NIEU 1 CHF RECHTSZAKEN. KUKIiK.lt 1.1.1 lik Sl'ANU- Briefwisseling. Ingezonden Stukken. LEESTAFEL. Ons Huis. AFLOOP YKUklHlHM.IA L\Z- 2. Bij dit nummer behoo LEERP de honderdste maal aan mg op„Hoe kan men ooit in zulk eene omgeving le ven De drukkende hitte, de riolen, die door ruw naast elkaar gelegde graniet- blokken, welke het plaveisel der straat uitmaakten, slechts gedeeltelijk waren overdekt, en die een verpestende lucht uit wasemden, de bedelaars, met hunne ver warde slordige haren, en door wonden en vuil afzichtelijke lichamen, alles werkte samen om zelfs den aan Chiueesche straten en tooneelen gewoon geraakten Wester ling te doen besluiten, deze thans niet dan bij kooge noodzakelijkheid te bezoeken. Eene zijstraat inslaande, kwamen wij aan een gedeelte der stad, waar de pest haar toppunt bereikt had. Hier waren alle winkels gesloten en aam lederen deurpost las men op een rood aanplakbiljet de woorden: „Kiu Peng-an" (Wij bidden om vrede) een gebed tot de godheid, die oor spronkelijk in de hem toegeschreven hoe danigheden de zuivere voorstelling die wij van God hebben het meest nabij komt. Voor de meeste huizen stond een tafel, waarop een kleine spiegel of een vlag was geplaatst, eveneens met de woorden „Kiu Peng-an." Brandende latapen, kaar sen en wierook, benevens een offer van vruchten, hetwelk de god des hemels moest verzoenen, waren er vóór geplaatst. De rook van brandend papier, hetwelk even eens ter eere der zelfde godheid werd aangestoken, vervulde de lucht. Hei was dikwijls onmogelijk een gesprek te voerek door het geknal vau vuurwerk, dat werd afgestoken ter verdrijving der denkbeel dige, booze geesten. De angstige en vage uitdrukking op het gezicht der bewoners verdween wel voor een oogenblik bij het zien van vreemdelingen, maar weldra verscheen zij weer op de anders vaak zoo koude gelaatstrekken. Na eenigen tijd te zijn doorgeloopen traden wij eene woning binnen. Zij was duister en vochtig en de atmosfeer, die er heerschte, onzuiver en benauwend. Twee dagen geleden werd een harer bewoners door de pest aangetast en stierf 24 uren later. Een tweede, terzelfder tijd ziek geworden, lag op eeu bed achter in de kamer, waar 'tzoo donker was, dat wij niet dan door middel eener lamp konden zien waar zij zich bevond. Haar eenige bedekking was een onbeschrijfelijk vuile deken. Toen zij haar blik op ons richtte, zagen we dadelijk daarin dezelfde wanho pige uitdrukking, welke ik in den laatsten tijd in zoovele gevallen gezien heb. Zij wierp zich heen en weder op het bed, steunende van de pijn, die het gevreesde gezwel veroorzaakte. De huisgenooten verdrongen zich, in hoo- ge mate beangst, om het bed, onze goed heid prijzende, dat wij niet schroomden naar zulk een gevaarlijk geval te komen zien. Maar wij vermochten niets. Met har ten, bezwaard door het gevoel, dat wij te gen zulk een vernielenden geesel niets kon den doen, verlieten wij het huis weder Weldra traden we een andere woning bin nen. Hier was de verdieping zoo laig, dat het noodzakelijk was te bukken om niet in onzachte aanraking te komen met de balken. Dit vertrek was gevuld met man nen, vrouwen en kinderen, die, oogenschijn- liik zeer opgewonden, op een luiden toon te zamen praatten. Van hier traden we in een nog kleiner en vuiler vertrek dan het eerste. En daar vonden we een jonge vrouw in doodsstrijd. Zij droeg de sproren der pest en was bovendien in barensnood. Hoewel zij haar bewustzijn nog niet ver loren had, zagen wij dat waarschijnlijk vóór de dag jten einde was, moeder en kind de eeuwigheid zouden zijn binnenge gaan. Met steeds zwaarmoediger harten ver volgden wij onzen weg. Wij waren nog niet ver gevorderd, toen wij een processie tegenkwamen. Zij bestond uit een groot aantal mannen uit den meer gegoeden handelsstand. Allen waren zij in halven rouw gekleed en droegen in de eene hand een brandenden wierookstok. Lang zaam voortgaande door de straten, zongen zij wat men een boetpsalm zou kunnen noemen aan hetgeen voor hen de God des Hemels is. Ds pest beschouwen zij als eene bezoeking des Hemels en een bestraffing voor hunee zonden. Stelt u mijne verba zing voor toen ik plotseling van hunne lippen de woraden opving„God is gena dig. God helpe ons!" Dit maakte een on- beschrijfelijken indruk op mijne ziel. In hun uitersten nood keerden zij zich af van andere goden en riepen de hulp in van Hem, die volgens hunne opvatting de» waren God htt meest nabijkwam. Derge- iijke processies passeeren dag en nacht door de straten. Deze mannen achter ons latende, bezoch ten wij nogmaals een der met de pest ge slagen woningen. Hier vonden wij een moe der, de wacht houdende aan het doodsbed van haren oudsteu zoon. Met eene aan wanhoop grenzende uitdrukking op het gelaat smeekte zij ons iets voor haar kind te doen. Maar ook dit was een hopeloos geval, reeds waren de bekende gezwellen zwart gworden en wij konden dus niets doen dan haar eenige woorden van deelne ming bespreken alvorens wij verder gingen. Eu toen bega van wij ons naar een rijke woning, waar voor weinige dagen iemand aan de pest was gestorven, de tiende nit dit eene huisgezin, slechts één meer over latend om de dooden te beweenen. Op onzen terugweg ontmoetten wij nog maals een optoebt van mannen een boetpsalm zingende. De verpestende atmosfeer der stad ver latende, ademden wij weder de zuivere zeelucht in, en toen was het ons beiden als hadden wij in „het dal dei schaduwen des doods" verkeerd, maar wij mochten zeggen „Doch wij vreezen geen kwaad want Gij zijt met ons." Maar dan de arme in duisternis levende heidenen! Yoor hen geen hulp, geen hoop Geve de Heere, dat ook zij spoedig mogen komen tot de erkenning van den God des Hemels in de volheid Zijner genade, heer lijkheid en waarheid J. A. OTTE. Arrondissemenls-Rechtbank te Middelburg Heden Vrijdag zij n veroordeeld wegens: strooperij: P. v. N., 16 j., werkman, Ierseke, tot 7 d. gev.; overtreding der jachtwet en het doen van een belofte aan een ambtenaar, met het oogmerk hem te bewegen in zijne bediening in strijd met zijn plicht iets na te laten; A. J. v. L., 29 jlandbouwersknecht, IJzendijke, tot 2 maal f5 b. s. 2 maal 5 d. h. en f 10 b. s. 10 d. h.; openbare schennis der eerbaarheidA. B., 20 j., arbeidster, en E. J., 24 j., klompen maker, beiden Goes, ieder tot f 10 b. s. 10 d.; mishandeling: L. P., 29 j., arbeider, 's Heer Arendsberke, tot f 5 b. s. 5 d. h., en P. Y. P., 27 j., hvr. v. E. d. N., werk vrouw, Hulst, tot f3 b. s. 3 3. h., en K. M., 33 j., visscher, Arnemuiden, tot 7 d. gev. straf; diefstal: S. G., 20 j., dienstbode, Mid delburg, tot 3 m., C. M., 52 j, en F. D., 52 j., arbeiders, Zulte (België) ieder tot 14 d., en A. v. E., 10 j., zonder beroep, Middelburg, tot f 3 b. s. 3 d. h., en overtreding gemeente-belasting op de hon den te Vlissingen: A. P., 63 j., sleeper, Vlissingen, tot f5 b. s. 5 d. h., ten behoeve der gemeente Vlissingen. Vrijgesproken: M. Th. d. K., 18 j., tim mermansknecht, Hulst, beklaagd van be- sohadiging. Krabbendijke. Het telegraafkantoor alhier behandelde over de maand September 280 telegrammen waarvan 83 verzonden, en 197 ontvangen. Zaamslag- „Nog hield het schriklijk pleit"; zoo begint Tollens zijn Nova Zem- bla; doch ook hier houdt't pleit nog steeds aan tusschen den Raad en zijn Voorzitter. Woensdag was de raadsvergadering uit geschreven tegen 3 uurdoch te 3'A uur waren B. en W. er nog niet zoodat de Raad niet kon doorgaan. De 5 raadsledeu gingen heenlater kwamen B. en W. en stelden de vergadering op Donderdag. De raadsleden waren weer present, doch een hunner die nog beëedigd moest worden de heer De Ruyter maakte bezwaar dewijl de verg. op den len Dinsdag in Sept. had moeten gehouden worden. Zie art. 27 der gemeentewet en K. B. van 12 Oct. 1869. Toch had de installatie plaats doch nu maakte de heer Van de Ree be zwaar of deze verg. wel wettig was, zij was n. 1. geen 24 uren te voren uitge schreven, de burgemeester echter achtte de verg. wettig met 't oog op art. 47 der gemeentewet. De heer v. d. Ree dorst echter zoo niet van wal steken en verliet de zaal. Het tractement van den burgemeester en den secretaris werden verhoogd van f 550 tot f730. Ritthem. De gemeenteraad besloot alhier met algemeene stemmen, de tegemoet koming van het Rijk in de finantiën dezer gemeente, ten bate van den Burgemeester en Secretaris te gebruiken. Hunne jaar wedden zijn beide met 44 galden verhoogd. Tot vader en moeder in het nieuw in aanbouw zijnd weeshuis te St. Anna- land zijn benoemd de heer Th. Hoek en vrouw, beurtschipper van St. Annalandop Bergen op Zoom. Vlissingen. Belast met den genees kundigen dienst der zeemacht de off. v- gezondheid le klasse dr. B. Snellen. Ellewoutsdijk. De heer W. J. van Waardenburg, brievenbesteller te Dinte- loord, is benoemd tot brievengaarder alhier. Stavenisse. Nauwelijks is men beko men van den schrik veroorzaakt door het geval van inbraak met diefstal op het hoefje vlak bij onze gemeente, bewoond door I. P. Hage, of op nieuw verbreidt zich het gerucht dat bij den schaapherder A. G. een bankbiljet van f 200 moet weggenomen zijn. De Rijkspolitie ij lings per los paard ontboden, bijgestaan door den gemeenteveld wachter, doet ijverig onderzoek. Het is te hopen dat de daders gevonden worden. St. Maartensdijk. Door den gemeen teraad alhier is besloten het tractement van den Burgemeester en Secretaris met een derde vast te stellen op een gelijk bedrag van f 730zulks geschiedde naar aanleiding van een missive van Ged. Sta ten en in verband met art. 10 der wet van 24 Mei 1897. De geheele Rijksbijdrage bedoeld in dit artikel wordt derhalve aan deze ambtenaren uitgekeerd. St. Maartensdijk. De Dijkraad van het Cal. Waterschap Scherpenisse besloot Woensdag met algem. stemmen en de mees te toegenegenheid tot een jaarlijksche uit- keering van f 400 aan eventueel na te laten weduwe en weezen van den Waterbouwkun digen ambtenaar. Deze uitkoering komt geheel ten laste van het Waterschap wij bedoelen zonder premiebijdrage van] den betrokken ambtenaar. Heinkenszand. In de laatst gehou den gemeenteraadsvergadering werd beslo ten de jaarwedden van burgemeester en secretaris beide met f 140 'sjaars te ver- hoogen. Schoondijke. Zondagavond werd in het Evangelisatie-lokaal onder leiding van den heer Stavenga, Godsdienstonderwijzer, alhier een Christelijke Jongelingsvereeni- ging opgericht, onder de zinspreuk „Re formatie door Evangelisatie". Een achttal jongelui lieten zich als lid inschrijven. Liefde zoekt samenbinding. Vlissingen. Gisterenavond had in Café Bos alhier eene vergadering plaats van de onlangs opgerichte afdeeling van den Ned. Bond van kantoor- en handels bedienden. Het reglement der afdeeling werd vastgesteld terwijl het bestuur defini tief werd gekozen. Als bestuursleden treden op F. Krahmer voorzitter. C. Dommisse secretaris. H. v. Ooijen penningmeester. W. de Veij le commiss. en J. Scherer 2e Commiss. De vereeniging telt ruim 4U leden. Te Rotterdam in de Schooterbosch- straat heeft een 32-jarige uit Duitschland geboortige doch hier genaturaliseerde horlo gemaker die een 22-jarige vrouw heeft en een kindje van 11 maanden, terwijl nog een tweede kiad verwacht werd, Dinsdag avond 11 uur zijn vrouw en kindje ver moord. Het afschuwelijke der misdaad komt vooral uit door hetgeen er bij komt. De man was volkomen nuchter, had in de keuken mossels open gemaakt door middel van eeu scherp geslepen broodmes. Zijn vrouw was reeds te bed. Hij riep haar er uit om brood voor hem te snijden; doch zij heeft dit brood niet kunnen snijden, dewijl hij haar den hals afsneed hierna begaf hij zich naar 't voor de bedstede staande kinderwagentje, waar hij 't kind dat juist een jaar zou worden, op gelijke wijze doodde. Geen der buren heeft |iets gehoord. Daarop ging hij in de keuken zijn handen wasschen, wandelde nog eenigen tijd de kamer op en neer, draaide de deur op slot en wandelde kalmpjes de straat op waar hij aan den aldaar gesta- tioneerden politieagent dood gewoon alsof hij de natuurlijkste zaak ter wereld ver telde, verslag deed van 't gebeurde. De agent geloofde hem eerst niet, doch daar hij aanhield met verzekeringen te doen, en zelfs om hem te overtuigen het linkeroor zijner vrouw dat hij van het lijk had afgesneden, uit den zak haalde, bracht hij hem naar 't politiebureau, waar hij nogmaals kalm en dood bedaard ver slag deed van hetgeen hij gedaan had. Voor wie 't niet geloo ven wilden, stelde hij zijn huissleutel beschikbaar teneinde te gaan zien. De politie ging zien en vond alles, zooals 't haar door den moordenaar was medegedeeld. Op den vloer lag in een buitengewoon grooten bloedplas het lijk der gedeeltelijk ontkleede vrouw, zij droeg een witten onderrok, zwarte kousen, een wit onder lijfje en haar haar was opgemaakt. Het hoofd lag met de rechterwang op den grond, en door deze omstandigheid kon de politie zien dat het linkeroor ontbrak. Het kind was op dezelfde wijze vermoord. Beide lijken vertoonden aan den hals een afzichtelijke wond waarin men wel een vuist kon steken. De strottenhoofden en de halsspieren waren totaal doorgesneden. Het zag er in de kamer burgerlijk netjes uit; de buren verhaalden dat de verslagene een rustig leven leidde, dat zij 't niet te breed hadden, dat de man nooit misbruik van sterden drank maakt, 't vertrouwen geniet van zijn patroon en diens klanten bij welke hij de pendules gaat opwinden doch veel met andere vrouwen uitging en een hartstochtelijk danser is. Hier staan wij derhalve wederom voor een zielkundig raadsel dat aaa 't Schrift woord herinnert: Arglistig is het hart en vol van doodelijk venijn, wie zal het kennen? Omtrent den moordenaar, die natuurlijk gevangen zit, verneemt men dat hij de ge heele wereld zoowat doorgezworven heeft en herhaaldelijk o. a. in Engeland en in Duitschland in een krankzinnigenge sticht is verpleegd geweest. De verslagene jonge vrouw was een goedig, net en zwak menscbje, zij heet Margaretba Martha Han- neman. Haar man heet Friedrich Miiller. In de op 20 Oct. te Amsterdam te houden algemeene vergadering van de Ver eeniging van Commissarissen van Politie zal. o.a. worden behandeld de vraag hoe te komen tot verbetering van maatschap pelijke positie eu van de toekomst der na te laten betrekkingen. Gisterenmorgen 8 uur ontlastte zich boven Numansdorp een hevig onweder. Er vielen ontzettend groote hagelsteenen. Oude lieden herinneren zich niet zoo groote ge zien te hebben. Een massa ruiten werden \erbrijzeld. De bliksem sloeg in een huis langs het Zandpad, smakte de meubelen dooreen, sloeg den schoorsteen stuk en een groot gat in het dak,* verbrijzelende alle ruiten. Bijdrage tot de psychologie der die ren levert een hond van een bewoner der Keppelstraat te 's Gravenhage. Op zekeren namiddag sleepte Zwart (aldus heette het dier) kluifjes en brood op de mat bij de voordeur. Als men hem wilde beduiden, dat dit geen doen was voor een fatsoenlij ken huishond, ging het beest boven zijn voorraad staan en bromde. Een der huis genooten kwam op de gedachtehg wil dat eten buiten brengen. Men deed de deur open, en inderdaad Zwart bracht het uit zijn mond gespaarde eten op straat, en nu haalde hij er een ouden en blinden hond bij, die zijn kostje niet meerkon ophalen, en zag vergeuoegd toe naar den maaltijd van den armen natuurgenoot. Dit tooneel herhaalde zich eenige weken, tot men de» ouden hond niet meer bespeurde. De gemeenteraad van Bergen op Zoom benoemde tot havenmeester den heer Ph. C. Buijs aldaar en tot schatter bij de stads- beleenbank den heer Van der Halen te Zieiikzee. Een jonge dame die het laatste lot kocht op de Haagsche landbouwtentoon stelling won den stier van f 250. Te Grootebroek viel een boerenar beider van het hooi in een hooiberg naar beneden door den zolder op d6n steenen vloer der koegang en werd doodelijk ge kwetst aan de hersenen. Te Amsterdam is een dame door een brandweerwagen overredeu en aan de gevolgen gestorven. Te Schijf bij Roozendaal heeft een jonge man bij een twist met een kameraad, diens vrouw die tusschenbeide kwam en met wie hij vroeger verkeering had gehad met een mes een doodelijke wond in de borst toegebracht. Te Haarlemmermeer is een vierjarig knaapje al spelende in de Ringvaart geraakt en verdronken. Te Maastricht is een jongeling door de duisternis misleid te. water geraakt en ver dronken. Te Kortenhoef is een 7-jarig meisje te wa'er geraakt en verdronken. Te Zevenbergen verdronk een kind van anderhalf jaar in eene sloot Bij Pan eerden is een kar met paard en 15 zak erwten door 't achteruitslaan van 't paard terwijl de voerman even inde herberg zat in den Rijn geraakt en niet meer boven gekomen, de stroom sleepte alles mede. De Luther-Olm. De overlevering beweert dat Luther, op zijn weg naar Worms, waar hij voor den Keizer en den Rijksdag te verschijnen had, een oogenblik heeft uitgernst onder een zwaren olm, alvorens de stad binnen te treden. Die boom had toen reeds verscheide ne eeuwen gestaan, doch ontving van toen af een groote vermaardheid. Velen die Worms bezoeken, zetten zich ook eenige oogenblikken onder dezen tradi- tioneelen Luther-olm neer. Nu is echter deze boom al lang t'einde groei, en bovendien in 1870 bij een onwe der van zijn kroon beroofd. De stukken en brokken daarvan werden zorgvuldig bijeen geraapt; geen splintertje zoo klein bleef liggen, en zoo werden ze verkocht aan een koopman, die er allerlei snuiste rijen van vervaardigde welke nog aan de bezoekers van Worms af en toe verkocht worden. Uit den ouden verminkten stam schoten nieuwe loten op, men entte er bovendien nog andere op en de aldus opgeknapte boom mag zich thans voortdurend verheugen in een met overleg en beleid toegepaste ver zorging, en een der Engelsche boomkweekers betaalt de kosten. Wat die snuisterij en aangaat uil de splin ters van dien kruin des booms vervaardigd daar zal wel contrabande onder doorloopen. Eenige jaren geleden kreeg schrijver dezes van een vrouwtje die een estami- net houdt te Waterloo, een paar kogels cadeau van de vele die zij op 't slagveld van 1815 inden grond gevonden had. Maar wij geloofden er niet veel van. Er schuilt in dergelijke relieken vaak groot boeren bedrog, maar men houdt er de herinnering aan schoone geschiedkundige feiten mee levendig; en met 'toog daarop wil men zich dan wel eens een enkelen keer laten „bedriegen". Te Worcester, in Engeland, is in het gasthuis een meisje overleden tengevolge van het eten van waskaarsen, hetwelk zij deed om een mooie gelaatskleur te krijgen. Wetsovertreding door twee overheids personen Te Baden-Baden kochten Zondag in een bloemenwinkel twee deftige heeren bloemen op eeu uur dat de winkel gesloten moest zijn. Een politie-ageiit, ging den winkel binnen, bekeurde de heeren en vroeg hun namen de eene luidae rijkskanselier vorst Chlodwig Hohenlohe, de tweede Rii- meiin, burgemeester van Stuttgart Van 30 September 1 Oct. 1897. MIDDELBURG. Ondertrouwd J. N. Ha makers wedr. 40 j. en E. L. Michielsen jd. 45 jaar. GeirouwdJ. Boone jm. 22 j. en J. P. Ingelse jd. 20 j. BevuilenA. G. de Valk geb. Kosten z. D. J. Krello geb. van Eenennaam d. C. Huson geb. Steur z. - M. Ruben geb. Stofregen z. M. k. Homburg geb. van Flierenburg d. Overleden: J. Walraven ongeh. d. 82 j. I. Franchimont 5 wk. z. GOES. Geboren 29, Adrianns Bernardus Maria d. v. Cornells Ferdinandus de Poorter en Cornelia Johanna Kien. Levenloos aangegeven: 29, een zoon van Gerhard Theodor Meiering en Catharina Margaretha Johanna Wessels. Ove.leden30, Dina Maria 9 mnd. d. van Arie van Leerdam en Johanna Schoonhart. 1 Oct. Johannes Molhoek 88 j. wedr van Maria Catharina Hoeks eerder van Maria Elisabeth Harlink. Het artikel van den heer Wielemak wordt Maandag geplaatst. Rbd. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie St akkeu worden in geen geval terug gezonden. Mijnheer de Redacteur Volgens een in uw blad, in het nummer van heden geplaatst bericht, zou de ge meenteraad alhier, in zijne vergadering van 1.1. Dinsdag met algemeene stemmen hebben besloten, de jaarwedden van de» Burgemeester en den Secretaris voor te dragen op het door H.H. Gedeputeerde Staten voorgestelde bedrag (f 665.) Ik gevoel mg verplicht, u op de on juistheid van dit bericht te wijzen. Im mers hedoeld besluit is genomec met 5 tegen 2 stemmen. (Dhr. P. van der Weele en ondergeteekende stemden tegen.) Vooraf was een voorstel van den ondergeteekende, om bedoelde jaarwedden op fGOO voor ieder voor te dragen, verworpen met 5 tegen 2 stemmen (die van bovengenoemde leden.) Naar ik vertrouw, zult u wel zoo goed willen zijn, deze rectificatie in het eerst volgend nummer op te nemen. U bij voorbaat mijn dank betuigende, blijf ik Achtend Uw dienaar M. NOORDIJKE, Lid van den Gemeenteraad, Colijnsplaat, 30 Sept. 1897. Geachte Redacteur Vergun me een plaatsje in uw blad naar aanleiding van een vergadering gehouden te Middelburg in het Schuttershof, op Maandag den 27 dezer, welke gepresideerd werd door den heer P. J. Hubregtse en protesteerde tegen de voorgestelde straat- belasting. Do voorzitter zei ouder meer dat de straatbelasting onbillijk zal drukken, en gaf de voorkeur aan verhooging opcenten personeel of hoofdelijken omslag: maar eilieve drukt de belasting hoofdelijke om- tlag niet zwaar genoeg voor de lagere burgerklasse, of houdt men daarmede geen rekening? Ik geloof hieruit te mogen besluiten dat men voor een belasting is die geheel uit vrijwillige inkomsten vloeit. Ik meen dat met name sterke drank voor niemand een behoefte is en dan voorzeker zou de ge meente een schadepost kannen dekken, als b. v. het vergunningsrecht met 100 pCt. werd verhoogd. De maatschappij zelve zou er niets door worden gedrukt. EEN VRIEND VAN BILLIJKE BELASTING. Middelburg, 27 Sept. '97. (Het persoonlijke hebben wij er uit ge licht en wat dan nog overschiet, is te zwak om er op in te gaan. Verhooging van vergunningsrecht behoort niet tot de com petentie der stedelijke overheid en straat geld drukt een klasse van huiseigenaren waaronder er vele wier belast of onbelast eigendom lang geen weelde-artikel voor hen is. Red.) De uitgevers Erven B. v. d. Kamp te Groningen zonden ons een ex. van het bij haar verschijnend Weekblad Hippos gewijd aan de belangen van paardenfok kerij en paardensport, op welk blad wij gaarne de aandacht vestigen van belang hebbenden en belangstellenden. Hét kost f 5 per jaar. Redacteur is de heer Qua- dekker, paardenarts te Den Haag. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden verzonden door het postkantoor te Middelburg gedurende de le helft der maand September 1897. N. de Brandt RotterdamJ. Buijs Vlis singen. van Oost Souburg: J. de Jonge Koudekerke. Buitenland. J. G. Lub Parijs. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden verzonden door het postkantoor te Goes over de le helft van September 1897. van K a p e 11 e Scheurden Utrecht. ven Wissekerke: H. G. de Smit 's Gravenhage. Op Zaterdag 2 October a. s. des avonds van 810 uur gelegenheid tot inschrgving voor cursussen en clubs. De lgst der werkzaamheden voor den cursus 1897/98 is bij den concierge ver krijgbaar. MIDDELBURG Donderdag werd door not. Verhulst publiek verkocht de navolgende huizen lo. Koepoortstraat N 33, met tuin, aan dhr. S. van Os voor f3200.2o. Verwerf- straat N 126 aan dhr. C. Slabber voor f 876. 3o. id. 125 aan dhr. L. Ingelse voor f901. En 4o. een schuur met recht van erfpacht op den grond 320 cA. aan dhr. W. Hloolen voor f lO.Allen te Middelburg.Onkosten 8 pCt. LAATSTE BERICHTEN. Coes. Heden vierde de commissaris van politie alhier onder vele big ken van be langstelling zijn 25-jarig jubilé. Van 't corps agenten ontving hij ten geschenke een fraaie schrijfcassettewelke hem werd aangeboden door den heer Slimmens die daarbij een hartelijk woord namens het corps tot den jubelaris richtte. elken MAANDAl Prijs per drie mi Enkele nummers Over 't algemeen is liberalen" tegen de heid wat de paragraaf treft, niet onwelwillend Zelfs den leerplicht zen, wanneer namelijk vaccinedwang er mee vrije schoolkeuze word Het eerste is noodz wet is, die aan niet schoolgaan verbiedt, we liseerd zou worden do die 't schoolgaan aan deren juist gelast. Het laatste wordt ge heid van geweten, vat kleinood in dit klassie en door de liberalen n talent in speech en gi 't Is goed dat men met bescheidenheid i onder de aandacht bre Bedenken wjj ookw is eene politieke maar quaestie. Een antirevoli een liberaal kan er te. De heer Wielemakei lijke school te Biggeke ons blad meermalen vJ mits de vaccinedwang De heer Bevelander houder te Groede, ontv de Middelburgsche Cot zijne bezwaren tegen d Een partjjquaestie is stuk van den leerplicb Daarom spjjt 't ons liberale pers eeu toon die de vrees wettigt da partijzaak gemaakt woi Zelfs ging de Middt in haar no. vanjl. Maa doen doorschemeren d vraagstuk moet opgelos king der bezwaarden. Het oude „bij u, voc Of dit verstandig is midden. Terecht heeft de heer in de eerste kamer er o dergelijke behandeling zou van den schoolstrijd geest en de beginselen die immers 't beginsel 1 bij de behandeling van werp, door de liberale kamer ter sprake geb voorstel belichaamd, wi wezen. Neen, 't zou niet wanneer niet gepoogd v wet op den leerplicht tc Het is te wenschen niet luisteren zal naar van de Middelburger billijke en onjuiste toeli er aan laat voorafgaan. „En nu weten w strijders van leerplichj dig het oog hebben, oj of kerkbelang die 1 ontwikkeling der j| kudde dan allicht in i zal; die tegen invoer zijn per se, evenah verzetten tegen een de armenwet, waardoi van de kracht (der Of men hun ook hon dat bij leerplicht de openbare of bijzon ouders ongeschonden baat niets. Honder weten zij aan te voere boven aangehaalde ho gen zij-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 6