NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Mr. C. LÜCASSE. Mr. F.J. F.M.WALTER. VERSCHIJNT dus a.s. Vrijdag reeds, De verkiezing te Hontenisse. G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN KERKNIEUWS. Ho. 111. 1897. Huistfag 11 lutu. (Effife laacpng, elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02s. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Bij de herstemming op VRIJDAG 25 JUNI a. s. bevelen wij in het kiesdistrict M i d- delburg, de herkiezing aan van —O Terwijl wij in 't kiesdistrict Hon tenisse, nu 't slaat tusschen een Liberaal en een Roomschen candidaat de candidatuur steunen van Kiezers, denkt er om: 1897 is 4894 niet. Hebben wij toen Van Deinse gesteund om de Kieswet, nu eisclit 't landsbelang dat wij Walter steu nen. IN GEEN GEVAL stemme men nu den Liberaal O De Goesch* Crt. over de verkiezingen schrijvende zegt nieuwsgierig te zijn wat de antirevolutionairen in het distrtct Hon tenisse doen zullen. Wordt Walter geko zen, zoo zegt het blad, „dan zal geconsta teerd kunnen worden dat al het werken en wroeten der antirevolutionairen in Zee- landalleen de macht der katholieken heeft vergroot." Eu dan spoort het blad zijn „eigene geestverwanten in het district Hontenisse aan om evenals voor drie jaren zich in te spannen en even succesvol te arbeiden aan de overwinning van mr. J. G. v. Deinse" Wy merken hiertegen aan dat men dat woord „overwinning" passief of actief kan opvatten. Zoo hebben de antirevolutionai ren in '94 medegewerkt aan de overwin ning door v. Deinse zij zullen 't nu doen aan de overwinning op v. Deinse. In '94 hebben zij veel moeite en veel geld er voor overgehad om, met het oog op de Kieswet Tak, een liberalen voor stander dier wet naar de Kamer te zenden; thans, in 1897, zullen zij, behoudens en kele uitzonderingen, öf thuis blijven of hunne stem uitbrengen op mr. Walter. Er is geen enkele reden om den libe- talist Van Deinse, ondanks zijn schermen ttet bijbelteksten en „godsdienstige termen" gelijk hij o. a. te Rilland deed, onzentwe- ge aan een kamerzetel te helpen. De an- btevolutionairen die er hem in '94 in «achten, hebben meer verdriet dan ple- 21et van hem beleefd, en wij hebben dan ?°k goeden |moed dat onze geestverwanten m Zuid-Beveland alle eerlijke middelen nullen, aanwenden om te voorkomen dat v?°t 't overwegend antiliberale Honte- Dl88e weder een liberaal naar den Haag Ca o 4 Intusschen waarschuwen wij onze vrien- ®n °P Zuid-Beveland dat zij, uit afkeer vrees voor Rome, door 't„protestantsche" iberalisme taDgeblazen, zich niet verlokken ,en °P den liberaal te stemmen, tBehoort niet tot de eerlijke middelen, Wanneer men van liberale zijde komtspe- eeren °P uw papenhaat. Voor de christelijke, de zuiver protes- zntsche belangen is van 't oud liberalisme oven weinig te hopen als van Rome. 6 üProtestantsche" „liberalen" weten dat °ok wel. Tusschen Rome en Dordt gaapt een zeer e en diepe klovemaar nu hebben J kiezen tusschen een Roomsche en 11 Liberaal. Een van die twee moet naar de Kamer; gij zijt dus niet vrij in uwe keuze. En dan achten wij 't eisch van voor zichtigheid te zijd, zoo wij stemmen op hem die op 't terrein der Christelijke levens beschouwing nog eenige punten van eens denkendheid met ons vertoont. Zie, men schermt nu van liberale zijde met dat „protestant" „Calvinisten", zoo roepen zij ons toe, durft nu eens stemmen op „Rome". Maar gij gevoelt wel dat dit niet gezegd wordt uit vrees dat wij onze consciëntie zullen bezwaren maar om den liberaal gekozen te krijgen. Maar dit „protestant" zijn in naam be- teekent niets, waar men de hoofdwaarhe den van het Christendom loochent. Dat weten onze „Calvinisten", die van dit soort protestantisme niet gediend zijn, ook wel. Maar het bloed der martelaren dan Zeker, dat bloed der martelaren blijft een eeuwige aanklacht tegen Rome, maar de liberalen zijn geen zonen van die mar telaren. Wanneer zij aan 't uitpakken gaan over hun martelaren, hun Servet en Oldenbarneveldt, door Maurits, door Calvijn, naar zij beweren, ter dooi gebrachtdan geldt de waarschuwing weder niet Rome, maar ons. In elk geval dat bloed der martelaren vergeten wij niet Maar wij vragen daartegenhoeveel duizenden heeft het ongeloof verslagen Hoevelen van onze beste jonge mannen zijn door het liberale stelsel vergiftigd? En zullen wij ons als geloovigen dan wel schamen voor stemming op Roomsehen en niet schamen om in de hand te werken de overwinning of de bestendiging van de overmacht van het ongeloof? Dat zou, ons bedunkens, schuldige on- noozelheid zijn. Kiezers van Hontenissedenkt hieraan. Wij waarschuwen de kiezers op Zuid- Beveland dringend dat zij zich niet laten beetnemen. De liberalen schijnen nu ook al een godsdienstonderwijzer in den arm te nemen, teneinde stemmen te winnen voor hun candidaat. Mannen die lachen met godsdienst en godsdienstonderwijzers, en zelfs zie de Goesche Crtvan Zaterdag allen gods dienstonderwijzers in verkiezingszaken het zwijgen zonden willen opleggen, aanvaar den nu dankbaar deze hulp en waarom? Opdat zij en hunne vrienden op het kussen kunnen blijven. Nogmaals, wij waarschuwen. Niemand stemme in elk geval op den liberaal. Wie zich door ons niet laat over tuigen, die blij ve dan liever thuis. Doch in geen geval een liberaal. Een onwraakbaar getuige. Groen van Prinsterer heeft herhaalde lijk waar 't in 't belang des lands noodig bleek samenwerking met radicalen als Pierson en Junius, maar ook samenwer king met de Roomschen aanbevolen. Men zie met name ons citaat uit zijne geschriften in de Sprokkelingen. Deswege is hij door de liberale bladen van zijn tijd telkens weer op de grofste wijze uftgescholden. De Arnhemsche Crt. van die dagen schold hem zelf» eenmaal een Jezuiet. Vooral in 't laatste van 1871 en 't be gin van 1872 kwam de verhouding van Groen en de anti-revolutionaren tot de Roomschen ter sprake. In de Stemmen voor Waarheid en Vrede vond men toen geregeld een zeer belang rijk overzicht van de Nederlandsche Ge dachten van den reeds meer genoemden Christen-Staatsman. In dat overzicht zie de Stemmen v. W. en V. van Maart '72 wordt ook de verhouding tot de Roomsch Katholieken besproken en de vraag ter beantwoording gesteld: Is er waarheid n UITGAVE VAN en de beschuldiging, dat de heer Groen een crypto-papist, een vriend van Rome is Men kreeg in „de Stemmen11 op die vraag het volgende antwoord: Men zal den verslaggever niet ten kwade duiden, dat hij hij die vraag een oogenblik stilstaat. Wellicht wordt door het volgend onderzoek duidelijk, waarom het Sanhedrin der groote Protestantsohe partij den heer Gboen, als onrechtzinnig Protestant, als handlanger van Rome, uit de Synagoge geworpen heeft? De beantwoording van die vraag is niet geheel zonder gewicht, niet alleen omdat niemand in Nederland zoo onver moeid met de Roomschen gediscussieerd, gepolimiseerd heeft als Mr. Groen van Prinsterer; maar ook, omdat bijkans niemand hem gevolgd heeft in het ge bruik der methode van het zwaard inde eene en den olijftak in de andere hand te houden. Die houding schijnt over het algemeen niet begrepen, ten minste niet gewaardeerd te worden Niet na, maar naast Stahl en von Ger- lach is zijne plaatszoowel chronologisch, als wat zijne zelfstandigheid tegenover hem betreft. Hij is geen Lutheraan maar Calvinist geen Pruis maar Nederlander. „Hollander van top tot reen" uit de school van Prins Willem I en Prins Willem IIImaar na 1789. Dat is de reden, waarom ook hij, zoekende naar bondgenooten in den strijd tegen de Re volutie, het oog naar Rome wendde. Dat is de olijftak in zijne hand. Heeft hij gedwaald Zoo gij ja zegt, herinnert u dan, wat zijne groote leermeester, Prins Willem III deed, die met den ultramontaanschen Halsburg zich tegen het gallicaansche Frankrijk verbond aan welke coalitie Europa zijne redding van Fransche tyrannie dankte. Man des vredes wilde dus de heer Groen van Prinsterer tegenover Rome zijn, en desniettemin voert hij onver moeid krijg tegen het Ultramontanisme in Nederland. Dat ligt zoo in den aard van het Calvinisme dat vordert de hou ding, die door de Roomsehen op Neder- landschen grond aangenomen wordt. Want in de onderwijs-kwestie, „waarin de wereld-historische strijd onzer dagen, geloof of ongeloof? christelijk of anti christelijk? zich belichaamt," kozen onze Roomsche landgenooten zeer openlij k partij tegen het anti-christelijk. Wij herhalen dat de Stemmen voor Waar heid en Vrede, red. dr. A. W. Bronsveld er 25 jaren geleden aldus over dacht. En toen was toch Rome in beginsel stellig niet minder gevaarlijk dan thans. Van waar dan nu deze veranderde ge zindheid Toch niet dewijl men het liberalisme minder te duchten vindt Het liberalisme dat tot nu kort geleden den arbeid der Zending in onze Oost en 't Christelijk Volksonderwijs op allerlei wijs heeft bemoeilijkt? 21 Juni '97. Naar ZEd. per advertentie in de M. C. mededeelt, stelt de heer J. A. Tak te Middelburg bij de a. s. periodieke ver kiezing voor leden van den gemeenteraad zich niet meer beschikbaar. Dit is voor den Middelburgschen raad inderdaad een groot verlies. De heer Tak heeft aanspraak op velerj dank vooral wijl hij in zake onderwijs niet met de oaterie medeging; maar zijn eigen denk beelden verdedigde in de richting van „zuinig en toch goed"een kunst die niet alle liberalen verstaan. De heer minister S. v. Houten die te Groningen Jin herstemming komt met den heer Drucker, heeft verzocht buiten aanmerking te blijven. Met ingang van 1 Juli is bevorderd tot commies van de posterijen der 3e klasse de heer K. A. Heijblom, werkzaam aan het postkantoor te Middelburg. van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cant. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere reg«i meer 10 cent. as Mejuffrouw S. A. C. van Linschoten, te Vlissingen, is tegen 21 Juni geplaatst als klerk ten telegraafkantore te Rotterdam. Naar aanleiding van een elders voor komend bericht uit Goes omtrent candi- daatstelling door de kiecvereeniging Voor Nederland en Oranje te Goes, merken wij op dat alle besluiten daar gevallen, met uitzondering van de met algemeene stem men gestelde candidatuur van den heer M. de Jonge Jz. aftredend lid, nog slechts voorloopig zijn en vatbaar voor wijziging. De voorloopige bespreking was noodig ten einde het bestuur gelegenheid te geven in onderhandeling te treden met de kies- vereeniging Groen van Prinsterer over de samenwerking voor de a.s. gemeenteraads verkiezing. Vlissingen. De liberale kiesvereeni- ging Plicht en recht alhier heeft candidaat gesteld voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad, periodieke aftreding, de heeren J. Verkuijl Qaukkelaar, W. N. Rottier, F. H. J. VVibaut en W. L- Win kelman en in de vacature v. d. Beke Callenfels den heer J. P. Vermaas, arts. Kloetinge. De heer Sprenger, aftre dend lid van den gemeenteraad, wenscht voor een herbenoeming niet meer in aan merking te komen. Als candidaten worden genoemd W. v. Liere, aftredend lid en Chr. Welleman. de laatste in plaats van den heer Sprenger. Bij Koninklijk besluit is de luitenant- generaal, commandant van het leger, en chef van het departement van oorlog in Nederlandseh-Indië A. J. Vetter, op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontsla gen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan den lande bewezen en met behoud van aanspraak op pensioen, een en ander met bepaling dat het aldus eervol verleende ontslag zal ingaan op den dag in de maand September e. k. waarop genoemde opperofficier zijne betrekking zal nederleggen. Bij Koninklijk besluit is de generaal- majoor, chef van den generalen staf van het leger in Nederlandsch Indië, L. Swart, benoemd tot luitenant-generaal commandant vanhet leger en chef van het departementvan oorlog aldaar; een en ander ingaande op den dag in de maand September e. k. waarop de luitenant-generaal A. J. Vetter het bevel over het genoemde leger zal nederleggen. Bij kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf voor 't Waterschap Kruininge P. Nieuwenhuyse, voor den Vanhaaften- polder G. J. J. de Graaf Az., tot gezworen voor den polder Dreischor M. Goemans. Protectie in Engeland. Wp lezen in het „Handelsblad" het volgende ingezonden stuk i Te midden der verkiezingsdrukte, te midden van al het gedisputeer over „pro tectie of vrijhandel" komt het bericht tot ons, dat Engeland de door onze inland- sche gistfabrieken aldaar ingevoerde gist met een inkomend recht zal belasten. Op dergelijke wijze ziet Nederland zijnen uitvoerhandel bemoeilijkt, en dan nog trekkeD Nederlanders te velde tegen hen, die door een inkomend recht onze industrieele ondernemingen willen be schermen tegen de concnrentie van het buitenland. Is dit een billijke verhouding? Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Colijnsplaat ds. H. J. Couvee te Kerkwervete Bruinisse ds. W Zijlstra te Waddinxveen. Beroepen te Garrelsweer en te Nijehaske dr. G. Vellenga te Kootwijk te Hantom ds. A. H. Magendans te Terkaple te Beekbergen ds. D. van Krevelen te Hoog vliet te Dokkuin ds. I. M. J. Hoog te Terwolde te Koudum (toez.) dr. J. Schokking te Wezepte Staphorst ds. A. Renier te IJsselmuiden, Aangenomen naar Wapenveld© door W. Hellemans cand. te Utrechtnaar Avezaath door E. L. Nanta cand. to Leiden naar Voorthuizen door ds. A. Jonker te Tzum. Bedankt voor Muiden door ds. H. Doorn- veld te Wierdenvoor Kuilenburg door ds. C. J. A. Bosch te Noord Scher mer; voor Oosterhaule door ds. D. Zoete te Lemmervoor Oud- en Nieuw Gastel door ds. W. J. Pij zei te Erichem voor Geervliet door Ed. U. Schallen- berg, cand, te Krallngen. Bg de verkiezing van leden voor het kiescollege te Middelburg werden afgehaald 307 biljetten, ingeleverd 281, en uitgebracht 278 stemmen. Met 273 a 276 stemmen werden gekozen de candi daten van „Schrift en Beiydenis". De modernen onthielden zich. Waarde. Zondag had alhier de inwg- ding plaats van het orgel. Onze beminde leeraar hetd daarvoor tot tekst gekozen den 150sten psalm. Tevens dankte ZEerw. allen |die giften hadden geschonken aan het orgel. Onze berichtgever voegt hier by: Het feit dat dit Kerkorgel te Waarde geheel en al uit liefdegaven tot stand is gekomen strekke ten bewyze dat hier nog al wat kan geschieden op kerkeUjk gebied. Het orgel zal voortaan welwillend be speeld worden door dhr. C. J. Vroegop alhier. SCHOOLNIEUWS. Tot onderwyzeres is benoemd met ingang van 15 Juni te Anna Panlownapolder mej. j, H. D. Ross te Goes. Benoemd tot onderwyzer te Berg- schenhoek de heer P. M. A. Verhage te St. Philipsland. Goes. D. G., de persoon, ten wien» huize in de Lange Vorststraat alhier in den nacht van 30 op 31 Mei brand omtitond, is Zaterdag in de woning van zyn sohoon- vader gevangen genomen, naar Middelburg getransporteerd, en wegens vermoedelijke brandstichting ter beschikking van de justitie gesteld. Goes. Een binnenbrand op den zolder van den heer B. alhier, handelaar in ijzer waren en kruit, werd Zaterdagvoormiddag gelukkig door de bewoners zeiven entdekt. en door de politie, die slechts op een paar huizen afstand gevestigd is, door middel van een extincteur gebluscht. Goes. De boekhouder van het kadaster, dhr G. J. Manders, is met 1 Aug. e. k. verplaatst naar Breda. Goes. De installatie van den nieuwen burgemeester is voorloopig bepaald op Donderdag 1 Juli, a. s. Ook onder het vee van den heer E. v. Hootegem te Kruiningen is het mond en klauwzeer geconstateerd. Dat is in die gemeente het tweede geval. In de export-slachterg te Ylissingen worden met het oog op het jubileum van H. M. koningin Victoria, tegenwoordig buitengewoon veel kalveren geslacht. De laatste week niet minder dan 1000 stuks. 's Heer Hendrikskinderen. In den nacht van Vrydag op Zaterdag zijn een vgftigtal schapen van den landbouwer V. alhier die buiten sliepen en pas ge schoren waren, door de koude omgekomen. Stavenisse. Door den heer C. H alhier is jl. Vrgdag aan een raam van net gemeentehuis een postdnif gevangen, die op beide vleugels gemerkt wasSt. Dénis Nayon Jeunes 64J41. De heer H. zal het diertje naar St. Dénis opzenden. In de laatste Raadsvergadering der gemeente Oud-Vosmeer werd door den voorzitter, den heer G. J. de Graaff Az.}

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1