NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- 3). %)ronfiers± HISTORISCH Biburg. 125. 1897. SafectCag 24 luft. Sierikzeesche Stoomboot. I ïaatschappijen. IKZEE!ROTTERDAM engelegen plaatsen. Juli. Kzee: Van Rotterdam: 10,- 8- 7> 7.30 10,- 10,- 6.30 7.30 Van Zierikzea: VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Buitenlandsch Overzicht. PRIJS DER ADVERTENTIËN 3MBOOTDIEN8T ■MIDDELB.-JROTTERDah I van Middelburg I Juli. en 7.30 Botterdam 9.40. 4, Donderdag 22 en Woen». I ddelburg 9. 9,- 9.30 1.30 2.— 2.— Dond.22 11. Vrijd.23 12.— Zater.24 Zon. 25 Maan.26 Dins. 27.11, Woen28 11, Dond.29 11. Vrijd.30 11, Zater.31 11, 7.30 DMBOOTDIENST iddeiburg en Zierikzee. Zierikzee Spoorweg Goes Juli. rg: 's midd 5, 5,- 5,— 6.— 5,- 5 5.- 6.— 5.— 5,- Dond.22 Yrijd.23 Zater.24 Zond. 25 Maan.20 Dins. 27 Woen28 Dond.29 Vrijd.30 Zater.31 'smorg. s mid 6,30 7.50 7,50 6— 7,50 7,50 6.30 6,- 7.E0 7.50 3,45 3.451 2,30 4.301 3,451 3,45 3,45 2,301 3,45 3.45 TOOMBARGE. ïrgVlissingen v. v. •g vm. *5,20, *6,20, 8,-,j nm. 12, 1,30, 2,30, 3,35, 7, 8 uur. 1 vm. *6,40, *8, 9,5, 10,1 1,30, 2,30, 3,30, 4,20, 5J 9 uur. *Alleen op werkdagen Juli. ROTTERDAM lve Maandag) 's morg. 7.n. ANTWERPEN live Maandag) 's morg. 6.3011 1NTBUSDIENST UJKSCHE VEER—GOES. I et uitzondering van Dinsdag, I dienst. Vertrek Veer's morg I 12,30, 's avonds 5,mm f station) 'smorg. 8,37, 'snamid. tende), 's avonds 6,30. Des k Veer 'smorg. 9,'sarI Goes (Slot Ostende), 's nan I UO. 1 SPOORBOOTDIENST OP BE ïelde, Hulst-Vlaka )MBOOTDIENST. dus 20 min. na kloktijd) orden naar Vlake vm. 4,501 35. ïaar Walsoorden onmiddellijk I van den correspondeerenden I en 10.31, 2,15, 5,15 uur. reizen worden geen f srd. rAGENDIENST. tiaar Walsoorden vm. 7, 11 8,5. unr. orden onmiddellijk na aan1 soot, ongeveer vm. 9, 5, 6,15 u. BERGEN-OP ZOOM'THOL® I op-Zoom naar Tholen,V'| (*Eacnltatief), 11,—, Vü' I 18- «05 naar Bergen-op-Zoom 1 ultatief)9,35, 12,40, 2, 53. Bergen-op-Zoom n. halsteren naar Tholen 15 m T R A M D 1 E S GEN—MIDDELBURG. gen Remise vm. 4,50, 5,55. Van Zeilmarkt, ]V 11,45, 12,30, nm. M5'^ ,15, 5,10, 5,55, 6,55, 'i® 5,15. t 1201 rurg Naar Remtsei vm. erkdagen) 6,23., A aar 0,15,'11,50,12,35, am-JJ 15, 4,20, 5,15, 6,-, 10.20,11,— OMTRAMDIENST I ;*S ns naar Draaibrug 6,43, I 35, 7,33. r, 51,1 irug naar Maldeghem I ',11, 2,57, 5,50, 8,46- ,1 •hem naar Draaibrug i I 15. 7 7 9,4,1 >rug naar Breskens 15,48, 9,23. g jr.l >rug naar Sluis 5,0t 11,27, 12,11, 2,52, I naar Draaibrug 6,6,46, ftjj 2,30, 5,26, 8,23, 9,5, V'l elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VA.N EN Door de gezamenlijke antirevolutionaire Kiesvereenigingen in 't district Middelburg is met algemeene stemmen can- didaat gesteld voor de provinciale Staten (vacature dr. Callenfels) de heer die de candidatuuv heeft aangenomen. Wij steunen deze candidatuur van harte, op gronden nader door ons te ontwik" kelen. Er is sprake van de navolgende nieuwe kabinetsformatie Pierson (premier), financiën. de Beaufort, buitenlandscbe zaken. Cort t. d. Linden, justitie. Goeman Borgesius, binnenlandscbe zaken. Jansen, marine. Eland, oorlog. Lely, waterstaat. koloniën. Wij zullen ons over dit kabinet niet uitlaten, terwijl 't nog in de lucht hangt. De Kroon benoemt hare ministers en eerst dan voegt bet ons en heeft bet zin de benoeming en de benoemden te be spreken. Dt/politiek uit de kerk, de politiek uit den godsdienst, roepen de menschen elkan der toe. En de modernen beroemen er zich op dat zij aan deze leer zich gestrengelijk houden. Of bet daarom waar is? De moderne dominé Van Eerde kan de politiek zelfs niet bniten de muren van 't Synodale vergadergebouw houden. En zoo bracht bij misschien wel om den man van „Rome voor de poorte" te believen, Rome binnen de poort, toen hij bij de opening van de synode een woord van lof wijdde aan hen die door te stemmen op de liberale candidaten ver hinderd hebben dat „bet Protestantsche Nederland onder het juk zou worden ge bracht van clericale leiders,in verbond met de aanhangers en verkondigers van een nieuw geschapen Calvinisme die op school en kerk en maatschappij al meer den stempel zoude n drukken van hun geest". Nog zeide de man (wij oiteeren uit het Ned. Dagblad) dat „bij de uitkomst is gebleken hoe de vrije geest van het Pro testantisme nog niet geweken is uit ons tand, om te handhaven de rechten en vrij heden, door het voorgeslacht verworven ten koste van zooveel bloed en tranen." O sancta simplicitaszijn wij geneigd "it te roepen bij deze „met groote in stemming aangehoord» toespraak". Maar was nu waarlijk de Synode daar de plaats voor Heeft zij zich dan niet genoeg belachelijk gemaakt, toen zij in 1891 zich den uitslag der Kamerverkiezingen brengen liet en bij 't bericht van Schaepmans val te Wijk bij Buurstede, om plaats te maken voor een Liberaal, staande het „Houdt Christus zijne Kerk in stand" aanhief Ook de huitenlandsche gebeurtenissen voorzoover zij de harten van staatslieden hunnen roeren, dragen het stempel van den komkommertijd, waarin wij leven. Dat han men in België zien en in Frankrijk ea in Italië en in Turkije. Veel pennen gorden in beweging gebracht, en toch wor den er geen zaken van beteekenis gemaakt. Wie denkt ook aan zaken doen in de —o-n, al zijn 't ook min of meer koele, vochtige hondsdagen I De hoeren hebben 't te druk in hun hooiland, de staatslieden in hun badplaats. Groote be drijvigheid ter eene, groote vacantie ter andere zijde zijn oorzaak dat de lezende wereld weinig of geen notitie neemt van groote dingen, wat wonder dat men zich in zulk een geval vervoeren laat door de kleine Wij beginnen met Frankrijk. Frankrijk heeft nog altijd zijn Panaina- quaestie. Men kent de geschiedenis. De Lesseps had voor enkele jaren groote verwachtingen gewekt met zijn plan tot door graving vau de landengte van Panama in Mid den-Am erika. Vele Franschen, vooral de kleinere burgers en renteniers hadden deelgenomen in eene Obligatie-leening voor deze onderneming. Grootheden van allerlei rang hadden den kooplust aangemoedigd. Daar werd geloofd en geboden, daar werden afspra ken gemaakt, beloften gedaan, gehei men ontvouwd, bedreigingen uitgesproken, vette baantjes vergeven, karakters bedor ven; daar werd gesmoesd en gesmokkeld op velerlei manier; zelfs ministers, 't zij geweze ns, 't zij toekomstige, werden opgenomen in het complot, met 't gevolg dat miljoenen fran- sohe onderdanen in 't ongeluk gestort en de zakken der voornaamste falsarissen met gestolen geld van den kleinen man gevuld werden. Het „edele" drietal Herz, baron de Reinach en Arton had de beweging ge leid, en werd toen de zaak mislukt bleek, door de publieke opinie als de opslokkers van 't kapitaal gedoodverfd. Wel wisten zij zich tijdig te „verwij deren". Doch de laatstgenoemde van de drie viel de justitie in handen en zit op dit oogenhlik nog, terwijl de Reinach om zich aan 't onderzoek te onttrekken, zelf moord pleegde. Alleen Herz ontkwam naar Engeland, en meldde zich ziek, zoo ziek dat hij geen verhoor kon ondergaan en nog minder kon vervoerd worden. Geneesheeren consta teerden dit, en de Engelsche regeering voegde er ten slotte bij dat hij, zelfs al ware hij gezond, niet mocht worden over geleverd. Vau dit oogenhlik herstelde de halfdoode man spoedig. De Panama-commissie door de Fransche Kamer benoemd, om alle beschuldigingen tegen voorname personen ingebracht te onderzoeken, heeft zich hierop terstond met Herz in betrekking gesteld, en na lange en vele briefwisselingen aan Herz de verklaring weten te ontlokken dat hij haar te Londen, waar hij nu voortaan wenscht te wonen, in zijn kamer zal ont vangen en gewichtige meededeelingen doen. De geheele commissie is hierop het Kanaal overgestoken, met dit gevolg dat zijsnip ving. Want zie, nadat zij zich had ingescheept en -dus niet meer terug kon en ook nog niet aangekomen was, zond Herz bericht dat hij haar niet voor over drie weken ontvangen kon. En nu kan zij cr staat op maken, wanneer Herz eindelijk naar zijn eigen zin haar lang genoeg voor den gek heeft gehouden, dat hij haar zoo weinige, zoo onvolledige, zoo onjuiste inlichtingen ver schaffen zal, en dan met zoo lange tusschen- poozen, dat er nog wel een menschenleven voorbij kan gaan, eer de commissie alles naar waarheid zal te weten gekomen zijn. Hier komt bij dat Herz reeds met eenige commissieleden gesproken heeft en hun een ganschen bundel brieven getoond heeft, altijd aan den buitenkant, onder 't spottend beweren dat zij Jaar nu in zaten terwijl hij hun een papiertje er uit liet lezen, waarin de minister Hanotaux hem, Herz, aanbeval bij den Franschen gezant te Madrid. Men ziet het, deze gewetenlooze „zieke man" heeft de Fransche regeering, de Fransche natie,groot en klein, leelijk in zijn macht en speelt met haar als Jan Potage met zijn muts. Inderdaad een komkommer van 't onzui verst allooi Wij spraken daar van den „zieken man". In figuurlijken zin heet ook Turkije met zijn Sultan „de zieke man". In vele opzichten komt deze Sultan den bankroetier zoo even genoemd nabij. Dc vergelijking gaat althans in dit opzicht op dat hij al zijn machtige tegenstanders om den vinger windt, verlakt, noodeloos ophoudt, verbittert en in spanning brengt. De onderhandelingen over den vrede tusschen Turkije en Griekenland, of liever tusschen Turkije en de mogendheden, de aan Griekenland opgedrongen advocaten- procureurs, hebben nu al maanden gehan gen en er wilde maar geen schot in komen. Er werden te liooge eiscken gesteld, te barre maatregelen voorgeschreven. De indruk werd gevestigd dat 't er Tur kije om te doen was omzijn gansohe leger tot na het rooven van den oogst door de Grieken te doen kleeden en voeden. De mogendheden voor een nieuwen oor log bevreesd en niet gezind een ongelijke buitverdeeling uit te lokken, bakten zooveel mogelijk zoete broodjes bij den Turk; doch deze ging voort met hen heel voor komend om den tuin te leiden. Altijd ge zind om der mogendheden zin te doen, doch steeds met vasthouding van eigen eischen. Dat dit op 't laatst dan gezanten moest vervelen, was te begrijpen. En zij hebben er dan nu ook maar een stokje bij ge stoken. Zij hebben de taak van onder handelen thans aan hunne lastgevers over gedragen. De onderhandelingen zijn hiermede haar tweede stadium ingetreden. Wij zullen afwachten wat de mogendheden nu zul len doen. Arm Griekenland, dat zoo al het sma delijke ondervindt van 't bekende woord, indertijd door den Franschen zaakgelastigde bij den Utrecntsehen vrede den afgevaardigde van de Republiek der Vereenigde Neder landen toegebeten Wij zullen de onder handelingen voeren bij u, voor u, zonder n. Arm Griekenland ook dat zich door de Turken derwijs uitgeput en uitgekleed ziet al zijn vee en veldvruchten in diens handen laten moet en 't machteloos aanzien dat zijn landvolk wordt uitgeschud en de dochteren zijns volks beleedigd. Wel is de schuld groot der Christelijke mogendheden dat zij het zoo ver komen lieten. Maar de wijze waarop de Turk hen nu trakteert, is hun verdiende loon, en den kom kommertijd waardig. De Belgische liberalen, schromelijk ver deeld als zij zijn, hebben besloten zich te hereenigen. De poging daartoe ging uit van den oud-liberaal Buis, burgemeester van Brussel, den industriëel Solvay die radicaal is met socialistische neigingen, den onaf hankelijken liberaal Goblet en een paar radicalen. De „alliance", eigenlijk fusie derlibero- radico-socialistiscke partij beoogt 't belang der arbeiders, zoo beweert het manifest dat van de genoemde heeren uitging. Het zal echter wel uitloopenop een anti-clericaal allegaartje, gelijk in wel meer landen, zoo ten noorden als ten zuiden van België is waargenomen. In Frankrijk althans geldt nog de Gam- betta-leus dat 't clericalisme de vijand is; en in Nederland heeft Van Houten al de verstrooide kinderen der revolutie weten te hereenigen om het vaandel van Anti- clericaal. Een tactiek welke, wordt zij in België gevolgd, niet tot ontwikkeling van groote kracht leiden zalof wij moeten het mis hebben. Met nog eenige kleine mededeelingen kunnen wij dit overzicht besluiten. De Sultan heeft aan de groote mogend heden geseind dat hij toestemt in de door dezen voorgestelde grensregeling. Hieruit mag echter niet opgemaakt, dat wij nu nader aan den vrede zijn. De Sultan toch blijft al even onbetrouwbaar als Herz, wij weten niet of hij het meent. De groote ooglijder aan de Spree, die van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. dezer dagen op zoo pijnlijke wijze zijn Noordsche reis zag afbreken, is thans zoo goed ais hersteld, zoodat hij de onderbroken reis kan voortzetten. Engeland dreigt geslagen te worden met een telegrafisten-crisis. Alle ambtenaren ter telegrafie hebben namelijk besloten 't werk te staken, indien hunne eischen in betrekking tot promotie, loon en overwerk niet worden ingewilligd. En deze inwilliging zou billijk zijn, wanneer men nagaat dat met de telegrafie het Rijk millioenen verdient en de uitbe taling van loon wegens overwerk slechts een uitgaaf van 130 duizend pond sterling vorderen zou. De werkstaking der machinewerkers duurt inmiddels voort. Patroons en werk lieden briefwisselen druk, doch zonder op te schieten. 23 Juli '97. De Goesche Grt. schrijft naar aanleiding van de jongste raadsverkiezing van Goes het volgende: „Op de praktij ken bij deze verkiezing door de tegenpartij aangewend, zouden wij niet terugkomen, ware het niet dat ons (eerst) heden in handen kwam een strooibiljet door de besturen der antirev. kiesvereenigingen Maandagavond laat en blijkbaar niet algemeen verspreid; in welk biljet een door en door eenzijdige en daar door valsche voorstelling gegeven wordt van de schoolzaken. Wij stellen ons voor eerlang op dit fraaie christelijke pro duct het volle licht te doen schijnen". Wij wenschen ons natuurlijk niet te mengen in den aangekoniigden pennestrjjd tusschen de Goesche Crt. en de a. r. kies vereenigingen. Hier zal wel verschil van opvatting in het spel zijn. Ook wij hebben bedoelde circulaire [(eerst) heden] gelezen; doch merken gaarne op dat wij niet be grijpen wat tegen de voorstelling der on derwijskosten in verband met de gegoed heid van de ouders der schoolgaande leer lingen en de draagkracht der belasting be talende ingezetenen is in te brengen. Wel is waar verzwijgt de circulaire de voordeelen te vermelden die de genoemde inrichtingen van middelbaar onderwijs, als alle andere, een deel der burgerij biedt, wat haar inderdaad den schijn van eenzij dig voor te stellen doet opioopen. Maar wat niet vermeld wordt, zal toch wel niet bewijzen, te worden ontkend. En hoven- dien, wij hebben ons hiervan op de hoogte gesteld bij enkele der onderteekenaren, de quaestie loopt alleen over te gering school geld voor de meest gegoeden. In hoever de opmerkingen van de genoemde besturen juist zijn of niet, wenschen wij die buiten deze quaestie staan, thans niet te beoor- deelen. Wij stellen, in afwachting van het toegezegde „volle licht" onze kolommen, zoo noodig, gaarne ten dienste der betrok ken besturen, de schrijvers van het dooi de Goesche Crt. aldus getitelde „fraaie christelijk product". Ten slotte merken wij op dat ook wij geen behoefte gevoelen om terug te komen op de praktijken onzer tegenpartij zij worden er toch niets minder door, en heb ben daarenboven die uitwerking gehad dat juist de geestverwanten dier tegenpartij, op den antirevolutionairen candidaat zijn overgegaan; en dat werkelijk niet uit ge negenheid voor dezen maar uit protest tegen de praktijken hunner geestver wanten. Hierbij denken wij echter niet aan de circulaire van 't verkiezingscomité Putte v. d. Hoek, welke als model van waar dig strijdvoeren hoven onzen lof is. Herhaaldelijk lezen wij in de lijst van onbestelbare brieven uit Goes en Middelburg dat als onbestelbaar zijn terug gekomen brieven geadresseerd aan N. Bonten Dordt. Wij merken belanghebbenden op dat dit hunne eigene schuld is. Zij rroeten adresseeren als volgt. N, Bonten 1820 Dordrecht. En niet den heer N. Bonten of de firma N. Bonten. Bij kon. besluit is benoemd tot ont vanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Zaandam K. W. van Sandick, thans te Middelburg. Bij beschikking van den Minister van Marine wordt met ingang van 1 Oc tober a. s. benoemd tot lichtwachter bij de verlichting aan den Westkappelschen zeedijk W. van Rooijen, thans tijdelijk lichtwachter te Westkapelle. Naar men aan de „Midd. Crt." uit 's Gravenhage meldt, is het besluit ge vallen, om het rijkslandbouwproefstation, thans te Goes gevestigd, naar Middelburg te verplaatsen. Goes. In de Donderdagavond gehou den raadsvergadering onder voorzitterschap van den hurgemeester, bij afwezigheid van den heer de Witt Hamer, werden de no tulen gelezen en goedgekeurd, en werd onder meer medegedeeld dat de verkoop van de karreschuur en mestputheining aan J. Huige heeft opgebracht f 99 en dat voor f562 karren en tuig zijn overgegaan van J. Dirkse op A. Foudraine. Voorts dat ten geschenke zijn ontvangen: lo. van de erf genamen van jhr. mr. v. d. Goes van Naters een boekwerk getiteld Het privelegehoek van Goes. 2o. Vaa mr. J. G. de Witt Hamer. Verschillende stukken betreffende Goes en omstreken. Hiervoor is aan de g evers dank betuigd. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand wordt ben'oemd de heer J. Ph. Wesse- link. Op verzoek worden op de H. B. S. toegelaten, zoover de plaatsruimte toelaat, 2 jongejuffrouwen Moens, 1 Oele en 1. Pr ins. Het verzoek om afschrijving in den H O. ten bedrage van f 16,25' door dhr. Landmeter v. d. Meulen wegens afwezigheid van een halfjaar, wordt ingewilligd. De begrooting der schutterij over 1898 wordt goedgekeurd. Eveneens het voorstel omtrent restanten en oninbare posten op den dienst van '96deFinanciëele Commissie had gevraagd uit welke gegevens de oninbaarheid van een post ten bedrage von f25 bleek. De voorzitter antwoordde dat zulks in de ge heime zitting zal worden medege deeld. Tot toelichting van het voorstel tot wij ziging der begrooting over 1897 zeggen B. en W. dat wegens de verbouwi11 g der weverij tot gymnastieklokaal, de inrichting der begraafplaats, de kosten op de mest een uitgaaf noodig is die gevonden kan worden uit de overschotten der beide vo rige dienstjaren, verkoop boomen en uit een geldleening van f 7000 te sluiten bij het Gasthuisbestuur, waartoe B. en W. het voorstel doen. De Financieele Commissie vraagt waar om hier niet gesproken wordt van de op brengst van te rooien boomen, daar deze rooiing toch is voorgenomen. De voorzitter antwoordt dat hiertoe later een voorstel te wachten is. De heer Ochtman herinnert er aan, na mens de finantieele commissie, dat tot be doelde rooiing van boomen aan den Oost- Singel reeds in de zitting van 22 October 1896 besloten is. Hij geeft toe dat 't rooi en de wegen ontsiertdoch gelijk met de menschen 't geval is, komt er ook voor de boomen een tijd dat zij ten einde groei zijn en zij derhalve gerooid moeten worden. Bij de rondvraag vestigt de heer Quist er de aandacht op dat in den laatsten tijd uit den boezem der schipperij vele onge gronde klachten opgaan over den last en het oponthoud veroorzaakt door de verzan ding! in de buitenhaven van het Sas, waar door het water meer dan halfwas moet zijn, willen schepen van 7Va voet diepgang bin nen kunnen komen. Hierop is niet genoeg zaam gelet bij 't leggen vau 't nieuwe Sas, anders toch had de Westnol verder zee waarts in kunnen gebracht worden. Spr. herinnert dat dergelijke verzanding aan her Oude Sas nimmer heeft plaats gehad

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1