantal voor werpen van waarde, kleine schilderyen, enz. gestolen. De brandkast, waarin een groote som werd bewaard, hadden de dieven blijkbaar niet kunnen openbreken. Men is de brutale schelmen nog niet op het spoor. Omtrent het vergaan van bet Spaan- sche stoomschip „Triton" bij de kust van het eiland Cuba wordt nader gemeld, dot de ramp plaats had bij onstuimig weder. Vrij dagnacht bad het vaartuig Havanna veriaten, koers zettende naar Mariel, toen 's morgens door een onbekende oorzaak de machines plotseling stilstonden en het schip hulpeloos door de golven werd meegesleept. In een snellen stioom geraakt zijnde, stiet het op een rots en 15 minuten later was het in 120 vadem diep water verdwenen. De „Triton" had 200 passagiers aan boord, Behalve de lading, bevonden er zich een groot aantal muildieren op. Een sleepboot uitgezonden om hulp te bieden, is terug gekeerd met 43 overlevenden. De overige passagiers en de bemanning, welke uit 30 koppen bestond, schijnen verdronken te zijn. De eerste boot, die van het gestrande schip werd neergelaten, sloeg om, en allen, die er in waren, verdronken. De tweede boot met 28 personen, sloeg eveneens om. doch keerde weer en acht drenkelingen slaagden er in zich te bergen, de overigen verdronken echter. Enkele schipbreukelingen hebben langen tijd gezwommen en anderen hebben 24 uur op planken rondgedreven. Vier sol daten zijn op planken nabij Havana aan gespoeld en daar opgenomen. De adminis trateur en éen passagier zijn te Mariel aangekomen, ze wisten niets van het lot van den kapitein en de overige passigiers. Het aantal geredde personen wordt op 50, het aantal verongelukten op 150 geschat. Men zegt, dat de gezagvoerder even voor het schip zonk, zelfmoord gepleegd heeft. De droomen van l linden. De directeur van een blinden-instituut in West-Phila delphia, die zelf het gezicht verloren heeft geeft omtrent de droomen van blinden merkwaardige verklaringen. Bij zegt „Ik gevoel mij nooit gelukkiger, dan wanneer ik droom. Alleen in den droom vang ik stralen op van de wereld om mij heen. Nog nooit heb ik mij in mijne droo men blind gevoeld ik zie dan even goed als in die jaren, toen ik het gezicht nog had. Wel leef ik droomend in mijn gesticht maar in plaats dat ik dan alleen op mijn geho sr en wat ik kan tasten, moet vertrouwen, kan ik al de verpleegden zien en wat nog zonderinger is, hoewel ik geen van allen gezien heb, komen hunne gezich ten mij in den droom toch zeer bekend voor. Deze merkwaardige ervaring staat niet alleen het schijnt eedereen, die in den loop van zijn leven blind is geworden, evenzoo te gaan. Blindgeborenen daaren tegen stellen zich in den droom nooit ziende voor. Men weet dat blindgeborenen, die zich eene betrekkelijk groote mate van bescha ving eigen hebben gemaakt, dat ze alleen droomen van muziek, van de stemmen der personen, met wie zij te doen hebben, en nooit anders dan van voorvallen in hun eigen gesticht. Zaken en plaatsen, die zij alleen by beschrijving kennen, komen hun nooit, ook niet door louter gevoel, in hunne droomen voor. AFLOOP YEllkOOPIMiLN EINZ- GOES. Dinsdag werd door den heer W. Pel ie ten overstaan van notaris J. Lansen Croin, ten verzoeke van mej. C. A. C.Wiecking in „de Prins van Oranje" publiek verkocht een woonhuis met tuin aan de Ganze- poortstraat, groot 190 cA. Koopster werd mej. L. W. Boone te Goes voor f 2835 plus f 15 voor accessoiren. Onverminderd 8yspct. voor onkosten. VLISSINGEN. Heden Woensdag werd door 't bestuur van het gasthuis aanbe steed de levering der benoodigdheden voor 't gasthuis. Gegund werd als volgt: Rundv eesch 55 cent aan C. A. Edelman Amerik. spek 38 cent aan J. Andriessen; Inl. gerookt spek 47 cent aan P. de Land meter Versche boter f l.u8 aan J. B. v. d Schaaf; Margarine 57 cent aan H. Loois Rjjst 14=1/4, csnt 'aan J. G. H. Dommisse; Zout ö'/4 cent aan N. Zandee; Suiker 39Vs. Koffie (ie haltjaar) 99 en Stjjfse! 17 cent alles aan C. M. Dommisse Zn. Zeep 11 Va cent aan J.G. H. Dommisse; Gesneden t rwestroo 6 cent aan A. Polderman; alles per kilo. Gort (gesticht f8,20 aan A. Pol derman spijsuitdeeling) f 6,70 aan J. Ovaa, Gioene erwten f8,14; Bruine boonen f9,45 beide aaii A. Polderman. Aardappelen (1 Nov.-1 Juli) f2.79 A. Botting. Steenkolen (Engelsche) f 1.09 aan N. B. Bjjleveldid. (Ruhr) f0.70 aan J. G. H. Dommisse, alles per Hectoliter. Brandhout f 5.60 per Stèreen Korte turf f4.58 per duizend, beide aan N. B. Bij - leveld. SEROOSKERKE. Heden Woensdag werd door not. Wisboom Verstegen publiek geveild het hofsteedje van C. Huisson groot 210 r„ kooper dhr. J. Geschiere Pz. alhier voor 11441. LOTING. V e e r e Zaterdag 23 Oct. 10 u vm. voor Veere, 10.30 u. vm. Vrouwepolder, 10.45 u vm. Serooskerke (W.), 11 u. vm. Aag- tekerke, 11.15 u. vm. Meliskerke, 11.30 u. vm. Grijpskerbe, 11.45 u vm. St. Lau rens, 22 u. rnidd. Oostkapelle en 12.15 nm. Domburg. Gedenkboek. Opgedragen door het Feestcomité aan prof. dr. A. Kuyper, bij zijn 25-jarig jubileum als hoofd redacteur van „De Standaard.". 1872 1 April 1897. Amsterdam. G. J. C. Herdes. Het was een uitnemende gedachte van den heer Herdes om al wat betrekking heeft op de geschiedenis van dr. Kuypers zilveren jubiié in éen bundel te vergaren, op best zwaar papier te doen drukken en in een artistieken fraaien band verrat, en met diens fraai gelijkend portret gesierd, als gedenkboek den duizenden vrienden van den hoogleeraar-journalist-volksvertegenwoordi ger aan te bieden. Reeds dadelijk na 1 April hielpen wij hem zijn voornemen wereldkundig maken en van zijne voortvarendheid verwachtten wij dat hij iets goeds zou leveren. Wij hebben wel wat lang gewacht, maar nu wij 't evenwel hebben schrijven wij dit in 't vergeetboek want 't gedenkboek is er dan nu, en velen, zoo meenen wij, zullen deze gelegenheid aangrijpen om het zich aan te schaffen. Het bevat een en ander over „De voor bereiding" van 't feest dat herinneren zou aan 't 25 jarig bestaan van de Standaard en den 25-jarigen arbeid van zijn Hoofdre dacteur. Voorts iets omtrent 't ontstaan en de geschiedenis van „De Standaard". Verslag van den dag en van den feestavond van 1 April. Hierin komen voor de openings rede van mr. Tb. Heemskerk de feestrede van dr. H. Bavinck, de aanbieding van 't gedenkteeken (met af beelding); de rede van dr. Kuyper en de slotrede van |mr. Heemskerk. En dan volgen in ruim 200 bladzijden saamgegaard de eeresaluuts van verschil lende bladen van allerlei kleur. Ook w;at dit betreft is het gedenkboek zijn naam waardig. Mege ook de uitgever nog lang met voldoening gedenken aan hetgeen hij aan de samenstelling van dit gedenkboek ten koste legde. Een in leder gebonden exemplaar en verguld op snee is, naar wij vernamen, aan H. M. de Koningin aangeboden, waarop van de Regentes, namens de Koningin een vleiend schrijven van dankbetuiging is ont vangen. Bij den uitgever J. K. v. d. Veer te Haarlem is onder diens redactie versche nen een haltmaandelijksch blad Vrede, Orgaan tot bespreking van de praktijk der liefde. Abonnementsprijs ter bepaling door de lezers. Voorloopig wordt al het werk aan dit blad door den heer v. d. Veer zei ven ver richt: schrijven, zetten, drukken, uitgeven, verzenden, administreeren, enz. De inhoud van 't blad ademt liefde. Liefde voor „de leer van Jezus", liefde voor den moordenaar van Canovas, liefde voor de gemeente van ds. Louis Bahler, liefde voor de vogeltjes, enz. Wij schorten ons oordeel op tot deze vredetonen eens een paar jaar zullen weer klonken hebben.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2