$nóoede(, Zaterdag ta 10 Jii IS Godgeleerde Werken, DE KERSEN EX PRUIMEN, DE KERSEX' DE KEltSEX- Een netten Landbouwgereedschappen, op Vrijdag 18 Juni 1897, Het Hooigras Hooi- en Nagras,) Aanbesteding, Maandag 21 Juni 189' Dinsdag 22 Juni Woensdag 16 Junil897, publiek verkoopen: publiek verkoopen: V. te zijn, wat tij zijn kan. Het verslag van den penningmeester den heer Nieuwenhuize van Iereeke, die van een batig slot kon spreken, werd luide toegejuicht. Uit de verslagen der afgevaardigden der verschillende J. V. bleek, dat over het algemeen lustig gewerkt en aan Bijbelbe spreking, letterkunde, kerkgeschiedenis en politiek gedaan wordt. l)e morgenvergadering werd gesloten door den heer Dekker met dankzegging. Het glanspunt van den dag was even wel de namiddag vergadering, die door 25U personen werd bijgewoond en door den keer Bastmeijer met gebed werd ge opend, waarna het woord gegeven werd aan Ds. van Lummel van Delft, die een schoon referaat hield over„De belijde nisschriften en de Jongelingsvereeniging", en waarin ZEerw. in het licht stelde, le. hoe die belijdenisschriften door de J. V. moes ten worden gebruikt. 2. Waarom het ge bruik daarvan geen bezwaar opleverde. 3. Welke groote winst dit gebruik afwierp. Schoon zette Spr. uiteen dat de belij de- nisschriften, door een J. V. als J. V. en niet als Kerk onderzocht, niet moeten zijn een letter die doodt, maar een geest, die levendmaakteen helder licht door den Heere God ons gegevengrondig moesten worden onderzocht en daarom flinke ver klaringen daarover opgeslagen, en een dagelijksch brood moesten zijn waarbij onze J. V. behooren te leven. En beval als zoodanig onderzoek der 37 geloofsart. de 5 art. tegen de Remonstranten en de voorn, punten van den Heidelb. Catechis mus ernstig aan. Maar moet een J. Y. niet op ruimer terrein staan, op dat der twaalf geloofs artikelen b. v. Maar vraagt spr. staan de Roomscben daar ook niet op en hebben wij niet beter licht „Moeten we niet met den geest van den tijd rekenen" wordt door anderen ge vraagd. We moeten den geest des tijds bestrijden, antwoordt Spr. „Zullen we daartoe onze J. V. wel ooit krijgen roe pen weer anderen, die ongeloovig en schouderophalend van verre staan. Maar zouden de Roomschen, toen in ons Vader land de brandstapels werden ontstoken, wel ooit gezegd hebben dat onze Vaderen met hun schoone belijdenis tot zulk een resultaat zouden gekomen zijn, als waartoe hunne machtige worsteling heeft geleid. Een ander bezwaar is„hoe moet dat dan toegaan?" Wordt dan de J. V. Ker- keraad Neen antwoordt Spr. maar de J. V. stelt zich daartoe onder den Kerke- raad. Maar is dat alles wel gewenscht Komen niet kettersche meeningen binnen als in onze J. V. ook de tegenstanders der Geref. belijdenis aan het woord komen Neen, zegt Spr., die worden juist onderzocht en weerstaan, als maar degelijke verklaringen worden opgeslagen. Groot is dan ook de winst, die zulk een onderzoek oplevert, want: de Bijbel- bespreking wordt er vruchtbaarder door, wijl vele teksten worden opgehelderd onze J. jV. worden sterk in den strijd onzer dagen, want de dwalingen van on zen tijd zijn eeuwen oud: de Vaderl. gesch. wordt daardoor meer verstaanbaar, wijl in het leven onzer vaderen inzonder heid de strijd voor of tegen onze belijde nis aan het woord is gekomen. De rede van den geachten Referent werd luide toegejuicht, zij verdiende het. Bij het daarop volgend debat werd allereerst het woord gevraagd door den heer Bastmeijer, die vroeg, of Spr. niet met hem van meening was, dat zich plaatsen onder een kerkeraad niet alleen niet direct noodig, maar zelfs schadelijk kon zijn, in aanmerking genomen dat nog predikanten en kerkeraden worden gevon den, die niet veel sympathie voor een Geref. J. V. gevoelen De heer Le Cointre, heewel erkennende dat de kerkeraad het gestelde orgaan is, vraagt of dit ook niet tot een dure ver plichting van kerkeraden leidt De heer Dekker vraagt of het leerplan door Referent aangegeven met het oog op den tijd wel uitvoerbaar is? Ds. v. Lummel antwoordt aan beide eerste sprekers, dat de kwestie door hen geopperd minder aan de orde is, maar hij toch bij zijn meeniDg blijft, dat zich onder een kerkeraad te stellen noodig is en den heer Dekker, dat het leerplan wel uitvoerbaar is, als het maar met zorg en tact wordt uitgevoerd. Alsnu wordt het woord gegeven aan den heer Le Cointre, om zijn referaat te hou den overDe J. V. en hare verhonding tot hen, die buiten de Geref. Kerk staan. Spr. ontwikkelt twee stellingen 1. Onze J. V. op Geref. grondslag als zijnde geen kerkelijke corporatie, vragen naar geen kerkformatie. 2. Onze J. V. hebben toe te zien, dat zij, die zich bij haar aansluiten of haar willen steunen het gereformeerd beginsel zijn toegedaan of zich in de kennis daar van verder weuschen te oefenen. Om des tijds wille, en niet te veel plaatsruimte te vragen zijn we verplicht van dit referaat dat aan duidelijkheidniets te wenschen overliet, alleen mede te deelen dat het flink in het licht stelde, dat onze Calvinistische beginselen van dien aard zijn, dat ze het licht niet vreezen en daar om den eisch van exclusief te zijn niet behoeven te stellen, zoodat spr. dan ook ten volle het applaus verdiende, dat hem ten deel viel. Ook naar aanleiding van dit referaat ontstond een levendig debat tussehen de heeren Bastmeijer, Kempen, de Lange seer. van den Nederl. Bond van G. J. V. en den referent. Daar nu de tijd tot scheiden gekomen was, werd den heer de Lange opgedragen het slotwoord te spreken, tengevolge van de afwezigheid van Ds. van Minnen, na dat door den Voorzitter den dank aan be-' langstellenden en afgevaardigden, niet het minst aan de J. V. te Middelburg was toe gebracht voor de waardige wijze waarop zij den Bond had ontvangen en ook de Voorzitter op zijn beurt hartelijk was dankgezegd bij monde van den heer Bast meijer voor de uitnemende wijze waarop hij de vergadering had geleid. De heer De Lange wekte tot nog meer dere belangstelling op, uitte zijn wenschen voor den groei en den bloei van den Zeeuwschen Bond, gaf daarna nog kort verslag van Dr. Kuyper's redevoering op Hemelvaartsdag in ïivoli te Utrecht en eindigde nadat Ps. 6814 en 17 waren geztngen met dankzegging aan God, die dezen schoonen en aangenamen dag ons had bereid. Krabbendijke. Zaterdag is de Konink lijke goedkeuring ingekomen op de statu ten van de alhier gevestigde landbouw- dorpsvereeniging „Eendracht maakt macht". Krabbendijke. Zaterdagavond had onder eenige jongelingen alhier een vecht partij plaats waarbij twee hunner de laag heid hadden niet ee i zakdoek te slaan waarin steenen geknoopt waren met 't ge volg dat een der twistenden achterover ter aarde viel en de gemeenteveldwachter omver viel en een arm brak. De dader welke het op een loopen zette werd door den rijksveldwachter B. gearresteerd die van een en ander procesverbaal opmaakte. 's Heerenhoek. Tussehen Zondag en Maandagnacht heeft het volgende alhier plaats gehad. In den tuin bij den jacht opziener C. G. ziet men een net prachtig zomertentje. C. G. heeft de moeite zich niet gespaard om zijue bekwaamheid in praktijk te toonen, daar het werkelijk voorstelt een villa in miniatuur. Tal van menschen zag men op Pinkster dag voor den tuin geschaard om het mooie voltooide gebouwtje te bewonderen. Doch nu volgens een dorpspraatje hebben de commissie hazenstroopers vermeend dat (volgens de schilderkunst) or nog een ge brek of fout aan was, en om het nu in den werkelijken stijl te stellen, hebben zij het bg nacht gratis geteerd. Colljnsplaat. By het leggen van een inlaagdijk aan den Ond-Noordbeveland- polder had Vrijdag een werkman het on geluk dat een kipkar, die omviel, hem tegen het hoofd kwam, zoodat hij bewus teloos bleef liggen. Na onderzoek bleek het, dat hem een oor by na geheel van het hoofd was gerukt. Hoek. Onder leiding van den heer J. Dieleman kwam alhier tot stand eene af- deeling van de Vereeniging van landbou wers, die suikerbieten verbouwen, nadat de heer A. Wolfert eenige inlichtingen gegeven had. Gekozen werden als bestuurs leden A. Wolfert, voorzitter (tevens voor zitter van de afd. Terneuzen), L. Kiel, secretaris en L. Bareman, penningmeester. Er traden 20 leden toe. Te Middelburg; ontstond door het gebruik van benzine een begin van brand in de chemische wasschery van den heer A. W. Krapels aan den Achtersingel. Een 25-jarig ongehuwd werkman bekwam hierbij zulke ernstige brandwonden, dat hy onmiddellijk in het gasthuis moest worden opgenomen. Te Coes zijn by een schapenhou- der 150 en in den Wilhelminapolder by Goes ongeveer 500 schapen door mond- en klauwzeer aangetast. Zaterdag 5 Juni had te Seroos- kerke (W.) eeee keuring van stieren plaats vanwege het Ned. Rundvee-Stumboek. Aangebracht waren 7 stieren, nl. 5 twee jarige en 2 eenjarige. Bekroond werden van de tweejarige: le prijsKees van S. Louwerse te Oostkapeile. 2e prysJantje van P. Be- suijen te Serooskerke. 3e prysFrederik van P. Maas te Koudekerke. Van de eenjarige: le prys niet toegekend. 2eprys: Bram van L. Melse te Serooskerke. 3e prys: Jan van G. Geschiere te Serooskerke. Colljnsplaat. Dins lagmiddag werd met goed gevolg gezonken aan den polder Oud-Noordbeveland (Glasjesnol) het eerste der zinkstukken groot 2000 M1 zijnde 100 bij 20 M. Stavenisse. Alle 13 koeien, loopende in eene weide van den heer L. J. Dorst alhier, zjjn door mond- en klauwzeer aan getast. Stavenisse. Aan mej. H. E. Tissot van Patot, gewezen brievengaardster alhier, is een pensioen van f 108 verleend, ten laste van den Staat. By de marechaussee te Oudenbosch heeft zich aangemeld J. C., die Maandag van de vorige week de vrouw van v. E. te Middelburg met een bijl eenige bloe dende wonden aan het hoofd heeft toege bracht. Hy is gevankelijk naar Middelburg over gebracht. Een landbouwersknecht te Aalsmeer is Vrijdag door den bliksem gedood. Te Ooltgensplaat is een vijijarig knaapje dat met zyn vader meereed, van den wagen gevallen en overreden met het droevig gevolg dat 't kind eenige oogenblikken la ter den geest gaf. Te Finstcrwolde is een reiziger door de tram overreden. Beide beenen werden den ongelukkige letterlijk afgesneden. Te Wanneperveen is een 2-jarig knaapje te Kuilenburg een passa gier van de plezierboot, en te 's Graven- hage Zaterdagnacht een vrouw te water geraakt en verdronken. Zondagmorgen heeft te Dubbeldam een zoon zijn vader vermoord. De omstan digheden, waaronder de misdaad voorviel zyn de volgende De verslagene, Machiel Roos geheeten, was spoorwegwachter en stond bekend als een zeer opvliegend man, die zeer woeste buien kon hebben. Sedert eenigen tijd woonde by hem in zyn 18-jarige zoon Teun, die als schaapherder by een boer in dienst is. De jongen had een goeden herdershoud, met wien de vader het niet al te best vinden kon. Hierover waren al meermalen tussehen vader en zoon woorden gewisseld. Zondag had de vader een trein afge- seind en wilde zich met zyn seinvlag in de hand naar binnen begeven, toen de nond die aan dc ketting lag, begon te blaffen. De man, die de geheeie week al slecht geluimd was geweest, ontstak daarover in woede en ging den hond met den vlagge- stok te lijf. Het ongeluk wilde, dat de stok brak. Hierdoor nog meer geprikkeld, haalde hy een ijzeren stang, sloeg daarme de op den hond in, zoodat het dier half verlamd is, en trapte het hok aan stuk. Allengs schijnt de woede van den man tot razernij te zijn gestegen. Nu hy aan den hond zyn drift niet meer koelen kon, moest de eigen zoon het ontgelden. Deze bevond zich op den zolder en was van daar getuige geweest van zijns vaders woestheid en de mishandeling van den hond. Toen zyn vader hem riep, weigerde hij dan ook te komen. Machiel Roos stormde nu de trap op, om zyn zoon van boven te halen. Maar hij had nog niet de vierde trede be reikt of er knalden achtereenvolgens drie schoten, waarvan een hem in de volle borst trof. Teun, die een geladen revolver in zijn kist had liggen, had van den zolder op zyn \ader geschoten. De gewonde moet na het ontvangen van het schot nog de kracht gehad hebben om naar beneden te gaan. Volgens sommige verhalen zou zyn zoon hem nog een schot in den rug hebben nagezonden. Hoe dit zij de man is nog naar buiten gegaan en heeft daar den laatsten adem uitgeblazen. De dader is gearresteerd. Mond- en klauwzeer. De landlieden in Oldeberkoop, waar deze ziekte heerscht, zien in bruine teer een middel om de ziekte alleen tot 't mondzeer (tongblaar) te beperken. Zijn de hoeven der dieren goed in de teer gezet, dan, zegt men, kan de slijm geen invloed uitoefenen. Zoodoende heeft het ongemak e«n minder ernstig verloop want klauw zeer is van veel langeren duur en hier aan lijden de runderen verreweg het meest. In Bern ziet men dagelijks tegen 9 uur 's morgens een ouden heer, gebogen, in afgedragen kleederen, naar de bureaux van den Jura-Simplonspoorweg. door de Hospitaalstraat gaan. De grijze man is opgeruimd, als hij eens een nieuwen hoed, een nieuwe, nettere kleeding krijgt of een uitnoodiging tot het drinken van een glaasje wijn ontvangt. De man bekleedt bij genoemden spoorweg een geringe, met f50 per maand betaalde betrekking. Hii kan van zijn verdiensten schijnbaar zeer slecht rondkomen. De zoo geschilderde oude-dag van dien grijsaard kan geen en kelen voelenden Zwitser onverschillig zijn, want de grijsaard, Constant Fornerod uit Arenches, was in 1857, 1864 en 1867 pre sident van de Zwitsersche republiek. Maar heel weinigen, die hem door de lanen der stad Bern zien wandelen kennen denman achteloos gaan de menschen hem voorbij. Welke gedachten moeten den armen, ouden, nog flinken man vervullen, als hij, in de bondsstad zelf wonend, zich te binnen brengt, dat hij hier eens, begroet en ge- eerd door een ieder, den hoogsten eerepost in de Zwitsersche republiek bekleedde, en nu nauwelijks zooveel| heeft om schamel rond te komen? Hoe Fornerod in dezen toestand gekomen is bericht men niet. Donderdag 10 Juni. middelburg, buiten de Dampoort door not. Verhulst 1 uur een Sleepersinspan, elle- wagen, sleebak, graankist, stalgereedschap, paarden want, enz. Zaterdag 12 Juni. Vrouwcpoldcr, 11 uur Oranjezon 60 delen en sehrooten 2 a 5 M. 14 ribben, wrakhout. Oostkapeile, bij Joosse 2 uur aan den Duinweg 45 delen en ribben, 15 dykpalen wrakhout. Dinsdag 15 Juni. Vlisvlngen, 10 uur b(j Stofkoper door not. de MaretT-k inboedel, trapnaaimachme, kinde. wagens, gouden zilver, winkelopstand, slagersgereedscbap, tabak, sigaren enz. Woensdag 16 Juni. Antwerpen, 3 uur door not. Gheysens ter notariszaal Minderbroederstraat een hof stede in Steenbergen (38,6540 H.) Inl. not Gheysens, Marcgravestraat 12. Biggckerke, b\j G. Wjjnand door not Huvers 1 uur 2 kabinetten, tafelkast met lessenaar, tafels, spiegels, schilderijen, bed den, 3 geiten, 9 kippen en haan, windmo len, schalen, balans, kruiwagen, zeeften, spekstander, mest in den mestput, Brakel, Smytegelt, v. d. Kemp, Lowe, Comri, Staten Bijbel enz. Ariieiiiuideii, half 8 bij Leenhoutseen dubbel woonhuis, tuin en erf door not. de Vos groot 239 cA. Donderdag 17 Juni. mtdclclbur^, door B. en W verpachting ten raadhuize half 2 jachtrecht in de Stads Ambachten, Noord monster, Haajjman, Mor- tiere of oud Arnemuiden, Poppenroedenam- baeht over seizoen 1897/98 tot 1903/04, doch uiterlijk 30 Juni Voorwaarden ter gemeente secretarie. Vrydag; |18 Juni. Antwerpen, door not. Gheysens 2 uur ter notariszaal Minderbroederstraat 22 een hofstede in Westpolder Hoedekenskerke, in 22 perc (73,6922 H.) Inl. not. Gheysens, Marcgravestraat 12. Antwerpen, 11 uur door not- Gheysens ter notariszaal Minderbroederstraat 22 twi-e hofsteden onder lerseke en Kats in 22 perc. die van Ierseko 43 H. 50 A. 23 cA. En van 23o tot 28o de Boomhoeve te Kats in Oud-Noordbeveland en Annapolder 71,2370 H. Inl. bij den not. Marcgravestraat 12. Zaterdag 19 Juni. Hnpelle, 6 uur bfj Hanson door not. Liebert en Pilaar kersen en pruimen in boomgaaröon onder Kapelle, Kattendjjke, Kloetinge. Goes en Wilhelminapolder en van de hh. de Fouwen Pilaar to Oudelande en Bupsrogge te Kloetinge. tiapelie, voor dhr. W. de Groene door not. Mulock Houwer half 6 bij Hanson ker sen en pruimen in 4 boomgaarden. Aaatekerke, 1 uur in de chr. school door not. Loeff verhuren 26 perceelen wei-, bouwland, water, watergang en sprink, samen 27,1048 H. in Aagtekerke, Oostka peile en Grüpskerke van de Diaconie der Nad. Herv. gem. Inl. enz. bij don notaris of bij de leden van den kerkeraad den ontvan ger der diaconie en den gouieeutebodo. Dinsdag 22 Juni. Middelburg, Notarishuis door not. Ver hulst 10 uur inboedel, pianino's, schrijfbu reau, draaibanken, rijwielen. Inl. do Groot en Hondius. Zaterdag 26 Juni. Wolfcrtsriijk, 2 uur bij Voorbeytel door not. Pilaar 8280 cA. tiendvrü bouwl. in Kolenshoek. 2o. 98 A. bouwl. met uitweg in Romboutshoek. Woensdag 7 Juli. «aplnge, 10 uur in 't gemeentehuis door not. Huvers een hofstede 4 H. 81 A. 90 cA. van G. van Offenbeek, in 10 perc. Vrijdag 16 Juli. Kapinge, door not. Huvers uur bij Van Offenbeek veldvruchten. Dinsdag 15 Juni. Wlssekerke, by Van Damme door het bestuur van den Vlietepolder half 11 verbe tering en ouderhoud der werken over 97/98. Bestek a 60 cent bij dhr. C. N. v. d. Heijde. Aanwijzing 8 en 11 Juni 1 uur. Klerikxcc, door't dagelyksch bestuur der visscherijen op Schelde en Zeeuwsche stroo men levering vanDuitsche stoom kolen voer 's Rijks stoomschip Argus, van 1 Juli '97— 1 Juli 98. Voorwaa den ter inzage bij den Hoofdopsiener der visscherijen te Bergenop Zoom. Biljetten bij dhr. mr. A. J. F. Fokker- Vrijdag 18 Juni. middelburg, 11 uur aan het gebouw van het Prov. Bestuur het herstellen van strandhoofd Marine no. 2 voer den steenen lichttoren te Noordwelle aan de noordzijde van het eiland Schouwen. Raming 1800. Dinsdag 22 Juni. IIoof'ilplaat, 3 uur namens Hoofdplaat en Thomaaspolders, herstel, vernieuwingen onderhoud tot 30 April 1898 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkecring van genoemde polders. Het bestek ter lezing bij dhr. J. J. Pateer. Aan wijzing 15 en 18 Juni 9-11 uur, vergadering in Dir^ctiekeet. lieden overleed na een langdurig,] Idoch geduldig lijden, onze ge- liefde oom, WILLF.M VAN SPAR3ENTAK, in den gezegenden ouderdom van 821 Jjaren en zes maanden. Het vurig verlangen om ontbonden I len bij Christus te zijn, was zijn eenig |en vast vertrouwen. Koudekerke3 Juni 1897. W. VAN- SPARRENTAK Ja. Heden overleed in de volle verze kering des eeuwigen levens na een geduldig lijden van 10 weken, onze veel geliefde zoon en broeder PIETER, in den jeugdigen leeftijd van 21 ja ir, diep betreurd door ons en baar, aan wie hij zoo innig was verbonden. J. BOTTING. A. M. BOTTING—Flipse. Middelburg6 Juni 1897. Voorde vele en hartelijke bewijzen van deeldeming, ons betoond bij het over lijden van onzen geliefden HENDRIK, be tuigen wij onzen hartelijken dank. P. C. VAN MELLE, en familie. Goes, 9 Juni 1897. De Notaris HUVERS, is voormen, namiddag één uur, ten sterfhuize van d, Wed. J» Wijn and te BiggAcerke, op dorp in het openbaar te verkoopen waaronder: 2 Kabinetten, Tafelkast met Lessenaar, Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilderijen, Bed den met toebebooren, Ka chels, Lampen, Doofpotten, Klok, Kleerkist,Petroleum- toestellen, ijzeren Plaat, Uzer-, Glas-en Aardewerk, benevens 3 Geiten, 9 Kippen en Haan. als: Windmolen, Schalen, Balans Kruiwagen, Zeeften, Kooktoe' stel, Spekstaander. Vleeschblok Meelkist, Ladders, Kaashorde, Mest in den Mestput, Graan-'1 en Aardappelzakken enz. Eindelijk nog zeer vele als Brakel,Srmjtegelt, van derKempJ Lüwe, Comri en andere, Staten-' bijbel enz. De Notaris MULOCK HOUWER zal des namiddags ten 2 uren te Kloetin^J in de herberg bij W. Akkena.au, in verschillende boomgaarden in G«i, KloetingeKapelle en Hoedekenskerke. Vroege APPELS en PEREN, in boomgaarden in Goes. Daarna voor de Heeren BURGER: van 12 H. A. 69 A. XVeiland in KMf| en 's Heer Abtskerke en voor den Heer A. M. PEMAN KAÏlj BEEKE: 76 A. 30 cA. in de Poel aan den Groenenweg. des middags ten 12 ure, in het fh „Zoutkeet" te Goeszal het Oijksbe stuur van den Jacobpolder, 5- meente 's Heer Arendskerkeonder goedkeuring aanbesteden: het vernieuwen van Aardf Kram-, Rijs- en Steen* glooiingwerken met het o derhoud tot en met den i April 1898 aan den wattf keerenden dijk van den polder, waarvan aanwijzing in loco zaL op Donderdag den 18 Juni e.k., dei* middags 10 ure. Bestekken zyn op franco aanvra" gen betaling van öO cent verkrijj bij den Ontvanger-Griffier te G et Inlichtingen zijn te verkrijgen t>5 Opzichter A. LE CLERCQ, te Krém Goes, den 8 Juni 1897. Het bestuur van den Jaoobp0 L. LUCASSE, Dijkgraaf- HOLLMANN, Ontv.-Gn»"' Notaris LIEBERT te Kapelle zal op des avonds 7 uur in de herberg Hanson te Kapelle wassende in verschillende boomga legen onder Kapelle. Notaris LIEBERT te Kapelle des avonds 6 uur in de herberg T Koestanje te Wemeldinge, publiek verkoopen- wassende in verschillende boo®o gelegen onder Wemeldinge*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2