NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Dinsdag 10 Augustus. tffife laargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH 2). %)ronfars D. J. Dronkers. Jlo. 182. 1897. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De verkiezing te Middelburg. Buitenlandsch Overzicht. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02 6. UITGAVE VAN en vaai 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedare regel meer 10 cent. Door de gezamenlijke antirevolutionaire Kiesvereenigingen in 't district Middelburg is met algemeene stemmen can- didaat gesteld voor de provinciale Staten (vacature dr. Callenfels) de heer die de candidatuur heeft aangenomen. Wij steunen deze candidatuur van karte. ii. Wij hebben naar aanleiding van de can- didaatstelling van 3 in plaats van 2 nog eene opmerking in de pen, die wij gaarne ten beste geven. In ons goede land komt de k erkelijke politiek onder protestanten al me er in eere. Om geen gevoeligheden op te wekken, houden wij de namen voor ons van hen die bij de jongste verkiezingen voor de tweede kamer aan het liberalisme, het re volutionaire, in beginsel de rechten der Kroon aanrandende, het gezag der Kroon ondermijnende liberalisme de meerderheid hebben bezorgd. Maar op 't grondmotief tot hnnne daad moeten wij de aandacht vestigen. Dit grondmotief wij kunnen er geen beteren naam voor vinden—is de kerke lijke politiek. Met kerkelijke politiek bedoelen wij elke handeling waardoor men de verkie zingen van politieke colleges in verband brengt met ie belangen der kerk waartoe men behoort. Dat Rome aan kerkelijke politiek doet is voor velen geen geheim. De kerk is bij Rome alpha en omega. Het Roomsche beginsel brengt derhalve mee dat alles, ook de politiek in dienst sta der kerk. Reeds de omstandigheid dat er sprake kan zijn van een Roomsche staatspartij in ons land, zegt u dat. Of wie hoorde ooit van een Hervormde of Lnthersche Staats partij Maar niemand zal dit den Roomschge- zinde kwalijk nemen. Zijn beginsel brengt dit mee. Deed hij zich anders voor, wij zonden hem onbewimpeld ontrouw aan zijn beginsel moeten verwijten. Van 't oogenblik af dat wij ons door de tyrannie van het liberalisme, o. a. in onderwijs- en kiesrechtregeling, gedwongen, voor samenwerking met de Roomschen bij de stembus verklaarden, hebben wij er dan ook op gerekend dat de Roomschen vol strekt niet om ons te behagen, maar in hun eigen belang als kerkelijke, of wilt ge, als clericale party, ons steun bieden zouden. Het Roomsche staatsrecht kent geen an dere politiek. Maar wat te denken van protestanten, met name van Ned. Hervormden, die aan kerkelijke politiek doen, die, nog verder gaande dan Rome, de vraag „zij t gij voor of tegen de Ned. Herv. kerk tot schib- boleth maken bij de stembusja zelfs vol bloed Ned. hervormde broeders, omdat zij op staatkundig gebied het eens zijn met die antirevolutionairen welke op kerkelijk gebied behooren tot de gereformeerde kerken, daarom bij de politieke stembus bestrijden, of. althans by eerste stemming, hunne verkiezing in ernstig gevaar brengen? Wat in den Roomschgezinde te dragen is omdat het uit het Roomsche kerkbe grip voortvloeit, moet het niet verfoeid worden in den protestant, wiens beginsel immers juist medebrengt dat kerk en poli tiek streng gescheiden worden gehouden? Wij althans kunnen geen woorden vin den om het echt clericaal bedrijf van zoodanige kerkelijke politiek nit kracht van ons protestantsoh beginsel af te keuren te meer wijl bij velen van deze de haat tegen sommige antirevolutionaire leiders met name tegen dr. Kuyper openbaar werd, een haat waarin nu allen die op het zelfde pad, van nabij of van verre, achter den genialen leidsr der antirevolutionaire party komen aanloopen, moeten deelen. En hiertegen moeten wij opkomen met alle macht. Het is een dwaling te wanen dat de antirevolutionaire party in Kamer of Staten of Gemeenteraad de ned. herv. kerk kwaad kan doen. Het is een dwaling te wanen, dat mannen, die reeds jarenlang met eere ver schillende eerbiedwaardige functiën in de ned. hervormde kerk hebben bekleed en nog bekleeden, door hun aansluiting aan de antirevolutionaire party ook maar iets van hunne zorg voor deze ned. hervormde kerk zouden verloren hebben. Gesteld dat de antirevolutionaire party met name in onze provinciale staten iets ten nadeele der ned. hervormde kerk zoude beoogen, zou niet juist 't grootste, het machtigste deel dier partij, zich daartegen verzetten? Zouden de Pompes, de Vaders, de Sie- gersen, de Van Burens, mannen als Moes en Hollestelle de volvoering van dergelijke misdadige plannen niet voorkomen Doch men weet beter. De ned. herv. kerk dreigt van die zijde geen gevaar. En de antirevolutionaire party is geen kerkelijke party. Dat kan zij niet zijn, krach tens haar beginsel. Dat zal zy nooit zijn, zoolang zij Gods Woord zich ten richtsnoer stelt. En zij wil het ook niet zijn, dewijl zy is een Christelijke party en daarbij een historische partyen in dit opzicht de Chris telijk historische, die erkent dat onder alle kerkelijke indeeling mannen gevonden worden die met Groen geen ander wapen in den staatkundigen strijd tegenover de Revolutie te hanteeren weten dan het wapen van het Evangelie: Zy heeft ook krachtig bewezen geen kerkelijke, maar zuiver staatkundige partij te zijn door haar streven, om by zijn candi- daalstelling altijd weer te letten op man nen van elke kerkelijke gezindheid. Zij deed dit om ons nu alleen maar tot Middeburg te bepalen door voor de Tweede Kamer evengoed een Wolbers, een Fabins, een 't Hooft, als een Keuche- nius en een Lucasse aan te bevelen. Zij deed ditdoor met even groote warmte en beslistheid, sterk geprononceerd kerkelijk hervormde broeders als wijlen dr. Callenfels en v. Voorst Vader, als Sie gers en Schuurbeque Boeije te stemmen of in de Staten te brengen, als by voorbeeld Huvers en Maas. Zij toont dit ook thans weer, door haar keuze te bepalen op een man, dien wel niemand, om nu eens in de gedachtensfeer onzer dissentiëerende vrienden in te gaan, verdenken zal van eenig kwaad tegen de Ned. hervormde kerk te smeden, of eenige voorliefde jegens de scherpst geteekende voorgangers der gereformeerde kerken te propageeren, een man in ned. hervormde kringen, ook als ambtsdrager onverdacht. Doch daarnaar vragen de antirevolutio nairen niet. Zij vragen slechtsis deze candidaat gezind om ook in de provinciale staten, aangesloten bij de club waarvan de heer Pompe voorzitter is, samen te werken met allen die de staatkundige beginselen van Ons Program ook daar willen tot hun recht brengen, en bij de keuze voor eer ste kamer en gedeputeerde staten ook hiermede te rekenen. En zulk een man vonden zij in den heer Naar aanleiding van 'took door ons op genomen advies der regeering in zake de heffing van opeenten op de personeele be lasting, merkt de Goesche Crt. op ,,'t Komt ons voor, dat de bestaren in wier gemeenten een progressieve Hoofd, omslag geheven wordt, wèl zullen doen te overwegen, of het niet wenschelijk zou zyn van deze gelegenheid gebruik te maken ®m de opcenten op het personeel zoodanig te verhoogen, dat eventueel ver mindering van den Hoofd, omslag het ge volg kan zijn. De nieuwe regeling toch heeft de personeele belasting, meer dan vroeger, eene belasting naar de draagkracht gemaakt. De opcenten daarop bewegen zich dus in dezelfde richting. „Daarentegen moet op 1 Januari 1901 de progressie bij Hoofd, omslagen grooten- deels verdwijnen, eene omstandigheid, die gelijk wy destijds aantoonden, zeer in het nadeel van den middenstand zo.1 uitvallen. „Kan nn door meerdere opbrengst van de opcenten op het personeel de Hoofd, omslag dalen, dan zal het te vreezen ge volg van de afschaffing der progressie in zekere mate geneutraliseerd worden". Jaren geleden - 't was onder het mi nisterie Six werd aan schrijver dezes gevraagd of hij ook een Nederlandsch rijm woord kende op bliksem. Op 't ontkennend antwoord volgde de voorlezing van een rijmpje uit de Specta tor, omtrent den post op de Staatsbegroo- ting voor de samenstelling van 't Woor denboek, welken post Kappeyne had ge schrapt en diens opvolger, Six, er weer opbracht. Het rijmpje luidde aldus Den post voor 't Woordenboek verdreef (Kappeyne's bliksem, Ten baat van Taal en Volk herstelt 't be leid van Six 'm. Thans echter zou men ook kunnen vragen of er ook een rijmwoord bestaat op kwalijken voor wie 't niet wist, de Amsterdammerjongste no. kunnen opslaan waarin een vers voorkomt, naar aanleiding van de vleiende complimentjes aan 't adres van den vertrokken minister Van Houten door zijn radicalen tegenstander mr. Calisch. Het eerste couplet van genoemd gedicht, of liever het geheele gedicht luidt aldus (Onder de plaat) Serenade, gezongen doormr. N. A. Calisch, bij het vertrek van mr. S. van Houten. O gun een laatsten blik mij, Die eertijds waart een schrik mij I Dien renegaat ik doopte. Van wien ik niets meer hoopte. Gij, dien als radicaal ik Den minsten draai nam kwalijk, Gij koeldet door nw goedheid My n jeugdige volbloedheid. Ons politieke jasje Is nooit ineens een pasje Voor velen maakt de snijder Het nauwer eerst, dan wijder. Ons heeft het rood verdroten, Wij zyn van kleur verschoten Sinds ik in te speravi 1) Zeg 'k nederigpeccavi! 2) O Samuel, Gij eed'le. Zie hoe ik smeek en beed'le, Niet om nw gunstbewijzen, Om u te mogen prijzen Met mandoline-klanken Wil ik n staamlend danken Gij waart kameleontisch Gij blijft Napoleontisch 1) My'n vertrouwen op u stelde. 2) Ik heb gezondigd. (Zie Handelsbl. van 1 Augustus). „Wanneer de lafheid neerschrijft wat de wangunst dicteert, dan ontstaat een Ano- nyme brief". Telegr De komkommertijd levert niet veel be langrijk nieuws op. Dat hetwelk 't meest de aandacht trekt, is zeker wel 't bericht over de eindelijk geslaagde vredesonderhandelingen in het Oosten. Toch laat nog altijd de onder- teekening van het vredesverdrag op zich wachten. De oorzaak schijnt gelegen te zijn in de quae8tie der grensregeling, die der oorlogsschatting en die der ontruiming van Thessalië. VooraL de laatste quaestie houdt lang op, dewijl Turkije nog enkele punten wil bezet houden, en de mogendheden de noodzakelijkheid hiervan niet inzien. Intussohen de oplossing is in 't zicht, zooals de Engelsehe eerste minister, lord Salisbury, in de jongste zitting van het Hoogerhuis het heel eigenaardig uitdrukte. Maar gesteld dat de vrede nog deze week gesloten wordt, dan is men er dit jaar zeker nog niet. Want achter Grie kenland staat Kreta met zijne haken en oogen, met zyn veelbestreden eisch van zelfbestuur en zyn onuitroeibare veeten tusschen Christenen en Mohamedanen. Van Kreta gesproken. Daar is de toestand op 't oogenblik zoo. De internationale vloot kruist nn om dit eiland heen. Het Italiaansch pantserschip Re Umberto (Koning Humbert) ligt by het eiland Kalyres voor anker om den ingang der Soedabaai te bewakenen de Enropeesche troepen, ruim voorzien van schietvoorraad, hebben sterke positiën ingenomen te Chalepa by Kania. De opstandelingen zoeken naar een gelegenheid om met de Europeesche troepen gemeene zaak te ma ken tegen de Turken, maar er zijn geen Turkende Turksche vloot laat zich nog steeds wachten. Deze oorlogstoestand mag dernalve wel zonderling heeten. Op 't oogenblik is de keizer van Duitseh- land met zyn gemalin en gevolg de gast van den Keizer van Rusland. Eene be leefdheids-visite naar men zegtdoch de Keizer heeft wel eens meer reizen gemaakt die hiervan den schijn hadden, en later bleken door de staatkunde en in den regel een goede staatkundete zijn voor geschreven geweest. Wilhelm de Reise reist niet altijd voor zyn plezier, doch zeker wel ten pleiziere van zijn volk dat tengevolge van al die reizen in rust en vrede met zijne naburen leeft. De Keizer van Rusland heeft indertijd een bezoek gebracht aan sommige Enro peesche hoven en heeft derhalve aanspraak op een tegenbezoek. Reeds ontving hij den Keizer van Oostenrijk, op 't oogen blik is de Keizer van Duitschland bij hem; en maakt ook de President der Fransche republiek zich tot de Petersburgsche reis gereed. Dit maakt de menschen in Rusland tamelijk gerust op een grooten vrede. Met Frankrijk toch is de Czaar steeds op goeden voet. Met 't Drievoudig Ver bond nu ook. En de Daitsche Keizer heeft niets anders te doen dan de goede ver standhouding met en in 't Drievoudig ver- boud, en met elk der heide groote staten die daar buiten staan, te bewaren. Deze staatkunde heeft J ten gevolge dat Engeland zijn afgezonderd standpunt ten opzichte van het Christelijk Oosten moest laten varen. In ieder geval is de te verwachten sa- menspreking tusschen de twee jonge Keizers, ook al betreft 't gesprek slechts koetjes en kalfjes, een nieuw onderpand voor den vrede tusschen Rusland en Duitschland. De Beer en de Adelaar znllen het voorloopig wel eens blijven. Nadere berichten bevestigen dit. Zondagmorgen bij aankomst aan den aan legsteiger, werd het Keizerlijk echtpaar door de regeering der stad Petersburg het traditioneele vriendschapsblijk brood en zout aangeboden. Aan den maaltijd werden tusschen de beide Keizers hartelijke toasten gewisseld. Keizer Nicolaas had Keizer Wilhelm tot admiraal by de Russische marine benoemd. Laatstgenoemde bedankte zyn „neef" hier voor in de hartelijkste, bewoordingen en legde den nadruk op de goede verstand houding, welke tusschen beide vorsten bestaat „bij 't groote werk om den vrede der volkeren te bewaren en hem te weer staan die trachten zou dezen vrede te ver storen of te verbreken". Het is een ontzettende gedachte dat op den eigen stond dat deze vredelievende woorden tusschen twee Vorsten gewisseld werden, een dienaar van een ander ge kroond hoofd te Madrid te zieltogen lag, geveld door 't zwaard van een binnen landschen vijand En hoe staat het nn met de verhouding tusschen Engeland en Transvaal Weinig van te zeggen. De kalme, nuchtere staatkunde van Trans vaal zal wel elke botsing met Engeland weten te vermijden maar de wijze waarop de Commissie het onderzoek naar de mis drijven van Rhodes en zijn soort heeft ge staakt, zal een diepen indrnk achterlaten. In het Engelsehe parlement hebben en kele radicalen nog gepoogd al 't licht te doen vallen op de partijdige besluiten van genoemde commissie, doch te vergeefs. Met groote meerderheid van stemmen werd zij in het gelijk gesteld. De Toriss met Caamberlain aan 't hoofd mogen met voldoening terugzien op de behaalde overwinning. Beter ware fiet te spreken van snoode praktijken om 'trecht te buigen. Een der sprekers in het Parlement zijn naam dient vereeuwigd, 'tis Robertson, conservatief lid voor Dundee 1 verklaarde onder toejuiching van bijna 'tgansche par lement: ik geef geen steek om Transvaal, en het zou wat goed wezen voor deze republiek, wanneer zy Engelseh werd. Chamberlain en Rhodes hebben een staat kundigen schurkenstreek uitgehaalddit w ascht het water van de zee niet af. Rhodes heeft nit de telegrammen van Chamber lain niet anders kannen opmaken dan dat deze den strooptocht goedkeurde. En in 't parlement ontkent deze laatste elk aan deel aan de plannen van zijn eedgenoot. Hier is een pleging van list en bedrog op groote schaal door den mantel der liefde gedekt gelijk in de laatste jaren zelfs in 'i rijk van den Turk, den moordenaar van zoovele duizenden Armenische Christenen, niet heeft plaats gehad. Doch de Heere regeert die tot nog toe aan Transvaal zijn woord heeft vervuld alle instrument dat tegen u bereid wordt zal niet gelukken. Intussohen is bij datzelfde Engelsehe Lagerhuis het rapport ingekomen, van de koninklijke Commissie van onderzoek naar ee oorzaken van de kwijning en het ver val van den Engelschen landbouw. De commissie is van oordeel dat de grond waarde van land in 'tVereenigd Konink rijk sinds de laatste twintig jaren met bijna duizendmiljoen pand sterling dat is 12 duizend miljoen gulden, is geslonken; dat is met 50 proeent of de halve waarde. In Engeland en Schotland alleen bedroeg de waardevermindering 835 miljoen pond sterling Ook in Oostenrijk heerscht een toestand van voortdurende onrust en onzekerheid. Thans meldt men weer dat de minister president Badeni inderdaad bezig is schik kingen te treffen met de Boheemsche Duit- schers en Czechen. Toch gelooft niemand dat het hem gelukken zal den Ausgleich" tusschen de verschillende stammen tot een goed einde te brengen. En waarom? Zoo dra de regeering ook maar iets aan de Dnitschers toegeeft, znllen de Czechen in al de vasalstaten ook hun deel vragen, en zoo zal het ook met de andere partijen gaan. En toch ware een schikking zoo hoog noodig. Dat bewijzen de baldadigheden die in sommige plaatsen van Bohemen ge pleegd worden. Te Brnx o. a. hebben de Czechen den meest moorddadigen aanval op de Duitschers voorbereid. Zy zorgen dat elk hunner stamgenooten van een mes, een knuppel en een behoorlijk aantal steenen is voorzien. Des nachts trekken de Czechen door de stad, zingende allerlei

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1