NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 107. 1897. Safccifag 12 luni. iffife laorgang. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN I Jhr. mr. A. F. Lohman. de Savornin I Mr. G. Lucasse. IN. Glinderman. Jhr. mr. J. J. Pompe Meerdervoort. van I ir. Th. Heemskerk. Debat te Koudekerke. I 2o. op de protectie. De heer Pompe te Ierseke. 8 volgt J Heer Temen t: Arend»- endrikskinderen en Ivraay- Noordweg ged. F). van den westen van H. en ge- 5 (wyk A) Wil- (dorp) met zijn i B). Hansweert C.). elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Zeeuw steunt gaarne de Kandidaten der Antirevolutionaire I Kiesvereenigingen, en beveelt dier halve aan voor: GOES MIDDELBURG OOSTBURG HONTENISSE ZIERIKZEE. Het is van belang er op te wijzen dat elke Voorzitter van een stembureau, volgens art. 90 der Kieswet, verplicht is, Dinsdag avond 15 Juni, terstond nadat alle bij zijn bureau ingekomen stembiljetten zijn geopend I en vóórdat die verzegeld worden of prooes- I verbaal van de stemming wordt opgemaakt, hekend te maken het getal der geldig uit gebrachte stemmen, dat in het geheel en dat op elk der candidaten is uitgebracht. 11 Juni. Goes. Tot ons leedwezen kunnen wij geen verslag geven van de lezing van den beer Heijse op gisterendrukke bezigheden beletten ons er heen te gaan. Het Centraal Comité zal reeds Woens- ag 16 Juni, des namiddags 2 uur in het hotel „Victoria", tegenover het Centraal station te Amsterdam, vergaderen. Alle centrale a.-r. kiesvereenigingen, in ■wier districten herstemming moet plaats hebben, zullen op deze vergadering ver tegenwoordigd moeten zijn. Benoemd tot ontvanger der directe belastingenen accijnzen te Oostburg A. van Mazy k, thans te Eedeen te Alphen K a. A. Beijerinck, thans te Goes. Bij kon. besluit is eervol ontslag- I verleend by de dienstdoende schutterijen san den 2en luitenant P. F. v. d. Vliet I 'e Zierikzee. Na het eindigen der rede van den heer Snijders gaf de heer Doorenbos gelegen- beid tot debat. Hiervan maakte de heer W. H. Oosten gebruik, die begon met zijn dank te be- 'ijigen voor het humaneeerlijke en voor- 1 tochtige in het spreken van den heer Ut nam niet weg dat ofschoon hij met '''stemming menig punt had aangehoord zich in verschillende opzichten tegen- I °Ver <ieu hggj. Snij,iers moest stellen, doch I "echts een greep wenschte te doen en I hoofdzakelijk op twee punten wijzen n.l. I.to. op het saamgaan van Rome en 1 Hordt. I at dat saamgaan met Rome betreft I (U ^eer Snijders zeer wijselijk m i oze w<oord van monsterverbond ver- I in ^en W00ï(b zoo dikwerf gebezigd menige liberale courant en geplaatst 'ot het liefelijke „clericalisme." e zaak zelve had de heer Snijders ge noemd en gezegd niet te kunnen begrijpen hoe twee partgen, die in zoovele punten verschilden toch samen konden gaan of wandelen. Zie, zoo ging de heer Oosten voort, 't beste zal zijn, niet veel te spreken over saamgaan van een der partgen met Rome, want de Liberalen hebben telkenmale ge tracht, als het in hun belang was, om het te doen en hetgeen de oud-minister Sinidt in Dordt gezegd heeft laat in dit opzicht een vriendelijk licht vallen op 't vorig ministerie en inzonderheid op den heer van Houten. En voorts zooveel onbegrijpelijks zit er niet in, waar nu in twee pnnten eene groote overeenkomst bestaat tusschen Anti revolutionairen 'en Roomsch-Katholieken. Vooreerst zijn beide belijders van den Christus en staan dus ia de grondgedachte bij elkander. Voor spreker is het onverklaarbaar hoe er sprake kan wezen van saamgaan tus schen Roomschen en Liberalen, daar de laatsteu rusten op den bodem der Revolu tie en van het ongeloof. Maar meer nog in tal van opzichten bestaat er overeenkomst in beider programs van actie. Wat voor bezwaar zou dus bestaan voor saamwerken Zeer gaarne had de heer O. echter een officieel bewijs van al degenen die zoo roepen over 't bondgenootschap, hoe en op welke wijze en door wie dat gesloten was. Waar de heer S. zijn hart vasthield, als er anti-liberalen in de meerderheid kwamen want dat er dan evenals tijdens Mackay spoedig rnzie komen zou, zeide de heer O. dat men zich daarover maar niet te veel moest verontrusten, daar er moeilijk grooter verdeeldheid tusscheu de Roomsch-katho- lieken en de antirevolutionairen kon komen dan er nu reeds was onder de liberalen van verschillende schakeering. Of hoe zouden Smidt en van. Houten b.v. 't saam in een kabinet kunnen vinden De heer O. geloofde dat de antirev. en Roomschen een daad van welwillendheid zouden bewijzen aan de liberalen als ze zorgden dat de laatsten in de minderheid bleven om dan de rust en vrede in eigen boezem wat te herstellen. Vervolgens besprak de heer O. de pro tectie en toonde op verschillende gronden de noodzakelijkneid aan van een tijdelijke bescherming, en besprak in verband daar mee, dat schrikbeeld, door vele liberalen opgehangen n.l, het dure brood, en liet duidelijk zien, dat 't werkelijk zoo'n „boe man" niet is, en het beter is wat duurder brood te eten maar dat men zelf verdienen kan, dan goedkoop brood dat men niet kan bekomen. Naar statistieke gegevens merkte de heer op dat de hoogere uitgave voor het duurdere brood niet zoo zwaar zou zijnen lichtelijk worden weggenomen als er meer vertier en welvaart kwam. Wat nu de kwestie betrof, dat de land bouwer er toch niet vetter op zou worden daar 't meerdere geld lichtelijk vloeien zou in den zak van den grondbezitter, daarop antwoordde de heer O. dat minister Pierson ons geleerd had om geld uit de eeue beurs in de andere te brengen, en ook dit kwaad zou kunnen voorkomen worden lo door regeling van het paehtcontract en ten 2o door progressieve grondbelasting. Na zijne instemming te hebben betuigd met alles wat de heer Oosten sprak, zeide de heer Littooij lo. dat het hem aangenaam aangedaan had, dat de heer Snijders het woord „cle- ricaaV met christelijkverwisseld had. Zóó opgevat is het ten opzichte van de antirevolutionairen juist. Want een clerus dat weet de heer Doorenbos wel, (deze heer was vroeger predikant) houden geen der protestanten er op na. Maar bijbelsch-christelijk,ja dat zijn wij en willen wij zyn. 2o. Dat samengaan zoo als de heer Suyders zeide te willen van geavan ceerd liberale* en anti-revolutionairen teneinde de sociale quaestiën op te lossen niet mogelijk was; omdat deze partijen principieel tegenover elkander stonden daar immers do eerstgenoemden uit de be ginselen der revolutie leven en de laatst genoemden uit de beginselen ons gegeven door en in de Heilige Schriften, die het woord van God zijn. De oplossing der sociale quaestie toch gaat niet ten eenen male buiten die be ginselen om. 3o, Dat de vraagWat is een Chris telijke regcering door hem aldus beant woord wordt.Eene regeering die in hare wetgeving en in haar bestuur rekening houdt met de Koninklijke rechten onzes Heeren Jezus Christus; met de rechten die Hg door Zijn lijden en sterven verwierf en van den Yader ontving, en die Hij ons bekend maakte door het Evangelie waar door wij van het heidendom verlost zijn. Eene Anti-Christelijke regeering, eene regeering, die het humanisme tot uitgangs punt en de rede tot maatstaf heeft, maakt ons tot een modern heidendom een hei dendom dat het Evangelie der Heiiige Schriften verwerpt, en slechts eenige vruchten er van (beschaving enz.) overhoudt. 4o. Dat wij niet kunnen samengaan, dewijl de geavanceerd liberalen den leer plicht ook door den geachten spreker aan bevolen, op hun program hebben geplaatst. Leerplicht is onrechtvaardig zoolang niet het christelijk onderwijs, door hen die het begeeren, overal even gemakkelijk en voordeelig kan verkregen worden, ais het onderwijs op de Staatsscholen gegeven. Vóór hij ingevoerd wordt, mag daaren boven voor den boer en ook voor den arbeider wel het beschermend recht op het graan worden verleend. Geld en tijd zal hij kosten. Ten slotte eene vraagbeschermende rechten worden die niet verleend, vooral in de steden, waar men dure standsscholen heeft voor het lager en ook op het gebied van het middelbaar en het hooger onder wijs worden die niet verleend aan de meest gegoeden aau hen die er gebruik van kunnen of willen maken Deze vraag, die zelfs herhaald werd, is door den heer Snijders met geen enkel woord beantwoord. En de verslaggever der Middelburgsche Courant liet haar weg, met hetgeen tegen den leerplicht door den heer Littooij in het midden was gebracht- Wegens de ondraaglijke hitte in het kleine gebouwtje beantwoordde de heer Snij ders de beide sprekers slechts kort. Donderdagavond trad op verzoek der anti-rev. kiesvereeniging „Öra et Labora" de heer jhr. mr. J. J. Pompo van Meer dervoort alhier op, teneinde zijne begin selen en zgne meening omtrent het Program van actie te ontvouwen en te verdedigen. De voorzitter dhr. Moerdijk sprak een kort woord tot inleiding, waarin hij wees, hoe het volk door de nieuwe kieswet in al zijn rangen en standen in de gelegen heid gesteld wordt invloed uit te oefenen op de zaken van het staatsbeleid. De belangstelling wordt steeds grooter, men gevoelt meer en meer aan den vooravond van een gewichtigen dag te staan. De kandidaten trekken van plaats tot plaats om hunne beginselen uiteen te zetten. Ook Burgerplicht verschafte ons het ge noegen haar oandidaat te hooren. Thans ook heeft de kiesvereeniging „Ora" het genoegen haren candidaat den kiezers voor te stellen, waarna hij na gebed het woord aan den heer Pompe geeft. Spreker begint met te wijzen op de personen als candidaten onderling in dit district die hij zeer goed kent en ook waardeert, doch daar het bij de verkie zingen niet om de personen, maar om de beginselen gaat, heelt hg gerust een candidatuur aanvaard. Tweeërlei strooming openbaart zich ook in het staatswezen. De eerste groep wil den Godsdienst verwyzen naar huiskamer en kerk, terwijl de andere dien overal wenscht te zien. Niet of men bij het maken van sommen op de school met andere cijfers te doen heeft, maar de Godsdienst moet het geheele leven doortrekken evenals het zout het brood. Spreker ontwikkelt deze tweeërlei richting in staat en schoolin den breede staat hg stil bij de emancipatie der vrouw, hoe de Christen, zonder het recht der vrouw te miskennen zegt de man is het hoofd der vrouw, ook op het gebied van het huwelijk. Zoo wijst spreker op de nadeelige gevolgen en invloeden die het zou hebbeu. wanneer dit maar lichtvaar dig ontbonden kon worden. Spreker las nog een gedeelte uit een Eransch weten schappelijk tijdschrift voor, waarin van ongeloovige zijde met cijfers werd aan getoond het verschil tusschen Godsdienstig of ongodsdienstig onderwijs. Aangegeven werd dat op de 16983 mis dadigers te Parijs 98 pCt. niet godsdien stige en slechts 2 pCt. godsdienstige scho len hadden bezocht. Waar een ongeloovig tijdschrift dit moet zeggen teekent het toch zeker reeds. De wensch bg allen is oplossing der sociale quaestie, maar nooit zal hieraan ten volle voldaan worden zoolang de maat schappij niet doordrongen is van 't gebod desHeerin: Heb God lief bovenal en uw naaste als u zelf. Het protectievraagstuk behandelend wees spreker op de leus die de tegenpartij als om strijd aanheft: duurder brood. Door voorbeelden werd aangetoond dat bg graanrechten het brood wel niet zoo veel duurder zal worden. Duitschland heeft noemenswaard geen duurder brood, ook Frankrijk waar bij invoerrecht op het vee met 50 francs per stuk, niemand geen duur der vleesch eet. Ook het accijns van zout werd aangehaald dat bij afschaffing van 4 cent slechts 2 cent voor den kooper scheelt. Het duurder brood staat niet in de eerste plaats in verband met duurdere tarwe. Breedvoerig werd aaugetoond dat veel zou kunnen gebaat worden, al ware nu het brood hierdoor ook iets duurder; de voor- deelen nu gaan niet uit het oog verloren. Ook wat er voor den handel gedaan wordt is van beteekenis. De landbouwer heeft nood, de werkman heeft behoefte aan pensioneering, verbetering van wo ningen en zooveel meer. Ook stond spreker stil bij het punt onderzoek naar het vaderschap waarbij hij aantoonde welk een misstand ontstond door de tegenwoordige wetgeving ook oneerlijke concurrentie en vervalsching van waren werden besproken en door enkele feiten gestaafd wat hier nog te doen is voor de wetgevingspreker meende met het oog op den tijd en de gelegenheid die voor debat moest gegeven worden te kun nen eindigen, hoewel er nog veel is waarover zou kunnen worden gesproken, doch genoegzaam is aangetoond in welke richting de Anti-rev. partij hoopt te spreken. Spreker meende zijn rede voor dit tal rijke publiek niet te mogen eindigen zon der hen nogmaals gewezen te hebben ep de keuze tusschen geloof en ongeloof. Spreker sloot met den wensch dat de keuze moge uitvallen tot eer van God en tot bloei van Nederland en Oranje. Een daverend applaus getuigde dat spreker aller aandacht en belangstelling had ge boeid. Na de pauze werd van de ge legenheid tot debat gebruik gemaakt door den heer de Korte. De opponent ver klaarde de rede met belangstelling ge volgd te hebben. Veel was er waarin ook hg met den spreker instemde, doch vooral Dp het punt graanrechten meende hij even terug te moeten komen. Hij meende dat men hier door op een gevaarlijke weg zou komen, dat alle industrie spoedig zou, volgen ia reeds werden aanzoeken voor bescherming gedaan en waar dan het einde Ook gaf spyeker zijn verwondering te kennen dat de Anti-rev. pas eenige maan den geleden met het denkbeeld van pro tectie was aangekomen. Ook kon hij niet toegeven dat bij duurder graan geen duurder brood moest volgen. De geop perde bezwaren werden door dhr Pompe op duidelijke en gevatte wijze weerlegd en uiteengezet. "VVat het duurder brood betreft herinnerde spreker nogmaals aan zijn eerste gegevens die de opponent niet had weerlegd en voegde er aan toe dat de invoerrechten niet door de verbruiker» maar door de importeurs moeten betaald worden. Ook dat de Anti-rev. partij nu eerst voor protectie was werd met feiten van voor jaren weersproken. Daar nie mand meer van het debat gebruik maakte werd door den voorzitter spreker voor zijn duidelgke en nette rede bedaakt waarna op verzoek dhr. v. d. Endt de verg. met dankzegging sloot. Goes. De commissie voor de inzame ling van gelden voor de slachtoffers van den brand bij Geensen verzoekt ons met hartelijken dank te vermelden dat inge zameld is f 125,36, waarvan f 80 aan wed. Wolf en f45,36 aan M. C. Huizer is ter hand gesteld. Rilland. Zaterdag (heden) treedt te half 7 de heer Pompe op in de catechi satiekamer tot blootlegging van zgn stand punt voor de kiezers. {Bovenstaand bericht dorsten wij in ons vorig no. niét opnemen, dewijl ons onbe kend was of de lokaliteit wel wai toege staan. Reu.) St. Maartensdijk. In de Donderdag gehouden buitengewone vergadering van ingelanden van het vrije waterschap „St. Maartensdijk werd met 28 tegen 13 stemmen besloten af te wijken van het in de op 19 Mei jl. gehouden vergadering genomen besluit om dit jaar 1000 M. lengte grint- baan aan te leggen, en in plaats daarvan bepaald, nog dit jaar zoover het saisoen het toelaat 4000 M. lengte te begrinten. Ter bestrijding der kosten werd besloten eene leening aan te gaan groot f 7000 rentende hoogstens 4 pCt. Vervolgens werd aan de orde gesteld een adres van een ingelande te St. Maartensdgk van den vol genden inhoud Geeft bij dezen te kennen en aan Hee ren Ingelanden in gemoedelijke overwe ging, dat het wenschelijk en zeer btllijk zonde zij p., dat aan den polder Slabbecoorne eene subsidie van de andere polders werd toegestaan met het oog, dat kleine grond eigenaars zuchtend zgn, over het Dijkge- schot daar voor die soort menschen het op den duur niet is vol te houden en alzoo den strijd om het bestaan en broodzaken thans, in dien toestand, een levenszaak wordt. Het verzoek in bovenstaand adres vervat werd verworpen met 27 tegen 13 stemmen. St. Maartensdijk. Door den gemeen teraad alhier is besloten den bestaanden dag van paardenmarkt bouden te verzetten en dien te stellen op Dinsdag, vallende voor den len Donderdag in de maand Juni. Door den gemeenteraad van Oost en West-Souburg is met algemeene stem men tot secretaris dier gemeente benoemd de heer L. Braam, te Vlissingen. Aan het zangersfeest, den 2 Juli e. k. door den Zangersbond van Walcheren en Zuid-Bevetand Zang veredelt in het groote gebonw, voorheen kerk, te Veere te houden, zulien deelnemen Èxehior van Ierseke, Tot Oefening en Uitspanning van Borssele, Advendo van Vrouwepolder, Vooruit van Waarde, Tot Nut en Uitspan ning van Nieuw- en St. Joosland, Uitspan ning door Inspanning van Oost- en West

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1