NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. B D mm m Hü YAI TOT DU] CHRISTELIJK- HISTORISCH AV. Hoe moeten de Kiezers stemmen? Inlichtingen voor de Kiezers. Jhr. Mr. A. F. de Lohrnan. MAAR GRAANRECHTEN DAN? Mertfag 12 Juni. ifftfe Jaargang. ONZE CANDIDAAT. Waaraan voldoen? 1 VERSCHIJNT uitgave; van G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zoo ziet uw stembiljet er uit als gij 't van het stembureau krijgt. ter benoeming van een lid der TWEEDE KAMER. Gij hebt dus niets anders te doen dan de witte stip in 't onderste vierkant ZWAltT te maken. Niet schrijven. Niet schrappen. Niet allebei zwart maken. Alleen in 't onderste ZWART vakje moet u de witte stip zwart maken. Band aan de Kiezers. De Brief De heer Lohman is een voorzich tig staatsman, die zich niet voor een zaak verklaart alvorens haar gron dig onderzocht, het voor en tegen er van gewikt en gewogen te hebben. Hij heeft toegegeven dat de land bouw moet geholpen worden, doch 't middel noemde hij niet. Wij moeten derhalve den kiezers 't antwoord schuldig blijven op de vraag of de heer Lohman voor of tegen graanrechten is. Elders heeft hij verklaard dat hij deze zeer ingewikkelde belangrijke quaestie, ernstig, rustig wenscht te bestudeeren. Aan deze studie is de heer Lohman nog bezig. Hij is een te eerlijk staatsman om zich voor of tegen te verklaren, wanneer dit niet is zijn overtuiging. Hij wenscht de voorstellen in dien geest af te wachten, en op zich zelf te beoordeelen. Ons dunkt dit een vrijwat ver kieslijker standpunt dan dat van die candidaten welke zich reeds van te voren, uitspreken, met zoovele woor den dat zij zijn en zullen blijven tegenstanders van graanrechten. Dit is de uiting van vrijhandel drijverij niet dat de antirevolutio nair niet uit en in beginsel voor vrijhandel zou zijn, maarzoo menige liberaal maakte van 't vrijhandel- vraagstuk een dogma, en dan krijgt 't verzet tegen graanrechteu ieis drijverigs. De redactie van „de Zeeuwheeft 't nog deze week in haar artikel „Duurder brood" aangetoond, dat men met het geroep van tegen, tegen of duur broodof iets dergelijks dit groote staathuishoudkundige vraagstuk der protectie, waarlijk niet door den eersten den besten verkie- zings-agent op hunnen weg geworpen, niet van de baan krijgt. Daarom spijt het ons dat sommigeu van deze graanrechten-quaestie een partij-quaestie maakten. Dan deed de antirevolutionaire partij verstandiger. Zij toch gaf den kiesvereenigngen den raad om hun candidaat niet te laten vallen op 't vraagstuk der graanrechtenmaar f.lken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,025. EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Stembiljet HEIJSE. J. H. C. HEIJSE. J. H. C. DE SAVORNIN A. F. «HM DE SAVORNIN A. F. LOHMAN. LOHMAN. Zoo ziet uw stembiljet er uit als gij 'tin de bus steekt. Stembiljet ter benoeming van een lid der TWEEDE KAMER. De stemming voor een lid der tweede kamer is bepaald op Dinsdag 15 Juni a. s. Gij kunt aan het stemburoo terecht van 's morgens acht uur tot 's avonds vijf uur. Wie met 't slaan van vijf uur niet in 'tstemlokaal is die komt te laat; dus goed op den tijd passen. Vriendelijk wordt u verzocht, als gij soms naar de Goesche markt gaat, om eerst te gaan stemmen. Van den burgemeester ontvangt gij van daag een stemkaart, waarop staat wanneer en waar gestemd zal worden. Gij neemt die kaart mee naar 't stem buroo, geeft 'm daar af en ge krijgt dan een stembiljet. Dat stembiljet ziet er ongeveer uit als hierboven is afgedrukt. Gij gaat met dit biljet naar den les senaar en maakt het witte puntje voor den naam van A. F. DE SAVORNIN LOHMAN met een potlood dat bij den lessenaar hangt zwart. Gij moogt dus op uw stembiljet niet schrijven. Wie niet lezen kan, -onthoude maar dat hij de onderste stip moet zwart maken. Gij vouwt daarna uw stembiljet dicht en werpt 'tin de bus. Hulpbehoevenden, dat zijn blinden en verminkten of die hun hand niet kunnen gebruiken, mogen bij 't stemmen door een vriend of kennis geholpen worden. Wie op zijn stembiljet 't verkeerde stip heeft zwart gemaakt, die mag een ander biljet vragen Patroons, bazen en werkgevers moe ten twee achtereenvolgende uren aan hunne knechts vrijaf geven om te gaan stemmen. Onze candidaat is de heer Een bekende candidaat, die reeds on geveer zeventien jaren lang ons district vertegenwoordigde en telken male bij zijn aftreding met groote meerderheid herkozen werd. Slechts enkele jaren was hij geen lid der tweede kamer, dewijl Z. M. de Ko ning hem tot de gewichtige betrekking van minister riep en hij daarna een zetel verkreeg in de eerste kamer. Na het overlijden van mr. Keuche- nius werd hij weder door de Goesche kiezers afgevaardigd. Wij dragen hem u thans opnieuw voor eene herkiezing voor. Groen van Prinsterer, de grondlegger der Christelijk Historische partij, heeft steeds vermaand dat er moet zijn een band tusschen de Kiezers en den Afge vaardigde. De kiezers moeten weten of de Afge vaardigde met hunne belijdenis instemt en de afgevaardigde moet weten wat hij aan zijne kiezers op godsdienstig, staatkundig gebied heeft. Daarom is kennismaking noodig. De kennismaking verkrijgen zij door briefwisseling en door optreden van den candidaat voor de kiezers. De heer Lohman is reeds herhaalde malen voor zijne kiezers in dit district opgetreden. Hij hoopt 't ook nu te doen en wel op Maandag 14 Juni, a.s. 's avonds half 8 in de Prins van Oranje te Goes. Toegang vrij voor alle kiezers. Maar ook de briefwisseling tusschen het bestuur der kiesvereenigiug en den candidaat strekt tot versterking van dien zedelijken band. Daarom drukken wij hieronder den brief af dien de heer Lohman aan 't Bestuur van „Voor Nederland en Oranje" te Goes gericht heeft als antwoord op een vraag of Z.E.G. instemmen kon met de bekende resolutiön der deputaten- vergadering. van den heer Lohman luidt aldus 5 Mei 1897. Aan het .Bestuur der Anti revolutionaire Kiesvereeni- ging „Voor Nederland en Oranje", Goes. Mijneheeren Ik begin met u mijnen dank te betuigen voor het, althans aanvankelijk, in mij ge steld vertrouwen. Hoewel ik meene, dat mijne vrij lang durige politieke loopbaan reeds genoegzaam aangaf, vat ik onder de toepassing van onze antirevolutionaire beginselen versta, eerbiedig ik toch de redenen die U zullen hebben bewogen, daaromtrent nog een na der onderzoek in te stellen. Uwe bedoeling is natuurlijk te weten of ik instem met het Program van Actie. Ten aanzien van do Sociale quaestie oor deel ik, met bedoeld Program, dat maat regelen behooren te worden getroffen, zoowel om behoorlijke en afdoende beharti ging van den landbouw te verzekeren, ais om verbetering van de maatschappelijke positie des werkmans en juiste regeling van de contractneele verhouding tusschen werkgever en werknemer, eigenaar en pachter, te bevorderen. Verschillende der in het Program genoemde maatregelen, zoo o. a. dat genoemd onder B. 5 (uitbreiding en wijziging van het tarief van invoer rechten) zonden reeds nu op mijne instem ming kunnen rekenen. Ook tegen de strekking van de overige daar genoemde maatregelen heb ik geen bezwaar, maar het is mij onmogelijk mij over bepaalde maatregelen uit te laten, alvorens ik die vóór mij zie, en ze in onderling verband kan beoordeelen. Of b.v. afschaffing van vleeschaccijns zon kunnen gepaard gaan aan ondersteuning van eene pe isioensuit- keering op groote schaal uit 's Rij ks kas, kan eerst w or Óen beoordeeld wanneer men cijfers vóór zich heeft. Vooral aan wie meer of min direct tot het doen van voorstellen kunnen geroepen worden, voegt zekere mate van voorzichtigheid en soberheid. Ten aanzien van het Onderwijs mag ik aannemen, dat mijne inzichten genoegzaam bekend zijn, dan dat ik daaromtrent in nadere beschouwing behoef te treden. Om trent de meeste der daarbij vermelde pun ten had ik meer dan eens gelegenheid in 't openbaar mgn gevoelen uit te spreken, of ter bereiking van het daarin bedoelde mee te werken. Ook hetgeen het Program over Justitie, Koloniën, er Defensie inhoudt, en waarmee ik, generaal genomen, instem, geeft mg geen aanleiding tot het maken van bijzon dere opmerkingen. Ik hoop hiermede aan Uw bedoeling te hebben voldaan, en heb de eer mij, onder toebidding van 's Heeren zegen, met de meeste hoogachting te teekenen, Uw dienstv. Dienaar, A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. De gezamenlijke [jkiesvereenigingen hebben hierop den heer Lohman opnieuw candidaat gesteld, eene candidatuur die overal in 't district met groote geest drift begroet werd. Aan welke vereischten moet een an tirevolutionair volksvertegenwoordiger voldoen Zijn wandel moet zijn overeenkomstig Gods Woord. Hij moet een oog hebben om het verband te zien tusschen dat Woord en de volksbelangen. Hij moet de rechtsbeginselen weten op te sporen, waarnaar de natie moet worden geregeerd 't Gezag om de Bron van 't Gozag hoog te houden voor de rechten en vrijheden des volks de pleit bezorger kunnen zijn bij de Kroon en de rechten der Kroon tegen aanmatiging van de ministers der kroon weten te verdedigen. Iemand die ernst maakt met zijn roeping, een sieraad is voor de Kamer, en altijd op zijn post. Strikt en onkreuk baar rechtvaardig, voor vriend en vijand Iemand die weet, dat wij. kiezers, ook onderdanen zijn; en die. met strikt vast- i houden aan de rechten des volks, ook wil bedacht hebben dat het beginsel der gehoorzaamheid en onderdanigheid aan de Overheid niet mag worden op zijde gezet. Hij moet waken tegen aanranding der vrijheid van consciëntie, den vaccine- dwang, die schande voor een vrije natie, bestrijden en, mede door 't indienen van daartoe strekkende wetsvoorstellen alle rechtsongelijkheid tusschen burgers van hetzelfde land trachten weg te nemen. Hij moet ijveren voor den onbelem- merden loop van 't Evangelie ook door 1 de Zending in onze Koloniën, de zede lijke belangen der natie, in bepleiting van Zondagsrust, 't opkomen voor de heiligheid van den eed, voor afschaf fing van opiumhandel en staatsloterij, voor maatregelen tegen prostitutie en malthusie, tegen drankzondenzoo ge trouw mogelijk willen dienen. Met de veelvuldige sociale nooden bekend, streve hij ook in de wetgeving, naar wat tot leniging dier nooden strek- i ken kan. Hij moet een belijder van den Chris tus ook op staatkundig terrein, in de eerste plaats de eere van dien Christus ook in 't staatkundige leven bedoelen en daarna zonder oogendienst of jacht op volksgunst, 't leven en laten leven; de belangen van 'tganschevolk op 't oog hebben de meest naar voren tredende quaestien ernstig bestudeerende, den volksgeest weten te leiden, en tegelijk als tolk des volks voor de rechten en belangen van dat volk, niet het minst van 't te lang verzuimde deel des volks, ter plaatse waar 't be hoort, het tegen miskenning of verwaar- loozing weten te beschermen. Aan deze eischen, een antirevolu tionair volksvertegenwoordiger te stel len, heeft de heer Lohman tot nog toe in ieder opzicht, op een wijze boven onzen lof, voldaan. Wie der onzen zal 't ont kennen Wie der tegenstanders zal 't tegenspreken Wij hebben goe den moed dat hij zich ook hierin gelijk zal blijven ook waar hij aan de antirevo lutionaire traditie van den zedelijken band tusschen kiezers en gekozenen, tusschen het volk en zijn afgevaar digden, getrouw, men kan 't zien uit zijn hierboven} overgenomen brief aan de kiesvereeniging die hem 't eerst candideerde, van zijne instemming met 't program van actie der antirevolutio naire partij op menig punt deed blijken. oo

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 6