DE ZEEUW" B m D BIJVOEGSEL RECHTSZAKEN. Dinsdag 15 Juni. Middelburg. s Hontenisse. KERKNIEUWS. SCÏÏOOLNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. JJ van van Donderdag 10 Juni 1897. Kiezers van Middelburg en Goes, die 't met ons eens zijn, maakt bij de stemming op bovengenoemden datum op 't stembriefje dat gij op 't stembureau zult ontvangen het onderste witte rondje zwart,en vel in in 't district: bO a 'ïLn g-c g NAMEN. VOOR LETTERS. a I a D LUCASSE c. Goes. DE SAYORNIN LOHMAN A. F. De kiezers in Hontenisse moeten de middelste stip zwart maken. POMPE YAN MEER- DERVOORT. J. J. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schore en Vlake dhr. A, Dekker, cand. te Berg Ambacht. Aangenomen naar Ierseke door dhr. A. Gr. H. v. Hoogenhuijze cand. te Nijmegen. Bedankt voor 's Heer Hendrikskinderen door A. G. H. v. Hoogenhuijze cand. te Nijmegen. Beroepen te Akker wonde ds. L.H.K.Blee- ker te Nederhemertte Doesburg ds. J. D. v. Arkel te Ellekomte Nijega en te Hei- en Boeicop W. Hellemans cand. te Utrecht;te Cillaarshoek en te Korendijk E.U. Schallenberg cand. te Kralingen te Bruchem da. H. Doornveld te Wierden te Reeuwijk en te Ootmarsum (toez.) dhr. A. Dekker cand. te Berg-Ambacht te Oostermeer dr. G. Veiling» te Kootwijk Aangenomen naar Woubrugge door ds. K. Eekhof te Werkhoven (Hij had eerst bedankt)naar Grootegast door J. J. Knaap cand. te Harderwijk naar Pernis door ds. D. Ozinga te Wijckel naar Surhuisterveen door O. P. Tiddens, cand. te Fensterwolde naar Baren door ds. D. Jacobsen te Terhorne; naar Rotterdam door ds. G. v. d. Giesen te Leusdennaar Neerlangbroek door W. J. de Leeuw cand. te Eist bij Amerongen. Bedankt voor Woudsend door dr. G. Vellinga te Kootwijk voor Schoonoord door A. G. H. v. Hoogenhuijze cand. te Nijmegenvoor Poederooien en voor Uit wijk-Waardhuizen door H. K. Wolfens- berger cand. te Groningenvoor War- fum door ds. D. G. Pestma te Zaandam. Door het classikaal bestuur van Middelburg is aan de Ned. herv. gem. aldaar voor de predikantsvacaturedr. Sibmacher Zijnen diligentverklaring ver leend tot 1 Januari 1898. Op het Zuider-zendingsfeest, Woens dag 23 Juni a.s. te houden te 's Heer Arends- kerke, zullen als sprekers optreden de heeren ds. A. Voorhoeve van Amsterdam zendeling S. van Eendenburg van Java A. Adri&ni van UtrechtW. Hoek van «ttssel| F. W. A. Korff, zendeling onder Israel te Amsterdam G.Ë. Meloen van Kloe- tiogeM. Mooij van Dordrecht en J. P. van Melle van Slnis. Geref. Kerken. Beroepen te Geldermalsen ds. T. Bouma te Doorn. Aangenomen naar Raamsdonk door ds. J. C. C. Voigt te Fijnaart; naar Apeldoorn door S. J. Vogelaar cand. te Kampen. Bedankt voor Houwerzijl door ds. J Sluis te Roodeschool; voor Ottoland door ds. C. Steketee te Bolnesvoor Ooltgensplaat door ds. P. Warmenhoven te Aiblasserdam voor Hattem door ds. W. Breukelaar te Halfwegvoor Anna Jacobapolder, Heemse en voor Over- schie door S. J. Vogelaar cand. te Kampen. Ds. J. Bootsma te Helder heeft voor de benoeming tot geestelijk verzorger in de Chr. stichting voor krankzinnigen Bloemendaal" te Loosduinen bedankt. Nieuwdorp. Na driemalen ons het Pinkster Evangelie te hebben verkondigd trad onze geachte leeraar Ds. J. H. Donner aan den avond van den 2den Pinksterdag nog eenmaal op om de vele aanwezigen voor te gaan in het belang der Heiden zending. Met levendige kleuren werd ons door ZEcrw. geschetst de nood der Hei denwereld krachtig de roeping op het hart gebonden, die de kerk van Christus heeft„om onder de heidenen de eere Gods te verkondigen" en ten slotte dui delijk aangetoond, hoe rijk een zegen op dien arbeid is toegezegd, niet alleen voor die bearbeid worden maar ook voor ons die bearbeiden met gebed en gaven, naar het woord des Heeren „die bevoch tigt zal zelf een vroege regen worden." Deze rede werd door ZEerw. besloten met vurige dankzegging en gebed. De collecte voor de Heidenzending dezen avond en den vorigen dag gehouden bracht op f70.65. CoeS. Op verzoek melden wij gaarne dat tot leden van den kerkeraad der geref. kerk alhier j. 1. Zondag herkozen zijn onderling B. M. den Boer met 73, ouderling J. Donner met 72, diaken A. Zandee met 69, diaken M. Quakkelaar met 64. ouderling J. Adriaanse met 61 en diaken J. de Jonge Az. met 59 van de 83 geldige stemmen. Benoemd tot onderwijzeres aan eeno.l. s. te Delft mej. P. v. Hekken te Poort vliet. Onderwijzersnood 1 Het Chr. Schoolblad schrijft Voor de vacante betrekking van onder wijzer aan eene school, die gevaar liep eene vacature te krijgen van langer duur dan Wet en Koninklijk Besluit van Dec. jl. toelaten, meldde zich op verzoek des bestuurs een oud-onderwijzer aan met den volgenden komischen aanhef van zijn schrijven „Het gaat tegenwoordig met de onderwijzers als met de afgesleten dub beltjes. Zoolang de stempel nog maar eenigszins te zien is, worden beide even goed aangenomen als de nieuwe, ja de oude onderwijzers worden zelfs met opgeld gezocht." Aan eene school is werkzaam met jeugdige kracht een 78-jarige tweede- ranger Aan een andere een man, die zich met zijne handen voortbeweegt. De heer P. W. Schreuder, mede oud hoofdonderwijzer te Amsterdam, die eenige maanden lang eene Christelijke School te Maasland heeft geholpen, is primo Mei voor een paar maanden een vacature te Zetten gaan vervullen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van boven genoemde rechtbank van Dinsdag den 22en Jnni 1897, des voormiddags te 10 uren, zal behandeld worden de zaak tegen: B., oud 40 jaar, zeeloods bij het Belgische loodswezen, geboren en wonende te Vlissingen, ter zake dat het aan de roekeloosheid, onvoorzichtigheid en gebrek aan zeemanschap van hem, beklaagde, is te wijten, dat op den 25en November 1896, des voormiddags omstreeks HVs uur, in de monding der Wester-Schelde, in het oostgat nabij de roode boei, het vis- schersvaartuig „de Zwaluw", gemerkt A. R. M. 57, bemand door den schipper Klaas Siereveld en diens drie knechts Cornelis Daane, Jan Grootjan en Jacob van Belzen, door het Engelsche stoomschip de „Dynamo", waarop hij, beklaagde, als loods dienst deed, is aangevaren en daardoor gezonken, tengevolge waarvan bovengenoemde Jacob van Belzen het leven heeft verloren, door dat hij, toen de stoomboot de „Dijnamo" van uit zee het ;Oostgat binnen gestoomd was en daarin varende was in de richting van Vlissingen, terwijl het helder bestendig en mooi weer was en de wind Oost-Zuid- Oost was met lichte koelte, terwijl het visschersvaartuig, „de Zwaluw" gemerkt A. R. M. 57 in zuidelijke richting van uit de Deurloo naar de kust van het eiland Walcheren, tusschen de 4e ton en de roode of kogelton, varende was en het derhalve te voorzien was dat het vaartuig „de Zwaluw" den koerslijn van het stoom schip „de Dynamo" kruisen zou, zooals ook inderdaad geschied is, terwijl het vaar water tusschen de zich in het Oostgat bevindende bank en het strand van het eiland Walcheren, ongeveer 300 meter breed was, met het stoomschip „de Dijnamo" gevaren is vlak langs de grens van het voor zeeschepen bestemde vaarwater, zijn koers dicht langs de bank genomen heeft en niet meer koers genomen heeft naar den kant van het eiland Walcheren, terwijl hij te vens niet in tijds den voortgang van de stoomboot zoodanig heeft verminderd, dat de machine, zoo noodig, achteruit kon werken, maar daarentegen met alle kracht is doorgestoomd, tengevolge waarvan de stoomboot „de Dynamo" met zooveel kracht tegen het visschersvaartuig „de Zwaluw" is aangekomen, dat laatsgemeld vaartuig onmiddelijk is gezonken, de zich daarin bevindende bemanning te water is geraakt en de schippersknecht Jacob van Belzen is verdronken. In deze zaak zijn vanwege het openbaar ministerie 26 getuigen, waaronder 5 tevens als deskundige gedagvaard. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is naar de openbare zitting dier rechtbank verwezen A. V. M. B., oud 30 jaar, spoorweg beambte, geboren en wonende te Terneu- zen, thans te Middelburg in hechtenis; ter zake dat hij A in den loop van 1894, 1895 en 1896 of omstreeks dien tijd, te Ter Neuzen, als beambte in dienst van de spoorwegmaatschappij MechelenTerneuzen en als zoodanig ook belast met de behan deling der zaken van de spoorwegmaat schappij GentTerneuzen, opzettelij k we derrechtelijk zich heeft toegeëigend lo. een bedrag van ruim f500.welke gel den hij van verschillende personen ten behoeve van die maatschappij Mechelen Terneuzen had ontvangen en welke gei den alzoo aan die maatschappij, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, toebehoorden, 2o. een bedrag van ruim f 2500. welke gelden hij van verschillende personen, ten behoeve van die maatschap pij GentTerneuzen had ontvangen, en welke gelden alzoo aan die maatschappij, althans aan een ander dan aan hem, be klaagde toebehoordenB in den loop van December 1896, of omstreeks dien tijd, te Terneuzen, opzettelijk wederrechtelijk zich heeft toegeëigend een bedrag van onge veer f95.toebehoorende aan de firma de Keijzer van den Berge te Leuven, al thans aan een ander dan aan hem, be klaagde, welke gelden hem namens die firma waren ter hand gesteld als voorschot ter betaling van rechten voor verzonden goederen en welke gelden hij alzoo anders dan door misdrijf onder zich had. Bij voormeld bevelschrift is voorts ver klaard dat de instructie geene voldoende aanwijzing van schuld tot verdere vervol ging van den beklaagde heeft opgeleverd ter zake van straf bare valschheid in ge schriften, waarvoor op 24 December 1896 rechtsingang tegen hem is verleend en hem te dier zake huiten vervolging gesteld. Aan den beklaagde is ambtshalve als raadsman toegevoegd de heer mr. J. de Witt Hamer, advocaat te Goes. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 8 Juni zijn veroor deeld wegens vischdelict: A. W. en P. deB. te Nisse ieder f 1 b. s. ld. h., verbeurdverkl. niet in beslaggenomen kruisnet met bevel tot uitl. of te betalen fis. 1 d. jaclitdelictH. D. te Baarland 2 maal f5 b. s. 2 maal 4 d. h., verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f3 s. 2 d. h., P. F. Gz. te 's Heerenhoek 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h. id. binnen 12 maanden nadat eene ver oordeeling wegens overtred. jachtwet on herroepelijk was gewordenP. F. Az. te 's Heerenhoek 2 maal f 10 b. s. 2 maal 8 d. 1 niet beletten dat hond haas vervolgt C. P. te Schore f 2 b. s. 1 d. h. niet beletten dat hond wild opspoort J. H. te Baarlrnd f 1 b. s. 1 d. h. stellen van wildstrikkenJ. N. Zzn., te Kruiningen 2 m. f 5 b. s. 2 m. 4 d. h. verbeurdverkl. haas met bevel tol uitl. of to betalen f 1 b. s. 1 d. h. en mot bevel tot vernietiging van den in beslaggenomen wildstrik. zoeken van eieren van wild: C. H. Mz J. de W. Pz., te Colijnaplaat J. de N., P. de N., P. de R., te Arnemuiden ieder f 2 b. s. 2d. h. A. T., te Kloetinge G. de P., en J. O., te Kapelle ieder f 1 b. s. ld.h. met centen spelen op straat te GoesW. W., J. B. V., W. P., A. B., P. B., en C. C. A. R., te Goes ieder f 1 b. s. ld. h. loterij houden beneden f 100 te Goes zonder vergunning van B. en W.A. G., te Goes flO b. s. 2 d. h. locpen over bezaaiden of beplanten grond zonder vergunning C. B., te 's Heerenhoek K. S., te Goes ieder f 1 b. s. 1 d. h. hopen over groud met verboden toegang zonder vergunning C, W. K., en L. K., te Ierseke ieder f 1 b. s. 1 d. h. ten verkoop vervoeren van melk in ongesloten emwerJ. G., te Goes fib. s. 1 d. h. niet hebben van licht aan zijn vaartuig J. F. de B., te Grauw f3 b. s. 2 d. h. afwezig blijven bij oefening met brandspuit A. A. A. H., J. W., G. v. A., te Goes ieder f 1 b. s. 1 d. h. zitten op een hondenkarS. P. P., te Goes f 1 b. s. 1 d. h. dronkenschapA. de S., J. M., te Ier seke f2 b. s. 2 d. h. id. bij le herh.E. F. Ch., zonder bekende woonplaats f 10 b. s. 3 d. h. id. bij 3e herh. J. B., te Heinkenszand en J. V., te Hans weert ieder 14 d. h. overtr. bagger reglementTh. C. D.C. L. de W.; L. V.; F. H.P. L.E. F. L., S. F. C., G. P., T. J. L., W. B., J. G., Th. S., allen te Clinge ieder f3 b. s. 2 d. h. J. C. V., F. v. B., L. v. d. H. A. L., te Clinge 2 m. f3 b. s. 2 m. 2 d. h. C. de K., E. v. d. H., te Clinge 4 in. f'3 b. s. 4 m. 2 d. h. A. R. te Clinge 5 m. f 3 b. s. 5 m. 2 d. b. Vrijgesproken: P. A. S., te Clinge be klaagd van overtr. Baggerreglement. Waarde. In de Zaterdag gehoudene gemeenteraadsvergadering is o. a. be sloten een brandspuithuisje te houwen, en 'toude in te richten voor arrestanten hok. Tot leden van het stembureau wer den benoemd de heeren C. Thorenaar, H. Stoutjesdijk en J. Blok Jz. Maandagochtend vroeg ontstond te Amsterdam brand bij een bakker in de Lindenstraat die de benedenwoning van t uit 5 verdiepingen bestaande huis be woonde. Da brand ontstond door 't vallen eener brandende petroleum-hanglamp in plaats van de vlammen te dempen, waren man en vrouw iret hunne beide kinderen die nog te bel lagen, de straat op gevlucht; en zoo hadden de vlammen ziob spot dig verspreid. Een voorbijganger trapte de deur van het bovenhuis in, stormde naar boven en riep dat de bewoners 5 gezinnen zich redden moesten. Het vuur was nu reeds zóo hevig geworden, dat de bovenbe woners de trap niet meer af konden en zich met hunne kinderen over de daken moesten redden. Om te zien of er nog menscheu in huis waren, gingen twee brandwachts het aangrenzende huis in naar hoven en kwamen op het dak van het brandende perceel voor een zolderraam, dat open was. De brandwachts kropen er in en op zolder waar zij een vrouw en een meisje op den vloer bij een gesloten raam vonden Daar stond een dikke ver stikkende rook, doeh de wakkere mannen wisten toch eerst het meisje door het raam in de goot te brengen, en begonnen haar dadelijk te wrijven en de armen flink heen en weder te bewegen. Eindelijk, na lang pogen, zuchtte het kind en begon later te huilen, het meisje leefde dus nog. De he vige brandwonden die zij aan handen en aangezicht had, werden met lijnolie en kalkwater behandeld. De vrouw daarentegen bleek reeds over leden. Zij had geen enkele brandwonde, doch was door den rook gestikt. Deze twee menschen waren ook evenals de anderen gewaarschuwd, doch hadden blijkbaar te lang getalmd voor zij naar zolder waren gegaan. Daar zijn zij naar een raam gegaan dat zij niet open hebben kunnen krijgen en zijn toen door den hevigen rook bewuste loos neergevallen.! De overleden vrouw en haar dochtertje hadden pas Donderdag in de achterkamer op de 3e verdieping van het huis haar intrek genomen. Het geneele huis is uitgebrand, maar eigenaardig is hot wel dat de kamer door de overleden vrouw bewoond, het minst geleden heeft. Ook het meisje is later overleden, zoodat de brand twee slacht offers heeft gemaakt. Dat men ook in andere plaatsen van ons land „Kamperuien" verkoopt, bewijst de volgende geschiedenis uit Wehl aan de Zutph. Ct. gemeld. In een flink dorp ten Z. W. van 'tonze, zou men voor 't mu ziekcorps een groote trom koopen. Twee korpsleden, een deskundige en een dwarskijker, togen, heel netjes aengedaan, naar Arnhem om trommen te bezichtigen. De dwarskijker, die tegen den langen tocht opzag, zei tot zijn makker„Zeg Thijs, jij bent de deskundige, je kon dat zaakje alleen wel af." „Mij goed", hernam de andere. Toen onze Thijs alleen was, dacht hij „Die f 100 van de trom kon ik zelf wel verdienen." Hij dacht en dacht zoolang, tot hij, met al de slimheid, den dorpelingen eigen, een mooi plannetje gereed had. Hij komt in de stad bij den trommen- fabrikant, scharrelt daar wat in den winkel rond, vraagt en biedt en weet onopgemerkt de maat van de grootste trom te nemen. Nu naar huis. „Zeg, Tnijs, heb je de trom niet „Ben jullie mal, denk je dat ik die groote trom zal dragen Men bezorgt haar over acht dagen bij mij aan huis Thuis werkt hij in alle stilte in zijn werkplaats, met noeste vlijt, tot de trom eindelijk kant en klaar is Vriend en ge baren bewonderden het schoone instrument en zeiden„Dat zal mooi gaan bij de mu ziek, boem, boem." Het heele muziekkorps komt nu de trom feestelijk afhalen. Men blaast een deuntje, men spreekt een woordje, men prijst den deskundige, tot het plechtige oogenblik aanbreekt de trom moet naar buiten worden gedragen bij het korps 1 Doch, hoe men ook wringt en duwt, de trom kan noch door de deur, noch door de raam opening 1 Stomme verbazingIedereen breekt zich het hoofd met de vraag „De trom is er toch ingebracht en nn zou zij er niet meer uit kunnen Wat een mirakelThijs, die 't raadsel wel kan oplossen, houdt zich maar „luukes." Intusschen, men zit nu mooi met de groote trom, die niet meer uit de kleine werkplaats kan 1 Welke Sa lomo helpt hier En welke dichter ver eeuwigt deze klucht in een lied „het lied van de groote trom Een gerechtelijke verkoop van den inboedel van een werkman te Bussum die achteruit was gegaan en daardoor een hout rekening van f30 niet betalen kon, heeft 40 centen Opgebrachtnatuurlijk ten ge volge van 't optreden der timmerlieden- vereeniging, die alle vreemde bieders uit hun kring gedrongen hadden, om zeiveu niet hooger dan 't laagst mogelijk bedrag per stuk te kunnen bieden en besteden. De fraaiste parelen van Europa een stel welks waarde op f 2,400,000 wordt geschat zijn tegenwoordig in het bezit van de hertogin van Cumberland. Zij be hoorden indertijd aan koning Willem IV van Engeland, en na diens dood was het eigendomsrecht van die parelen geruimen tijd een onbesliste quaestie, totdat een commissie van onderzoek tot teleurstel ling van koningin Victoria uitmaakte, dat de kostbare sieraden aan den hertog van Cumberland toekwamen, daar bewezen werd, dat koning Willem de parelen aan koningin Charlotte (die vóór hem over leed) had geschonken en deze ze aan haren zoon, den hertog, had vermaakt. Het sehijnt, dat er op de geheele wereld slechts één pareloesterbank bestaat. Deze oesterbank bevindt zich in do Torre- straat, aan de noordelijkste punt van Au stralië en is het eigendom van den heer James Clark uit Queensland, wien deze exploitatie groote winsten oplevert. De heer Clark, bekend onder den bijnaam „koning dör parelvisschers", begon zijn onderneming met het uitzaaien van 150000 pareloesters. Thans heeft hij 1500 werklieden in dienst, waarvan 200 duikers, verdeeld over 250| vaartuigen, bij geschikt weder hun moeilijken arbeid op den bodem der zee te verrichten. In drie jaar heeft de heer Glark deze oesterbank aangelegd. Zij heeft een oppervlakte van 500 vierkante mijlsn en de vangst levert jaarlijks f 480.000 a f2.500.000 op. In 't vaderland van de levertraan. Het vischseizoen op deLofodden, dat op 15 April wordt gesloten, begint op 15 Januari. Merkwaardig streng is de kabel- janwvisscherij daar geregeld door de re geering. Niet alleen dat de openingsdag bepaald is, voor eiken dag is ook het openingsuur vastgesteld. Niet voordat de rijksopzichter 's morgens de Noordsche vlag hijscht, mogen de booten van wal steken en 's Zondags mag in 't geheel niet worden gevischt. Op het teeken, in den grauwen morgennevel of in de aanhoudende scheme ring van dien korten Noorschen dag ge geven, gaan dan de booten er op uit. Een heele vloot van sloepen en zeilschepen, schoeners en kotters ligt gedurende den vischtijd in de enkele havens om zonder tusschenbandelaars direct haar vracht van de schippers in ontvangst te nemen. Onder die vaartuigen zijn er, die groota voorraden suikor, koflie, scheepsbeschnit en een levendigen ruilhandel onderhouden. De eigenlijke visschersvloot bestaat nit wel 7U0 booten, die zoowel met netten als met lijnen en hoeken visschen. Komen tegen den middag de booten terug, dan voigt het ontladen en zouten en de han del neemt onmiddelijk een aanvong. De prijs regelt zicii naar de opbrengst der vangst. Alleen te Henuigsvaer, het druk ste vischplaatsje, worden soms op éen dag 300000 tot 400000 kakeljauwen gevangen, in geld vertegenwoordigt elk honderdtal een hollandscken gulden. De vischknit wordt gezouten en gaat als aas voor de sardinenvangst naar Frankrijk en Italië, de gedroogde koppen dienen als veevooder of worden met graten en ander afval tot guano verwerkt, waarvoor een afzonderlijk fabriekje in werking wordt gesteld en verder geeft het drogen van de kabeljauw tot stokvisch en 't zouten tot lang handenvol arbeids aan de visschers. En nu de levers Om hun product voor al zijn de Lofoddinsehe kabeljauwen wijd vermaard. Daar op die reeds in 't IJszee- gebied gelegen eilanden bereidt men in tal van fabrieken die kwelling onzer kin derjaren, de levertraan, 't Product komt echter niet in volle zuiverheid van daar. De groote blikken kannen, waarin de ge kookte en gefiltreerde traan wordt ver voerd, moeten een reis naar Christiania ondernemen, ter nadere chemische bewer king van hun inhoud. Op de Lofodden zelf worden de levers gesorteerd naar hun meerdere of mindere blankheid, waaraan de qualiteit der traan evenredig |is, en vóór ze worden uitgekookt, droogt men ze op groote netten van ijzerdraad. De tijdelijke visschersbevolking woont in blokhuizen waar de mannen in grooten getale in kooien worden geboren. Hooge eischen aan comfort en gezelligheid stellen zjj niet, maar hoe primitief hnn leventje zij, toch wordt er van ruwe tooneelen en vechtpartijen nooit iets gemerkt. De ryksopz. meestal een marineofficier, heeft in opdracht er streng tegen te waken, dat geen sterke drank wordt verkocht. Toch zou een bezoek aan de Lafodden in den vischtijd ons eene zware beproeving schijnen. Wie door nooit verbroken toe voer van versche buitenlucht zijn reukze nuwen tot behoorlijke prikkelbaarheid heeft geschoold, die blijve ver van dat land vol rottende visch en ranzige traan Later in den zomertijd is van Bado uit een reisje naar de Lofodden niet te ontraden, want hoewel ten noorden van den invjoed van Golfstroom en heerschende westenwin den dan rijk aan groene bergweiden en aardige berkenboschjes en de lage huisjes met hun vreedzame bevolking herinneren aan IJsland. De mooie bergnatuur van dit eiland mist men ook hier niet. Aan de wanden der smalle fjorden reizen steile rotsen omhoog reuzenblokken hangen over de afgronden en tegen het donkere ge steente schittert in fonkelende vetheid do sneeuwmantel der bergen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 5