NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 2.%)r Iferhage. lo. 128. 1897. 3ttfmtag 31 lult. tfftfe lautgang. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van eene Koiiingsvrouwe. De gemeenteraadsverkiezing te Middelburg. Buitenlandsch Overzicht. F.LKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cant, iedere regel meer 10 cent. Door de gezamenlijke antirevolutionaire Kiesvereenigingen in 't district Middelburg is met algemeene stemmen can- didaat gesteld voor de provinciale Staten (vacature dr. Callenfels) de heer die de candidatuuv beeft aangenomen. Wij steunen deze candidatuur van harte, op gronden nader door ons te ontwik kelen. Tevens herinneren wij dat a. s. Dinsdag 3 Augustus de candidatenlijst den burgemeester van Middelburg moet worden aangebodenen dat de stemming zal plaats hebben op Dinsdag 17 Augustus daaraanvolgende. Tot het district Middelburg bebooren alleen de gemeenten Middelburg, Veere, Aagtekerke, Arnemuiden, Domburg, Grijps- kerke, Nieuw- en St. Joosland, Oostkapelle, Serooskerke, Sint Laurens en Vrouwe polder. O—O Er was een grijze Koning, die heerschte in het land bij der zee. Bij reed daarheen, waar de bergen zijn, daar woont er zoo menig lief maagdelij n en hij bracht een jong bruideke meê. Die oude grijze Koning, hij werd zoo mat, hij werd zoo krank; aan 't leger lachte het doehterkijn, en de vrouwe, zij reikte hem medicijn, veel dagen en maanden lank. Doe stierf de grijze Koning. 't Was bij zijn open graf, dat, met een kus, de vorstenvrouw den schepter van goud, maar omfloersd (van rouw, aan het blozend doehterkijn gaf. Het dochterke gaf den gouden, den zwaren schepter haar weer. Ach, moederzei ze dat gij hem bewaar' Voor ik groot zal zijn,komt nog menig jaar; Ik ben nog zoo jong en zoo teer. Doe heerschte de Koninginne al over het land bij der zeé en bet zeevolk zingt: „Ja, dat blonde kind, het wordt er zoo vurig door ons bemind; maar wij minnen de Koningsvrouw mêe." Wij zweren dat blonde Koningskind de trouwe in vreugde en in smart. Maar de bruid uit het land waar de (bergen zijn, die Koningsvrouwe, zoo fier en zoo rein, ïij heeft er gevangen nns hart. Boele van Hensbeoek. UitSedert Potgieters dood. Verzen van Noord- en Zuid Nederlandsche dichters, by eer gebracht door Pol de Mont: Zwolle W. E. J. Tjeenk Willink. Wij drukten dit vers over met 't oog op den 2den Augustus, den verjaardag der Kegentes. De uitslag der gemeenteraadsverkiezing te Middelburg, men vindt dien eerst in dit no. van ons blad, wijl hij ons voor t voorgaande no. niet was medegedeeld de uitslag dier verkiezing heeft in zoo ver ons bevredigd dat een zoo groot stem- mencyfer op den antirevolutionairen can didaat werd uitgebracht, dat hem 't hoog ste aantal stemmen ten deel vieldat hjj in herstemming komten dat zijn liberale tegencandidaat niemand minder is dan de heer J. H. C. Heijse, een der knapste oud-leden van gedeputeerde staten. Men zou zoo zeggende liberale partij mocht wel wat zuiniger zijn op haar beste candidatentenminste zij mocht wel ge zorgd hebben, wanneer zij een man als den heer Heijse candideert, dat zij er hem dan ook brengt, 't Is schande dat zij hem maar even over de honderd stemmen had aan te bieden. Maar wij roepen niet te hard, want ook de antirevolutionaire partij verviel in het zelfde euvel. Zij stelde ook een van haar beste leden candidaat en deed niet wat zij kon om hem er ook te brengen. Indien slechts 62 kiezers van de onzen meer waren opgekomen, zou de heerVer- hage gekozen zijn geweest. Nu zijn deze 62 oorzaak dat d# getrouwen die jl. Dins dag op hun post waren, a. s. Dinsdag an dermaal moeten opkomeu en een nog groo- tere krachtsinspanning zal worden gevor derd. Dit is te betreuren. Wij zouden meenen dat een candidaat als de heer Verbage op deze zoo groot mogelijke krachtsinspanning reeds bij de eerste stemming al aanspraak bad. Aan het feit is echter niets meer te veranderen. Yan onze geestverwanten in III wordt dan nu ook een algemeene trouwe opkomst op 3 Aug. a. s. verwacht. Eigenlijk moest er geen sprake van eenigen tegencandidaat geweest zijn. De heer Verhage toch is een man van groote werkkracht en scherpzinnigheid, bedeeld met de gave des woords en des doorzichts op menig gebied een onder ons gewonnen en geboren burger, die de belangen der burgerij verstaat, en door zijn omgang met den werkman, ook de belangen van den werkmansstand weet te behartigen. Daarbij een man die eerbied heeft voor elke eerlijke overtuiging en tegelyk zijn eigen meening niet onder stoelen of banken steekteen man uit één stuk als weini gen, geknipt voor lid van den raad. Alleen maar en dit maakt hem voor de mannen van de Middelburgsche Courant onaannemelijk de man is antirevolutio nair. En wij weten 't die hebben indertijd gezegd één man van die partij is voldoende. Toen dan ook Yan Voorst Vader naast Koole kwam plaats nemen, hebben die mannen zich daaraan groote lij ks geërgerd en zijn niet gerust geweest voor hij er weer uit was. Maar nu zul len zij dan ook, als zij maar kunnen, voor iederen antirevolutionairen candidaat de deur van de raadszaal zoo dicht mogelijk gesloten houden, met grendel en nacht slot er op. Kiezers van Middelburg III, die immers in dit antirevolutionair van uwen candi daat zijn beste aanbeveling vindt, laat 't dezen mannen zien dat zij hem inderdaad niet kunnen uit den raad houden. Want zij zullen het niet kunnen, wan neer gij allen getrouw opkomt en waak zaam en werkzaam, in 't geloof en in de vreeze des Heeren, doet wat de hand vindt om te doen, teneinde den open zetel, eens zoo waardig door den heer Tak ver vuld, te verzekeren aan den uitnemenden eandidaat Let op 't is herstemming a. s. Dinsdag van 8—5 uur. Het Nederlundsch Dagblad het blad van de anti-papistiscbe Bronsveld partij schrijft „Men neemt alleen maatregelen tegen ge varen die men vreest, maar 't gezag van Jen Paus is niet meer zoo groot dat wy zyn uitspraken in staat achten om ons kwaad te doen „Naarmate het recht van placet ver dwijnt, mag men aannemen dat de macht van den Paus vermindert." Dat ha<< het Nederlandsch Dagblad tij dens de verkiezingen, bijv. in Hontenisse moeten zeggen. Zij zou, evenals wij, die sussend het zelfde betoogden, door liberale en andere gelegenheids-papenhaters, op allerlei wijze zijn uitgekreten of ook haar machtig woord had vele ontrnste gemoederen die reeds „Rome voor de poorten" zagen aan komen kunnen geruststellen. Of de oorlog tusschen Turkije en Grie kenland nog niet nit is De eindbeslissing kan spoedig verwacht worden, zegt men. De grensregeling is getroffen, waarbij Griekenland het grootste gedeelte van Thes- salië verliest, terwijl men het ook over de oorlogsschadeloosstelling eens werd. Het werd tijd, want de ellende is groot. Dagelijks neemt het aantal menscheu, dat door de directe e i indirecte gevolgen van den noodlottigen oorlog van alle hulp middelen beroofd is, schrikbareud toe. Uit C halcis wordt gemeld, dat daar thans 8000 vluchtelingen zijn, waarvan 6450 geheel en al van de liefdadigheid afhangen. De meesten van hen, die uit Larissa of Tirnovo kwamen, hebben absoluut niets mee kunnen nemen. De meeste vluchtelingen hebben thans onderdak gevonden men heeft namelijk een aantal houten hutten, die eenige jaren geleden voor het leger gebouwd waren, tot hun beschikking gesteld. Behalve koorts en dyssenterie is de gezondheidstoestand bevredigend. Ook op het eiiand Skiathos bevinden zich een 5000, refugiés die aan alles gebrek hebben, doch dezen gaan gelukkig langza merhand weernaar hun haardsteden (meestal te Volo) terug. En inmiddels wordt de Turk steeds brutaler. Het is nu zelfs al zoo ver ge komen dat de vrienden van Armenië ge noodzaakt zijn om de Armenische quaestie maar blauw blauw te laten. Spreken zij er over, dan bestaat er groot gevaar dat de Turken terstond wederom aan het moorden gaan. Wie had ooit kunnen denken dat de volken en vorsten van Europa, de grooten en de kleinen, aan het eind der 19de eeuw nog wel, machteloos zouden staan tegen den zieken man, die reeds een halve eeuw geleden ten doode opgeschreven was. Maar men oogst wat mer, gezaaid heeft. Inmiddels zien de buren van Turkije, te weten Servië en Bulgarije dien over moed der Turken met leede oogen aan. De Serviërs hebben veel last van invallen der Arnauten, dat zijn ongedisciplineerde Turksche troepen, van welke de Sultan veel plezier beleeft en wien hij nu een weinigje moettoegeven.DezeArnauten plun deren en rooven al wat los en vast is, en dat nota bene op 't grondgebied vaneen onzijdigen, be vrienden, aaugrenzenden Staat. Niet zonder reden dat de Servische regee ring woedend is over deze scheiming van het volken- en eigendomsrecht, over de moorden op verschillende harer onderdanen gepleegd en over de verwoesting der grens dorpen. Ook de Bulgaren hadden gaarne een inval in Turkije gewaagd, doch zij werden teruggehouden door de vrees voor de Rumeniërs. Immers er bestaat een aan vallend en verdedigend verbond tusschen den Sultan en den koning van Rumenië. De Belgische Kamer behandelde deze week het wetsontwerp tot hervorming van de burgerwacht. De clerieale party gaf by deze gelegenheid weer eens een blijk van haar aristocratischen zin in de kwade beteekenis des woords. Een der Roomsehe chr. democraten stelde voor, om ook aan minvermogenden gelegenheid te geven in de burgerwacht te dienen en de gemeenten te verplichten hun in dergelyke gevallen gratis 't daarvoor benoodigde uniform te verschaffen. Hier stemden alle clericalen tegen hun woordvoerder Woeste had hierby betoogd dat de werkende stand geen belang heeft bij de handhaving der orde. Daarbg hebben alleen belang de menscheu die 't betalen kunnenderhalve moest de burgerwacht ook alleen uit dezulken be staan. De chr. democraten vonden steun bij de linkerzyde, doch de voorsteller kon voor zijn voorstel geen meerderheid verkregen. Is 't wonder dat de socialisten verbitte ring toonden. Het volgende voorval is een even weerzinwekkend antwoord op de uit daging der conservatieven. Toen de formule vau den eed Ier sprake kwam, die elk lid van de garde by zyn in dienst treden moet afleggen, stelde de beer Demblon voor, de woorden „trouw aan den koning" te laten vervallen. „We zyn niets verschuldigd aan den koning roept by integendeel by is het die den Belgen dankbaar moet zyn, dat zy zoo dom zyn, hem zoo rykelyk (grassementte onderhouden." Er ontstaat hevig rumoer, de president verzoekt den heer Dembion niet op dien toon voort te gaan. Demblon antwoordt„Niemand behoeft trouw te zyn aan iemand, die zelf heele- maal niet trouw is". Te midden van allerlei lawaai, wordt de redenaar ten tweeden male tot de orde geroepen. Ook de minister Schollaert protesteert tegen de beleedigingde heer Destrée verzoekt den president „dien zwet ser (den heer Demblon) te doen zwygen." Demblon stoort zich evenwel nergens aan en gaat voort„Ik houd vol, dat wanneer het hoofd eener dynastie geëer biedigd wil worden, hy beginnen moet waarborgen te geven voor fatsoen en zede- lykheid." Op verzoek van den president sprak de Kamer de eensuur uit over den afgevaar digde van Luik, die echter voortging met allerlei beleedigende uitroepen aan het adres van den koning. Die wind zaait Ook met de werkstaking in de Borinage gaat het nog niet naar wensch. Van do gedwongen werkstakers vonden velen werk in het bekken van Charleroi doch dit bevalt nu den anderen weer niet; en zoo ontstonden opstootjes. Onder de werk lieden in de Noord-Èransche mijnen zyn vele Belgenen nu er weder by kwamen uit Hene gouwen, werd dit den Franschen onder hen veel te erg. Zondagavond trokken zy onder den kreet „Leve Eraukryk" terwyl de ruiten by de Belgische werklieden werden ingeworpen, door de straten. Een honderdtal hunner zyn hierop weder teruggegaan. En de anderen die in de Bo rinage gebleven zijn, lyden gebrek, dewyl de ondersteuning uit de weerstandskas on voldoende blijkt te zyn. Inmiddels meldt een later bericht dat alle werklieden die zich te Drocourt, in Eraukryk, hadden willen verhuren, terug gekeerd zyn met de boodschap dat de eige naars der Eransche kolenmijnen geen Bel gen meer aannamen wegens de opstootjes, Ook deze bron van verdienste is derhalve afgesloten. Ook in enkele kolenmynen in 't bekken van Charleroi is het werk gestaakt. De Pruisische liberale minister Miquel, een autocraat a la den Nederlandscben oud minister Van Houten, heeft tot twee malen toe in den Pruisischen Landdag de nederlaag geleden. Hy had esn ontwerp van wet op het vereenigen en vergaderen ingediend, 't volk noemde het de kleine socialistenwet, in vergelyking met en ter onderscheiding van de groote socialistenwet die in Bismarcks tijd tot stand kwam, de socialistenparty zoo sterk maakte en de party van Bismarck zelf naar onder werkte. Met een kleine meerderheid verwierp de Landdag het ontwerp; van de 50 barge meesters van groote steden die lid van den Landdag zyn, stemden er slechts 3 voor 't ontwerp. Dit teekent en pleit zeer tegen 't ont werp. Immers de bDrgemeesters zyn man nen van de practyk en kunnen derhalva gerekend worden 't mogelijke nut vau «en wetsontwerp te kunnen voorzien en doorzien. In ieder geval is 't volk met de ver werping dezer wet zeer ingenomen. In ons vorig no. spraken wy reeds ons oordeel uit over de besluiten van het Engelsche Lagerhuis, in zake de uit spraken der onderzoekings-commissie voor den bekenden strooptocht in Transvaal. Men weet de geschiedenis. De commissie bad langdurig onderzocht en beraadelaagd, en iu scherpe bewoordin gen hare meening gezegd. Maar toen 'trap- port zou worden opgemaakt, hokte haar stem en begon zy zoo verlegen te doen, dat men niet wist wat er van te moeten denken. Het was toch bewezen dat èu Jamesou èn Rhodes èn Chamberlain strafbare han delingen hadden gepleegd, althans dingen hadden uitgehaald die 't daglicht niet mogen zien, die hen stempelen tot eerlooze man nen. En zie op eens verneemt men dat de Commissie geen termen kon vindeu om te adviseeren tot vervolging van deze mannen over te gaan. Nu fluistert men dat zulks geschiedt, dewyl de prins van Wales de hand heeft gehal in 't gepleegde verraad, in den groo ten verraderly ken moordaanslag op 't vrye volk van Transvaal. Daarom besloot de Commissie alles liever maar met den mantel der liefde te bedekken. In 't Lagerhuis is van radicale zyde tegen dergelyke rechts verkeering krachtig gepro testeerd doch 't Huis stelde ten slotte met overgroote meerderheid de Commissie iu 'tgelyk. En zoo gaat deze vuile zaak we derom in de doos. De bezwarende brieven worden misschien wel vernietigdde be schuldigden krygen schadevergoeding onder excuus voor de kwade gevoelens omtrent hen gekoesterd en het Tranvaalsche volk mag 't aanzien dat 'tChristelyk Engeland perfide Albion liever gezegd voor de zooveelste maal het recht met voeten treedt en de sluipmoordenaars handhaaft in 't gestoelte der eere. Laat men in Engeland inmiddels maar voortgaan met de volksconsciëntie wakker te houden op dit puntopdat ten slotte het kwaad zyn meester loone, en de schel men van wat rang of staat ook, volkomen worden ontmaskerd. 30 Juli '97. In het kiesdistrict Zutphen zal mr. H. Ph. de Kanter, het uitgevallen lid voor Tietjerksteradeel (dat vroeger Bergum heette) volgens de Post opvolger van mr. Goeman Borgesius zyn. In de districten Lochem, Zutfen, Amsterdam II, Amsterdam VII en Delft moeten verkiezingen plaats hebben voor een lid der tweede kamer tot 31 Augustna a.s. De verkiezing is bepaald op 10 Aug. de stemming op 17 Aug. en de herstem ming op 24 Aug.de gekozene heeft slechts te komen om de sluiting der zitting by te wonen en dan is zyn mandaat weer af- geloopen. Maar nu zal op diezelfde datuma ook voorzien worden in de vacatures voor de eerstvolgende vier jaar, te beginnen 1 September a.s. die verkiezingen zullen 10, 17 en 24] Aug. geschieden te Enschede, Lochem, Zutfen en Amsterdam VI, ter vervanging van de heeren Pierson, Lely, Borgesius en Cremer. Blykens de aankondigingen in de „St. Ct." zyn de andientiën van de na te te noemen ministers bepaald op de volgende dagen die van den minister van binnenlandsche zaken, des Zaterdags om 12 uur, te begin nen met 7 Augustus die vau den minister Tan justitie, des

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1