NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- sr HISTORISCH 146. 1897. g. an Zierikzae: Safccifag 11 Sepfcm6cc. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIÊN .'40 ONS VAANDEL. Buitenlandsch Overzicht. IENST en Zierikzae. Spoorweg (Joes 'smorg. s mid 9 .10 \11 12 l.13 14 enl5 1.16 .17 18 ,19 .20 21 en 22 d.23 d.24 :r.25 1.26 ln.27 28 en29 d.30 6.— 6.30 6,30 7.50 7.50 7.50 7.50 6,30 7,50 7,50 7,50 7,50 7,50 7,50 6- 7.f0 7,50 7.— 7,50 7,50 7,50 6,30 3.45 3.45 3,45 3,45 3,45 3,45 3,45 5.— 3.45 3,45 3,45 3,45 3,45 3,30 3,45 3,45 3,45 3,45 3,45 3,45 3, 3, ,GE. igen v. V. 20, *6,20, 8,—, 1,30, 2,30, 3,35, 0, *8, 9,5, 10, 3,30, 4,20, 5, een op werkdagen. P ZOOM-THOLEN lar Tholen, 5,30, f), 11,-, 1,30, en- op-Zoom 6,05, ,35, 12,40, 2,10 Zoom n. Halsteren ar Tholen 15 min. DIENST LD* Gil MI. aibrug 6,23, 8,20, iMaldeghem 5,31, 15,30, 8,26. .aibrug 7,40 10,12, Ireskens 6,47,8,44, I Sluis 5,31, 6,6, 1,51, 2,32, 5,28, ag 5,49 6,26, 8,15, 8,3, 8,45, 9,25 D 1 E N S T. 5DELBURG. vm. 4,50, (alleen |m Zeilmarkt8, nm. 1,15, 2, 5,55, 6,55, 7,45, I Remise vm. 5,20 16,23., Naar Zeil- D, 12,35, nm. 1,20, S,15, 6, i, S. 1,40a) 3,25 en 6,20, 1,10a) 3,55 6,50. 1,55a) en 4,50 Ll5a) 5,10 1,25 6,20e) |,45 6,40rf) 8,10. 8,40. 20 naar Breskens 5,25 |6,80 5,88 5,44 6,8 6,36 6,4'J 7,55 8,46 9,58 8,58 9,31 6,84 641 6,50 7 3 7,11 7,19 7,26 7,31 7.41 7 49 82 8 12 8,21 8,30 10.9 10. *8 12.6 1059 11.42 ssingen. (1), (2) en elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. |),28 1,22 1,38 1 55 1,25 3,10 8,50 4,13 4.30 6,25 6,7 7.25 8,10 8.26 8,48 Zij die zich met 1 Octo ber op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers GRATIS. Dat zij, om deze beginselen ingang ta doen rinden, de zelf standigheid van hare partij handhaaft; zich bij geen andere partij laat indeelen; en slechts dan samenwerking met andere partijen aanvaardt, indien die door een Wel omschreven pro gram, met ongekrenkt behoud vun hare onafhankelijkheid, kan worden verkregen. Raden waar om zij bij eerste stemming ge meenlijk met een eigen candi- datuur aan de staatkundige ver kiezingen deelneemt^ au, bij herstemming, zich voorbehoudt te handelen naar omstandig heden. (Art. 21 van Ons Program.) Het laatste artikel van Ons Program is voor ieder die van harte de antirevolu tionaire beginselen is toegedaan het acooord van politieke gemeenschap. Zoodra wij optreden op publiek terrein, bij de stembus, voelen wij in dit artikel den band die ons als Partij te zamen houdt. Gelukkig behoeven wij niet meer gelijk in de eerste jaren van bet optreden onzer partq, dat optreden als partij te verde digen. Er zijn nog wel menschen die zich hou den alsof zij kippevel krijgen alleen reeds op het hooren van het woord „party", doch als 't er op aankomt, voegen zij zich toch bij een partij, hetzij zij zich bij u voegen, of wat meer gebeurt partij maken tegen ons. Gelukkig zijn die gevallen sporadisch. Onze partij staat in den lande als een teeken dat eendrachtig optreden onder het zelfde vaandel der politieke belijdenis veel goeds tot stand brengt. Onze party is sterk door de belijdenis harer beginselen. Die beginselen zijn het Schibboleth waaruit men den tegenstander van den geestverwant onderkent. Zij zijn in 't Woord Gods gegrond en dragen als zoo danig de profetie van een lang leven voor onze partij met zich. Het|j# noodzakelijk dat wij het schoone vaandel ongerept bewaren, en wars van alle jacht op succes, tegen eiken vijand weten hoog te houden. Vroeger beging de kleine antirevolutio naire partij de fout zich als roeiboot achter het conservatieve linieschip te laten aan slepen. Er waren zelfs jaren dat er van onze partij zoo goed als niets was overgebleven. In de Kamer hadden de enkelen, die, 't hetzij lit bloedverwantschap, betzij uit vriend schap of uit meerdere of mindere geestver wantschap met Groen van Prinsterer hielden, zich door het Conservatisme lieten inly ven, zoodat Groen, smalend den Veldheer zon der leger gescholden, tamelijk wel alleen kwam te staan. Doch ook aan deze fusie kwam een eind toen de Conservatieve party al even revolutionair bleek als de Liberale; en 't is vooral sedert 1878 dat de anti-revolutionaire partij in Kiesver enigingen en Volksvertegenwoordiging iet krachtige ontwikkeling kwam en een 1,1 acht werd, waarmede moest gerekend ■"orden. hit heeft zij middellijkerwijs te danken jan haar optreden volgens de omschrij ving >n nevensgaand artikel 21. Door hare zelfstaudigheid te bewaren en te verdedi gen, door zich te hoeden voor de fout ^an 1866 en zich niet bij eenige andere Partij te Laten indeelen. Door de samen- "jerking met andere partijen niet af te atn, doch op voorwaarde dat elk zijn '«omschreven plan openbaar maakt. En an een program waarin de onafhankelyk- p °nzer party geëerbiedigd wordt. 't is dan ook tengevolge dezer vast omlijnde besluiten uit de beginselen als vanzelve voortvloeiende dat de antirevo lutionaire party gemeenlijk deelneemt aan de verkiezingen, met een eigen candidatuur hij eerste stemming en met voorbehoud van handelen bij herstemming. Over dat „gemeenlijk" is in den laatsten tijd eenig verschil van meening geweest onder de antirevolutionairen, naar aanlei ding van het feit dat de deputatenver- gadering in 1894 besloten had reeds bij eerste stemming, waar de kans dit nood zakelijk maakte, op een liberaal of katho liek te stemmen. Men weet dat, als gevolg daarvan, toen 't om de bevordering van de wet Tak ging, als gevolg van dit partyhesluit, reeds by eerste stemming Tak, Schaepman, Kuyper en andere voorstanders der ruimst mogelijke kiesrechtuitbreiding door de anti revolutionaire kiesvereenigingen tegen eigen geestverwanten werden gesteund. De oppositie tegen de uitvoering van dit besluit zag wel eenigszins over 't hoofd dat de afwijking van artikel 21 een buitengewone verkiezing gold, terwijl zelfs in gewone gevallen herhaaldelijk onzerzijds, mede krachtens besluit der deputatenvergadering, met name te Alme- loo, van dezen regel was afgeweken. Mannen als Corver Hooft en Cremer zijn meermalen by eerste stemming aanbe volen. Dit doet ons denken dat „gemeenlijk" inderdaad slaat op „deelneemt". Immers in districten als toentertijd Almeloo. en thans nog de Limburgsche districten kan deelneming aan de politieke verkiezing „bij eerste stemming met een eigen candi- daat" krachtverspilling of een ontijdige parade zijn. La ieder geval wettigde 't exceptioneele van den toestand den buitengewonen maat regeleven gelijk 't bij brand en levens gevaar wel niemand zal kwalijk genomen worden dat hij in strijd met den regel in plaats van door de voordeur, door een dakvenster over 't huis van zijn buurman zijn woning verlaat. Samenwerking met andere partijen, mits met een welomschreven program, de ver kiezing van dit jaar leerde het, kan voor 't optreden eener party naar hare getal sterkte noodzakelijk zijn. Ditmaal trad de a. r. partij in samenwerking met de Roomsche party, dewijl 't program van actie dier party ons program het meest in 't gevlei kwam. In eon land als 't onze, waar geen enkele partij op zichzelf staande de meerderheid heeft, is 't zelfs plicht samenwerking te zoeken met de partij die haar principieel en practisch het naast staat. En met name voor onze partij is dit voeling zoeken met andere partijen gebo den, dewijl zij onder de andere partyen de kleinste in 't cijfer is en op zichzelf staande, stellig geen vier van hare can- didaten zou kunnen gekozen krijgen. Daarmede is niet gezegd dat zij altijd in bond met de Roomsche party zal op treden. Met den Radicaal heeft de Antirevoluti onair het open oog voor de volksrechten, met den Roomsche den eerbied voor het heilige gemeen. Beurtelings met een dezer partijen samen te werken, zal derhalve wel de taak der a. r. partij blijven; terwijl 't recht om naar omstandigheden te handelen, wanneer 't herstemmingen geldt, waarbij niet kiezen maar weren de roeping der a. r. kiezers is, ook door ons wordt hoog gehouden, als iets waarop wy ons niemands cri^elc be hoeven aan te trekken, dewijl 't hier is een handelen naar omstandigheden. Hooghartigen weêrstaat Hij, En nu, en 't allen stond. Ziju hateren verslaat Hij Met d'adem van zijn mond 1 't Geheim van allen zegen (Oranje en Neerlandhoort 'tl) Is in Gods vrees gelegen Zijn dienst, Zyn gunst, Zijn woord (Da. Costa.) Van Houten nagevolgd. De felle radicale bestrijders van den oud-Minister Van Houten schijnen, zegt de Residentiebode, zijn „de kroon, een or nament" in eer, daad te willen omzetten. „Eerst moesten de leiders van het Ministerie Kamerleden blijven, om in de club hunner party alles te kunnen bedistelen en bekonkelen, voor het in openbare behandeling komt. Nu wordt van die zijde aangedrongen op afschaffing van den directeur van het Kabinet des Konings, opdat voor zooverre men het in zijn macht heeft de Koningin slechts door de oogen van ministers-partij mannen zal zien. Wy krijgen dan: een Ministerie, dat zijn les gaat halen in de club, om haar op te leggen aan de Kroon". Uit volle overtuiging zegt de Residen tiebode erger dan dit alles is de parle mentaire heerschappij, waarnaar men streeft. „Met haar krijgen wij een absolute mo narchie van den eersten den besten minister despoot, die een partyolub weet te over- heerschen of, erger nog, van de olab, die een bewindlievend Ministerie naar zyn pijpen laat dansen". Graanprijzen. De redactie der Haagsche Crt. heeft dezer dagen een man van ervaring en degelijke handelskennis naar zijn oordeel over de naaste toekomst der graanprijzen gevraagd. Zijn antwoord luidde, dat, of schoon 't zeel moeilijk is tegenwoordig om de wereldmarkt te overzien, hij toch niet gaarne op hoogere graanprijzen specaleeren zou, al kunnen ze nog wel eenige weken vrij hoog blijven, bit s^emt vrij wel over een met het oordeel van den heer Hill, een der grootste bakkers te Londen. Ook deze ziet den toestand niet zoo erg donker in, ofschoon hij toegeeft, dat de prijs van een brood waarschijnlijk van zijn normalen stand van 25 tot 35 cent stijgrn zal. De statistiek bewijst, dat de geheele wereld ongeveer 20 millioen mudden graan meer noodig heeft, dan zich laat aanzien dat de oogst voor het volgende jaar zal geven. Rusland is bijkans het eenige land, dat graan zal kunnen uitvoeren, en dit zal net genoeg zijn voor Duitschland, België en Nederland. De 73 millioen mudden, die Engeland, Italië en Frankrijk noodig hebben, moeten dus uit Amerika en Canada getrokken worden, hoewel Amerika maar zeer weinig zal kunnen uitvoeren. Het Araerikaansche vasteland zal te zamen on geveer 52 millioen mul kunnen leveren, zoodat er een tekort van 20 millioen mud overblijft. Maar dan komt weldra Argentinië. Intusscken maakt nu echter de aanhou dende regen een groot deel van den En- gelschen oogst ongeschikt voor den bakker. Hoe langer het regenachtige weer aanhoudt, hoe meer de prijzen vau het graan zullen stijgen. Vooruitzichten. Men schrijft aan het Weekbl. De Amst. dat „vermoedelijk" op de agenda van het Ministsrie zullen voorkomen: Invoering midden Europeeschen tijd, met Zomerdienst 1898. Herziening Armenwet. Herziening (verscherping) drankwet. Herziening (verscherping) der wet op den kinderarbeid. Voorschriften enz. regelende de a.s. kro ning der Koningin. Staatstoezicht op Verzekering-Maatschap pijen. Droogmaking der Zuiderzee. Algemeene Dienstplicht. Leerplicht. Overbrenging van een deel der Land bouwschool naar Delft. Pensioenwetten. Verschillende wetsherzieningen, betref fende Indië, waaronder „Regeling der In dische pensioenen by de wet." Hoewel het blad het bericht ontvangt van een zijde waar men het weten kan, meent men het toch er hot noodige voor behoud iu te moeten verbinden. Zeer voorzichtig en wijs Hoe Prof. Cort van der Linden, thans een onzer nieuwe Ministers, over het staats onderwijs oordeelt. „Nog kiest de Staat partij. Nog houdt het schriklyk pleit van dwang en vrijheid aan. Het onder wijs is nog staatsonderwijs en aan de hoogescholen wordt nog offioieel gestempelde wetenschap gedecideerd. /7<) Nog altijd spookt naast de infaillibili- teit van godsdienstige dogmata de zeker heid van wetenschappelijke hypothesen en kleedt de staatswetenschap zich in den afgedragen mantel van den Staatsgodsdienst. Nog wordt strijd gevoerd voor openbaar neutraal onderwijs, ja zelfs voor school plicht en leerdwang. Maar men mag, met het oog op de al gemeene rechtsontwikkeling veilig aanne men, dat deze beweging is eene reactionaire beweging, eene voorbygaande ebbende strooming in den grooten vloed der vrij heid". De wet van 't recht No. 1881 blz. 12 en 13. Wat zegt ge van zulk eene veroordee ling van het openbaar onderwijs door een liberalen professor, thans minister van justitie? vraagt de Graafschapper terecht. De 80ste geboortedag van koningin Louise van Denemarken is in haar land deze week met grooten luister gevierd, in tegenstelling wel met 't hof, daar op 't slot Bernstorf slechts voor een zeer beperkt getal genoodigden de toegang was opengesteld. Een droeve slagschaduw op dit zeldzame feest wierp de afwezigheid vantwee kinderen der jubileerende, te weten den koning van Griekenland en de hertogin Thyra van Cumberland. Eerstgenoemde werd door den oorlog, laatstgenoemde door ziekte verhinderd over te komen. Toch was de schare van feestvierende familiebetrekkingen nog vrij groot. Immers overgekomen waren de Prins en Prinses van Wales met Prinses Victoria; Prins en Prinses Frederik van Sehaumburg; de Keizerin-Weduwe van Rusland met Grootvorst Michael Alexandrovitch en Grootvorstin Olga Alexandrowna; Prinses Hilda vanAnhalt; Prins Jan van Orleans het jonge paar Prins Karei en Prinses Ingeborg van Zweden; voorts de groote familie van den Kroonprins en van Prins Waldemar. Het kasteel kon zooveel kin deren en kleinkinderen niet bergen. Niet zonder reden dat Koningin Louise wel eens schertsenderwijze de schoonmoeder van Europa genoemd wordt. Zij is een geboren Prinses van Hessen Kassei, die door afstand van haar eenigen broeder, landgraaf Erederik, de erfgename werd van Denemarken, Lauenburg en Slees- wijk Holstein. In 1853 werd zij met haar gemaal Prins Christiaan van Holstoin Glucksburg tot Kroonprinses en Kroon prins van Denemarken uitgeroepen. In 1863 volgdeu zij Frederik VII op den troon, en werden zij ter wille der erfenis in een oorlog met Pruisen en Oostenrijk, in welken oorlog, ondanks de meesterlijke verdediging der Duppeler schansen door de Denen, zijSleeswijk Holstein verspeelden. Men zegt dat de haat der koningin jegens het Huis Hohenzollern en Pruisen die van wijlen Sofia Frederika Mathilda van Wur- temberg, koningin der Nederlanden, over treft. Ia haat haat jegens Pruisen vond zij steun en lotgemeenschap bij den koning van Hannover, die in 1866 door Pruisen van kroon en scepter beroofd werd en zyn land by Pruisen zag ingelijfd. Zoo werd het een verbond tusschen beide koninginnen dat bezegeld werd door het huwelijk van Thyra van Denemarken met den hertog van Cumberland, oudsten zoon van den onttroonden koning van Hannover. Door hare talrijke verbindingen met Europeische hoven heeft Louise den haat tegen Daitschland niet weinig aangekweekt. Grooten invloed kreeg zij door het huwe lijk harer dochter Dagmar met Keizer Ale xander III van Rusland, en wendde dien invloed aan om een verbond tusschen Frankrijk en Rusland te bewerken. Later huwde haar zoon Waldemar met Prinses Marie van Orleans, dochter van den Her tog van Chartres, en deze schoondochter werd haar heftige bondgenoot, zij trachtte meer rechtstreeks den Czaar tegen Keizer Wilhelm op te hitsenwelke onvoorzich tigheid haar het verblijf in Denemarken kostte en bovendien schipbreuk leed. In Griekenland leeft de arme bevolking nog altijd in een toestand van oorlog, een toestand wel zoo hachelijk als die van den werkelyken krijg, 't Is nu haast al een haltjaar dat de bevolking, tusschen hoop en vreec geslingerd, den uitslag afwacht vau de onderhandelingen door welwillende bemoeizieke onderhandelaars namens de Grieksche regeering met den Sultan gevoerd. Dat kwaadwilligen hiervan partij trek ken begrypt men. Reeds vernam men van 't plunderen van verschillende winkels en banken, en 't plegen van groote onge rechtigheden en gruwelen. In het noorden van 't land vooral hebben nog steeds bloe dige gevechten plaats tusschen soldaten en gewapende benden. De arme bevolking van haar oogst en van de vrijheid van beweging beroofd, wacht tevergeefs op de uitkomst, die de mogendheden haar hebben voorgespiegeld. Heel veel waarde hechten wij maar niet meer aan de berichten dat de partijen 't nu eens zijn. Maar 't laatste bericht luidt toch gunstig. De Grieksche regeering heeft, behalve de zegelbelasting, als waarborg voor een leening beschikbaar gesteld het invoerrecht op krenten en vijgen, de havenrechten en bakengelden. Bij elkaar leveren deze on belaste bronnen van inkomsten gemiddeld lOVs miljoen drachmen op. Een heele verbetering voor Kreta is nu dat dc Turksche gendarmerie aldaar voortaan onder bevel staan zal van Euro- peesche officieren. Mocht door dezen maatregel aan de hear- schappy van tyrannie en willekeur, van wreedheid en' geweld een einde gemaakt worden! De opstandelingen die Kandia omsin gelen, hebben eeu hevigen aanval gewaagd op het kordon van Turksche troepen, en hun twee dooden en vier gewonden be zorgd, terwijl zij zelf ook twee dooden hadden. Maar het was de aanvallers blijk baar voornamelyk te dosn om vee in hun macht te krygen, wat hun ook voortref felijk lukte: meteen buit van vijfhonderd schapen en zestig stuks ander vee keerden zij naar hun schuilhoeken terug. De mogelijkheid bestaat dat het voor- loopig vredesverdrag vandaag wordt getee- kend, aangezieu Engelands voorstel een gunstig onthaal heeft gevonden. Volgens dat voorstel zal Thessalië binnen vier we ken worden ontruimd. In Konstantinopel kan er echter altijd nog wat tusschenbeide komen Reeds moet Turkije hebben toegestemd in de onafhankelijkheid van Kreta onder zekere voorwaarden eene veranderde ge zindheid welke men toeschrijft aan den invloed van Duitschland. De handelsbe trekkingen tusschen Turkije en Duitschland zijn dan ook in de laatste dagen zeer ver beterd, gevolg natuurlijk van de in 't oog loopende anti-Grieksche gezindheid door den Duitschen Keizer tijdens den Grieksch- Turkschen oorlog aan den dag gelegd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1