VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH :k:_ er. L-A-ZBiR/icrisr lo. m1897. Dtusrfag 20 fult. iffife laatgang. Gij zult geen valsche getuigenis spreken tegen uw naasten Dat de tegenpartij niets onbeproefd laat om haar candidaat te doen slagen, nemen wij haar geenzins kwalijk. Alleen meenen wij dat lasteren en kwaadspreken gelaakt mogen en moeten worden, ook ter wille van den betrokken persoon. Nu wordt hier door de anti-revolutionairen rondgestrooid, dat de candi daat LABRIJN geen hart zoude hebben voor den werkman en zelfs als landbouwer het loon zou hebben verminderd. Wij wenschen niet achter te blijven een afdoend bewijs te ge\en van de grove onwaarheid en den vuigen laster die hier met opzet en tegen beter weten in, verspreid wordt. Hieronder toch kunnen wij een verklaring overleggen, die op de groot ste betrouwbaarheid aanspraak mag maken. De namen toch, onder deze verklaring geplaatst, zijn echt, wat on derzoek kan lijden. Sommige van de onderteekenaars zijn van tien tot twintig jaai werkzaam geweest bij den heer LABRIJN. Ingevolge bovenstaande durven wij met de meeste vrijmoedigheid dhr. aan te bevelen, als een man, die den werkmansstand een goed hart toedraagt eenige kiezers. a PRIJS DER ADVERTENTIËN Zomervergadering der Provinciale Staten van Zeeland. De ondergeteekeiulen, allen wonende te 's-Gravenpolder en ■werkzaam geweest als veldarbeiders bij den lieer K. J. LABRIJN, tijdens hij aldaar landbouwer was, verklaren volgaarne, dat zij in hem. een uitnemenden werkgever hebben gehad en bij hem steeds een flink dagloon hebben genoten, geëvenredigd aan de verrichte werkzaamheden. 's-Grkvectoldeu, 17 Juli '97. (w g.) P. KRIBBE, (w.gJAN HOOGESTEGER. (w.g.) D. JONGENENGEL, (w.g.) L. HOEKMAN. (w g.) K. KRIBBE, (w g.) C. MOELKER. (w.g.) P. DRIESPRONG, (w.g.) A. DRIESPRONG. te ge- ook ing nen be ltin en ilen 1 er- ren nor ier- rijd idt, ner ner oor ner ebt ing lin- eze zen on- ers A 49 .em djn •ste de ge* t in ran ■er- len ren Dns ige en dit tio- ■er- be- de ere 1118. dat lan in- len dit ren '97. zoo kent ook cie in euerianuscno vrrouuwei, zelfs na de herziening van '87, nog geen andere, dan de ou.de, Thorbeckiaanaohe, onderscheiding vanhoogstaangeslagenen, heden die een zekere som in de eene of andere belasting betalen, en die daar bene den vallen. Van deze drie groepen of staten is de laatste nog de grootste, al is dan ook, se dert de jongste kiesrechtuitbreiding 't aan- ®t'°t de tweede categorie behoorende, stellig ruim 4 maal honderdduizend. vJj Jan de 21 artikelen van Ons Program nandelden wjj er reeds 10ter wille 'van ds I lezineen moesten wij 27 April jl., J.! afbreken, met artikel 11 wordt de wak by deze hervat. Zoo verkregen deze gilden een politiek en bijsmaak. De revolutie kwam en maakte aan hun bestaan met een pennestreek een einde. Nu was het wel goed voorzoover deze gilden een carricatuur waren geworden van hetgeen zij vroeger waren. Doch tegelijk verdween ook het goede dat er in over gebleven was- De revolutie wierp met het had het kind weg. Men ruimde op en stelde niets er voor in de plaats. Voor organisatie kwam derhalve desor ganisatie. Tot organisatie terug te brengen bedoelt dan ook dit artikel IK 3innenl, lan het Rijkstand bouwproeistation te Goes, J. A. Goemans, aldaar, en is voor hetzelfde tijd vak benoemd tot bediende aan dat station, G. O. van den Ende, te Goes. Middelburg. De antirevolutionaire kiesvereeniging alhier heeft (blijkens een advertentie in de M. C. van Zaterdag) voor distriet III candidaat gesteld voor den ge meenteraad den heer C. Verhage. By Kon. Besl. is: lo. dr. L. T. Boer- ma, arts, wegens woonplaatsverandering, eervol ontheven van het gezondheidsonder zoek van uit de zee te Brouwershaven aankomende schepen, ingevolge de bepa lingen der wet van 28 Maart 1877 (Stbl. ho. 35), gewijzigd bij de wet van 8 April vasi 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 1893 (Stbl. no. 62); 2o. voor den tijd van drie jaren, met dat onderzoek voor Brou wershaven belast J. F. v. d. Meer, arts aldaar. Bij kon. besluit is dhr. H. A. Mol herbenoemd als burgemeester van Oude^ lande, met ingang van heden. Zitting van 16 Juli. De Voorzitter opent de zitting en doet mededeeling dat afwezig zijn de heeren van der Lek de Cleroq, J. A. Bolle en Huvers (present zijn dus, bij éen vacature, 38 leden), waarna de notulen der vorige zitting worden gelezen en gearresteerd. Aan de orde is een voorstel van Ged Staten om een subsidie te verleeneu voor een stoomtramweg van Hulst naar Wal- zoorden. De aanvrager, A. J. M. G. van den Broeck te St. Nieolaas verzocht om eene subsidie gedurende een eerste tiental jaren van f7500 'sjaars per jaar en gedurende de tien volgende jaren van f2500'sjaars Naar aanleiding echter van het desbetref fend rapport van den Provincialen Hoofd ingenieur stellen Ged. Staten voor eene subsidie te verleenen ad f5000 gedurende 20 achtereenvolgende jaren. Blijkens het algemeen verslag der afdee lingen, dat uitgebracht werd door den heer van Deinse, waren tegen het voorstel nog al bedenkingen geopperd. De heer Hammaeher opent de rij der sprekers. Hij vangt aan met zijne volle instemming te betuigen met het verleenen eener subsidie, doch met de wijze waarop die verleend wordt, kan hij niet medegaan. Slechts eenmaal aan den stoomtramweg BrouwershavenSteenbergen is voor 20 jaren subsidie verleend wegens de ongunsti ge terreinsomstandigheden. Alle andere subsidiën zijn verleend voor 10 jaren en hij vindt dien tijd lang genoeg om de sta biliteit der maatschappij te oonstateeren. Derhalve doet hij het voorstel om gedu rende 10 jaren eene subsidie te verleenen van f7500 'sjaars na het expireeren van dien termijn kan dan nog altijd beslist worden of er termen aanwezig zijn voor verdere subsidie. De heer van Waesberghe Janssens kan zich met dat voorstel niet vereenigen, om de eenvoudige reden dat uit de gemaakte berekeningen en becijferingen genoegzaam blijkt dat de aanleg van den stoomtram noodwendig moet afstuiten op de verleening van slechts een gpdeelte der subsidie. De heer Hennequin geeft met den heer Hammaeher toe dat subsidiëering wel op den weg ligt der Provincie, doch hij is het ook met hem eens dat aan die subsi- dieering geen bijzonder prerogatief mag worden vastgeknoopt. De heer Fruijtier merkt op dat hier niet van een bijzonder prerogatief de rede kan zijn; met cijfers toont hij aan dat, wat de renteberekening betreft, de voorgestelde subsidie voor de Provincie voordeeliger is dan die voorgesteld door den heer Ham maeher. De heer Hombach wil den termijn der subsidie niet bespreken hij wil alleen het oog vestigen op het groot belang dat de landbouw heeft bij deu aanleg van den tram en voor dat enorm belang moet naar zijn gevoelen alle nevenbeschouwing wijken. De heer Heijse is het met den iaatsten spreker eens, waar zulk een belang in het spel is, zij men niet kleingeestig met het verleenen der subsidie, te meer nu èn aan vrager èn Hoofdingenieur van den Pro vincialen Waterstaat er de noodzakelijkheid van hebben aangetoond, hetgeen mede het gevoelen was van den heer van Deinse. De heeren Hennequin en Hammaeher verklaren zich niet tot andere gedachten ge komen door de uitingen der vorige sprekers, zij meenen dat het finantiëel belang der Provincie vordert dat hun voorstel wordt aangenomen, waarna de heer Hombach het voorgestelde subsidie nogmaals verdedigt, om ten slotte te verklaren dat hij met ze kerheid kan zeggen dat, wordt het subsidie niet ten volle verleend, de zaak van den stoomtram hopeloos verloren is. De heer van der Meer oppert het be zwaar dat waar in de voorwaarden bepaald wordt dat de uitbetaling van het jaarlijk3ch subsidie zal plaats hebben den 8en dag van het exploitatie jaar, het moeilijk zijn zal in het laatste jaar hoeten enz. van de ondernemers te innen. De heer van Waesberghe Janssens ver klaart namens Gedeputeerden dat die voor waarde zal worden gewijzigd in dier voege dat van de subsidie des iaatsten jaars een vast te stellen peicentage eerst zal uitbe taald worden aan het einde des jaars, met welke wijziging de heer van der Meer zich verklaart te vereenigen. Het voorstel Hammaeher wordt hierna, verworpen met 28 tegen 10 stemmen (die der heeren Hennequin, van Houte, Eras mus, Hammaeher, Snijders, Fokker, van der Have, Dronkers, Noordijke en Maas), terwijl het voorstel van Gedeputeerden daarna zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Het voorstel van Ged. Staten tot eene afwijzende beschikking op het adres van de firma H. Braakman Co. omtrent de uitoefening van een stoombootdienat tus- schen Terneuzen- Hoedekenskerke- Hans- weert- Walzoorden, kon, na de gisteren gevallen beslissing omtrent het subsidieeren van den stoombootdienst Walzoorde- Ylake niet anders dan aangenomen worden. Nadat dan ook het algemeen verslag der afdeelingen door den heer Hennequin was uitgebracht, werd het zonder dis cussie of hoofdelijke stemming goedge keurd. Dit was mede het ge'val met een voor stel van Ged. Staten om afwijzend te be schikken op het verzoek om subsidie van I. J. Parreij, veerschipper in het overzet veer van Yersekedam op Gorishoek, nadat het algemeen verslag der afdeelingen was uitgebracht door den heer den Boer. Door Ged. St. is voorgesteld-, om ver betering te verkrijgen in den toestand van den weg, dienende tot toegang naar de uitgebakende zandplaats op het strand nabij de haven van Breskens, wel ke weg hij regenachtig weder een waren modderpoel vormt, daar elk middel tot waterafvoer ontbreekt, een subsidie te verleenen van de helft in f745, (de an dere helft te dragen door het Rijk), welk bedrag, volgens de berekening van den Hoofdingenieur, na aftrek van de bijdrage van het waterschap Oud- en Jong Bres kens, te kort zal komen voor verbetering van dien weg. Het algemeen verslag der afdeelingen, uitgebracht door den heer Hammaeher luidt gunstig voor het voorstel, dat dan ook zonder discussie of hoofdelijke stem ming wordt goedgekeurd. De gemeente Kruiningen vraagt een ren teloos voorschot van f 3000, voor de be- grinding van den Achterweg, welke eene verbinding vormt tusschen de kom van Kruiningen en het oostelijk deel van het gehucht Hansweert. Ged. Staten merken op dat reeds bij besluit van 6 Juli 1883 een dergelijk verzoek is afgewezen, op grond dat eene verharding van dien weg in het algemeen belang niet werd gevorderd, omdat er reeds een harde weg van de hoofdkom van Kruiningen tot bij de sluizen te Hans- weert was en de Achterweg derhalve een tweede harde verbinding zoude vormen. Op diezelfde gronden stellen zij nu ander maal voor eene afwijzende beschikking te nemen. Het algemeen verslag der afdeelingen wordt uitgebracht door den heer Pompe van Meerdervoort. De heer van Deinse, en met hem de heer Pompe van Meerdervoordt, blijven de inwilliging van het verzoek in het be lang van Kruiningen billijk en wensche lijk achten; eerstgenoemde stelt derhalve

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 14