uiting \m NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Hypotheekbank MEID ïnecht MEID MEID lurg. leerde deelige prijzen i. 116. 1897. Safetifag 8 lult. tffife ftagaug. omende Meid ishoudster Gemeenteraadsverkiezingen. Van Teijlingevi, elijk Kapitaal oen Gulden. en en Agentessen aagd. 6'^ VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. ider eerste hypothecair Aq enten. ra-keringtegen de gelde Ongelukken en Ziekten. 's Gravenhage. ITIONSPLEIN 7. lit verzekeringen tegen lan allerlei aard. ilrijderspolissen en con- lannemers. itschappij betaalt voor >i dokters- en apothekers neer dokter en apotheker met haar staan. doelen in de winst. ALJAARS, Oostkapelle of met October >AL te Veere. RIELSMAN, Nieuwen- MALJAARS Wz., Se- Zeeduin). October s. JANSE te Zoutelande. Ictober een de melkerij van twee bij MAANSE te Zoutelande. 300TDIENST slburg en Zierikzee. ierikzee Spoorweg Goes Juli. Van Zierikzee: ïidd 'smorg. smid Dond. 1 Vrijd. 2 - ïater. 3 - Zond. 4 - Maan. 5 Dins. 6 - Woen 7 - Dond. 8 V V 3. 6.. 5. 5- Vrijd. 9 Zater.10 Zond. 11 Maan.12 Dins. 13 Woenl4 Dond.15 Vrijd.16 Zater.17 Zond. 18 Maan.19 Dins. 20 Woen21 Dond.22 Vrijd.23 Zater.24 Zond. 25 Maan.26 Dins. 27 Woen28 Dond.29 Yrijd.30 Zater.31 6,- 6,- 7,50 6.— 7,50 7,50 7.50 6,30 7,50 7,50 6.— 7,50 6,30 7,50 6.— 7.50 7,50 6, 7.50 7,50 7.50 6,30 7.50 7,50 6.— 7,50 7,50 6.30 6, 7.50 7.50 3,45 1,30 3,45 3,45 2,30 3.45 3.45 2,30 3,30 4,30 3.45 3.45 3,45 3.45 3.45 3.45 3,45 3,45 3,45 3,45 3.45 2,30 4.30 3,45 3,45 3,45 2,30 3,45 3.45 UITGAVE VAN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p. p. en Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers 0,025. meer 10 cent. De Gemeenteraden zijn geen politieke lichamen in den algemeenen zin des woords. Doch destemeer hebben zij met de plaatse lijke belangen te maken, en deze moeten derhalve door onze candidaten van uit ons Christelijk beginsel worden beschouwd en besproken. Candidaten voor Gemeenteraden moeteu achtbare en bekwame mannen zijn, op de hoogte van de belangen der gemeente, in wier raadsvergadering zij zitting zullen nemen, en gezind en in staat om het chris telijk beginsel invloed te doen oefenen op belgeen aan de orde wordt gesteld. Zijn er bijzondere locale belangen, dat wil zeggen, zaken die slechts in hunne gemeente en nergens elders ter sprake ko men, dan behooren zij ook daarvan ge noegzaam op de hoogte te zijn, of tijd en gelegenheid te hsbhen rioh op de hoogte te stellen, teu einde zich daarover een zelfstandig oordeel te kunnen vorman. Maar ererigens geldt de regel, die vroe ger in onze kringen voor gemeentsraads- oandidaten gesteld werd, nog. Het moeten manneu zijn die willen me dewerken tot een zuinig beheer. Die het openbaar onderwijs onbekrompen naar de wet, willen verzorgenmaar die san de andere zijde ook waken tegen een zijdige voorliefde voor de openbare school, blykbaar uit een toepassing van de wet, rnimer dan de wet eiseht. Verder hebben zij toe te zien dat geen publieke vermakelijkhedta uit de gemeente kas worden gesteund. Algemeene, nationale of gemeentelijke, feestvieringen hiervan natuurlijk uitgezonderdschoon ook daarbij op den aard en bet karakter dier feest vieringen dient te worden gelet, opdat het geld nuttig besteed worde. In den laatsten tijd heeft zich bij dit alles de quaestie van het toelaten van openbare bordeelen gevoegdzoodat onze mannen het geldt vooral de steden van meening moeten zijn, dat het houden van bordeelen verboden bekoort te wezen. Eindelijk dient bij de verkiezingen voor de Gemeenteraden gelet te worden op ten billijke verdeeling der zetels. De ingezetenen zijn in verschillende richtingen gedeeld: billijkheid e» recht verbieden dnsdatééne richting alle zetels voor zich opeiscbe, of ook, gelijk meermalen werd vertoond, openvallende zetels van andersdenkenden eenvoudig inpalme en zoodoende de min derheid of minderheden tot zwijgen doeme. Houdt men deze regelen in het oog, dan gelooven we, zullen de Gemeenteraadsver kiezingen met een gunstigen afloop worden bekroonden een algemeene tevredenheid ach terlaten. Overbodig om de kiezers, die pas zulke doorslaande proeven van kunneu ijver heb- wn gegeven, thans met vele woorden aan te sporen, om ook bij de aanstaande Ge meenteraadsverkiezingen op hun post te rijn. Bet bekende woori van Nelson volsta: ingeland verwacht dat ieder zijn plicht zal doen. N. P. G. C. Bof en dank. Be Leidsche hoogleeraar Bolland, een mnn die, naar men weet, geheel en al brak met bet Christendomheeft aan den Chris- Mijk Historischen Kiezersbond zijn kooge tevredenheid betuigd over deszelfs houding 1) de verkiezingen. Ziehier het professoraal testimonium als '"gezonden stuk opgenomen in het dagblad VaH genoemden Bond: lAergunaan een Uwer „liberale" land- genooten, U en Uwen medestanders in et openbaar zijne dankbare en welge meende gelukweuschen aan te bieden, ter e van den naar verhouding onverhoopt gonetigen uitslag der jongste verkiezingen, 'en ons vaderland voor een goed deel ftan Uwe brave en waarlijk anti-revolutio naire bemoeiingen te danken heeft. Voor den onzeggelij ken smaad eener inhuldiging van ons geliefd Oranjekind met eenen ge machtigde der Overbergsche prefecten en hun quasi antirevolutonairen satelliet aan hare beide zijden, blijven wij dus in allen gevalle toch behoed! Moge de Christelijk-Historlsehe partij ouder onze Calvinistische broederen in sterkte toenemen; moge het beguichelde en verdwaasde nageslacht der door Rome geknevelde, gemartelde en vermoorde va deren steeds meer tot het besef geraken van de afdwalingen zijns weegs en de schandelijkeheidondomdienenderol, waartoe het veler wege zich nog big ft leenen dan blijft allicht ons vaderland voor on beraden en oubesuisd doorgedrevene ver anderingen bewaard, zonder dat toch het behoudende element van landverradende zijde behoeft te komen. Vertteugen wij ons voorloopig tezamen, verheugen wij ons als goede Nederlanders in het troostrijk vooruitzicht, dat de beraadslagingen in 's lands vergaderzalen dan toch niet zullen ontaarden in vernederende schijn vertoo ningen, door praefecten van den nieuw- Romeinscken kerkelijken Caesar achter de schermen geleid en beheerscht! G. J. P. J. Bolland. Zal de lof door dezen rijkspropagandist des ongeloofs in dus snorkende taal ban zoo rijkelijk toegezwaaid, sommigen althans onder de Christelijk-Historischen niet doen blozen van verlegenheid en schaamte Een „Christelijke" partij aan wie een „geleerde" door- en door afkeerig van en vijandig aan het Christendom zijn „wel- gemeenden dank" komt betuigen.' Hoogst eigenaardig toch 1zegt de Standaard en terecht. De Middelburgsche Crt. richt aan ons adres de volgende onverdiende reprimande. Het te Goes gevestigde anti-revolutio naire blad deelt in zijn jongste nommer mede „vernomen" te hebben dat tot Com missaris der Koningin in Zeeland benoemd is mr. J. c. Roest, burgemeester van 's Gravenhage, vroeger burgemeester van Rotterdam. Dat in die mededeelip.g een abuis in de voornamen was, willen wij het blad niet als griel aanrekenen, drukfouten spelen iedereen parten, evenmin als de toevoeging waarin de heer Roest burgemeester van Rotterdam wordt genoemd. Maar wel is het, vooral a-in die zijde, vreemd dat het blad lot heden nog niet schjjnt vernomen te hebben dat aan jhr. mr. De Brauw eervol ontslag verleend is. Blijkens de twee jongste nommers ten minste vond het blad bet niet noodig daarvan met een enkel woord me ding te maken. Misschien was het te druk met ver kiezingen om van dit gewichtig feit nota te nemen. Gaarne willen wij onze collega, ondanks het stuitende van haar aangematigd men torschap, op dit punt te woord staan. Dat „vernomen" plaatst zij tusschen haakjes. Waarom? Meent zij somwijlen dat onze berichtgever die ons uit Den Haag dit bericht telegrafeerde, 't niet eerst vernomen had alvorens 't te melden Trouwens in 't telegram kwam de uit drukking „vernemen" dat immers be- teekent „naar wij vernemen" voor. Wij zenden haar hierbij dit telegram gaarne ter inzage. Wat de voornamen aangaat wij citeerden uit 't geheugen en vergisten ons derhalve hierin. Ook herstelden wij in een groot deel onzer oplaag de font dat de heer Roest burgemeester van Rotterdam geweest is. Hij was aldaar officier van justitie. Dat wij geen gewag maakten van 't ontslag van jhr. de Brauw, is een onjuiste beschuldiging. In ons vorig no. komt 't desbetreffend bericht voor. Waarom niet eerder? Niet door de drukte der verkie zingen, gelijk onze Middelburgsche collega vermoedt, maar dewijl 't bericht dat in de Zondageditie van de Nieuwe Rott. Crt. moet gestaan hebben, ons ontsnapt was en wij daardoor 't bericht pas Maandagavond laat voor 't eerst zagen daarq n plaatsten wij 't natuurlijk Woensdagavond. Misschien acht de Midd. Crt. dat zij een onbillijk oordeel velije en brezgt zij daarom ons antwoord aan hare lezers over, met onze opmerking er bij dat wij hare tactiek om over een dergelijke nietigheid polemiek uit te lokken, vrij klein vinden. li- Het blaadje Rehoboth, met ingenomenheid meldende, dat van de 1400 kiezers er 1100 van Pompe op Van Deinse overgingen, zegt onder meer „Hot is onwaar van sommige leiders der antirev. partij, wanneer zij dien weerzin toeschrijven aan oppervlakkige papenhaat. Men kan een vijand wel liefhebben, doch tevens gemeenschap en samenwerking met hem tegenstaan. Men mag geen gemeenschap hebben met de onvruchtbare werken der duisternis." Wij vragen, moet bij dat liefhebben soms aan apenliefde gedacht worden en is 't stemmen bij herstemming op een li beraal, somwijlen gemeenschap oefenen met de vruchtbare werken des lichts Zoo niet, waarom dab de houding der antirevolutionairen ook nog met een bijbel tekst goedgepraat Rehoboth leze 't citaat uit Calrijn nog eens over. „Koo" nit Zierikzee heeft een tegen hanger, een maat gevonden in „Piet" uit Amsterdam. Gelijk men weet is 'tKamerlid Van Kerkwijk in zijn district bekend als onze Koo. Thans is door 't radicaal liberaal bond genootschap te Amsterdam tot lid der 2e Kamer gekozen een koffiehuishouder P. Nolting, voorzitter van verschillende werk lieden- en werkliedenzangvereenigingen. De verkiezing van dezen staatsman beeft geleid tot verschillende blijde manifestaties ter zijner eere, bij eene waarvan een werk man een toespraak hield, waarna de vergade ring onder een geestdriftig „Lang leve Piet" uiteenging. Een zoo groote mate van populariteit pleit voor den man dien ze geniet. Toch kan zij spoedig voorbij zijn. Maar wanneer Piet liet zoo lang uithoudt al* Koo, kunnen beiden tevreden zijn. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft een kloek besluit genomen. Hij heeft de bordeelen verboden. Na een later vast te stellen datum zullen der halve de huizen van ontuclit te Amsterdam moeten opgeruimd zijn. Daar zuilen in de eerste plaats de pro stituees uit de hoerhuizen zeiven en niet minder de echtgenooten van de heeren die deze huizen bezoeken, blij mee zijn. Iedere stedelijke overheid behoorde dezen maatregel te nemen. Voor de overheid geldt in de eerste plaats Geen verdrag met de zonde. En danbevordering der openbare ze delijkheid. De heer C. Kloosterman, vroeger te Ril land, thans te Pella Jowa N. Am., schrijft van daar onder meer in Rehoboth't volgende: Ik was in 1892 arbeider te Rilland (Zeeland) bij A. Nieuwenhuijzen, toen ik den 12 November van dat jaar naar Ame rika vertrok. Eerst naar den Staat Colorado, doch daar ging het niet naar wensch. Wij waren te groen, zooals de Amerikanen zeggen. Wij werden daar te veel bedrogen, zoo 'at wij het daar niet konden houden. Door tusschenkomst van de Chr. Gerefor meerde kerk in Amerika, die ons hulp verschafte, werden wij uit Colorado weg geholpen en kwamen den 15 December 1893 te Pella, Staat Jowa, aan. Door den kerkeraad van Pella werd ons een huis met de noodige huismeubeleu bezorgd, want onze beurs was ledig. Wij kregen spoedig werk, zoodat wij niet ver der door de kerk ondersteund behoefden te worden. Met Maart gingen de jongens dienen met hun drieën en ook twee van de meisjes, die toen met hun vijven 55 dollarsin de maand verdienden. Dit duurde acht en een halve maand. Toen was het winter en ik zelf werkte bij de boeren in den omtrek, meestentijds in het bosch om hout te kappen en te rooien.^ Zoo leefden wij twee jaar, toen wij uit zagen naar een farm of hofstede om die te huren. Ik huurde eene farm en betrok die met Maart 1896. Ik| had mij een wei nig ingespannen van paarden en tuig, doch iedere boer weet wel wat er noodig is als men begint. Het gaat hier wel veel ge makkelijker als in Zeeland omreden wij bier geen oogst over te nemen hebben. Het grootste gedeelte bestaat hier uit zomervruchten. Iedere boer zaait een stukje tarwe van een akker of drie voor eigen gebruik. Ook eenige akkers rogge voor zijn varkens en voorts in de lente wat haver, maar het grootste gedeelte is corn of mais. Voor zaaigraan hebben wij daardoor weinig geld noodig. Als wij hier maar twee paarden en een ploeg hebben, Jan kunnen wij aan het boeren. Zoo was het ook met mij. Met 3 paarden, een ploeg en een wagen begon ik te boeren. Ik huurde 130 acres (een acre is ongeveer een gemet en een bunder is ongeveer 2'/j acre). Ik plantte 60 asres met mais, 30 acres met haver, 5 acres met tarwe, het overige was weiland. Ik ging heen en kocht op koopdagen en in de magazijnen mijn ove rige gereedschappen, paarden, koeien en landbouwwerktuigen. Ik maakte 600 dol- lars scbnld, maar behoefde daar geen inte rest van te betalen voor 1 Januari 1897. Ik kou het eerste jaar mijne huurbetalen en zooveel afbetalen op mijne schuld, dat ik nog 250 dollars schuld overhouden moest op interest. Ik hield mijne kalveren en mijne varkens en kocht nog een veulen, zoodat ik nu driemaal zooveel vee heb als toen ik begon, dus in een jaar tijds. Zoo mag ik dus met vrijmoedigheid zeggen, dat bier onder den zegen des Heeren nog wel vooruit te komen is, als men werken wil. Ik raad ieder landbouwer, die zuchten moet onder de lasten, aan komt toch naar Jowa eer dat u verarmd zijt. Als u hier komt met wat geld, dan is er nog rijk brood te verdienen en ook nog wel wat over te houden met den zegen des Heeren. Men moet ook niet deuken dat het hier een heidensch land is. In deze omge ving van Pella zijn het uren aaneen al leen Hollanders. In Pella zijn zelfs 5 Hol- landsche kerken, zoodat er, Gode zij dank, ook gelegenheid is onder de prediking des Woords te komen. Eerbied voor het Woord van God. Toen vorst Bismarck nog een knaap was, sprak hij eens in tegenwoordigheid zijns vaders van „Frits" en hij bedoelde daar mede den koning. De vader berispte hem over zijn al te groote vertrouwelijkheid en zeide onder anderen „Gewen n, mijn zoon, om steeds met eerbied over zijn Ma jesteit te spreken zoo zult ge ook leeren met eerbied aan hem te denken." De woor den maakten op den jongen edelman een diepen indruk en bleven niet zender vrucht. Toen hij reeds ver *p zijn jaren gekomen was, en een der .hoogste rangen in den staat bekleedde, had hij de gewoonte om zijn stem te laten dalen en een eerbie digen toon aan te nemen, zoo dikwijls hij van zijn hoogen meester den keizer sprak. Kwam er bij hem een boodschap van het paleis, hetzij mondeling of schrifte lijk, zoo rees hij altijd van zijn werk op en nam de boodschap met een beleefde buiging aan. Hoeveel te meer pa«t ons eerbied en diep ontzag voor onzen God, en voor de Heilige Schrift, die van God en onzen Heilaud getuigt. (Joh. 5: 39.) 2 Juli '97. De nieuwbenoemde Commissaris der Ko ningin, mr. A. J. Roest, heeft gister in handen van H. M. op het Loo de ver- eischte eeden afgelegd. Bij beschikking van den min. van binnenl. zaken, is, voor het tijdvak van 1 dezer tot en met 31 Dec. e. k. benoemd tot assistent aan het rijkslandbouwproef station te Goes de heer C. G. Baert, te Vlissingen. Aangesteld tot rijksveldwachter te Brouwershaven J. M. Koppenhol, schipper, vroeger te Tholen, thans te 's Gravenhage. De Politiegids bevat een artikel „Onze Commissarissen" waarin geklaagd wordt over de lage traotementen der com missarissen van politie. De schrijver noemt hierbij salarissen van f 1000 tot f1400, terwijl de commis sarissen geen pensioen krijgen. Hij zegt onder meer „Weldra worden de gemeente begroo tingen weder behandeld en welk antwoord krijgen die C. v. p. gewoonlijk op hun request om verhooging hunner jaarwedde „De gemeente heeit geen geld". En on derling zeggen de raadsleden „hij is niet door ons benoemd, laten zij er voor zor gen die hem benoemd hebben." „Wanneer onze Regeering overtnigd is en dit kan wel niet andersdat met eene bezoldiging, zoo even genoemd de zelfstandigheid van den C. v. P. gevaar moet loopen, waarom niet liever die kleine commissariaten opgeheven, indien de ge meenten geen betere bezoldiging willen of kunnen geven „Ik vermeen echter dat onze Regeering wel degelijk verbetering hierin brengen kan. Art. 191 der Gemeentewet zegt immers dat de bezoldiging van Jen C. v. P. door de Koningin wordt geregeld, alvorens den Raad en de Gedeputeerde Staten te hebben gehoord." De schrijver dringt voorts aan op aan eensluiting van alle C. v. P. in kleine ge meenten om te trachten lotsverbetering te verkrijgen. Gemeenteraadsverkiezingen. Herkozen zander stemming: B a a r 1 a n dM. Acda en J. Wingen. B o r s e 1 eC. M. Nijsten, A. Polderdijk en J. Rottier. Grijpskerk e: A. de Visser en J. Poppe. 'sHeerenhoek:M. v. d. Heulen en G. Nijsse. K a p e 1L eW. Slabbekoora en jhr. mr. J. J. Pompe v. Meerdervoort. K a 11 e n d ij k eP. K. v. Daalen en C. de Wilde. Candidaten; Ellewoutsdijk: J. van Dijke, H. Koole, J. v. Liere, aftr., A. Einders, P. C. v. Strien. 'sHeer Arendskerke: H. Min* naard, J. Minnaar en J. D. Elenbaas. Hoedekenskerke; W. C. Groene- wege, J. Louisse, J. Raven en J. Thomson. Ierseke: D. Bom, F. Cupery, C. Hartog, P. M. r. d. Kodde, .T. Lemson, G. Moerdijk, S. Muller, A. Sandee Pz., L. v. d. Vliet, M. Wesdorp en I. Wil- lemsen Jr. (De aftredende leden D. Spruit en J. Sandee stelden zich niet meer ver kiesbaar, terwijl de heer C. D. Klos zich niet meer aan een herkiezing waagt). Krabbendy ke: J. Adam, P. K.v. Nieuwenhuijzen aftr. en C. P. Vogelaar aftr. Kruiningen: C. v. Iwaarden, J. Nieuwenhuijse, P. J. Visser aftr. en C. der Weduwen afer. Meliskerke: J. Dekker aftr., E. de Korte, S. Wisse, aftr., en W. Wisse. N i s s e P. Bostelaar, J. Mol aftr., A. Nieuwenhuijse aftr. en M. van 't Westeinde. Oudelande: D. Boone aftr., J. de Jager afr. en J. Meeuwse. Ovezand: D. v. d. Dries, P. B. Thomaes, M. Uiterhoeve en P. Westveer aftr. Rilland: A. Blok aftr., F. M. Boot, Jan v. Boven Joh.zn. en J. de Jager aftr.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1