NIEUWSBLAD CHRISTELIJK- ringheer CHAPPIJ gsche ink IEL, Senior, Ito. m 1897. Mecifajj 25 Sepfem6er. êlfde faacgang. gen 8 ct. ninder. M ddelb. ijnkoek, ijnmeel, I'S r, lburg. iser te Vrotc- iet October ;knecht, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenlandsch Overzicht. iRING iberl897 «r, ëteit „Van g: rissen over V erliesreke- 1896/97. (Periodieke 11 der eze Verga- wordt mede- 41, all. 5 i driemaal Vergadering, sn deponee- ïtore van de HS Co. of Firma DE A AT llo) ir eerste hy- Vs pCt. Pand- >0, 100, 500 Middelburg IBOS. Markt ïeer Gr. VAN Heeren VAN ijkslandbouw d gehalte en ke condities. KRIJGER, Grijpskerke. N, zoo spoedig S PUTTE, Wolfaartsdgk. a) 3,25 en 6,20, a) 3,55 6,50. a) en 4,50 5,10 6,20e) 6,40d) 8,10. 8,40. naar Breskeni elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met I Oc' tober op ons blad wen- schen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers C R A T I S. Wij hebben indertijd onze verwondering uitgesproken dat de jammerklachten over duur brood in de toekomst, terstond na de verkiezingen zijn verstomd, en zelfs door de jongste toenemende verhooging der broodprijzen niet weer in beweging te brengen zijn. Of ja, er is er een die nog een woord van medelijden met de armen wier brood zoo schrikkelijk opsloeg, hooren laat. Het is de Arnh. Crt. Zij toch geeft den raad om tweemaal gekookte spijzen te nuttigen, welk gebruik men in het Gel- dersche platteland al lang volgt. Wij brengen dezen raad gaarne onder de aandacht, doch merken op dat in de wintermaanden, in dagen van werkloosheid en slechte verdiensten, wanneer de aard appelen goed Koop zijn vele arbeiders in onze omgeving driemaal daags aardappels eten. Maar hoe nu wanneer ook dit hoofd- voedsel, gelijk nu, duur wordtwanneer de boter duur wordt ten gevolge van 't klauwzeer; en er geen vordiensten zijn om ter nauwernood het magerste surrogaat te koopen. Gezwegen natuurlijk van 'tfeit dat der gelijke voeding geen sterk geslacht kweekt. Want wel geeft de Arnh. Crt. den raad er vleesch bij te eten, als de slager 'tafslaan wil, in verhouding tot de ver laagde veeprijzen. Maar ook vleesch zal altijd nog veel geld blijven kosten en de werkman kan er toch niet aan. Hij, over wiens treurig lot bij de invoe ringvan het electorale „duur brood" men zoo gejammerd heeft, schijnt ons toe, bij 't aanbevolen „middel tegen duur brood" niet versteven te ziju. De eerste kamer benoemde tot leden van de commissie van redactie voor het adres van antwoord de heeren Rahusen, Pijnacker Hordijk, Godin de Beaufort, Kist en Van Weideren Rengers. Bedoeld adres is vast gesteld na een protest van den heer v. Asch v. Wijck, het antirev. lid voor Zee land, tegen de heropening van den school strijd die van de invoering van den leer plicht het gevolg zal zijn. Het adres is heden door genoemde com missie, met den voorzitter aan het hoofd de Regentes aangeboden. De tweede kamer benoemde tot stemop- nemers bij 't opmaken der voordracht voor een voorzitter de heeren Van Karnebeek, Dobbelmann, Schaafsma en Rink. De voorzitter (dhr. Donner) heeft deze voordracht aan 't hoofd eener commissie bestaande uit genoemde heeren en de hee ren Van Alphen, Vermeulen, Bonman en Van Limburg Stirum aan de Regentes aangeboden. De Regentes heeft den heer Gleichman voor dit zittingjaar weder tot voorzitter der Kamer benoemd. De Standaard geeft 't volgende kijkje op de banken der rechterzijde in de vergader zaal der tweede kamer. Op 't voorste bankje rechts zit op zijn oude plaats de heer Lohman, zijn buurman ia plaats van jhr. Quarlesis dr. de Visser. In volgorde zijn de antir. en chr. hist, kamerleden aldus gezeten Lohman. de Visser. Mackay. v. By landt. V. Dedem. V. Limburg Stirum. De Waal Malefijt. V. d. Velde. Baron v. Heemstra. Baron v. d. Borch. 't Heoft. Donner. Kuyper. Lucasse. In de volgende rij Van Alphen. Seret. Krap. Van Kempen, Staalman. Brummelkamp. M. v. Aseh v. Wijck. L. v. Asch v. Wijck. Dan volgen de banken der Roomsche kamerleden. „Wij hebben in ons vorig no. reeds ge meld dat de heeren Gleichman, Donner en Michiels op de lijst kwamen, voor 't voor zitterschap. Wij hebben inde plaatsing van den heer Donner no. 2 een nederlaag te zien voor de liberalen. De heer Donner toch bekwam bij eerste stemming al dadelijk 40 stemmen. (Al de Antirevolutionairen en Roomschen waren tegenwoordig)de heeren Kerdijk, Drucker en Tak bekwamen 22, 12 en 3 stemmen, en de heer Lohman 2. Bij tweede stem ming bekwam Donner 46, Kerdijk 30, Drucker 11. Hierdoor werd ook de plaatsing van het Roomsche lid op no. 3 een teleurstelling voor de anticlericalen. Immers toen stond het 48 tegen 45, van welke Kerdijk 40 en Drucker 5). Zeker heeft hiertoe medegewerkt de af wezigheid van enkele liberale leden. Inzake de bezwaarschriften heeft de com missie voor Sneek bij monde van den heer Lohman, opvraging van de bus van Woud send voorgesteld, dewijl van daar een klacht was ingekomen dat een stem aan Heemskerk was toegekend niettegenstaande ook v. Gilse ep datzelfde biljet was zwartgemaakt. De commissie voor Amsterdam VI vroeg opzending van al de stembiljetten. De Amsterdamsche gemeenteraad ver wierp met 26 tegen 16 stemmen het voor stel Gerritsen tot. afschaffing van 't gebed bij de opening der vergaderingen. De heer Gerritsen had krachtigen steun gevonden bij den voorzitter, doch warme bestrijding van de zijde der antirevolutionaire leden Hovy, Fabius en Wormser. Onder de 26 tegenstemmers waren de 5 antirevolutionairen, 't christelijk historische lid Harmsen, de Roomsche leden en een tiental liberalen. Het is een gelukkig teeken dat nog in gezien wordt hoe de Overheid hare af hau- kelijkheid van den Heere bij wien de wijsheid is tot richtige vervulling van haar taak, heeft te gevoelen en te erkennen dat ook voor haar, als Overheid, des Hei- lands woord geldt: „Zonder mij kunt gij niets doen." Het Rijksopvoedingsgesticht „de Kruisberg" De heer Dekker, een geacht schrijver voor „De Wereldstrijdeen blad voorde bepleiting der geheel-onthouding wijdt de volgende regelen aan de jeugdige gevange nis-bevolking. Dezer dagen ontmoette ik een jongen in de cel, die pas 22 jaren telt, en reeds heel wat maanden gevangenisstraf achter den rug heeft. Thans heeft hij weer 5 jaren voor den boeg. Oppervlakkig beschouwd, zegt men, en terecht, wat 'n schoelje. Maar als men alles weet, dan krggt men toch weer een anderen kijk op zulk een individu. Een gevoel van medelijden maakt zich dan van ons meester. Welk een jeugd, en welk een opvoeding! Ik was zoo (vertelde hij mij vijf jaren oud, teen mijn vader mijne moeder verliet, ik at het bevuilde brood uit den tafelstoel, waar mijn jongste broertje in zat want ik had zoo'n honger. Maar moeder bad het te druk om met vader te kijven, dan dat zij zich veel|met ons bemoeien kon. En vader, hij was onverschillig geworden verliet ons. Dat was reeds meermalen gebeurd, maar dan kwam hij toch weer terug. Maar de laatste maal is hij weggebleven". Geen wonder dat zulks een kind opgroeit voor, wat men noemt, galg en rad. Zulk een jongen (of meisje) begint met kleine diefstallen, om dan in een rijksop voedingsgesticht terecht te komen. Dat is het begin van het einde, want eens daar geweest, komen zij vaak later in de gevangenis terecht, en maken een vast deel uit van de vlottende bevolking dier inrichtingen. Het zou mij wat waard zijn de percentage daarvan te weten. Wat zou dat hoog zijn. De oorzaak hiervan is niet ver te zoeken. Een gevangene, die het klappen van de zweep kent, en ook op de Kruisbergge weest was, zei mij eensde Kruisberg meneer, is de kostschool voor Leeuwarden. En niet zoo heel lang geleden verklaarde zulk een individu, voor de rechtbank te Rotterdam, dat hij „zes jaar in het gesticht had doorgebracht, dat hij zijn best had gedaan om goed op te passen, maar, zoo vervolgde hij „als je er als een fat soenlijke jongen komt, dan ga je er als een beest vandaan". En in die woorden ligt ontzaglijk veel waarheid. Wg vragen niet of alles in die stichtingen is zoo als het behoort, en wij veroorloven ons geen oordeel uit te spreken waarom indertijd de gewezen le luitenant Salo- monson het als adj.-directeur dier stichting niet kon uithouden. Maar wij durven wel beweren dat men in die gestichten eene verzameling van ondeugden en lage zielen vindtladelich ters, gauwdieven, zakkenrollers, wagens- en winkeldieven, inbrekers enz. enz. En als nu onder al dat gespuis een jongen inkomt, waar nog wat goeds in zit, dan wordt dat er door de andere jongens uit gehaald. Van een meisje dezer dagen ontslagen, ontving ik een rapport, en in de rubriek „gedrag" stond vermeld onverschillig gedrag laat veel te weuschen over. Zulke rapporten zijn inderdaad geen zeldzaamhe den en zulks kan moeilijk anders. Er is naar mijne stellige overtuiging maar een middel dat kans biedt op beterschap, en dat is de kinderen te plaatsen in eene omgeving waar zij niet alieen met vaste hand en met liefde, maar ook door het Evan gelie bearbeid en geleid worden. En dit laatste ontbreekt in de Rijks-opvoedingsge stichten, en het is misschien ook daarom, dat de resultaten van die gestichten inder daad zorgbarend zijn. Zoo dikwijls komen vader of moeder mijne hulp inroepen om hun ondeugende jongen of meisje in een gesticht te helpen, maar in geen geval ben ik er ooit voor te vinden, tenzij ik ze geplaatst kan krij gen in een Christelijk gesticht of wanneer ik het wenschelijk acht een schadelijk per soontje te helpen verwijderen, opdat hij niet de gelegenheid hebbe, ook andere jongens of meisjes zedelijk ten gronde te richten. De vredesonderhandelingen tusschen Tur kije en Griekenland zijn eindelijk tot een goed einde gebracht. Toch moet men niet denken dat alle moeilijkheden zijn opgelost. Men weet dat de mogendheden heel wat moeite gehad hebben om 't zoover te krijgen als 't nu is. Meer dan eens dreigden de onderhandelingen geheel af te springen doch geduld en zelfverloochening werden betracht ter wille van het arme Grieken land dat men niet geheel door den Turk wilde laten verpletteren. Men zou mogen vragen of de mogend heden dan niet wijzer gedaan hadden ter stond, van den beginne aan, doortastend te zijn en den Turk 't gewicht van hun bemoeiing aan 't verstand te brengen. Doch, gedana zaken hebben geen keer, en 't voornaamste is dan ook op dit oogenblik dat Abdul-Hamid heeft toegegeven. Zelfs besloot hij reeds de bezettingstroepen uit Thessalië voor het meerendeel terug te roepen. Maar nu is men te Athene weer niet tevreden met den verkregen uitslag. Vooral de bepaling omtrent het toezicht op de geldmiddelen wekte groote ergernis. „Wan neer daaraan wordt vastgehouden ver. klaarde de oud-minister Delyannis zal ik der Kamer aanraden het vredesverdrag te verwerpen." Ook Koning George moet zeer ontdaan zijn, want hij had de in het tractaat gestelde voorwaarden niet verwacht. De bladen blijven zich verontwaardigd toonen, en in Patras en andere plaatsen worden protestmeetingen tegen den vrede gehouden. De toestand is derhalve nog niet ge ruststellend. Laten wij hopen dat de vrede eindelijk tot stand komt. Nog zij gemeld dat de Spanjaarden op Cuba nog steeds onfortuinlijk zijn, dat de toestand op de Philippijnen nog al tijd verre van rooskleurig is; dat de op stand in het centrum van Lucon nog steeds voortduurtdat 't leger groot gebrek lijdtde verpleging zeer onvoldoende is en er nog 5000 zieken of gewonden zoo goed als onverzorgd in de hospitalen neder- liggen. Spanje blijft steeds in groote zorg zitten met Cuba. De Amerikaansche regeering schijnt aan de Spaansche den eisch gesteld te hebben om met October den oorlog te eindigen. Een ongeloofelijke, doch ook onuitvoerbare eisch. In elk geval schijnt een oorlog tusschen Amerikaansche Republieken Spanje niet tot de onmogelijkheden te behooren. En den generaal Weyler zou dit al heel te onpas komen, nu hij de opstandelingen niet klein weet te krijgen. Immers terwijl hij bezig is om ze in het westen tot kalmte te brengen, gaan zij in het oosten en elders kalm hun gang. Generaal Dacosta greep de Spaansche bezetting van Managua, op drie mijlen afstand van de hoofdstad Havanna, aan en joeg haar op de vlucht. De op standelingen bezetten Managua en maakten de wapens en de munitie in de forten buit. Een ontzettingsleger, dat uit Havanna tegen de stad werd afgezonden, werd door de Cubanen uiteengejaagd. Gromez heeft de stad Placeta in de provincie Santa Clara genomen. Dat zijn in korten tijd drie hoogst belangrijke overwinningen voor de Cubanen. Melden wij er bij dat de Britsche troepen nog altijd nederlagen lijden in den kamp met de fanatieke Afghanen onder bevel van hun dweepzieken Mohamedaanschen priester Hadda Mulla. Zelfs werd een der Engelsche generaals, Wadehoode, doodelijk gekwetst. Omtrent andere stammen verneemt men weinig; maar dat de toestand zeer gevaar lijk blijft, zal men toegeven als men den geest der bevolking kent, die fanatiek Mohamedaansch, licht tot een godsdienst oorlog te verleiden is. Reeds vertelde een Turksch blad dat volgens den maharadscha van Kapurthala het overwegende deel der bevolking van Indië uit Mohamme danen bestaat, die bereid zijn zich voor den Sultan en hunne Khulifen op te of- foren, en dat de tegenwoordige onlusten hun oorsprong vinden in een zeker gebrek aan eerbied bij de Britsche overheid voor den godsdienst der Mohammedanen. De Keizers Wilhelm en Frans Jozef hebben te Buda Pest, de oude hoofdstad der Hongaren een ontmoeting gehad die van groote en hartelijke wederzijdsche vriendschap tusschen de Keizers, en tus schen de Habsburgers en Hoherszolleons getuigd. Wilhelm was de gast van den Keizer van Oostenrijk, en in e.en toast aan den feestdisch werden vredelievende woorden gewisseld, waarin de Keizer van Oosten rijk vooral een zeer krachtig getuigenis aflei van de hechtheid van 't zoutverbond tusschen de beide keizers. Blijke deze hechtheid tot in geslachten! Een treurig bericht komt ons verontrus ten aangaande den gezondheidstoestand van den president der Transvaalsche Republiek. De Engelsche pers vertelt namelijk weer dat de geneeskundigen den grijsaard heb ben onderzocht en vastgesteld hebben dat hij maar anderhalf jaar meer te leven heeft. Misschien is 't een verzinsel van de hem vijandige Engelsche pers die ongaarne hem in 't volgende jaar herkozen zag. Maar wij blijven voor hem en TranBvaal toch hopen dat de Heere hem nog vele jaren gelijk Mozes in staat stelle zijn volk te dienen met zijn groote staatsmansgaven. Gtneraal Bourbaki, de held van Afrika en uit den Fransch Dnitschen oor log bekend, is Woensdag op 82-jarigen leeftijd overleden. Bourbaki was van Grieksche afkomst en te Pau geboren. Na zich in Afrika te hebben onderscheiden, maakte hij de veld tochten in De Krim en in Italië mee, en in Mei '89 werd hij tot bevelhebber van het tweede legerkorps te Chalons benoemd Na de oorlogsverklaring van '70 diende hij als generaal (dat was hij al op 38 jarigen leeftijd in Afrika geworden 1853) onder Bazaine en trok zich na de neder lagen om Metz geleden in Metz met hem terug. Bazaine zond hem met een boodschap naar de Keizerin, om hem kwijt te zijn en Metz zonder protest te kunnen verraden, welke list gelukte en den grooten zouaaf die echter ook klein kon zijn, diep griefde. Eindelijk door Gambetta aan het hoofd van het Loireleger geroepen, later aan Jt hoofd van het eerste Centrumcorps, behaal bij op de Dnitschers enkele overwinnin gen doch bp Dgen werd hg geslageu. Hartverscheurend is de bescbrgving van zijn terugtocht in den barren winter, waarbg bleek hoe weinig geoefende en geharde krggerszgn legercorps telde. Door deze nederlaag mislukte zgn plan om 't Zuid-Duitsche leger van dat der Pruisen af te scheidenen toen beging hg te Besan9on de zonde,, de lafheid welke door de wereld voor moed versle ten wordt, dat hg zich een kogel door 't hoofd joeg, om de schande der neerlaag te ontgaan. Hg herstelde echter en kwam nogmaals aan 't hoofd van een corps, nu echter om zgn eigen broeders te tuchtigen. Na 1881 had hg ziah in het werkelooze leven teruggetrokken. 24 Sept. '97. Bg kon. besluit zgn herbenoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Hulst L. J. M. v.Waesberghe, en in het kan ton Goes jhr. U. E. Lewe van Ngenstein. lerseke. Raadsvergadering van Don derdag 23 Sept. nam. 6 uur. Tegenwoordig 8 leden, afwezig 3 leden. Ingekomen kennisgeving, dat de heer Klenke zgne benoeming tot onderwgzer aanneemt en een verzoek van den haven meester ent tractementsverhooging. Dit laatste zal tegelijk met de begrooting be handeld worden. De Yoorzitter stelt aar de orde de ver hooging van de salarissen van den burge meester en den secretaris van 700 tot 930 gld., tot welke verhooging Ged. Staten voorloopig hebben besloten in verband met de vergoeding door het rgk van i/4 der salarissen. De heer Sauer verklaart er zich beslist tegen, omdat het de draagkracht der ge meente te boven gaat. Hg keurt al die verhooging van de tractementen der amb tenaren af. De heer Sinke spreekt in gelgken zin, niet uit antipathie voor de bedoelde hee ren, maar in 't belang der gemeente. Er zouden voor de tegenwoordige salarissen wel 100 liefhebbers zgn. De heer Sauer acht de bezoldiging van den secretaris, tevens ontvanger voldoende om van te leven, en ook de burgemeester kan wegens zgn ruim inkomen die f 230 wel missen. De heer Polderman acht eenige ver hooging billgk. Bruinisse, een veel klei nere gemeente, is daarin reeds voorgegaan. De salarissen zgn hier te laag. De heer Muller is er ook tegen. De gemeente is te arm. De rgksbgdrage wordt gegeven voor de gemeente en niet voo spoedig UTTE, olfaartsdijk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1