VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- NÏEUWSBLAD HISTORISCH %)ronfiers lo. 181. 1897. Safercfag 7 lupsfus. iffffe laacgang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en va-n 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Door de gezamenlijke antirevolutionaire Kiesvereenigingen in 't district Middelburg is met algemeene stemmen can- didaat gesteld voor de provinciale Staten (vacature dr. Cailenfels) de beer die de candidatuur heeft aangenomen. Wij steunen deze candidatuur van harte. „Denk aan Loeveustein!" Under dit opschrift had dr. Vos in de Amsterdamsche Volksbode het gebeurde in 1886 nog eens in herinnering gebracht en daarbij den kreet geslaakt: denk aan de nieuwe kerk! als motief om 't altijd tegen dr. Kuyper, desnoods voor radicalen enz. op te nemen bij politieke verkiezingen. Denk aan Loeveustein Neerlandsch Volksblad herinnert er aan was de wraakzuchtige leus van Jacob de Witt die daar had gevangen gezeten wegens deel neming aan de samenzwering tegen stad houder Willen II. Die leus had treurige gevolgen, zij leidde tot ondermijning van 't gezag der Oranjes, eeuwig edict, moord op Buat en daarna op de De Witten zelf. Daarom maant 't blad tot omzichtigheid en gaat dan voort „Wil men in 't klein, op kerkelijk ter rein een herhaling der geschiedenis van 1650—'72 „Denk aan de Nieuwe KerkDenk aan het uitgezaagde paneel en openge- kakte slot. Herinner u, bij alle betuigin gen van Gereformeerde zijde, van broeder schap en christendom en eenheid in 't geloof, bij elk verzoek om samenwerking, paneel en slot. Mochten Hervormden zich mogelijk verleiden laten met ie Gerefor meerden mee te werken (om eenig werk tot stand te brengen roep terstond de Nieuwe Kerk hen voor den geest. En bo venal bij verkiezingenbij alles wat van Gereformeerde zijde komt, denk aan de Nieuwe Kerk, om 6 Januari 1886 Wat beteekent dit Voor Hervormden dat de Gereformeerden geen middel ontzien om hun doelde heerschappij in Kerk en Staat te verkrijgen dat men hun geen vinger moet geven, of zij nemen de heele hand. Voor Gereformeerden Het samen gaan van orthodoxe en moderne machtheb bers en kerkelijke besturen om hen, Gere formeerden, ten onaer te brengen. Een wortel van bitterheid dus. Een diepe kloof, tusschen broeders van één geloof. Kan die kloof niet gedempt, die wortel niet uitgerukt? Ja, dat kan welde tijd die zooveel wonden heelt, zal ook weder tot één brengen wat saamhoortde kracht en de genade des Heiligen Geestes zal en moet het winnen op den verscheurenden, vernielenden arbeid des duivels. Christus M.1 allen tot een vergaderen, en samen zul len de geloovigen weer pal staan tegen on- en bijgeloof. Maar daar komen een paar predikanten en roepen luide Neen, dat mag niet, dat woet niet 1 Denk aan de Nieuwe Kerk Keg die grief in 't zuur, conserveer ze, laat ze niet bederven, maar zorg dat zij ten eeuwigen dage even scherp en bitter blijve En HandelsbladN. Rotterdammer en Uilenspiegel zeggen Amen denk aan de Kieuwe Kerk. En mocht ge mogelijk soms nat gebouw vergeten, en mocht ge door roederlijke liefde verleid, geneigd zijn den en Januari '86 te beschouwen als voor goeu t0t |ie geschiedenis te bchooren wij zullen ze ten dage der verkiezingen, dat obbel en dwars inscherpen, gelijk wij ook den afgrond te doen opkomen, maar onmo gelijk ze naar hun duistere schuilplaats terug te drijven. De booze geest door dr. Kuyper te hulp genomen om zijn doel in Kerk en Staat te bereiken, toen hy „vleesch tot zijn arm stelde", heeft in de gemeente in Nederland onberekenbaar veel schade aangericht, en gaat nog altoos zijn gaug als de groote verwoester. Is deze les niet krachtig genoeg geweest Men moest aflaten van zulke dingen en liever zoeken naar wat vereent. Met zulke herinneringen wordt de geest uitgebluscht. Wantrouwen bracht nooit iets tot stand, maar hield veel tegen, en doodde immer de Liefde. En is het niet beter, door al te groot vertrouwen misschien bedrogen uit te komen, dan door immer te groot wantrouwen overal het Leven te zien ge dood, het gebed verlamd, den arbeid ver nield en het oordeel des Heeren over zich ingeroepen te hebben Wij merken alleen op dat de redactie van bovengenoemd blad lid is der Ned. Herv. Kerk. eersten waren om u ditmaal het feit in Jgeheugen terug te roepen. Die wrok der theologen. Zij ontzien woh niet, denzelfden demon van Jacob de Witt dat het op te roepen, en zijn niet gedachtig gemakkelijk is zulke gezanten uit De heer dr. F. J. Los neemt in de Jon gelingsbode op hartelijke wijze afscheid van het Ned. Jongelings-Verbond hij nam ontslag als Hoofdbestuurder. De heer A. Harmsen Jr. plaatste onder dezen brief een hartelijk woord van spijt en vriendschap voor den scheidenden broeder. Ons was de heer Los in 't bestuur van bovengenoemd Verbond een der meest sympathieke leden. Los en Harmsen 1 Welke gedachten zich bij het lezen dezer beide namen in ons vermenigvuldigen, wij zullen ze niet uit spreken. Voor het Ned. Jongelingsverbond is het heengaan van mannen als Los een groot verlies. Van liberale sijde verwijt men den anti revolutionairen wel eens dat zij de open bare school willen leegpompen. En dan zetten zij dat „leegpompen" tus schen aanhalingsteekens kennelijk bij wijze van waarschuwing denkt er om ze hebben dit wel eens gezegd en ze zullen het doen ook. Maar dan verzuimen zij er by te zeggen dat dit „leegpompen" niet is bedoeld in die hatelijke beteekenis welke zij stilzwij gend trachten ingang te doen vinden. Vraagt men aan een liberaal die zijne geestverwanten tegen :ons „leegpompers" waarschuwt, op wat wijze dat leegpompen zal geschieden tien tegen een dat de goede man antwoorden zalwel gij wilt het schoolgeld verhoogen en zoo de men- schen dwingen om hunne kinderen bij u op school te doen. En toch is niets minder waar dan dat. Aan dat „leegpompen" is eene geschiede nis verbonden, op welke wij hopen terug te komen. Voorloopig zij echter gemeld dat de middelen om de openbare school „leeg (te) pompen" niet bestaan in 't verhoogen van schoolgeld; maar in deze drie: lo gelijk stelling van de openbare en de bijzondere school2o de verplichting van de ouders om .zeiven voor de opvoeding hunner kinderen te zorgen3o de vrije exa mens. Schoolgeldverhooging is een leegpomp- machine die werkt met stoffelijke kracht; deze drie machines daarentegen werken met zuiver geestelijke kracht en weerleg gen elke onuitgesproken beschuldiging van eenigen toeleg tegen de openbare school. Doch, gelijk gezegd, op deze quaestie hopen wij weldra uitvoeriger terug te komen. De groote ongelegenheid waarin onze arme Christelijke scholen slag voor slag gebracht worden door de bepaling der wet dat Gedeputeerde Staten elke aanvraag van het Bijzonder ouderwijs voor toeken. ning der Rijksbijdrage hebben te keuren en kunnen afwijzen, brengt ons er van zelf toe om op dezen „mikmak" gelijk de Standaard dien eens noemde, de aandacht te vessigen. Wij vinden dat een stuitende tyrauni- sche bepaling, die, vergissen wij ons niet, door de liberalen by amendement er in is gebracht. Niet dat de Gedeputeerde Staten hierbij onheusch zouden doen. Daarvoor vreezeu wij niet. Maar het komt eenvoudig niet te pas dat het Vrije onderwijs om voldoening van zijn recht nog eerst aanzoek moet doen waar het Openbaar onderwijs eenvoudig de rekening inzendt en straks de quitantie presenteert. Op die punt hadden wij de Schoolwet wel gaarne herzien gezien. Die kans zal echter wel verkeken zijn. Dank zij de li berale meerderheid. In drie van dis kostelijke meesterstukjes, gelijk wij ze van hem gewoon zijn, heeft professor Fabins in de Standaard van 2, 3 en 4 Aug. ons eén kijk gegund op 't nieuwe ministerie. Wij komen op deze belangrijke artike lenreeks terug. Onze vrienden, die de Standaard lezen, verzuimen toch niet er mede kennis te maken en ze hun Christelijk historischen broeders in handen te geven. Want niet onze vrienden die weten 't wel maar hunne broeders moeten weten wat gevaarlijk spel er is gespeeld door de mannen van den Christelij k histo rischen Kiezersbond en huune naast ver wanten of genabuurden, om door hun steun aan 't liberalisme, het radicalisme en het socialisme a la Cort v. d. Linden, het optreden van dit revolutionaire, de rechten der Kroon miskennende ministerie mogelijk te maken. Een pendant. In een niet minder belangrijke reeks van de hand van dr. Sckaepman „Een Na lezing" getiteld en opgenomen in Het Centrum van 31 Juli, 2, 4, 5 en 6 Aug. wordt fijn en scherp de partij geteekend die het ministerie Pierson op 't kussen bracht; een teekentng aan de hand van dr. Los een hervormd predikant die op staatkundig gebied 't met dr. Hoedemaker eens is. Dr. Los schreef onder meer het vol gende „Christelijk-historischen, liberalen, radi calen en socialisten hebben, toen de her stemming kwam, geschilpunten opgedoekt en om des beginsels wil zich één ver klaard." Wij weten niet of hij dit „om des be ginsels wil" ook heeft toegelicht. Wij on derschrijven 't tenminste niet, zoolang deze partij of kiezersbond bestaat uit fanatiek liberalen typeKarnebeek, Christelijk anti liberalen typeDe Visser en malcontenten uit de achterhoede der antirevolutionairen, zooals er met name te Middelburg de can- didatenlyst voor Van Hardenbroek hebben geteekend. Maar de opmerkingen die dr. Schaepman aan deze aanhaling verbindt, vormen een weisprekenden tegenhanger voor die van prof. Fabius. Wij komen ook op deze terug. Want wy kunnen niet gelooven dat al gemeen door de chr. historische kiezers wordt ingezien hoeveel kwaad zij gesticht hebben, met name Dr. Vos en andere vrienden van dienzelfden dr. Los, met name in Friesland, waar door de rechtstreeks verleende hulp van dr. Vos de radicaal v. Gilse tegenover Heemskerk met een stem meerderheid gekozen werd. En wij vragen met den Almeloschen doctor „Zou dr. Vos meenen dat, nu, met de zen nieuwen toestand de zegeningen geko men zijn, waarvan hij gewaagt aan het slot van ?ijn „Keerpunt" „Zij komen aan door God'lijk licht ge- (ieid, Om 't nakroost dat den Heer wordt (toebereid, Te melden 't heil van Zijn gerechtigheid En groote daden." De heer Tijdens, het nieuw gekozen Kamerlid in't district Winschotenis protec tionist en woont te Beerta. Het „toeval" wilde zegt de Telegraaf dat Dinsdag jl. den dag waarop hij her- ko»en werd, de graanprijzen op de Gronin ger markt iets hooger waren. Woensdag verhoogden dientengevolge de bakkers te Beerta den prijs van het brood met Va cent. Bitter klonk het toen uit den mond van eer. kiezer aldaar„Daar heb je 't nou alguster is pas kozen en nou is 't brood al duurder." Snelle afloop. De verkiezing van mr Troelstra den parlementair socialist, en de groote stem- mencijfers zijner politieke vrienden in de provincie Groningen gaven de Nieuwe Prov. Gron. Crt. de navolgende zeer juiste opmerkingen in de pen „Menschen die op den wachttoren ston den, voorspelden, dat er van de parle mentair-socialisten kracht zou uitgaan, en deze partij, hoe klein dan ook, in de toe komst op den gang van zaken, meer en meer invloed zoude hebben. Nog geen vier jaar zijn verloopen, sedert wij in de gehoorzaal der Groninger Rechtbank aan troffen TroelstraVan KolSchaper. De beide laatstgenoemden, beschuldigd wegens hoon tegen de Overheid, op de bank der beklaagden, de heer Troelstra, de advocaat der socialisten, in de balie als hun ver dediger. En thans wordt dezelfde Schaper geroepen om in de raadzaal den zetel in te nemen van den heer Guyot, die als vice-president hem destijds in verhoor nam werd de heer Troelstra, mét wien de ove rige leden der balie liefst niet omgingen, in drie districten als volksvertegenwoordi ger gekozen, en had het weinig gescheeld of ook de heer Van Kol was geroepen om mede 's lands wetten te maken. Toen dus wetten-overtreders, thans onder dezelfde regeeringsvormen wetten-samen- stellers. Met deze feiten voor ons, hadden wij ze ker recht om te spreken van eene kentering, en dat in zoo korten tijd. Wat we mededeelden stemt zeker tot nadenken. Waarom wij deze geschiedenis van de vier laatste jaren in herinnering brengen Om daaruit te doen zien, dat er voor ve len van het stationhet Liberalisme, d. w. z. de huldiging van de menschelijke rede, slechts een korten tijd noodig is om na eene kleine verpoozing bij de wacht- plaatshet Radicalisme, aan te komen bij het eindstation: het Socialisme. Tegenover dezen snellen afloop der wa teren zullen alleen bestand blijken zy, die hun uitgangspunt ook in de politiek niet zoeken in de menschelijke rede, maar in de Souvereiniteit Gods. Tot zoover de Groninger. Een opmerking nog, die trouwens kant noch wal raakt, voegt de Nederlander er aan toe, namelijk dat men geen recht heeft aldus te schrijven omdat nota bene niet alle Groningsche antirevolutionairen even goed op den liberaal hebben gesfemd. Dit laatste noemt zij „zelf de opschuiving in de hand werken". Maar hoe noemt zij dan 't thuisblijven van honderden, zeker ook liberale, kiezers, die de opschuiving hadden kunnen voorkomen. En is 'tfeit der opschuiving, het gansche land door, niet waar Een professoraal bévu. De heer Job v. d. Have deelde op de jongste Jaarvergadering van de Maatschappij van Weldadigheid in een rapport een his torisch feit mede dat ware 't niet waar gebeurd als ui£ of anecdote zou kunnen dienst doen en in ieder geval doet zien dat ook geleerde mannen dwaasheden kunnen zeggen. Een Zeeuwsch pachter ging in 1888 hij eon professor in Leiden de jaarlij ksche pacht, f 3000.voor 40 Hectaren bouw en weiland, betalen de pachter deed zijn beklag over de lage prijzen van alle pro ducten, zoodat hij niet van deopbrengsten zijn pacht kon voldoen; hij vertelde een buitenkansje gehad te hebben met het verbouwen van kanariezaad van één hecta re had hi) ruim f 1000 ontvangen. Verontwaardigd sprong de professor op en vroeg verwijtend: waarom hij al zijn bouwland niet met kanariezaad verbouwd had 1 Adam's schedel. De stamvader der men schen moet volgeus een eeuwenoude over- leveringop Golgotha begraven zijn. Reeds de oudste boeken van pelgrims en bedevaart gangers noemen Golgotha de plaats waar de eerste mensch begraven ligt. Boven Adam's graf werd dan het kruis ge plaatst, waaraan de Verlosser stierf. Siuds onheuglijke tijden brengen schilders en beeldhouwers daarom aan den voet van het kruis een doodshoofd aan, waarvan ongetwijfeld niet velen zullen weten, dat het Adam's schedel voorstelt. De groote werkstaking in de Belgische mijnen is weggekwijnd zonder eenig ander spoor achter te laten dan uitputting, ellende en ontmoediging. Geen enkele van de hervormingen, die de socialistische leiders der beweging hun volgers hadden voorspeld, is tot stand ge komen. Reeds Dinsdag hadden weer een 2000 arbeiders het werk hervat. Tegenover dit feit liet de FédéraHon boraine den moed zinken. Deze bond, die 4 dagen geleden nog met groote meerder heid tot het voortzetten van de staking besloten had, nam thans een besluit, waarin verklaard werd, dat alle pogingen vruch teloos gebleven waren en het voortzetten van de staking dus nutteloos zou zijn. Men erkent, dat de ellende, waarin de werklieden verkeeren, te groot geworden is om thans nog het voortzetten van den strijd te kunnen eischen. Inmiddels blijven de patroons weigeren de aanvoerders van de werkstaking weer in dienst te nemen in weerwil van de pogingen, aangewend tot het doen ver anderen van hun meening. Maar er zijn nog meer treurig gevolgen vati de werkstaking te constateeren, feiten, die bijna altijd bij werkstakingen gepleegd worden. Er is inbreuk gemaakt op de vrij heid van arbeid, er is gedreigd, er is geweld gepleegd en mishandeld. Natuurlijk zijn de processen, die deswegen gevoerd worden, nog niet geëindigd en nog minder de straffen, die de bedrijvers ondergaan zullen. De gevolgen dezer groote werkstaking zullen dus nog zeer langen tijd en zeer hevig in tal van gezinnen gevoeld worden. Tel. 6 Aug.'97. By kon. besluit benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Oud-Beijerland P. C. H. Huvers, hoofdcommies der directie te Middelburgte Rosendaal (behalve sui keraccijns) B. v. Houten, thans te Hansweert, te Vlaardingen J. A. Voerman thans te Oosterhout. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de besturen der waterkeeringen van de calamiteuze polders of waterschappen in de provincie uitgenoodigd voortaan in de bestekken van uitlevoeren werken de bepa ling optenemen, dat het op verbeurte van f 5 verboden is de arbeidsloonen uit te betalen iu localiteiten, waar sterke drank in het klein wordt verkocht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1