m MIDDELBURG. Verkiezingen Tweede Kamer. Een causerie over Amerika. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. d van het zoraer-koolzaad is de opbrengst echter gering. De meekrap weinig meer verbouwd, ondervond geen tegenspoed. Van de ajuinteelt, in een deel der provincie vrij algemeen, is slechts een middelmatige uitkomst te verwachten. De aardappelen, vrij goed opgekomen en gegroeid, beloven eene gunstige uit komst, zoo althans de ziekte, welke zich reeds vrij algemeen openbaart, die ver wachting niet verijdelt. Van de suikerbieten, mangel wortels en paardepenen is de verwachting goed een vrij ruim zij het ook niet hoog beschot wordt verwacht. Het grasgewas behield een voldoenden groei, de klavervelden gaven eene ruime snede de oogst van wei-, zoowel als van klaverhooi was overvloedig en in goeden staat ingezameld. Amsterdam VI. (Nieuwe Kamer). Aan tal Kiezers 4881. Uitgebracht 2364 geldige stemmen. Hiervan bekwamen Heemskerk (antir.) 844, Geertsema (lib.) 774, Gerrit sen (rad.) 676, A. L. van Hasselt (chr. hist.) 51, Van Houten (oud-min. lib.) 16 stemmen. Herstemming mr. Th. Heemskerk en W. J. Geertsema. (Hier is slecht gestemd, Immers bij de verkiezing op 15 Juni bekwam Cremer (1.) 1484, de chr. hist. cand. Vercouteren 422 en de antir. en roomsche candidaten samer. 1231 stemmen. Bij de herstemming op 25 Juni werd de liberaal Cremer ge kozen met 2340, ongeveer 't stemmencijfer van de thaim te zamen opgekomen kiezers. Indien de onzen nu even trouw waren opge komen als op 15 Juni, dan zou de heer Heemskerk thans gekozen zijn geweest.) Enschedé. (Nieuwe Kamer). Aantal kie zers 8778. Uitgebracht 7935 stemmen* Hiervan bekwamen Jannink (lib.) 1653, Van Kol (soc.) 2589, J. D. Six (chr. hist.) 199, Ter Veer (roomsch) 3238, Van Vliet (antir.) 238. Herstemming dus tusschen II. van Kol en J. II. ter Veer. (In dit district liep 't wonderlijk. Bij de stemming op 15 Jnni bekwam de lib. can- didaat Pierson 2454 stemmen, das 800 meerde Roomsche candidaat Vos de Wael 3475, dns 250 meer, de antir. candi daat Van Alphen 414 dus 200 meer; de chr. hist, candidaat Six 473 dns 270 meer en de socialist Van Kol 1337 dns 1250 minder. Bij de herstemming op 25 Jnni haalde Pierson zelfs 4539, de Roomsche candidaat bleef toen met 3929 stemmen in de minderheid. Thans hebben de liberalen de beslissing in handen). Lochem Nieuwe Kamer). Aantal kiezers 7408, uitgebracht 3826 stemmen. Gekozen Lely met 3478 stemmen tegen 348 op Quarles van Ufford (antir.). (Bij de stemming op 15 Jnni stemden 6613 kiezers en bekwam Lely 3886 terwijl de chr. hist. cand. Van Hasselt 213 en de antirev. candidaat ten Cate 2514 stem men baalde). Zutphen Nieuwe Kamer). Aantal kiezers 6922. Uitgebracht 543 9 stemmen. Goeman Borgesius (1.) 3365, Heemskerk (a.) 2074. Gekozen mr. H. Goeman Borgesius (lib., minister). (Bij de stemming op 15 Juni bekwam Borgesius 3283, terwijl de Jonge (autir.) 2293 st. bekwam, dus 200 meer dnn nu Heemskerk; bovendien had Van Kol (soc.) 291 en Verkouteren (chr. bist.) 162). Delft Oude Kamer). Uitgebracht 1319. Gekozen mr. H. van der Velde (antir.) met 1195; tegen 124 op Cornelissen (slacht offer eener kroegcandidatuur). De heer A. Kuipers, rustend landbou wer uit de Douglas- en Jelle Smiths-county in Zuid-Dacota, N. Amerika, treedt dezer dagen op enkele plaatsen in Znid-Beve- land op om een en ander uit zijn veel bewogen, werkzaam en nnttig leven in Amerika te vertellen, en de landbouwers te winnen voor laniverhuizing naar Ame rika, en wel naar Zuid-Texas aan de golf van Mexico, tusschen Beaumont en Port Arthur. Eenmaal hadden wij 't genoegen met dezen eenvondigen, eerlijken, practischen landbouwer kennis te maken, en hem te hooren verslag doen van zijn ervaringen, zoowel in Nederland als in Amerika, en van de onderzoekingen belangeloos door hem gedaan om de meest geschikte plaats te vinden voor Nederlandsche emigranten. Van zijne rede verslag te doen, laat onze plaatsruimte niet toe, tetwijl't boven dien overbodig werk ook is, dewijl veel er van te lezen staat in eene brochure „Redding en Toekomst", door hem zelf gesshreven, welke brochure a tien cents verkrijgbaar is bij de Port Arthur Land- Company, Heerengracht 226 te Amsterdam. De heer Kuipers is, blijkens zijne mede- deelingen, boerenarheider geweest, polder jongen, veenboer, eerst in Drente, daarna in Weststellingwerf in Friesland, Steggerda; en werd door gelukkig koopen en ontgin nen in de goede jaren vóór '78 een man in bonis. Daling der turfprijzen ruïneerde hem en zoo kwam hij er toe met zijn ge zin naar Amerika te verhuizen, met achter lating van veel schnld. Zijn zoon was reeds vooruit gegaan om een onderzoek iu te stellen naar de meest geschikte gelegenheid en zoo werd boven genoemde Jelle Smithscounty uitgekozen, waar de heer Kuipers, die op verschillende plaatsen in Ne Ierland was opgetreden om reisgenooten te vinden, met een gezelschap van 200 landverhuizers heen trok, doch waarvan de helft op lasterlijke geruchten afgaande, onderweg in New-York en elders achterbleven. Drie jaren lang woonden de emigranten in hutten, hadden omgang met Indianen, bebouwden den grond op landen door het gouvernement hun geschonken, en maakten groote zakentot een terugslag in den oogst, in 1894, die echter hem zei ren geen schade deed, wijl hij toen reeds ren tenier geworden was, hem naar geschikter land voor emigratie zijner Nederlandsche stamgenooten deed uitzien, waartoe hij Amerika als 't ware doorkruiste. Na veel gezien en vergeleken te hebben, kwam hij tot 't besluit dat Zuid Texas de meest geschikte gelegenheid biedt. Port Arthur ligt op 30graden Noorder Breedte, denzelfden breedtegraad als Jeruzalem, beeft een heerlijk klimaat, altijd zomer, goede regens, meest zwaren kleigrond, heerlijken plantengroei, enz. Daar is land gekocht door eenHollandsche maatschappij, een spoorlijn loopt er door, de haven Port Arthur is gebouwd, 't land is in kavels van 150 bunders verdeeld en wordt uitsluitend voor Hollandsche emi granten gereserveerd. In vijf jaar moet de koopsom betaald zijn. Vooral voor zuivelbereiding is de streek zeer geschikt. Wie mager vee koopt in Januari kan daar gemakkelijk in December me1'100 procent winst verkoopen. Houthandel is er met voordeel te drijven, beter dan in 't Westen, wijl 't dichter bij Chicago ligt en door den spoorweg ge makkelijker deze stapelplaats kan bereiken. Een station van den spoorweg zal den naam Nederland dragen. De spreker gaf onpartijdig alle gewenschte inlichtingen. De bezwaren er zijn n.l. wolvenen beren, en er is groote waakzaamheid noodig tegen lastige insecten die ideu oogst be schadigen en tegen onkruid dat binnen een paar dagen den oegst overvleugelen zonwegen tegen de voordeelen niet op. Het land is daar te koop tegen 20 doll, per acre, maar meer noordelijk liggen de gouvernements-gronden die ook vruchtbaar zijn en gratis beschikbaar. De spreker is geen landagent, hij werkt niet voor eenige maatschappij, hij geeft in gemoede den raad aan elk die zich voor broodsgebrek of „geldpiene" menschelijk gesproken behoeden wil, om naar Amerika te gaan en Texas, o. of w. van Galveston als hup vaderland te kiezen. Wie meerdere inlichtingen verlangt, dien ver wij zen wij naar zijn adres Port Ar thur Land Concpany Heerengracht 226 Am sterdam. Den 23 October van dit jaar hoopt de heer Kuipers met zijn dochter mej. M. Kuipers en verschillende Neder landers, die in zijn ongekunstelde, naar 't ons toeschijnt, geloofwaardige mededee- lingen vertronwen stellen, naar Amerika te vertrekken. De spreker legde er evenwel allen nadruk op dat niemand naar Amerika moet gaan om spoedig rijk te willen worden of ook in de gedachte dat hem daar minder zware arbeid wacht en dat ook daar 't gelijk hier, de zegen van Boven is, dien wij noodig hebben; maar wel verzekerde hij dat in 't land, waarheen hij allen die hier „the struggle for life" niet kunnen vol houden, verwijzen wil, brood is voor den nij veren landman en een onbezorgde toe komst er bij. Belanghebbenden doen er bun voordeel mee. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Woudsend dr. P. Kromsigt te Scherpenisse. Bedankt voor RenesseNoordwelle door ds. C. Hille Ris Lambers te Venbuizen voor Oost- en West Souburg door ds. J. v. d. Spek te Schoonhoven. Beroepen te Heemskerk ds. F. Kampstra te Blokzijlte Varseveld dr. W. v. d. Beke Callenfels te Delden. Aangenomen naar Hantum c. a door dr. K. Kloosterman te Tjerkgaast. Bedankt voor Kage door ds. J. A. de Vlieger te Maasland; voor Vnnrscbe door ds. Pn. S. Niemeijer te Jutfaas voor Niekerk door ds. J. de Visser te Brakelvoor Geervliet door ds. W. van Esveld te Hattem voor Leerbroek- Middelkoop door ds. W. J. M. Engelberts le Bergschenhoek voor Hornhuizen door C. Pekelharing cand. te Assen. Omtrent ds. Adama van Scheltema schrijft de Nederlander het volgende Wie zal hem niet met smart zien heen gaan, dien merkwaar ligen, sjmpathieken grijsaard, van wien voorwaar kan gezegd worden, dat hij gewerkt heeft, zoolang het dag was Het was een bijzondere, eenige persoon lijkheid, die ds. Scheltema, dien men in Arnhem nog in den avond zijns levens onvermoeid zag arbeiden met de taaie vol harding en de blijmoedige gezindheid, als alleen zij bezitten, die sterk zijn door geloof en heiligen ijver voor een levens ideaal en 't repos aillenrs" van Marnix ook tot hnnne lenze maken. Een overzicht te geven van wat Schel tema heeft gearbeid, een beschrijving van zijn leven nn reeds, onmiddellijk na zijn onverwacht heengaanliet is niet mogelijk. Daarvoor heeft deze man te veel gewerkt, te veel „geleefd" in den waren zin des wooris. Aan bevoegde personen, die hem van nabij gekend hebben en gevolgd, zij deze scboone taak voor later toevertrouwd. Wat echter hier reeds kan getuigd wor den en heerlijk is om te hooren in een wereld, die zoo weinige van deze mannen bezit en zoo vele noodig heeft, dat is, dat kenmerk van zijn arbeid was een zegen te zijn voor de armen en ellendigen, te zoeken liet, verlorene. Hy zocht niet zich zei ven en niet het succes van zijn arbeid, maar alleen de wel vaart, de zedelij ke verheffing van liet volk. Het volk in den engeren zin des woords, de bevolking der achterbuurten, die was hem liefdaaronder werkte hij bij voor keur, met haar leefde bij, die meer was dan een dominé in den gewonen zin des woords, meê. Daarvan getuigden zijn arbeid in het Traktaatgenootschap en in 't bizonder aan den BLjbelsehen Almanak, zijne populaire geestelijke liederen, zijn arbeid in't „don kerste Amsterdam" aan het Koning Wil- lemshuis, zijn onvermoeide strijd tegen den verwoestendensterken drank en zooveel meer. Ds. Scheltema is gestorven, door on.is Regeering geridderd, maar zijne hoogste eer zal het zijn, dat hij bohoort onder die galerij van christen-helden, die in onze eeuw hun leven en hun kracht hebben gegeven tot waarachtig „heil des volks". Hij raste in vrede; zijn nagedachtenis zal bj duizenden in zegening blijven Het stoffelijk overschot van ds. Adama van Scheltema is gisteren onder groote belangstelling te Arnhem ter aarde besteld. Verscheidene kransen waren aan de lijk baar gehecht. Het woord werd gevoerd door de heeren Heij brock van Amsterdam, ds. Roozo van Rotterdem, J. Dallenga, ds. Barger, J. Ph. Marmeistein, J. Hoogenbirk, al len van Amsterdam, jhr. Ortt van Utrecht, die allen hulde brachten aan de verdien sten en deugden van den ontslapene. De heer Adama van Scheltema uit Londen, en ds. Muller Massis dankten namens de familie. Geref. Kerken. Beroepen te Hantum B. J. Heerescand. te Idsegahuizente Winsum ds. P. Warmenhoven te Alblasserdam B. Aangenomen naar Purmerend door H. Thomas cand. te Amsterdam. Kruiningen. Ds. G, Lampen, sedert Mei 1877 predikant bij de Gereformeerde gemeente alhier, zal wegens emeritaat op Zondag 29 Augustus e. k. des namiddags zijn afscheid preeken. Te 'sGravenhage slaagden, voorde acte Franseh L. O. de heeren J. Fokkinga te Gronjngen en C. P. Geelboedt te Zaamslag. UITSLAG der verkiezing voor een lid der Provinciale Staten in het district a b c e Middelburg 2144 1504 802 568 134 Aagtekerke 107 83 17 53 13 Arnemuiden. 279 109 33 56 20 Domburg 168 135 24 35 76 Grijpskerke 147 130 15 108 7 St. Laurens 105 75 13 50 12 N.-enSt. Joosland 199 104 43 45 16 Oostkapeile Serooskerke 191 140 35 86 19 238 182 16 135 31 Veere 146 128 66 58 4 Vrouwepolder 174 124 33 90 1 Totaal 3898 2714 1097 1284 333 a aantal stemmenb uitgebrachte stem men; c van Doorn; d Dronkers; e Van Hardenbroek. Herstemming tusschen de heeren Dronkers en Van Doorn. Goes. Wij maken belanghebbenden er attent op dat blijkens advertentie in de Goesche Crt. hier vacant is de betrekking van agent van politie 2e klasse. Jaarwedde f525 en f75 voor bovenkleeding. Solli citanten moeten vóór of op Vrijdag 20 Aug. a. hun eigenhandig op zegel ge schreven verzoekschrift en verdere stuk ken inzenden bij den loco burgemeester J. J. Ramondt. Heinkenszand. Dinsdag viel het 4-jarig zoontje van den klompenmaker B. in een pot kokend water, waardoor het zeer gevaarlijke brandwonden bekwam en geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Met ingang van 17 Augustus gede- dacheerd aan de „Schelde" te Vlissingen de Luitenant le klasse P. H. Charpentier toegevoegd bij den officier machinist be last met het toezicht op H. M. kruiser Zeeland. Krabbendijke. Maandag werd alhier in de geheuden raadsvergadering de reke ning over 1896 voorloopig vastgesteld, zijnde in ontvang f22,331,32', in uitgaaf f 22,02904», goed slot f302,28. Goedgekeurd werd de rekening van het Groot Armbestuur over 1896, zijnde in ontvang f 597,99, uitgaaf 4,88,43', goed slot f 109.55'. Aangeboden werd de begrooting over 1898, zijnde in ontvang e i uitgaaf f 15,848,01'. Poortvliet. Bij de Dinsdag gehouden stemming voer een lid van den gemeente raad zijn uitgebracht 116 geldige stemmen waarvan L. de Rijke Az. 73 en J. Kleppe 43 stemmen verkreeg, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Voor eene plaatsing als cadet hier te lande komen na afgelegd examen o. a. in aanmerking D. A. M. (4. Boeije, J. P. Re- inijnse, G. J. Huybregtse en voor den dienst in Ned. Indië K. Brevet. Onder Haamstede is Zondagna middag, bij een kort dcch betrekkelijk hevig onweder, een tal vlas, staande op een stuk boutvlaud, door den bliksem ge troffen en in een oogedblik tot den grond toe afgebrand. Naar de Z. N. B. meldt moeten zich voor de betrekking van opzichter bij de visscüerij in Zeeland meer dan 300 solli citanten van allerlei stand aangemeld hebben. Aardenburg. Door den heer P. Qua- taert is gevonden een Vlaamsch muntje, bekend onder den naam van denier en ge slagen te Gent onder Johanna van (Jon- stantinopel, die regeerde van 12051244. Maandag 30 Augustus looyt weder een pleiziertrein van de Zeeuwsche stations naar Dordrecht en Rotterdam. De trein zal bestaan uit rijtuigen derde klasse en de prijzen zijn: van Vlissingen f 1.15 naar Dordrecht en f 1.35 naar Rotter dam, van Middelburg f 1.10 en f 1,30, van Goes f 1 en f 1.10, van Kapelle—Bieze- linge f 1 en f 1.05 en van de overige sta tions f 1. De trein vertrekt te 6.33 van Vlissingen om te 10 uren te Rotterdam aan te komen. De terugreis van Rotterdam is gesteld op 8.03 en van Dordrecht op 9.40. Aankomst te Vlissingen 's nachts 12.16. De Belgica heeft gister de reede van Vlissingen verlaten. Doel der reis is, ge lijk de lezer weet, de Zuidpool. Het vaar tuig kan Pointa Arenas omstreeks het mid den van November verlaten en in Grahams- land in het begin van December aanko men, d. w. z. in den zomer van die streken. Het heeft alles wat voor de ontdekkings reis noodig is en voor twee jaar proviand voor 21 man. De aanvoerder, Baron De Gerlache en alle leden van de expeditie zijn vol vertrouwen op den uitslag. Als een bewijs dat de oestercultnur niet zeer winstgevend meer is, wordt ge meld, dat bij openbaren verkoop vau de oestermaatschappij Poseidonte Bergen op Zoom gehouden, geen enkel bol is uitge bracht, zoodat die verkoop niet is kunnen geschieden. Te Nijkerk is een kindje van 1 jaar in een onbewaakt oogenblik te water ge raakt en verdronken. Te Smallinger- land is Vrijdag een daglooner door den bliksem getroffen. Zijn rechterzijde is verlamd, zijn aangezicht verschroeid daarbij is hij stom geworden. Een 15 jarige weesjongen uit Amsterdam, uitbesteed bij een bloemist te Oosterbeek, is aldaar bij het zwemmen in den Rijn verdronken. Te 's Graveuhage viel een man bij 't verrichten van werkzaamheden, van een tweede verdieping van een hnis en be zweek aan de gevolgen. Een 14 jarige knaap te Rijssen is bij het baden in de Regge verdronken. Te Meersen is een man door een ruiter overreden en aan de gevolgen overleden. Te Lekkerkerk viel een meisje van 12 jaar van het plan kier in de Lek en verdronk, daar het zelfs met vele handen niet gelukken mocht haar uit den stroom te halen. Te 's Graveuhage heeft iemand zich mengende in een huiselijken twist van zijn buurman, dezen met een mes een levensgevaarlijke hartwond toegebracht. Te Noord wijk is in zijn woning het naakte lijk gevon den van een 70 jarigen bedelaar. Te Leusden is een varkenskoopman door 't schrikken van zijn piar.1, door een til bury overreden en gedood. Te itteren (L.) is een 10 jarige knaap die eene koe leidde aan een touw dat hij om zijn eigen lichaam gebonden had, door de koe die dol werd voortgesleurd en met de horens jammerlijk afgemaakt. Het 2-jarig kind van een metselaar te Rijp wetering is te water geraaüt en door de moeder leven loos drijvende gevonden. De heer Domela Nieuwenhnis, de leider der rev. socialisten, is te Hilversum Zondagavond met zijn twee wieier in bot sing geweest met een anderen fietsrijder eu tweewieler. Hij viel tegen een steen en kreeg een diepe hoofdwond. De heer D. N. werd in een nabij gelegen villa verpleegd. Geen opcenten op de personeele be lasting worden het volgendjaarte Onstwedde geheven. Een nieuwe ztvendelarij. Er stond in een der bladen een adver tentie, waarin een jongmensch een winst gevende positie war>l aangeboden in Zuid- Afrika. Belanghebbende moest voor drie jaar teekenen en de keilt van 't reisgeld botalen. De jonge man schreef er op en had een onderhoud met den „chef," die hem van uit Amsterdam wel nader zou berichten. Werkelijk kwam er een brief uit Amsterdam, waarin gevraagd werd 9 p. st. (f 108) zijnde de helft der reiskos ten over te zenden. Dit deed hij en sedert werd door hem nieis meer van de „geachte firma" vernomen en bleek dat hij met od- lichters te doen gehad had. Valsche munters. Zooals men weet, wordt in Indië zeet veel valse li geld gemaakt en in omloop gebracht. Dank zij den flinken Mas Ngabrehi Prawiro adiwidjog alia8 Sleman, is de politie er in kunnen slagen de hand te leggen op twee Chineesche valsche munters, waarop reeds lang te vergeefs was geloerd. Volgens het „Soer. Hbl." van 12 Juli, geschiedde dit op dé volgende manier. An Eng Tjaij van kampong Sambongan en Tan Tjing Yan van kampong Boklan hadden samen een vennootschap aangegaan tot het maken van vaisch geld. Het bedrijf werd dan eens hier, en dan daar uitgeoefend het laatst in een huis in kampong Ka pasan zoodat het zeer moeilijk was de vogels te knippen. Het was dus zaak iemand te vinden die geheel hun vertrouwen won. Voor dat gevaarlijk haantje bood zich magan Sleman aan. li ij gaf zich uit voor een handelaar van Pasoiroean, Berdam genaamd, die in den laatsten tijd in moeilijkhede i was geraakt en daarom besloten had op een andere mannier den kost te verdienen. De Chineezen ver trouwden hem en Sleman werkte een paar dagen met hen mee, totdat hij de politie volledig kon inlichten. De controleur van politie en de adjunct- djaksa besloten toen gisterenavond kun slag te slaan. Zij stelden zich, slechte door een paar oppassers vergezeld, verdekt in de nabijheid van het huisje op. Ale het werk druk aan den gang was, zou Sleman een koelie zenden, die vooraf was ingewijd. Sleman wist de achterdeur van het huis van buiten gesloten te krijgen, zonder dat de munters het merkten, om ontvluch ting te beletten. Daarna maakte hij zich meesters, van een flesch met sterkwater, een seheermes en een vijl, onder bet voor geven, die op een rak te willen leggen omdat ze toch niet dadelijk noodig waren. Toen dat was jgebeurd, riep hij den in het complot zijnden koelie aan om saté te gaan halen, in werkelijkheid om de politie te waarschuwen. Zoodoende kreeg hij den palang pintoe van de voordeur af zonder dat de twee Ghineezen begrepen waarom het te doen was en konden de controleur en adjunct hoofdjak8a het huis onbemerkt binnen komen, en van achter den gordijn, die het voorvertrek van het achterhuis scheidde, het werk der falsarissen geruimen tijd gadeslaan. Op een gegeven moment dron gen zij doorop verder en overrompelden de kerels, toen zij druk bezig waren. De vorige week ontstonden in de gevangenis, Amstelveensehen weg te Am sterdam, opstootjes over slecht middageten. Bij onderzoek bleek .dat de boonen goed waren, doch dat de erwten beter konden zijn. De gevangenen waren met deze be schikking niet tevreden en maakten rumoer en complot, vooral Zondag. Het was een leven dat 't de aandacht trok van de buitenwereld. Maandagmorgen scheen de kwaadheid over te zijn maar nu had zij plaats gemaakt voor pret. Tenminste te 6 juur zagen en hoorden voorbijgangers dingen die men in een gevangenis niet mogelijk achten zon. Men zag drie witte lakens uit de venstertjes hangen en een roode borstrok als wapperend symbool van den opstand. Den geheelen dag duurden deze aardig heden voort. De gevangenen wierpen houtkrullen naar buiten eu lieten visch- netjes aan een touw buiten het raam zakken, die door de gevangenen van een verdieping lager werden aangenomen en naar lager sferen vertransporteerd, waar ze ook weer werden opgenomen. Allerlei laffe gesprekken hoorden de buiten staanden de gevangenen van (le eerste etage met die van de tweede voeren; en tot gisteren ging 't er zoo luidruchtig toe dat versterking van toezicht noodig werd. Op 't oogenblik is men rustig, de gebro ken ruiten werden hersteld en de belhamels gestraft. Maar niet gestraft worden de autori teiten die den bouw eener gevangenis daar en van dat gehalte konden gelasten, of in den bouw zoodanige fouten maken konden. Een werkman verzekerde dat de drempel tjes van de vensterkozijnen hol zijn had ze zelf helpen maken en de gevan genen daardoor als door een spreekbuis met elkaar kunnen praten. Zelfs gisteren avond kon men nog da ervaring opdoen, hoe slecht dit gebouw in elkaar zit. Bij een gesprek dat even na tien uur, terwijl de lichten in de cellen al uit waren, einige gevangenen met elkaar hielden, konden de geluiden op den openbaren weg goed gehoord werden en waren sommige woorden zelfs goed ver. staanbaar. Nu en dan ging in de cellen gelach op. Tengevolge van hooibroei is te Half weg een groote boerderij afgebrand. Dit lot trof ook een graanschuur met aan grenzende woning nabij Roosendaal. De ambtenaar van den burgerlijken stand te Steenwijk heeft eenhnwelijk voltrok ken op een wijze die zeer zeldzaam moet ge noemd worden. Het betrof namelijk twee doofstommen die de verklaring, bedoeld by art. 135 van het Burg. Wetboek, schrift®" lijk aflegden, waarna de ambtenaarschrif telijk verklaarde dat zij door den eebt me elkander verbonden waren. (Genoemd artikel 135 lnidt: De aan; slaande echtgen van den ambtei) stand, en in teg moeten verklarl tot echtgenooteil Na de be| gen wij nu ook Harderwijk is in de Zuiderzee uit de 13e eeuv plaats was kort I ontdekt en opgJ alle visschers oj netten scheuren] echter het net blijven haken, doende, vond hl zee bedoelde le| kist was vervat. I te houden en bed hunne vangst nij ontboden deze was met goudd eenw. De man I Zulk een miljl opkomt, is beterf die in de lncht Tal van l| Rotterdamsche niet voor verbrei echter dient gt knaapje van 11 kenschap moest In de Hovl terdam woont dl penburg met zijnl Deze knecht was| en zocht ruzie, naar zijn slaapkal begon de knecht Kloppenburg ging toe om hem tot knecht nam toen zijn baas zijn red daarop sneed bij van diens hand af] de br.as in zijn met kracht te [onl vrouw Kloppenbul zwaargewonde enl gasthuis en de droT litiehurean gebractJ Het aantal op dit oogenblik ill ligt, hetzij wegend verwondingen is Buitengewooil een reiziger, het l] de hoofdstad van Een pond brood kd gewone boter 5 fif een prijs tot 11 een liter melk kod liter inlandsche wijl prijs der woningen,! dan middelmatige van 4000 frs. tot 5| ongemeubeld huis In de hotels kan wonen dan voor 501 De koepel va Hongarije, in aanbo gestort vier werklil gedood, 3 zwaar g| nog onder de puinh Bij de hand minister van oorlog gesteld dat zijne ofL zagen en had heu ti ongeschoren in het Eens ontmoette h dit hevel niet nagek] regiment behoort gr hem verontwaardigd. Abbassenk, antwoordi tenant. Kom bij mij ik je voor het gehei De jonge man geh reden onder het diej tijd voort, tot de Pi kwam waar bij versel moest. Van de gelegen liet de officier zich 1 besten kapper schere: rende het verdere g het gezicht in de har gekomen, verzocht d stappen en keek to verbaasd toen hij zag kaal als een pasgebor Mijnheeren, zeide 1 18 een ezel en deze j< kapitein. Zaterdagavond o: ontspoorde tusschen 1 Hannover de personen "vrg. De machine vlo( 'Huikgewas in en hooi grond, terwijl de wagg Verbrijzeld werden. Vi °P de plaats gedood, a' personen ernstige Hen nog grooter aai "cht gewond. Als eei Handigheid bij deze gorden dat toen de n achinist van de locon fef,> ongedeerd bleef, 'eid van geest had. on tie te klimmen en c «itsnapgen ware dat -on wellicht een ketelo veel verschrikkelijk hfir~r-VrijdaK waren ee nof "-"aal-eskadfcr hij I S(,enen- en het nieuwe I gu2 Foeji laS nar het 0^iWerd °P een "el vurend kanon

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2