NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELÏJK- HISTORISCH Mr. C. LUCASSF. Ho. 110. 1897. Safertfag 19 lutii. tCftfe faatgaiLg VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. dus a.s. Vrijdag reeds, bevelen wij in het kiesdistrict M i J- delburg, de herkiezing aan van Het Tusschenbedrijf. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij de herstemming op VRIJDAG 25 JUNI a. s. Het tusschenbedrijf in de verkiezingscam pagne is de voorbereiding voor de aan staande gemeenteraadsverkiezingen. Zooals bekend is moeten ia alle, althans bijna alle gemeenten in onze provincie eenige leden van den gemeenteraad af treden. Natuurlijk gaat de gemeenteraadsverkie zing ook weer anders dan vroeger. Het is dan ook met 't oog daarop dat wij er de aandacht op vestigen. Bij de wet van 28 April 1897, Stbl. no, 110 ia de Gemeentewet op enkele punten gewijzigd en 't is aan de hand van deze wijzigingen dat wij het volgende aan de kiezers mededeelen. Voor de kiezers te Middelburg en Vlis- singen, 's Heer Arendskerke en Terneuzen, Kattendijke en nog een enkele andere gemeente misschien zal het wel geen nieuws zijn dat de gemeente verdeeld is in stem- diatricten, bij plaatselijke verordening, aan gedeputeerde staten mede te deelen, is deze verdeeling door den gemeenteraad vastgesteld. Daarbij is tevens het stem- district aangewezen, waarin het hoofd stembureau zitting heeft. De verkiezing voor den gemeenteraad heeft plaats den laatsten Dinsdag in Juni, dus dat is Dinsdag over 8 dagenden 29 sten. Dat is de verkiezingsdag voor leden van den gemeenteraad. Let wel de verkiezingsdagdat wil zeg gen de dag waarop de candidatenlijst aan den burgemeester moet worden aangeboden. Want evenals voor de tweede-kamer verkiezing moet ook voor de gemeente raadsverkiezing de candidaat of moeten de candidaten door eenige kiezers worden ge steld, die daartoe bun natm zetten op de lijst van eandidaatstelling. Maar dit moeten er natuurlijk geen veertig zijn. Waar zou men bijv. in een gemeente als 'sHeer Abtskerke met haar 32 kiezers die 40 kiezers van daan moeten halen. Neen de wet bepaalt hieromtrent dat in gemeenten met minder dan 150 kiezers de candidatenlijst door minstens drie kie zers moet geteekend zijn. Natuurlijk mo gen er nog wel meer hun naam zetten doch minstens drie moeten er zijn. Dit geldt voor gemeenten met minder dan 150 kiezers. En nu gemeenten met meer dan 150 eu minder dan 2000 kiezers. Voor zulke gemeenten geldt de bepaling dat 't aantal daniteekeningen op de candidatenlijst min stens een vijftigste bedragen moet van het aantal kiezers. Er ig slechts ééne gemeente met meer dan 2000 kiezersen dat is Middelburg. 00r deze gemeente alleen geldt het ge wone cijfer van 40 kiezers. Maar voor alle overige gemeenten, mits laar meer dan 149 kiezers wonen, geldt Wat wij hier boven zeiden een 50ste van t aantal kiezers moet de candidatenlijst on derteekenen. Vlissingen heeft ruim 1850 kiezers en for™' derhalve een vijftigste van 1850 m kiezers voor de candidatenstelling. terneuzen heeft rnim 1180 kiezers en ^'kalve een vijftigste van 1180 1 *3 kiezers. Goes heeft er ruim 900 dus 18 kiezers, lenkzee ruim 850 dus 17 kiezers. teek1' ru'm 550 kiezers, dus 11 hand- Terwijl gemeenten als Baarland, Cats, Biggekerke en andere, met minder dan 150 kiezers, evenals gemeenten met minder dan 200 kiezers kannen volstaan met 3 man voor de onderteekening. jgDaarna handelt men gelijk bij de ver kiezing voor de tweede kamer gebruikelijk geworden is. Wanneer nu één lid aftreedt kan natuur lijk maar één lid door de kiezersgroep worden candidaat gesteld. Natuurlijk kan een andere groep een ander „verkiezen". Docb indien er in 't ge heel maar één candidaat aan den burge meester wordt voorgedragen, dan wordt deze door den burgemeester verkozen ver klaard, dus dan heeft er stemming plaats, en kunnen de kiezers thuis blijven. Zijn er twee raadsleden aftredende en moeten er dus twee candidaat gesteld worden worden er dan geen twee of een door anderen tegenover hen candidaat ge maakt, dan zijn deze twee aftredenden of candidaat gestelden gekozen. Dus a. s. 29 Juni moeten de candidaat- stellers aan den gang en tusschen 9 en 5 uur de candidatenlijst bij den burge meester inleveren. De burgemeester houdt hiertoe zitting in 't gemeentehuis. Is er geen candidatenlijst aangeboden dan verklaart de burgemeester dat niemand is benoemd. Zijn er evenzooveel candidaten opgege ven als er vacatures zijn dan zijn zij ver kozen. Zijn er meer candidaten opgegeven dan er plaatsen te vervullen zijn, dan geschiedt over beu uiterlijk binnen veer tien dagen, het kan dus vroeger dan veer tien dagen na 29 Juni zijn, stemming. Dus uiterlijk Dinsdag 13 Juli moeten de kiezers stemmen. Nog vestigen wij de aandacht op het volgende in artikel 10. Bij eerste stemming wordt geen hunner benoemd dan met volstrekte meerderheid. Hebben meer candidaten Jde volstrekte meerderheid verkregen dan er plaatsen te ver vullen zijn,dan zijn zij die de meeste stemmen hebben verkregen, en bij gelijk getal stemmen de oudsten in jaren benoemd. In geval van gelijken ouderdom beslist het lot. De volstrekte en de betrekkelijke meer derheid worden vastgesteld naar het aantal van waarde zijnde in de stembus gevonden stembiljetten. Ingeval van herstemming die ook binnen veertien dagen na den stemdag moet ge schieden, moet de eandidaatstelling weder geschieden als op 29 Juni. Nu zijn er nog wel enkele vragen te doen, naar aanleiding van allerlei gebeur lijkheden doch dit is, dnnkt ons, vol doende ter inlichting omtrent hetgeen men weten moet. Alleen melden wij nog voor de aardig heid dat, ingeval iemand verkozen zijnde, niet binnen vier maanden na de verkie- zing, zijn geloofsbrief inzendt, dan geacht wordt te hebben bedankt. Zoodat 't nu voortaan niet meer moge lijk zal zijn dat iemand een jaar, jazelfs zes jaar, gelijk immers nog eens te Ierse- ke gebeurd is, wacht om zijn geloofsbrief in te zenden. Donderdag ontvingen wij per telegraaf nog den officiëelen uitslag der herstemmin gen van Den Helder, Dokkum en Zierikzee. In den Helder bekwam Lely 1842 en Staalman 2535 van de 5244 stemmen. En in Zierikzee v. Kerkwijk 3404 van de 5307 geldige stemmen. Overigens alles gelijk in't vorig no. Een sprekende datum. In de Kamerzitting van 16 Juni 1887 sprak de heer Van Houten het kamerlid, tot verdediging van 't amendement Schaep- man tot splitsing der groote steden, de Abusievelijk deze week blyven liggen. begeerte uit dat wat meerderheid in 't land is, ook meerderheid zij in de kamer. Tien jaar later, 16 Juni 1897, bij de opening der stembus zal voor 't eerst de vrucht van 't toen verworpen amende ment Schaepman worden beproefden zal ook de minister van Houten zich hebben te onderwerpen aan de begeerte dat wat meerderheid is in den lande, ook in de Kamer meerderheid zij. In elk geval zullen door de splitsing der groote steden in enkelvoudige kiesdi stricten zeer zeker rechtvaardiger partij- Verhoudingen in de Kamer ontstaan. Er worden verschillende verkiezings- grappen verteld, maar er vallen ook ern stige verkiezingsgrieven of liever stembus- grieven te vermelden. lo. Uit de van onwaarde verklaarde briefjes blijkt dat de» kiezers beter moet herinnerd worden, dat zij op de kaart niet mogen schrijven, niet schrappen, zelfs geen zwarte vlekken mogen maken. Alleen 't witte stipje zwart maken, ziedaar alles. In een district was de naam Lobman doorgehaald en de,, stip voor Heyse niet zwart gemaakt. Van onwaarde dus. Nog was op een biljet achter Lohmans naam een zwarte stip gezet, terwijl de witte stip voor dien naam wit gelaten was. Van onwaarde dus. Op andere biljetten waren de witte stip pen wit gelaten en was de naam van voren of van achter op 't biljet geschreven. Van onwaarde dus. Op andere waren al de candidaten zwart gemaakt. Van onwaarde dus. Weer andere kiezers in verschillende districten maakten 't witte plekje zwart doch brachten er nog een plakkaat omheen. Van onwaarde dus. Anderen hebben de witte stip wit gelaten terwijl een zwarte rand om 't vierkantje van de stip was aangebracht. Van on waarde dus. Weer anderen hadden den naam zwart ge maakt doch niet 't stipje. Van onwaarde dus. Nog anderen hadden de witte stip zwart gemaakt doch hadden er ook nog iets bij geschreven of geteekend. Van onwaarde dus. En zoo zouden wij kunnen voortgaan. Genoeg voorbeelden meenen wij evenwel te hebben aangehaald, om te doen zien dat nog niet genoeg 't besef onder al de kiezers is doorgedrongen dat zij slechts een witte stip hebben zwart te maken, en an ders niet. Slechts een witte stip zwart te maken. Slechts één witte stip. Die welke voor den naam van hun candidaat staat. Nog een paar opmerkingen voegen wij hier bij. De kiezers meeten voortaan hun stem biljet als zij de witte stip hebben zwart gemaakt, dicht vouwen, eer zij 'tin de bus steken. Op sommige stembureaus kon 't publiek zien wien men gestemd had en dit is niet mogelijk wanneer man het biljet eerst dicht vouwt. Nog werd geklaagd hier en daar dat de hokjes zoodanig zijn aangebracht dat de voorzitter van 't stembureau of de veld wachter, zoo zij wilden, konden zieu wien men stemde. Nu is hieraan wel tegemoet te komen. De hokjes staan natuurlijk volgens de voorschriften der wet ingerichtpubliek en stembureau moeten den ingang er van knnnen zien. Maar de kiezer zelf kan, wanneer hij vreest gezien te zullen worden, zijn lin kerhand over de zwarte vlekken heen houden, terwijl hij met de rechter zijn kiezerswerk doet. Zijn linkerhand neemt dan de positie aan van die van een schooljongen die beletten wil dat zijn buur man van zijne lei afziet. Doch ook het stembureau kan hierin voorzien door b.v. de tafel van 't stembureau eenige meters verder te zetten. In ieder geval moet er zekerheid zijn dat niet gezien wordt wien de kiezer stemt. Vooral bij verkiezingen voor den gemeenteraad is deze waarborg noodzakelijk. Eu dan dient de voorzitter, gelijk bijv. die te Kloetinge deed, telkens te waarschuwen dat de kiezer die met zwartmaken klaar is 't stembiljet dicht vouwt. Nog een enkele kiezer weigerde te stemmen wijl hij op zijn stemkaart een nommer zag en hij vreesde dat na ook dit no. op zijn stembiljet zou staan en men daardoor zou kunnen zien wien hij hij gestemd had. Een onjuiste veronder stelling natuurlijk. Ten slotte dienen onze verkieziwgsagen- teu in 't vervolg wanneer zij een kiezer die niet lezen of schrijven kan, uitleggen, het hoeveelste vakje hij zwart te maken beeft, hem er ook bij te zeggen dat de vakjes moeten staan aan den kant van zijn linkerhand (op den rechterkant van't stembiljet, das voor hem als hij er zoo voor staat, links. Een enkele maal gebeurde het dat een kiezer analphabeet ,door zijn stembiljet te onderste boven te houden, meenende den jrechten man te stemmen juist den verkeerde had zwart gemaakt. Het Centraal Comité van anti-re vnlutio- naire Kiesvereenigingen heeft de vraag overwogen, welk advies zijnerzyds te geven is met het oog op de herstemmingen. In dat advies, in De Standaard gepu bliceerd, stelt het C. C. op den voorgrond, dat de regelen voor een eerste stemming niet bij een herstemming kunnen gelden, en dat bij herstemming tusschen niet van anti-rev. zijde gestelde candidaten al leen gezegd kan worden, wie van beiden het Program van Actie het meest in het gevlei komt, of ook, waar zelfs dit niet is uit te maken, welke houding in het alge meen belang voor do anti-rev. party het meest gewenseht schijnt. In dien zin nu adviseert het Centraal- Comité lo. in alle districten, waar een candi daat in horstemming komt, die door de Centrale Kiesrereeniging gecandideerd was, dezen ook bij dö herstemming met alle ten dienst staande middelen te steu nen. Dit geldt de districten Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam II, Amsterdam III, Amsterdam, VIII, Amsterdam IX, Apiuga- dam, Bodegraven, Delft, Dokkum,Dordrecht, Eraneker, Gouda, 's Gravenhage III, Haar lemmermeer, Harlingen, Den Helder, Kat wijk, Loosduinen, Middelburg, Ridderkerk, Rotterdam II, Rotterdam IV, Sneek, Steen wij k, Tietjerksteradeel, Utrecht I, West stellingwerf en Zuidhorn. 2o. te stennen in de distrioten Groningen Drncker 1. Zwolle van Dedem b. Enschede Vos de Wael k. Doetinchem Pauwen k. Utrecht II Bergansius k. Amsterdam I Schaepman k. Amsterdam V Ketelaar r. Amsterdam VI Cuypera k. Amsterdam VII Pastoors k. Beverwijk Borret k. 's Gravenhage II le Bron k. Rotterdam I dr. J. Tn. de Visser. Rotterdam III dr. Schaepman. Rotterdam V I. Maschek. Hontenisse Walter. I is liberaal, b Christ. Hist. Bond, k is Roomsch, r is radicaal. 3o. In de andere districten zich van stemmen te onthouden. Dit zal dus zijn in de districten Amsterdam IV, Deventer, Hoogezand, Leeuwarden, Schoterland en Winschoten. In beide eerstgenoemde is een oud-liberaal met een radioaal, in de overige een sociaal democraat met een liberaal of radieaal in herstemming. De uitslag. De voorloopige uitslag der verkiezing is reeds te lang bekend om den lezer nog met onzen indruk daarvan te vermoeien. Wij willen de herstemmingen afwachten. Voorloopig trekt het de aandacht, dat het liberalisme, zoo oud als nieuw, in den lande een gevoelige nederlaag lijdt, en bij de herstemming alleen zal kunnen winnen door luid te schetteren tegen 't monsterver bond, tegen Rome, tegen Protectie en bloe dige tafereelen op te hangen van de drieër lei schavotten die de verkiezing van den tegencandidaat vergezellen. Het schavot door dooüstrafvereerders en kettervervol- gers en petroleurs, door de mannen van „bef, kalet en borrel" op te richten. Misleiding kan voor de geslagenen nog veel goedmaken. Doch zedelijk geslagen zijn zij nu reeds, nu daghelder gebleken is dat zij zich jaren lang meester gemaakt hebben van de macht, door middel van onge splitste kiesdistricten en beperking van het kiesrecht. Het maakt wel een tragischen indruk, eens zoo machtige voormannen als de Beaufort, v. d. Kaay, Van Houten, Rntger», hetzij vrijwillig, hetzij gedwongen, in eens of in tweeën, van het staatstooneel te zien verdwijnen. Dat zelfs de Levy's en Kerdyks, De Kanters en Smidts die maar al te lang in 't versleten partygareel der oud-libe ralen mee liepen, de charge met de val lenden moesten mee maken. Doch in den stembusstrijd foegt geen medelijden, dewijl het niet gaat om de personen, maar om de beginselen. Wat overigens Zeeland betreft, dat one het naast aan 't hart ligtover de ver kiezingen in 't algemeen ga onzerzijds een „dankbaar doch niet voldaan". Wij dachten dat wii in Oostbarg Sterker zouden zijn geweest. Het 5e district stemde dan ook in zijn meerderheid antirevoluti onair wel een bewijs dat men daar goed georganiseerd is. In 't vierde district noch tans viel aan mr. Henneqnin een verplet terende meerderheid ten deel, ook in ge meenten waar de overgroote meerderheid Roomschen zijn. Wel een bewys dat in 't vierde district de organisatie bij de niet liberalen te wenschen overlaat, en misschien ook dat kerkisme daar zijn triomfen vierde. In ieder geval de liberaal zit weer veor dat district en onze vrienden kunnen aan 't werk, om rustig en gestadig naar ver breeding van invloed te streven en geest verwanten te winnen. Zierikzee bracht een zeer groot stem- mencijfer uit op mr. Heemskerk. Wij waren zelfs verbaasd over enkele dorpen op Schouwen dat men daar nog zooveel deed. Het thans behaalde stemmencijfer geeft moed dat te avond of morgen by krachtige, welsprekende bewerking en tactische behan deling der loopgraven ook dit district nog eens omgaat. Hontenisse stelde te leur, dat men aldaar onzen trouwen, hooggeachten Pompe van Me erdervoort niet in herstemming bracht. En men had dit zoo gemakkelijk kunnen doen; indien men zich door't leugenachtig geroep van duurder brood niet had laten verleiden om dezen Liberaal te steunen. Laat het nu althans in al onze dorpen dezerzijds van Biezelinge tot Ellewoutsdijk de leuze zijn: in geen geval een Liberaal. Mr. Van Deinse is ons de minst sympa thieke candidaat, die, nota bene door onze hulp gekozen, herhaaldelijk getoond heeft in niets te verschillen van de mannen der oud-liberale school, dezelfden tegen wie in andere deelen van ons vaderland met zooveel geestdrift de strijd gevoerd wordt. Dat Goes zijn ouden naam als antirevo lutionair district, en Middelburg dien van anti-liberaal district krachtig handhaafden, doet ons genoegen. Lohman behaalde 2671 en Lucasse2672 stemmen. Eerstgenoemde werd gekozen, laatstge noemde komt in herstemming. Zeer hopen wij dat hij mag worden herkozen. En dit kan ook, wanneer alle man onder ons zijn plicht doet. En voorts voor hetgeen reeds ver kregen werd, Soli Deo Gloria Gode alleen de eere Hem hebben wij om zijne hnlpe gebe den. Zij er dan ook oprechte dank voor hetgeen reeds verkregen werd. Alleen de materialist kan meenen dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1