KERKNIEUWS. SGHOOLNIEUWS! Landbouw. AFLOOP VI westkapel: MARK Tl candidaat ie zwart gemaakt. En dit geldt ook voor de andere zijde der kaart. De commissie heeft nn niet alleen de geplekte en gestippelde kaarten uit te zoe ken, maar elke vuile vinger aan den an deren kant zal de stemkaart waardeloos maken. Daarom geheel zwarte kaarten aan beide kanten. Zooals de stemkaarten thans zijn ingericht, is men nog beter af met de vroegere stem biljetten. Want de krassen en vuile vingers zijn meest van onze luidjes. Nog een opmerking. Het is een groot gemak dat de stem bureaux op onze dorpen terstond na 5 uur den uitslag der stemming opmaken. Een groot gemak voor de heeren aan het hoofdstembureau, maar niet voor som mige kiezers. Men spreekt van 't geheim der stem ming, alsof dit nu verzekerd zou zijn. Het is op één punt al even slecht ver zekerd als bij de eerste wijze van stemmen. Ons is een gemeente bekend in het kiesdistrict Hontenisse waar men dagen lang gezocht heeft en misschien nog zoekt naar twee kiezers die bij de herstemming niet op Van Deinse maar op Walter gestemd hebben. Min weet dat de Roomsche kiezers allen opgekomen zijn, en besluit daaruit hoeveel Roomsche stemmen er. in de bus waren. Er waren er echter nog een paar meer van protestanten dus. Eluks aan het zoeken. Met het gevolg dat de man die het gedaan heeft, eene onwaarheid spreekt, en zoo hij afhankelijk is en wie is dit niet onder onze winkeliers en werklieden in de dorpen er voortaan wel op passen zal bij herstemming tusschen een Roomsche en een Liberaal op eerstgenoemde te stemmen. Wij zouden derhalve willen vragen geheel zwarte stemkaarten, en opening der bussen gelijk bet vroeger was, alleen in de hoofdplaats van het stemdistiict. Zoo komt men het naast aan 't ideaal van een geheime stemming. Opening door 't stembureau in de hoofd- plaats. Waarom wij dit ook verlangen zouden i Om de mogelijkheid van controle door de kiezers niet af te snijden. Wat in Amsterdam VI en te Woudsend gebeurd is, waar die controleurs-kiezers wel aanwezig waren, is een |les voor 't vervolg. In alle gemeenten behoorende tot tdistrict moeten te 5 uur, bij de opening een of meer kiezers tegenwoordig zyn en achter den voorzitter staande toezien of hij bij 't afroepen der namen of 't geldig en ongel dig verklaren geen abuizen begaat. Eerst dan heeft man zekerheid en komt ook 't wetsartikel tot zijn recht waarin staat dat de kiezer tegen de beslissing van 't stembureau kan protesteeren. Hoe toch zal hij protesteeren wanneer hij de kaarten niet zag. Daarom aan elk bureau een paar dwars- kijkers geplaatst. Maar wie zal 't doen Wie zal kun nen, willen, durven, wie kan goed zien, zijn woord doen, zijn meening volhouden? Vindt ze maar eens op de dorpen. Dit kan wel aan 't hoofdbureau. Daar is controle mogelyk, wanneer duide lijk dit controlerecht door de wet omschre ven en niet afhankelijk gesteld wordt van de inzichten der stembureaux. 18 Oct. '97. De afdeelingen der Kamer benoemden tot rapporteurs over de begrooting voor koloniën, Hoofdstuk X, de heeren Van Limburg Stirum en Mackay (antir.), Iijn- acker, Hordijk en Verhey (lib.) en Bahl- mann (k.) Tot le voorzitter van de antirev. Kamerclub is gekozen dr. A. Kuyper; tot 2e voorzitter J. van Alphen tot penning meester jbr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wijck tot secretaris Joh. Krap; 2e secretaris mr. H. A. van de Velde. De heer jhr. mr. A. A. v. Doorn van Koudekerke is Vrijdag geinstalleerd als burgemeester van Vlissingen. Naar aanleiding van de afkeuring door de Midd. Crt. van de benoeming van den heer C. Verhagen, met voorbijgang van den tot tweemaal toe als no. 1 voor gedragen mr. M. Jde WItt Hamer (de heer Wibaut was no. 2) schrijft genoemde heer de Witt Hamer aan genoemde redactie het volgende Uw hoofdartikel en het ingezonden stuk inde Middelburg sche Courant van gisteren over het door den gemeenteraad op de caniidaten voorde commissie van toezicht op het lager onderwijs toegepaste scher- vengericht doet mij het woord vragen, omdat ik meen dat ten opzichte van den heer Verhage in beide stukken verkeerd geoordeeld wordt. Dat bij zich vereerd gevoelt door den Middelburgschen gemeen teraad benoemd te worden in eene commis sie tot voorlichting van dien gemeenteraad, kan men hem als geen grief aanrekenen, waar hy kennelijk ook op het standpunt staat, dat benoeming van een der door de commissie aanbevolen candidaten niet in het belang der gemeente zou zyn. Nog onbillijker Bchijnt mij het oordeel toe'van den schrijver van het ingezonden stuk, dat de heer Verhago geen lid der oommissie zou kunnen zijn, omdat hij voor- zitter is van de Vereeniging voor gerefor meerd onderwijs. „Ofschoon ik de statuten dier vereeniging niet ken, veronderstel ik, en, zoo die sta tuten koninklijk zijn goedgekeurd, is dat ontwijfelbaar, dat zij slechts door wette lijke middelen de wet op het lager onder wijs in den geest hunner leden willen doen veranderen. „Is mijne opvatting ten deze juist, dan belet niets den heer Verhage als lid der commissie de bestaande wet te helpen hand haven, ook al zullen voorstanders der be staande wet liever in dergelijke commissies ook voorstandera dier wet geplaatst zien. „Hoevelen worden niet geroepen tot handhaving van wetten, waarmee zij het in vele opzichten niet eens zijn, en doen toch hun plicht. „Het zou zelfs kunnen zijn, dat de be staande commissie, juist omdat zij alleen uit voorstan Iers der wet bestaat, bij het handhaven dier wet, ofschoon te goeder trouw, eenzijdig te werk ging, en dat hy dus overtuigd was, dat zijne tusschenkorast die eenzijdigheid zou kunnen tegengaan. Goes. In de raadsvergadering van a. s. Donderdagnamiddag te 2 uur zijn aan de orde Notulen. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Verzoek eervol ontslag R. Snel als leeraar aan de H. B. S. en voorziening in de vacature. Adres Kiemkerk. Voorstel B. en W. omtrent vermindering pacht S. Boone. Rekening Gasthuis '96. Begrooting Gasthuis '98. Begrooting B. A. '98. Recla mes Hoofdelijke Omslag. Teruggave betaalde H. O. Af- en overschrijving begrooting 1897. Gemeentebegrooting 1898. Bij Kon. besluit zijn aan nagenoemde gemeenten boven en behalve de gewone subsidie toegekend de volgende bedragen tot behoorlijke instandhouding van het la ger onderwijs Aan Arnemuiden f 350, Bosclikapelle f 300, Burgh f1150, Graauw f750, Koewacht f3350, Krabbendiike f1750, Kruiningen f600, Neuzen f 600, Overslag f250, Phi lippine f1150, St. Philipsland f600, Re- tranchement f600, Schore f500, Seroos- kerke (Schouwen) f 450, Stoppeldijk f 2050, Veere f850, Westdorpe f1900, Zuiddorpe f 1200. Bij de belastingen zijn met 1 Nov. a. s. nog verplaatstvan V lissingen naar 's Gravenhage de verif. C. P. A. Heymans van Arnhem naar Vlissingen de verif. W' Knijpers, van Bergen op Zoom naar Hans- weert de komm.-verif. 3de cat. J. Zuidema, en van Middelburg naar Groesbeek de komm.-verif. 2de cat. J. H. L. Versteeg. Beroepen te Sas van Gent (toez.) ds. J. D. Domela Nieuwenhuis te Ostende (B.). Bedankt voor Vrouwepolder door ds. J. Hoekstra te Heteren. Beroepen te Varsseveld ds. L. F. A. Westerbeek van Eerten te Nieuwerkerk aan den Yselte Bozum ds. L. Canne- gieter te Goor te Godlinze ds. K. Onr.ekes te Zoutkamp te Blokzijl (toez.) ds. J. Visser te Woudenberg te Ammerstol (toez.) A. Groeneveld cand. te Vlaardingen te Oosterkaule ds. J. Aalders te Buiksloot; te Geervliet P. H. Verkouw cand. te Brielle. Aangenomen naar Leusden door E. U. gchallenberg cand. te Kralingen. Bedankt voor Grevenbicht en voor Oud en Nieuw Gastel door ds. J. A. v. Tuijnen te Nijkerk (Fr.) voor Venendaal door dr. E. C. Gravemeijer te Utrechtvoor Genemuiden door ds. A. ten Have te Polsbroek. De heer ds. A. L. Geselschap te Kockengen is aldaar overleden. ZEerw vierde nog den 29 Sept. jl. zijn 25-jarige evangeliebediening achtereenvolgens in de gemeenten Kethel (1872) Huiden (1875) Wezep (1876), Nieuwerkerk a/d IJsel(1878), Poortvliet (1882), Heerjatisdam (1889) en Kockengen (23 April 1893). Geref. Kerken. Aangenomen naar Heemse door G. K. Doekens cand. te Dirkshorn. Bedankt voor Vijfhuizen en voor Zeven hoven door G. K. Doekens cand voor 's Gravenhage door ds. C. B. Bavinck te Rotterdamvoor Poortvliet door ds. L. gpoel te Harderwijk. Ds. J. D. v. d. Velden beroepen predi kant bij de Ger. Kerk te Klundert. hoopt Zondag 28 Nov. afscheid te nemen van de Ger. Kerk te Middelburg C en den daarop volgenden Zondag intrede te doen in zijn nieuwe gemeente bij welke gele genheid als bevestiger zal optreden ds. A. Schouten van Willemstad. R. K. Kerk. Naar de N. R. C. verneemt is door de orde der Capucijners hier te lande in de nabijheid van Sluiskil onder Terneuzen een stuk grond aangekocht, met het doel daarop een klooster en kerk te stichten, welke laatste voor den openbaren dienst zal worden bestemd. Unie-Collecte. Oud Vosmeer G. K. f 13. Wissenkerke. De Raad benoemde heden tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Kamperland mej. W. A. Swenne A.T.Cd. hypotbeek-schulden ep den grond", een legende die men elkaar zoo lang heeft na gepraat, „dat ten slotte zeer velen het zijn gaan gelooven", de aandacht op een „merkwaardige mededeeling in de pas ver schenen Jaarcijfers over 1896 en volgende jaren". Men bekijke schrijft het blad het hier volgende staatje, omvattend de in schrijvingen, tot zekerheid van geldleenin- gen genomen op landelijke eigendommen 1891 1892 1893 1894 1895 1896 gebouwen f 75,384,365 77,408,411 80,554,982 90,923,789 „108,543,723 „103,915,383 ƒ31,318,053 38,917.000 35,898,061 36,788,376 35,110,382 35,187,416 Wel mogen deze gegevens merkwaardig worden genoemd. Aan den eenen kant de hypothecaire inschrijvingen op gebouwen een onafgebroken reeks van grooter wor dende getallen aanwijzend van 1891 tot 1896 met het belangrijke verschil van 34i/3 millioen. Aan den anderen kant daarente gen die op landelijke eigendomen dus die, welke den landbouw betreffen schommelingen vertoonend van meer en en minder, maar betrekkelijk geringe van 1891 tot 1896 met de oubeteekenende stij ging van nog niet negeu ton. Of zal men zeggen, dat het staatje de nieuwe inschrijvingen vermeldt van jaar tot jear, en derhalve aantoont, dat van 18 1 tot en met 1896 de hypothecaire schulden wegens leeningen op landelijke eigendommen dan toch zijn toegenomen met 216 miljoen Wie dit meenen mocht, zou het natuur lijk glad mis hebben. Niet alleen, omdat tegenover de nieuwe inschrijvingen door halingen wegens geheel gedelgde schuld staan in de periode 1891-96 beliep het bedrag dezer doorhalingen, bij alle hypo theken te zamen, bijna 81 percent van dat der nieuwe inschrijvingen. Een legende. Het Sociaal TI eekblad vestigt aan het adres van hen, die mee nen, „dat inderdaad de landbouw meer-en- meer gebogen gaat onder steeds toenemende Goes. De bewoners der Nieuwstraat benoemden in 't Comité voor de feestviering de heeren J. Molhoek (voorz.), D. Th. v. d. Vijver (seer.), J. B. Huijsse (penn.), A. Lindhout en J. Adriaanse commissarissen, terwijl als afgevaardigden voor de alg. ver gadering van de Hoofdcommissie zijn ge kozen de hh. Molhoek err v. d. Vijver. De bewoners der Ganzepoortstraat kozen tot bestuursleden de heeren E. van der Hoek, voorz., J. van Vijven Gz., Seer., P. A. van Acker, penn., C.J. Smit, P. J. Hopmans en L. Versé, commis sarissen. Afgevaardigd werden tot de verg. der Hoofdcommissie de heeren E. v. d. Hoek en J. van Vijven. Te St. Annaland is door den Raad der gemeente een adres gezonden aan den betrokken minister, ten einde verbetering te verkrijgen in het postverkeer, waaraan, by druk handelsverkeer, groote behoefte bestaat. Een adres in dezen zin, aan den afgetreden minister gezonden, schijnt^nde snippermand terecht gekomen te zijn, althans er werd niets op vernomen. Vlissingen. Naar wij vernemen heb ben zich voor de drie vacante plaatsen als sloeproeiers bij het Nederl. Loodswezen alhier ruim 80 sollicitanten aangemeld. Vlissingen. I)e toestand van den rivierloods C. A. Willemsen die by de ramp van 3 Oct. j.l. uit doodsgevaar |ge- red, in 't gebouw van het loodswezen tot nog toe verpleegd werd, is thans zoodanig dat hij heden middag vervoerd kon worden naar zijne woning. Kamperland. Zondagmiddag by den aanvang der godsdienstoefening, ontstond brand in een schuurtje van D. V. aan den veer weg. Met behulp der kerkgangers mocht het echter gelukken den brand tot het schuurtje te beperken. Oorzaak onbekend. De eigenaar eener eierenzaak op de Prinsengracht te Amsterdam zat Donderdag ochtend in zijn kelder eieren te tellen, toen zijn sigaar in het hooi, waar dit breek bare handelsartikel gewoonlijk in verpakt is, viel en eierenkisten, zolder, enz. in een oogwenk in brand stonden. Aan zelf blusschen viel niet te denken, en de brand weer moest gewaarschuwd worden, die spoedig ter plaats, even snel het vuur meester was. Van de eieren is niet veel voor de consumptie geschikt gebleven. Met melk kan men bruinleeren schoenen zoo opfrisschen, dat ze er bijna als nieuw uitzien. Men neemt een spons of een zachten doek, drenkt dezen goed met melk en wascht daarmede den schoen volkomen schoon. Is al 't vuil afge- wasschen, dan laat men den schoen drogen en wrijft hem dan met een flanellen lap of met schoon wit vilt af. De schoen krijgt daardoor een goede kleur. Wil men, dat 't leer zal glimmen, dan doet men op 't flanel of viit een weinig witte was en wrijft daarmede den schoen voor de tweede maal. Deze handelwijze geeft aan het leer een schitterenden glans. De melk moet gekookt zijn. Epn achttienjarige jongen te Oud- Beierland had de onvoorzichtigheid, een zakje buskruit in brand te steken. Hij werd zoo deerlijk aan het gelaat gehavend dat men voor het behoud zijner oogen vreest. Omtrent Jacob Sliepen, die ontvlucht was uit de gevangenis te Veenhuizen en aan den brigade-commandant Planting te Hoogeveen verklaard had de moordenaar te zyn van Gerhard Hommen, jachtopzie ner in de bosschen te Vlodrop, gepleegd in 1893, kan men thans mededeelen, dat het geheele verhaal van den man gelogen is en dat hij het verdichtsel verzonnen bad om eens een uitstapje te kunnen maken. Bij de behandeling van eene straf zaak voor de Rechtbank te Roermond in zake een beklaagde, die aan anderen eenige oorvijgen had toegediend vroeg de Voorzitter aan den getuige hoe lang dat oorvijgen geven wel had geduurd? „Wel tweehonderdvijftig meterwas het antwoord. De Voorzitter, die zich van zulk een geval geen voorstelling scheen te kunnen maken, verzocht nadere opheldering, en het bleek nu, dat de man langs een weg, welke ongeveer 2cO Meter lang is, aan houdend oorvijgen had gehad. Volgens hem was dit te beschouwen als één aan houdenden klap van 250 Meter lengte. Een familie, welke eenige weken geleden van Delfzijl naar Groningen ver huisd was, had ook de kat meegenomen. Al zeer spoedig echter werd het dier in hunne nieuwe woonplaats vermist. Dezer dagen vond men nu de kat voor de deur van hare oude woning te Delfzijl zitten. Blijkbaar had zij dus den weg van Groningen naar Delfzijl, een afstand van vijf uren, alleen gevonden en afgelegd. X-stralen. Eene jonge vrouw uit Franeker trapte eenigen tijd geleden in een naald, die in den voet verdween en niet kon worden weergevonden. In het academisch ziekenhuis te Groningen, waar zij hulp zocht, is daarop de voet met Röntgen-stralen gepbotograbeerd en nu was de naald duidelijk zichtbaar boven hot knokkelgewricbt van den tweeden teen en werd gemakkelijk verwijderd. Eene photograpbie, de patiënt als een aandenken gelaten, wekt veel belangstelling in de plaats hai er inwoning. De gemeenteraad van Utrecht heeft met 16 tegen 9 stemmen het voorstel van burg. en weth. tot helling eener straatbe lasting aangenon en. Bij de behandeling er van werd een voor stel om den grondslag gevelbreedte te doen vervallen, vei worpen oetzeifde lot onder ging een ander voorstel, om perceelen, die dienen tot uitoetening van een beroep of bedrijf, vrij te stellen, terwijl een ierde voorstel, om perceelen, die gebouwd wor- den op vroeger onbebouwde terreinen (die dus nieuwe straten vormen), voor den tijd van 5 jaar vrijdom van belasting te ver- ieenen, eveneens werd verworpen. Daarentegen werd aangenomen een voor stel om, behalve de genoemde instellingen van weldadigheid en rijks- of provinciale eigendommen, ook vrij te stellen de van ryks- of gemeentewege gesubsidieerde bij zondere scholen. Nog werd verworpen een voorstel om geen belasting te kefl'en van niet-verhuurde eigendommen, van huizen dus die eeuigen tyd leeg staan ten nadeole van den eige naar. Door M. Broere, landbouwer te Slie- drecht, is dit jaar een monsterachtige sui kerbiet geteeld. Deze biet bleek, zuiver gewogen, een gewicht te hebben van 20 p oud en 3 ons. Een geluk bij een ongeluk ondervond de arbeider Jansen te Vaikenswaard, een arme stakker wiens woniug onlangs afbrand de, en die bij 't opgraven van den vloer een pot met oude munten vond. Mee bood hem een vrij belangryke som voor zijne vondst. Een Oostenryksch militair blad be spreekt de mogelijkheid, dat er een oorlog tusschen den Driebond en den Tweeboud zoa uitbreken, en becijfert, hoe de krach ten dan zouden staan. Duitscbland zou 45 divisiëu in het Kyksiand kunnen leggen, waartegenover Frankryk er 34 zou kunnen stellen. Tot dusver dacht men steeds, dat Italië Duitschland zou bijstaan aan de Fransche greushet blad neeft een andere opvatting en zegt, dat er aan de Russische grens 15 Duitsohe, 42 Oostenryksche en 12 Italiaanscke divisiën, zamen dus 69, tegenover de 66 Russische zouden komen te staan. Het is te hopen, dat het nooit tot zulk eeu volkerenslag zal komen. In een stad van Oost-Zwitserland maakte zich een burger wegens eene be- lastingverhooging zoo boos dat hij in 't openbaar schreeuwde „De helft van den Gemeenteraad bestaat uit gekken Deswege door de overheid ter verantwoording ge roepen herriep hij het gezegde, met de woorden „De heltt van den Gemeenteraad zijn geen gekken." Volgens een bericht uit St. Peters burg heeft de Czaar, evenals onlangs aan een°aantal katholieke Poolsche geestelijken, nu ook volledige gratie verleend aan de Luthersche predikanten in de Oostzee-pro- vinciën, die in de laatste jaren verbannen werden van de plaatsen hunner werkzaam heid, wegens overtreding van de kerkelijke wetten, meestal zonder opzet bedreven. Het zijn er ongeveer 200. Men durft niet te verwachten, dat zij ook schadeloos gesteld zullen worden voor de geleden ellende. Van den gouverneur van den Congo- staat is te Brussel telegrafisch bericht ont vangen, dat luit. Hery de rebellen van de expeditic-Dhanis den 15 Juli totaal heeft verslagen bij het Albert-Eduardmeer, en daarbij 400 soldaten gedood, veel ge weren en alle patronen genomen heett. Zy die er het leven hebben afgebracht, vluchten in de bergen, waar, volgens Henry, velen van hooger zijn omgekomen. Een windhoos heeft op Formosa vreeselijke verwoestingen aangericht. Twee dagen lang duurde dezelve. Honderden personen zyn omgekomen de groote spoor wegbrug is vernield en ernstige overstroo mingen vonden plaats. De koopliedeu te Rome, zich blij ven- de verzetten tegen de verhooging der in komsten-belasting, zijn eenigszins kalmer in hun protesten geworden, misschien wel omdat de betooging, waartoe zij het initiatief namen, tegen hun bedoeling van zoo woes- ten aard is geworden. Thans hebben zij op een vergadering verklaard, de maatregelen van de regeering te willen afwachten. In een resolutie druk ken zij evenwel de hoop uit, dat de belas- ting-verkooging zoo spoedig mogelyk weer moge afgeschaft worden. Totis, in Hongarije, is de eerste stad, welke met Acetyleen-gas verlicht wordt. Rhodes kan de Zuid-Afrikaansche Re publiek nog maar niet met rust laten. Hij beproeft thans, waarschijnlijk om aan de regeering een kracktigen steun te ont nemen en het Hollandsche element te ver zwakken, boeren naar Rhodesia te lokken. Hy heeft een zekeren heer Smith naar de Republiek gezonden die den Boeren vrijen grond en een span ossen aanbiedt, wanneer zij willen trekken naar het land van Rhodes, dat volgens den heer Blake voor den landbouw ten eenenmale onge schikt is. De heer Smith had te Krugersdorp reeds een veertiental Boeren overgehaald, toen de veldkornet zijn kantoor binnentrad om de Boeren in te lichten omtrent de voor uitzichten in Rhodesia. De heer Smith zag toen in dat er voor hem niets meer te doen viel en wilde zich uit de voeten maken. Hij ontkwam slechts met moeite aan de woede van het volk. Woensdag werd in het dorp een volks vergadering gehouden, waar Rhodes er ongemakkelijk van langs kreeg. Een Schot, de heer Macab, wees er op dat Rhodes, nu zijn aanval op Transvaal was mislukt, poogde de Republiek te verzwakken door de bevolking weg te lokken. Te Castellamara werden de eigenaar van een hotel en zyn vrouw in hechtenis genomen, onder verdenking den graaf Mu- rawielf, een der gasten, voor 40.000 frs. aan juweelen te hebben bestolen. Abt Charbonnel. Met dezen uit de roomsche kerk getre den geestelijke had een verslaggever van de Temps een onderhoud. üp de vraag „Blijft gij katholiek", ant woordde de abt, die zijn geestelijk gewaad had verwisseld met een burgerlijke ge kleeds jas„Zeer zeker nietzoo min ik meer piiester ben, ben ik nog katholiek. Mijn geestelyke waardigheid afleggende, verlaat ik voorgoed een geloof, dat niet meer het mijne is. Ik volbreng eenvoudig een daad van geloof, want ik ben en blijf Christen." Aan den kardinaal-aartsbisschop van Pa rijs schreef hij, dat toen hij zich in zijn jeugd in oprechtheid aan de kerk gaf, hij meende zijn leven aan God te geven. Lange en pijnlijke ervaring overtuigde hem, dat de kerk en haar dienaren niet God dienen, waarom hij zich niet langer met haar ver eenigen kan, en ter wille van zijn zielen- vrede en van zijn geweten zich gedron gen gevoelt de Kerk van Rome te ver laten. Vinde de abt vrede aan dsn voet van het Kruis. Nederlander. Te Londen is in 90-jarigen ouderdom overleden de Hr. George Palmer, lid der firma Huntley Palmer, de bekende Biscuit-fabri kanten De Hr. Palmer was geheel in het klein begonnen en was zoowel banket- en suiker- bakkersbediende als molenaarsknecht ge weest. In 1841 associeerde hij zich met den Hr. Thomas Huntley en gaf toen een groote uitbreiding aan de Biscnitfabriek te Reading, welke tot dusverre nog van weinig beteekenis was geweest. Na eerst gemeenteraadslid en daarna Mayor (Burgemeester) van Reading te zyn geweest, werd hij in 1878 gekozen tot lid van het Lagerhuis, waar hij eenige jaren lang zitting nam in de liberale partij. Later is hij als lid van het Parlement opgevolgd door zijn zoon Sir G. W. Palmer die er alsnog zitting heeft. De stad Reading, die op het gebied van kunst en philantropie groote verplichtingen aan den Hr. Palmer heeft hij schonk haar o. a. een park en een kunstmuseum heeft in 1891 bij openbare inschrijving een standbeeld voor hem opgericht. Twee jongelieden te Marseille waren voor de grap met korte messen, die degens moesten verbeelden, aan het schermen. Ter wijl ze op elkaar in waren gegaan en zeogenaamd worstelden, uitte een van bei den plotseling een kreet van smart door een ongelukkig toeval was het mes van den ander hem in het hart gestooten. De 18 jarige jongeling was onmiddellijk dood. De langs de Amerikaansche kust gaande stoomboot Triton heeft bij Piuar- del Rio schipbreuk geleden alle opvaren den, meer dan twee honderd in getal burgers, soldaten en de bemanning van dertig koppen, zijn verdronken. Gors. 8 uur voor mej. C. A Lansen Croin eeii cA Ganzepoortsb Woe Wcincldlng hujjze door den te Goes 42 be. palen lang 5.501 en zwaar gemidc ter secretarie ter en Weineldinge. Seroo»k«r" door not. Wisboo van C. Huissoon €olii"sP,BB< een huis en erf van wed, L. 't bierhuis de Koq 2 H. 8 A. 50 q tusschen N. N. Ij Inl. b(j deurw. G Donfl Middelburg, door not. de V03 Middelburg, de polder Walch 1899 en 1900 op tolpalen Noordpc Oostkapelle, Donj kerksche Straatv Middelburg door deurw. Kou Middelburg Hoogstraat door andere gereedsch Vr Oudelandc. de Yos 3 baatge geit, biggen, loc meubelen, veeren Zate Arncniuldei door not. Verhul 74 cA. Maa Wrnieldlng 10 uur bjj wed. koeien, 1 vare k 1 aftands b ruin Middelburg, door not. Loeff een fabriek van e bij den Seisdam 1 huizen Q 302 en Oct. 10-12 en Dir Goes, vcor li olmen in Bergwe H. Schout Baarla D. Elenbaas 's H 3 esschen bij A. Inschr. bij Fran M Iddciburg Schuitvlot, ook en Wisboom Vers inventaris der elf o. a. 2 brandkast! dius. Te zien 20 en 2—4 uur. Loeff publiek ve en tuin, 253 cA f450; 2o. een h cA. aan P. Vers een dito 565 cA. f 405 4o. O.3380 1 voor f 3265o. 0. voor f307. Al de Oude Tarwe f 10, flO.- af 10.50. 1 Wintergerst f 7.50| a f 7.50. Haver f7.50 a f8.-. Paardenboonen f a f H Alles per 100 Aardappelen f 2.J Bruine- en Wit lager. Buitenlands onveranderd. Tarwe. Nieu we TarV Rogge Nieuwe Rog| W intergerst Zomergers t Nieuwe C h e v Haver Paarde nboom Erwten Nieuwe Kook er Bruine Boone: Witte Nieuw K oo lzai Kanariezaac Deze prijzen Zeeuwsche EIE Op de Veemarl gevoerd 168 runde pen of lammeren De prijzen ware lequal. 64, 2e qui kalveren le qual. schapen le qual. kens le qual. 44 f licht soort 40 a VLAS. 10898 wit,. 2700 steen Gr ZEEUWSCHE 10000 balen. Prjjze AARDAPPELS. Bpuische Jamm Gvermaa8che f Fiakkeesche jar Geldersche blav Zeeuwsche biai Champions fl,7 Pooters fl.7o a Dinsdag 19 Oct. Koes, in 'tSlot half 1 door deurw. Hollmann 8 koeien, 60 N. H. kalvers, jonge springstieren, muilezels enz. Goes, 1 uur bjj Rijk voor C. Wouters door not. de Vos N.H. graskalvers waaronder stieren. Vr( Middel burg, het maken en inl liet herstellen er

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2