NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 2>. Pronkers arkeus ndkiiecht nde Meid nde Meid ienstbode dienstbode, of Handknecht DUag 8 lugusfus. tfftCe Jaargang. SS C. VERHAGE. irg. innen- en Bui- gedistilleerd, keuren, Extrac- enz. f flinke aanko- e knecht bootdiénst elburg en Zierikzee- j,— VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN jan de smit maatje de pree j| willem sanderse. £1 BOOGAARD te 'uiloften, speler ij en of legenheden, een belang- wvenstaande Artikelen n onze beleende korting «vermindering. J. GOEDBLOED, Iburg. October >RANCKE, Oostkapelle. etober een HOUTERMAN te Serooskerke. n of met October een IESU te Vrouwepolder. i: Mej. KOPPEJAN, A 112, Vlissingen. 1 Augustus een heeft en gced kan koken, )EKKER te Goes. BRIELSMAN te Kou- CTOBER een MESU, Vrouwepolder. iierikzee Spoorweg Goes Aug. Van Zierikzee: nidd, 'smorg. smid Zond. 1 6.5,— Maan. 2 7,50 3.45 Dinsd. 3 7.50 Woen 4 7,50 Dond. 5 6.30 Vrijd. 6 7.50 Zaterd.7 7,50 Zater. 7 11,30 Zon. 8 n. Cortgene7,50 terug n. Zierikz. 9,15 Zond. 8 n. Middelb.11,30 Maan. 9 7,50 3,45 Dins. 10 7,50 3.45 Woenll 6.— 3'4? Dond.12 Vrijd.13 lo. 129. 1897. ji lt 5,— 5.- 5,- 5,- 3.45 3,45 3,45 3.45 5, 6. 5,— 5.— 5 5. 5- 5 6- 5- 5- 5.— 5.— 5. 5.— 6.— 5.- 5 Zater.14 Zond, 15 Maan. 16 Dins. 7 Woenl8 Dond. 19 Vrijd.20 Zater.21 Zond. 22 Maan. 2 3 Dins'. 24 Woen25 Dond.26 Vrijd.27 Zater.28 Zond. 29 Maan.20 Dins. 31 dagelijks. Sc), nm. l,40o)3,25 eng J) 2,100)3,55 6'° nm. 1,55« en 4,60 2,15«) 5,10 nskerke vm. S,10- n r) t. ia) 10) elken MAANDAGS WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN F. P. D'HUIJ, te Middelburg. van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. >erd. et aan van inuten 6.20 naar Bres* Door de gezamenlijke antirevolutionaire Kicsvereenigingen in 't district Middelburg is met algemeene stemmen can- didaat gesteld voor de provinciale Staten (vacature dr. Callenfels) de heer die de candidatuur heeft aangenomen. Wij steunen deze candidatuur van harte, op gronden nader door ons te ontwik kelen. Tevens herinneren wij dat morgen Dinsdag 3 Augustus de candidateulijst den burgemeester van Middelburg moet worden aangebodenen dat de stemming zal plaats hebben op Dinsdag 17 Augustus daaraanvolgende. Tot het district Middelburg behooren alleen de gemeenten Middelburg, Veere, Aagtekerke, Arnemuiden, Domburg, Grijps- kerke, Nieuw- en St. Joosland, Oostkapelle, Serooskerke, Sint Laurens en Vrouwe polder. Heden, 2 Augustus, was 't een feestdag voor het Nederlandsche Volk, roorzoover het nog dankt voor het traditioneele snoer God Nederland en Oranje Het was de verjaardag onzer gewaar deerde Koningin-Weduwe-Regentes. Spare de Heere haar dierbare leven nog een reeks van jaren. Voor de Koningin, voor het Volk dat haar liefheeft, voor Nederland. Als weinigen heeft zij zich harten ver overd, deze vreemdelinge met hare groote gaven van verstand en gemoed. Doch ook al ware dit niet zoo, aan de moeder der laatste telg uit het van God ons geschonken Oranjehuis, dat bij Zijne gratie ons regeert, wijdt al wie nog Christelijk historisch handelt, spreekt en denkt onder ons, gaarne zijne liefde en ver eering. En ook wij voegen onze bede bij de vele die dezen dag ten hemel stegen om het heil van deze geliefde Vréuwe. De Heere zegene haar uit Sion De kiezers te Middelburg III zul len wel geen aanmaning noodig hebben om morgen Dinsdag trouw op te komen voor de keuze van een lid van den gemeenteraad. De uitnemendheid en alleszins groote verkiezingswaardigheid van den antirevolutionairen candidaat maakt in ieder geval een gang naar de stembus wenschelijk en noodza kelijk. Gunne ieder der onzen zichzelf de eer van tot zijne verkiezing te heb ben medegewerkt. Practische mannen, mannen uit het volk, mannen uit één stuk, te vens mannen die zich de goede be lijdenis niet schamen, zijn in ieder college een winste. En zulk een man is onze candidaat De stembus is open van 8 tot 5 uur. Vergeet niet uwe oproepingskaart mede te brengen. Van rechtsgelijkheid tusschen Openbare en Bijzondere scholen is nog zoo weinig sprake. Aan de bijzondere scholen en daar behooren de Chr. scholen bij geeft het rijk f 4 per kind per jaar subsidie. De openbare sohool daarentegen ontvangt van het Rijk f27 per jaar en per kind. Ruim 220 duizend kinderen in den lande ontvangen Christelijk onderwijs, en heb ben, heel zuinig gerekend, elk f20 noodig per jaar, dat is 4Vs miljoen gulden. Van die 4V2 miljoen ontvangt de Chr. school een vijfde terug zoodat nagenoeg 4 miljoen door de voorstanders van Chr. onderwijs moet worden bijgepast. Lezer, daar is uw portie ook bij. Is 't wel groot genoeg Groot genoeg in verhouding tot de be hoeften der school te uwer plaatse Groot genoeg in betrekking tot de zege ningen die de Heere u schenkt Een kamerlid die voor den spiegel slaande een minister ziet, dat is nog niet dikwijls voorgekomen. Sinds de dagen van het minister-kamer- lid de Roo, nu 20 jaar geleden, nog niet. Zijn de berichten in de groote pers juist, dan zal de tweede kamer weldra weer een drietal staatslieden van dit soort rijk zijn. De ministers Pierson, Lely en Borgesius ambiëeren een Kamerzetel. Drie dienaren der Kroon tevens Volks vertegen woordigers. Naar Van Houtens revolutionaire op vatting is 't Kamerlidmaatschap als voet stuk voor den Minister noodzakelijk. Maar of 't een hecht voetstuk zou zyn In dergelijke combinaties zien wij geen ander voordeel, dan alleen voor de be trokken staatslieden het geldelijk voordeel van een paar duizend gulden hooger tractement. Staatslieden als Thorbecke, Heemskerk, Mackay, Keuchenius en wie al niet, hebben steeds die aanbieding afgeslagen. Zij meenden dat dienaren der Kroon niet tegelijk vertegenwoordigers van het Volle bij de Kroon wezen kunnen. Het schijnt ook zoteen Minister die als Kamerlid zijn eigen werk controleert, er zijn goedkeuring aan schenkt of het afstemt ter wille van het volksbelang, voor 't geval de debatten hem hiervan hebben overtuigd Of ook als Kamerlid een voorstel steu nen bij welker aanneming hij als Minister is geïnteresseerd. Een zonderlinge verhouding Thorbecke schreef hierover in een zij ner werken (Bijdrage, enz. bl. 56) „Of kan de Minister als zoodanig tegelijk ontwerpen van regeeringswege voorstellen en ze als vertegenwoordiger beoordeelen? „Kan hij tegelijk als'volksafge- vaardigdeverantwoordingvra- gen en haaralsMinister geven? Neen hjj mist, ten aanzien des Gouver nement?, de vrijheid, welke de eerste eigen schap ia van den volksvertegenwoordiger." Zoo dacht de grondlegger der liberale partij er over. Wij hopen alsnog dat het maar een praatje zal zijn, van deze drie Ministers- Kamerleden. In het Schoolblad wordt geklaagd over de nadeelige gevolgen van de mazelen op het onderwijs en verbetering gevraagd in dien toestand „door wijziging in de wet op de besmettelijke ziekten, waarby de mazelen als zoodanig vervallen." De schrijver beveelt deze wijziging zeer aan, daar toch in dit geval alleen de zieke kinderen wegblijven en |geen enkel ander kind noch onderwijzer behoeft te verzuimen. Bovendien wordt de wet toch niet nageleefd, wat betreft 't afzonderen van kinderen uit besmette gezinnen. Wij zijn 't met deze redeneering geheel eensen |begrijpen nog maar niet goed, hoe 'tkomt dat vun deskundige zijde nog niet meer op deze wetswijziging wordt aangedrongen. Men roept om leerplicht, leerplicht 1 En men verzuimt daarbij de twee grootste slagboomen voor getrouw schoolbezoek, de mazelenstraf en den vaccinedwang, weg te ruimen. Het sehijnt dat de liberale party op dit punt nog niet gepokt en gemazeld heeft. De heer de Savornin Lohman heeft reeds in 1890, spoedig na zijn optreden als mi nister van binnenlandsche zaken deze zoo noodige wijziging in de wet op de besmet telijke ziekten voorgesteld. Schrapping van mazelen en opneming van croup, met afschaffing van den vacci nedwang bedoelde hij. De beide eerste maatregelen vonden toen algemeenen steun bij de mannen d6rpractijk. Maar de politieke verkiezingen van 1891 deden 't ministerie Mackay en dus ook den minister Lohman van het staatstooneel verdwijnen. Sinds dien tijd versleten wij twee liberale kabinetten en zag ook reeds 't derde het licht; maar nog zijn deze van liberale zijde broodnoodig gekeurde, toege juichte verbeteringen niet aangebracht. Het desbetreifende ontwerp Lohman werd door Tak ingetrokken en Van Houten bracht 't niet op 't tapijt; laat ons zien of Pierson er mede voor den dag komt. Of zal men waarlijk leerplicht durven voorstellen, alvorens de mazelen onder de goedaardige, onbesmettelijke ziekten te hebben opgenomen of ook zonder den vaccinedwang op te heifen Dat zou toch eens wezen het paard ach ter den wagen spannen. Bij de jongste verkiezingen hebben de liberalen de sociaal democraten dapper ge holpen. In Tietjerk werd Troelstra open lijk door de liberalen aanbevolen. Nu is dit niet erg. Een der friesche liberale bladen heeft 't onomwonden uit gesproken liberalen en socialisten zijn in elk geval van de familie. Toch is 't Nederlandsch liberalisme nog niet zoo ver gegaan als het Belgische. In België hebben liberalen en sociaal democraten over en weer elkanders candi- daten gestpund. Zij stemden zelfs op ge meenschappelijke candidaten. En toen, dank zij deze fusie, de sociaal democratische party in de Kamer de sterkste werd uit die der minderheden, lieten de liberalen de oppositie aan haar over. De gevolgen heeft men gezien. De socialist Demblonliet zich de vorige week in de Kamer over den Koning uit zooals men zich in eene kroeg over een polderjongen niet veroorloven zou. Sinds dien tijd beginnen de liberale oomes zich wel een weinig over hunne sociale neefjes te schaman. Eén liberaal blad begon er vast mee. 't Is de Cronieque. Zij erkent dat de liberale party 't landsbelang aan den vrede met de socialen had opgeofferd, en wekt haar partij op dat zij „zich eendrachtig sterk organiseere, teneinde weer een geregelde bespreking van 's lands belangen in de Kamer mogelijk te maken. Door de oppositie aan de socialisten over te laten, is het parlementaire debat thans gedaald tot een „onteerende vertooning"". Wat in België thans geschiedt, zal met tertijd ook ten onzent gebeuren. Met 't oog daarop is 't gebeurde met Demblon en anderen allicht een ernstige waarschuwing, Onze ministers. De Tijd geeft naar aanleiding van het aftreden van het miuisterie-Roëll, het vol gende overzicht van onze ministeries Sedert 13 Mei 1848, toen het kabinet- De Kempenaer-Donker Curtius optrad, 't welk de grondwetsherziening van dat jaar tot stand bracht, zijn ruim 49 jaar ver- loopen. In dien tijd heeft het hoofd van den Staat niet minder dan 21 keeren van raads lieden moeten veranderen, bijna altijd we gens geschillen tusschen regeering en ver tegenwoordiging. Gemiddeld heeft elk van die ministeries nog niet twee en een half jaar geleefd. De tijdelijke waarnemingen {ad interim niet medegerekend en evenmin de de partementen of afdeelingen voor de Eere diensten, welker afzonderlijk bestaan in zyn er 1871 voorgoed werd opgeheven na 1848 geweest: 24 ministers van Buitenlandsche zaken. Justitie. tentotten veelvuldig voor; menige buidel rat loopt vrij rond, maar er zijn er ook, die gevangen wordenden in ^Kotter" (groote Getrouwd P.F. van Genistjm. 21 j. en Binnenlandsche Zaken. Verrijk jd. 18 j. Marine. Bevallen V. M. R. Strobbe geb. De Oorlog. ijeker z. W. S. van der Want geb. Financiën. Bn Doer z. A. J. van Leuven geb. Waterstaatfsedertl877) aaÜ d- D. M. Aarnoutse geb. de Waard Koloniën M. Brouwers geb. Clement z. A. E. 23 21 21 21 20 7 26 JXUIUUICII - Te zam'èn heeft ons land binnen een d™"-Vos" BuSt halve eeuw dus niet minder dan 163 mi- rjb. Poortvliet d. - N. Maquelin geb. van nisters gehad. Behalve nog de vele mi- een z. p. De poorière geb. de Blok E. A. Pieters geb. Gejjsen z. S. van de Velde geb. 8teenkiste z. P. ffiuurbiers geb. Gelejjn d. Overleden: L. Belfroid z. 9 mnd. J. de aa jd. 24 j. S. J. Risseeuw d. 7 w. Over de maand Juli 1897. COLIJNSPLAAT. Geboren: 11, Cornelia kmbertus z. v. Dirk Heystek en Pieter- 3lla Schippers. - 19, Cornelia d. v. Qys- egt Kramer en Pieternella Goulooze. i, Catharina d. v. Jasper Munter en Cor- Levensmoeheid is aan de orde van den dia Bril. - 27, Wi lem Anthony zoon van dag. Zelfmoorden nemen toe. Vooral in icob Kole en Dingena de Vos. - 30, Izaak Frankrijk. Daar heeft gedurende de laat- v. Jan Lamse en Jozina Verburg. ste maanden als 'tware een zelfmoord- Overleden 6, losias Potappel 63 jaar man nisters voor de Eerediensten. Slechts vier zyn als minister op het veld van eer overleden Borret (1867), Thorbecke (1872), Van Bosse (1879)' en De Roo van Alder- werelt (1879). De overigen moesten voor een ongunstig Kamerbeslnit of voor een doodende stembus-uitspraak wijken, 't zij voor goed, 't zij voor eenigen tijd. ziekte geheerscht, vooral onder de vrou wen. In de drie laatste weken maakten acht vrouwen zich van kant, door verstik king of verdrinking. Er gaat bijna geen dag om, waarop zich niet iemand, in het Bois de Vincennes ophangt. In een laan te Parijs hebben zich in één week tijds niet minder dan zes menschen door ophan ging van het leven beroofd. En deze stijging van het aantal zelf moorden hield al eeiiige jaren aan. Het blijkt uit 't verslag door den mi nister van justitie in 1894 openbaar ge maakt. In 1880 bedroeg 't aantal zelfmoorden, blijkens dit verslag, 6600; in 1894 bedroeg het 9700. Een zesde deel moet op rekening van gebrek worden geschreven. Dan volgen o. a. krankzinnigheid, dronkenschap, hui selijke twisten, teleurgestelde liefde. De alcohol leidde tot driemaal zoo veel zelfmoorden als de teleurstelling. Ruim een achtste van de zelfmoordenaars in 1894 waren dronkaards Dit geelt te denken. Wat geeft 't te denken Het doet de vraag rijzen of 't dan ein delijk, eindelijk geen tijd wordt, ter wille van de duizenden slachtoffers der drinkge woonten, dat de Christenen zich verbinden geen wijn of sterke dranken meer te drinken. Maar om op den zelfmoord terug te komen. Gedurende 1894 kwamen zelfmoorden voor by 68 kinderen van beneden de 16 jaar; waaronder 15 van 14, 9 van 11,12 en 13 en zelfs 3 van nog slechts 9 jaar. De meest gebruikelijke vorm van zelf moord is ophanging. Ook hier mag gevraagd of er voor de Christenen uit deze statistiek niet een en ander op te merken valt. In de eerste plaats tenminste mag wel 't ernstig streven er zyn om door algemeene samenwerising den bloei en de stichting van Christelijke scholen, de opleiding van Christelijke onderwijzers, de kweeking van Christelijke vaklieden aan de inrichtingen voor hooger-, middelbaar en lager onder wijs te bevorderenen door eene Chris telijke opvoeding de eigen kinderen te brengen onder de tucht des Woords en van eigen goed Exempelen zoo een ge slacht van Christenen nit één stuk te vormen, een geslacht dat God vreest en beeft voor Zyn Woord. Dit laatste toch is 't dat Frankrijk mist. En Frankrijk moge ons een spiegel zyn, Een Duitsch woordenspel. (Opgedragen aan de „Hoogere burgers", die vacantie hebben, ter oefeniLg in het Duitsch.) De buidelrat komt in het land derHot- n Prientje Israel. - 10, Jacobus Moons j. man van Lena Remjjn. 21, Frans mnd. z. v. Jan Slimmen en Jannetje iester. Zoo de Heere wil en wij leven hopen onze geliefde Ouders j» en 1$ Zondag 8 Aug. hun 25-jarige Huwelijk te herdenken. Hunne dankbare kinderen behuud- en kleinkinderen. 'M Colynsplaat, Aug. 1897. C Zoo de Heere wil en wij leven, hoopt onze geliefde vader £35 In Friesland heeft baron du Tour van Bellinchave een uitgestrekt bosch waar echter niemand in wandelen mag dan de eigenaar zelf, wanneer hij tenmimste eens een enkele maal in zyn levèn de moeite neemt naar zyn goederen aldaar te gaan zien, wat echter misschien wel niet gebem ren zal. Aan den ingang van 't bosch staat dan ook een paal met een groot bordV er- boden toegang. Een vrouwtje uit Bergum had dezer da gen de vrijpostigheid gehad met voorby- gang van dit verbodsbordje den ingang van 't bosch te overschrijden en de mare chaussee vond haar, wandelend en een luchtje scheppend in 't heerlijke bosch. waarin de vogelen des hemels zoo liefelijk hun liedjes kwinkeleerden, de ondergaande zon haar purperen stralen schoot en de planten hunne heerlijke geuren verspreidden. Het vrouwtje werd aangekouden, be keurd en dood verlegen teruggezonden. Voor haar misdrijf zou zij boeten. Haar zaak diende voor 't kantongerecht te Bergum. Strengelyk werd haar door den kanton rechter de vraag gedaan of zij niet wist dat zij daar zoo maar niet loopen moest. De vrouw antwoordde dat zy het wel wist, maar dat zy een boodschap moest gaan doen aan de andere zijde, en een gang door het bosch haar weg aanmer kelijk zou bekorten. 'tls treurig dat de wet op dit punt zoo streng is, en derhalve den wan van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1