RECHTSZAKEN. Landbouw. Zondag valt ('twas op 10 dezer), niet officiéél werd gevierd, omdat dit aanleiding zou geven) tot ontheiliging van den Sabbath. De President van den Volksraad, de heer Wolmarans, had echter bezwaar daar tegen. De wet bepaalt, dat de geboorte dag van den President officieel als een algemeene feestdag moet worden beschouwd en dat men niemand kan beletten dien dag aldus te vieren, op zijn manier. „Oom Paul" stemde dat toe; maar hij beriep zich op een hoogere wet dan die des lauds, namelijk de wet Gods, welke het ontheiligen van den Sabbath verbiedt. Na nog eenige discussie kwam men echter tet een vergelijk, en met algemeene stem men werd een voorstel, om het feest dit maal op j.l. Maandag te vieren, aangenomen. Weer wat gevorderd. De Porte heeft zich voor de autonomie (zelfregeering) van Kreta verklaard, met een Christen-gouverneur,mits hij van Turk- sche nationaliteit is. Nu dat „mits" er nog af en Kreta is waar 't wezen wou. Onder het opschrift„waarom de ge meente de critiek vreest", schrijft de Gereformeerde Kerk „Vele lezers kennen ongetwijfeld het verhaal „De Diligence of De reis naar de stad der erfenis," van den genialen en tegelijk den populaireu ds. J. de Liefde. Toen we het dezer dagen nog eens iazen, trof ons o. a. de wijze waarop de gevaren der critiek werden aangewezen, en de critische heeren, die zich vaak verbazen dat onwetenschappelijke menschen tegen hun werk bezwaren durven inbrengen, zouden hier kunnen leeren, waarom dat 't geval is. Zooals velen zullen weten, treedt in dat verhaal eene Benjamin op, die door een schrijven van zijn vader kennis kreeg van eene erfenis, die hem ten deel vielter wijl zekere mijnheer Sijbrand zijn geloof aan 't wankelen tracht te brengen door critische aanmerkingen op 't schrijven van den vader. Wij geven van hun gesprek dat ge deelte, waarin blijkt dat de critiek 't ge loof zijne vastheid rooft, in de hoop dat deze en gene, die niet begrijpt waarom men zich over de critiek druk maakt, hierdoor gevoelen zal dat 't geen bijzaak is, maar dat 't gaat om den grond van ons vertrouwen. De heer Sijbrand vraagt: Maar waardoor zijt ge nu dan eigenlijk de blfjde erfgenaam geworden? en Benjamin antwoordt Dooi het geloof in mijns vaders woord. „Juist, mijn vriend 1" zeide de Heer Sy brand, mij ernstig bij de hand vattende, „door het geloof in uws vaders woord. En daarom zekeriyk hebt gij woord en letter zoo ijverig tegen mij verdedigd, want daarop kwam het alles aan; daarmede stond of viel voor u uwe gansche erienis en al het geluk uwer reis. Intusschen hebt gij één ding kunnen leeren. „En dat is?" „Dat gij door woord en letter, alhoewel daarvan alles voor u, den geloovige, af hangt, evenwel den ongeloovige niet tot overtuiging kunt brengen, wanneer z(jn hart weigert, te gelooven. Dengenen, die in het geschrevene geeu hoog belang stelt, mijn vriend is het in den grond onverschillig wat er geschreven staat. Voor hem is de eerste en vluchtigsl# lezing de waarheid, en de ongerijmdste opvatting onwederleg- baar. Vervolgens ontspint zich naar aanleiding hiervan het volgende gesprek De heer Sybrand zeide„Het is mjj toch opmerkelijk mijn vrienddat ik met al mijne tegenwerpingen en woordenzifterijen u over de waarheid van uws vaders ge tuigenis niet aan het wankelen heb kunnen brengen". „Geen wonder", zeide ik. „Ik kende mijn vader te goed en zijne heuchelijke tijding zat mij veel te diep in het hart, om ze door zulke aanvechtingen mij te laten ont rukken." „En waarom wildet gij u die niet laten ontrukken „Omdat het beloofde goed mij veel te be geerlijk is. Had het slechts eene onver schillige zaak gegolden, ik zou er zooveel woorden niet over verspild en u, om des vredes wille, misschien niet langer tegengesproken hebben." „Er is niets onvruchtbaarder", hernam de heer Sybrand, „dan het strijden over woorden en letters. Alleen wanneer daarvan al het geluk onzer reis afhangt dan wordt de strijd voor ons geluk, een strijd over woorden en letters." „Ik merk hierbij op," zeide ik, „dat men daarbij evenwel moeilijk den blaam van kleingeestigheid en stijfzinnigheid kan ont gaan." „Zekerlijk, maar ook alleen in het oordeel van hen, die omdat zij de beloofde zaak niet beminnen, d» heuchelijke tijding weinig meer -achten dan een koud woord en een dorre letter. Dezulken kunnen zich niet begrijpen, dat men zich over woorden en letters zooveel moeite geeft. Want in die woorden en letters ligt voor hen geen kos telijke schat besloten." Ons dunkt dat hier op eenvoudige wijze het wezen der kwestie wordt aangegeven. In die „woorden en letters" ligt voor de Gemeente een kostelijke schat besloten en daarom laat zij ze zich niet rooven en ont zegt haar vertrouwen aan eiken leeraar, die daarvan iets afneemt. En terecht, want de heer Sybrand merkt later zeer juist op Zulk een steunen op 's vaders woord kan men echter met, volle recht van het waie kind des vaders eischen. Al komt er iemand uit de plaats zelf, waar de vader woont, en verkondigt eene andere bood schap dan in 's vaders brief staat, zoo zegt het geloovige kind hem in hst aangezicht, dat hjj liegt. Is zijn geloof daartoe niet in staat, dan is hij het ware kind niet, en zijn geloof is nooit waarachtig geweest. Want het ware kind kan geen oogenblik de mogelijkheid stellen, dat de vador hem bediiegen zou." 13 Oct. '97. In 't kiesdistrict Enkhuizen zijn thans vier candidaten de heereu Gerritsen (rad.), Sluis (antir.), Kool (lib.) en Raat (k.). Dat kon wel eens herstemming geven tusschen de heeren Kool en Raat. De afdeelingen der tweede kamer benoemden tot rapporteurs over Hoofdstuk X (Marine) der Staatsbegiooting de heeren Lieftinck, Zijlrna en Goekoop (lib.) Tra- vaglino en Merckelbach (kath.). De Nederlander bevestigt 't bericht der bladen dat de heer ds Geer bedankt heeft als voorzitter der com. van advies doch voegt er bij wijl hij op zijn hoogen leeftijd bij 't intreden der nieuwe phase de leiding niet op zich dorst te nemen. Hij stemde trouwens in de jongste bestuursvergadering door hem zeiven gepresileerd, voor het voorstel om tot organisatie der partij over te gaan. Candidaten voor den gemeenteraad te Rotterdam zijn in kiesdistrict V de heeren Van Aalten (lib.) en Van Staveren (antir.) en district I ten Houten (lib.) en Voorhoeve (antir.). Moge 't den antirevolutionairen gelukken huu mannen d,e bij de jongste periodieke aftreding door do tegenpartij zoo smadelijk werden uitgeworpen, met vlag en winpel te doen herkiezen. Naar men meldt, bestaat het voor. nemen frankeering van dienstbrieven voor. taan verplicht te stellen en daarvoor at. zonderlijke postzegels te doen vervaardigen. Zierikzee. De liberale kiesvereeni- ging alhier heeft met 47 tegen II stemmen besloten zich at te scheiden van de Libe rale Unie. De motieven schijnen nog al uiteenge- loopen te hebben bij de voorstemmers. De heer Adriaanse was] eerst tegen dewijl hij verdeeldheid in het district vreesdemaar toen de heer Fokker had uitgelegd dat de L. U. een „obstacle", een „désunie", een „verzameling van gewone liberale kiesvereenigingen, niets meer", een „liberale wanorde" is, die wel op kosten jaagt, maar geen bijstand brengt, veranderde hij van gevoelen. De heer v. Geuns was principieel tegen de afscheiding, maar de Liberale Unie had zich onhebbelijk jegens de Kiesvereeniging gedragen en nu was 't de Unie d'r eigen schuld als de vereeniging zich afscheidt, maar toch, zei hij, heeft de Unie als zoo danig niets misdaan. De heer v. Schelven klaagde de Unie aan dat zij met haar candidaten de radicale candidaten had bestredenmaar de heer De Bruyne wien 't hinderde dat ook tegen een „ijverig liberaal werkman, geen soci alist" een candidaat was gesteld, had zich ook geërgerd aan de bestrijding van den end-liberaal Van Gijn terwijl het schrij ven van het bestuur der Liberale Unie aan de Kiesvereeniging naar aanleiding der candideering van den oud liberaal protec tionist Van Kerkwijk, hadden wij 't wil len volgen, de verkiezing van een anti revolutionair zou ten gevolge gehad hebben. Overigens werd er in die vergadering der| liberale kiesvereeniging te Zierikzee braaf gepraat over beginselen, maar apropos, zou men er niet wat meer aan beginselen gaan doen KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Wilhelminadorp door J. H. Ledeboer cand. te Loenen. Beroepen te Streefkerk ds. W". van Sloten te Rouveente Brakel (toez.) P. C. Ysseling cand. te 's Gravenkagete Dokkum ds. J. Brink te Dongjum; te Nieuwland bij Gorinchem A. Groeneveld cand. te Vlaardingen. Aangenomen naar Uitkuizermeeden (toez.) door ds. N. de Jong te Engwierum naar Vaals door Ph. Klose cand.naar Buurse door J. H. Ledeboer cand. te Loenen aan de Vecht; naar Berkenwoude door ds. J. W. de Vries te Wijdenes naar Roermond door H. Rogaar candidaat te Midwolde. Bedankt voor Vaassen en voor Gouderak door ds. W. J. M. Engelberts te Berg- schenhoek voor Broek in Waterland door ds P. A. Riedel te Lochem voor Zevenhuizen door ds. N. P. v. Es te Boornhergnmvoor Culemborg door ds. G. O. W. van Geitenbeek te Tilburg voor Tzum door ds. J. Hoekstra te Heterenvoor Wondsend en voor Longerhouw-Schettens door ds. N. de Jong te Engwierum voor Nieuw Beijerland door J. H. Ledeboer cand. Geref. Kerken. Tweetal te Dokkum ds. A. F, ten Hoor te Uithuizermteden en ds. W. Pera te Hallum. Beroepen te eiland Marken ds. D. Ring- nalda te Oudshoorn te Heemse G. Doekes cand. te Dirkshornte West maas ds. W. Bosch te Vrijhoeve Capelle. Aangenomen naar Dinteloord door ds. J. Offnnga te Dedemsvaart. Zondag 11. werd ds. W. H. Oosten van Middelburg in de Geref. kerk te Enkhuizen bevestigd door ds. F. Zantinge van Hoorn, met de woorden nit 2 Cor. 517, 18. Des avonds deed de bevestigde intrede naar aanleiding van Efeze 6 19. Een talrijke schare was beide malen, doch vooral 's avonds aanwezig. Niet Jez. maar Jer. 17 16 was de af- scheidstekst van ds. A. H. v. Minnen te Zaamslag. Doopsgezinde Gemeenten Aangenomen naar Mensingeweer door F. J. de Holl, cand. te 's Gravenkage. Ev. Luth. Kerk. Aangenomen naar Heusden door J. G. Hissink Jr. cand. SCKÖOLNiSUWS. Unie-Collecte. Brouwershaven Ger. Kerk f 21,77. Grijps- kerke met Buttinge en Hoogelande Ger. Kerk f28,36Vs. Zich uitgevende voor wijzen, zijn zij dtvaas geworden. Romeinen 122. De heer Hinderer, zendeling aan de West kust van Afrika, verhaalt ons, dat hij te Ibadan zijnde, eens een bezoek ontving van iemand, die juist van Abeokoeta te rugkwam, werwaarts deze om zaken door zijnen meester gezonden was. Hij had daar schijnt het, onze scholen bezocht, en jon gens en moisjes uit hun boek zien leeren. Hij kwam den heer Hinderer zeggen, dat als deze zich te Ibadan vestigen en aldaar eene school oprichten wilde, hij de eerste zoude zijn om daarin onderwijs te ontvan gen. Het was Zaterdag, en de heer Hinderer noodigde hem uit,den volgenden dag bij hem te komen,en zich bij eenigeZondagschoiieren, die hij rondom zich verzameld had,te voegen. De man verontschuldigde zich, zeggende dat hij alsdan bezet was. Wat hebt gij morgen dan te doen vroeg de zendeling. Ik moet mijn voorhoofd aanbidden. Wat bedoelt gij Toen ik Abeokoeta verliet, hernam deze, mishandelden mij de soldaten in het tolhuis, en braken eene kalebas vol rum, die aan mijnen meester toebehoorde, en zij zouden mij gedood hebben, had mijn voerkoofd het hun niet belet. Daarom moet ik hetzelve aanbid den. Hoe is dit mogelijk vroeg de heer Hinderer. Ik dacht dat ge my eens zei- det, dat God u altijd behoedde. Denkt gij dan. blanken was het verontwaardigde antwoord, dat wij zoo dwaas zijn van te veronderstellen dat ons voorhoofd zelf ons redden kan Neen maar God maakte mijn voorhoofd, en Hij redde mij door hetzelve daarom aanbid ik het. De heer Smith meldt ons dat deze aan bidding van het voorhoofd bestaat in het slachten van een dier, hetzij geit of schaap met welks bloed de afgoden in het huis besprengd worden, terwijl het voorhoofd van den offeraar daarmede bestreken wordt. Het offer wordt in stukken gehouwen en onder de vrienden uitgedeeld, terwijl een genoegzaam deel voor een familiefeest wordt afgezonderd. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens mishandeling E. v. A., 23 j., veldar- beiaer, Westdorpe, tot 4 m. gev. straf; strooperij C. M., 10 j., arbeider, Sluis, tot f 0,50 b. s. ld. h. dronkenschap en mishandeling van een ambtenaar: L. H., 24 j., en B. L., 28 j dijkwerkers, Westkapelie, beiden tot f3 b. s. 3 d. h. en 1 tn. gev. straf diefstal: F. X. G., 17 jzonder beroep, Vlissingen, tot 1 jaar en C. d. M., 16 j., schoenmakersknecht, Axel, thans te Mid delburg in hechtenis, tot 3 m. gev. straf, met mindering der preventieve hechtenis, en K. V., 22 jlandbouwer, Koudekerke, tot f 3 b. s. 1 d. h. en beleedigingH. R., 37 j., graanhande laar, Koudekerke, tot f 25 b. s. 25 d. h. Suikerbetenteelt. In de Bladen voor Suikerbetenteelt van September vindt men cie volgende cijfers betreffende den aanbouw van beten over geheel Europa, tijdens het jaar 1897 in vergelijking met het voorjaar van 1896 1897 1896 Duitschland 436.993 425.004 HA. Oostenr.-Hongarije 302.950 346.400 Frankrijk 231.110 349.050 Rusland 399.503 357.150 België 52.939 71.275 Nederland 32.344 44.387 Zweden 23.665 29.360 Denemarken 12.890 12.330 Totaal 1.492.390 1.534.962 HA. Uit deze tabel blijkt, dat slechts in drie Europeesche Staten eene vermeerdering van den betenaanbouw heeft plaats gehad. De grootste vermeerdering is te constateeren in Rusland met eene vermeerdering van bijna 12 pet. De grootste vermindering valt te be speuren in Nederland en België, respec tievelijk met 27.1 en 26.7 pet. Wkbl. v. Z.-Vl. W. D.) Goes. Naar aanleiding van het ver. zoek, door de alhier benoemde hoofdcom. missie, ter regeling van de feesten bij ge. legenheid van de kroning van Hare Ma- jesteit Koningin Willielmina, namen Dins dag jl. enkele heeren uit de Lange Kerk straat het initiatief tot het bijeenroepen van de bewoners dezer straat, teneinde van gedachten te wisselen over te nemen maatregelen ter versiering. Nog dienzeifden avond werd eene ver gadering op „het Slot Ostende" gehouden, bijgewoond door 24 personen. Besloten werd in de eerste plaats tot versiering der straat, en tevens zooveel mogelijk voeling te houden met de hoofd commissie. Staande de vergadering verbonden zich alle aanwezigen tot eene maandelijksche contributie ter bestrijding der onkosten, terwijl binnen enkele dagen bij de gisteren avond niet aanwezigen zal worden aan geklopt om dat goede voorbeeld te volgen. Daarna werd een bestuur gekozen van 9 leden, dat de functiën als volgt verdeeld heeft: de heeren J. Donner, le voorz., J. de Hoogh, 2e voorz., F. Sandijck, le pen ningmeester, P. J. van de Ven, 2e pen ningmeester, A. Neter, le Secret., H. D. de Witt Hamer, 2e Secret., P. v. d. Reit, L. Pakken, P. Quist Bz. De heeren Donner en Neter werden tevens afgevaardigd naar de Hoofdcom missie. Besloten werd nog eene prijsvraag uit te schrijven voor het beste plan ter ver siering der straat of voor een eerepoort, en een prijs vast te stellen voorde mooiste particuliere gevelvarsiering. Na het zingen van het Wilhelmus en Wien Neerlandsch bloed ging deze verga dering enthousiast uiteen. Middelburg. Naar wij vernemen zijn bij Gedeputeerde Staten plannen in overweging voor den bouw vau een nieuwe boot type „Zeeuwsah Vlaanderen" of „Walcheren" voor den Provincialen stoombootdienst. Middelburg). De 4ö-jarige dienstbode T. M., dienende bij de dames de J. op den Kinderdijk, alhier werd Vrijdagavond om boodschappen uitgezonden; de familie ging ter rusteen kwam's anderen morgens tot de ontdekking dat de dienstboie niet was wedergekeerd. Men vreest dat haar een ongeluk is overkomen, dewijl zij zeer bijziende is. Zij is een Goesche van ge boorte, te Goes verdronk eenige jaren ge leden een broer van haar in de Vest nabij de ouderlijke woning; zoodat de oude vader der ongelukkige in groote ongerust heid verkeert. Door den burgemeester van Bier vliet is f 35 ontvangen van H. M. de Koningin-Regentes, om aan het dochtertje van De Meijer aldaar ter hand te stellen, om te voorzien in de gedeeltelijke kosten van het koopen van een naaimachine, waarmede het meisje voor zich en haren gebrekkigen vader den kost moet ver dienen. Dit was het antwoord op een door het meisje aan H. M. gericht verzoek. Bruinisse. Van wege den Waterstaat is men dezer dagen bezig het wrak van het tjalkschip dat mat den Juni-storm dicht bij onze haven zonk, door middel van dynamiet te verwijderen. Man rekent on geveer een vijf- of zestal ladingen van 40 K.G. noodig te hebben. Evenals voor twee jaren trekt ook thans de ontladiug eiken dag veel bekijks. Hoewel de hoe veelheid water die wordt opgeworpen niet zoo groot is als bij vroegere gelegenheid is de schok grooter men neemt hem op ongeveer driekwartuurs afstands nog zeer goed waar. Colijnspiaat. In de vergadering van eigenaren der weegbrug alhier werd be sloten het weegloon te houden op 10 cents per 1000 KG. bruto gewicht, nadat twee voorstellen, het eene om het op 8 en het andere om het op 9 cents te bepalen, waren van de hand gewezen. Naar aanleiding van het noemen van den naam van dr. M. P. Lindo, die vele jaren geleden, vóór de wet van '78, als schoolopziener zeer gewaardeerd en als humoristisch schrijver onder het pseudeniem „De oude heer Smits" gevierd werd, de rit men aan het Schoolblad de volgende anec dote mede, waarin de schoolopziener en de humorist beide een rol spelen. Lindo was aan 't examineeren voor de hulpacte. Naast hem zat als assessor een hoofdon derwijzer, een g ied man, doch die, om een schijntje van pedanterie dat hem aan kleefde, Lindo niet volkomen sympathiek was. Nadat een kandidaat door Lindo ge ëxamineerd was, bij wien het, in tegen stelling met de kort te voren geëxamineer- deii, nog al goed gegaan was, zegt de assessor, Lindo's goedkeurenden blik op vangende, min of meer zelfvoldaan „Dat was een leerling van mij 1" nNu", is het bescheid van den ouden heer Smits, „daarom kan hij wel goed wezen." Toen een meisje van 18 jaar in 't Friesche dorp Roodkerk bij avond het lin nen van de bleek zou halen, werd ze door iemand aangerand, het haar ten deele af gesneden en den mond vol modder gestopt zeker met het doel dat ze niet zou kun nen schreeuwen. Daarna werd ze in een sloot geworpen, waarop de dader het ha zenpad koos en zij met moeite op den wal kroop. Men beweert, dat minnenijd hier in 't spel is, daar ze een paar dagen na de mishandeling een brief heeft ontvangen waarvan de inhoud tot dit vermoeden aan- leiding geeft. Als een zeldzaam staaltje van „kras heid" kan dienen het feit, dat de 85-jarige H. van A., te Arkel, in de vorige week nog appelen en peren plukte, waarbij een ladder van 30 sporten noodig was. Als polderbode doet hij zijn werk zoo goed, dat iemand van 25 het hem niet zou kun nen verbeteren. Ook leest hij nog zon der bril. Van een te Utrecht wonend echtpaar was het 3-jarig dochtertje reeds langer dan een jaar zeer pijnlijk aan den rug, zonder dat men uitwendig daaraan iets bijzonders kon waarnemen. Een genees kundig onderzoek leidde tot eene operatie waarbij uit den rug van het kind een naainaald werd te voorschijn gehaald, welke daar reeds geruimen tijd moet hebben ge zeten en dan ook geheel was ingegroeid. Na de operatie was de pijn geheel ver dwenen. In de strafgevangenis nabij Scheve- ningen is Zondag een bewaker plotseling overleden. Hij had eenige oogenblikken te voren oneenigheid gehad met een ge vangene, die zijn cel niet wilde verlaten om naar de godsdienstoefening te gaan. Eerst nadat hulp door eenige andere be ambten werd verleend was de bewaker er in geslaagd den gevangene de cel te doen verlaten, maar was daarbij zelf onder den voet geraakt. Later in zijn kamer teruggekeerd, stierf de man. Hij schijnt lijdende geweest te zijn aan hartkloppingen. Volgens het Bouwk. Wbl. bestaat het plan om de spits van den kerktoren te Reenen niet te restaureeren in den toestand zooals die voor den brand was. Het plan zou bestaan, om den klokvormigcn koepel wederom, hoewel in eenigszins anderen vorm toe te passen en daarop een spits te plaatsen, waaromheen een Koningskroon is aangebracht. Het Nieuws verneemt uit Roermond dat Let nog lang niet zeker is dat Jacob Sliepen, die zich nu vrijwillig heeft aan gemeld als de moordenaar van den veld wachter Hommen, de werkelijke moorde naar is. Sliepen jheeft te Posterholt, waar hij geioren is, steeds bekend gestaan als maar hal toerekenbaar, en op de vragen, welke de justitie hem thans heeft gesteld met betrekking tot den moord, geeft hij ook onsamenhangende antwoorden. Zoo heeft hij o. a. op de vraag om de plaats op te ge<7en, waar hij Hommen doodgeschoten hal, een terrein opgegeven, dat zeer ver verwijderd is van het terrein, waar de m ord gepleegd werd. Toen een koopman te Tienraai met kar en paard nabij het station voor een gesloten slagboom stond te wachten schrok het paard voor een voorbijrijdenden snel trein en wierp den man neer, die hierop het wiel over het hoofd kreeg, en bijna onmiddellijk den geest gaf. Bij een vechtpartij is Zaterdagnacht te Utrecht een heer met een paraplnie in het oog ge stoken en wel zoo dat men voor 's mans leven vreest. Bij een vechtpartij te Iiaps (N.-Br.) werd een der vechtersbazen zoodanig met een mes in den buik gesto ken, dat de ingewanden zichtbaar waren. Meer dood dan levend werd hij wegge dragen. Maandagavond laat in een twist tusschen twee gepensioneerde O. I. militai ren te Groningen heeft de een den ander een levensgevaarlijken messteek in den buik toegebracht en daarna de hulp van een geneesheer voor den ongelukkige ingeroepen waarna hij zich zelf als den moordenaar bij de politie ging aangeven. In een kleine, nabij Veendam ge legen gemeente, werd dezer dagen 't vol gende vermakelijke incident afgespeeld. Door 't gemeentebestuur was de turfleve- rantie bij aanbesteding voor een bepaalde som per hectoliter gegnnd aan een veen- boer; doch de turf voldeed bij levering niet aan het monster. Na een kort onder houd met dezen werd overeengekomen dat hij de turf tegen verminderden prijs leveren zou. De lossing had hierop plaats, en de veldwachter diende daarbij als meter. Nauwelijks echter was de turf ter pkatse of de veenboer nam de maat onder den arm en toog er mee naar het gemeentehuis. Daar gekomen verzocht hij uitbetaling en wel van het volle bedrag, waarvoor hij had ingeschreven, zoo niet dan zon hij de maat brengen ter plaatse waar zij wezen moest. En de man kreeg zijn zin want lach niet, lezerde maat bleek on geijkt te zijn. Zij werd naar 't ijkkantoor opgezonden en de veenboer heeft het pleit gewonnen. Een winkelier teMeijel(L.) vermiste sedert gernimen tijd geld uit de winkel lade doch kon niet te weten komen, wie hiervan de dader was. Teneinde erachter te komen, verborg hij zich in de daar naast gelegen kamer met den brigadier der rijks veld wacht en boorde een gaatje in de deur om door te kijken. Een oogen blik later verscheen de vroegere dienstbode om haar brood te balen. Terwijl de vrouw van den bakker het brood in de bakkerij ging halen, trok zij de lade open en haalde er eene hoeveelheid geld uit, waarop de brigadier verscheen en haar arresteerde. In de nabijheid van Montfort (L.) ligt de groote bouwval van het kasteel, waar Arnoud van Gelre gevangen heeft gezeten. Het slot ligt langs een uitgestrekt moe ras, hetwelk zich uitstrekt tot Sittard. Vroe ger vond men in dat broek of moeras eeq houten brug, hield. Af en te voorschijn, opgegraven e< gen, een steer Ook in Melic dan beitels et bronsperiode Bij de oc kabeljauwvissi niet minder d gen. Die dieri tijd zeer talrij aan de vissch Te Saart handelaar in (4 Mark) vero van «en recla: komt in hoogt In het U is een non, di verjaardag zal jaren non en buiten het kl< Voor de een wijnkoope terecht wegeni had het recht zuiveren alcol in de vaten, bevatten, een 1 gesloten door Bij onderzoek of de vaten deze wijze sm party van ru: hol in Prnisei ontdekt. Zij w van 186,000 Wegens dezer dagen Isblowski tere had vervalsch haren minnaai belofte, om In omdat zij te c hem daartoe het jaartal 18 1868 zoo we hij. Maar de het bedrog en aan te geven Henriette bi gelukkig rech merking name: had misdreven zy verwachtte, te verschaffen deeld tot één Waarmee meest deze trachten op te tistiek. Hij he een enorm aa: hoeveel men g verdienen in i gens hem ka f 105.000 a f 1 zijn praktijk, enkele dokters som verdienen rijken over die Een goede ad' welbesteed le verdienen; een i f120.000; e onverschillig i wint daarmede houders, klerke dienen gemidd f60.000. Handi bakkers, schoei tijd rekenen gei Landarbeiders nog bet minst, nen zy in 40 f12.000 bijeer uitgeven. Natuurlijk l zonderingen bi men de grooti soms f 50.000 er buiten. Het „sto ria, waarop zij steunt bij het van Koning K werd indertijd door een burg liet maken nit eikeboom. Toen de K hruikte, had 1 knop maar tc noodig had, zi afgodsbeeldje - ringapatam be hij nn door d bruikt. Indertyd linge zaak der novsk, distr. Ti ge dwepers, di lieten metselen Men vermoe alle slachtoffei moeden iB bev heeft men nn twee mannen, Kovalew, de vondenen inme sectegenooten i hij kan of wil deed. De onderzoe Er worden no derlinge sekte Casimier

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2