NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 154. 1897. ^RECHTSZAKEN.' 3)onfaffttj SO Sepfenfc. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN POSTER IJ E N. EEN HALVE EEUW-FEEST. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van I 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De DIRECTEUR van het Postkan toor te Goes vestigt de aandacht van belanghebbenden op eene uieuwe buslich- ting, te 6 ure (stadtijd) voor de verzending van brieven enz. richting Roz endaal met ingang van 1 Oct. a. s. TWEEDE KAMER. Stembriefjes. Com- missiën. Socialisten. De commissie belast met het onderzoek der geloofsbrieven van 't gekozen lid uit Sneek v. Gilse had voorgesteld den minister van binnenl. zaken te verzoeken de briefjes uit Woudsend op te vragen en ter beschikking van de Kamer te stellen en inlichtingen te willen verschaffen aan gaande de juistheid der in het bezwaar schrift van den heer Pollema, c. s. mede gedeelde feiten, o. a. dat te IJlst door den burgemeester aan een kiezer een stemkaart zou zijn geweigerd en dat te Woudsend een niet kiezer wel en een kiezer-naamge noot van den niet-kiezer niet gestemd heeft. De heer Lohman, rapporteur in deze zaak, voerde het woord en zeide dat de commissie het eerste gedeelte harer conclusie opvraging der bus van Woudsend intrekt, dewijl gebleken is dat tegen eenige onre gelmatigheid niet bij de stemopneming te Woudseud is geprotesteerd, zoodat 't adres van den kiezer uit Woudsend, waarin hij verklaart dat een stem aan Heemskerk is toegekend terwijl ook nog een plekje voor zijn naam was zwart gemaakt, bij de Kamer niet gelden kon. Ook zijn er nog meerdere adressen ingekomen om te verklaren dat nog in andere stemdistricten dezelfde fout is gemaakt. Maar nergens is bij de stem opneming ter plaatse geprotesteerd. De Kamer kan niet ingaan op bezwaren die zoo maar zijn ingebracht zonder dat bij de stemopneming van die bezwaren iets is gebleken. En de heer an Karnebeek voegde er aan toe dat de Kamer er ook 't recht niet toe heeft, want immers dan zou ook het hoofdstembureau alle briefjes moeten •penen bij het inbrengen van een bezwaar en dit schrijft de wet niet voor. De heeren Pijnappel en Kerdijk waren van tegenovergesteld gevoelen. Iedere klacht, meenden zij, kan de Kamer aanleiding ge ven tot het opvragen van stembriefjes. FEUILLETON. -K- De 25 en 26ste Aug. zijn voor de Hol landers in Amerika, en bepaaldelijk voor die in den Staat Michigan, gewichtige dagen geweest. Toen toch werd op hart verheffende wijze, met veel plechtigheid en gepaste praal, gedachtenis gevierd van het groote feit, dat Dr. van Raalte daar vijftig jaren geleden met de eerste emi granten uit Nederland aankwam, de stad Holland stichtte en den grond legde voor de Hollandsche-Amerikaansehe kolonie, De bladen, in Michigan verschijnend, zijn vol met bijzonderheden. Over de feest viering, natuurlijk, maar ook over de ne derzettingen der Hollanders, haar opkomst en geschiedenis. Tal van afbeeldingen, nevens portretten van de eerste trekkers, en van de tegenwoordige leidende personen, sieren den tekst. Aan hun lange beschrij vingen is veel van het volgende ontleend. Niet dadelijk konden Dr. van Raalte en de zijnen er toe besluiten, om in Ame rika het tweede vaderland te zoeken, toen de behandeling der „afgescheidenen" als pariahs in Nederland geen einde nam. Eerst dachten zij aan Java, om daar ko lonies te stichten dan bleef men ten minste in Nederlandsche bezittingen. Dr. van Raalte heeft het in zijne toespraak bij ge legenheid van de 25-jarige herdenking in 1872 gezegd „Zoo sterk was de band van lieïde voor Neerlands belang, dat ik mij zeiven aan Ds. Heldring verpandde, onder jekere conditiën naar Java's hooglanden te En de heer Kuyper steunde het denk beeld Kerdijkhij was van meening dat het biljet van Heemskerk te Woudsend ongeldig had moeten verklaard worden, dewijl behalve 't zwarte punt nog een zwart vlekje voor Heemskerks naam stond. Dat het stembureau er ander» over dacht bewijst 't nieuwe der tegenwoordige stem wijze maar daarom juist is't goed dat de Kamer een onderzoek doet naar alle stem briefjes, en daardoor eenheid brengt in de verschillende opratttngen der stembureaux. Temeer nu tegen 't.-protest uit Woudsend een tegenprotest inkwam met vermelding dat dergelijk verschil van opvatting in meerdere stemdistricten viel te constateeren. Ten slotte werd 't voorstel Kerdijk opvraging van alle stembiljetten, zoo goede als afgekeurde, aangenomen met 65 tegen 23 stemmen. De gansche linkerzijde uitgezonderd Pyttersen, v. d. Zwaag, v. Kerkwijk en v. Karnebeek stemden voor. De rechts antirevolutionairen, de Room sehen en de bovengenoemden stemden tegen, terwijl de links antirevolutionairen met den heer Kerdijk meegingen. Blijkbaar heeft de Kamer 't waarlijk niet van belang ontbloote bezwaar der com missie dat op deze wijze elke verkiezing, ook al is tegen hare geldigheid geen enkel bezwaar gerezen, illusoir wordt gemaakt, niet gedeeld als nu later van dit prece dent maar geen misbruik gemaakt wordt. De conclusie der Commissie in zake Amsterdam VI opvraging der briefjes werd met algemeene stemmen aangenomen. In de commissiën werde* herkozen de heeren Mackay en Veegens (huishoudelijke!, Schaepman en Lohman (stenografie), terwijl de heer Hartogh in laatstgenoemde com missie den heer de Beaufort (die geen Kamer lid meer is) vervangt. Het adres van antwoord op de Troon rede kreeg thans een beurt. De commissie van redactie bestaat uit de heeren Vermeulen, Bahlmann en Harte (kath.) en Rink en Drucker (lib.) Het adres was slechts een bloote terug slag op de Troonrede, evenals 't adres der eerste Kamer. In laatstgenoemd college had de heer Van Asch v. Wijck tegen deze gewoonte willen gaan doch Nederland durfde op Java geen vrijheid laten tieren." En zoo nam dan op den 14en Sept. de Amerikaansche brik „The Southerner" van Boston, kapitein Crosby, het anker in te Rotterdam en voerde de eerste landverhui zers, voor de nieuwe nederzetting bestemd, over den Atlantisehen Oceaan. Daar zij de eerste Hollandsche pioniers uitmaakten, zijn ai hun namen opgeteekend Albertus C. van Raalte, Hendrik Olde- meijer, Frar.s Smitt, Jan Laarman, Egbert van Zee, Jan Carnam, Jan Ktaassen, Hen drik de Kruif, Bernardus Grootenhuis, J. Dunnewind, William Notting, Van den Boogaart, Evert Zagers, Egbert Frerik, Harm Kok,Herman Lankheet, Dirk Plasman. De meesten hunner waren hoofden van huisgezinnen. Na een moeilijke reis van zeven en veertig dagen, kwamen ze op 4en November 1846 te New-York aan, van waar ze per stoomboot naar Albany ver trokken, en vandaar over Buffalo en Cle veland naar Detroit. Hier ging het gezel schap voor een tijd uiteen, teneinde Dr. van Raalte in staat te stellen om te be slissen waar ze zich zouden vestigen. Op deze baanbrekers volgden tal van andereu honderden in de lente en den zomer van 1857. Maar de eersten hadden het terrein te effenen, de grootste moeielijkheden te overwinnen en dat ze hierin slaagden, was zeker wel het meest, ja bovenal, te danken aan den persoon des leiders, den voortreffelijken dr. Vau Raalte. Na lang zoeken koos hjj West- Michigan voor de nederzetting uit; en toen hem gevraagd werd, waarom hjj aan deze geprotesfeerd, in de tweode kamer waven 't de meer geavanceerde leden die tegen dat pitlooze van 't adres opk vamen. Van der Zwaag was de eerste spreker. Hij had de gewone socialistische grieven. Onder meer dat 't volk niet vertegenwoor digd is, zoo lang niet alle mannen en vrouwen het stemrecht hebben dat 't adres scheen opgemaakt door een commissie vanjhovelingen en niet door een commissie van volksver tegenwoordigers; dat deze Kamer 'tvolk niet in al zijn geledingen kent, gelijk spre ker; dat de verheerlijking der Regentes misplaatst is dewijl iedere vermogende moe der doen zou voor haar kind gelijk zij dat hij aan 't Leve de Koningin niet mee deed, dewijl hij eerst daden van haar wil zien dat de slechte toestand van handel, land bouw en nijverheid vloekt tegen de opti mistische beschouwingen der troonrede en van het adres. De heer Troelstra was tegen dien bloo- ten weerklank en had bepaalde onderwer- peu willen genoemd zien. Sociale recht vaardigheid door de sociale partij verlangd, maakt 't hem onmogelij k voor dit adres te stemmen dat de oogen sluit voor velerlei misstand. Hij wijst op de meeting voor staatspensioneering een der jongste rustda gen te 's Gravenhage gehouden en leest haar resolutie (besluit) voorwaar tegen over de regeering 't rapport der Staatscom missie zal willen afwachten, maar dit rap port kan niet volledig zyn, dewijl in de commissie geen sociaal democraten zitten. Wel zit Van Zinderen Bakker er in maar die is bij geen der sociaal democratische partgen aangesloten. De heer Vermeulen verdedigde de reden waarom vooral nu geen andere vorm voor 't adres gekozen werd. Minister Pierson noemde den toestand des lands wel degelijk bevredigend. Sta tistieken bewijzen dat er welvaart heerscht. Natuurlijk is niet alles rooskleurig, maar dat is overal en volmaakt is 't nergens. Aan kiesrechtuitbreiding' denkt de regeering in deze vier jaren niet, dewijl nog zooveel dient vooraf te gaan. Wat de pensioneering aangaat, de Haagsche r«solutiën behoeven eenige herziening en op 't rapport der Staatscommissie dient gewacht, 't zal geen twee jaar uitblijven. Ook de heer Staalman bestrijdt 't adres dewijl vooruitstrevende manneu als deze ministers den toestand zoo onjuist voor- plek de voorkeur gaf boven Wisconsin, waar zijn oog eerst was op gevallen, toen was zijn antwoord: Ik kies deze streek, omdat zij zulk ein verscheidenheid aau- biedt. Zal de Hollandsche emigratie ooit eenige beteekenis krijgen, dan moeten wij nu reeds naar de toekomst uitzien en zor gen, dat zij, die nakomen, door verschil van arbeid enz. in staat gesteld worden, tot onderling nut der kolonie werkzaam te zijn. Dr. Dosker heeft in zijne levensbeschrij ving van Dr. Van Raalte in het licht ge steld, dat, volgens het vaste plan van Z.Eerw., de Hollanders niet naar Amerika kwamen als eenlingen, maar als als eene Gemeente of Kerkgeorganiseerd met Dr. Van Raalte als Herder en Leeraar, en Ouderlingen, die zulks in Nederland ge weest waren, en, zonder nieuwe verkiezing en bevestiging, zulks ook bij de Gemeente, toen zij in Michigan was aangekomen, bleven. De Eerste Gemeente is te Holland (de Amerik. stad dan) niet gesticht, maar slechts van uit Nederland overgekomen. Er was dan ook aanstonds kerkelijke bediening de Godsdienst-oefeningen werden des Zondags geregeld gehouden, tot groote verkwikking, opbeuring en bemoediging der gedurende de week afgewerkte en dik wijls moedeloos geworden kolonisten. In het eerst werden ze gehouden in de open lucht, onder het zware geboomte, „in den grooten tempel van Gods schepping," zooals de kolonisten zich uitdrukten. Maar in den zomer van 47 begon men met den bouw eener kerk, een soort van loods, van stelden. Hij zegt ook Leve de Koningin 1 Maar zij leve in een omgeving waar men de waarheid huldigt. Daarna wordt de algemeene strekking van 't adres goedgekeurd met 85 tegen 6 stemmen. De radicalen Nolting en Ketelaar, de drie socialisten en Staalman stemden tegen en eveneens tegen 't geheele adres. Bij de behandeling der paragrafen pro testeerde de heer Lieftinck tegen de optimistische opvatting omtrent de wel~ vaart, in verband met de nadeelen van het verbod van veeuitvoer en noemt Van Kol velerlei verbeteringen die voor Indië brooduoodig zijn. Het adres is met 85 tegen 6 stemmen (Troelstra, Staalman, v. Kol, v. d. Zwaag Nolting en Ketelaar derhalve twee Amsterdammers, twee Friezen, een lid uit Twenthe en een uit den Helder) goedge keurd en zal door de commissie van redactie met de heeren v. Bylandt (lib.), 't Hooft en Schimmelpenninck (antir.) daar toe door den voorzitter aangewezen, terwijl deze zelf, als naar gewoonte, zich aan 't hoofd van den stoet stelen zal, heden aan de Regentes worden ter hand gesteld. Volgens een later bericht heeft de over handiging plaats gehad, en heeft de Re gentes hare beste wenschen voor 't wel slagen van den arbeid der Kamer, als antwoord op 't adres met de commissie mee gegeven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gouderak ds. W. J. M. Engelberts te Bergschenhoek te Broek in Waterland dr. P. A. Riedel te Lochem te Zevenhuizen (Gr.) ds. N. P. van Es te Boornbergumte Westerlee dr. R. Vorenkamp te Znidwolde (Dr.) te Eenigenburg en te Simoushaven J. D. de Hoog cand. te Dordrecht. Aangenomen naar Nijega door D. Plan- tiuga cand. te Makkum naarAlmkerk door dr. C. J. Montijn te Chaam. Bedankt voor Oostermeer door ds. W. Magendans te Oosterzee voor Wilp door H. Ph. Rogaar, cand. te Midwolda voer Wormer door J. D. de Hoog cand. voor Godlinze door ds. R. Vorenkamp te Zuidwoldevoor Hin- deloopeu en voor Exmorra door D. Plan- linga cand. te Makkum voor Wierden ruwe, ongeschilde boomstammen, die tege lijk voorschool en veree Jgingplaats diende. Vóór de emigranten burgers konden wor den, leefden zij als een kleine democratie. Zy riepen vergaderingen saam, om alle publieke zaken, godsdienstige zoowel als burgerlijke, te regelen. Het werk werd er verdeeld, de bouw van scholen en kerken geregeld, de aanleg van wegen en bruggen toegewezen. Het eerste jaar was een zeer moeilijk jaar. De emigranten stroomden toe en huis houdelijke en voedingsartikeien waren schaar8ch. Het klimaat was hun vreemd en velen stierven aan Malariamoerasziek- ten. De ziekte nam snel toe, toen de zomer kwam, en heel de kolonie scheen te bed te liggen. Doctoren werden ontboden, en wanhoop en droefenis heerschte onder de kolonisten. Dit duurde tot de koele herfst dagen invielen, maar toen waren er zoo veel weezen, dat men besloot een weeshuis te bouwen. Vóór dit echter klaar was, waren zij allen bij families opgenomen. In dien tijd was het gebleken, dat dr. Van Raalte de man was, die de zeldzame capaciteiten in zich vereeuigde om waar lijk leider te wezen. Onvermoeid heeft hij gearbeid voor het geestelijk en stoffelijk heil der kolonisten. Toen in '71 Holland, dat destijds reeds 2400 inwoners telde, een prooi der vlammen werd, hadden velen den moed verloren, maar Van Raalte draalde niet om opnieuw met den herbouw te beginnen. Een van de laatste lichtstralen in zijn leven was de bigde feestdag van het 25-jarig bestaan der Kolonie op Dins dag 17 Sept. 1872, waarbij hij de feest; (toez.) door ds. J. P. Eringa te Oostwold. In het provinciaal college van toe zicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen in Zeeland zijn herbenoemd de heeren D. J. Dronkers te Middelburg en ds W". A. Keers te 's Heer Arendskerke. Geref. Kerken. Beroepen te Vijfhuizen G. Doekens cand. te Dirkshorn. Bedankt voor Rijswijk door ds. M. J. Dijk te Boxura. Zooals men zich zal herinneren had de Synode te Middelburg bezwaar om de correspondentie voort te zetten met. de Belgische Zendingskerk die wat hare kerk inrichting aangaat zeer vervalscht was. De prof. Rutgers en Wielinga werden be noemd om met eene eommissie uit die kerk te spreken over de bezwaren. Thans is bedoelde commissie samengesteld en be staat uit ds. Eggensteia, baron Price en ds. Anet. Unie-Collecte. Veere (Ger. Kerk) f21,011/a. Vrouwe, polder f 14,87. Terneuzen f 139,541/». Axel f269,55. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens: mishandelingJ. P., 23 jlandbouwers knecht, O.- en W.-Souburg, tot 3 w., J. L. B., 21 j., werkman, Koewacht, tot 14 d. en I. J., 19 j., arbeider, Waterland kerkje, tot 7 d. gev. straf; strooperij: A. S., 16 j., en W. S., 14 j., arbeiders, 's Heer-Arendskerke, ieder tot f 5 b. s. 5 d. h.; oplichting: B. v. V., 13 jMiddelburg, tot 1 m. gev. straf, en vernieling: G. R., 52 j., logementhouder, 's Gravenhage, tot 7 d. gev. straf. Inzake C. F. V., 46 jschipper, ge domicilieerd te Middelburg, op 7 Mei 11. ter zake van het niet voldoen aan het be vel van een ambtenaar bij verstek veroor deeld tot f 10 b. s. 10 d. h. en daarvan in verzet gekomen, is diens vonnis be krachtigd. Vrijgesproken: C. L.V., 40 j., herbergier en bakker, Middelburg (België), beklaagd van diefstal. redenaar was. In 1876 op Vrijdag 10 Nov., ging hij in tot de ruste die er overblijft voor het volk van God, diep betreurd door alle kolonisten zonder uitzondering. De geheele stad was in rouw gehuld, en in gehoor zaamheid aan eene proclamatie, door den burgemeester uitgevaardigd, stond alles tij dens de begrafenis stil. Alle winkels waren gesloten, het geluid van allen arbeid was verstomd, de geheele bevolking was nage- genoeg op straat. Holland telt nu 8000 inwoners en is een der voornaamste havens van West Mich. Rondom de stad verbouwt men voorna melijk ooft en groente. De huizen zijn fraai en de stralen bijna allen grintwegen. De stad bezit electnsche verlichting en een drinkwaterleiding, en heeft fraaie wandel parken, uitmuntende s holen, college, theol. seminarium en een normaal-Hoilandscke school. Er zijn twee Engelsche en drie Hollandsche geref. kerken (driemaal kwam het tot een scheuring onder de gereformeer den en eens tot een vereeniging van twee groepen) een meth. Episc., een Episc. en een Duitsch Luth. kerk. Dan telt men er twee banken drie Hollandsche en; vier Engelsche bladen enz. enz. Tandem fit Surculas Arbor „Eindelijk wordt de spruit een boom," de lijfspreuk van prins Maurits, mag met recht op het Holland van heden, na verloop eener halve eeuw sedert haie stichting, worden toegepast. Standaard. Slot volgt jM

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1