KERKNIEUWS. Wat de nieuwe Kamet aangaat daar moet opnieuw gestemd worden in Amster dam II, Zutphen, Lochein en Enschedé, dus slechts voor vier zetels, derwijl de heer de Beaufort niet tot lid der nieuwe Kamer gekozen is. Tot leden der Provinciale Staten van Noord-Holland zijn in Amsterdam gekozen de heeren mr. D. P. I). Fabius (antirev.) en Cb. R. Kouveld (radicaal). En in Haarlem mr. W. A. 't Hooft (liberaal). L)e le luit. A. F. Sutherland van het 3e reg. inf. te Middelburg is overge plaatst bij het alg. depot van discipline te Vlissingen. Bij kon. besluit is aan C. D. Ornée, timmerman te Eikerzee, wegens de met levensgevaar volbrachte redding van een schipper, die op 28 Mei 1897 van zijn vaartuig, ongeveer 150 meters uit den wal voor Scharendijke gelegen, overboord ge vallen was, toegekend de bronzen eere penning voor inenschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift. Te Rotterdam zijn bij herstemming tot leden van den gemeenteraad gekozen de heeren W. C. Coepijn (aftr. antirev.) en B. J. Gerretson Jr. (chr. hist, antir.) Bij de eerste stemming haJdende kiezers, door de liberale kiesvereenigingen voorge licht drie uitnemende antirevolutionairen v. Staveren, Voorhoeve en v. d. Pols uitgeworpen, zoodat de heer Coepijn nu nog de eenige antirevolutionaire vertegen woordiger is. Ook te Amsterdam haalden de liberalen een schandelijk spelletje uit door bij de herstemmiug het hoogst verdienstelijke an tirevolutionaire raadslid prof. Fabius uit te werpen. In 1895 werd op even schande lijke wijze de heer Heemskerk uitgewor pen, na door de Roomschen te zijn los gelaten. Zoo worden de gemeenteraadsverkiezin gen al meer tot partijstemmingen verlaagd en 't belang der gemeente aan die vanéén party opgeofferd. Overigens begroeten wij met ingenomen heid de verkiezing te Amsterdam van 't te voren uitgeworpen, doch thans in eere herstelde oud-raadslid Wormser. Moge de zetel die nu nog open staat te komen bestemd worden voor een der twee uitnemende rechtsgeleerden onzer richting die uitge worpen werden mr. Heemskerk of mr. Fabius. Bij de Amsterdamsche politie bestaan 4 open plaatsen voor de betrekking van schrijver. Aan die betrekking is een aan- vangsjaarwedde verbonden van f 500, welke, bij goed gedrag en voldoende be kwaamheid, om de twee jaren met f 75 wordt vermeerderd tot het maximum, f 800 is bereikt. Bij 't open vallen van de betrek king van klerk bij de politie, worden deze uit het schrij verspersoneel aangevuld, waartoe alsda de meest geschikte in aan merking komen. De wedde van een klerk loopt van f 900 tot f 1100. Aan beide be trekkingen is bovendien vrije geneeskun dige bulp voor den man en zijn gezin verbonden. Bedankt voor O. en W. Souburg door j8. H. W. C. L. Schulte te Cothen. Drietal te Leerdam (vac. v. Noppen) ds. W. Kalshoven te Kesteren, ds. J. de Vis ser te Brakel en dr. J. W. F. Gobius du Sart te Woudrichem. Beroepen te Mijnsheerenland ds. P. Bon- gers te Kamerik te Eist ds. S. Dijk stra te Hilversum; te Westernieland ds. N. L. Piccardt te Wildervank. Bedankt voor Hoornaar door ds. D. E- ringa te Hemelum voor Genemuiden door ds. Chr. Ynsonides te Renkum voor Warns en Scharl door ds. N. War- molts te Ternaard. Colijnsplaat. Zaterdag werd tot lid van het kiescollege gekozen de heer C. Versluis met 50 van de 60 uitgebrachte geldige stemmen. Op den heer F. C. W. Swemer waren 8 en op dhr. L. van der Moer 2 stemmen uitgebracht, terwijl er 3 briefjes van onwaarde waren. Geref. Kerken. Drietal te Baarland ds. A. P. Lanting te Nieuwendam, ds. L. Spoel te Harderwijk en R. v. d. Kamp cand. te Maasland. Beroepen te Middelharnis ds. C. S. Boss te Hoogeveen B. Aangenomen naar Enkhuizen door ds. W. H. Oosten te Middelburg. Bedankt voor Sleeuwijk door ds. W. Bosch te Vrijhoeve Capelle. Chr. Geref. Kerk. Dinsdagmorgen waren de afgevaar digden der classis ter synode tegenwoordig. De lastbrieven werden goedgekeurd. Te genwoordig waren de predikanten Kreulen, Bos, v. d. Vegt, G. Bos, MinÜerman, de Bruin, Gezelle Meerburg, Bakker, Wessels, Wijdoogen, Wisse en Schotel, en even- zooveel ouderlingen. Gekoze.i werden in 't moderamen ds. de Bruin, voorzitter, ds. Schotel, vice voor zitter. Renkema, scriba, ds. Bakker ad junct scriba. De voorzitter laat zingen Ps. 1199. Behandeld wordt een schrijven van den hoofdonderwijzer aan de geref. school te Voorthuizen, dhr. J. M. v. de Vegt. Deze was tegen 1 Sept. a., door zijn hoofd bestuur eervol ontslagen, dewijl hij gewei gerd heeft zijn kind te laten doopen in een kerk, die de leer van de wederge boorte door den doop aankleeft. Van der Vegt vraagt in zijn adres of de synode ook wat er op weet om hem voor den onder gang te behoeden. De synode besloot staande de vergadering hem t e exauiinee- ren. Na een uur van voorbereiding preekte de heer v. d. Vegt en werd hij verder onderzocht waarop de synode besloot hem als oefenaar in de chr. geref. kerk toe ta laten en bij de gemeente aan te bevelen. De Synode besloot tot met-verplaatsing der Theol. School van 's Gravenhage naar Doesburg. De bestaande indeeliug der classis werd bestendigd. SCHÖOLNIEÜiVS. Vlissingen. Voordracht voor onder wijzeres aan school A de dames C. Ligaaij, te Ierscke L. J. Korsten te Vrouwepolder en J. H. Holm, alhier. Geslaagd te Amsterdam voor de acte hoofdondewijzeres mejuffrouw W. A. Bol land aldaar. Wemeidinge. In 't laatst der vorige week is de heer A. Dominions die in Maart jl. naar Italië vertrok, om een land bouwonderneming te leiden, weder in onze gemeente teruggekeerd. De streek waar bij vertoefde, aan de kust der Adriatische zee, was zeer gezond. De kennis van den land rouw is onder de bevolking zeer primitief, hoewel alles Hinken snel groeit, wieden o. a. doen zij wei nig of soms niets aan. De bevolking is goedaardig en vroolyk doch niet zeer werkzaam, zij verdienen niet zooveel als hier, doch voeren er dan ook zeer weinig per dag uit. Wat het welslagen der onderneming aangaat, hierover is weinig te zeggen, waai de betrokken patroons zich nog niet heb ben uitgesproken, daar willen ook wij ons oordeel nog wat opschorten. Maandag 2 Aug. loopt van de Zeeuw- sclie stations een pleiziertrein, bestaande uit derde klasse-rijtuigen, naar Dordrecht en Rotterdam. Het vertrek uit Vlissingen is bepaald op 6.33 's voorm. en de aankomst te Dor drecht op 9,25 en te Rotterdam op 10 u. De terugreis van Rotterdam wordt aan gevangen te 9.03, van Dordrecht te 9.40, zoodat men te 12.16's nachts te Vlissingen terugkeert. In de Vrijdag door ingelanden van den Maire-polder te Krabbendijke ge houden vergadering is o. a. besloten tot het overnemen voor den Oost-polder van den onderhoudsplicht en den aanleg van een grintweg over een gedeelte van den Koedijk, benevens den onderhoudsplicht en het verbreeden van de kruin van den Abeelendijk en het aanleggen van een grintweg op een gedeelte van den Maire- dijk. Voor de uitvoering van het werk zal eene geldleening worden aangegaan. Het aardewerk zal eerstdaags worden aan besteed. MC' Krabbendijke. De rekening van het Groot-armbestuur van Krabbendijke en Nieuwlande over het afgeloopen dienstjaar bedraagt in uitgaaf f488,43l/s en in ont vang f597,99 mitsdien een goed slot van f 109.55Vs. lerseke. In het bericht uit deze ge meente, hotwelk naar waarheid is mede gedeeld, ontbreekt nog één punt dat ik door deze u onder de aandacht breng. De leiders der liberale kiesvereeniging Burgerplicht" hadden gehoopt den heer Cupery te zullen kunnen binnenloodsen, en daarom stelden zij den heer Hartoog, een hoogst fatsoenlijk man en lid van de oud geref. gem. (kerk van wijlen ds. Van Dijke) mede candidaat. De beer Hartoog moest derhalve als trekkracht dienen voor den heer Cupery. Blijkbaar hebben echter niet alle geestverwanten van eerstgenoern- den candidaat den wethouder gestemd. De list is mislukt. Hartoog kwam er bij eerste stemming in en Cupery viel bij de herstemming. Maar 't is ook bij deze ver kiezing wederom gebleken dat, hoe verder de kiesrec'ntuitbreiJing gaat, hoe lager de hartstochten zijn welke moeten worden opgewekt om 't liberalisme alhier op de been te houden. Dinteloord. De uitslag van de stem ming voor den gemeenteraad heeft niet het "rustige verloop als wenschelijk ware. Er bleek, dat het aftredend lid twee en de protestantscke candidaat vier stemmen boven de meerderheid had verkregen. Het stembureau, waarin de afgetredene zelf en zeker een vriend van hem zat, maakte bezwaren, wijl een arbeider 11.K. onbevoegd aan de stemming had deelge nomen. Men moet n. 1. weten, dat by H. K. de steinkaart van zijn vader H. K. waB bezorgd. Nu redeneerde men: H. K. Jr. heeft mogelijk gestemd op Vogelaar en H K Sr. had kunnen stemmen op Koop- mans, dan had V. maar 160 stemmen ver kregen evenals K, die er dan ook 1 >0 had) zoodat K. als de oudste in jaren dan gekozen zou geweest ziju. Men zag echter over 't hoofd, dat 11. K. Sr. niet is wezen stemmen en dat dus mét ziin stem niet gerekend mocht worden. Naar men verneemt, zal dan ook V ogelaar als lid van den raad worden toegelaten, zeer ton spijt van de vrienden van het afgetreden lid K., die zelfs trachten room schen en protestanten tegen elkaar op te hitsen. Zeeland is thans weder een polder rijker geworden; eergisteren is namelijk de dijk afgesloten waardoor o80 hekturen der Saeftinger-schorren zijn ^drooggelegd en met welke oppervlakte de gemeenten Clinge en Graauw aan a. s. bouwlanden zijn grooter geworuen. Stoommachines, paardensporen en een duizendtal arbeiders zullen nog gedurende een twee- of drietal maanden werkzaam zijn, om het geheele werk naar de besteks- boeveellieden en afmetingen geheel te vol tooien. T. N. Ct. Omtrent den diefstal van vier aange- teekende brieven, bestemd voor Leiden, waaronder een uit Goes, geadresseerd aan den WelEd. heer J. C. Goemans, meldt de N. R. C. 't volgende De postzak werd aan 't postkantoor te Leiden aangebracht met een gat in den bodem. Den volgenden dag werd de ad viesbrief ineengefrommeld op de binnen plaats van het postkantoor aldaar gevonden, natuurlijk zonder de daarbijbehoorende aan- geteekende brieven. De berooving heeft vermoedelijk plaats gehad op het traject tussohen Rotterdam en Leiden. De Telegraaf bestrijdt dat bericht o. a. met de opmerking dat de brieven niet door den conducteur der brievenmalen kun nen zijn gestolen, dewijl deze te Leiden nooit komt en dus ook den adviesbrief aldaar niet kan hebben neergeworpen. In- tusschen boude men rekening er mee dat bij de posterijen verschillende zakken be staan, zakken voor brieven en zakken voor postpakketten, die zakken hebben elk hun eigenaardig merkteeken. De zak nu waarin het bewuste gat werd opgemerkt was niet voor brieven maar voor postpakketten be stemd, terwijl de post met aangeteekende stukken dien avond niet in gemelden zak is verzonden. Dit gat kan dus niet in ver band staan met den diefstal. Te Apeldoorn sloeg Vrijdag de blik sem in het huis van Engel Boekhorst, een splinternieuw huis, in 1896 gebouwd. Het huis werd in de asch gelegd. Een kip en tien Kuikens kwamen in de vlammen om. De man heeft 12 kinderen, waarvan 9 thuis waren, en 3 werden getroffen, ze lagen na het inslaan voor dood op de dee:, waar ze een oogenblik te voren hadden staan kijken. Alle drie hadden zware brandwonden, maar een meisje, Antje, 11 jaar, waren de kleeren van't lijf verbrand, de schoen van den linkervoet vlakweg verscheurd. Dit kind geheel zwart op de b.rstvlakte en verschroeid in gezicht en hals, zal er het leven wel bij laten. De dokter geeft geen hoop. De andere twee zijn denkelijk buiten gevaar. Karwijzaad 1 Wat wordt er met het karwijzaad, welks bewerking vooral op de zware kleigronden van Zeeland en Flakkee thans weer hon derden menschen druk werk verschaft, gedaan, waartoe wordt het gebruikt In ons land gebruikt men er al zeer weinig van het meeste gaat naar Duitsch- land. Wat in ons land blijft, wordt gebezigd bij het maken van Leidsche- of komijnekaas of voor specerijen. Wat naar Duitschland wordt uitgevoerd, dient tot het fabriceeren van iikeur, bekend onder den naam „kummel". 't Is dus voorname lijk voor die likeur, dat karwij wordt verbouwd. Bij een landbouwer, tevens logement houder te Brakel, overnachtten deze week twee mannen, 's Avonds kwam de boer- logementhouder met f 60 van de aardap- pelbeurs thuis. De gasten waren hij het tellen en weg bergen van het geld aanwezig; hun plan was gemaakt, zij zouden den volgenden ochtend den boer helpen met aardappel- rooien. Een der helpers ^oelde zich ech ter 's morgeus ongesteld, de andere ging mede doch was het delven van aardap pelen spoedig moe, voorgevende nieuws gierig te zijn naar zyn kameraad. Toen de boer later thuiskwam, waven de gezonde en de gewaande zieken ver dwenen en bovendien ook de f60. Tot verdrijving van mieren wordt volgend miudel aanbevolen Men koope een kleine hoeveelheid ker- velkruid en legge dit in hoeken en naden, waar de mieren zich bevinden en binnen korten tijd zijn de mieren verdwenen. Men kan zich ook bedienen van het volgend middel, dat nog eenvoudiger is: wanneer de mieren zich in een winkel bevinden, make men onder het toonbank- blad een dikke krijtstreep, een mier zal nimmer deze streep overschrijden, en zal geheel uit den winkel verdwijnen. Om kringen uit een pluche tafelkleed te krijgen, bevochtigt men het kleed aan den verkeerden kant flink met een spons en strijkt het onmiddellijk daarna uit de hand met een gloeiend strijkijzer over. Te Drachten wierp men eene kat, die jongen heeft, een jong ratje voor. In plaats van het diertje te verslinden, bracht zij het heel voorzichtig in het nest bij de jonge poesjes en ging het dadelijk zoo gen. Nog altijd duurt die vriendschappe lijke verhouding voort. Hoe lang dat duren zal? Een 70-jarige oppassende opperman te Eindhoven is Vrijdag van een steiger der in aanbouw zijnde paterskerk gevallen, met 't hoofd op een balk terecht gekomen en op de plaats dcod gebleven. Te Venloo is op eene stoomdrukkerij de machi nist tusschen de lift bekneld geraakt en zoo ernstig aan de borst gewond dat hij aan de gevolgen stierf. Te Gorinchem was een 3-jarig kind bij buren in huisge- loopen, waar een pot met kokend water stond, het viel daarin en bezweek aan de bekomen brandwonden. De stoommeel- molen te Heerle is afgebrand. Thans is ook het geredde meisje van het 5-tal jongelieden, dat Zondag bij den watermolen te Rijsbermen in het water geraakte, over- leden, zoodat het ongeluk 5 slachtoffers heelt geëischt. Te Kerkrade kreeg een 20 jarige kolenwerker in de mijn een heele lading kolen op 't lichaam en werd "al door levend begraven. Het lijk werd slechts met veel moeite opgehaald. een oaweder liepen te Westerbork (Dr.) drie boeren achter elkander. Een hevige sla"- kwam en allen stortten ter aarde. De" voorste en de achterste hadden geen letsel bekometdoch Je middelste was dool. Het achterhoofd was getroffen. Hoeveel tabak wordt er jaarlijks ve>- bouwd? Door de Vereenigde Staten 240 millioen kilo. De hoofdplaatsen voor den tabaksbouw zyn Ohio, Kentucky, Virginia, Maryland en wat de fabricatie van dek blad betreft New-York, Massachusselts en Wisconsin. De tweede op de lijst is Britsch-Indië met 175 millioen kilogram. In Europa komt, voor zoover de fabri catie van ruwe tabak betreft, Rusland het eerst, in aanmerking. Daar wordt gemid deld 70 millioen kilogram per jaar gepro duceerd, Oostenryk-Hongarije 65 millioen hoofdzakelijk voor de fabricatie van siga retten. Cliiia 50 millioen Kg., Duitsch land van 35 millioen van mindere quali- teit, afkomstig van den Midden-Rijn en den Elzas. Europeesch Turkije, Keder- landsch-Indië en Cuba oogsten gemiddeld 30 millioen KG. tabak, puike qua iteit. De vette tabak, die Brazilië kweekt, wordt op 27 millioen kg. geschat; dan volgt Japan met 22 millioen. De r kilip- pijnen en Frankrijk ieder 20 millioen, waarvan de Manillatabak op de plaats zelt tot sigaren wordt verwerkt. Ferziëlevert 18 Azia.isch Turkije 15, de Kaapkolonie 10 millioen kg. Tabak uit Bosnië en Her- zogewina ('eer gezocht), komt slechts op de wereldmarkt, in een hoeveelheid van 9 millioen kg., doch staat toch nog boven die van Columbia met 5 millioen, België met 4,5 millioen, Algieis en San Domingo met 4, Argentinië, Faraguay en Mexico met elk 3 millioen, Fuerterico, Australië en Nederland (Amersfoort) en Griekenland produceeren elk 3 millioen KG. per jaar- Vervojgens komen Servië, Roemenië, Bulgarije (voor sigaretten); Italië, Zwit serland, Portugal, Denemarken en Ceylon elk met 3 millioen. De productie over de geheele wereld kan men derhalve schatten op ongeveer 1000 millioen Kilogram per jaar. Nederland rookt 't hardst van alle na tiën der wereld. Ieder Hollander zet 6Va KG. tabak in blauwe kringetjes om dan komen de Bel gen met 5 pond per hoofd de Turken met 4 pond Amerika met 33A pond en ver volgens Duitschland, Frankrijk, Spanje en Ita_l6 in den Dierentuin te Dusseldorf heeft een berengevecht plaats gehad, dat met den dood van den vrouwelijken beer is geëindigd. De mannelijke beer, een buiten gewoon krachtig dier, scheen reeds geheel bevriend te zyn met de berin, die zicli in de aangrenzende kooi bevond, en ver toefde dikwijls langen tijd voor het ijzeren traliehek, dat de beide kooien scheidde. Daarom dacht men volstrekt niet, dat een ontmoeting tusschen de beide dieren slecht zou afloopen. Doch voor alle gebeurlijk heden werden brandslangen, brandende toortsen en stangen met haken gereed ge houden. Bij het openen van het traliehek stortte zich de beer tegen alle verwachting plotseling op de berin, die zich intusschen zoo kractitdadig weerde, dat de afloop van den kamp langen tijd twijfelaohtig scheen. Onderwijl was de brandslang in volle wer king, doch de krachtinge waterstraal kwam vruchteloos op den kop der kampende dieren neer. Ook de hagelbui van dakpan nen, potten, planken en andere projectielen bleef zonder uitwerking. Bij de nadering van brandende fakkels namen de beren wel spoedig de vlucht, doch beide renden de grot. binnen, welke de berin tot slaap plaats diende. Hier werd de strijd met vernieuwde heftigheid voortgezet tot de dikke walm van smeulend stroo hen dreigde te doen stikken. Eindelijk verschenen de kampvechters weder in de kooi, de beer had de berin bij den nek gepakt en hield ze onder voortdurend schudden zoo lang vast, tot ze den geest gaf. Het lijk van de berin was met wonden overdekt. Doch ook de overwinnaar was erg toegetakeld hij gedroeg zich de vol gende dagen neel kalm en hiel 1 er zich mee bezig zijn wonden te likken. Wanneer iemand er zich op beroemen kan, een harden schedel te bezitten, dan is het zeker wel zekere mr. Charles ïates, iemand die op de Hawaï-eilanden geboren is en te San Francisco een herberg doet. Om een quaestie, waarvan de explicatie ons te ver zou voeren, had mr. Y ates ruzie gekregen met een negerin en deze schoot hem van uit baar venstbr byna a bout portant een revolverkogel boven op bet hootd. Een ander zou on niddellyk een lyk geweest zijn, maar Yates voelde nauwelijks pijn en de kogel van groot kaliber sloeg op zijn schedel zoo plat als op een stalen plaat. De chirurgijn, ontboden om den kogel te verwijderen, vond tot zijn groo e verbazing onder do hoofdhuid slechts een looden plaatje ter dikte van een dubbeltje. Naafloop der operatie nam 4ates weei achter zijn buffet plaats, alsof er niets ge beurd was. De negerin werd niettemin in hechtenis genomen. Fastoor Kneipp verdiende m ae laatste jaren groote sommen. AEeen net verlof aan de Muncher firma Kalmer, tot den verkoop van Malzkothe hem 220,000 mark aan percenten nn i auteursrechten voor zijne werken ont hij 280.0 O mark en aan arts hnn T1I>g en geschenken nog meer. on°raru Kneipp gebruikte echter nagenoeg ni.t voor zich zelf maar besteedde het <rfl i weldadige doeleinden. Voorden bout het oude kurkuis gaf hij 103 000 V1R voor het kinderhospitaal 284,000, vooThet Kneipp.anum 7a,000, voor de meisjesscho 10 000 rr iÖ .8rme1kas va" Worishofen 10,000, voor liet seminarie te Dillin 30,000, aan kleinere giften 10,000 mark11 om niet te spreken van wat hij aan armen gaf. J aan de Kneipp heeft het kurhuis en de Kathrni ners percenten vermaakt aan de orde der Barmhartige Broeders, die daarvoor het k.nderasyl hebben te onderhouden he Kneippianum aan de Franciscanessen. To erfgenaam van zijne papieren, bibliotheek contanten en meubels heeft hij aaneewe zen zyn ouden vriend en reisgezel pastoor Btuckle uit Mindelau, die hem denkelijk als pastoor te Würishofcn zal opvolgen fCa'7io-8traat te Milaan staat een huis dat zich jarenlang i„ een zekere vermaardheid mocht verheugen. Tot vóo> vier jaren noemde men het ,.la ca di matt» (het gekkenhuis) omdat de beide Sa pingen werden bewoond door een vrek en zyn waanzinnige dochter, die er een waar kluizenaarsleven leidden en nimmer buiten kwamen. Na het overlijden van den eige naar werd het huis verhuurd aan twee bejaarde vrouwen, ireesteres en dienstbode die eveneens als kluizenaars leefden en' slechts buiten kwamen om vleeschafval te koopen voor de katten, waarmede zij haar verblyf deelden. Het huis heet thans no- „Ca di gatt" (kattenhuis). Doch de katten die zich met ongelooflijke snelneid verme nigvuldigden en steeds opgesloten gehouden werden, namen weldra den omvang aan van een vreeselijke plaag voor de rtukor- ganen der buren. Uit het huis stegen gen- ren op, welke met die der rozen van öchiras niets gemeen hadden en ten slotte zag de politie zich genoodzaakt, maatrege len te nemen. Onder het een of ander voorwendsel verschafte dezer dagen een politieman zich toegang tot de woning der oudjes, doch hy was bijna het slachtoffer van zyn lichtvaardigheid geworden, daar meer dan tachtig katten van elke kleur vorm en grootte hem aanvlogen, zoodat hij in allerijl de vlucht moest nemen. Toen den volgenden morgen een geheele afdee- ling politie en straatreinigers het katten- hms binnendrong, vond men het nest ledig. De beide vrouwen hadden gedurende den nacht haar katten ingepakt en waren naar onbekende oorden vertrokken. Slechts negen vervaarlijke katers en de welriekende af- scheidingsprodukten getuigden van de ver dwenen pracht. De stank was zoo hevig dat verscheidenene politiebeambten in on macht vielen en weggedragen moesten wor- den. De katers werden zonder pardon dood- geslagen. Voor 22 jaar, in October 1875, verdool de in Canada de zoon van Louis Crétien de St Damose graaf de l'Islet, in het bosch van Elgin. Hij werd medegenomen door twee Indianen, die hem na 14 maanden slechte behandeling, aan een circus verkochten waar men hem tot kunstenaar opleidde Op zekeren dag ontsnapte hij, maar men nam hem weer gevangen. Eenige maanden geleden ontsnapte hij nogmaals. Zijne ont voerders hadden hem den naam generen van Joseph I age, en daar een der eigenaars van het circus hem eens gezegd had dat ,ean ,^orP bij Quebec geboren was, begaf bij zich in die richting, in de hoop zijne ouders terug te vinden. In een der dorpen bij de rivier vernam hij, dat een twintigtal jaren geleden een kind dier plaats verdwenen was. Na ge wonnen inlichtingen bleek het dat hij dit kind niet was. Ontmoedigd keerde hij op zijne stappen terug, toen hij in het hotel „Bilodean", Elgin, toevallig vernam, dat een zoon van graaf de 1 Islet omstreeks 1875 verdwenen was. Hij begaf zich onmiddellijk naar de woning van den graaf en werd inderdaad door zijne moeder herkend. Thomas Edison, de uitvinder, heeft een huis in het stadje Edison in New- Jersey, waar hij steeds heengaat, als bij nieuwe proeven op het gebied van elek triciteit wil doen. Wat hij binnensbui® doet, interesseert zijn medeburgers even wel niet zoozeer als hetgeen hij er buiten doet, en het belang dat zij er in stellen, is eigenbelang. Edison is bezig proeven te nemen met het doel, erts uit de aarde te verkrijgen door middel van electriciteiten op dezelfde manier nauwkeurig te bepalen, hoeveel erts er in een bepaalde localiteit te vinden is. Tot dat doeleinde leidde hij een electrisch toestel, dat in de oogen der bewoners veel op een telegraaf geleek, om een berg, dicht bij het stadje Ogden Mountain geheeten, en sinds dien tijd is de streek zoo door on weer en regen geplaagd, dat de boeren, wier huizen, schuren en boomen om een haverklap door den bliksem getroffen wor den, den toovenaar, zooals zij hem noemen, mijlen ver weg wenschen. Een boer, wiens schuur afbrandde, dreigde den uitvinder met een proces om schade vergoeding, omdat bij met zijn toestel den bliksem opgewekt had, die de schuur ge troffen had. Bij nader inzien gaf hij zijn plan evenwel op, wijselijk denkend, dat geen rechter hem zou gelooven, als hj) met zijn aanklacht voor den dag kwam- Maar de donderbuien en wolkbreuken gaan voort, en niemand twijfelt er aan, oi Edison roept ze te voorschijn,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2