L A B R IJ N. VOOR ZEELAND. Een ernstig woord aan de Roomsch-Katholieke Kiezers. HISTORISCH Ja, nietwaar? den Liberaal. LABRIJN te steunen? flo. 123. 1897. Dinsdag 20 Mi. iffife laatgang. Ie. Wien moeten wij onzen steun verleenen 2e. En om welke reden zijn wij daarentegen niet verplicht de candidatuur Het was dus (le schuld der 70 R.-K. thuisblijvers, dat de heer LEIJGRAAFF niet is gekozen, maar in geen geval de schuld der liberalen. Dezen deden hun plicht beter dan wij. meerdere waardeering en betere erkenning Een R. K. Kiezerdie het wèl meent met de g-emeente en zijne partij. PRIJS DER ADVERTENTXËN m m m m ^/eao/Óe ete. MORGENDinsdag wordt u weer geroepen ter stembusom uw plicht als staatsburger te vervullen en zal door u, ja laten wij hopen door u allenzonder dat er één thuis blijftvan het stemrecht gebruik gemaakt worden. Hoe nu moeten wij in deze moeielijke keuze stemmen Dit nader uiteen te zetten is het doel van dit biljet, en wel omreden er in dezen onder de Katholieken tweedracht heerscht. TWEEDRACHT, het. verschrikkelijke, het doodendehet verlammende! En dat nog al bij R. K. Kiezers. Heeft daarvoor ons geacht Kamerlid, de Hoog Eerw. ZeerGeleerde Dr. SCHAEPMAN ons met zooveel talent gewezen op de Eendracht die MACHT maakt? Moet die schoone raad, ons door hem gegeven, door ONS in den wind worden geslagen? Moeten wij er niet naar streven, dien raad optevolgen Dit is toch uw aller wenschom schouder aan schouder geschaard te staan en in dichte drom men eenparig Uw kiesplicht te vervullen. Laten wij toonen eensgezind te zijn en aan de partij aan welke wij onze hulp bieden, de zege verschaffen en zeker dit kunnen wij. Bij ons Roomsch-Ka tholieke kiezers berust de macht om den evenaar te doen overslaan naar de zijde, waar wij ons ge wicht leggen. De eerste vraag wordt door mij beantwoord met De tweede vraag luidt„0111 welke reden Moet dit nog uitgelegd worden Moet dit nog eens aangetoond worden Moet dit nog onder het oog van U allen gebracht worden het zij zoo. Door wier steun heeft de R. K. ingezetene zijn recht als medeburger zien erkend worden? Door de Anti revolutionairen Vraagt dit maar eens aan onzen geachten geloofsgenoot den heer M. A. STIE- GER. Hij werd door Nederland en Oranjecandidaat gesteld maar niet gestemd en daarvoor dienen deze cijfers als bewijs. Zijn medecandidaat. de heer CENSE, ook door Nederlanden Oranje' gesteld, verwierf 150 stemmen én de heer M. A. STIEGER 83 stemmen, alzoo precies de stemmen der Katholieken. Is dit geen bewijs genoegdat wij van deze partij geen steun hebben te wachten. Bezat deze geloofsgenoot niet aller sympathie? Was de heer M. A. STIEGER geen uitstekend candidaat, een mandie voor de belangen der Goesche burgerij met hand en tand zou hebben gestredenEn moeten wij nu deze partij, die onzen geachten geloofsgenoot zoo deerlijk in den steek liet, steunen? Neennietwaar. R. K. Medekiezers, neeudriewerf neenDenkt om Hulst uit onze naaste omgeving! Te zwij gen nog vau alle andere plaatsen. Aan wie heeft men de verkiezing te danken van Zaliger den WEd. heer DE MEULEMEESTER? Aan de Anti-revolutionairen? Aan wie heeft ons, aan allen be kend, bekwaam en uitstekend raadslid de heer J. F. v. n. LEEUW, zijn plaats in den Gemeeuteraad te danken? Aan de Anti-revolutionairen? Hebben wij al ooit een plaats verkregen door hulp der Anti revolutionairen Neen, nog nooit! Door deze mehschen wordt ons geen plaats in den Raad waardig gekeurd. Bij dezen zijn wij geen burgers; bij dezen wordt door ons geen belasting betaald; bij dezen wordt door ons niet'deelgenomen in alle lasten en zorgen. Eu zullen wij dan hun candidaat steunen Wijzen de cijfers van de laatste stemming niet onwederlegbaar uitdat 200 liberalen hun stem op den R.' K. candidaat, den heer LEIJGRAAFF uitbrachten. Is het niet te wijten aan het wegblij ven bij de stembus van 70 R. Katholieken, dat de heer LEIJGRAAFF niet gekozen, althans niet in herstemming is gebracht? Zijn wij wederkeerig niet gehouden met deze cijfers voor oogen hun candidaat met alle macht te steunen. Laten wij er wel om denken dat als wij bij deze stemming den liberaal niet steunen wij wederkeerig over twee jaar, als er een R. Katholieke in herstemming mocht komen, evenmin op den steun der liberalen mogen rekenen. Het staat als een paal boven water dat onze candidaat dan vult. En bovendienhet geldt "hier een candidaat van eenige mannen wier streven het is eerlang een Liberale kiesvereenigiug opterichten. En met die kiesvereeniging zullen wij in het vervolg re kening hebben te houden. De stellers van de candidatuur LABRIJN moeten het gevoelen dat zij zonder onzen steun niets, met onzen steun alles vermogen. Daarom als één man gestemd op L A If 1M Pi. Komt LABRIJN door den steun der katholieken in den Raad waaraan ik m geen geval twijfel als wij allen onzen plicht doen dan is de gekozene zedelijk gehouden de belangen van ons R.-Katholieken niet te vergeten. Van heui hebben wij toch zeker onzer rechten te verwachten dan van een Anti-revolutionair. Hiermede heb ik naar mijn innige overtuiging genoegzaam aangetoond waarom ik mijn geloofsgenooten raad de candidatuur LABRIJN te steunen Moge doov velenja laat ik hopen door allendie wenk worden begrepen die raad worden opgevolgd. Daardoor toch wordt naar mijn meening het belang onzer stad en dat onzer partij het best gediend Indien gij instemt met deze beschouwingen dan als één man gestemd op Snelpersdruk. J. A. Ross. Goes. vaai 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ;bl. no. 62); 2o. voor den tijd van 3n, met dat onderzoek voor Brou- en belast J. F. v. d. Meer, arts v. kon. besluit is dhr. md als burgemeester et ingang van heden. H. van A. Mol Oude- I&afc oy aeze tierrat. aan ook dit artikel IK ho. 35), gewijzigd bij de wet van 8 April rgadering der Provinciale Staten van Zeeland. van 16 Juli, >orzitter opent de zitting en doet ing dat afwezig zijn de keeren Lek de Clereq, J. A. Bolle en present zijn dus, bij éen vacature, I, waarna de notulen der vorige orden gelezen en gearresteerd. 5 orde is een voorstel van Ged. u een subsidie te verleenen voor itramweg van Hulst naar Wal- ivrager, A. J. M. G. van den i St. Nicolaas verzocht om eene gedurende een eerste tiental jaren 0 'sjaars per jaar en gedurende olgende jaren van f 2500 's jaars. leidiug echter van het desbetref- ort van den Provincialen Hoofd stellen Ged. Staten voor eene e verleenen ad f5000 gedurende eenvolgende jaren. 1 het algemeen verslag der afdee lt uitgebracht werd door den Deinse, waren tegen het voorstel denkingen geopperd. Ilammaelier opent de rij der Hij vangt aan met zijne volle g te betuigen met het verleenen ddie, doch met de wijze waarop nd wordt, kan hij niet medegaan. nmaal aan den stoomtramweg .avenSteenbergen is voor 20 idie verleend wegens de ongunsti- ïsomstandigkeden. Alle andere sijn verleend voor 10 jaren en dien tijd lang genoeg om de sta- maatschappij te constateeren. loet hij het voorstel om gedu- jaren eene subsidie te verleenen 'sjaars na het expireeren van jn kan dan nog altijd beslist er termen aanwezig zijn voor bsidie. van Waesberghe Janssens kan lat voorstel niet vereenigen, om lige reden dat uit de gemaakte en en becijferingen genoegzaam de aanleg van den stoomtram l moet afstuiten op de verleening i een gedeelte der subsidie. Hennequin geeft met den heer toe dat subsidiëering wel op ligt der Provincie, doch hij is et hem eens dat aan die subsi- en bijzonder prerogatief mag stgeknoopt. Fruijtier merkt op dat hier niet j zonder prerogatief de rede kan sijfers toont hij aan dat, wat de ning betreft, de voorgestelde or de Provincie voordeeliger is orgesteld door den heer Ham- Hombach wil den termijn der it bespreken hij wil alleen het n op het groot belang dat de ïeeft bij den aanleg van den >r dat enorm belang moet naar n alle nevenbeschouwing wijken. Heijse is het met den laatsten s, waar zulk een belang in het men niet kleingeestig met het .er subsidie, te meer nu èn aan- loofdingenieur van den Pro- raterstaat er de noodzakelijkheid aangetoond, hetgeen mede het is van den heer van Deinse. Jn Hennequin en Hammacher ch niet tot andere gedachten ge- de uitingen der vorige sprekers dat het finantiëel belang der ordert dat hun voorstel wordt aangenomen, waarna de heer Hombach het voorgestelde subsidie nogmaals verdedigt, om ten slotte te verklaren dat hij met ze kerheid kan zeggen dat, wordt het subsidie niet ten voile verleend, de zaak van den stoomtram hopeloos verloren is. De heer van der Meer oppert het be zwaar dat waar in de voorwaarden bepaald wordt dat de uitbetaliug van het jaarlijk3ch subsidie zal plaatg hebben den 8en dag van het exploitatie jaar, het moeilijk zijn zal in het laatste jaar boeten enz. van de ondernemers te innen. De heer van Waesberghe Janssens ver klaart namens Gedeputeerden dat die voor waarde zal worden gewijzigd in dier voege dat van de subsidie des laatsten jaars een vast te stellen peicentage eerst zal uitbe taald worden aan het einde des jaars, met welke wijziging de heer van der Meer zich verklaart te vereenigen. Het voorstel Hammacher wordt hierna verworpen met 28 tegen 10 stemmen (die der heeren Hennequin, van Houte, Eras mus, Hammacher, Snijders, Fokker, van der Have, Dronkers, Noordijke en Maas), terwijl het voorstel van Gedeputeerden daarna zonder hoofdelij ke stemming word t aangenomen. Het voorstel van Ged. Staten tot eene afwijzende beschikking op het adres van de firma H. Braakman Co. omtrent de uitoefening van een stoombootdienat tus- sohen Ternenzen- Hoedekenskerke- Hans- weert- Walzoorden, kon, na de gisteren gevallen beslissing omtrent het subsidieeren van den stoombootdienat Walzoorde- Ylake niet anders dan aangenomen worden. Nadat dan ook het algemeen verslag der afdeelingen door den heer Hennequin was uitgebracht, werd het zonder dis cussie of hoofdelijke stemming goedge keurd. Hit was mede het geval met een voor stel van Ged. Staten om afwijzend te be schikken op het verzoek om subsidie van I. J. Parreij, veerschipper in het overzet veer van Yersekedam op Gorishoek, nadat het algemeen verslag der afdeelingen was uitgebracht door den heef den Boer. Door Ged. St. is voorgesteld-, om ver betering te verkrijgen in den toestand van den weg, dienende tot toegang naar de uitgebakende zandplaats op het strand nabij de haven van Breskens, wel ke weg bij regenachtig weder een waren modderpoel vormt, daar elk middel tot waterafvoer ontbreekt, een subsidie te verleenen van de helft in f 745, (de an dere helft te dragen door het Rijk), welk bedrag, volgens de berekening van den Hoofdingenieur, na aftrek van de bijdrage van het waterschap Oud- en Jong Bres kens, te kort zal komen voor verbetering van dien weg. Het algemeen verslag der afdeelingen, uitgebracht door den heer Hammacher luidt gunstig voor het voorstel, dat dan ook zonder discussie of hoofdelijke stem ming wordt goedgekeurd. De gemeente Kruiningen vraagt een ren teloos voorschot van f 3000, voor de be- grinding van den Achterweg, welke eene verbinding vormt tusschen de kom van Kruiningen en het oostelijk deel van het gehucht Hansweert. Ged. Staten merken op dat reeds bij besluit van 6 Juli 1883 een dergelijk verzoek is afgewezen, op grond dat eene verharding van dien weg in het algemeen belang niet werd gevorderd, omdat er reeds een harde weg van de hoofdkom van Kruiningen tot hij de sluizen te Hans- weert was en de Achterweg derhalve een tweede harde verbinding zoude vormen. Op diezelfde gronden stellen zij nu ander maal voor eene afwijzende beschikking te nemen. Het algemeen verslag der afdeelingen wordt uitgebracht door den heer Pompe van Meerdervoort. De heer van Deinse, en met hem de heer Pompe van Meerdervoordt, blijven de inwilliging van het verzoek in het be lang van Kruiningen billijk en wensche lijk achteneerstgenoemde stelt derhalve

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 13