w KERKNIEUWS. RliOUTSZA KEN. 1 I 1 tischeHarlingen, Sneek, Steenwijk, Bodegraven, Gouda, Oost burg, Hontenisse, Doetinchom, Enschede, Utrecht en Am sterdam II en VIII werden liberaal vooral door christelijk historische hulp. Sociaal democraten en Liberalen hebben elkander trouw geholpen. Liberalen stemden Troelstra, socialen steraden Lieftinck, c. s. En beiden juichen in de overwinning der verbondenen. Erg is dit niet. Maar waarom dan zooveel praats gehad toen in '88 één antirevolutionaire kiesver- eeniging in bcboterland den socialist steunde bij de herstemming? Wij stappen biermede van de onver kwikkelijke verkiezingsquaestie af. Wij hopen haar weder voor een viertal jaren te kunnen en te mogen begraven. En 't land verwacht nu spijkers met koppen. Werke iedere partij mede aan de her stelling van den geschokten landsvrede en aan de bevordering van het waarachtig landsbelang. Verkiezingen Gemeenteraad. Voorzoo veel noodig herinneren wij er aan dat de candidatenlijsten voor den ge meenteraad morgen,Dinsdag, moeten wor den ingeleverd, geteekenddoor drie kiezers in gemeenten met tusschen de 100 en 150 kiezersen voor de overige gemeenten in Zeeland door '/M van 't aantal kiezers. De lijsten zijn Verkrijgbaar ter secre tarie. Komt er maar een lijst in voor de af tredende of voor de nieuwe candidaten, dan zijn deze zonder stemming gekozen of herkozen. Komt er een lijst in vin de candidaten in een van de tegencaudidaten, dan moet er in 't begin der volgende maand 14 dagen na de candidaatstelling stemming plaats hebben. Komt er geen enkele candidatenlijst in dan kan geen stemming uitgeschreven worden en heeft een nieuwe oproeping plaats. Lohman en de Chr. Historischen 1 Dat een gedeelte der Chr. Historischen zich zou hebben aangesloten bij den heer Lohman, indien deze zich sterker gesteld had tegenover dr. Kuyper, ontkent het Nederlandsch Dagblad. De heer Lohman en de Bond hebben zich niet vereenigd lo. wegens de Room- sche sympathieën van den heer Lohman; 2o. omdat de heer Lohman zich op het zelfde antirevolutionaire standpunt stelt als dr. Kuyper3o. omdat de Bond in den heer Lohman nog altijd ziet den bestrijder der Hervormde Kerk. De heer Lohman moet dus, meent het blad, nog heel wat prijsgeven, zal er ooit van „vereeniging" sprake kunnen zijn. Het Hoogeland nabij Beekbergen is een stichting der vereeniging tot christelijke verpleging van bedelaars en landloopers. Dat deze stichting in een behoefte voor ziet, blijkt uit het feit dat er zieh op dit oogenblik 92 personen in bevinden en dat sir.ds 189G van de 121 verpleegden die de inrichting verlieten slechts 5 terugkeerden, 33 niets van zich lieten hooren, 32 een werkkring vonden en 51 door bemiddeling der vereeniging in de maatschappij werden geplaatst, van welke nog 37 in diezelfde betrekking werkzaam zijn en 14 naar Cen traal Amerika [HondurasJ werden geholpen om daar werazaam te zijn op de planta-, ges van den heer Tauchan uit Antwerpen, avelke op een enkele na zeer goed voldeden. Ontginning, bezaaiing, en verder land- bouwwerk geschiedt op Hoogeland, ver schillende aankoopen van landbouwwerk tuigen hadden plaats, de verpleegden maak ten verschillende wagens en andere voor werpen en bouwden twee mestloodsen, enz. De vereeniging heeft grootelij ks be hoefte aan geidelijken steun en zij verdient dien ook. Deze week komt de heer H. v. d. Meij, vertegenwoordiger der vereeniging, Goes en omstreken bezoeken om gaven tot dit doel in te zamelen. Vinde hij veel belang stelling. 28 Juni '97. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken zijn, tot aanvulling van de plaatselijke commissie van toezicht op de Rijkslandbouwwinterschool te Goes, als zoodanig alsnog benoemd: J. Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland, S. J. de Regt te Wissekerke, J. W. van Oeveren te Nieuwerkerk, L. J. Roggeband te Groede, C. van Waes te Westdorpe, H. J. Dorst te St. Annaland. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Numansdorp Dr. P. J. Kroni- sigt te Scherpenisse. Beroepen te Vuren en Dalen ds. W". v. Esveld te Hattera. Aangenomen naar Veldhoven door ds. W. Mulder te West Graftdijk naar Noordeloos door Wolfensberger eand. te Utrecht. Bedankt voor Sir Jansland door G. Smit cand. te Kruiningenvoor Hantum door ds. A. H. Magendans te Terkaple. Geref. Kerken. Beroepen te Ottoland ds. J. S. Langen te Oldebroek te Watergraafsmeer ds. W. A. Dekker te Naarden te Gouda B ds. J. van llaerengen te Katendrecht. De krijgsraad te 's Gravenhage veroor deelde C. L., milicien van het 6e regiment infanterie gedetacheerd als soldaat bij liet Algemeen Depót van Discipline te Vlissin- gen, tot één jaar gevangenisstraf, met ont zegging van het recht om bij de gewapen de macht of als militair geëmployeerde te dienen voor den-tijd van 5 jaren wegens het plegen van „het voortgezet misdrijf van insubordinatie, door bij herhaling uit drukkelijk te weigeren en opzettelijk na te laten de or Iers van zijn meerdere te ge- heorzamen en na te komen", na vroegere veroordeeling deswege. Coes. De installatie van den nieuw benoemden burgemeester den heer Wesse- link zal Donderdag 1 Juli a. te 2 uur des namiddags in een buitengewone zitting van den gemeenteraad plaats hebben. Coes. Blijkens bericht in de Goesche Crt., van de vergadering der R. K., waar de candidaten der meeting zijn overgenomen, heeft de voorzitter omtrent den heer Leygraatl' verklaard „dat de me- dedeeling op de meeting gedaan als zou dhr. L. de liberale beginselen zijn toege daan in strijd is met de waarheid. In een persoonlijk onderhoud dat spr. met dhr. L. had, verklaarde deze dat hij noch met de liberalen noch met de antirevolutionairen medegaat, maar Katholiek is van het hoofd tot. de voeten en steeds zal handelen naar omstandigheden en naar eigen overtuiging doch nooit het stelsel van afbreken zal volgen. Op een desbetreffende vraag heeft dhr. Leygraaü' verklaard dat hij beslist is tegen de strenge toepassing der Zondags wet, omdat hij als vrij man ook geen in vloed zou willen uitoefenen op de daden van anderen." Coes. Vrijdagavond vergaderden de beide antirevolutionaire kiesvereenigingen alhier tot het stellen van candidaten voor den gemeenteraad. Beide vereenigingen besloten slechts drie caadidaten te stellen. Omtrent de besprekingen in „Voor Ne derland en Oranje" melden wij het vol gende. Verschillende personen werden ge noemd, de heeren B. M. een Boer, J. Adam, J. Faberij de Jonge, M. H. Harinck, C. Oranje, C. E. v. Koetsveld, J. Plazier, W. S. Duvekot, A. S. J. Dekker, M. de Bokx, P. C. v. Melle, J. Jongepier en meer anderen. De vier eerstgennoemden verklaarden zich ongeneigd een candida- tuur te aanvaarden. Met groote meerder heid van stemmen werd candidaat gesteld de heer J. Buijse, en na ampele bespre king de candidatuur van den heer C. E. van Koetsveld die met den heer Buijse door „Groen van Prinsterer" was gesteld, door „V. E. en O." overgenomen. Coes. Bij 't rundvee van den melkboer Does en den landbouwer de Bokx is mond- eu klauwzeer geconstateerd. Middelburg. Door den heer M. S. de Zeeuw is een bezwaarschrift tegen de Vrij dag gehouden verkiezing ingebracht omdat in het le kiesdistrict (Groenmarkt) twee kiezers te gelijk in het daarvoor bestemde hokje zich bevonden. Van deze informali teit was getuige de heer Van Karssen. Van dit bezwaarschrift is melding gemaakt in het procesverbaal, zoo^at de tweede Kamer zal hebben te beslissen of de verkiezing in het district Middelburg geldig is of niet. Ged. Staten hebben de verkiezing van een lid voor de Prov. Staten in het kiesdistrict Middelburg, tengevolge van het overlijden van den heer dr. J. van der Beke Callenfels, bepaald op Dinsdag 3 Augustus, de stemming op 17 en een even- tueele herstemming op 27 Augustus. St Filipsland. Als een bijzonderheid kan van hier gemeld worden dat in den Anna Jacobapolder overeen bevolking van ruim 500 zieleu van 24 Augustus 1895 tot 13 Juni 1897 geen sterfgeval heeft plaats gehad van volwassen personen. Terneuzert. Door de anti-rev. alhier zijn candidaat gesteld voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing de aftredende leden Joz. de Feijter, C. van der Hooft, L. de Koeijer en G. Wieland. Tegenover het aftr. liberale lid, dhr. A. C. N. Grenu is geen candidaat gesteld. Schoondljke. Bij den landbouwer J. Babijn alhier is jl. Zondag de bliksem in zijn huis geslagen, veel schade aanrichtende doch zonder brand te veroorzaken. Er is eenig huisraad vernield, alles is verzekerd. 's Heerenhoek. Zaterdagnacht bij gelegenheid der kermis heeft de persoon C. B., bij een vechtpartij zich zoo ernstig aan een been bezeerd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Men be gaf zich alleerst met hem naar de telephoon om den dokter te seinen, doch de kan toorhouder vroeg hun of heide beenen stuk waren, waarop 'tantwoord volgde: enkel maar een been. zegt de kantooi- houder ironisch, wacht dan tot het andere ook detect is, want Maandag is 't kermis, dan gaat het tegelijk, en zeker in 't belang van den geamputeerde. Te Kethel is een man onder het hooien Zaterdag door" een zonnesteek ge troffen en gedood. Te Beverwijk is een 10 jarige knaap en te Rhenen een 17 jarige knaap bij het baden verdronken. Een grasmaaier in de Beemster is Donder dag aan zonnesteek bezweken. Bij een hevig on weder is Vrijdagnacht een man en vrouw te Maastricht door den bliksem getroffen. De man werd terstond gedood; de vrouw is nog altijd lam. Te Luinje- herd heeft een ruim honderdjarige grijs aard zich door ophanging van het leven beroofd. Te Weert is een tweejarig kind van een rijdende kar gevallen en derwijs gekneusd dat het op de plaats dood bleef. Te Hulstheuvel is een man met het hoofd onder het wiel eener kar geraakt en binnen weinige oogenblikken aan de gevolgen bezweken. Te Veenendaal is een kindje bezweken aan de gevolgen van brandwonden, die het heeft bekomen door 'tin brand raken van zijn kleederen bij het spelen met lucifers. Meermalen vraagt men een middel om mieren van vruchtboomen te verdrij ven. Een probaat middel iscirca 50 centimeter rondom den boom de aarde te bestrooien met eene laag kachel- of sclioor- steenroet. De mieren zijn dan in den regel binnen twee dagen naar elders verhuisd, In de Paulus Potterstraat te 's Gra venhage is een 5-jarig meisje uit een raam der tweede verdieping gevallen. Het kind bleef met baar kleertjes aan een spijker hangen en kwam er daardoor goed af. Een boerenzoon te Nieuw-Lekkerland welke behulpzaam was bij het villen eener koe, gestorven aan mond- en klauwzeer, kreeg binnen enkele dagen hevige brand- uitslag aan het lichaam. De handen zwol len op, zoodanig, dat er geneeskundige hulp moest worden ingeroepen terstond had er een operatie plaats om de besmet ting te voorkomen. Men hoopt den lijder in het leven te behouden. Tijdens den jongsten storm zijn 18 runderen en 1 paard te Ooltgensplaat de rivier overgezwommen naar Willemstad. Te Herwijnen werd acht jaren ge leden de hofstede van den landbouwer S. van Dusseldorp door brand vernield. Op diezelfde hofstede woedde gisteren weder een hevige brand, welke, zonder met zeker heid bekende oorzaak, des morgens te 9 uren ontstond aan den hooiberg, welke geheel door het vuur werd verteerd, met de daarin aanwezige 70,000 pond oud hooi waarvan niets verzekerd was. Toen op den 26 Juni 1894 Lord Wolseley de troepen in het Belfort-garni zoen had geïnspecteerd, ontving hij eene uitnoodiging van de Goede Tempeliers- afdeeling, om tot hen eene toespraak te willen houden. Aan zijr. aannemen en zijn goedkeuren dezer beweging onder de krijgsmacht, voegde de generaal toe: „Er is nog menige strijd .in het vooruitzicht, maar van alle vijanden, die Groot-Britan- nie te duchten heeft, zijn onze drinkge woonten de voornaamste en machtigste. Alcohol doodt meer menschen dan al onze nieuwste wapentuigen te zamen, en hij doodt niet alleen het lichaam, maar ook de ziel. Ia verheug mij echter zeer, dat er reeds zooveel minder dronkenschap in het leger wordt aangetroffen; minder inder daad dan in eenigen andereu stand onzer maatschappij. Vooral aan dit feit schrijf ik den beteren geest en verhouding toe, die de laatste twintig jaren toonen. Wereldstrijd Te Kutais in Rusland overvielen een aantal als nonnen verkleede vrouwen met knuppels, steenen en messen verschei dene mannen, die zij in een afgelegen stadsgedeelte hadden gelokt. Met groote moeite slaagde het grootste gedeelte der aangevallen partij er in, aan een wissen dood te ontkomen, doch velen werden het slachtoffer. De gevonden lijken zijn op gruwelijke wijze verminkt. Blijkbaar heeft men hier te doen met fanatieke aanhang sters van een nieuwe secte. Dure ontduiking. Te Berlijn stond de vorige week de agent van een Britsche firma terecht wegens ontduiking van be lasting. Door een verklikker was tde fiscus opmerkzaaam gemaakt, dat herhaaldelijk meubelstoffen, die met 150 mark belast zijn per 100 kilo, waren aangegeven als tapijten, waarvoor slechts 100 mark is te betalen. De beklaagde beriep zich op zijn goede trouw, maar de rechtbank nam aan, dat bij willens en weteus had gehandeld en veroordeelde hem, wegens 25 gevallen, waarin de ontduiking als bewezen werd aangenomen, lot viermaal het ontdoken recht van f 2611,25 mark als boete, dus tot betaling van f 10,445 mark of ten hoogste 6 maanden gevangenisstraf, en tot betaling van 28,375 mark bovendien voor de goederen, die volgens de wet |verbeurd hadden mogen verklaard worden. Het O.M. had in 't geheel bijna 100,000 mark geëischt, omdat het nog meer gevallen als bewezen aannam. Een 3-jarig knaapje te Kennat werd dezer dagen door een kwaadaardig gewor den oude gans op den grond geworpen en met den snavel en de vleugels zoo lang aan het hoofd toegetakeld, totdat het dood was. Blanke negers. Professor Blake van de Universiteit van Kansas heeft een spe ciale electrische behandeling ontdekt om volgens zijn eigen uitdrukking het pigment dat de huid van den neger zwart kleurt te decarboniseeren. Na een behandeling van twee maanden zou volgens den uit vinder de zwartste zoon van Afrika zoo blank zijn als een Westerling. De eerste proefnemingen moeten prachtige uitkomsten hebben opgeleverd. De dokter zou reeds een aantal vrouwen, kinderen en zelfs een grijsaard een blank vel hebben bezorgd. Be aardbeving in Australië. Uit Adelaide wordt gemeld. De hevige aardbe ving, die zich (10 Mei) alhier en in een groot deel der kolonie deed gevoelen, heeft een enorme schade veroorzaakt. De gebou wen wankelden op hun grondvesten en bekwamen dreigende scheuren. Schoorstee- nen stortten bij tientallen tegelijk neer, de klokken begonnen te luiden, lampen, glas an aardewerk vielen in de nuizen rinkelend aan stukken. Buitengewoon vee) kunstwerken zijn door de aardbeving ver nield. liet prachtige standbeeld der Brit- tannia op de oude beurs heeft de armen en het schild verloren, de museums wel ker kostbare inhoud reeds door de witte mieren half vernietigd was, zijn voor het grootste gedeelte in pnin gevallen. De menschen vielen overal doodelijk verschrikt op den grond, waardoor tallooze verwondingen voorkwamen. De aardbeving duurde ongeveer een minuut.. Dat bet reizen in Afiika niet zonder gevaar is, heeft een karavaan ondervonden, die in het gebied van de liio del Rey bij Kamerud voor een Zweedsche firma goe deren vervoerde. Zij werd door inboorlin gen aangevalien, die eenige der geleiders medesleurden, dood r aakten en opaten. Terstond werd een deel der Duitsche troe pen uit Kamerun afgezonden die een aan tal dorpen in brand stak en vele negars doodschoot. Een standbeeld voor De Lessees. Zoo" als men weet hebben de leden van de commissie vau beheer van het Suezkanaal besloten, voor graaf Ferdinand De Lasseps een standbeeld op te richten, Eenigen tijd geleden bezocht prins Arenberg den beeld houwer Fremiuet in zijn atelier en droeg hem de vervaardiging van het standbeeld op onder voorwaarde, dat het binnen twee jaar voltooid moest zijn, daar men het bij gelegenheid van het 30-jarig jubileum der opening van het Suezkanaal wilde inwij den. Daar de oevers van het kanaal a„n Engeland toebehooren, achtte men een verheerlijking van De Lesseps daar ininder geschikt, zoodat men besloot, het standbeeld in zee op te richten en wel op een plaats, waar de diepte ongeveer 9 meter bedraagt. Een onderbouw van graniet, die zieh 7 meter boven den zeespiegel zal verheffen, wordt op den zeebodem gemetseld. Op deze fundeering komt dan het voetstuk te staan, dat zich eveneens 7 meter verheft en daarop eindelijk wordt het standbeeld ge plaatst, dat met minder dan 7 meter hoog zal zij n. De Lesseps wordt staande voorge steld in wandelkostuum met een burnoe om de schouders. In de eene hand houdt hij het plan van zijn werk, terwijl hij met de andere naar den ingang van het kanaal wijst. Gedurende den grooten optocht ter gelegenheid van het Jubileum van Konin gin Victoria j.l. Vrijdag, werden in de hospitalen ongeveer 'tweehonderd menschen binnengebracht weinig wanneer men denkt aan de duizenden bij duizenden, welke zich over straat bewogen zij hadden zich te veel vermoeid door loopen zoowtl als door te groote aandacht. Niet iedereen kan er tegen zooveel ongewone indrukken te krijgen in een woelige om geving. Hetzelfde was het geval met een duizendtal menschen, die in de ambulances verpleegd werden, maar die niet zoo ver moeid waren, of zij konden na wat uitge rust te zijn de straat weer op. Door zonne steek werden twintig menschen getroffen. Vermoeidheid wordt zooals men weet, dik wijls de oorzaak van zonnesteek. Lord Derby en lord House vielen van hun paard doch bekwamen geen noemenswaardig letsel. Naar aanleiding van het jubileum hebben 2UÜÜU gevangenen gratie gekregen, onder welke 400 tot de gaieien veroordeelden. Ziehier het aardige toespraakje, door Gladstone gehouden op het feest, hetwelk hij en zijne vrouw, ter gelegenheid van het jubileum, op Uawarden hadden geor ganiseerd. „Mijne jonge vrienden en buurtjes Wel is het een merkwaardige dag vandaag, deze dag der 60ste verjaring vau eeue regeering, welke de langste, misschien de gelukkigste is, die dit land heeft aan te wijzen. Het land is in dien tijd met zegeningen als overstroomd, zoodat men zeggen mag, dat de toestand der gruote menigte van het volk in de laatste 50 jaren een zeer be langrijke verandering ten goede heeft onder gaan. Dat legt ons den plicht op om dankbaar te zijn niet alleen, maar ook om er voor te zorgen, dat wat wij loven met de lippen uit ons leven blijke. En onder de zegenin gen die de Almachtige over ons heeft uit gestort, is ook geweest het groote voor beeld, ons gegeven door de deugden onzer Koningin. In haar trouw Dij het vervullen van haar gewichtig ambt en in de groote mate van karaktersterkte, welke zij daarbij heeft getoond, heeft zij gegeven wat in vele opzichten een voorbeeld voor ieder mensch zou mogen wezen, en bepaaldelijk voor iedere vrouw en elk kind, dat in haar uit gebreid rijk woont." Mevrouw Gladstone gaf toen aan elk kind eene medaille, waarna men te zamen het volkslied zong en de kinderen verder werden vrijgelaten, om in het uitgestrekte park van Hawarden te spelen. In Engeland is dezer dagen een man overleden, wiens naam zeker meer genoemd is dan van eenig ander, zij het nog zoo knap en geniaal man. Kapitein Boycott, van wiens naam het thans algemeeu geldende boyootteu afkom stig is, stierf dezer dagen te Flexton in het Engelsche graafschap 8'uffolk. Boycott was zeker wel niet de eerste die geboycott werd, maar hetgeen hem overkwam baarde ongemeen opzien. Als administrateur aan de goederen van lord Ernes liepen wegens een verschil alle knechts van hem weg. Geen bakker wilde hem meer brood ver- koopen, zelfs zijn linnengoed kon hij niet gewasschen krijgen. Niemand wilde voor hem meer eenig werk verrichten. Die toe stand duurde maar kort, want de rent meester liet spoedig volk uit Ierland komen. Maar zijn naam bleef verbonden aan de min aangename positie, waarin later nog menig werkgever gebracht is. Tot dusver is het niet gelukt een volmaakt ledige ruimte te krijgen. De ruimte, die het meest tot de ledige nadert, is de ruimte boven het kwik in den barometer. Deze is echter w el fncMediger be vindt zich altijd een kleine hoeveelheid kwikdamp in. Elmer Gates, te Washington, is op het volgende curieuse idee gekomen. Hij wil een glazen buis van zeer moeilijk smelt baar glas nemen en deze vullen met een glassoort, die bij betrekkelijk lage tempe ratuur smelt. De buis wordt uu verhit zoodanig, dat de buis niet, maar de daariu zich bevindende andere glasmassa wel smelt. Wordt nude buis uitgepompt, dan zal het vloeibare glas voor een gedeelte uitloopeu en er zal in de buis een vol maakt ledig ontstaan. Laat men de buis bekoelen, dan stolt de kleine hoeveelheid vloeibaar glas, die er nog in is, en sluit zoo de buis. Of het idee practisch uit voerbaar is, zal moeten blijken; origineel is 't zeker wel. De stad Kilia, Bessarabië, staat reeds gedurende tien dagen onder water. De toe stand der bevolking is uiterst treurig. De veldarbeiders in de omgeving van Ferrari hebben het werk gestaakt, zoodat de oogst niet kan worden binnengehaald. In enkele dorpen knbben rustverstoringen plaats gehad. De Kontgen-stralen worden meer en meer een „licht der waarheid". Men heeft onlangs bij de Fransche douane welge slaagde proeven er mee genomen, en zij zullen, naar men bericht, eerlang daar worden ingevoerd, om den inhoud van in gevoerde pakken en kisten met de op gaven te conlröleeren. Twee jaren geleden stierf te Mont- pellier, een oude, ongetrouwde gierigaard, die 15 millioen francs naliet. Er waren heel wat menschen die erfgenamen van dat geld meenden te zijn, op grond van ver schillende testamenten vol tegenstrijdig heden. Het kwam natuurlijk tot een pro ces en thans, nadat er 1Ü0.UU0 francs aan gerechtskosten zijn opgegaan, is bij rech terlijke uitspraak als tiet eenige geldige een testament aangewezen, dat een jong studennt tot eenig erfgenaam van het vermogen maakt. Het stoomschip „Osni" is, onder weg van Hekingfors naar Abo, door een omge vallen spirituslamp in brand geraakt en vernield. Van de 45 passagiers kwamen 6 in de vlammen om en verscheidene anderen werden ernstig gewond. De Keizerin van Oostenrijk heeft haar prachtig paleis op het eiland Corfn, waar zij ieder jaar den winter ging door brengen verkocht aan de ex-Keizerin Eu genie. Een knaap uit Aszlin, in het Poster- dal, die Zaterdag naar de meren in het gebergte ging om te vissehen, is door een sneeuwstorm overvallen en doodgevroren. Pastoor Kneipp vroeg ieder zijner patiënten naar zijn stand en vermogen, om daarnaar te bepalen hoeveel zy betalen moesten. Zoo antwoordde eens een zieke hem, dat zij Hofdame was bij een Duitsche Groothertogin, on daarop zei hij goedig: Also, a Dienschtbot, zohlt nix" [Een dienstbode dus, kost niets]. De langste dag in Europa heeft Reyk javik, op IJsland. Daar blijft hetdsglmW 3Vs maand aanhoudendan volgt het Noordsche stadje Varoëbus, aan het War»11' ger Ejord, waar het van 21 Mei tot 2'! Juli onafgebroken dag is; vervolgens de Zweedsche grensstad Tornea, waar de langste dag 21Vs, de kortste 2Va uur duurt. Te St. Petersburg en Tobolsky, in Siberië, duurt de langste dag 9 uur, de kortste 5 uur; te Stokholm en Upsala de langste dag 18Vs uur, de kortste 5i/s uur. Het geheugen van oesters. Een inge nieur schrijft aan een Panjsch blad: Te Courseulles-sur-Mer, waar ik mij dezer dagen bevond, keek ik met eenige nieuws gierigheid naar een werkmau, die bezig was, bij laag tij een groote hoeveelheid oesters uit het water op het droge te brengen, waar hij ze bij hoopjes uit spreidde. Op mijn v/aag met welk doel hij dit deed, verklaarde de man, dat de oesters naar Parijs moesten worden ver zonden, waarom hij bezig was, hun „op voeding te voltooien". Hij trachtte d®n dieren namelijk in te prenten, dat zij ge' durende de reis hnn water niet zouden laten loopen Ziende, dat deze explicatie als een aar digheid opgevat werd, deelde de man mij verder mede, dat wanneer me" oesters verzendt, diegewend zijn,steeds on der water te blijven, deze dieren onderving hun schalen openen, waardoor hun 6' wegloopt tengevolge waarv dood of half vergaan op stemming aankomen Legt men ze daarenteg voor de verzending op strand, waar ze bij afwist en op het droge zijn, spoedig, dat z6 op den zorgvuldig moeten bewar de droogte te lijden. Zij dan wel voor hun nen. Zoo leert men dus zich op reis, in manden pakt, te gedragen heeft gedaanheid op tafel te nen. Hieruit volgt, dat beneden de vissehen stai instinctief geheugen op Te Marokko, waar gen tijd geleden buitenge sprinkhanen geteisterd in geslaagd, deze plaag voudig middel aanzienlij Een der meest getei was Saffi. De gouverneu beeld, bij proclamatie bij den sheriff van zijn sprinkhaneneieren bezorg f0.50 toe te zeggen. Een afkondiging dezer proela Saffi alleen 25000 kilo bijeengebracht. Met dez ruim 16 milliard sprinkh men prijs gegeven. Een de geheele provincie bij n gezuiverd en zulks voo som van een paar duizen heele bevolking had dan op insecteneieren deelgei Als maatregel van het jongste fusileeren op Weyler van Cubaansche deed de rebelleuchef Mo gen Spaansche soldaten Woensdag 30 does, 10 uur bfj Me Hollinann 2 tentwagens, bi wagentje, tilbury, beesten w; verhuiswagen, hand karn sportwagens, sportkarren velocipèdos, gereedschap, Knpellc, 7 uur bij 'tBurgerl. armbestuur 1;. kanthooi in 7 perc. En 2o te Goes 0,8748 H. tarwe in Vroonland. Houdekerhe, in Pax het Zand 10 uur door not van G. Louwerse 15 H. perc., comb, en massa. Bergen op Zoom, in door 't vischbestuur 10 uu scherp 48 perc. in Oosters 3 in W. deelte weten d 292a, 295b, 298, 302a, 305c_ 310e, 310f, 316e, 326f, 317a 322d, 323. 324a, 324b, 324c 332e, 332f, 332g, 332h, 340, 341, 363, 364, 365, 373, 374, 375, 397, 398, 402 510. Donderdag 1 Middelburg, half 2 in door not. de Vos 4959 cA. in Halve Tiende te Seroos S. van Straten. 's (Gravenpolder, do< kooper Overman voor B. I H. veldtruchteri in Zwakt Kantgras en 3,6970 H. h< on s Heer Abtskerke in 4 Vrijdag 2 Ju llcliikenszanri, voor M. Olivier 10 uur b;j C. R schuur, erf en bouwl. 7 vruchten. En om 1 uur in Zaterdag 3 J Biggekerke, 5 uur bij Tak H H. hooi- en nagras b(j in 11 perceelen. En 5 perc Maandag 5 J Blggekerke, 10 uur not. Tak 16 perc. bouw- e Poppe 5,21,77 H, Woensdag 7 J 's Heerenhoek, bij we door deurw. Hollmann 2i 4-7 M. lang, andere houtw m door not. Pilaar 1 Maas het veerhuis met schu recht. lV'leiiwdorp, bij Moddeii De Ronde Bresser 10 uur hu'3, schuur, erf, bouwl. wimminck in 5 perc. en a «aplnge, 10 uur in 't gt D°t. Hu vers een hofstede 4 an G. van Offenbeek, in 1 •„e- Donderdag 8 J ««-ravenpolder. verj ,,U00r not. Paardekoop it J bf) de Koster namens G a"- kerk> Herr. Diaconi a mbestuur 40 H. bouw- a!,8(?' s Gravenpolder, Bi kerkeelke' Kapelle' Kloeti dnÜV<',,c,l,urKi 2 uur in jZ'W- de Vos l0' de merswaren en vergunning „pm een timmer- en metsel^ lm oeICm' houwter-ein. 4o. no- 266. Te zien 7 Juli 10-. Vrijdag 9 Juli 2,4917 tT®86?' half 11 K H- 'n 5 perc. En k;s 20 nr.rp v ",t' 10 uur bij I hu rem I houw- en weiland uren door not. Loeff. Zaterdag 10 Jii RonrtpK°r Ar<"ndskerl4c] kants Br®sser 10 uur 4640 Mo,,. '0®1 m Sluishoek en 22 j, 'water. Eu om 12 uur kar orf' 1 T6t kalf' Utrö(:1l toet »L,Vepren' 'emoenkar, arret n^ boterton, Water g met bftllen. 2 Eng Waterpomp met slang, slyj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2