oes. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Dinsdag H Bugusfus. tffè laacgang. Hypotheekbank i Van Hlelle, idkuecht :nstbode lenstbode, shoudster Inlichtingen vnnr de Kiezers. D. J. Dronkers, d. j. dronkers. 188. 1897. EÜWSTE >urg. i en Kookviscb. isch 20 en 12 7 Ct. 5 ons. ningcr Boter 0,25en30ct.5ons. )KKRKR, Middelburg. i Van Teijlingen, Dienstbode, Werkvrouw, 3.45 3.45 300tdienst ddelb.-rotterdam VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. G. M. KLEMKERK, te Goes en F. P. D'HUIJ, te Middelburg. STEMBILJET 'n T3 <u voob- lettebs. koorkerkhof wijk a no. ui. Aan de Kiezers. Het kan toch zoo erg wezen dat de toeleg in 't oog loopt. Moge dit ook bij deze verkiezing opnieuw bewe zen worden Ge zult, ge kunt haar niet geloo ven. Gelijk wij reeds zeiden, hare be doeling is al te doorzichtig. In de Sta ten hebben we mannen noodig met een helder hoofd en goed op de hoogte dei- zaken, die daar behandeld worden, die zich het Evangelie van Christus niet schamen en mitsdien ook bereid zijn om in dien geest Leden te verkiezen voor Gedeputeerde Staten en de Eerste Kamer. Onwaar en onwaardig. 0n 45, ider eerste hypothecair Agenten. )ES. Jctober 10GAARD te Domburg. OUTERS, Slager, Wal- ingen IS vraagt zoo spoedig f. LEIJS, Doetinchem, de melkerij om kail 3LEBRANDSE te St. wordt gevraagd tegen nende koken of anders n. Adres boekh. D'HUIJ. RAA&D: i. sterstraat, Middelburg. 500TDIENST iiburg en Zierikzee. erikzee Spoorweg Goes Aug. Van Zierikzee: idd 'smorg. s mid Dins. 24 7,50 3,45 Woen25 7,50 Dond.26 6, Vrijd.27 6,30 Zater.28 6,30 Zond. 29 6, Maan.30 7.50 Dins.31 7,50 3,45 3,45 3,45 3,45 7,30; van Middelburg am 9.40. Donderdag 19, VnJda= 9 uur. DAGELIJKS. nm Dp nm. terke 1,40a) 3,25 en 6,20, 2,10a) 3,55 6'5a 1,55a) en 4,50 2,15a) 6,10 3,25 6,20e) 3,45 6,40(2) vm. 8,10. 8,40. UITGAVE VAN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers 0,025. meer 10 cent. voor de herstemming van een lid der provinciale staten. te 5 NAMEN. DRONKERS. D. J. d. aangelegd. RTflgkemi ran 6.20 naar Bresaew iten. De herstemming is bepaald op Vrij dag 27 Augustus a. s. De stembus is open van 's morgens acht uur tot 's avonds vijf uur. Wie met 't slaan van vijf uur niet in 't stemlokaal is die komt te laatdus goed op den tijd passen. Van den burgemeester ontvangt gij een oproepingskaart, waarop staat wan neer en waar gestemd zal worden. Gij neemt die kaart mee naar 't stem- buroo, geeft 'm daar af en ge krijgt dan een stembiljet. Dat stembiljet ziet er ongeveer uit als hierboven is afgedrukt. Gij gaat met dit biljet naar den les senaar en maakt het witte puntje voor den naam van DRONKERS met een potlood dat bij den lessenaar hangtzwart. Gij moogt dus op uw stembiljet niet schrijven, of den naam uitschrappen, alleen het witte puntje, daar is het om te doen, dat moet u zwart maken. Vooral een goed zwart potlood gebruiken, en dus geen paars of blauw. Wie niet lezen kan, onthoude maar dat hij de onderste stip moet zwart "maken, maar dan moeten de blok ken aan den kant van zijn linkerhand. Gij vouwt daarna uw stembiljet dicht en werpt 't in de bus. Hulpbehoevenden, dat zijn blinden en verminkten of die hun hand niet kunnen gebruiken, mogen bij 't stemmen door een vriend of kennis geholpen worden. Wie op zijn stembiljet de verkeerde stip heeft zwart gemaakt, die mag een a&der biljet vragen. Patroons, bazen en werkgevers moe ten twee achtereenvolgende uren aan hunne knechts vrijaf geven °m te gaan stemmen. Op den dag der herstemming wordt door het Bestuur der Antirev. Kiesvereeniging te Middelburg zitting ge houden tot het geven van inlichtingen in het Centraal-bureau, gevestigd op het In den laatsten tijd werden we zoo dikwijls naar de Stembus geroepen dat We zoo zoetjes aan er aan gewoon zou tten worden. bitmaal is het herstemming voor een der Staten van onze Provincie, in !et district Middelburg. Onze can- «daat de heer 1). J. DRONKERS had echts enkele stemmen te kort, om e'ozen te zijn. Derhalve moeten wij 18 op Vrijdag den 27 Augustus a. s. een nieuwen gang naar de stembus ge troosten. Moge die gang voorniemand te veel zijn of te moeilijk wezen want de belangen die ditmaal op het spel staan, zijn voor onze Provincie van bijzonder groot gewicht. Voor wij dit nader toelichten een enkel woord vooraf over de wijze waarop door de Middelhui-gsche Cou rant den strijd bij de stembus wordt gevoerd. Zij die dit blad lezen, zullen weten dat daarin dagelijks artikeltjes voorkomen die in een fatsoenlijk blad niet moesten worden opgenomen en eigenlijk thuis behooren in een vuilsbak. Een schelden en schimpen op de on edelste wijze. Vooral moet dienst doen de Kuyperiaansche doleerende gere formeerde boeman en zonder daarop nu verder in te gaan vragen wij met ernst, wat ter wereld heeft nu toch de Kerk met een verkiezing voor de Provinciale Staten te maken?De Middelbur g- sche Courant die altijd beweerde dat de Godsdienst buiten de politiek moet blijven, sleept nu de kerk, als het ware, bij de haren er bij met het onzalige doel om de kerkelijke harts tochten aan te blazen, twist en twee dracht zaaiende, indien dit mogelijk ware, tusschen hen die in denzelfden God gelooven en denzelfden Christus belijden, doch bij verschillende kerken thuis behooren, ten einde in troebel water uit vissehen te gaan. Wij kunnen op zeer stellige wijze verzeke ren dat in de Provinciale Staten nog nooit de kerkelijke belangen zijn ter sprake gekomen en ook nooit ter sprake komen zullen. De heer Herman Snij ders, een der aanvoerders uit den kring der liberalen, gaf eens aan een der onzen den wensch te kennen dat toch een eind mocht worden gemaakt aan het telkens gebruiken en misbruiken van een argu ment dat in den verkiezingsstrijd niet thuis hehoort. Of hij dien' wensch ook aan de Mid d. Courant heeft ken baar gemaakt is zeer twijfelachtig. Bij onze tegenstanders rekenen wij dan ook niet op de vervulling van dien wensch veel meer rekenen wij op het gezond- verstand onzer kiezers, die trots alle profanie en heiligschennis en in weer wil van alle verdachtmakingen waar heid van leugen zullen weten te onder scheiden en daarom als een eenig man hun stem zullen gaan uitbrengen op den heer Meermalen toonden de kiezers in het district Middelburg een afkeer van de walgelijke praatjes van de Middel hui-gsche Courant. Ja zelfs meer malen was de Middelbur gsche C ourant daardoor zelve de oorzaak dat de antirevolutionairen schitterend overwonnen. Wie toch is de candidaat der Libera len? Weinigen die hem kennen. Men weet dat hij is Burgemeester van Veere en Vrouwepolder. Maar eilieve is dat nu eene aanbeveling Veeleer het tegen deel. Men weet van hem dat hij reeds twee malen candidaat voor het lidmaat schap der Staton was en even zoovele malen niet werd begeerd omdat hij liberaal is en ook omdat hij Burgemees ter is. Er zitten reeds zooveel Burge meesters in de Staten dat het verkeerd zou zijn hun aantal te vermeerderen. Waarom De Provinciale Staten controleeren het beheer der verschillende Gemeentebe sturen. De burgemeesters die in de Staten zitten moeten dus hun eigen werk beoordeelen. Van daar dat het in ons aller belang is, het aantal burge meesters in de Staten niet nit te breiden. De keuze van den candidaat der liberalen was dan ook niet gelukkig. Men voelde dit zelf. Anders ware het niet noodig geweest opnieuw van duur brood en om den landbouwer ook eens baHg te maken van duur veevoeder te ge wagen. Over zulk een verkiezingsargu ment moest al wat liberaal is schaam rood worden Had een dergelijk argu ment bij de Kamerverkiezing reeds geen zin, bij de verkiezing voor een Statenlid is een dergelijke bewering, voor allen die kennis van zaken hebben, eenvoudig onzin. De Staten eener provincie kunnen precies zooveel invloed uitoefenen op de prijzen van brood en van veevoeder, als de gemeenteraad op de prijzen van boter en eieren. Dat is zoo ongeveer nie mendal. Een dergelijk argument wordt dan ook neergeschreven om eenvoudigen er in te laten loopen en als ze er in- geloopen zijn, hen hartelijk uit te lachen om hunne onnoozelheid. Ieder kiezer zij daarom uitdrukkelijk aangeraden, aan dergelijke niets zeggende praatjes geen geloof te hechten. Laten we veel meer toonen dat wij mannen zijn, die weten wat wij willen en een- pariglijk onze stem gaan uitbrengen op den heer die commissaris van Walcheren en overal bekend is, bij klein en groot, en die met zijn kennis van Polderzaken enLandbouw- aangelegenheden onze provincie groote diensten bewijzen kan. De heer DRONKERS zal daarjuist op zijn plaats zijn. Een ieder weet dat de liberale partij gewoon is veel geld noodig te hebben om de zaken gaande te houden. Alles wordt grootscheeps opgezet en dat in een tijd waarin ieder over achteruit gang klaagt. Een ieder klaagt over de schrikkelijk hooge belastingen en met schrik en angst nemen we kennis van het cijfei op ons aanslagbiljet. Nu werd er in de jongste Statenvergadering voor gesteld en aangenomen om 18 opcenten in plaats van 27 te heffen op de hoofd som der belasting op het personeel. Een Liberaal, één Roomsch-Katholiek en een Antirevolutionair stemden te gen. Toch wordt het door de Middel- burgsche Courant voorgesteld alsof de Antirevolutionairen tegen deze vermin dering waren. En nu blijkt, dat het juist de Antirevolutionairen waren, die de belastingvermindering doorvoerden. Neen, wil men weten waar de opcen ten onzer belastingen vreeselijk zullen door worden opgevoerd dan zal het wezen door de verleende subsidie aan den Stoomtram Brouwershaven, waarbij twee honderd vijftig duizend gulden door de liberalen onder krachtig pro test der antirevolutionairen gegeven werd. Blijkt het derhalve dat de antirevo lutionairen willen een zuinig beheer en vermindering van den druk der belastingen geen betere keuze konden ze daarom doen dan door den heer DRONKERS een plaats te bezorgen in Zeelands Staten. Hij toch is een uitne mend financier, die zooals men dat noemt een dubbeltje omkeert, waarom zijn lid maatschap der Staten een groote aan winst voor dat College zijn zal. Doch niet alleen op stoffelijk gebied, ook op het gebied der beginselen ver dient de Heer DRONKERS den steun van alwie op godsdienstig gebied niet onverschillig is. Van den tegencandidaat weet men dat hij volbloed liberaal is en dat hij in stemt met de beginselen der Liberale Unie. Van de liberale partij weet men dat zij niet wil dienen maar lieerscheu en dat zij slechts vrijheid wil voor haar en haar vrienden. De liberale partij leeft uit de beginselen der revolutie. En tegenover de revolutie stellen wij het Evangelie. Een land en een volk dat zijn God verlaat kan het niet welgaan. Tot dusverre hebben de anti-liberalen in de Staten van Zeeland de meerderheid. Met deze verkiezing staat die meer derheid op het spel. Yandaar het groote gewicht dezer verkiezing. Het geldt hier de vraag of onze man nen in het College van Gedeputeerde Staten zullen behouden blijven en of wij het voorrecht zullen hebben ook onze beide antirevolutionaire leden van de Eerste Kamer te behouden. Een vraag waarmede de belangen van ons land en ons gewest in het nauwste verband staan. En daarom moet niemand het op zijn beloop laten. Niemand zich aan de uit te strooien praatjes storen. Wij kun nen de Middelbur gsche Cou- rant in hare onedele tactiek op den voet niet volgen. Wij vragen niet waar- kerkt onze candidaat. Dat laten we aan de liberalen over. Wij zijn nu een maal geen kerkelijke partij al doet de Middelburger al haar best om het u te vertellen. Laat dan vrij de tegenpartij smalen en schelden gelijk ze deed. Wij storen er ons niet aan. Maar toch niemand vertrouwe op goed geluk. Door dat denkbeeld van goed geluk zijn de Franschen in '70 reddeloos ge slagen. De Duitschers vroegen alleen naar plicht en zij overwonnen schitte rend. Onder den zegen Gods hebben wij de meerderheid behaald in het college der Staten, en van al het geroep dat het schoone Zeeland den ondergang nabij zou zijn indien de Liberalen niet langer de teugels in handen hadden, is niets uitgekomen. Zouden wij dan nu door traagheid of onverschilligheid dezen zetel verlie zen, en de Staten brengen op het doode punt, wat zoo verlammend werkt op heel de beweging van de regeermachine Dat mogen wij niet, Dat zullen wij niet, zoo spreken wij uit met het volst vertrouwen in onze kiezers. Geen man blijve achter. Nog een klein stootje en wij zijn er. Bijna was de heer Dronkers er reeds bij eerste stemming geweest, indien niet onderscheidene verhinderd waren geworden door de drukte bij het bin nenhalen van den oogst om hun stem te gaan uitbrengen. De kansen staan zeer gunstig bij deze herstemming, wat vooral blijkt uit de opgeschroefde taal van de Middelburger. Onder Gods zegen kan en zal de over winning de onze zijn, maar dan ook gewerkt in stad en op dorp. Ieder man zij op zijn post. Geen trage en moedelooze worde onder ons gevonden. Verre zij van ons alle gevoel van bitterheid tegen hen die eigenlijk met ons schouder aan schouder hadden moeten staan, om te strijden tegen de machten van het ongeloof, en om hun handelingen eer tot steun verstrekten aan den geest der Revolutie. Laat ons trachten die kiezers te bewerken, niet om ze te vleien, maar door met mannenmoed ze den ernst der zaak op de consciëntie te binden en ze het af te vragen, gaat gij vrij uit voor God en durft gij met 't oog op de toekomst van land en volk steun te bieden aan het liberalisme dat ons land afvoert van den Potentaat aller Potentaten door Wien Neerland alleen is groot geworden, maar die in Zijn Woord ons doet hooren, die Mij verlaat heeft smart op smart te vreezen. Mannen broeders, weest dan niet versaagd, laat ons optrekken op a. s. VRIJDAG. Nog een klein stootje. Nog eenmaal naar de stembus. Alle man in het vuur, en worde met treffende meerderheid de candidaat der antirevolutionairen gekozen de heer Die beide woorden passen we toe op de artikeltjes in de laatste dagen ge schreven in de M i d d. Courant. Dat de schrijver niet sympathiseert met onze beginselen, verstaan wij, maar dat hij den moed mist om royaal zich tegen ons te plaatsen en zijn politieke eerlijkheid te grabbel gooit dat spijt ons voor hem en voor de partij die hij voorstaat. Een eerlijk liberaal moet 't dunkt mij beklemd om 't hart worden en een ge voel van billijke verontwaardiging doen opkomen, als hij ziet op welk eene wijze en met welke wapenen men tracht den liberalen candidaat de overwinning te bezorgen. Het „verdeel en heersch" moet wor den toegepast. Eigen standpunt verde digen men laat 't; 't schijnt gewaagd om dat te doen, men is er te zwak en te onberekend voor om dit te volbren gen. Men tracht door omvaarliedeu en onwaardig optreden, om 't op zijn zachtst uit te drukken de gelederen van zijn tegenstander te verzwakken; doch laat de Redactie der M i d d. Cou rant voorzichtig wezen dat die wape nen haar zelf niet kwetsen en buiten gevecht stellen zullen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 5