NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH flo. 137. 1897, 3itfaï(fa(j 21 lugusfus. iffifp laatgatig. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN DE HERSTEM HING. D. J. Dronkers. Verzekering tegen werk loosheid. Buiteiilandsch Overzicht. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EK van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Middelburgscke verkiezing moet door een herstemming worden gevolgd. Een herstemming op aanstaanden Vrij dag Kort dag Wij zouden kunnen klagen over die thuisblijvers onder onze vrienden, die deze dure, lastige, vermoeiende manoeuvre op hun geweten hebben. Maar dat helpt niet. Gedane zaken hebben geen keer. Daarom hierover geen woord meer. Maar alleen nog een ernstige waar schuwing dat wij ons niet laten vervoeren door de onware voorstellingen, waarmee men ons, hetzij aan onze woning, hetzij door krant of strooibiljet zal aankomen, als zou 't hier gaan om de macht der do- leerenden of hoe die „drijvers" in de vrien delijke hoogst beschaafde titulatuur der Middelburgsclie Courant geheeten worden. De wijze waarop dat blad onze candi- daten bestrijdt is beneden haar waardigheid en goeden naam. Wij weten niet hoe 't komt, maar in verkiezingsdagen, en vooral wanneer de heer Van Doorn de candidaat der liberalen is, dan is de redacteur van dat blad niet te houden. Dan ziet hij in de mensohen, voorna melijk in de leiders der antirevolutionaire partij een soort deugnieten, die allerlei kwaads in 't zin hebbeu. Lees bijv. dezen kostelijken volzin uit zijn no. van 19 Aug. „Maar wel is hun doel de macht Jebehouden, ook in de Staten, voor hen, die loopen aan de leiband der ultra-kerkelijke party met dr. Kuyper en de mannen der doleantie en der gereformeerde kerken aan het hoofd, een partij waartegen jhr. Van Doorn zich steeds heeft verzet en waartegen de strijd zich ook richtte bij de jongste kamer verkiezingen." En dan deze uit zijn no. van den 20en. „Men vraagt hoe het mogelijk is, dat de candidaat, met wien jhr. mr. A. A. van Doom. Vrijdag 27 Aug. in herstemming komt voor lid der Provinciale Staten, zich kan laten dragen dooi de Kuyperiaansche partij, de partij der doleantie en der ge reformeerde kerk, n, die in de laatste jaren zulk een heilloozen invloed op kerkelijk gebied heeft uitgeoefend". Wij moeten tegen dergelijke verdacht making, gelijk deze redacteur ze zich bij elke verkiezing bijna permitteert, met alle kracht opkomen. Van liberale zijde weet men zeer goed da t wij niet zijn een kerkelijke partij dat 't ons niets, niemendal schelen kan, in welke kerk een antirevolutionaire can didaat komt. Dat juist wij het zijn die al tijd zoo luide mogelijk hebben geroepen tegen dat overbrengen van de kerkelijke quaestie in de staatkunde. Dat wij niets anders bedoelen dan op staatkundig terrein allen te vereenigen, die in vertegenwoordi ging en staatsbestuur de christelijke hi storische beginselen wenschen te zien zege vieren; en die fegen de verderfelijke leer der revolutie het bederfwerende Evangelie naar Groens beproefde leus tegen de Revolutie het Evangelie wenschen te stellen. Dit kan men doen zonder eenige sym pathie te gevoelen voor „doleerende" kerken. Maar men kan ook 't tegendeel doen terwijl men in de binnenkamer of binnen de wanden der kerk gewoon is zeer gods dienstige gevoelens te openbaren. En nu gaat het niet aan om, gelijk de Middelburgscke doet, deze twee voor te stellen als precies hetzelfde te willen of liever den man van den „godsdienst in de binnenkamer" boven den ander te verheffen, ®n, teneinde de kerkelijke tegenstanders van Kuyper c.s in 't gevlei te komen, ter bestrijding van den antirevolutionairen can didaat, op hen te smalen die hem aanbe velen en tevens lid zijn der gereformeerde herken. Wij hebben dit al eens meer gezegd, doch zonder baat. Wij zullen afwachten of zij, op wier kerkelijke antipathieën de anti-kerkelijke redacteur van de Midd. Crt. dezer dagen speculeert, zoo onnoozel zijn, als hij schijnt te denken. Inmiddels vragen wij den steun van alle antirevolu tionairen voor onzen candidaat, den onder sten naam op uw stembiljet, voor Door het verzekeringsorgaan de Mentor, zijn aan verschillende heeren eenige vra gen gedaan over bovengenoemde verzeke ring. Omtrent de antwoorden van mr. J. D. Yeegens, mr. B. M. Bahlmann, J. E. N. baron Sehimmelpenninck v. d. Oye, Jhr. mr. E. K. van Swinderen, dr. A. Kuyper, mr. Th. Heemskerk, dr. P. J. F. Vermeulen, H. F. Bultman geeft het blad het volgende overzicht 1. Is verzekering tegen werkloosheid wenschelijk De heer Veegens acht ze wenschelijk de heer Bahlmann houdt verzekering te gen werkloosheid voor wenschelijk in die bedrijven, waarin slechts een gedeelte van het jaar gewerkt wordt, zooals suikerfa brieken, steenbakkerijen, veenderijen, als mede voor timmerlieden en metselaars de heer Sehimmelpenninck vindt de verzeke ring tegen werkloosheid, die niet het ge volg is van eigen schuld, wenschelijk, want daarin wordt het economisch gezonde beginsel gehuldigd, in goede daged voor zorgen te nemen tegen den kwaden dag verzekering, waar eigen schuld de oorzaak is, acht hij verkeerdde heer Van Swin deren viudt haar in 't algemeen genomen wenschelijk; dr. Kuyper verwijst naar zijn proeve van Pensioenregeling, waarin hij o. a. zegt„Mijn ideaal blijft een toerei kend daggeld bij werkloosheid". Mr. Heemskerk zegt „Naar mijn meening stellig, omdat werkloosheid bet ergste stof felijk kwaad is, waaraan de werkman blootstaat. Ongelukken, hoe verschrikke lijk ook, zullen toch vermoedelijk steeds in mindere mate voorkomen. Natuurlijk moet bij deze verzekering werkloosheid door eigen grove schuld worden buitenge sloten." Dr. Vermeulen acht de quaestie ver ondersteld, dat zij ooit voor oplossing vat baar zal wezen thans in geen geval rijp. De heer Bultman acht ze wenschelijk, mits zij niet door werkstaking veroorzaakt wordt. 2. Zoo ja, acht u deze verzekering in ons land na reeds practisch uitvoerbaar f De heer Veegens meent, dat ze wellicht uitvoerbaar is in enkele kleine gemeenten, waar over ruime fondsen beschikt wordt en vrij algemeen gezindheid tot samen werking bestaat. Maar in verreweg de meeste gemeenten niet, omdat deze voor waarden er niet vervuld zijn en het er ontbreekt aan vakvereenigingeu van werk lieden, sterk genoeg om verzekering tegen werkloosheid ter hand te nemen de heer Bahlmann acht ze in ons land uitvoerbaar met medewerking van de werklieden of anders door dwangmaatregelen van de zijde der gemeentebesturen de heer Sehim melpenninck acht de beoordeeling, in hoever eigen schuld de oorzaak is, voor den ver zekeraar niet mogelijk. Zijns inziens moeten de Kamers van arbeid dus patroons en werklieden gezamenlijk trachten, daarvoor practische bepalingen vast te stellende lieer Van Swinderen acht ze onuit voerbaar juist omdat er geen betrouwbare en volledige statistiek van werkloosheid bestaat; Dr. Kuyper is van meening, dat zij op zichzelf niet uitvoerbaar is, maar wel in verband met een livretten-stelsel. Mr. Heemskerk oordeelt, dat zij niet uit voerbaar is, omdat hij-vreest, dat nijver heid en landbouw den last niet zullen kunnen dragen. In ieder geval zou een nauwkeurig onderzoek omtrent den omvang en de oorzaken der werkloosheid moeten voorafgaan, eer deze vraag bevestigend zou kunnen worden beantwoord. De heer Bultman antwoordt als volgt „Jaindien daartoe een Nederlandsche Vereenigmg wordtopgerieht met provinciale afdeelingen en gemeentelijke onderafdeelin- gen. Deze Vereeaiging vinde steun iii we- kelijksche bijdragen van werkhebbenden en werkgevenden. In bijzondere gevallen moet de Staat renteloos voorsehot geven." 3. Wat is uwe meening omtrent crisis in verband met een erentueele verzekering tegen werkloosheid De heer Bahlmann behoudt zich in deze zijn meening voor, dat er zoovele en zoo verschillende crises zijn de heer Sehimmel penninck meent, dat, als de verzekering onder gemeenschappelijk overleg tot stand komt, zij strekken kan om crises te voor komen of te verzachten, maar waar zij ge schiedt buiten de werkgevsrs om, zij cri ses kan uitlokken de heer van Swinderen acht een afdoend antwoord op deze vraag niet te geven, voordat de practische uit voerbaarheid van de verzekering tegen werkloosheid vaststaatDr. Kuyper zegt „Van werkloosheid, ontstaan door plaatse lijke crises, bij brand in een groote fabriek, en evenzoo voor werkloosheid ontstaan, door een algemeene crises, moet exceptio neele regeling worden voorgeschreven en tevens moet aangewezen, wie zal uitspreken, wanneer zulk een crisis wordt geacht te zijn uitgebroken en te zijn geëindigd. Mr. Heemskerk betoogt, dat het duidelijk is, dat crises de verzekering tegen werkloos heid in erge mate bemoeilijken. Een Maat schappij, welke verzekering tegen werk loosheid op zich nam, zou in ieder geval eenig beding moeten maken, om zich tegen een „run" tengevolge van crises te dekken. De heer Bultman spreekt als zijn oordeel uit, dat dan de arbeider in tijden van nood geen aalmoes ontvangt-, de eergevoelige beseft dan, dat hij zijn recht mag vragen en de steun gaat gelijk voor hen, die vrij moedig vragen en hen, die daartegen be zwaar maken. Een crisis kan geen overwe gend bezwaar opleveren, alleen een voor schot van Rijkswege noodig maken. 4. Zou een betrouwbare en volledige werkloozen-statistiek nu reeds kunnen wor den opgemaakt De heer Bahlmann acht een betrouwbare en volledige werkloozen-statistiek mogelijk, met behulp van de kamers van arbeid of nog beter door georganiseerde vakvereeni- gingende heer Sehimmelpenninck be twijfelt het sterk, daar de statistiek over ecnigszins langdurige en verschillende pe rioden zou moeten loopeD, om een bruikbare basis voor een billijke premie op te leveren de heer Van Swinderen acht het ondoenlijk Dr. Kuyper acht ze mogelijk bij invoe ring van een livrettenstelsel en ook wan neer de Kamers van Arbeid, naar hij wenscht, algemeen worden gemaakt voor heel het land en alle bedrijven. Mr. Heemskerk acht de beoordeeling daarvan moeilijk, maar is geneigd te mee- nen, dat het niet kan zonder krachtig ge organiseerde Kamers van Arbeid en Land bouw. Dr. Vermeulen vindt juist het bezwaar van de verzekering tegen werkloosheid in het totaalontbreken van een eenigermate voldoende statistiek en vreest voor de ver wezenlijking er van. De heer Bultman zegt„Volledig nu niet en misschien nooit. Verschillende in vloeden en meeningen influenceeren, naar zijn meening, bij de opgave. Een betrouw bare statistiek voor vergelijking tusschen verschillende tijdstippen is stellig op te meken en bij te houden en heeft groote waarde. 5. Welke maatregelen kunnen volgens u worden aangewend, om de werkloosheid eenigszins te beperken De heer Veegens meent door opriohting van arbeidsbeurzen, door centralisatie van werkverschaffing in de steden en door be vordering van productieve werkverschaf fing ten plattelandede heer Bahlmann wil herziening van onze tarieven van in" voer, zoowel in Nederland als in Ned.- Indië, droogmaking van meren en plassen, vooral in Friesland, droogmaking van de Zuiderzee, keideontginning, bevordering van emigratie, verkorting van arbeidsdnur in vele vakken van bedrijf, enz.de heer Sehimmelpenninck geeft aan ontwikkeling der industrie, uitbreiding van het arbeids veld, zijns inziens veilig te bevorderen o. a. door invoerrechten op artikelen, die voor het gebruik hier te lande in voldoende hoeveelheid geproduceerd worden of kun nen worden (dus niet door graanrechten). Voorts door bevordering der emegratie op betrouwbare gegevens. Verder indirect, maar niet minder krachtig, door zedelijke middelen, vooral het tegengaan van het gebruik van sterken drankde heer van Swinderen behoudt zich hier zijn oor deel voor, meenende daarvoor eerst een grondige studie te moeten maken van het vraagstuk; Dr. Kuyper spreekt als zijn oordeel uit: „Voorop bescherming van den nationalen arbeid door wijziging en ver hooging van ons tarief van invoerrechten, voorts door verdeeling van de groote win sten over meerdere jaren, door ontginning van woeste gronden en door droogmaking van de Zuiderzee". Mr. Heemskerk zegt„Invoerrechten en vermeerdering van debiet voor de produc ten van onze nijverheid en onzenlandbouw. Zoolang nijverheid en landbouw aan hun lot worden overgelaten, hoe kan men dan in deze verbetering wachten?" Dr. Vermeulen zegl„Hoe weinig men eigenlijk van de zaak afweet, is bij de jongste bemoeiingen van onzen Gemeente raad. met de werkloosheid duidelijk aan het licht gekomen. Voor zoover ik er studie van gemaakt heb, ben ik nog niet tot de overtuiging gekomen, dat berekeningen, welke van zoo weinig constante en van zóó voortdurende afwisselende factoren af hankelijk zijn als de maatschappelijke toe standen en verhoudingen, die op de werk loosheid van invloed zijn, ooit een vasten en betrouwbaren grondslag van verzekering kunnen opleveren. De heer Bultman geeft als zijne meening „Geen algemeene. Bij algemeene welvaart verdwijnt werkloosheid, tegenspoed doet het werk inkrimpen, ieder tracht zoo weinig mogelijk te laten verrichten. Indien b.v. de landbouw in een bloeienden toestand verkeerde, dan zou het platteland handen te kort komen, want Nederland heeft te weinig arbeidskracht om het landbouwbe drijf intensiof tot den hoogsten trap te voeren. Gebrek aan geld maakt voor den arbeider het werk minder. De plattelander wordt door de tijdelijke hooge loonen naar de steden gelokt, doch komt daar in den winter zonder werk en vergroot het corps werkloozen." In verschillende plaatsen onzer provincie is 't brood met 1 cent of 2 cent per pond opgeslagen. Wij hebben echter tot nog toe in geen der liberale bladen een woord van medelijden gelezen met den armen arbeider die van dien duurderen broodprij s de dupe is. Zou dit ook daar van daan komen dat de verkiezingstijd voorbij is Maar dan is ook al dat geroep over den armen werkman en zijn dure brood come- die, en dat medelijden der liberale heeren slechts voorgewend geweest. s Aangenomen dat graanrechten duurder brood hadden gebracht, er zou meer werk en meer verdienste voor den arbeider te genover gestaan hebben. Thans echter is er duurder brood dat geen meerdere wel vaart brengt. Niet een toevallige, maar een bestendi ge hoogere markt kan den boer helpen. Dan kan hij er op rekenen en er mee reke nen. Hij kan meer werk laten verrichten en de arbeider vaart er wel bij. Thans echter draagt hij van dit „duur; dere brood" al de schade, en geen enkele zijner politieke vrienden doet den mond open om hem deswege te beklagen. Nu houden allen inderdaad heel politiek den mond. Er kan in onzen tijd geen vogeltje zijn staart oplichten of de deftige groote pers is er bij met een minachtend „fin de siècle". Maar „fin de siècle" mag zij nu van haar zelf ook wel zeggen. Wantzoo waar lij k daar hebben eenige groote nieuws bladen warempel een lang relaas opge nomen van een interview dat een expres selij k daartoe afgevaardigd reporter gehad heeft met Hendrik de Jong. Wie werden vroeger geïnterviewd De Gladstones, de Bismarcks, de Krugers, de besten onder de beste. Thans doet men het de De Jongs, de minsten onder de minste. Deze ontslagen gevangene is in zijn be wegingen gevolgd geworden, als ware hij de Schah van Perzië. Zijn overjas, zijn handkoffer, zijn snor, zijn sigaar, zijn kas, alles van hem is op genomen. Men heeft hem in een sigaren winkeltje sigaren zien koopen; gedichtjes van hem in de krant gezet, zijn oordeel gevraagd over alles en nog wat. En dit alles zeker wel met de wetenschap dat Publie r al dien onzin dankbaar genieten zou. Hoe Multatuli dat „species" zou hekelen Het is inderdaad fin de siècle. Het Protestantsche leger. De „Geuzen" werden bij de jongste ver kiezingen warm gemaakt. Geestdrift voor de Oranjevlag werd bij hen wakker. En ijlings trok het Protestantsche leger tegen den vijand op. Tegen welken vijand? Natuurlijk tegen Rome, tegen dr. Schaepman. Het is de Amsterd. Volksbode, die al dit moois zegt, het blad van dr. Vos, die gelij k bekend is heel wat aandurft. Het blad schrijft: Maar ook de Geuzen werden warm gemaakt. Zijn zwaaien (n.l. van dr. Schaep man) met de gele vlag riep geestdrift voor de oranjevlag wakker Zij gevoelden zich weer levendig zonen van het Marte laarsvolk. Ijlings snelde het Prote stantsche leger samen, bestaande uit libe ralen, radicalen, socialisten, Chr. histonschen en Lohmannianen. Hier worden dus liberalen, radicalen en socialisten met de Christelij k-historiachen en Lohmannianen ingelijfd bij het Prote stantsche leger. Allen waren het „Geuzen". En het fraaiste is, dat al die Geuzen, dat Van derZwaag met dr. Vos, Troelstra met mr. Lohman, gezamenlijk streden voor de oranje-vlagl Het is dr. Vos' Volksbode zelf, die het zegt. En dus zal het wel waar zijn. Im mers, de Standaard-partij en de Standaard- pers zijn niet te vertrouwen. Die zijn niet afkeerig van allerlei leugenachtige mid delen, waarbij dr. Vos en zijn vrienden, bij de Christelij k-Historischen, zoo gunstig afsteken. Bij hen is alles blanke oprechtheid, vol maakte eerlijkheid. En alzoo moeten we dus aannemen, dat tot het Protestantsche leger van de Christelij k-Historischen inder daad sooialisten behooren. Ons wel, mits wij dan maar buiten dat leger gestoken big ven. Hollander. De president der Fransche republiek, Felix Faure, heeft zijn reis naar Rusland aanvaard en zich te Duinkerken ingescheept. Wjj zouden wel denken dat hij op deze reis niet altijd even opgewekte oogenblik- ken zal hebben.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1