KERKNIEUWS. SCÏÏOOLNIEÜWS. gillist De arbeid der Jezuïeten Madagaskar. Volgens het pas verschenen verslag van de „Vereeniging tot Chr. Verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Ne derland" is in 1896, voor de verzorging van ruim 800 patiënten op „Veldwijk" te Ërnielo uitgegeven f207.004, op „Bloe- mendaal" te Loosduinen f 107,878, op „Den- nenoord" te Zuidlaren f 3(5.010. De Ver eeniging heeft aan bezittingen een waarde van f 1.579.969. Al dit geld is bijeenge bracht door particulieren. Uit verschillende gemeenten ontvin gen wij bericht dat de 17e verjaardag der Koningin op feestelijke wijze was gevierd. Vlaggen, muziek, vuurwerk en verlichting getuigden van de belangstelling. Te Mid delburg werd 't carillon bespeeld en speelde het muziek der schutterij. Te Vlissingen was er parade van schutterij en garnizoen en werden o. a. de klassianen onthaald op tabak, worst, sigaren, terwijl „volks spelen" in genoemd depot waren georga niseerd, de kapitein-commandant de heer Breeman was juist dien dag door H. M, de Koningin geridderd geworden. Te Goes werd de klok geluid en had de parade der schutterij plaats onder commando van den luitenant C. E. van Koetsveld, terwijl des avonds door Euphonia in de muziek tent op de Groote Markt (tegenwoordig het kermisterrein) een uitvoering gegeven en een wandeling met fakkellicht door de stad gemaakt werd. De Staat en zijne ambtenaren. Eergisteren werd te Zwolle onder leiding van Mr. J. G. Patijn de alg. vergadering gehouden van de „Nederl. Juristen Ver eeniging". Na de gewone werkzaamheden kwam aan de orde de vraag Welke is de aard der rechtsverhouding van den staat tot zijn ambtenaren moet zij wettelijk worden geregeld, en zoo ja, hoe in hoofdzaak Op de daartoe tot hen gerichte uitnoo- diging zijn praeadviezen over cit onder werp uitgebracht door de heeren mr*. prof. H. Krabbe, hoogleeraar te Groningen en E. Eokker, lid van de Tweede Kamer per Staten Generaal. Door het bestuur zyn naar aanleiding van deze praeadviezen opgesteld de vol gende vraagpunten I. Is de verhouding van den Staat (en zyn onderdeelen) tot zijn ambtenaars van publiek-rechtelijken aard? II. Behooren algemeene regels omtrent die verhouding bij de wet gesteld te worden? Zoo ja III. Moet aanstelling voor het leven regel zijn? IV. Moet de ba vordering wettelijk wor den geregeld V. Zoo ja, moet a. bet regeeringsgezag daarin vrij zijn? b. of die beperking aan het regeerings gezag worden overgelaten binnen door de wet te stellen regels of die beperking geheel worden c. geregeld in de wet VII. Moet de toepassing van tuchtmid delen, van ongevraagde verplaatsing en van ontslag alleen kunnen geschieden overeen komstig de uitkomst van een onpartijdig onderzoek? VIII. Moet de ambtenaar jegens den Staat vermogensrechtelijk aansprakelijk zijn voor de gevolgen van zijn doen of laten in strijd met de wet? IX. Moet elke geldelijke aanspraak uit de verhouding van Staat en ambtenaar onderworpen zijn aan rechtspraak Aan het debat namen deel de heeren mr. J. A. Levy, Prof. W. L. P. A. Molen graaf!, Jhr. mr. A F. de Savornin Lobman, mr. B. C. J. Loder, mr. A. F. K. Hartogh, mr. A. P. Th. Eyssell, Prol. J. de Louter en mr. E. Fokker. De vergadering beantwoordde de vraag punten I, II, V, Vlb VU en IX bevestigend. Over punt III staakten de stemmen, terwijl de punten IV en Vla ontkennend werden beantwoord. Punt VIII werd gedurende de vergade- ïing geschrapt. In een brief, gedateerd op 21 November 1896, betreurt Escande het vertrek der beide gedelegeerden, Krüger en Langa, die den in- landschen gemeenten moed en kracht terug gegeven en, wie weet hoeveel, Jezuïetische plannen verijdeld hebben, met welke niets anders beoogd wordt als de Evangelische Kerk in den vloed van hunne lastertaal en duistere werken te doen verzinken. In zeer vele gevallen hebben Krüger en Langa ge vangen genomen en om huns geloofs wille gekluisterde lieden in hunne rechten her steld. Escande noemt het vertrek van Langa (Krüger was reeds voor hem over Zuid- Afrika, waar hij het Fransche zendiagsveld Lessuto bezocht, teruggereisd) zeer be denkelijk. Niet alleen dat hierdoor de Parijsche zending op Madagaskar in buitengewoon sombere en kritieke tijden van een grooten steun is beroofd ook de Jezuïeten, die uit alle hout hunne pijlen snijden, trekken van hun heengaan party. „Ge ziet het", aldus zeggen zij honend tot de inlanders, „wat wij voorspelden is uitgekomen. Wij zeiden, dat Krüger van Madagaskar ver jaagd zou worden, hij is weg Langa is weg; en spoedig zal ook Escande ver jaagd worden". Ned. Herv. Kerk, Beroepen te jBrielsch-Nieuwland ds. H. Schuttevaer te Abbekerk te Moer- kapelle ds. N. C. Bakker te Wijngaarden; te Urmond ds. W. v. Deursen te Noord Zijpe te Surkuizum ds. C. da Vries te flellendoorn. Bedankt voor Muiden door ds. W. R* Kalshoven te Kesteren voor Ooster" haule door ds. H. Limpers te Akkrum voor Loon op Zand door dr. E. J. W' Posthumers Meijjes te Heinenoord voor Koedyk door ds. G. A. Kuiphuizen te Nieuw Hellevoet. Stavenisse. Benoemd tot onderling de heer D. Dane. Colijnsplaat. De kerkeraad benoem de tot voorzanger dhr. Jozias Schippers alhier, die deze functie sedert het over lijden van der. vorigen titularis had waar genomen. Er hadden zich overigens geene sollicitanten aangemeld. Geref. Kerken. Tweetal te Stiens ds. J. H. Spoel te Alblasserdam A en ds. A. Verburg te Bellingwolde. Beroepen te Hou werzyl ds. W. Bouwman te Lutjegast. Aangenomen naar Stedum door ds. J. Huizinga te Siddeburennaar 's Gra- vensande door ds. A. H. van Minnen te Zaamslag. Ned. Bedankt voor Ezinge door ds. H. D. Drenth te Nieuwoldavoor Giessendam B. door ds. D. Koffijberg te Barneveld voor Genemuiden door ds. T. J. Ris pens te Oenkerkvoor Winsum door ds. P. Warmenhoven te Alblasserdam B. Den heer G. Jager die door de de- putaten voor de Zending onder de Joden uitgaande "an de Geref. kerken, aangesteld is als zendeling onder Israel, is Groningen als voorloopige standplaats aangewezen. Hij bevindt zich thans sinds eenigen tijd bij ds. Kropveld te Waddingsveen, secre taris der Deputaten, om onder diens leiding zich voor deze moeilijke taak te bekwamen. Kruiningen. Ds. G. Lampen nam Zondag afscheid van de gemeente met eene leerrede naar Handelingen 20 32. Een groote schare van hier en elders was op gekomen om den geliefden leeraar en vriend voor 't laatst te hooren. Het was een aandoenlijke ure, aan het eind waarvan ds. de Koning van Krab- bendijke, namens Kerkeraad en Gemeente den leeraar een laatst vaarwel toeriep en de gemeente op ZEerw. uitnoodiging hem toezong Ps. 121:4. In 1860 bevestigd, diende ds. L. ach tereenvolgens de kerken te Her wijnen, Zegwaart, Sleeuwijk en Kruiningen, respec tievelijk 7, 2Vs, 7 en 20 jaar. ZEerw. gaat zich te Smilde vestigen. Goes. Mej. J. H. de Groot alhier is benoemd tot onderwijzeres te Lexmond. Het Schoolblad brengt nogmaals ter sprake het rapport van prof. Van Pesch over de pensioenen voor weduwen en weezen van openbare onderwijzers. Dat de indruk teleurstellend is, valt niet te ontkennen, want voor het betrekkelijk luttele pensioen zal 5 pet. moeten worden betaald, terwijl dan nog bovendien een bijdrage uit de staatskas van 4 millioen moet worden gegaven voor hen die thans in dieust zijn. „Het is duidelijk zoo besluit het blad dat de groote meerderheid die bijdrage slechts kan betalen als eenige traktementsverhooging haar daartoe in stuat srelt. Zonder deze laatste van een onder wijzer, die met zijn gezin van f 800 moet leven en die daarvan reeds f 16 voor eigen pens oen betaalt, nog f40 voor een even tueel door zijn weduwe te genieten pen sioen af te vragen, achten wij ongerecht vaardigd. „Wy twijfelen niet, of dit zal èn door vele gemeentebesturen èn door de tegen- „0! die Jezuïeten aldus schrijft Es cande verder. „Welke listen gebruiken zij om uit alles, wat zich tegen hen wendt, partij te trekken Onlangs verscheen een regeeringsbevel, waarbij den missionarissen van alle religiën verboden werd zich in politieke aangelegenheden te mengen. Nu bedoelt men op Madagaskar met „missio narissen" alleen den Engelsehen „pastor" terwijl men de Jezuïeten slechts kent ou der den naam van „vader" zy herhaalden dan ook overal, dat in het bevel alleen de Engelschen bedoeld waren, omdat deze zich met de politiek inlieten. De gevolgen bleven niet uit. In vele plaatsen durft men niet meer met de missionarissen spreken of nun huis betreden, ja, zelfs de dienstboden verlaten hen, omdat zij zich onder hun dak niet meer veilig achten. Hoe treurig en be schamend voor ons, Frankrijk door zulke lieden te zien vertrappen Als men ziet welke middelen en dwangmaatregelen zij voor hunne verdere propaganda aanwenden; hoe zij met vuur en zwaard dreigen of inlandsehe beambten eenvoudige lieden die, omdat zij niet katholiek wenschen te worden, met hunne verschrikkelijke be- keeringszucht niets te doen willen hebben, als rebellen laten veroordeelenhoe zy Protestantsche predikanten en onderwijzers valschelijk aanklagen om hen in de gevan genis te brengen en dan op hunne kerken en scholen beslag te 1 iggen, dan moet men erkennen, dat de Jesuïeten in dit land de grootste vijanden van Frankrijk zijn. woordige regeering èn door de Staten- generaal ingezien worden èn daarom zouden wij het zeer doelmatig achten, iudien het verder aandringen tot het opnemen van de onderwijzers in het pensioenfonds ge paard ging met het aansturen op tracte- mentsverhetering. Het een kan het ander steunen. De onvoldoendheid der tracte- menten kan niet beter blijken, dan door te laten zien, hoe onmogelijk het is, er de vereischte bijdrage voor een schamel weduwe-pensioentje van te betalen." De zending; in Indiê. Met belangstelling zullen velen zeker het volgende lezen: „Swaroe (de grootste Christeu-nederzet- ting in de residentie Pasoeroean, op Java) onderscheidt zich door aanleg en netheid gunstig boven andere desa's... „Ons dorp is welvarend. Is de rijst- voorraad in de naburige desa's op, dan heett men hier nog voldoende te eten. In de dorpen in den omtrek zijn thans hon derden die geen rijstkorreltje meer in huis hebben en zich uitsluitend moeten voeden met aard- en boomvruenten, welke voor het meerendeel nu reeds verbruikt zijn. Hier te Swaroe heeft men nog voldoende rijst; dit komt niet doordat de oogst hier beter is gelukt dan op andere plaatsen, doch is een natuurlijk gevolg van het meer geordende, geregelde leven van onze Christenen. Hier „schuift" (opium) of speelt men niet, geeft men zioh niet af met slechte personen, men houdt geen „slametans" (feos- telijkheden) die den krachten van het ge zin te boven gaan de mensehen zijn spaar zaam en trachten vooruit te komenin één woordhet is een gevolg van het Christendom".... Aldus de zendeling Louwerier in zijn verslag van 1896. Opmerkelijk is ook wat in den 's Gra- venhaagschen Kerkbode van 21 Augustus ds. Rademaker mededeelt, n.l. dat hij hon derden postzegels ontving „door een Jood- sche juffrouw verzameld voor de zending." Die „Joodsche juffrouw", zouden wij zeggen, begrijpt het groote nut der zending gelijk dat o.a. uit Louweriers.verslag blijkt] Goes. Dc geachte telegrambesteller M. Kok verkreeg van H. M. de medaille van Oranje Nassau in brons. Waaraan ik 'm verdiend heb, vertelde de bescheiden man ons, weet ik nog niet. Maar wij weten het welaan zijn vlugge bezorging der telegrammen waarmede hij al zoo menigeen zijner medemenschen ge lukkig maakte. Eigenlijk hadden alle brie ven- en telegrambestellers van zijn jaren en dienstijver geridderd moeten zijn. Wy rekenen ze onder de meest verdienstelijke rijks-ambtenaren. Stavenisse. In de heden Woensdag gehouden vergadering van Ingelanden van den Oud-Kempenshofstedepolder alhier is besloten tot steenbestorting* ter oever verdediging, ter plaatse waar in het afgeloopen vooijaar val voorkwam. Yan een in te stellen onderzoek door middel van peilingen zal het afhangen of met het werk in dit najaar dan wel in 't voorjaar van '98 zal worden aangevangen. Colijnsplaat. Heden Woensdag had alhier een veertienjarige jongen het on geluk in aanraking te komen met eene in werking zijnde dorscbmachine met het on gelukkig gevolg, dat hy zijn been brak boven den enkel. Met ingang van 1 Sept. is de rijks klerk bij de telegrafie en posterijen H. v. Nieuwenhuize verplaatst van Haösweert naar St. Maartensdijk. Krabbendijke. Op het telegraafkan toor alhier werden in de maand Augustus behandeld 158 stuks telegrammen zijnde 54 verzonden en 104 ontvangen. Na de bezetting van het eiland door de Fransche troepen begonnen de inlan ders te herademen en op bijstand en ver lichting te hopen. Alleen door de schuld der Jezuïeten werden zij in hunne ver wachtingen bedrogen. Hoe zouden zij ook al de mooie beloften kunnen gelooven, wanneer zij dagelijks in hunne dorpen zien hoe al de toezeggingen gelogenstraft, hoe de meest elementaire gerechtigheid met voeten getreden en door de grillen van een man in zwarten tabberd hersteld worden. De volksstammen worden zulke gebeurteuissen moede. Daarom beweer ik zonder eenige bedenking dat, wanneer men zich niet haast hier orde te scheppen, de verschillende stammen zich van hun moe derland zullen vervreemden, misschien zelfs eene vijandige houding aannemen. De open lijke vrede staat hier alzoo op liet spel! Eenige weken geleden verzonnen deze „lieve vaders" iets bijzonders, een mees terstuk, dat ware het gelukt voldoende zou geweest zijn om het eiland in oproer te brengen. Ze wilden de Koningin be- keeren. De bisschop bezocht haar, ook hare zusters dikwijls. Te haastig durfde mm niet zijn, om niet alles op't spel te zetten. Men vertelde haar, dat de Fransc'nen haar zeer dankbaar zouden zijn. wanneer zy af en toe de mis bijwoonde. Deze herhaalde bezoeken der priesters, intijds ontdekt, ver spreidden in stad en land heel wat op schudding. Onder derge'ijke omstandigheden werd ik benoemd tot predikant der hoofdkerk en Vlissingen. Door de afdeeling van Patrimonium is besloten niet toe te treden tot den in die gemeente door verschillende vak- en werklieden vereenigingen op te richten bestuurdersbond, daar men zich niet kon vereenigen met het concept-statuut van dien bond, dat, volgens haar, sa menwerking met de besturen onmogelijk maakt. Door de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" is het s.s. „Ituna" gehuurd, tot het vervoeren ven goederen tusschen VlissingenQneenboro v.v. Hansweert. Door den harden wind woei gisteren op de Wester-Schelde van het Nederlandsch ijzeren rijnschip Pieler Abrahamschipper A. de Jong, het groote zeil weg. Het vaartuig komende van Antwerpen en naar Duitschland bestemd, kon de reis met sleepboot vervolgen. Crijpskerke. De landbouwer A. F. uit deze gemeente, is Maandagavond nabij Barendrecht uit den rijdenden pleiziertrein gevallen, en bekwam daarbij twee hoofd wonden. Een wissel wachter vond hem en een geneesheer verbond hem, terwijl de eerste trein van gisteren bemin redelijken welstand naar Middelburg voerde. Colijnsplaat. In de Dinsdag gehou den raadsverg idering werd besloten tot voorloopige vaststelling der gemeantereke- ning over 1896, bedragende in ontvang f 15617,43, in uitgaaf f 14132,33, goed slot alzoo f 1485,10. Verder werd overgelegd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur in ontvang op f386,86% in ui!gaaf op f385,23, goed slot dus f 1,63s. Aangeboden werd de gemeentebegrooting over 1898 in ontvang en uitgaaf bedra gende f De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur over 1898 bedroeg in ontvang en uitgaaf f401,635, met een post voor on voorziene uitgaven van t'53,635. Aan den heer T. Mouthaan werd op diens verzoek tegen 1 November a. s. eer vol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare lagere school. Aan den haven meester M. Merizon werd eene gratificatie van f 10 toegekeud, wegens meerdere werkzaamheden aan zijne betrekking ver bonden, een gevolg vooral van de groote hoeveelheid suikerbieten, die het vorige jaar aan de haven zijn ingescheept. De geloofsbrieven der nieuw benoemde leden de heeren K. Schippers en B. Taze- laar werden onderzocht en in orde bevon den, weshalve tot toelating dier heeren werd besloten. Bruinisse. In de jl. Dinsdag gehou den vergadering van den gemeenteraad werd behandeldle. Na uitgebracht rap port van de commissie van onderzoek werd de gem.-rekening over 1896 onveranderd vastgesteld. 2e. Eveneens na uitgebracht rapport de armbegrooting voor '98. 3a. Verleend aan het Burgerlijk Armbestuur eene subsidie voor 1898 groot f 550. 4e. Had de aanbieding plaats der gem-begrooting voor het volgend jaar in eindcijfer van ontvangst en uitgaaf groot f 22342.731/». 5o. Werden de jaarwedden van den bur gemeester en secretaris verhoogd met f 150 en daardoor gebracht voor ieder op f750. 6e. Werd besloten alvorens de verordening op de heffing der opcenten der personeels belasting vast te stellen het concept ter beoordeeling aan de leden rond te zendeu. Na de behandeling van eenige doleanties op den Hoofd, omslag werd naar aanleiding van een desbetreffende klacht, door den Burg. beloofd dat voortaan streng zal wor den gelet op het te hard rijden met voer tuigen in de kom der gemeente. Een adres van de bewoners der verlengde Steinstraat waarin wordt verzocht, om een straatlan taarn, zal door B. en W. nader worden onderzocht. Stavenisse. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering werd de herziening be sproken van de verordening op den Hoof- delijken Omslag, welke nu 15 jaren van kracht is. Een besluit werd niet genomen, die benoeming oefende op den geest der Protestantsche bevolking een gunsiigen in vloed. Natuurlijk werd mij hierdoor vrije toe gang tot het paleis verschaft en het verheugt mij te zien hoe de Koningin, die Frankrijka belangen voorstaat en behartigt, ook tegelij kertijd vast besloten is haar geloof trouw te blijven. Zij behoeft den steun door 't gebed van alle christenen; dat deze haar niet zal ontbreken, daarvan ben ik zeker". De brief van 9 December bevat weder berichten over het drijven der Jezuïeten en hunne handlangers, o. a. omtrent de gevangenneming van vijf Protestanten in Fenoariva, die men, op hunne belofte van Katholiek te worden, weder op vrije voe ten stelde. In Rosikely hield een officier eene vergadering, waar hij, geassisteerd door een pater als tolk, beval, dat voor taan alle kinderen de Katholieke school moesten bezoeken. In verscheidene dorpen dreigde men de Protestanten met den dood, als zij niet van geloof veranderden. In Ambodiafotry wil men de vrijgelaten sla ven, wenneer zij overgaan tot bet Protes tantisme, opnieuw i.i slavernij brengen. Twee evangelisten die in de gemeenten „rust en onderwerping" predikten, werden gevangen genomen, omdat zij gezegd zou den hebben„Geduld, spoedig komen de Sedert het schrijven van dezen brief werd de Koningin naar Réunion verbaunen, waar zjj in de leei der Roomscho kei k on derwezen werd, en, vergissen wjj ons niet, weldra tot die kerk overging. Red. maar eene commissie uit den Raad zal zich op de hoogte stellen van de desbetreffende verordening in eenige andere gemeenten, ten einde door vergelijking tot eene betere regeling te kunnen komen. De boete voor de te late oplevering der verbouwing van den achtergevel van het gemeentehuis, zal niet worden opgelegd, indien de aannemer eene zeer milde con ditie wil aanvaarden. Een 15 jarige pakhuisknecht te Bode graven (reeds in ons vorig no. gemeld doch met verzwijging v. d. plaatsnaam) viel Zater dag door een luik van een zolder op de rails van 't kaaspakhuis en stierf 's anderen daags aan een schedelbreuk. By het doen van reparatiën aan de nieuwe kerk te Delft viel een zwaar stuk steen van 25 meter hoogte op de werklieden, een werd doodelijk gekwetst weggedragen. Te Enk huizen kregen twee landloopers twist, die zoo hoog liep dat de een (een vrouw) den ander (een man) een doodelijken steek nabij 't hart toebracht. Te Stein bij Maastricht heeft een milicien bij een twist in een herberg ziju tegenpartij met de bajonet een doodelijken steek toegebracht. Bij de processie van Den Bosch naar de kapel te Roermond is Zondag een bedevaartgan ger plotseling dood gebleven. Op de rivier voor Dordrecht is een groentekoop man met zijn schuitje door een schip van een sleep om verge varen en jammerlijk verdronken. Te Muiderberg is een tim merman bij het nazien der brug tusschen de brug en de klap beklemd geraakt en zoo ernstig gekneusd dat hij aan de ge volgen bezweek. Een ooievaar, die in een noodlot tigen strijd met zyn natuurgenooten zich een vleugel stuk geslagen had, moest te Stein (gemeeute Reeuwijk) loopende den kost trachten te vindes. Door dat dier zyn in een week tijds bij het stoomgemaal dis polders opgepikt eu verslonden: 9 drijvende jonge houden en 7 dito katjesdaarenboven heeft hij zich nog te goed gedaan aan worst bij een slager, wat hem het leven kostte. Evenals vorige jaren, maar in veel erger mate wordt Harlingen thans bezocht door zwermen spreeuwen die alleen over nachten. lederen avond komen ze niet bij hen derden, maar bij tienduizenden aan en worden alle boouieu met spreeuwen bezet. By regenachtig weer, worden de straten verpest door den geur van de uitwerp selen dezer anders zoo nuttige dieren en wordt daardoor dit bezoek, hoe gezellig ook, minder aantrekkelijk. Eigenaardig is het, dat de geheele zwerm op één gegeven oogenblik, circa half zes in den morgen vertrekt, hetgeen een oor- verdoovend leven maakt. De heer J. J. Van Kerkwijk, lid va de Tweede Kamer, werd gisteren, van zijn ochtendwandeling naar huis terug gaande, in het Korte Voorhout te 's Gra- venhage door een toeval getroffen, waar door hij het bewustzijn verloor. Een heer, die dit bemerkte, bracht den heer Van Kerkwijk naar zyn in de nabijheid ge legen woning in het Lange Voorhout, vanwaar dadelijk geneeskundige hulp werd gehaald. Naar wij vernemen, heeft dit incident gelukkig tot dusver geen erin.ige gevolgen gehad, maar is den heer v. Kerkwijk rust aanbevolen. Eg bi. Zondagavond had te Breda een treu rig ongeval plaats. De heer Hedick, direc teur der Hooger Burgerschool aldaar, ging volgens zijn gewoonte op bedoelden avond naar het „Zuid-Hollandsch Koffiehuis" zijn glaasje gebruiken. Na eenigen tijd buiten gezeten te hebben, werd hij plotseling zeer ongesteld, viel van zijn stoel op den grond en was binnen weinige oogenblikken een lijk. Omtrent den gepleegden doodslag te Bochoitz wordt ons nader gemeld Tusschen den dader H. Knops, wonende te Laurensberg, bij Aken, en de gebroeders Coenjaards te Bochoitz, bestond eene veete, Engelschen, dan zijn zij weer meester van het land In het gansche district Amba- tomanga ziet het er niet beter uit dan in Feonariva. Hier wordt verkondigd „gods dienstvrijheid voor allen, maar wil men Frankrijk welgevallig zijn, dan moet men Katholiek worden", en den inwoners van een klein dorp werd een gelukwensch ge zonden met hun overgang tot het Katho licisme. De Jezuïtenpater nam een brief mee en las hem op marktdag den voorbijgangers voor. Hoewel generaal Gallieni den En gelschen zendelingen zes maanden uitstel verleende voor de invoering van 't onder richt in de Fransche faal in hunne scho len, werden toch verscheidene scholen ge sloten, onder voorwendsel dat de onderwij zers geen Fransch verstonden. Nochtans werd den Katholieken toegestaan uit vier kerken de Protestanten te verdrijven en zich erin te vestigen. In Sabotsy werd den inwoners verboden den Protestautschen predikant en onder wijzer te huisvesten, hoewel de predikant een inlander, oor de Fransche soldaten in den strijd tegen de Fahavalo's een gids een der meest te waardeeren hel pers was geweest. Allen die de Fransche taal niet machtig zijn, worden uit de openbare ambten gezet. Hieruit volgt, dat deze betrekkingen weldra uitsluitend door Katholieken worden vervuld en de bewo ners van Madagaskar uit zelfbehoud les zullen ontvangen in de Fransche taal van de „vaders en broeders". Slot volgt. FEUILLETON. op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2