NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH m. 1897. Meirfag 17 lalt. (êffife laatgang. unr- - IS"'A VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN I I I <1 ft MP OOMBOOT. mdag 18 's m. 2. 21 'b morg. 9. ische Stoomboot- .ppijea. ROTTERDAM gea plaatsen. Van Rotterdam: )ond.l5 fryd.16 fcater.17 Sond.18 taan.19 7.— 12, 2, 1.30 3.— 2.— 9,30 7.30 8.— Dine. 20 12.— iroen21 11. )ond.22 11.— r rijd.23 12.— 'ater.24 1.30 'on. 25 2. lMaan.26 2. Dins. 27.11,— Woen28 11,— Dond.29 11.— Vrijd.30 11,— Zater.31 11, )TDIENST jrg en Zierikzoe. kzee Spoorweg Goes nli. Van Zierikzes: 'smorg. smid Dond.15 6.3.45 I Vrij d.16 7.50 3.45 Zater.17 Zond. 18 Maan.19 Dins. 20 Woen21 Dond.22 |Vrijd.23 Zater.24 Zond. 25 Maan.26 Dins. 27 Woen28 Dond.29 Vrijd.30 Zater.3l 7,50 6- 7.50 7,50 7.50 6,30 7.50 7,50 6.— 7,50 7,50 6.30 6,- 7.10 7.50 3.45 6,- 3,45 3,45 3,45 3,45 3.45 2,30 4.30 3,45 3,45 3.45 2,30 3,45 3.45 jrbootdienst de p, Hulst-Vlak®. iotdienst. U20 min. na kloktijd) naar Vlake vm. 4,50 alsoorden onmiddellij k len correspondeerenden 10.31, 2,15, 5,15 uur. worden geen goederen Sndienst. IWalsoorden vm. 7, uur. onmiddellijk na aan* ■ongeveer vm. 9,eQ 15 u. ^EN-OP ZOOM'THOLEN 3om naar Tholen, 5,3C, altatief), 11,1,30» Bergen-op-Zoom 6,05, tf), 9,35, 12,40, 2,10 en-op-Zoom n. Halsteren ren naar Tholen 15 min. ibarge. -Vlissingen v. v. a. *5,20, *6,20, 8,—, 12, 1,30, 2,30, 3,35, j. *6,40, *8, 9,5, 10, 5, 2,30, 3,30, 4,20, 5, |r. Alleen op werkdagen, [juli. ttterdam: laandag) 's morg. |t yverpen0 Maandag) 's morg. b-iU 11 tüsdienst oa„q ische veer-goej litzondering van Dl™ 1st. Vertrek Veer'b morg- ,30, 's avonds 5, ;on)'smorg. 8,37, 8n je), 's avonds 6,30- ,'eer 's morg. 9, L (Slot Ostende), n dagelijks. Lom. 1,40a) 3,25 en6,20, J 2 10a) 3,55 „6,50. ms mw) kerke vm. 8,10. 8,40. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franc» p, p.0,95( Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiede-re regel meer 10 cent. Abusievelijk viel in ons feuilleton „Theo logische school" (zie ons vorig no.) het bovenschrift weg, dat dit nu een stuk wa< van het door de Telegraaf geplaatste met zooveel waardeering door een luthersch proponent den heer Hissink, geschreven opstel over genoemde inrichting. Wij herstellen die fout bij deze. ird. aangelegd. yan 6.20 aten. naai Breeke»! De mannen van den christelijk histori- schen Kiezersbond blijven er zich op be roemen dat izij het land gered hebben door overal de liberalen en zelfs de radi calen aan te bevelen tegenover antirevo lutionairen of Roomschen en dat zij door deze tactiek die het liberalisme op de been houdt en eeu onvruchtbare periode van wetgeving in het verschiet stelt, het land van de overheersehing door Rome hebben gered. Zij vergeten echter daarbij dat Rome nergens eu nooit meer gebloeid heeft dan in de dagen toen men trachtte het van al zijn politieken invloed te berooven. De vervolging der Roomschen door Bis marck en zijn liberale aanhangers in Daitschland beproefd, heeft Rome's politie ken invloed verhoogd en met recht mocht Rome als staatkundige macht zijn vervol gers toeroepen het bekende „Les geus que vous tuez se portent assez bien." (De menschen die gij gedood hebt zijn nog goed gezond). De Culturkampf is deerlijk mislukt en met de uitdrijving der uitdrijvers geëin digd. Bismarck voorop, daarna de oud-liberale partg, de party der Miquels en Bennigsens, verdwenen van 'tstaatstooneel. Bovendien wat is in den diepsten grond zulk een politieke geloofsvervolging eigea- lijk? Dit zal ds. Ulfers uit Rotterdam, zeker een der beste vrienden van de heeren van den Christelijk historischen Kiezersbond, bun zeggen. Hij toch schreef eenige jaren geleden omtrent het wezen van den Culturkampf (vervolging van Rome) het volgende „De Culturkampf, die in alle landen gestreden wordt, is in den grond dan ook geen andere, dan de strijd der Loge tegen het Christendom. Dat Christen dom was goed in de wereldgeschiedenis t»t nu toe was noodig in den ontwik kelingsgang der menschheid, maar heeft nu zijn taak klaarblijkelijk atgedaan. De verdere taak vervalt nu aan dien hoo- geren godsdienst, dien der loge. „De Loge kan in der volken geschie denis nog belangrijk genoeg worden. Zij is nog geene aigeleefde vrouw. In den aanstaanden grooten strijd tussehen Christendom en Nihilisme, door zoovele groote geesten van allerlei richting voor uit gezien en verwacht, is het zoo twij felachtig niet welke partij zij zaL kiezen." Dat liberalen als Bastert en v. Karne- beek, die zich steeds door de mannen van de Teeken plank lieten candidaat stellen, thans tot den Bond van dr. Bronsveld overliepen, is een daad die misschien door verandering van inzichten werd beheerscht. Maar dat bij deze verkiezing een onuit gesproken verband tussehen Loge en Chris tendom, aan de party der Revolutie de meerderheid bezorgde, valt niet te ont kennen. Waar dit op uitloopt? Het zij vooral in deze dagen die de khristelijke-School-collecte voorafgaan, drin gend herinnerd, dat heel dit optreden op niets anders uitloopt dan op 't onder Chis- telijke vlag steunen van de partij, die nu Jaren lang in Staat en Kerk en School veel bestreden heeftvan hetgeen den Christen 'herbaar is en die zeker dien steun niet be- oooen zal met meerdere aandacht te schen en aan den ongestoorden voortgang van J Evangelie, in zake Kerk en Schooi en De bevolking der aarde is 1470 rnilli- oen. Daarvan behooren meer dan de helft tot het Heidendom, n.l. 874 millioen. Dan volgen de Roomsch-Katholieken met 195 millioen vervolgens de Mahomedanen met 173 millioen de „Protestanten" met 135 millioen terwijl de Grieksch-Kathplieken 85 millioen tellen. 16 Juli '97. Pro», blad. no. 90 bevat een besluit va!n Gedeputeerde staten van Zeeland omtrent het rijden met aan elkander gekoppelde onbeladen voertuigen. Beschikkende op het verzoek van de afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van landbouw m veeteelt in Zeelandom ontheffing van het verbod in 1 van art. 87 van het Reglement op de wegen en voetpaden voor de wegen in Schouwen en Dniveland, is door Ged. Staten besloten krachtens 2 van art. 87 tot wederopzegging ontheffing te ver- leenen van het verbod in 1, voor wat betreft de wegen in de eilanden Schouwen en Duiveland, uitgezonderd den weg van Zierikzee naar Brouwershaven, zoodat die wegen mogen worden bereden met twee aan elkaar gekoppelde onbeladeu voertui gen, mits alsdan de onderstellen stevig aan elkaar verbonden zijn. By ken. besluit zijn benoemd: tot dijkgraaf voor den polder Kramers, te St. Philipsland, H. Geelhoed-} en tot lid van het bestuur der waterkeering van het ca- lamiteuse waterschap Ellewoutsdijk en den calamitens-en polder Borssele J. Smalle- gange Az. Atjeh Kapitein Ross, de gezagvoerder van de „Pegu", die tussehen Edi en Telok Semawe door Atjehers uitgemoord zou zyn, is vroeger reeds tweemaal door een toeval lige omstandigheid voor het lot, dat hem ditmaal trof gespaard gebleven. Toen de „Hok Canton" in 1885 op ie Westkust van Atjeh afgeloopen werd, was door een toeval Ross niet aan boord en in zijn plaats viel zyn vervanger in handen der Atjehers. En toen de „Rajah Kongsie Atjeh" den 21sten Juli 1893 door Atjehers van Sim pang Olim op de Oostkust bij Diamautpunt afgeloopen werd, deed kapt. Woods een reis voor Ross, daar deze om bijzondere redenen in Penang was gebleven. En dus werd Woods het slachtoffer van de roof zucht der „kwaadwillige" (vooral niet- vyandige Atjehers. Vergadering van den Middelburgschen Ge meenteraad van 14 Juli 1897. Afwezig zijn met kennisgeving de hee ren Koole, Tak, van der Swalme, Schorer en van Hoek. Na lezing en vaststelling der notulen van de vorige zitting, stelt de Voorzitter aan de orde de volgqnde punten der agenda I. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn a eene nota van den wethouder den Bouwmeester betreffende de beplanting van den Nieuwlandsehen dijk en b een adres van J. B. C. Vos om eervol ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Het stuk sub a zal tot nadere behande ling ter visie blijven en verzoekt de Voor zitter den leden individueel zich met eigen oogen te gaan overtuigen van hetgeen daarin omtrent die beplanting wordt gezegd, ter wijl dat sub b onmiddellijk wordt afge daan door, conform het voorstel des Voor zitters, het gevraagd eervol ontslag te verleenen. II. Benoeming Voorzitter stembureau voor stemming en eventueel noodige her stemming ter benoeming van een lid van den raad in het Ille district, wegens niet aanneming van benoeming door dén heer W. J. J. Koole. Benoemd wordt met algemeene stemmen de heer den Bouwmeester. III. Benoeming uit den gemeenteraad van voorzitters en hunne plaatsvervangers, leden en plaatsvervangende leden van stembureaux voor stemming en eventueel noodige herstemming ter benoeming van een lid der Provinciale Staten en aanvul ling van de tot 14 Mei 1898 vastgestelde lijst met 4 leden buiten den gemeenteraad. Benoemd werden voor de stemming in het le district tot voorzitter de heer de Waal, tot plaatsvervanger de heer van de Ree in het 2e district (hoofdstembureau, waar van de Burgemeester voorzitter is) tot plaats vervangend voorzitter de heer W. J. Spren- ger en tet leden de heeren Brevet en Gratama, plaatsvervangers de overige lede» van den raad; in het 3e district tot voorzitter de heer E. P. Schorer, tot plaatsvervanger de heer van der Swalme voor de eventueel noodige herstemming in het 2e district, tot plaatsvervangend voorzitter de heer W. J. Sprenger en tot leden de hearen de Stoppelaar en F. G. Sprenger, plaatsvervangers de overige leden van den raad in het 3e district tai voorzitter de heer W. H. Snouck Hurgronje, tot plaatsver vanger de heer van der Harst de lijst, vastgesteld tot 14 Mei 1898 van plaatsvervangende leden buiten den gemeenteraad in het 2e district, wordt aangevuld met de heeren D. J. Dronkers, F. A. Frederiks, J. C. Frederiksen H. F. van den Oudendijk Pieterse. IY. Bewaarschrift tegen een aanslag in de inkomstenbelasting 1896 (2e suppletoir kohier). Naar aanleiding van dat bezwaarschrift stellen B. en W. voor den aanslag van mr. A. A. do Yeer Gzn. van de 8e naar de 5e klasse terug te brengen, waaraan de raad zonder discussie of stemming zijne goedkeuring hechtte. V. Wijzigingen gemeentebegrooting 1897. De door B. en W. voorgestelde wijzi gingen worden eveneens zonder discussie of stemming vastgesteld. VI. Voorstel van B. en W. naar aan leiding van een schrijven van den Inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht be treffende den rioolboezem te Veere. Des Inspecteurs schrijven luidt: „Bij schrijven van 6 April 1895 no. 230 aan den burgemeester van Middelburg deed ik nogmaals eene poging om verbetering te krijgen in den onhoudbaren toestand, waakin Veere verkeert door de ophooping aldaar van Middelburgsch vuil, en hoe dringend reeds door mij op opheffiing van dien stank versprei lenden toestand, althans op volkomen uitbaggering van die ver- gaarkom van vuil is aangedrongen, tot dusver is mij nog niet gebleken, dat dooi den raad van Middelburg daaromtrent plannen ter verbetering zijn genomen. „Integendeel verneem ik wel, dat er plannen bestaan tot uitbreiding van het rioolstelsel te Middelburg, doch van de wijze om dat vuil zonder hinder voor be woners van andere gemeenten te ontlasten, daarvan lees ik niets in de couranten, mij over die quaestie toegezonden. ,,'t Is om die reden dat ik mij thans tot den Raad der gemeente Middelburg wend met beleefd verzoek het daarheen te leiden, dat de vergaarkom van vuil nabij Veere (thans zoo overvuld, dat af en toe verscheidene groote eilanden van dat vuil zichfbaar zijn en verpestende dampen ver spreiden) geheel en al tot den bodem wordt gezuiverd en verder geregeld eenmaal 'sjaars gedurende den winter flink wordt uitgebaggerd". „Alleen op die wijze kan het dagelijks doorspoelen van den rioolgang met water uit het kanaal eenig doel treffen. B. en W. leggen over een rapport van den gemeentebouwmeester met bijbehoorend kaartj» en staten van de op 5 Juni 1896 en 30 Mei 1837 gedane peilingen. Uit da^ rapport blijkt dat de toestand in den riool boezem van Veere tengevolge van de ge dane spuiingen niet onbelangrijk is ver beterd, terwijl als gevolg van de sterke en drukke spuiing, die volgens het nieuwe rioolplan door den te maken zinker hij de Bellinkbrug zal plaats hebben, de ver dunning en wegspoeling van de stoffen zeer zullen worden bevorderd. Derhalve stellen zij voor den inspecteur te berichten dat het rapport e. a. van den gemeente bouwmeester voor hem ter inzage ligt, doch dat zijn oordeel dat alleen op de doorhem in overweging gegeven wijze de doorspoe ling eenig doel kan treffen, niet door den Raad wordt gedeeld en alzoo voorhands geen termen bestaan om aan zyn verzoek gevolg te geven. De heer Gratama heeft van ter zijde vernomen dat ter zake nog een nader rekest spoedig den Raad zal bereiken. Hij geeft daarom in overweging of het niet gewenseht zyn zou tot zoolang het voorstel van B. en W. aan te houden. De heer den Bouwmeester antwoordt dat de heer Gratama zeker doelt op een rekest bevattende klachten van in den omtrek wonende boeren, doch hij kan nu reeds de verzekering geven dat het rekest niets gemeens heeft met de onderhavige zaak. Het voorstel van B. en W. wordt hierop zonder verdere discussie of stemming aan genomen. VII. Voorstel van B. en W. naar aan leiding van het schrijven der heeren J. C. de Waal o. s. betreffende het van onwaarde verklaren van stembiljetten. De heeren J. C. de Waal, Ph. Boude- wijnse en L. de Fouw, die by de herstem ming voor een lid der Tweede Kamer, het stembureau in het derde district hebben uitgemaakt, hebben bij collectief schryven den Raad te kennen gegeven dat blijkens het door hen ingeleverd proces-verbaal als van onwaarde werden verklaard 41 stembiljetten, een getal veel grooter dan in beide andere Middelburgsche districten dat eene vergelijking met de bij eerste stemming van 15 Juni van onwaarde ver klaarde biljetten aantoont dat, speciaal wat de stemdistricten dezer gemeente betreft die cijfers volstrekt niet met elkander cor- respondeerer dat de mogelijkheid derhalve niet is uitgesloten, dat bij de beoordeeling der billetten een verschillende maatstaf is aan gelegd bij de stemming en herstemming dat het daarom gewenseht zijn zou, voor het vervolg meerdere overeenstemming worde verkregen en vooral geen onzeker heid meer besta omtreut de bedoeling van het voorschrift van art. 77 der kieswet, wat betreft de wijze waarop de candidaat moet zijn aangewezen dat ter Toorkoming van alle misvatting in het vervolg, speciaal eene officieele in terpretatie behoort aan te geven of het in evengenoemd voorschrift voorkomende „zwart maken" de strekking heeft te vor deren dat het witte stipje geheel moet of wel gedeeltelijk mag zijn zwart gemaakt en of dus in bet laatste geval, bet stem- billet al dan niet als van onwaarde moet worden aangemerkt, wanneer overigens daarop geene onregelmatigheden voorkomen on ook omtrent den stellig uitgedrukten wil des kiezers geen twijfel kan bestaan redenen waarom zij in overweging geven het verkrijgen dier interpretatie te willen bevorderen en daartoe zoo spoedag moge lijk h't initiatief te nemen. B. W. stellen thans voor geene in terpretatie te vragen, daar het hun duide lijk voorkomt dat hot witte stipje geheel zwart moet worden gemaakt, terwijl toch bovendien geen stembureau zich aan eene interpretatie behoeft te storen. Nadat de heer de Waal het standpunt der heeren in overweging geven nader had toegelicht, werd het voorstel van B. en W. verdedigd door de heeren van Dunne en W. H. Snouck Hurgronje. De eerste oor deelt dat hier eene interpretatie gaan vragen, misplaatst zyn zou, de wet is er en de minister zou er naar verwijzen bovendien acht hij zeer gegrond de slot- overweging die B. en W. aan hun voor stel vastknoopten. De laatste is het met den vorigen spreker eens, volgens hem laat de wet geen twijfel over, zij vordert ge- beele zwartmaking. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met algemeene stemmen, behalve die van den heer de Waal. De vergadering gaat hierna, op voorstel des Voorzitters, over in eene met gesloten deuren. Ka de heropening der openbare zitting wordt deze, daar niemand meer iets in het midden te brengen heeft, voor gesloten verklaard. Zomervergadering der Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van 15 Juli. Na opening der zitting, waarbij tegen woordig zyn 39 leden (bij ééne vacature zijn met kennisgeving afwezig de heeren van der Lek de Clercq en J. A. Bolle) do8t de Voorzitter mededeeling van de benoeming der Voorzitters en Ondervoor zitters van de afdeelingen en stelt daarna voor over te gaan tot de benoeming van een lid der staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet. Het stembureau, gevormd door de heeren van der Have, Hennequin, van Buren en Hombach, deeit bij monde van den eerst genoemde mede dat van de 39 uitge brachte stemmen de heer Kakebeeke er 34 op zich vereenigd had. Gekozen is dus de heer Kakebeeke, die, onder dank betuiging voor het in hem gestelde ver trouwen, zich bereid verklaart de beuoeming aan te nemen. jij Van het Bestuur der Afdeeling Zeeland van het Nederlandseh Paardenstamboek was een verzoek ingekomen om het tot dusverre aan de Maatschappij tot bevor dering van Landbouw en Veeteelt toege kend Provinciaal subsidie tot aanmoediging der paardenfokkerij aan genoemde afdeeling over te dragen Conform bet voorstel des Voorzitters wordt besloten het verzoek om advies te renvoieeren naar Gedepu teerde Staten. Aan de orde komt thans het aange houden voorstel van Ged. Staten tot af wijzing van het verzoek van W. Moelker c. s. om subsidie voor een wagendienst tussehen Tholen en St. Maartensdijk. Het algemeen verslag der afdeelingen, in de laatste najaarszitting uitgebracht, wordt door den beer van Buren voorge lezen. Daarna opent de voorzitter de beraad slagingen over dit voorstel en geeft het woord aan den heer van Buren. De heer van Buren zegt Met leedwezen heb ik kennis genomen van het praeadvies van het College van Gedeputeerde Staten in deze zaak het advies tot afwijzing berast op dezen grond, dat herhaaldelijk door onze verga dering dergelijke aanvragen werden afge wezen. Slechts tweemalen werd voor wagendienst subsidie toegekend, welke be sluiten werden genomen in strijd met het praeadvies van het Gedeputeerde College. In de afgeloopen 'najaarsvergadering is deze zaak in de afdeelingen uitvoerig onderzocht en uit het algemeen verslag destijds opgemaakt blijkt, dat algemeen wordt erkend, dat een openbaar middel van vervoer voor het eiland Tholen een dringende behoefte is en dat zoodanig vervoermiddel niet kan bestaan dan met subsidie van de staten dezer provincie. Men heeft de vrees geopperd dat wan neer by uitzondering aan Tholen eene subsidie werd verleend, vele dergelijke aanvragen bij de staten zouden inkomen, maar deze vrees is niet gewettigd, stibsidiën worden gegeven o. a. aan Ambachtsscholen, voor Stoombootdiensten, voor Stoomtrams voor Geneeskundige diensten, Verloskun! dige diensten, voor het aanleeren van hej snoeien van vruchtboomen, voor hoefbe. slag en landbouw, maar daarom meldeft t I i- t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1