mr. Walter. Scheepsafbraak HOUTWAREN, f openhaar verkoopen 8 HECTAREN REGHTSZA KEN. |J Heden herdenken onze geliefde lil ouders eu grootouders 1st ui ZATERDAG 3 JUL11897, Openbare Verhuring OPENBARE VERKOOPING Bouw-en Weilanden OPENBARE VERKOOPING Weiland en Sprink, verkoopen MARKTBERICHTEN- Maandag 12 Juni 1897, Dinsdag 13 Juli 1897, Woensdag 14 Juli 1897, Donderdag 15 Juli 1897, Vrijdag 25 Juni a. s. verkoopen: Vrijdag 25 Juni 1997 NIEUWE Meubelen en Huisraad, Woensdag den 30 Juni 1897, verkoopen: bestaande in Woonhuis, Schuur Wagenhuis en verderen Timmer, Boomgaard, Donderdag éen Juli 1897, Donderdag 1 Juli 1897, waar de democratie regeert en de pro tectie veel hooger ia opgedreven, dan iemand het hier wil. En omdat wij nu niet aan protectie doen, heeft dit booze stuk plaats, dat onze beate tarwe voor een goed deel naar het buitenland gaat |en dat wij overstroomd worden met slecht meelwat onvoedzaam brood geeft. De Nederlanders, die in Duitschland werk gingen zoeken, schrijven dan ook We hebben het hier zoo best en het brood is hier zoo lekker. Nu verdenken we daarom de Liberalen wel niet, dat ze opzettelijk den werkman in zijn slechte conditie willen houden. We gelooven gaarne, dat ze te goeder trouw den werkman tegen zijn eigen be lang raden. Maar het was dan toch onzerzijds plicht, eens duidelijk aan te toonen, dat de werk man, die zijn eigen belang verstaat, goed zal doen, met juist op protectie aan te dnngen. Met een cent per uur meer loon winnen ze al tweemaal zooveel als het brood hun kosten kan. En met drie weken zonder werk ver liezen ze driemaal zooveel, als een cent op het brood hun schade brengt. Laat het hun gezegd zijn. HONTENISSE. Nog een enkel woord aan onze vrienden, die a. s. Vrijdag in de worsteling tusschen Rome en het Liberalisme, zullen geroepen worden aan een dier twee steun te bieden. Wij waarschuwen de vrienden ernstig om zich niet door praatjes over het tyran- nieke Rome en dergelijke te laten van de wijs brengen. Het liberalisme was en is veel tyrannieker. Daar hebben wij ondervinding van. De vaccinedwang en de onderdrukking der Christelijke school zijn twee jukken waaronder het Liberalisme ons nu al zoovele jaren doet gebukt gaan. Menig christelijk burgerman betaalt nu meer voor 't lager onderwijs zijner kin deren dan het Liberalisme zijn gunstelin gen voor 't middelbaar onderwijs hunner kinderen betalen laat. Neen, gij hebt geen deel aan 't liberalisme, noch in afkomst noch in geestverwantschap. Rome heeft nog 't geloof en de traditie van een God, een Heiland, een Heilige Drieëenheid, een vasthouden aan tal van inzettingen die 't Liberalisme op losse schroeven zetdenk aan den eed, het koningschap, het huwelijk en de zedelijk heid. In de handhaving van de vastig heden daarvan zijn de Roomschen nog onze besliste bondgenooten. Bovendien gij kiest nu niet alleen voor 't district, maar voor 't geheele land. En als kiezer voor 't geheele land vraagt 't landsbelang u, om op den Roomschen candidaat te stemmen. Alom in den lande ij veren uwe broederen in dienzelfden geest, om de Liberale party uit den regeeringskring te dringen en 't Christelijk regeeringsbeleid voor te bereiden. Maar daartoe is een Christelijke meerder heid noodig. Die krijgt gij door te stem men op Van Deinse niet. Waarom maakt het liberalisme zich thans zoo druk? Het weet dat 't de meerderheid niet meer heeft en niet meer krijgen kan. Maar nu zoekt het nog eenige stemmen te rooven, teneinde de Christelijke meer derheid zoo klein mogelijk te maken. Bij voorbeeld 50 om 50 in de Tweede Kamer. Het doode punt. En de ervaring heeft geleerd geendoode- lijker regeering dan die van 't doode punt. Reeds eenmaal had de Liberale party een dergelij ken toestand voor haar rekening. Zoo stelt het liberalisme het belang van haar partij boven het landsbelang. Thans zou zij 't weer aandurven. Laten onze geloovige antirevolutionairen daaraan nu toch niet medewerken. Bovendien in uw stem voor den heer Walter ligt een blijk van trouwbetoon. Onze partij is klein al is zij een sterke minderheiddaarom kan zij in vele di stricten van ons land niet winnen zonder de hulp van andere partyen. Nu helpen de Roomschen ons, met name in Middelburg den heer Lucasse te ver kiezen. Helpt gij hen in Hontenisse om mr. Walter te verkiezen dan geeft dit 2 stemmen in de Kamer meer op de hand eener Christelijke regeering. Doen de Roomschen dat te Middelburg niet, en gij doet 't hier ook niet, dan winnen de Liberalen twee zetels, dat is een verschil reeds van vier stemmen. Of doen de Roomschen 't in Middelburg wel zoodat Lucassedoch gij doet het in Hontenisse niet, zoodat Van Deinse gekozen wordt, dan zou het evengoed zijn alsof zij maar waren thuis gebleven want dan heft in de tweede kamer de stem van mr. van Deinse die van mr. Lucasse op. Laten onze vrienden te Rilland en Krab- bendijke, Hansweert en Kruiningen, Ier- seke en Schore, Kapelle en Biezelinge, en hoe zij meer heeten mogen, nu eens met volkomen vertrouwen op de juistheid van onzen raad, hun stem uitbrengen op HONTENISSE. De Standaard schrijft Gelijk vanzelf spreekt, gaan onze anti revolutionaire kiezers in het breede district Hontenisse, nu als één man op Walter over; en indien er een enkele mocht zijn, die hiertoe niet kon besluiten, die blijve thuis. In geen geval mag Van Deinse ook maar één stem van onze zijde hebben. Gelukkig hebben we in dit district een degelijke kiesvereeniging, die onder uit muntende leiding steeds verband wist te houden met de politieke positie in heel het land. Want daarop komt het aan. Als onze partij i i heel het land tegen de Liberalen heeft te worstelen, en men ging toch in Hontenisse den Liberaal recht streeks of zijdelings steunen, dan deed men niet anders noch minder, dan al de inspanning van zijn broederen in het overige van het land very delen. En wie zou dat willen Meer nog Wie zou dat aandurven Eu daarom, kiezers van Hontenisse waakt! De Goesche Crt. geeft aan de predikan ten, nota bene nog wel om hun functie van ambtenaren, den zydelingschen wenk zich van aanbevelingen bij verkiezingen te onthouden. Met uw welmeenen. Wanneer gij den predikant ambtenaar dit verbod oplegt, waar blijft gij dan met het corps schoolmannen die van den hulponderwijzer tot den schoolopziener zich steeds voor een liberalen candidaat in de bres stellen Jaren lang was in 't redactiebureau der Goesche Crt. de bezie lende leiding der verkiezingen in handen van een schoolopziener, gesteund door een leeraar bij 't middelbaar onderwijs. Maar zegt gij 't is ons maar om den predikant te doen die mannen met de witte das moesten thuis blijven. Maar eilieve, hebt gij dan niet den ex dominé Heyse gecandideerden is hier dominê Cuperus niet ter aanbeveling van Stigter opgetreden en werd niet door u dominé Kapteijn in 1894 hoogelijk gepre zen dat hij 't zoo warm tegen Lohman en voor uwen Stigter opnam is niet van liberale zijde in den lande herhaaldelijk de hulp der dominé's genoten en werden niet van die zijde juist mannen als dominé Bronsveld, dominéGunning en dominé Buytendyk om hun spelen in der liberalen kaart hoogelijk geprezen? Heeft met name de Goesche Crt., hare kolommen openstel lende voor dominé Verwey tegen Lohman en ter aanbeveling van Six, dien predikant daarover berispt, en met name in 1891 geweigerd om de politiek van dommé Hugen- holtz uit Zuid Beyerland tegen ons uit te spelen? Is men vergeten dat juist de moderne dominé's steeds de politieke roervinken zijn geweest en dat de moderne dominéés Moens, Lieftinck en de Meijier ons de dure school wet van 78 bezorgd hebben terwijl nog dominé's als Houwing, Roessingh (Poelman zelfs bleef er by preeken in zijn tijd) steunpilaren der liberale party in de Ka mer zijn? De Goesche Crt. vindt dat ook ds. Lit- tooij c. s. uit de Middelburgsche verkie zingszaken behoorden uit te blijven. Met haar verlofdeze heeren zijn niet alleen geen ambtenaren maar zij hebben in '94 van de Goesche Crt. permissie ge had om 't wel te doen. Tenminste de Goesche Crt. heeft het ds. Littooij in '94 niet kwalijk genomen dat hij naar 't Goesche land kwam om Yan Deinse aan te bevelen. Toen was dit haar blijkbaar goed. Nu hij dit niet meer doet, of liever 't tegendeel doet, deugt hy niet by de libe rale heeren Dit is meten met twee maten. Bovendien en hierop komt het 't meest aan, de Goesche Crt. heeft er ten onrechte de namen dezer dominé's bij gesleept. Im mers zij deden niets anders dan hun naam zetten op de candidatenlysten de Zeeuw heeft hierop de aandacht gevestigd. In de verkiezingen zich mengen deden zoo ver ons bekend, geen van allen. Als kiezers en staatsburgers op 't standpunt der wet, was hun handeling volkomen correct en daarom wilde de Goescbe Crt. iets zeggen dan had zij niet die ds. moeten aanvallen, omdat zij de candidatenlijst tee kenden, maar de kiesvereenigingen dat zy deze namen in de courant zetten. Nog iets van den dominé. De liberale kiesvereeniging te Sneek publiceert in de Friesche liberale bladen een schrijven van dr. Vos te Amsterdam, waarin deze predikant den christelijk- histori8chen aanraadt op den radicaal v. Gilse tegenovep den antirevolutionair Heemskerk te stemmen, o. a. wijl volgens dr. Vos Van Gilse en dus niet Heems kerk „naar eigen inzicht de belangen des Vaderlands in getrouwheid aan eed en Grondwet zal behartigen". Wij zullen afwachten of de Goesche Crt tegen deze inmenging van ds. Vos in de verkiezingen, in haar no. van heden avond zal protesteeren. Ds. Vos is nog een oude kennis uit Goes en de godsdienstleeraar te Krabben- dijke zal 't bij de Goesche ook wel ver korven hebben met zijn preek voor Van Deinse. Wij zyn nieuwsgierig. l 23 Juni '97. Onder de te behandelen zaken in de a. s. Zomervergadering der Provinciale Staten van Zeeland komen voor Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, Mr. A. J. F. Fokker. Voorts mededeelingen en verslagen, be nevens de volgende voorste'len van Ge deputeerde StatenTot afwijzing van het verzoek van W. Moelker c. s., om subsidie voor een wagendienst tusschen Tholen en St. Maartensdijktot het verleenen van een sub..idie aan de Ambachtsschool te Zierikzee gedurende vijf jaren, ad f6C0 's jaarstot het pensionneeren van den conducteur bij den Provincialen stoomboot- dienst op de Wester-Schelde, C. Delzenne naar aanleiding van het adres van het Hoofdbestuur der „Nederlandsche Vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank", te Amsterdam om drankgebruik op de werken te verbieden en het loon in gepast geld te doen uitbetalenen van het adres van de „Vereeniging van Nederlandsche steenfabrikanten", om bij de aanbesteding van werken arbitrage toe te passen. Voors van diezelfde Staten voorstellen tot wijziging der instructie voor hun Col lege, en van het besluit tot regeling van den Provincialen waterstaatdienst, en van het besluit der Staten betreffende het ver leenen van een subsidie voor den stoom tramweg van Brouwersha\en naar Steenber gen tot het verleenen van een subsidie voor den stoomboot- en wagendienst Wal- zoordenVlake en HulstWalzoorden en voor den stoomtramweg van Hulst naar Walzoorden. Een tot afwijzing van het verzoek van H. Braakman en Co, omtrent de uitoefening van een stoombootdienst tusschen Ter Neu zenHoedekenskerkeHansweertWal zoorden en van dat van I. J. Porreij om subsidie voor het overzetveer van IJerse- kedam op Gorishoekidem tot het ver leenen van eene bijdrage tot verbetering van den weg naar de zandplaat te Breskens. Voorstellen aangaande verzoeken van de Gemeenteraden van Kruiningen, Krabben- dijke, 's Heer Arendskerke en Zuiddorpe om een renteloos voorschot voor wegsver- betering. Voorstellen tot wijziging van het Regle ment op de tramwegentot vaststelling van een Reglement op de verveningen en de keuring van dekhengsten. Ten slotte zyn aan de ordeverant woording en begrooting voor '98. Brouwershaven. De raad benoemde tot gemeente geneesheer den heer J. F. v. d. Meer, arts, assistent in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam. Arrondissement*-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zyn door bovengenoemde recht bank ter zake van het passeeren van een tol zonder tolgeld te betalen, L. A. R., 19 j., landbouwersknec'it te Zaamslag, en A. J. v. G., 23 j., en C. N., 21 j., dienst knechten te Axel, ieder veroordeeld tot eene geldboete f 3 s. 3 d. h. A. K., 36 jaar, kuipersknecht te IJer- seke, die op 18 dezer ter zake van brand stichting is veroordeeld tot 5 jaar gevan genisstraf, is daarvan op heden in hooger beroep gekomen. Ook de heer officier van Justitie, die 10 jaar gevangenisstraf had geëischt, is van gezegd vonnis in appèl gekomen. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 21 Juni zyn veroor deeld wegens visschen van mosselen binnen den afstand van 500 M. uit den buitenteen van den zeedijk in de Westerschelde A. S., C. S., L. D., P. TJ. T., allen te Hansweert, W. J. B. v. I., S. D., P. L., A. v. D., D. S., J. J. S., L. v. I., P. A. I., J. F. v. G. Pz., J. F. van I. Az., A. v. G., J. d. K., P. H., J. F. V., apen te Graauw en L. V. te Clinge ieder f3 b. s. 2 d. h., J. F. H., J. M., J. v. G. Pz., J. C., F. I. Pz., H. v. I., P. d. B., J. F. d. B., J. d. N., J. J. d. B., P. v. G. Pz., allen te Graauw en J. d. R. te Hontenisse ieJer 2 maal f 3 b. s. 2 maal 2 d. h., J. v. H., P. v. H. Pz., J. v. I., J. Th., S. v. I., P. d. B., allen te Graauw, ieder 3 maal f3 b. s. 3 maal 2 d. b., W. K. te Hans weert, P. S., A. H., A. v. I., allen te Graauw, ieder 4 maal f3 b. s. 4 maal 2 d. h., J. M. Azn., J. _I. te Graauw en C. K. te Hansweert ieder 5 maal f 3 b. s. 5 maal 2 d. h., P. A. en P. v. I. J.Fz., beiden te Graauw, ieder 6 maal f3 b. s. 6 maal 2 d. h., C. L. D. te Graauw 7 maal f3 b. s. 7 maal 2 d. h. VLISSINGEN, 2-2 Juni 1897. Boter fl.— a f .95 per kilo. Eieren f 2.90 a f3.10 per 104 stuks. GOES, 22 Juni 1897. Naar tarwe was iets meer vraag en bivcht ruim vorige prijzen op. Overige artikelen weinig aangevoerd en onveranderd in prijs. Oude Tarwe f a f Nieuwe Tarwe f6. - a f6.30. Rogge f3.80 a f3.90. Win- tergerst f af—.—. Zomorgerst f a Haverf af Bruineboonen f a f Paardenboonen f—a f Koolzaad f af .Groene Erw ten f - a f Versche Boter f .35 a f .45. Eieren f -.67Vs a f .80. Op de veemarkt van heden waren aan gevoerd 10 stuks hoornvee. Er werden slechts een tweetal verkocht. [Om«riWn»y~i iiiil««iiwnt«^im II II !!l II li! I. DE KRAKER Lz. F. HUIJSEN f hunne VEERTIGJARIGE ECHTVER- I EEMGIlVG. f I. REIJNOUDT iff J. REIJNOUDT— (I DE KRAKEU Iff en kinderen. I® N. en St. Joosland, 25 Juni 1897. *s* Ondertrouwd J. 'THART Weduwnaar van M. C. v. d. Putte en H. A. BUESINK. Middelburg, 22 Juni 1897. Per nis, Bezoeken worden afgewacht 28 Juni, 's middags na 3 uur. Eenige kennisgeving. Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden mijne geliefde Echtgenoote PIETERNELLA CHRISTIAANSE, in den ouderdom van 74 jaren en 9 maanden. A. VOLMER. Vrouwepolder 22 Juni 1897. Algemeene en bijzondere kennisgeving De Notaris A. M. TAK, zal op des namiddags te 5 ure, te Biggekerke, ten huize van C. Sturm, in het in de gemeenten Biggekerke en Zoutelande, op perceelen behoorende tot de hofstede, bewoond door P. Klaassf,. De veiling zal geschieden in 11 perceelen, welke door nummerpaaltjes op het terrein zijn aangewezen. Voorts nog VIJF PERCEELEN dek zoo van het Kroon-Domein als van de particuliere tiertdhefïers, ten overstaan van de Notarissen Mr. J. L. H. LIEBERT on J. M. PILAAR, beiden te Goes. des voormiddags te 9 uren, te Wemeldinge in de herberg bij M. Koustanje des voormiddags to lOVs uren, te Iersekei in de herberg van C. Klaasse des namiddags te 1 uur, te Kapelle, in de herberg bij J. Hanson voor Kapelle c. a. en Kattendijke des voormiddags te 9 uren, op bet Stad huis te Goes, voor Rilland, 's Graven polder, HoedekenskerkeBorsele en Goes, des avonds te 7 uren, te Wolfertsdyk, in de herberg bij J. Vooebeijtel; des voormiddags te 11 uren. te Kruinin gen, in het gewone lokaal, voor Krui ningen c. a., Waarde en een gedeelte van Valkmisse des namiddags te 1 uur, te Schore, in het Schoollokaal, voor Schore en Vlake des namiddags te 2Va uren, te Kloetinge, in de herberg bij W. Akkenaae des voormiddags te 9 uren, te Heinkens- zandin de herberg bij M. Bek, voor Ovezand, 's Heer Arendskerke en Hein- kenszand des voormiddags te 11 uren, te Nisse, in de herberg by C. De Blaeij, voor Nisse en voor 's Heer A btskerke c. a. des voormiddags te lVs ure, tc Oudelande, in de Gemeentekamer, voor Driewegen Ellewoutsdijk, Baarland en Oudelande. zalDopDeUrWaarder H0LLMANN> te Goes des voormiddags om 10 uren aan de kaai te Yerseke "EENE GROOTE PARTIJ als Eiken en Greerien Balken, Bad- dings, Blanken, Deuren en Hekwerk alles zoo goed als nieuw. te WESTKAPELLE, ten overstaan van nptaris J. DE VOS Middelburgop 's morgens te 11 ure bij Joosse, her bergier aldaar, van als: Planken, Delen, Ribben, Latten, enz., bonevens van zwaar Eiken hout, zware Balken, Dijkpalen en Mestputpalen, en eene party: als: Portebrisé, Ramen, Kozijn,|Stijlen, Ramen, Kolders, Deuren, enz. Voorts van als: Kabinetten, Lianen- en Tafel- kasten, Kastklokken, ronde en andere Tafels, Leuningstoelen, Piano, Vloer kleed, Ledekanten, Bed met toebe- hooren, alsmede van Herbergtafels en Banken enz, terwijl nog zal worden geveild aan het buis van LEENDERT MINDERHOUD Lz. Eikenhouten Kabinet, groote Uittrekta*el, 2 andere Tafels, Klok, Spiegel, Hanglamp, Stoelen, Glas- en Aardewerk, Spek- staanders, Meelkist, Baktrog enz. De Notaris A. M. TAK, zal op des voormiddags te 10 ure in de herberg „Pax Intrantibus"op 't Zand in de ge meente Koudekerke, in het openhaar I) I bewoond door Gilles Louwerse staande en liggende in de gemeente Veen, groot 15 hectaren 28 aren 62 centiaren. De veiling zal geschieden in 17 per ceelen met verschillende combinatiën en in massa. Gedrukte Notitiën dezer veiling zijn verkrijgbaar ten kantore van voornoemden Notaris. ten overstaan van den Notaris J. DE VOS te Middelburgten verzoeke van den heer S. van Straten te Middelburgop 'smiddags te half twee uren, op de boven zaal der sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburgvan HET PERCEEL in de gemeente Serooskerke voor 't Hnis Om" aan den Noordweg, kad. Sectie Duo. 272 en 2726is, samen groot 49 aren, 59 centiaren (1 gem. 80 roed. BI.) Op 't gebruik terstond. Informaties ten kantore va* den Notaris. De Notaris HUVERS te Middelburgi» voornemens op des avonds te 8 uren, op de der Sociëteit „de Vebgenoeging" aan de Groote Markt te Middelburgin het openbaar No. 1. Een HUIS en ERF te Mid delburg, aan den Wal, wijkB no. 102. No. 2. Een STAL en ERF aldaar, aan de Bree, wijk E no. 277. Breeder bij biljetten, Te bezichtigen daags voor en op den dag van verkoop van-—- 12 en 24 uur. Nadere inlichtingen gaeft de Notaris, Kantoor Hofplein.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2