Scheei 2. Bouwland, Zaterdag 26 Juni 1891 1. Bouwland, Openbar VRIJDAG SC H U IJ BOU Bouw- er I verkoopen: Vrijdag Weiland 1|3 in drie Wc VRIJDAG le. Maandag d( openbaar Woensdag openbaar Woonhuis, Sc Bouwland medegedeeld dat voor den notaris N. yan Steenbergen te Tholen de akte was ge passeerd, waarbij aan deze gemeente werd geschonken het tiendrecht van in de tiendboeken onder Poortvliet" en van de helft van „den overloop in de Zeskerk- hoeken onder Tholen", waarvan de jaar lij ksche opbrengst tegenwoordig ongeveer f7ÜO moet bedragen en tege.i 5 percent, dus een kapitaal vertegenwoordigt van f14000. Deze tienden behoorden toe aan wijlen freule A. Huijssen van Kattendijke, echt- genoote van den heer A. Doltus te Parijs en werden door haar voor weldadige doel einden beschikt. l)e adellijke familie Huijssen van Kattendijke welke sedert meer dan een eeuw is betrokken bij de Ambachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw-Vos- semeer en Vrijberghe, heeft deze schenking gedaan onder voorwaarde, dat de zuivere opbrengst zal worden gebruikt voor ge neeskundige hulp, geneesmiddelen, verster kend yoedsel enz., voor zoeveel noodig, aan behoeftigen in deze gemeente en verder voor maatregelen in het belang van de gezondheid van den werkenden stand. De familie Huijssen van Kattendijke be wijst door het stichten van dit betrekkelijk ruime fonds, dat zeker naar genoemde fa milie wel genoemd zal worden, eene groote weldaad, en ook den burgemeester, die administrateur dezer tienden was, mag men dank weten voor zijne bemoeiingen in deze, die aan het besluit der familie, om de goederen aan deze gemeente te schenken, niet vreemd zijn geweest en die dus toont op de rechte wijze de belangen van de gemeente te kunnen behartigen. Tot het beheeren van het fonds en het doelmatig besteden der gelden zal door den Kaad een commissie worden benoemd, die aan den Gemeenteraad rekenplicbtig is en zich zal gedragen naar een reglement dat door den Kaad nader zal worde a vast gesteld de instelling blijft overigens ge heel afgescheiden van de gemeente financiën. Mede werd door de edele gevers nog toegezonden ongeveer 150 Hollandaehe boekwerken welke tot grondslag zullen dienen voor eene volksbibliotheek, die in aller belangstelling wordt aanbevolen. Wissenkerke. Op de, den 24 dezer, in deze gemeente te houden Landbouw tentoonstelling werden ingezonden In de KubriekHengsten minstens 3 jaar oud 4 stuksHengsten geboren in 1895 geen Merriën minstens 4 jaar oud 8 stuks Merriën 3 jaar oud 11 stuks Merrien 2 jaar oud 11 stuksRuinen minstens 4 jaar oud 4 stuksPaarden geboren ln 1896 9 stuksMorriën met veulen 15 stuksPaarden tot opluiste ring 2 stuksSpringstieren minstens 2 jaar oud 5 stuksStieren minstens 2 jaar oud 4 stuks Melkkoeien 4 stuksKalf- en Melkvaarzen 10 stuksTweetandsvaar zen 5 stnks Meiktandsvaarzen 4 stuks Collectie van 3 melkkoeien 5 inzendingen Springrammen 2 stuks; Collectie van 3 stuks Uoien 3 inzendingen Beeren 4 stuks Zeugen 7 stuks Geiten 1 stuk Konijnen 5 stuks; Pluimgedierten 2 soorten Boter 12 inzendingen Landbouwwerktuigen ter mededinging 3 inzendingenTer opluiste ring 2 inzendingen Doelmattgste ploegen 8 inzendingen; Verzameling hoefijzers 2 inzendingen Inzendingen naar art. 2 van het programma 2 stuks. Men schrijft aan de Tel. In het eiland Tholen is het scheren der schapen afgeloopen. De opbrengst schijnt niet boven het middelmatige te zijn, wat men toeschrijft aan het natte weder ge durende najaar en winter, daar het schaap beter bestand is tegen droge koude. De qualiteit is goed, maar de marktprijzen? Voor ons eiland schijnt bovondien het schaaphouden al heel weinig voordeel te geven, daar een der grootste, die voor goed bloed in de kudde nog ai wat over had, weldra zich van den troep zal ont doen. Ook zijn de landbouwers met maaien begonnen en de opbrengst, die het vorige jaar zoo uitmuntend was en uit stekend in de schuur werd gereden, be looft dit jaar niet minder te zjjn, wat bij het doorhouden van veel vee uitstekend, te pas kan komen. Over het algemeen staan alle veldgewassen uitstekend. De suikerbieten beloven veel en worden reeds overal opeen gezet, waarvoor meestal kinderen worden gebruikt. De aardap pelen, eveneens rijk te velde staande, zullen in do vroege soorten reeds spoedig ter consumptie worden verkocht in de boomgaarden en tuinen is het een genot rond te zien. STORM. Hansweert. De Nederlandsche tjalk „Johanna", schipper J. B. Verschuren, met mais van Antwerpen naar Amsterdam, is in 't nauw van Bath verongelukt en Zater dag door de Belgische stoomboot „Cosmopo- liet" masteloos hier binnengebracht. De lading is gedeeltelijk nat Schip en lading zijn verzekerd. De omnibus van Hansweert op Vlake, stond Zaterdagmorgen door den hoogen vloed tot boven de wielen in het water, waardoor de dienst op het eerste spoor niet kon geschieden. Het zeilschip „Catharina Petronella" schipper v. d. Bosch met gerst geladen van België naar Pruisen voer alhier een paal van een dukdalf aan stukken. St.MaartensdIJk. Aan den zeedijk van den Muijepolder is door den stormen hooge vloed aanzienlijke schade aangericht, een bijna voltooid aardewerk to soo goed als geheel weggeslagen. Bij de Willemstad is gezonken een tjakBchip geladen met steen, het schip was niet verzekerd en behoorde aan Je gebrs. van IJzeldijk te St. Maartensdijk. De op varenden konden zich redden. Stavenisse. De storm van Vrijdag nacht en Zaterdag heeft ook aan onze zee weringen veel schade toegebracht. In den Nieuwen polder is de verwoesting het grootst, daar zijn gaten geslagen, die bij voortduring van den hevigen wind het ergste hadden doen vreezen. De financiëele schade is nog niet berekend, maar kan aan den Nieuwen polder op minstens f 1500 worden geraamd. Ook de Suzannapolder onder St. Annaland heeft geducht veel geleden. Colijnsplaat. Door den hevigen storm werd Zaterdag alhier een zinkstuk ter grootte van 2000 Ma en gereed om naar de plaats van bestemming gebracht en ge zonken te worden, voor een groot gedeelte uit elkander geslagen. Doordien de wind op kust stond, kon een groot deel van het rijs worden opgeviscit, doch dit verkeert in een toestand, die het ongeschikt maakt om voor het oorspronkelijkejdoel te dienen, zoodat de aannemer groote schade lijdt. Verier werden door den storm groote verwoestingen in tuin, veld en boomgaard aangericht, talrijke dakpannen en schoorstee- nen naar beneden gerukt en boomen geknakt en ontworteld. Krabbendijke. Zaterdagmorgen heeft de storm in den dijk gelegen aan den Karelpolder een groot gat geslagen waar door veel water binnen stroomde. De onder- landen in dien polder staan onder benevens nog 2 kavels vruchten op het laagste ge deelte van den polder. Overigens werd de dijk hier en elders gehavend. Ook aan den Westhavendijk kwam nog al eenige schade doch beide dijken werden Zaterdag voor het grootste gedeelte gestopt. Op de pleinen der oesterkweekers is het weder een ruïne daar alle pannen en zeeften en verder materieel is dooreen geslagen. Met de in zee gevuld staande zeeften waarvoor men ook bevreesd was dat zij zouden zijn geledigd of weggeslagen is 't tamelijk goed afgeloopen. Door deschippers Zuidweg en Haverhoek werd nog opgevischt de drij vende korstoomboot „Wilhelmiua" uit Ier- seke welke was weggeslagen, benevens een klein overdekt roei- of peilbootje uit den Leendert Abrahampolder Noord-Beveland. Bruinlsse. De verschrikkelijke storm die jl. Zaterdag over ons land woedde heeft hier niet het minst zich doen gelden. Hoogst zelden gebeurt het dat er geen schepen van de reede voor ons dorp ge bruik maken zoodat ook nu weer een zes tal waaronder een zandzuiger, hier den nacht hadden doorgebracht. Reeds vroeg in den morgen was het te zien dat de schepen het niet zouden volhouden. Te zes uur werd de eerste noodvlaggeheschen op den zandzuiger, die tevens ook nood signalen gaf met de stoomfluit. Doordrin gend schel en aanhoudend floot het geluid door den storm heen. Hard en aandoenlijk was het voor onze schippers en voor de talrijke schare die op de haven was bijeengestroomd, ten volle het gevaar te beseffen en nochtans onmo gelijk in staat iets ter redding te kunnen doen. Het is bekend dat onze schippers niet voor een klein geruchtje vervaard zijn, maar hier was niemand die het wagen durfde om met eenige kans tot slagen de strijd met de elementen aan te binden. Eerst na eenigen tijd waagde het een sleepboot die de machine had hier gebracht, doch zich in 'tZijpe eene veiliger plaats had verzekerd, ze te naderen. Langzaam maar zeker doorklieft hij de huizenhooge gol ven tot het eindelijk gelukt een staaldraad uit te werpen die gegrepen wordt. Een zucht van verlichting gaat uit de menigte op en na nog eenige angstige oogenblik- ken gelukt het, de machine in het Zijpe te brengen. Een vaartuig dat bij den zandzuiger behoorde moest evenwel aan zijn lot worden overgelaten; gelukkig be vonden zich hierop geen menschen. Dicht bij deze bevond zioh een tjalk die probeerde met een enkel stagzeil het Zijpe te bereiken wat dan ook gelukte evenwel niet voor dat de fok aan flarden was gescheurd. Eene tjalk geladen met grint werd door de bemanning, die overging op de stoom boot, verlaten en zonk een paar uur later in de diepte weg. Alleen een gedeelte van den mast wijst de plaats aan waar hij lag. Des voormiddags ging de noodvlag op van een tjalk dicht bij de gezonkene. De bemanning hiervan werd afgehaald door schipper C. Otte en eenige anderen die hierdoor het genoegen smaakten een vier tal menschen uit een bangen nood te redden. Later werd het schip door een sleepboot in veiligheid gebracht. Dit evenwel is helaas nog niet alles wat er in den morgen van den 19en Juni voor ons dorp is afgespeeld. Reeds des morgens vroeg had men een tjalk zien wegstormen naar de Flakkeesche kusttot men op eenmaal niets meer waarnam. Men vreesde het ergste en bij het bedaren van don storm zag men op ongeveer een half uur afstand van onzen wal een mast boven wa ter uitsteken die bewees dat het vaartuig was gezonken. Bij het afzenden van dit bericht weet men nog niets van de opva renden zoodat de vrees voor de hand ligt dat dezen op jammerlijke wijze zijn ver dronken. Er heerscht groote ongerustheid bij het vermoeden dat twee hoogaartsen van onze vloot in de Zuiderzee zijn verongelukt. Er was tot heden nog geen \§dlqf ingekomen. Bijten dit alles is er belangrijke stoffelijke schade geleden. Van den aannemer der zinkwerken is een stuk dat juist gereed was geheel uit elkan der geslagen, terwijl buitendien nog heel wat materieel is weggespoeld. Ook de aannemer der grondwerken lijdt nogal aanmerkelijke schade door grond- verlies. Aan de dijken evenwel is slechts geringe schads gekomen, alleen in den havendam zijn een paar gaten geslagen die nogal wat beteekenen. Opmerkelijk is dat zelfs de oudsten iti onze gemeente zulk een storm met zoo hoogen vloed temidden in den zomer zich niet kunnen herinneren. Dinteloord. De storm van Vrijdag op Zaterdag heeft ook hier geducht zijn macht doen gevoelen. Verscheidene schepen werden in den nacht op vasten grond ge zet of heden ontredderd naar binnen ge sleept. De buitendijken hebben zeer veel geleden. Die der Drie Vriendenpolder be zweek op een viertal plaatsen, zoodat cir ca 500 gemeten bezaaid veld met 3 hof steden werd onder water gezet. Twee paarden verdrenken en 9 schapen bezwe ken van de koude, wijl ze tusschen dijk breuken ingesloten niet weg konden voor het laagwater was ingetreden. De schade aan den oogst, het vee en de dijken is zeer aanzienlijk. Aan de waterkeerende werken van den Vanhaaftenpolder onder Oud-Vosmeer is een zeer groote schade berokkendhet bestuur liet juist dijkverzwaring uitvoeren en nu is al de vette slib, die voor deze verzwaring aan den dijk was gevleid, weggeslagen. Met vele handen zijn, ter voorkoming van verdere onheilen, de noo- dige maatregelen genomen. Te Vlissingen werd een officier van de mailboot „Koningin Regentes" door de golven van de brug geslagen. Hij is aan de gevolgen overleden. Waarde. Ook aan de haven dezer ge meente heeft de storm van Zaterdag heel wat schade aangebrachthet dijkje dat dient voor scheiding van het pladooi werd bijna geheel weggeslagen. Waarde. Zaterdagmorgen omstreeks 8 uur verspreidde zich het gerucht in deze gemeente dat de Emanuelpolder inliep. Onmiddellijk was het bestuur van het water schap der Valckenissegeul benevens de dijk graaf van den Emanuelpolder op de plaats van het gevaar. Het bleek nu, dat beide deuren in de sluis waren gesprongen en dat het schoft door den grooten aandrang van het water niet kon zakken, bij de pogingen die men daartoe aanwendde, brak het windwerk. Inmiddels liepen alle watergangen en slooten vol, omstreeks 11 uur begon het water weer door de sluis den pelder te verlaten. Met behulp van een bok liet men nu het schoft zakken. Vervolgens werd voor de sluis een stel planken aangebracht en hier voor 100 gesloten balen aarde gezet. Omstreeks half drie uur meende het bestuur voldoende maatregelen te hebben genomen om verdere rampen te voorkomen. De hooge Noordwesten storm die Vrij dagnacht onze westkust teisterde heeft groo te schade aangericht. Te Rotterdam was 't water zoo hoog opgestuwd dat de kaden en havens tot aan de huizen blank ston den, alle koopmansgoederen, als koffie, ta bak enz, waren overstelpt. Ook in de huizen, althans kelderverdiepingen, werd groote schade aangericht. Op de Noord Blaak, de vorige week nog opgehoogd, stroomde het water in golven over dat gedeelte heen. In de plantsoenen werden de grootste boomen ontworteld, vooral in de oude Plantage die geheel overstroomd werd. Takken als een arm dik vond men overal langs den weg verspreid. Tal van schoorsteenen, dakvensters en stukken zink kwamen naar beneden. De Boschpolder onder Delfshaven liep onder 50 schapen verdronken. Natuurljjk kon geen enkel schip den Waterweg binnen komen. Aan de havens werd het verkeer ge stremd door het volloopen der kelders van verscheidene bruggen, die daardoor niet konden geopend worden. Op de gorzen van den Varkenoordschen polder zjjn doode koebeesten komen aan drijven. De peilschaal wees 3.36 met R. P. De hoogete stand die het water daar ooit bereikte was 3.75 R. P. in '94. Het eenige persoonljjke ongeluk in dezen storm is dat een vrouw een hevig bloedende hoofdwonde bekwam van een vallende dakpan. Te 's Gravenhage werden in 't Haagsche Bosch vele prachtige boomen ontworteld De schade en de verwoesting zijngrooter dan die bij den bekenden storm van 14 October 1885. Vele in aanbouw zijnde huizen stortten in. Te Scheveningen werd ten noorden van den strandmuur een gedeelte duinzand, waarop een honderdtal stoelen stonden, weggeslagen. Verschillende schuiten verlo ren zwaarden en roer. Thans na den storm overziet men de gevolgen. De winkelgalerij met haar geheelen inventaris is totaal weg. Acht schuiten zijn totaal verbrijzeld bene vens zes, garnalenbooten. Anderen werden zwaar beschadigd. In de Keilen om Schie dam verdronken vele schapen. Enkele scha pen die nog levend de hoog gelegen kaar senfabriek bereikten, vonden daar in de ketelgebouwen een warme schuilplaats. De schade aan boomgaarden en tuinen te Oud-Beijerland, Poortugaal en elders is vreeselijk. De krieken, reeds verpacht, zijn geheel weg. Het water bracht aan de weilanden onberekenbare schade toe. De tentoonstelling te Dordrecht, leed mede groote schade. Vele etalages zijn totaal bedorven. Ook in de stad is groote schade aangerioht. Opmerkelijk is dat op 't oogen- blik toen een zware boomop een kermiskraam neerkwam, zich daar oen jongen bevond die kalm door geslapen had en, door het vallen van den boom uit zijn slaap gewekt, zonder letsel onler de planken en zeilen uitkroop. Aan den Biesbosch ging voor duizenden guldens aan hooi, vee en veldvruchten ver loren. Een boer aldaar verloor zeven paar den. Hier en daar komen nog telkens verdronken runderen, paarden en schapen aandrijven. Ook te Bolnes verdronken vele schapen. Men zag bij Slikkerveer des morgens ver schillende paarden en koeien met de golven worstelen. De arme dieren waren eerst zoo lang op 't hoogste gedeelte gebleven tot zij er afdreven. Bij Schoonhoven staat het water van de Lek van dijk tot dijk. Met groote moeite zijn aan Willemstad vijftien stuks vee en een veulenmerrie, vermoedelijk van den Bommel of Tienge- meten afkomstig, behouden, aan wal ge bracht. Ook zijn nog verschillende doode koeien aangedreven. Ook de buitenpolders ten Zuiden van den Maasmond onder Waalwijk c. s. zijn zeer geteisterd. En Werkendam! Aan den linkeroever der Merwede zag men nog twee dagen geleden overal het heerlijke versch ge maaide hooi aan groote hoopen ter verzen ding gereed liggen. En thans hebben de storm van Vrijdag en de overstrooming van Zaterdag, honderden Hectaren bedolven en bedorven. Alles was één groote, uitge strekte zee, met schuimende, klotsende golven. Thans bij 't vallen van 't water drijven wagens, hooiwerktuigeu en bedor ven hooi tegen den dijk. Arme kleine huurboeren die reeds een paar weken ar beidsloon betaalden om hun hooi te win nen, missen in éen dag den ganschen oogst en moeten natuurlijk toch de pacht betalen. Velen zijn geruir.cerd. Te Bergen op Zoom liep de geheele haven onder. Alle kelders en pakhuizen werden overstroomd. Een graanbergplaats liep onder, eenige varkens verdronken. Ook Noord-Holland kreeg zijn deel. Te Zandvoort werden vijftien badkoetsen stuk geslagen aan het Kurhaus. Een pleziervaar tuig werd verbrijzeld. Stukken van trappen, die toegang van't strand naar 't duin geven, werden afgerukt, en van 'tduin zelf wer den groote stukken afgeslagen. In 't dorp zelf werden in de veranda's stoelen en ta fels dooreengegooid. Menig badgast, gehuis vest in een optrekje, heeft een onrustigen nacht doorgebracht, want zijn tijdelijk ver blijf werd door den wind danig gebeukt. Terwijl twee broers te Tubbergen aan het visschen waren, viel de jongte in het water. De oudste sprong hem na doch verdronk, terwijl de jongste zich wist te redden. Een werkman in de scheeps werf te Haarlem kwam in aanraking met een jachtwiel, waardoor hij verscheidene malen vliegenssnel in de rondte gevoerd werd en zijn lichaam telkenmale met een ijzeren balk in aanraking kwam. Hij werd met verbrijzelde ledematen dood opgenomen. Te Lageinierde (N.Br.) had een 19 jarige boerenzoon met een kar turf over de heide rijdende het ongeluk dat het paard op hol sloeg en hij onder de kar raakte, waardoor hij op de plaats dood bleef. Te Rotterdam is een kleine jongen, al spelende met lucifers in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. Woens dag werd bij een vechtpartij te Rotterdam een sjouwer uit Schiedam doodelijk gesto ken de man werd bewusteloos onder wat koopmansgoederen neergelegd, doch wijl hij des middags nog niet tot bewistzijn teruggekeerd wa9, werd hij naar het zie kenhuis vervoerd, waar hij echter den volgenden dag overleed. Een driejarig knaapje te Harmeien is Zaterdag in een sloot achter de ouderlijke woning verdron ken.Zaterdag is in de cartonnagefabriek aan den Overtoom te Amsterdam een al daar werkzaam zijnde 17 jarige knaap bij 't voorbijgaan der machine door een wiel gegrepen, rondgeslingerd en deerlijk ver wond en gekneusd, zoodat hij stervende werd weggevoerd. Ter secretarie te Loosdrecht heeft het geval zich voorgedaan, dat vaneen aanstaand echtpaar de bruid niet wist, waar zij is geboren. En ook niet juist wanneer. Even min kan de familie (haar naaste bloedver wanten zijn overleden) hieromtrent vol doende inlichtingen geven. 't Zal heel wat voeten in de aarde heb ben, eer deze zaak behoorlijk geregeld en het huwelijk kan voltrokken worden. Iemand te Roodkerk heeft na ver kregen machtiging het graf laten openen, waarin het lijk zijns vaders voor ruim 11 jaar was bijgezet. Deze opgraving geschiedde doordien men vermoedde f 300 te zullen vinien, welke som, zoo het heette, bij den dood des vaders voor den zoon was vast gezet, docb waarvan deze, nu bij meerder jarige is, den bezitter tevergeefs zoekt. De opgraving heeft niet het gewensche resul taat opgeleverd. De oudste kiezer. De oudste kiezer uit Utrecht en hoogstwaarschijnlijk tevens ook wel de oudste kiezer uit Nederland, die aan de stemming heeft deelgenomen, is geweest de heer E. P. van Roijen ge boren in 1799. In het kiesdistrict Leeuwarden zijn Dinsdag jl. al de 505 katholieke kiezers bij de stemming opgekomen. Een kiezer te Harlingen, die da nieuwe wijze van stemmen, nog niet goed snapte, bleef wat heel lang in het hokie Naar de reden daarvan gevraagd, ank woordde hg: ja, ziet u, ik kan wel schrijven en ik heo ook wel gehoord van het Gnze Vader op de grootte van een stuivertje; maar om met dat dikke potlood den naam van mijn man op dat kleine witte vlakje te schrijven, neen, dat ia mij te kras De meeste menschen reizen óf tot hun genoegen öf in 't belang hunner zaken Dat iemand evenwel gaat reizen met het doel om eens flink in een coupé van een snel voortrazenden trein ongemakkelijk door elkander geschud te worden, klinkt in ieder geval zonderling, maar het komt toch vaker voor dan men gelooft. Een bekend Engelsch dokter vertelt van een zijner patiënten, die een oorziekte heeft, dat deze man dikwijls uren lang per spoor reist, slechts om het onverdragelijke suizen en bruisen in z in oor door het ratelende gedruisch van den trein te laten verdooven. In allen gevalle komt het gesuis in zijn oor slechts van tijd tot tijd in sterke mate voor, en tel kens, als zulk een aanval den kranke haast tot vertwijfeling brengt, zoekt en vindt hij zijn eenig geneesmiddel in den spoor wagen. Toevallig aan het juiste adres. De Parijsche commissaris van politie Bertholot van de wedrennen terugkkeerende, riep' een rijtuig aan. „Vijf francs de rit!" zei de koetsier. „Gij krijgt wat u toekomt," antwoordde Bertholot, terwijl hij in het rijtuig stapte. De koetsier, in woede ont stoken, reed als een dolleman, tot hij twee collega's tegenkwam, die met ledige rijtui gen terugkeerden. Plotseling stilhoudende verzocht hij hun „dezen vriend hier" te helpen uitzetten. Zij lieten het zich geen tweemaal zeggen en de drie gingen den heer Bertholot te lijf, die juist bijtijds door twee voorbijkomende agenten ontzet werd. Bemerkende, hoe zij er ingeloopen waren, poogden de rossend wingers te vluch ten, maar te laat. De hoofdschuldige sloeg zijne lantaarnglazen stuk, opdat men zijn nommer niet kennen zou, maar werd met zijne kameraden opgebracht onder het ge juich der toegestroomde nieuwsgierigen. Een Hollandsche schipper heeft op zeer onaangename wijze kennis gemaakt met de sabel van een DuitBch politieagent. Zondagavond vermaakten zich eenige Hol landsche schippers op de Rijn werf te Bonn met het toeroepen van onschuldige spot ternijen aan de voorbijgangers. Plotseling kwam een politieagent tusschenbeide die den Hollanders het spotten verbood. Het kwam tot een woordenwisseling die tot daden overging toen de agent zijn sabel trok tegen den Hollander. In den strijd die nu onthrandde, sloeg de agent zijn sabel stuk op het hoofd van den schipper en sloeg dezen daarna met zijn koppel en het gevest van zijn sabel. De Hollander werd hevig bloedend uit verschillende wonden en met een gebroken been weggevoerd. De agent moest vluchten voor de woede der menigte. Een jongen van 12 jaar werd Vrijdag door de rechtbank te Dresden veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Deze jonge boosdoener, die in andere landen ongetwij feld «aar een verbeterhnis zou zijn ge zonden, had met opzet zijn jongsten broer zwaar gewond met een revolver. Twee Hongaarsche officieren te De- breczin zijn elkander tijdens een oefening en nog wel voor het front der troepen met de sabel te lijf gegaan. De vechters bazen werden gescheiden en beslechtten het geschil later door een tweegevecht waarin beiden ernstig gewond werden. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde echtgenoote, moeder, behuwd- en grootmoeder SUZANNA POTAPPEL, in den ouderdom van ruim 68 jaren. Uit aller JOH. BEDET. 's Heer Arendskerke, 15 Juni 1897. De Notaris PILAAH zal des namiddags 2 uren, te Wolfaortsdj^\ in de herberg bij J. VooebeijteL tiendvrij, in de gemeente dijkin Kolenshoek, aan den weg naar hel Veer, groot 8280 aren; in dezelfde gemeente, in hoek, met nitweg, groot J8U De Deurwaard zal op des voormiddags kaai ta Yerseke ver EENE G als Eiken en dings, Planket alles zoo goed s namiddags te 2 OliSTKKTlEUlls", v overstaan van HOUWER, van te Ierseke groot 44 A. 85 Te aanvaarden 86 te Ierseke in te Ierseke aan de 1 De laatste twee bij de betaling. De Notaris zal op I) te Heinkenszand, kinderen van Ma. de Regt, pen des voormidd berg bij C. Rijk staande en gel in het Oudela 423 en 424 te Te aanvaarden t 2e. 16 a 85 14 a. 39 c 32 a. 70 c wassende op v en des namiddags van M. Oliviee, 2 Veet behoor Talels, 1 Win Kruiwagen, 1 Meelkist, eene werk en hetgee te voorschijn gf De Notaris A. M des voormiddags te C. STURM te Bigg 16 PElj liggende in de ge het dorp, behooren samen groot 5 Heel tiaren. Gedrukte notitiëit krijgbaar ten kant Notaris. De Notaris DE Heinkenszand zal c des voormiddags 10 de herberg bewoo Reeeke in het tiaren. Beide perceelen te aanvaarden na rooven van den oogst 1897. ha staande en gelegen sectie B nr. 252, 4C groot 2.1550 Hectai bewoner J. M. Grim Te veilen in 5 p en in massa. Inlichtingen te be en bg voornoemden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2