ïHtt NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH NSTELLING ve Steen, knecht ïsknechts, ns, d. LE STEIN DE, ug en mak, tuig. te koop: op veeren, I D dagelijks. 3ttkcifap 5 Ittni. fffrfe laorganp. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Jhr. mr. A. F. Lokman. de Savornin Mr. C. Lucasse. N. Glinderman. Jhr. mr. J. J. Pompe Meerdervoort. van Mr. Th. Heemskerk. Ook de Landsverdediging. 9- i DDELBURG. en 10, 15, 20 en iker 24, 25 en bruine 24 en 25, en 10, per kilo 3 ct. Alles per )rten Specerijen, tot concurree- evelend, EDBLOED. m. )EN MEDAILLE ireprys) voor het r e n h o e k. irijs. P J, Middelburg. s-Heer Arendskerke ragen bij P. DRON- yiissingen. October EES, Zoutelande. LGD: sr a m e Timmerman, Goes. t November en boerenstand, 'D eren. Adres :boekh. October een ;D. L. STEOO, Zwanenburg. 1,40a) 3,25 en 6,20 2,10a) 3,55 6,50 1,55a) en 4,50 2,15a) 5,10 3,25 6,2W 3,45 6,40J) :e vm. 8,10. n 8,40. gelegd. 6.20 naar Ho. 105. m elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedare regel meer 10 cent. Wegens Pinksterfeest verschijnt Maandag geen iio. van ons Blad. De Zeeuw steunt gaarne de candidaten der Antirevolutionaire Kiesvereenigingen, en beveelt dier halve aan voor GOES MIDDELBURG OOSTBURG HONTENISSE ZIERIKZEE. „PINKSTERBEDE" (door wijlen ds. J. de Liefde.) Wijze Psalm 118.) o Gij goot, o Jezus! in genade Den vroegen regen op ons neer Ach, wanneer drenkt ons ook de spade? Wij dorsten naar zijn laafnis, Heer Giet op ons uitgedroogd gebeente Op nieuw Uw hemelstroomen neer Geef aan Uw kwijnende gemeente Des Geestes bruidssieraden weer Helaas, hoe hebben wij de vonken Dier hemelvlammen uitgebluscht Betooverd door de wulpsche lonken Van werelddienst en zondelust Hoe hebben wij, bij aardsche vorsten Om gnnst, om goud, om eer geboeid En snood der ziele brandend dorsten Met 'awerelds zwijmelwijn gekoeld! Waar zijn ze nu, die Geestesgaven, Die paarlen van Uw Koninkrijk Zij liggen eeuwenlang begraven, Versmaad, vertreden in het slijk Wij spreken niet met vreemde spraken Geen blinden geren wij 't gezicht Noch kunnen dooden levend maken, Geen zieken worden opgericht. Waar is de liefde van Uw kind'ren, Die zich in één bedoelen toont, Die geen verschillen kunnen bindren Omdat één Geest in allen woont? Zie, hoe zij boos elkaar verteren, Verdeeld in tweedracht, twist en strijd, Een ieder zoekt zicbzelven te eeren, Wijl hij zijns broeders eer benijdt. Wij hebben de ondertrouw vergeten, Waarin Ge ons u verbonden jhadt En hebben 't bruidskleed afgereten, Op overspelig tooisel prat, Wij hebben hand en hart geschonken Aan de afgoön van dit wereldrijk Zoo zijn wij in den kolk gezonken, En liggen neer in 'tmoddrig slijk. Maar nu, o Heer 1 wij keeren weder De schaamte pijnigt ons gemoed, Zie in ontferming op ons neder, En wasch ons in Uw offerbloed. Wij zien van schande ons overladen Wij walgen van onszei ven, Heer Geef, geef haar hemelbrnidssieraden Aan Uw gemeente, o Jezus, weer Maar bovenal hoe diep U griefde, Dat wij zoo trouwloos zijn geweest, Wij bidden om 't sieraad der liefde, Die beste gave van Uw Geest. Geef profetie, geef kennis, talen, Maar bovenal de liefde, o Heer Dan zal ons aangezicht weer stralen Van hemelblijdschap als weleer. Niet de minst belangrijke paragraaf in ons Program van Actie i9 die over de Lands Defensie. Van ouds is 't Nederlandsche volk, voor zoover bet zich beschouwt als door bet voorzienig Godsbestel op dezen bodem ge plant, sterk aan zijn vaderland gehecht geweest en met name de antirevolutionaire party beeft sinds jaren, mede juist daarom, eene betere regeling der lands verdediging voorgestaan. Met name de samenstellers van Ons Program hebben hare begeerte vertolkt in 't 17de ar tikel, waarin op wettelijke organisatie van de doode en levende strijdkrachten te land en te water, verbetering van bet scheeps- en kazerneleven, met prijsgeving der plaatsvervanging en met krachtzoeking in het moreel van den soldaat wordt aan gedrongen. Het is de eer van bet ministerie Mac- kay geweest dat het onder anderen door een wetsvoorstel tot verbetering in dezen zin in te dienen, getracht heeft jde (zuiver antirevolutionaire leer van een goede landsverdediging tot daad te makenen groot zal onder ons de naam van den Roomachen minister Bergansius blijven, die aan de verbetering van ons defensiewezen met den Persoonlijken dienstplicht er bij zijn krachten en de vriendschap zijner geestverwanten heeft ten offer gebracht. Dat dit vraagstuk tot hiertoe onopge- lost bleef, ligt niet aan de Antirevolutio naire party, dat hebben de Liberale en Roomsebe staatslieden van vroegeren en lateren tijd op hun geweten. In deze quaestie verdiepen wij ons ech ter op bet oogenblik niet. Wij hebben baar trouwens voor onze lezers nimmer verborgen gehouden. En bet is waarlijk niet, omdat wij van onzen eiscb van persoonlyken dienstplicht hebben af gezien, dat wij op 't oogenblik deze quaestie rusten latenen nog minder om dat wij door ons zwijgen stemmen van Roomsche of Antirevolutionaire tegenstan ders voor onze candidaten wenschen te winnen. De candidaten toch voor welke wy straks in het vuur gaan zyn allen bekende voorstanders van het door bet liberale kabinet Tak ingetrokken ontwerp Bergan sius. Zij allen, Lucasse ea Glinderman zoowel als Lohman en Heemskerk zouden met dit vraagstuk van den Persoonlyken dienstplicht zich vereenigd hebben. Lobman zelfs droeg nog door meer dan door zijne mede-onderteekening van bet wetsontwerp de verantwoordelijkheid daar voor. Het is echter op bet oogenblik ook on ze meening dat zoo tal van sociale vraag stukken in de eerste wetgevende periode aan de orde komen, dat vooreerst wel aan geen oplossing van dit vraagstuk van den persoonlijken dienstplicht zal kunnen ge dacht werden. Bovendien is het vraagstuk der leger- organisatie in de laatste jaren wel een weinig anders geworden, üok in ons mid den werd het denkbeeld van een Volks leger ingedragen, als vrucht vau een stel sel dat de oefeningen inkrimpt, minder geld kost en meerdere weerbare manschap pen kweekt. Maar dan dienen wij toch eerst de deskundigen, de soldaten doo„ studie over deze belangrijke verbetering in de richting van bet Zwitserscbe stelsel van volkswapening gehoord te hebben. Daar echter 't Program van actie de ver betering van ons defensiewezen wensebt te zien geschieden roet inachtneming van 't bovengenoemde artikel 17 van Ons Program, in welk artikel de persoonlijke dienstplicht voorkomt, behoeven wij niet bevreesd te zyn dat ook deze rechts vraag niet, vroeger of later, aan ce orde komt. Op 't oogenblik bevat Ons Program van Actie ten aanzien van de defensie drie punten lo. Bezuiniging op bet beheer. 2o. Organisatie bij de wet van onze levende strijdkrachten, overeenkomstig artikel 17 van ons Program van Begin selen en in afwachting hiervan voor ziening in de behoefte aan bezettings troepen. 3o. Voortgaande verbetering van bet kazerneleven. Wat het eerste punt betreft, wezen wij er reeds op dat in Zwitserland de volks wapening vrijwat goedkooper is dan ten onzent. Naar kenners begeren is uw stelsel van volkswapening veel te duur. En nu zou dit zeker niet hinderen wanneer men maar wist dat men waar kreeg naar zijn geld. Doch eilacy zoovele en veler lei bekwame ministers van oorlog zijn ge komen en "heengegaan 't eene plan voor, het andere na in de kast gedeponeerd, en nog is, naar men beweert de zekerheid niet verkregen, dat ons land, by zyn jaarlyksehe uitgaaf van 40 miljoen tot dit doel, weerbaar is, dat wil zeggen dat 'tin staat zal zyn den Pruis, zoo deze een inval deed of onze neutraliteit kwam schenden, te keeren en onze rechten te bandhaven. In een tyd als deze waarin de oorlogsteekenen niet van de lucht zyn, de staatkunde der grooten op ver nedering der kleintjes gericht schijnt, en een oorlog, tusschen een groot volk en een kleine natie gelijk Turkije en Griekenland al meer mogelijk wordt, is het noodzakelijk dat een volk weerbaar zij. En of nu Nederland weerbaar ge maakt kan worden bij eene uitgaaf als die straks genoemde? Hoe gaat het in België? Daar werd verleden jaar aan Oorlog 43 miljoen francs uitgegeven, dat is 22Vs mil joen gulden. In Nederland was 't 23SA miljoen en derhalve ruim een miljoen twee ton hooger. België heeft voor baar uit gaaf 74 duizend man op de been, Neder land slechts 54 duizend, die door 't over compleet thans op 67 duizend zyn gebracht. België derhalve nog 7000 meer, bij mindere uitgaven. Niet ten onrechte dat hier op bezuini ging wordt aangedrongen. Het tweede punt gaat uit van bet be kende feit dat de natie met gedurige vreeze vervuld is over de onopgeloste vraag of bij de jaarlijks terugkeerende groote uit gaven voor bet leger 't land voldoende veilig is tegen mogelijke invallen. Do kapitein der aitillerie, J. C. Swaving, geeft in een vlugschrift, „Toekomstige Leger- hervorming", de volgende opgaven betref fende de begiooting van oorlogsuitgaven in verschillende landen van Europa man Nederland f 20,700,000 b/e sterkte v. 144.000 Zwitserland -10,900,000 277,000 Denemarken- 7,800,000 88,000 Zweden -17,500,000 348,000 Rumenië -19,200,000 272,000 Portugal -13,900,000 154,500 Gelfjk kapitein Swaving opmerkt, komt dit er op neer, dat, waar wfj 1 man voor zekere som gelds hebben, Zwitserland er 31/2, Denemarken 2, Zweden 274. Rumenië 2 en Portugal 1% bezit voor gelijke geldsom. Hierbij komt dat ons vestingstelsel er op berekend is om de zoogenaamde vesting- Amsterdam in staat van sterken tegenweer te stellen en de overige deelen des lands prijs te geven. Een stelsel dat door onze oud-liberalen lang verdedigd en aangepre zen werd, doch na onnoemelijke sommen gekost te hebben, geen sympathie meer vindt. De noodzakelij kbeid van ernstige be studeering dezer volkszaak door de des kundigen vaststellende, vraagt ons program om organisatie van onze levende strijd krachtenovereenkomstig art. 17 van Ons Program, hierboven aangehaald, en in af wachting daarvan voorziening in de be hoefte aan bezettingstroepen. Ter toelichting werd door de Standaard gewezen op het feit dat wij met alle lichtingen saam thans over 60 duizend man geoefende troepen beschikken, welke macht voor een onverwijld optreden aan de gren zen voorshands voldoende is, mits ze daar voor beschikbaar kan blijven en niet ver zwakt en verminderd wordt door garni zoenen voor onze forten. En dit nu kan op dit oogenblik niet, omdat wij voor be zetting der liniën geen eigen troepen heb ben en het niet aangaat dezen in den rug van bet leger ontbloot te laten. Derhalve moet de vraag luiden om troepen voor de liniën. Punt 3 luidt voortgaande verbetering van het kazerne- en scheepsleven. Op dat voortgaande hebben wij te letten. Er is veel reeds verbeterd in 't kazerne leven dat 't in het scheepsleven nog niet precies is zooals 't zijn moet, heeft het kamerlid Staalman indertijd duidelijk aan getoond. Maar erkend moet worden daar is veel groote verbetering, in vergelijking met voor twintig jaren. Kleeding, ligging, uitrusting, woning, soldij en pensioen, maar ook behandeling en omgang, verhouding en rechtspositie, zij zyn veel verbeterd, dank zij 't optreden van ministers van oorlog als Bergansius en Seyffardt, en ook de tegenwoordige minister heeft in de richting zijner voor gangers de lotsverbetering onzer landskin deren weten te bevorderen. Het zal de regeering nimmer gelukken den krijgsdienst populair, dat wil zeggen onder ons volk bemind te maken, wan neer niet de zonen onzes volks telkens meer ontdekken van de gezindheid om 't kazerae- en scheepsleven te verbeteren. Ook de militaire tehuizen verdienen den steun der hoogere autoriteiten en in som mige garnizoensplaatsen genieten zij dien dan ook. Voor velen onzer jongens is 't een bard lot een jaar lang 't huiselijk le ven, 't genot, 't gemak en den zegen van den gezelligen baard te moeten missen, maar de tehuizen bieden by dat gemis wel eenige vergoeding. En wanneer nu niet alleen krijgskundig maar ook opvoed kundig door de officieren met de jongens gehandeld wordt, strenger toezicht geoefend wordt op het Godslasterlijk zweren en vloeken, dan zullen zij ongetwijfeld den lust voor het militaire leven kweeken en bevorderen. Dit zijn echter zaken die minder van den wetgever of van eenige partij dan wel van den geest die bet leger, en voornamelijk zyn officieren bezielt, afhan kelijk zyn. 4C* „Een constitutioneel recht is er dat beteekenis en kracht beeftbet petitierecht in omgekeerde verhouding, het Kies recht. „De meerderheid der Tweede Kamer regeert het Land, ook waar bet Kerk en School geldt. „Daarom is bet ongebruikt laten van dit recht, en inzonderheid voor den Chris ten, onverantwoordelijk verzuim". gltoen van pjiinsteeee (Heraut 25 Sopt. 1863). Een onzer lezers vraagt hoe een kiezer moet stemmen, indien hij niet lezen kan. Door iemand geholpen worden mag niet. Wat dan Het is een kiezer in 't district Hontenisse. Wy antwoordenalleen blinden, ver minkten, gekwetsten, in 't algemeen hulp behoevenden mogen naar luid van nrt. 80 der Wet bijgestaan worden by de stemming. Iemand die niet lezen kan, doet onzes inziens het wijst door dit aan niemand te zeggen dan aan slechts één eerlijk vertrouwd persoon; en laat deze dan aan den analphabeet zeggen „goede vriend als je straks met je stembiljet in 't stemkotje gaat, let dan goed op de nullen, er staan er 3 onder elkaar; en van die 3 moet de middelste met 't potlood zwart gemaakt worden". Is 't een kiezer in Goes of Middelburg, dan moet hem gezegd worden dat hij de onderste nul moet zwart maken. Maar daar zijn 'tgeen 3 nullen maar 2 of 5. De kiezer kan hier niets anders doen, dan stemmen in goed vertrouwen op de betrouwbaarheid van zyn raadsman. In deze verkiezingsdagen mag zeker 't onderstaande Catsiaansche liedeke, door ons aan het voortreffelijke tijdschrift Ex- celsior ontleend, wel in herinnering ge bracht worden. .Wanneer de poes een visch begeert, Zoo wuift ze, spinnend, met den steert, En gaat met kop en rugge strijken, En zal de huisvrouw niet bezwijken; Maar is het vischken eens haar buit, 't Gespin,'t gevlei, 't gestrijk is uit. Eilaas, van hoeveel mensChen is Deez' kat de trouwe beeltenis. Naar aanleiding van 't feit dat van de te Goes aangeplakte lijsten die voor den heer de Savornin Lohman 388 handteeke- ningen van kiezers draagt, maakt de Goesche Courant eenige opmerkingen, 0. a. dat „de liberale leiders hebben ge meend aan een dergelijke vertooning niet te moeten meedoen." De liberalen in Yeendam schijnen er anders over te denkendezen toch boden de candidatuur aan van den oud-minister Smidt gedragen door 643 handteekeningen, eene vertooning die wel evenmin naar den 'smaak zal ;zijn van onze collega; zy zal het zeker van avond wel aan hare lezers zeggen. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State werd 0. a behandeld het beroep van het bestuur der Christelijke school Wijngaardstraat te Goes, tegen 't besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, genomen op de aan vrage van genoemd bestuur om rykssub- sidie over 1896 voor zyn school. Rapport werd uitgebracht door den staatsraad Jhr. mr. de Nerée van Babberich. De klacht werd toegelicht door de heeren J. Donner en C. Oranje resp. voorzitter en secretaris van genoemd schoolbestuur. De quaestie is deze. De termijn voor aanvrage van verlenging der rechtspersoonlykheid was reeds ver streken, toen genoemde aanvrage by de regeering inkwam, de regeering stond echter de verlenging van rechtspersoonlykheid toe en zag derhalve bovengenoemde infor maliteit over 't hoofd. God. Staten echter zijn van oordeel dat, dewijl in Mei de rechtspersoonlykheid reeds was opgehouden en de verlenging pas in September werd verleend, dat nu ook over dat tijdstip geen subsidie aan genoemde school toekwam. De koninklijke beslissingen volgen later. Goes. W. G. F. H. Snoep, borstel maker alhier, is tegen 15 Juni benoemj tot agent van politie te Delft,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1