m UIT DE PERS. Ingezonden Stukken. ill/ Colijnsplaat Beroepen bij de Ned. herv. gem. alhier dg. J. Visser te Woudenberg. Te Goes zal esn eigenaardig huis gesloopt worden. Vroeger stond het alge meen bekend onder den naam „papieren huis" of „kaartenhuis" tegenwoorJ'g no"af men het „zevenkoten" of de ^eae^u.' ^-?e" wel slechts één pand, be-*'c ^et 16 ln" en uitgangen. Het w"-*" door zeven ge zinnen bewoond. merkwaardigste is echter, dat d» Kamers of „koten" van el kaar o-escieiden zijn door behangsel en behans^ellinnen, zoodat de „muren" daar te allen tijde ooren hebben. In de heden door de arrondissements rechtbank te Middelburg gehouden open bare civiele terechtzitting werd door den voorzitter een woord van waardeering ge sproken naar aanleiding van het neder- leggen van zijne betrekking 6n ambt door den heer mr. W. A. van Hoek, rijks advocaat en deken der orde van advocaten. Het openbaar ministerie, waargenomen door den heer mr. J. A. van Hoek, sloot zich bij het gesprokene aan, terwijl de heer mr. M. J. de Witt Hamer als oudste lid der balie dank betuigde voor de harte lijke woorden ten aanzien van hun schei denden en geachten confrère geuit. Vlissingen. De gemeenteraad besloot aan Ged. Staten te adviseeren de salarissen van den burgemeester en van den secretaris te brengen van f 1500 op f 2000. Benoemd tot surnumerair der tele- graphie en posteryen S. W. Weisfeit te Breskens. Verplaatst naar Bergen-op-Zoom, W. F. Dhontnaar Zierikzee (reeds vroeger door ons gemeld) I. Emanuel; naar Zeven bergen W. Schoo, allen van 't spoorweg postkantoor no. 2 te Rotterdam. Vlissingen. Onder voorbehoud deelen wij mede dat voor de betrekking van burgemeester dezer gemeente het meest in aanmerking komt, de heer mr. C. A. Elias, burgemeester van Monster. VlissCrt.) Middelburg. ,Naar men verneemt heeft de rijksadvocaat, mr. W. A. van Hoek, als zoodanig eervol ontslag aange vraagd. Hij ,is voornemens de gemeente metterwoon te verlaten, zoodat hij dan tevens zal ophouden lid van den gemeente raad te zijn. Zuidzande. Een werkman alhier heeft een oud goudstukje gevonden, klaar blijkelijk uit de tweede helft der zestiende eeuw. Aan de eene zijde om den kop leest men„Dominus mihi advisior"aan de andere zijde om het wapen: „Phs Dg. Hisp. Rex comtes Fl.". Colijnsplaat. Inde raadszitting van Dinsdag werd, behalve enkele af-en over- -cbtijvingen, behandeld het voorstel van Ged. Staten om de salarissen van burge meester en secretrris met een derde van het tegenwoordige bedrag te verhoogen. Met algemeene stemmen werd besloten met het voorstel van Ged. .Staten mede te gaan en aldus de toelage van het Rijk te ge bruiken voor het doel, waarvoor ze wordt verstrekt. Middelburg. B. heeft bekend de dader der inbraken te zijn. Hij heeft de politie de plaats op het Langeviele Bolwerk aaugewezen waar hij gestolen gereedschap en bij de Laiigevielebrug waar hij de bij den heer Var. der Burght gestolen centen had begraven. Voorzichtigheidshalve had hij het papier waarin de centen gewikkeld geweest waren vernietigd. De politie had het geheele voorjaar reeds vermoeden op hem, dat hij, óf de dader óf een der mede plichtigen van de in den afgeloopen winter gepleegde inbraken was. B. is gehuwd en vade^fvan 2 kinderen. —4 Te Wolfertsdijk stierven twee koeien en een schaap tengevolge van het eten van natte klavers. Het bestuur van de wielrijdersver- eeniging „Scaldis" te Middelburg, heeft zich per request gewend tot Gedep. Staten, om aan te dringen op verminde ring van vracht voor rijwielen op de pro vinciale booten op de Westerschelde. Ged. Staten hebben thans besloten met ingang van 1 October a. s. de vracht per rijwiel voor VlissingenBreskens of Vlis singenTer Neuzen van f 0.25 te ver minderen tot f0.15. De heer L. Hölzenspies, ambtenaar bij 'sRijks belastingen is verplaatst van St. Maartensdijk naar Rotterdam. Bij Ko.,. besl. is pensioen verleend aan Mevrouw A. A. H. Lens, wed. I. Mon- tagne, in leven predikant bij de Hervormde Gemeente te Vlissingen, f 200, met ingang van 1 Jan. 1898. Bij kon. besluit is benoemd tot ont vanger der registratie voor de gerechte lijke akten en der domeinen te Middelburg J. D. Wetsels, thans ontvanger der regis tratie en domeinen te Siiedrecht. Bijna iedere afdeeling der centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdkies district Enkhuizen stelde een anderen candidaat. Men leest de namen van J. Zijp Hz. uit Venhuizen, Roodhuyzen, Donker, Gerritsen, Winkel, Baron, Breebat-rt, Van Houten. Enkele jaren geleden brandde te Waterlandkerkje (Zeeuwsch-Vlaanderen) de schuur af van den heer D.\ O. zonder dat de oorzaak van den »brand bekend werd. Bij het bouwen van dé Nieuwe schuur I verdwenen op verschillende»tijdstippen een 1 aantal gereedschappen. 'dZe ^aa'9^6 .zÜn thans bij het Lepl>a, van 1,ander«en' tot de hofstede ASo°rende>. ln den «r,utld teruggevende-, Ü'erdü,ür "jn vermoedens gerezen de brandgeschiedems weder in he>-:'lieidnl> brachten en in verband jjjp.aede zijn reeds enkele personen door ..en rechter van instructie gehoord. Bruinisse. Dinsdag had onze vroed schap voor de tweede maal zich uit te spreken over het wat men tegenwoordig zou kunnen noemende question brülante n.l. de verhooging der jaarwedden van Burge meester en Secretaris. In eene missive van Ged. Staten werd voorgesteld beide traktementen te verhoogen met ,f 200 en derhalve te brengen op f 800. Reeds in een vorige vergadering was met 3 tegen 2 stemmen aangenomen de salarissen vast te stellen op f750, zoodat thans moeilijk anders kon worden besloten. De raad sprak zich dan ook bijna een parig, met 5 tegen 1 stem, tegen het voor stel van Ged. Staten uit. Voorts werd behandeld de wijziging der opcenten op de personeele belasting. De in de jongste vergadering vastgestelde verordening op de heffing dier opcenten kon de goedkeuring van heeren Ged. Staten niet wegdragen. Zij gaven den Gemeenteraad daarom in overweging de verordening in dezen zin te wijzigen Dat respectievelijk 50, 55, 60, 65 en 70 opcenten zullen gehiven worden. Na eenige discussiën besloot de raad met algemeene stemmen aan dit voorstel gevolg te geven. De Voorz. deelde verder nog mede dat by gehouden kasopuame by den Gemeente Ontvanger in kas werd gevonden f 3640.07, welk bedrag volgens de boeken accoord werd bevonden. Stavenisse. De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van heden op de vraag van Ged. Staten naar de wenschelijkheid der verhooging van de tractementen van den burgemeester en den secretaris van f 450 tot f 600, met algemeene stemmen besloten aan gedeputeerde staten te ant woorden dat de raad zich ertegen verklaart. Waarde. De gemeenteraad benoemde voor het tijdvak van I October tot 31 December tot havenmeester den heer W. van der Weele. Met algemeene stemmen werd besloten gunstig by Gedeputeerde Staten te adviseeren, op hunne vraag om de jaarwedde van den burgemeester |en van den secretaris ad f 225 te verhoogen met f 75 en alzoo voor ieder dezer titularissen te bepalen op f 300. Heinkenszand. Onder een zwerm musschen die dagelijks rond het dorp zwiert, bevindt zich een hagelwitte. Dat de jongens hun best doen dit zonderlinge diertje te vangen, valt te begrijpen. Deze week kwam de fietsrijder J. P. van Heinkenszand met den bestuurder van een hondenkar uit Goes in zoodanige botsing dat beiden van den dijk rolden en in de sloot terecht jkwamen. Na wat getwist en gekijf reden ze verder. Rijwiel en hondenkar bekwamen averij, doch persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Ritthem. Door zyn snel en flink op treden heeft heden morgen de postbode W. M. Wilderom op zyn route van hier naar Souburg een kind van ongeveer 4 jaren van den dood of althans van een groot ongeluk mogen redden. Het kind van den werkman v. Splunder raakte na melijk spelende onder een in gang zijnden kolenwagen, op 't geschreeuw der moeder snelde W. toe en haalde 't kind er van ouder, nog juist in tijds, want een klompje was verbrijzeld en een voetje licht geschramd. De voerman had er geen schuld aan en was evenals de omgeving zeer ontsteld. 's Heer Arendskerke. In de heden gehouden zitting van den Raad dezer ge meente werd de begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur alhier, goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f4357.83, en die van het Groot Armbestuur te 's Heer Hendrikskinderen op f 1878.41. Ten slotte werd goedgevonden de jaar wedden van den burgemeester en den secretaris te verhoogen tot f 730, zooals ze door H. H. Ged. Staten dezer provincie in hunne circulaire van 18 September jl. bepaald zyn. Goes. Heden werd onze stad bezocht door een tachtigtal leerlingen van de drie hoogste klassen der Chr. school Mo lenwater te Middelburg, onder geleide van de heeren Wijtman, penningmeester van genoemde school, het hoofd der school den heer Rademaker en de onder wijzers dier school. In de Prins van Oranje werd gespeeld en werden ververschingen gebruikt. De jeugd vermaakte zich kostelijk alles had plaats onder begunstiging van schoon herfstweder. Een oud-lid der tweede kamer, een geweldig jager, te Amsterdam, wetende dat de jacht op bazen en fazanten pas den 2 Oct. a. wordt opengesteld, zag in een der hoofdstraten voor een winkel drie mooie hazen hangen. Dat was al te brutaal, dacht hij, en gaf er kennis van aan den procureur generaal. Deze zond er een brigadier van de rij ksveld wacht op af. Ook deze zag de drie hazen hangen, trad den winkel binnen, legde beslag op de hazen en zei tegen den poelier dat hy tegen bem proces ver baal opmaakte. Met een leuk lachje reikte de poelier den brigadier de drie langooren over en toen bleek 't dat deze opgevuld waren met stroo. Het waren reclame hazen 1 De peperappels of pipperlingen zijn te Geldermalsen verkocht tegen f 15 per H.L., de prijzen der andere soorten zyn ook hoog. Belletlleuren en goudreinetten doen f 6 en meer en de kroet wordt opge kocht voor f3. Een goeden raad in den komkommer tijd. Om een huis van kakkerlakken te zuiveren, bestrooi den vloer met afschrap- sel van versche komkommers. Een ingezetene te Velp, vroeger gros sier te Zevenbergen, werd in 1893 failliet verklaard, door den curator werd toen procent aan de schuldeischers uitbetaald. Thans, nu de gefailleerde, weder in beteren doen verkeert, heelt hij aan al zijn oule crediteuren een extraatje van 40 procent hunner vorderingen uitgekeerd. Een dure drukfout was zeker wel de feil, welke het Rijk f53 over 1896 heeft gekost ter zake van vergoeding wegens tijdverlies aan eenige eigenaars van paar den, die ten gevolge van een drukfout in de oproeping op den onjuisten datum met hun paarden aanwezig zijn geweest voor de door het oorlogsbestuur bevolen keu ring van voor den krijgsdienst geschikte paarden. Te Amsterdam waren een paar meis jes met een touw oin een lantaarn bezig „draaimolentje" te spelen. Het touw brak, toen een 6-jarig meisje eraan rondzwaaide, het kind smakte tegen den grond, en over leed aan de gevolgen. Te Kaatsheuvel is, bij een brand in de woning van een arbeider, diens vrouw, die nog het een en ander wilde redden, zoodanig gebrand, dat zij weldra is bezweken. Te Stalst kanaal is een dronken man door de nacht tram overreden en zrodanig verminkt ua hij aan de gevolgen bezweek. Te Baarn werd een dienstbode door een insect gesto ken en stierf twee dagen daarna aan bloed vergiftiging. By Laren is een blinde man met hond en kar door de stoomtram gegrepen; den hond werden twee pooten afge sneden, zoodat hij moest worden afgemaakt de man werd ernstig gewond. Bij het over zetten van eenige kermishouders over de Maas by Maasbracht (Limb.) is een hunner over boord geslagen en in de diepte ver dwenen om niet weer boven te komen. Een sergeant van de jagers, die een detachement grootverlofgangers naar Leeu warden moest geleiden, kreeg bij liet be spreken van de inkwartiering kwestie met den burgemeester eener omliggende ge meente, die zoo boog liep dat men band- gemeen werd. De sergeant is op hooger last geboeid naar Leeuwarden en van daar naar Den Haag overgebracht en ter be- schikking gesteld van den auditeur-militair. Uit Petersburg wordt melding ge maakt van een ontzettend ongeluk aan boord van de stoomboot „Admiraal Ger- vais" Toen deze boot met ongeveer 200 passagiers, bij Ufa lag, br,k er brand uit in de machinekamer. De reizigers en de bemanning werden slapende door het vuur verrast, zoodat er een onbeschrijfelijke paniek ontstond nog verergerd door de omstandigheid dat men het brandende schip van de aanlegplaats wegsleepte, om de nabijgelegen schepen aan te steken. Velen sprongen over boord, maar verscheidenen verdronken, twee passagiers zijn verbrand, verscheidene kregen ernstige brandwonden. Hoeveel personen omgekomen zijn, weet men nog niet. ja het Württembergsche exploiteert in den laatsten tijd een reizend wonder dokter, Wehrle genaamd, een door hem zelf uitgevonden middel tegen breuken. Het universeele middel kost niets, alleen rekent de „medicus" f 1.20 a f 1.80 voor „adver- tentiekosten", waardoor hij zich een ver- bazenden toeloop heeft weten te bezorgen. De zieke ontvangt een zakje, dat diclitge- naaid is en niet geopend {mag worden. Dit moet men om den hals blijven dragen nadat de man het onder het uitspreken van een gebed heeft vastgemaakt. Een der pa tiënten opende echter het zakje en vond daarin de pooten van een mol. Vrijdag is bij Jablonowo in een com partiment eerste klasse van den trein een brutale aanslag gepleegd tegen een dame uit Berlijn. Toen de conducteur het com partiment opende, zag hij dat de dame bedwelmd was en dat haar handen waren vastgebonden. Haar kleederen waren open gesneden of stukgescheurd, terwijl zij, na het bewustzijn te hebben gekregen, een bedrag van f60 en een aantal kostbare sieraden verk'aarde te vermissen. Twee mannen, die van dezen aanslag worden ver dacht, waren te Schönsee den wagen bin nengegaan om te Jablonowe uit te stappen. In de woning i an een schijnbaar dood arm man te Verviers heeft men een ijzeren kist gevonden die met goud en zilvergeld gevuld was, te zamen een som van meer dan 100.000 frs. uitmakende. De nog slechts 36-jarige vrek, die al te zuinig leefde, ligt ziek in het gasthuis. Te Croix bij Roubaix in Frankrijk, waar ook een collectivistisch gemeentebe stuur het roer in handen heeft, brak een der wethouders in het bureau van den directeur der openbare werken een lade open om daaruit papieren en geld te ontvreemden. Deze directeur heeft, niettegenstaande de pogingen van den maire om de zaak te smoren, de politie er van in kennis gesteld. John Mac Neil een Schotsch predi kant, die op aandrang nan Moody ook een 'reizenden zendingsdienst ondernomen heeft, houdt in New-York drukke opwek kingsvergaderingen en heeft ook veel zegen op zijn werk. Hij heeft veel aan- trekkelijke en indrukwekkende eigenschap pen, waartoe zijn voorkomen en voordracht veel bijdragen. Vooral zijn humor is een groote gave, terwijl hij dien nooit ontij dig, of in tegenspraak met zijn Christe- lijken arbeid en eigen ernst, aanwendt. HET SIONISME. Een nieuw onderwerp vraagt thans de aandacht van het publiek. Het is het Sionisme, de vereeniging van Joden die zich ten doel stelt Palestina met geloofs- genooten te bevolken, een volksverhuizing op groote schaal van de Israëlieten. In het Handelsblad is de Vereeniging, is het Sionisme een „doodgeboren kind" genoemd maar daartegen komt een Israëliet op een afgevaardigde naar het Sionisten- congres, een zekere heer Jacob de Ha.is. Deze schrijft o. m. Het is volkomen waar, dat het 'Joden dom van Amsteriam en van Nederland in 't algemeen zich onthouden heeft van deel neming aan een beweging, die de geheele wereld omvat maar dit wekt geen ver bazing. daar behalve enkele afdeelingen der Alliance Israelite de Nederlandsche Joden volharden in het weinig roemrijk isolement, in strijl met de tradities van het oude Jodendom van Amsterdam. De anecdote omtrent Rothschild is een heel goedkoope en oude aardigheid tegen over de humanitaire beweging. Negen-en- negentig percent der Joden zyn niet gekant tegen de Zionistische beweging en nog minder tegen een terugkeer naar Palestina. Feiten spreken boekdeelen Meer dan 200, afgevaardigden kwamen te Bazel bijeen, trots den tegenstand van rabbijnen, en de onderteekende petities die zij aanboden wegen meer dan 100 kilo. Rusland, Oost en- rijk, Rumenië, Bulgarije waren geheel Duitschland, Frankrijk, Engeland, Amerika, Algerië, Denemarken, Zweden en Palestina vrij talrijk vertegenwoordigd en zelfs twee Nederlanders achten het noodig op te komen. De besluiten werden met eenstemmigheid genomen. Vrage: waar zijn nu die 99 per cent van niet-zionisten „Een Ned. Israëliet" begrijpt noch het abc van de Joodsche quaestie, noch de eerste beginselen van het Zionisme. Het eerste kan worden saamgevat in een enkele zinsnede. De meerderheid der Joden over de geheele wereld is, buiten eigen schuld enkel omdat zij Joden zijn het slacht- olier van wettelijke of maatschappeiyke vervolging. Mocht „Een Ned. Isr." dit ont kennen, dan zal ik de nood.'ge statistieke gegevens aanvoeren. En dan, de Zionisten verlangen niet dat de vrije en geëmancipeerde Joden naar Palestina terugkeeren. \Yat wij vragen en recht hebben te eischen, is de hulp van eiken geëmancipeerden Jood voor een be weging die streeft naar de emancipatie van zyn broeder in ras en geloof. Het is niet waar, dat Transvaal of Ar gentinië evengoed gekozen kunnen worden voor een Joodsche kolonisatie als Palestina. Er moet „liefde voor den grond" bestsan, alvorens iemand zich als landbouwer vestigt. Nu heeft de Jood, kraciitens traditie, gods dienst en nationaal gevoel, in zijn hart ge grift de plaats waar de wieg stond van zyn ras Palestina. Daar zal hy bereid gevonden worden zijn handelsgeest ten offer te brengen om een bebouwer van den grond te worden maar dat zal hij nergens anders doen. De la ïdbouwerskoloniën in Palestina zyn geslaagd getuige de ten toonstellingen in Berlijn en Hamburg; die in Argentinië zyn mislukt. Een °win- tigjarige ervaring heeft dit bewezen. Het Zionisme is een combinatie van ideeën; want het is het oudste en blijvend- ste der Joodsche idealen. De Rabbijnen zijn verdeeld over de vraag, of de beweging wel inde lijn is van de Joodsche traditiën. De meest orthodoxo zijn vóór het Zionisme; een ander gedeelte heeft getracht een soort' van pauselijk edict tegen het congres uit te vaardigen. Maar het belangrijkst is wel, dat de massa van de Joden vóór de be weging is en het Jodendom is vrij in zyn keus tusschen goed en kwaad, en geens zins een speelbal in handen der rabbynen, die uit politieke beweegredenen handelen. Het Zionisme heeft geheel Israël tot elkander gebrachthet heeft de verspreide deelen van die oude broederschap op nieuw vereenigd. Het is een beweging, waarbij orthodoxen, liberalen en hervormingsge- zinden hand aan hand gaan. Het is een ideaal, een onzelfzuchtig werk van de zijde der vrijen onder Israëlen het is niet meer of minder dan lafheid, te trachten de letterlijke woorden van den Bijbel, de proleten en het gebedenboek te symboli- seeren, ten einde zich te onttrekken aan een plicht. Laat Een „Ned. Isr." zich voor een oogenblik verplaatsen in den toestand van den armen Russischen Jood, zich trach ten in te leven in diens ellendig bestaan, en dan kalm zeggen of hij al dan niet uit zulk een toestand wil verlost worden. Onderdrukking heeft het karakter van den Jood gedeukt. Het ras is zenuwziek, tengevolge van een onafgebroken gevoel van onveiligheid. Het voortdurend verblijf in de steden vooral heeft hun lichamelijk kwaad gedaan. Laat die fiere „Ned. Israë liet" door de nauwe stegen van de Jood sche wijken te Amsterdam wandelen en letten op den physieken toestand van de afstammelingen der Makkebeeën, en dan zeggen of de kinderen van dat krijgshaf- tig priestergeslacht al dan niet zyn ontaard. Waar zal de traditie zijn, als het volk er niet meer is? Niet iedere Jood denkt zóó over het Zionisme als de heer de Haas. De heer Reinach, lid der Fransche Kamer en Jood, schryft aan de Figaro o. a. „De Joden hebben oudtijds een ras ge vormd maar dat ras is thans even wijd ver spreid over den aardbol als het Celtische, het Ligurische, het Germaansche ras, uit welker samensmelting de hedendaagse! volkeren zyn ontstaan. Wie zou uit di rassen nu staten willen maken, wat vele trouwens nooit geweest zyn? „Het Joodsche geloof is een der oudst godsdiensten; maar sedert lang is de gode dienstige eenheid op den achtergrond ge treden. Er bestaat dan ook tusschen de Joden in de verschillende landen niet meer verband dan tusschen de katholieken, de protestanten, de spiritualisten of de mate rialisten enz. van het eene land en het andere. „Het Zionisme heeft dus geen zin óf het moet berusten op het streven om de Joden een eigen staat te laten stichten Maar dit wordt door niets gewettigd es alles pleit er tegen. Het Joodsche rijt is ruim 18 eeuwen geleden door Titui vernietigdelke dag die sedert de ver woesting van Jeruzalem is verstreken, heeft die daad bevestigd. Wat zoo ver nietigd is, zal niet weder opgebouwd worden. Eu wat andere zou men weder opbouwen dan een Babel, waar de een niet dezelfde taal zou spreken als de ander „Het is dan ook even valsch, even on waar te beweren dat de Joden, met name in Frankrijk, een afzonderlijke natie vor men, als het onwaar zou zy n dat te zeggen van de protestanten of de vrijdenkers, op grond van hun geloofof van de Bre- tagners, de Aquitaniërs, de proven^alen, de Vlaramingen of de Lotharingers wegens hun afkomst. „De Omwenteling heeft aan de Joden Frankrijk tot vaderland gegeven, dat de auti-semieten hun niet zullen ontrooven en dat de Zionisten van Bazel hun niet zul len bewegen weder te verlaten." Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Stukken worden in geen geval terug gezonden. Evenredige Vertegenwoordiging. Mijnheer de Redacteur! Dezer dagen meldden de bladen dat den 17en September te 's Gravenhage de Ne derlandsche Vereeniging voor Evenredige Volksvertegenwoordiging hare eerste jaar vergadering heeft gehouden. Misschien heeft menigeen zich afgevraagd: wat wil deze vereeniging Wat zy wil? Ter wille van de recht vaardigheid, de vrijheid, de waarheid, den vrede, eu het heil des Vaderlands wil zy de wijze, waarop onze verkiezingen plaats hebben, geheel en al veranderen. En heeft zy reden van bestaan Is er reden om zulk eene verandering wenschelijk te achten? Wordt werkelijk door de wijze, waarop thans onze verkiezingen plaats hebben, het recht met voeten getreden, de vryheid aangerand; de waarheid verkracht, de vrede verstoord, het heil des Vaderlands in gevaar gebracht? Laat my met vragen antwoorden: Is tiet recht dat de kans om zich naar zyn wensch vertegenwoordigd te zien voor den eenen kiezer grooter is dan voor den anderja voor sommigen zekerheid is, terwijl zij voor anderen in het geheel niet bestaat? Is het recht dat duizenden door de brutale macht der getallen hun kies- recht zien omgetooverd in een ydel stem- recht? Is er vrijheid voor kiezers die bekneld zitten tusschen hunne machteloosheid aau de eene, en opheffing van hun voorkeur voor eenigen candidaat aan de andere zijde voor kiezers die, omdat zy in hun district geen voldoend aantal gelijkgezinden kunnen vinden, gedwongen zyn met opoffering van voorkeur, ja zelf met eene opoffering van overtuiging die men begrijpen maar niet vergeven kan, zich aan te sluiten by hen, met wie zij liever niet zouden willen, met wie zij niet mogen samengaan? Is er waarheid waar duizenden kiezers, in plaats van te kunnen stemmen op mannen die hen meest behagen, zich moeten ver genoegen met die welken hun het minst mishagen Is er waarheid waar de party en, welker bestaan, men moge het goed- of af keuren, nu eenmaal een niet te loochenen feit is, haar eigen leven niet leven kunnen \Vaarheidwaar de wet der coalities door den drang der getallen en niet door den drang der omstandigheden door gemeen- schappelijken haat, en niet door gemeen- schappely ke sympathieën geschreven wordt Is er Vredezoolang de verdeeling van het volk in twee of drie elkaar met gloeiende, vlymende bitterheid bekampende legers raison d'etre heeft? Vredezoolang er overwinnaars zijn die, juichende in hunne overwinning, nemen wat hun niet toekomt; zoolang er overwonnenen zyn die wrokken over h-n nederlaag? En eindelijk: is het heil des vaderlands er door bevorderd als de onwetende voor allerlei oogenblikkelijke indrukken en harts tochten zoozeer vatbare volksmenigte elke minderheid der meer ontwikkelden, der meer bezadigden, kan, en in tijden van spanning ook zal weren uit de vergader zalen onzer vertegenwoordigende lichamen? Wordt het heil des vaderlands er door bevorderd als de woeste stem der tienmaal duizenden de overtuigende en tot matiging radende stemmen der honderden kan ver smoren? Zie! dergelijke misstanden en gevaren vloeiën voort uit de wijze waarop onze verkiezingen plaats hebben. Is er dus geen reden hierin eene ver andering dringend noodig te achten? Heeft dus niet de Nederlandsche Ver eeniging voor Evenredige Vertegenwoordigmg ten volle reden van bestaan? Allen, die deze beide vragen bevestigend beantwoorden, wek ik er top op zich bij onze vereeniging aan te zich daartoe slechts scl te geven. Het bedri contributie kan men minimum is f 0.25 per laag genoeg gesteld om] treding te weerhouden Gaarne ben ik berel openbare byeenkomsteij evenredige vertegenwi schillende stelsels, wai heeft dat beginsel te 1 bedoeling onzer vere bespreken. GoesSept. 1897. C. E. Het voorloopig Bestui blik samengesteld als v GILSE, lid der Tweede Rotterdam; Jhr. Mr. I v. WIJCK, lid der E< Haag; Mr. J. J. I. HA1 BURG, lid der Tweede Dr. J. MENNO HU1ZII neeskundig Staatstoezicl YAN KOETSVELD, S< Mijnheer de Rede In uw blad van verl ik onder meer het ar van dhr. K. Wielemak Daar ik ook een lii degelijk onderwijs en t«j dwang zoo kan ik my van zyn schrijven goe< daar men komt waar h scholen te veel vertrou door hen te laten besli of niet voldoende ontw deren. Want wy zulle dat een hoofd die zich heeft gekweten de kind 11 of van 7 tot 12 jar passeerd zyn een bewijs ontwikkeling kunnen ge een hoofd die minder scholieren doen wanneei ren zyn Zal hy het bi ontwikkeling niet afgev mede zelf bewijzen dat hem niet zoo groote vo gemaakt als bij een and zal hun het bewijs ook zyn de kinderen de dujj der onderwijzers. Voorts laat de heer V de plattelanders nog een roede doorgaan over he zegt dat wij zoo hard ij dat wy de verdiensten missen kunnen door h wordt voor een paar oc jongen. Zou de heer V hebben? want bij mij drukking „en dan wel gebrek aan die kleine gegoede manschen die d; diende centen wel eens voor den jongen" wel eene oor gegaan terwij andere uit een blijden m dat de jongen een paar een onderbroek verdiendj veel gebrek aan had wai meer verschoonen. En de heer W. zal tc hoeveel een arbeider me van f5,40 per week en een week niets te kort lj of. meer kinderen heeft, lui niet veel extraatjes tegen de visite. Ook da' zijne vriendschap met zij op te houden „en wel eei het onderwijzerspersoneel heer W. met den naam ste visitedagen genoemd ik ook niet goed by. Dm heer W. voortaan zal boeren gewoon zyn hun den ploeg recht door het| maar ook voerzichtig zy i niet in de sloot te raken, van fijne en teere plante: bij grove groote planten gebruiken en niet alles z en dezelfde roffel doen. U dankende voor de Meliskerke. L. B ZONDA CSI Mijnheer de Redacte In het nommer van D< komt een berichtje voor, het is naar aanleiding daai voor onderstaande regels, in uw veel gelezen blad Volgens de nu weer vi lijstjes der Zeeuwsche Spc pij, voor de maand Octot gezien, dat de Zondagsdi wordt gehandhaafd, niett een aan mij verstrekte passagiers-vervoer luttel door middel van dit scl vraag stellen, was er nu v om de veertien dagen, ni Zondag te maken. Ik gel directie eens met ernst zc zonder schade voor de bet zij dat wel zou kunnen Staten, die den dienst mij daarin ook gaarne hun werking zouden willen v Hopende, dat dit mijn m overweging mocht v door H. XJ. Directeur en en een vrije Zondag vooi daarvan het gevolg mag i Z. 27 Sept. 1887. ^Ofschoon de schrijver vi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2