NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH RECHTSZAKEN. Ho. 11S. 1897. iDondkcfag 1 ItiCi. tëffife laacpng. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenlandsch Overzicht. ™BtmUitM,I.IKt. .STA IS D- MARKTBERICHTEN. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE AAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het eerst trekt onze aandacht de vloot- pirade van jl. Zaterdag bij gelegenheid van de feesten der Engelsche koningin. De Britsehe vloot lag in vier liniën op de reede voor Portsmouth. De eerste was samengesteld uit elf pant serschepen, die elk bijna 15000 ton ver plaatsen. Het zijn schepen van 17 a 18 knoopen, duchtig gepantserd en bewapend. Achter deze lag een krnis die een snel heid heeft van 33 knoopen, en voorts nog 17 kruisers alles nieuwste model. De tweede linie, e ven wij dig met de eer ste, telde 11 pantserschepen eu 19 krui sers, alle van oud model, afschoon de oud ste nog geen kwarteeuw oud is. Doch men weet dat oorlogsschepen niet lang le ven, of liever wel lang leven, doch lang voor hun dood reeds worden afgedankt. De derde linie was bont samengesteld. Men vond er 38 eenheden van verschil lenden vorm, grootte, leeftijd en belangrijk heid. Er waren nieuwe bij en ook zeer oude van wel dertig jaar, geschikt om door hnnne tegenstelling den reusachtigen voor uitgang van den scheepsbouw gedurende de laatste vijf en twintig jaren te doen bewonderen. De vierde linie bestond hoofdzakelijk uit torpedovernielers, de vijfde uit torpedo booten. Deze laatste linie was de linie der dwergen. Allen te zamen waren er 169 oorlogs bodems bijeen die een grootsch denkbeeld gaven van Engelands macht als zeemogend heid. En dap waren deze 169 nog slechts een deel der Britsehe vloot. Immers bui ten de Britsehe wateren zijn er nog min stens 125. Wat men hier te zien kreeg, was hoofdzakelijk het Kanaal eskader. Spitheads omgeving leent zich bijzonder voor zulk een grootsehe wapenschouwing. De reede heeft een grooten omvang. Tus- schen het eiland Wight en Portsmouth, het grootste arsenaal der Engelsche oorlogsmarine, meet zij van Noord tot Zuid 2Va Eng. mijlen, dat is ruim 4000 Meters. Yan Oost tot West strekt de ankerplaats zich nit over een lengte van 5 mijlen, te weten van Ryde Middle tot aan de reus achtige cirkelvormige zeeforten die den toegang naar Portsmouth van het Oosten verdedigen. Als vooruitgeschreven posten van een groote maritieme stelling zijn zij natuurlijk zwaar gepantserd. Yan de reede gezien, merkt men niets van Portsmouth; niets verraadt dat achter een hoek van de kust zich de grootsie oorlogshaven der wereld uitstrekt. Dat er weken van voorbereidingen, waar onder van zeer gevaarlijk soort, noodig waren eer deze vloot den vreemden be zoeker kon boeien of tergen met zijn im- ?oneerende geweldigheid, laat zich begrij pen. Vier weken la g hebben de beman ningen gearbeid om hun vaartuigen in beurigen staat te brengen. Twee personen zijn daarbij omgekomen en ruim veertig Engeland vertoonde zich bij deze schit terende revue in het zenith van aijn roem. Frankrijk, eenmaal niet minder groot, Moet erkennen, 't in sterkte en snelheid ■?an ontwikkeling tegen Engeland te moeten doggen, hoe kan 'took anders? Frankrijk met zijn onzedelijke vrije hu wlijken en Malthns-vereering, zyn achter uitgaand zielental, zijn twisten en partij- etappen, zijn moorden en moordaanslagen, baat jegens 't gezag, zijn lielde voor aoarchie, het dynamiet en het chanvi- nsiBe, kan niet anders dan stoffelijk en zedelijk achteruit gegaan zijn in denzelfden Do dat zijn mededinger met even groote gewisheid voorwaarts schreed. tweede punt dat de aandacht vraagt de Turksch Grieksche oorlog. Het gaat met bet teekenen der vredes- ovwaarden niet zoo vlug als gedacht was. e mogendheden hebben Griekenland verwittigd dat het vijf of zes millioen Tnrksch oorlogsschatting zal hebben te beta len. Zij zouden een geldleening waarborgen maar op voorwaarde dat Griekenland Eu- ropeesch toezicht op zijn geldzaken dnldt. Natuurlijk acht de Grieksche regeering deze oorlogsschatting te hoog. En dat te meer dewijl de schade in Thessalië door het Tnrksche leger teweeggebracht, ruim 4 Pond bedraagt. Erg Tnrksch is 't daar dan ook toege gaan. Larissa schijnt eene stad des doods, de huizen zijn van alles geplunderd door Turksche officieren en soldaten, die alles naar Elissona hebben gesleept. De dorpen in den omtrek bieden thans een treurig schouwspel. De oogst is thans rijp, Joch de bewoners van Thessalië durven dien niet te gaan inhalen, zoodat het graan rot op de velden, of door de Tnrksche troepen wordt afgesneden. Yolgens de Neue Preie Presse heeft de Grieksche regeering den Duitschen gezant verzocht te bewerkeu dat eenige voorname burgers van Larissa de vrijheid herkrijgen. De Turken hebben die men- scben in de gevangenis gezet, beweert de Grieksche regeering, omdat ze de christe nen hadden aaugespoord niet hun naam te zetten onder stukken waarin de bevol king van Thessalië den wensch te kennen gaf om weer onder Turksch bewind te komen. Duitschland en Oostenrijk hebben groo ten last van binnenlar.dsche intrigues, staat kundige listen en kunstgrepen om den Vorst het regeeren onmogelijk te maken. Wat Duitschland aangaat, daar was in de 'laatste laven tegen den Duitschen staats secretaris mr. Von Marschall een mijn van zeer ergerlijke belaging en belastering aan gelegd. Het werd ten slotte zoo erg dat Von M. tot de justitie de toevlucht nam. Deze kwam echter te laat. Slechts een enkele figurant werd gesnapt doch de hoofdleider der bewegiug zit goed en wel in Zwitser land het is Von Tausch, die echter uit 't proces zegevierend terugkeert. En 't einde der zaak is dat Von M. zijn ontslag vroeg en verkreeg. Een man van groote bekwaamheid en karakter pverlaat in dezen man 't staatstooneel. Zijn opvol ger is Von Bulow. Wat Oostenrijk betreft, daar zijn de on geregeldheden weder van gansch anderen aard. Daar bleek de liberale minister Von Badeni, bij zijn optreden als vooruitstre vend geprezen, al meer de man der re actionaire maatregelen te wezen. Dit wekte in Boherne vooral groote ver bolgenheid de Duit8ckers verzetten ziih daar heftig tegen de gelijkstelling der twee talen Duitsche en Czeehische. Eenige gemeenten weigerden eenvoudig te beslui ten der Regeering uit te voeren. De regee ring trad hierop in hare plaats, en greep hiermede rechtstreeks in de autonomie der gemeenten. De spanning neemt zeer toe, al blijft onverkoud de liefde van 't volk voor zijn güter Kaiser Franz. De voorwaarden die de oud-voorzit ter van den Zwitserschen Bond Na ma Droz stelt voor het aannemen van de land voogdij op Kreta zijn lo. Door bemiddeling van de mogend heden wordt een leening gesloten ten bedrage van 200,000 pond Turksch (f 2,200.000]. 2o. De Turken ontruimen ten spoedigste alle plaatsen die zij nog bezet houden. 3o. Er wordt een korps ge mengde troepen (vreemdelingen en Kre- tenzen) en een gendarme-korps van Zwit sers en Belgen gevormd. 4o. De bepa lingen betreffende de zelfregeering van het eiland worden onderworpen aan de goed keuring van de Kretasche nationale ver gadering. Volgens officieel bericht uit Cuba werden 18 soldaten en een officier die reizigers begeleidden, tusschen Havana en Sanjoselajos door oproeriingen vermoord. Een troepertafdeeling, welke ter hulp wss gesneld, versloeg de oproerlingen en doodde eenigen hunner. Volgens geruchten moet Maximo Gomez gewond zijn. Generaal Weij- ler is te Jncaro aangekomeu. Hij zet zijn reis naar het Oosten voort. Uit de Boven-Congo schrijft men be treffende de mislukte expeditie van baron Dhanis het volgende aan de „Tel." De Belgen hebben een leelijke klap ge had en Dhanis kan weder van voren af aan beginnen. Daar bijna alle blanken van de expeditie vermoord zijn, moet men de soldaten, wanneer men deze in handen krijgt, fnsilleeren of ophangen, dus is dan alles uit, dan kan hij opnieuw beginnen en waar moeten de Belgen andere soldaten van daan halen? Men is de meening toe gedaan, dat de Belgen de expeditie maar moesten laten rusten en de Engelsehen alleen naar Chartoum laten gaan om de gouden ponden nit de handen der Arabie ren te halen. Wekelijks gaan er stoom bootjes de Congo-rivier op met troepen, ammunitie en blanken aan boord,teneinde de oproerige negers te gaan straffen. In handen der oproerlingen zijn echter 1500 geweren en een half millioen patro nen, dus zal men hen niet spoedig te pak ken krijgen bovendien zijn zij naar hnnne dorpen in de omstreken van Lusambo te ruggetrokken en kunnen zij ook over veel weerbare mannen beschikken. Het zwarte werelddeel wordt door Eu- ropeesche expedities nog altijd als door wormen doorknaagd. En de eene worm gunt den ander het leven niet. Uit Tego komen nu weer berichten over het gehar rewar tusschen Franschen en Duitschers. Het is een complete wedloop wie het eeist :p deze of gene plaats is. Uit de tijdin gen omtrent i,e expeditie van dr. Gruner blijkt, dat deze Duitsche onderneming overal stuit op Fransche troepenafdeelingen, die het land doortrekken. Een herhaling dus van de bewegelijkheid van de Franschen in het Nigerbekken in 1894/95. 28Juni '97. Naar wij vernemen is benoemd tot Com missaris der Koningin in Zeeland de heer Mr. J. C. Roest, burgemeester van 's Gra- venhage en officier van justitie, vroeger burgemeestervan Rotterdam. Mr. P. J. Troelstra zal zitting nemen voor Tietjerksteradeel, zoodat een nieuwe stemming moet plaats hebben in Leeuwar den en Winschoten. In Leeuwarden kreeg de heer Gerritsen, radicaal, bij de herstemming 1803 en de heer Troelstra, sociaal-democraat, 1872 stemmen, en in Winschoten de heer Bos, liberaal, 1606 en de heer Troelstra 2276 Stemmen. De nieuwe Kamer. De nieuwe Tweede Kamer, zal er geheel anders uit zien dan ie tegenwoordige. Verscheidene leden werden niet herkozen of stelden zich niet herkiesbaar en znllen alzoo geen deel van de nieuwe Kamer uitmaken, tenzij ze nog, ergens, mochten worden gekozen. Ze zijn: de heerenGuyot, Dr. Mees, Plate, Viruly, Van Gennep, Rutgers van Rozenburg, A. Smit, Van Delden, Kerdijk, Roëll, Qnarles van Ufford, Huydeeoper van Nigtevecht, De Beaufort (Wijk-bij-Dunr- stede), De Beaufort (Amsterdam), Tijdens, Pijttersen, Gerritsen, De Kanter, Van Berc- kel, Borret, Vos de Waal, d'Ansembourg, Van Borssele, Heemskerk. Nieuwe leden zyn: de heeren Van der Borch, Van de Velde, Mr. M. van Asch van Wijck (Wijk bij Duurstede), L. van Asch van Wijck (Ede), Krap, De Waal Malefijt, Van Kempen, Van Heemstra, Brum- melkamp, Pierson, Fokker, Van Raalte, Verhey, Groen van Waarder, Ketelaar, Nolting, De Visser, De Klerk, Van Gilse, Stoffel, Van der Z waag,Troelstra, Merkelbach. 23 leden verlaten alzoo de Kameren 23 nieuwe nemen hun plaat., in. Dr. Kiujper in het Noorden. Men schrijft aan de Standaard Hoevele en welke drukke vergaderingen ook in deze verkiezingsdagen mogen plaats hebben, eene bijeenkomst van kiezers, zooals Donderdagavond te Noordhorn plaats had, is geheel eenig in de prov. Groningen, ja, wij durven er bij voegen in geheel ons land. Prof. dr. Kuyper zou te Noordhorn voor de kiezers in het district Zuidhorn optreden. Reeds anderhalf uur te voren was de zaal stampvol van alle kanten kwam men met treinen en rijtuigen aan, zoodat honderden voor de zaal bleven staan. Eindelijk kwam er uitkomst. Er werd besloten de erga- dering op een stuk land in de nabijheid te honden. Met stoelen in de hand of op den rug, begaf de groote menigte zich naar het land, de katheder werd er heen gedragen, en aldra hadden zich plm. 1200 personen om het spreekgestoelte verzameld, toen ds. Scholten de bijeenkomst opende metgebed. Onder diepe stilte sprak dr. Kuyper zijne rede uit, waarna met Z.H.Gel. in het debat traden twee liberalen, nl. de hh. Agema en Oosterbaan en de socialist Donia. De avond viel, en iu het schemerdonker moesten zoowel dr. Kuyper als zijne oppo* nenten gebruik maken van lucifers om hunne aanteekeningen na te gaan. Eerst te kwart na tien uur liep de samenkomst af. Van het begin tot het einde werd met de meeste aandacht de spreker gevolgd. Bescherming van minderjarigen. Zoo als reeds met een enkel woord is gemeld, heeft het bestuur van Talitha Kumi te Zetten (president ds. H. Pierson) aan rar. H. L. Asser, laatstelijk griffier van het kantongerecht te Schagen, den eersten prijs toegekend, uitgeloofd voor de be antwoording der op 31 December 1895 door bet bestuur uitgeschreven prijs vraag over de bescherming van minder jarigen. Verlang -«-p. 6vwiaiai lub Ud'ClKing van jjbnn doel, terwijl de antirev.kiezers van R.K. jzijde slechts één strooibiljet hebben ont vangen. Het is mijn overtuiging, M. d. R., dat de R. K. partij te veel heeft gedacht van jer gemakkelijk te kunnen komen. Zoo jZiet men dat wij niet te spoedig op onze ^lauweren moeten rusten. r U, M. d. R., bij voorbaat dankzeggende evoor de verleende plaatsruimte. Uw dw. dienaar, W. BOGAARDS. j, Ierseke, 29 Juni 1897. Wij zijn 't met den heer B. eens: de vnwil der Antirevolutionairen, maar ook ner Roomschen zeiven, bij eerste stemming ueeds, zoo aan de overzij als hier, heeft rValter zijn zetel gekost. A Verscheidene Rooinsche kiezeis op Zuid Teveland stemden ook bij herstemming niet M) Walter. E En de R. K. kiezer nit ons vorig no. teieft gelijk, stemden alle Roomschtn eerlijk M,n hadden zij den steun der antirev. 's-et noodig. StEn hiermede stappen wij van deze E'ak af. Red. tri 8n Van 29 30 Juni. HaJIDDELBURG. Bevallen: J. Mepoom tha- de la Vienne z. C. Bastiaanse geb. Ockker d. J. de Jonge geb. Bertou d. )veileden: H. van Eenennaam man van van Etnennasm 62 j. F. Kommens 5 Aren z. noéOES. Overleden: 28, Tannetje Dekker24 joh. met Pieter Corstanje. is 3J VL1SSINGEN, 29 Juni 1897 Elloter f 1.10 a f 1.05 per kilo. ieren f 3.20 af-.— per 104 stuks. GOES, 29 Juni 1897. r\jzen zonder verandering. Handel onbe- dier gemeente. Bij Kon. besluit is aan J. Baren- dregt Az., burgemeester van Zaamslag, vergunning verleend om tot 1 Maart 1898 te Ter Neuzen te wonen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ge delegeerde der Nederl. regeerh-g bij liet in den loop der maand Jnli te Brussel te honden congres over goedkoops woningen mr. E. Fokker te Middelburg. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf voor het waterschap Baarland A. Bruggeman; id. voor den polder Ver gaart C. E. Verhelsttot plaatsvervangend dijkgraaf voor den Angeliaapolder te Bier vliet E. Bekaert; tot gezworen voor den Koninginnepolder te Biervliet E. Bekaert tot idem voor den Wilhelminapolder P. K. v. Daalentot bestnnrslid van het water schap voor de uitwatering door de slnia aan den Oosterlandpolder J. Smallegange. De nitslag van de stemming voor de provinciale staten te Rotterdam is dat her stemming noodig is tnssshen Hadig (1.) en Voorhoeve (a.) tusschen Loder(l.) en Vaan drager (a.); tusschen Mees (1.) en 'tHooft (1.) Onder de gekozen leden van de tweede kamer die hnnne benoeming of herbenoe ming aannamen, behoort ook de heer Fok ker, herkozen lid voor Alkmaar. Uit verschillende plaatsen ontvingen wij bericht van 't voornemen van Kerk voogden en Notabelen der Hervormde Ge meente em te protesteeren tegen de in voering van het door de Synode voorloo- pig aangenomen reglement voor het beheer der Goederen en fondsen van de Ned. Herv. Kerk. Wij volstaan met deze eene algemeene mededeeling en verzoeken onzen bericht gevers hieromtrent ons geen bericht meer te doen. Aan jbr. mr. W. M. De Branw is met ingang van 1 Juli, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze, ontslag ver leend als Commissaris der Koningin in Zeeland, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den ande bewezen. De bij het 3e reg. tot kapitein be- 'orderde le-luit. De Chalmot komt in gar- ïizoen te Middelburg. MIDDELBURG. Vergadering van den Ge meenteraad van Zaterdag, den 3 Juli 1897, Rb namiddags te 2Vs uren, ter behandeling (Ier onderstaande zakenIngekomen stuk ken. Benoeming uit den gemeenteraad van eden en plaatsvervangende leden van de stembureaux voor deslemmingen on her stemmingen ter benoeming van 6 leden van lat college. Benoeming van een onderwijzer roor school B. Benoeming var, eene onder wijzeres in de handwerken voor school C. ffoorstel van B. en W. tot goedkeuring van ten ontwerp der overeenkomst betreffende ifstand van het Muntplein c. a. aan het Tijk. Voorstel van B. en W. naar aanleiding an het adres van A, Jeronimus aangaande e toepassing van het tarief betreffende de svering van duinwater. Voorstel van ,B. n W. naar aanleiding van een adres an B. C, van Hercules en J. J. Mepoom n zake brandweer. Adres van B. en W. in ake het voorstel der heeren Tak, van der lavst, Gratama en Brevet, betreffende plan jt wijziging rioolstelstel. Voorstel van en W. tot goedkeuring eener wijziging 1 de voorwaarden van verpachting der .cht in de stadsambachten. Voorstel var. en W. betreffende het adres van Fret s. aangaande de bestrating vandeBree. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 29 Juni 1897 zijn aroordeeld wegens loterij houden beneden f 100 zonder ver- mning van Burgemeester en Wethouders te rissenkerke C. F. te Heinkenszand, f 10 bil ,8' 2 d* h' idem te Goes: M. R. te Heinkenszand, d> b. s. 2 d. h. B,j s,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1