N1EUWSBLAD VOOR ZEELAND. L a Jb t ij n. CHRISTELIJK- HISTORISCH Medekiezers lo. 128. 1897. 3)insrfag 20 Mi. iffiCe Iftntgaug. Aanstaanden Dinsdag20 Julimoet de herstemming plaats hebben voor een lid van onzen Gemeenteraad. Onze candidaat is de Heer een man van beslist liberale beginselen, een overtuigd voorstander van goedkoopopenbaar onderwijs en als oud-lid van een Gemeenteraad niet onbekend in gemeentezaken. Zijn leeftijd biedt alle waarborgen voor kalmte en bezadigdheid bij de behandeling van ernstige en belang rijke zakenhoewel hij nog jong genoeg is omwaar het de verdediging der eerlijk li berale beginselen betreftmet jeugdig vuur voor zijn gevoelen uit te komen. Van niet geringe beteekenis achten wij het ook, dat op de openbare vergadering van kiezers en belangstellenden, gisteren (12 Juli) in „de Prins van Oranje" gehouden, bij acclamatie besloten werd den Heer LAItlLLJA als candidaat te aanvaarden, zoodat ook de daar aanwezigen zijn verkiezing zullen helpen bevorderen. Brengt daarom met ons en met hen die op die vergadering aanwezig waren uw stem uit op den Heer L -A. ZB 33 IJ" IsT. Denkt er aande keus is thans beperkt. Of de liberaal LA1S1MJN öf de anti revolutionair BUIJSE komt in den Raad. Wordt LA It lil.) V bij de herstemming gekozendan is bij deze verkiezing niets verlorenomar ook niets gewonnen. Denkt er aan dat onze hevigste tegenstanders nooit voldaan zijn en dat zij werd de Heer BUIJSE gekozen, zouden denken: „die perzik smaakt naar meer P Nu, daar hebben de anti-revolutionairen van hun standpunt groot gelijk in maar ze zullen eerlijk genoeg zijn om te bekennen, dat wij van OIIS standpunt met warmte moeten strijden voor de candidatuur LA ISIS IJ Laat niemand onzer thuis blijven want slechts als wij als één man ter stembus gaan is overwinning door eigen kracht mogelijk. Zegt niet„Ik heb geen tijd om te gaan stemmen Zoekt tijdmaakt tijdroepen wij toe. Wie kiezer ismui»- stemmen niet alleenmaar moet, stemmenwant /be recht is /toplicht. Geen lauwheidgeen onverschilligheidZegt niet„Mijn stem zal den doorslag niet gevenwant als velen dit zeggen en zich van stemming onthouden dan is de overwinning aan de tegenpartij en die tegenpartij denkt er aanzal alle troepen in het vuur brengen. Maar stemt niet alleen LABltlJA tracht ook de onverschilligen te bewegen met U en met ons hun stem uit te brengen op onzen flinken, eerlijken, openhartigen liberalen candidaat PRIJS DER ADVERTENTIËN Middelburg. De antirevolutionaire kiesvereeniging alhier heeft (blijkens een advertentie in de M. C. van Zaterdag) voor district III candidaat gesteld voor den ge meenteraad den heer C. Verhage. LABRIJN, van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Namens de onderteekenaars der CandidaatstellingLABRIJN. S. H. DRIJFHOUT. J. C H. HOLLMANN. J. MEIJLER. G- F. H. FRANK. W. KAKEBEEKE. J. Th. PILAAR. A. A. TER HAAR. J. C. MASSEE. J. DE ROCHEFORT. Maak het witte stipje in het onderste vakje zwart. De stembus is geopend van 's morgens 8 tot 's avonds 5 uur. Wie zijn kaart verloren heeftkan op 't Gemeentehuis een nieuwe bekomen. Snelpersdruk. - J. A. ROSS. - Goes. te go- ook ting n en be- li un en den ler- ren nier aer- rijd ïdt, ner oor ner cht ing lin- eze zen on- ers A 49 ,em lijn ■ste de ran er- len ren rns ige en dit ;io- er- be- de ere us. lat tan in- len dit ren Staat, en groepeerde deze eenlingen, ja weer wel in drie, maar in drie heel andere kringen, naar een gansch anderen maatstaf, den maatstaf van het bezit. En zoo kent ook de Nederlandsche Grondwet, zelfs na de herziening van '87, nog geen andere, dan de oude, Thorbeckiaansche, onderscheiding vanhoogstaangeslagenen, heden die een zekere som in de eene of andere belasting betalen, en die daar bene den vallen. Van deze drie groepen of staten is de laatste nog de grootste, al is dan ook, se dert de jongste kiesrechtuitbreiding 't aan tal tot de tweede categorie behoorende, stellig ruim 4 maal honderdduizend. h7» de 21 artikelen van Ons Program wandelden wij er reeds 10; ter wille'van es J lezingen moesten wij 27 April jl., taX u-a preken, met artikel 11 wordt de taak by deze hervat. gestagen. De gilden in de steden hadden gelijke belangen die zij bij de magistraat be pleitten of door hunne vertegenwoordigers in de magistraat lieten behartigen. Zoo verkregen deze gilden een politiek cn bijsmaak. De revolutie kwam en maakte aan hun bestaan met éen pennestreek een einde. Nu was het wel goed voorzoover deze gilden een carricatuur waren geworden van hetgeen zij vroeger waren. Doch tegelijk verdween ook het goede dat er in over gebleven was. De revolutie wierp met het bad het kind weg. Men ruimde op en stelde niets er voor in de plaats. Voor organisatie kwam derhalve desor ganisatie. Tot organisatie terug te brengen bedoelt dan ook dit artikel 11». 19 Juli '97. Bij besck. van den Min. van Binnenl. Zaken is benoemd tot assistent aan het Rijkslandbouwproefstation te Goes, J. A. Goemans, aldaar, en is voor betzelfde tijd vak benoemd tot bediende aan dat station, G. O. van den Ende, te Goes. Bij Kon. Besl. is: lo. dr. L. T. Boer- ma, arts, wegens woonplaatsverandering, eervol ontheven van het gezondheidsonder zoek van uit de zee te Brouwershaven aankomende schepen, ingevolge de bepa lingen der wet van 28 Maart 1877 (Stbl. ■o. 35), gewijzigd bij de wet van 8 April 1893 (Stbl. ivo. 62)2o. voor den tijd van drie jaren, met dat onderzoek voor Brou wershaven belast J. F. v. d. Meer, arts aldaar. Bii kon. besluit is dhr. H. A. Mol herbenoemd als burgemeester van Oude- lande, met ingang van heden. Zomervergadering der Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van 16 Juli. De Voorzitter opent de zitting en doet mededeeling dat afwezig zijn de heeren van der Lek de Clercq, J. A. Bolle en Huvers (present zijn dus, bij den vacature, 38 leden), waarna de notulen der vorige zitting worden gelezen en gearresteerd. Aan de orde is een voorstel van Ged. Staten om een subsidie te verleenen voor een stoomtramweg van Hulst naar Wal- zoorden. De aanvrager, A. J. M. G. van den Broeck te St. Nicolaas verzocht om eene subsidie gedurende een eerste tiental jaren van f7500 'sjaars pei jaar en gedurende de tien volgende jaren van f 2500's jaars. Naar aanleiding echter van het desbetref fend rapport van den Provincialen Hoofd ingenieur stellen Ged. Staten voor eene subsidie te verleenen ad f5000 gedurende 20 achtereenvolgende jaren. Blijkens het algemeen verslag der afdee lingen, dat uitgebracht werd door den heer van Deinse, waren tegen het voorstel nog al bedenkingen geopperd. De heer Hammaeher opent de rij der sprekers. Hij vangt aan met zijne volle instemming te betuigen met het verleenen eener subsidie, doch met de wijze waarop die verleend wordt, kan bij niet medegaan. Slechts eenmaal aan den stoomtramweg BrouwershavenSteenbergen is voor 20 jaren subsidie verleend wegens de ongunsti ge terreinsomstandigbeden. Alle andere subsidiën zijn verleend voor 10 jaren en hij vindt dien tijd lang genoeg om de sta biliteit der maatschappij te constateeren. Derhalve doet hij het voorstel om gedu rende 10 jaren eene subsidie te verleenen van f7500 'sjaars; na het expireeren van dien termijn kan dan nog altijd beslist worden of er termen aanwezig zijn voor verdere subsidie. De heer van Waesberghe Janssens kan zich met dat voorstel niet vereenigen, om de eenvoudige reden dat uit de gemaakte berekeningen en becijferingen genoegzaam blijkt dat de aanleg van den stoomtram noodwendig moet afstuiten op de verleening van slechts een gedeelte der subsidie. De heer Hennequin geeft met den heer Hammaclier toe dat subsidiëering wel op den weg ligt der Provincie, doch hij is het ook met hem eens dat aan die subsi- dieering geen bijzonder prerogatief mag worden vastgeknoopt. De heer Fruijtier merkt op dat hier niet van een bijzonder prerogatief de rede kan zijn; met cijfers toont hij aan dat, wat de renteberekening betreft, de voorgestelde subsidie voor de Provincie voordeeliger is dan die voorgesteld door den heer Ham maeher. De heer Hombach wil den termijn der subsidie niet bespreken hij wil alleen het oog vestigen op het groot belang dat de landbouw beeft bij den aanleg van den tram en voor dat enorm belang moet naar zijn gevoelen alle nevenbeschouwing wijken. De beer Heijse is het met den laatsten spreker eens, waar zulk een belang in het spel is, zij men niet kleingeestig met het verleenen der subsidie, te meer nu èn aan vrager èn Hoofdingenieur van den Pro vincialen Waterstaat er de noodzakelijkheid van hebben aangetoond, hetgeen mede het gevoelen was van den heer van Deinse. De heeren Hennequin en Hammaeher verklaren zich niet tot andere gedachte» ge komen door de uitingen der vorige sprekers zij meenen dat het finantiëel belang der Provincie vordert dat hun voorstel wordt aangenomen, waarna de heer Hombach het voorgestelde subsidie nogmaals verdedigt, om ten slotte te verklaren dat hij met ze kerheid kan zeggen dat, wordt het subsidie niet ten volle verleend, de zaak van den stoomtram hopeloos verloren is. De beer van der Meer oppert bet be zwaar dat waar in de voorwanden bepaald wordt dat de uitbetaling van het jaarlijksck subsidie zal plaats hebben den 8en dag van bet exploitatie jaar, het moeilijk zijn zal in het laatste jaar boeten enz. van de ondernemers te innen. De heer van Waesberghe Janssens ver klaart namens Gedeputeerden dat die voor waarde zal worden gewijzigd in dier voege dat van de subsidie des laatsten jaars een vast te stellen peioentage eerst zal uitbe taald worden aan het einde des jaars, niet welke wijziging de beer van der Meer zich verklaart te vereenigen. Het voorstel Hammaeher wordt hierna verworpen met 28 tegen 10 stemmen (die der heeren Hennequin, van Houte, Eras mus, Hammaeher, Snijders, Fokker, van der Have, Dronkers, Noordijke en Maas), terwijl het voorstel van Gedeputeerden daarna zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Het voorstel van Ged. Staten tot eene afwijzende beschikking op het adres van de firma H. Braakman Co. omtrent de uitoefening van een stoombootdienst tus- sclien Terneuzen- Hoedekenskerke- Hans- weert- Walzoorden, kon, na de gisteren gevallen beslissing omtrent het subaidieeren van den stoombootdienst Walzoorde- Ylake niet anders dan aangenomen worden. Nadat dan ook het algemeen verslag der afdeelingen door den heer Hennequin was uitgebracht, werd het zonder dis cussie of hoofdelijke stemming goedge keurd. Bit was mede het geval met een voor stel van Ged. Staten om afwijzend te be schikken op het verzoek om subsidie van I. J. Parreij, veerschipper in bet overzet veer van Yersekedam op Gorishoek, nadat het algemeen verslag der afdeelingen was uitgebracht door den heer den Boer. Door Ged. St. is voorgesteld, om ver betering te verkrijgen in den toestand van den weg, dienende tot toegang naar de uitgebakende zandplaats op het strand nabij de haven van Breskens, wel ke weg bij regenachtig weder een waren modderpoel vormt, daar elk middel tot waterafvoer ontbreekt, een subsidie te verleenen van de helft in f745, (de an dere helft te dragen door het Rijk), welk bedrag, volgens de berekening van den Hoofdingenieur, na aftrek van de bijdrage van het waterschap Oud- en Jong Bres kens, te kort zal komen voor verbetering van dien weg. Het algemeen verslag der afdeelingen, uitgebracht door den heer Hammaeher luidt gunstig voor het voorstel, dat dan ook zonder discussie of hoofdelijke stem ming wordt goedgekeurd. De gemeente Kruiningen vraagt een ren teloos voorschot van f3000, 'voor de be- grinding van den Achterweg, welke eene verbinding vormt tusschen de kom van Kruiningen en het oostelijk deel van het gehucht Hansweert. Ged. Staten merken op dat reeds bij besluit van 6 Juli 1883 een dergelijk verzoek is afgewezen, op grond dat eene verharding van dien weg in het algemeen belang niet werd gevorderd, omdat er reeds een harde weg van de hoofdkom van Kruiningen tot bij de sluizen te Hans- weert was en de Achterweg derhalve een tweede harde verbinding zoude vormen. Op diezelfde gronden stellen zij nu ander maal voor eene afwijzende beschikking te nemen. Het algemeen verslag der afdeelingen wordt uitgebracht door den heer Pompe van Meerdervoort. De heer van Deinse, en met hem de heer Pompe van Meerdervoordt, blijven de inwilliging van het verzoek in het be lang van Kruiningen billijk en wensche lijk achten; eerstgenoemde stelt derhalve

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 15